fllkmaarsctie Conrant. De Plaatsvervanger n nteuwe mantel FEUILLETON. J biT' Honderd een en dertigste Jaargang. Racflio-hoekje Binnenland Stadsnieaws Eerst kijken(0<rt No. 113 1929- Woensdas' 15 Mei. Donderdag 16 Mei. Hilversum1071 M. 10.-10.15 Morgen- wijding. 12.15—2.— Concert door het A. V. R O.-Trio. -2.—2-30 Lezing over „Electrici- teit in Uw huis". 2.30—3.— Gramofoon- muziek. 3.-4.— Knipcursus. 4.-5.— Zie- kenuurtje. 5.—5.30 Sportcauserie. 6.01—7.1o Concert door het Omroeporkest. Jeanne van de Rosierevan Emmerick, zang. 8.— A. V. R. O.-Radio-Tooneel. „Joop ter Heul Na afloop persberiditen en tot 11.30 Gramofoon- ntuziek. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11.11.30 Zieken- dienst. 12.30—1.45 Solistenconcert. 4«r30— 6Solistenconcert. 6.6.15 Gramofoon platen 6.15—7.— Causerie over „Het zingen van onze kinderen". 7.-8.— Orgelconcert g10.30 Avond gewijd aan de visscherij Sprekers, instrumental en vocale solisten Na afloop persberichten. Daventryy, 1562 M. 10.35 Kerkdienst 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonplaten. 12.20 Concert. Sybil Scanes, sopraan. Paul Belin- fante, viool. Folkard, piano. 1.202.20 Gra- oiofoonplaten. 2.20—2.45 Beelduitzending. 2 50 Uitzending voor scholen. 3.10 Inter mezzo. 3.20 Vesper. 4.05 Lezing. 4.20 Con cert. Annie Pimblott, alt. Janine Weill, piano. iMilitair Orkest. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Land- bouwberichten. 6.55 Muzikaal intermezzo 7.05 Orgel-recital. 7.20 Lezing. 7.35 Muzi- iaal intermezzo. 7.45 Lezing. 8.05 Optreden van Jack Hulbert (de bekende nwue-artist). 8.20 „There are crimes and crimes" klucht van August Strindberg. 9.50 Concert. 10.20 Nieuwsberichten. 10.35 Nieuwsberichten. 10.40 Lezing. 10.55—12.20 Dansmuziek. Pariis „Radio-Paris", 1744 M. 12.20 Protestantsche causerie. 12.50 Symphonie- eoncert. 4.05 Gramofoonplaten. 6.55 Gramo foonplaten. 8.20 Literaire voordracht. 8.55 Concert Mme Mireille Berthon van de Opera. Opvoering van „Die schone Helena" van Jacques Offenbach. Langenberg, 462 M. 10.3511.30 Gra mofoonplaten. 12.15—12.40 Uitzending voor scholen. 12.30 Gramofoonplaten. 1.25—2.50 Orkestconcert. 6.05—6.50 Vooravond-con- cert. 8.50 Orkestconcert. Paul von Szent- Gyorgyl, viool. Daarna Vocaal en instru- mentaal concert. Declamatie. Dr. Erich Fortner, declamatie. Dolly Lorenz, sopraan. Josef Witt, tenor, leden van het Sted. Too- neel te Dortmund, Westfalia Orkest. Daarna tot 12.20 Orkestconcert. Zeesen, 1651 M. 12.20—5.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezin gen. 8.20 „Salomo", Oratorium van Handel. Daarna persberichten en tot 12.50 Dansmu ziek. Hamburg, 395 M. 6.20 Vroolijk concert. 8.20 „Doggersbank", platduitsch drama van Fock. 11.20—12.15 Dansmuziek. Brussel, 512 M. 5.20 Orkestconcert. 6.55 Gramofoonmuziek (klassiek). 8.35 Fragmen- ten uit „Herodiade", van Massenet. 9.50 10.35 Lichte muziek. Jazz op 2 piano's. hen te Almelo; 6. E. L. Duiker te Amster dam. Het program van de partij behelst o.a.: Verhooging van het welvaartspeilslechts in uiterste noodzaak overheidsbeheer; vrij ruilverkeer; beperking van het aantal ambte- naren en betere bezoldiging van de intellec- tueele krachten onder hen; vereenvoudiging der sociale wetgeving. Voorts: afschaffing van het invoerrecht op thee en verlaging van de suiker, en vleeschaccijnswijziging o.a. van de wet op de personeele belasting, drank- wet, tabakswet, zegelwet, wegenverbetering en tolopruimingpolitiek uit den radio-om- roep; premievrij staatspensioeninterna- tionale ontwapening. EEN SCHIPBREUK. In de Rotterdamsche haven is aangeko- men het Fransche stoomschip „Ameraltrou- de" met aan boord de schipper en drie ma- trozen van het Belgische visschersscheepje „Augus4ine Leopold7', dat gisterochtend om vijf uur op vijftien mijl van den Noord Hin der schipbreuk heeft geleden. Naar verkla- ringen van den schipper zou het visschers scheepje zijn lek geraakt aan den achterkani, waarna het is gezonken. DE INTERNATIONALE TE ENKHUIZEN. Voortaan geeri politiek meer van den toren. Naar aanleiding van de vragen van het christ. hist, raadslid Kofman en de interpel- latie van de soc. dem. raadsfractie deelde de burgemeester in de gemeenteraadszitting van gisteravond mede, dat hij tot den beiaardier naar aanleiding van het spelen van de In ternationale op 1 Mei, heeft gezegd: ,,Ik moet u hierover mijn groote afkeuring mede- deelen. U hadt dit eerst moeten vragen. De toren moet neutraal blijven. Ik heb er geen woorden voor, hoe verkeerd ik dit van u vind. 't Was groot kwajongenswerk van u dit er op te wagen, terwijl u toch wist, dat de meerderheid van den Raad zich had uit- gesproken dat het spelen van een lied als dit (de Internationale) niet mag plaats heb- ben. En de instructie zal moeten omschrij ven, dat liederen van politieke strekking niet meer mogen worden gespeeld". De heer Ore- vecoeur heeft, zegt de burgemeester. beloofd, dat het niet meer zal gebeuren. De heer Rodenburg (S. D. A. P.) keurt de houding van den heer Kofman sterk af, en brengt een woord van hulde aan den beiaardier. Ook spreekt hij een woord van afkeuring uit over het strenge optreden van den burgemeester tegenover den heer Creve- coeur; spr. wenscht de instructie ongewijzigd te laten. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, stelde de heer Rodenburg een motie voor, waarin het pas door hem ge- sprokene was vastgelegd. De burgemeester stelde een motie van ver- rouwen in het beleid van B. en W. voor, welke motie met 7 tegen 5 stemmen werd aangenomen. Over wijziging van de instruc tie van den beiaardier werd niet meer ge- sproken. raamde winst is verzekerd, omdat de ge- meente in staat is om in plaats van bij de banken te gaan leenen, het geld der inleg- gers te gebruiken. De rentevergoeding werd bepaald op 3.6 de verordeningen enz. werden goedge keurd. NED. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Zaterdag is te Utrecht de tweedaagsche algemeene vergadering aangevangen van den Nederl. Bond van Handels- en Kantoor- bedienden. De voorzitter, de heer G. J. A. Smit Jr., constateerde in zijn openingsrede dat de af- geloopen tweejaarlijksche periode in alle op- zichten gunstig is geweest voor de leden. Toch zijn de arbeidsvoorwaarden nog bedroe- vend, zei hij. Er zijn verslechtering-brengen- de tendenzen, vooral de vervanging van ouderen door jengeren. Dat is niet noodig, trouwens de bedrijven laten betere arbeids voorwaarden toe. De financieele toestand van den Bond is gunstig. In twee jaar tijds gingen we vooruit met 120.000, niettegenstaande aan de le den f 150.000 werd uitgekeerd, naast den crisissteun van f 175.000. Spr. ontkende dat de Bond zich zouwillen losmaken van de ar- beidersbeweging. Spr. adviseerde de leden er dan ook bij de komende verkiezingen zorg voor te dragen het aantal arbeidersverte- genwoordigers te vergrooten. DE K. R. O. Naar de „Volkskrant" meldt, gaat de K R. O. verhuizen. Het „bedrijf" neemt zoo in omvang toe, dat een groot gebouw moest worden gekocht, plaats biedend voor admi- nistratie en geschikt voor een moderne studio. Het nieuwe pand is gevestigd Heeren- gracht 118, Amsterdam (thans Heerengr. 46) PRINSES JULIANA TE SOESTDIJK. Prinses Juliana, die gelijk gemeld, tijdens het verblijf van koningin en prins in het bui- tenland, de vrije dagen op het einde der week bij de koningin-moeder doorbrengt, zal ook de Pinksterdagen, en wel van Vrijdag 17 tot Woensdag 22 dezer, de gast van de koningin •noeder zijn ten paleize Soestdijk. DE KAMERVERKIEZINGEN. De Middenstandsparti; fn de Maandag onder voorzitterschap van den heer Abr. Staalman gehouden huishou- delijke vergadering van de Middenstands- partij is de naam veranderd in „Midden partij voor stad en land" en zijn de volgende candidaten gesteld voor de a.s. Tweede Ka merverkiezing1. Floris Vos te Naarden; 2 mr. J. H. Schultz van Haegen te Bloemen- daal; 3. Jac. Molenaar Dzn. te Haarlemmer- meer4. J. H. Rippe te Delft; 5 J. M. Co- Door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M. G. de W. 69) „Om te beginnen, buiten op de enveloppe etaat iets geschreven, het is het handschrift van den ouden Talbot, op 't oogenblik kan je dat zelf zien. In den eenen hoek staat: Deze enveloppe af te geven aan Percival Talbot in- dien hij ooit den moed heeft een voet op Monniksland te zetten. Dus ge ziet, de oude heer wist heel goed, zooals wij alien weten, dat de echte Percival er niet den moed toe zou hebben, om verschillende redenen." Mr. Herbert keek den man aan, die hem den brief had gegeven. „Wie heeft u dien brief gegeven?" „Niemand ik heb hem gevonden." „Gevonden? Wat meen je daarmee? Waar heb je hem gevonden?" „Wat doet er dat toe? Ga voort. Nu is het die talmt. Wat zit er in de enveloppe? Het was de heer Farrell die dit zei. „U heeft groot gelijk, Farrell groot gelijk we zullen voortgaan. Op den anderen hoek staat, ook door den ouden man geschreven: „Aan Percival Talbot. Bekijk deze enveloppe nauwkeurig; indien een van de zegels ver BRAND. Gisternacht is te Sneek de lakstokerij van de firma Borneman geheel in vlammen opge- gaan. De oorzaak is onbekend. De villa van den heer A. Voorhoeve te Wa- penveld directeur van de N.V. la Riviere en Voorhoeve te Zwolle is afgebrand. Oorzaak vermoedelijk kortsluiting. Van het gebouw is zoo goed als niets overgebleven, alleen eenige bouwvallige muren. PRINS HENDRIK. Inzake den terugkeer van den prins uit het buitenland kan worden medegedeeld, dat deze eerste 21 dezer in den namiddag te 's-Gravenhage wordt terugverwacht, doch den volgenden dag naar Groningen zal gaan, ter bijwoning van den ridderdag van de Johanniterorde. Vobrts ligt het in de bedoeling van den prins om 23 dezer, in gezelschap van den commissaris der koningin, een bezoek te bren gen aan een gedeelte van de provincie Gro ningen. DE MOORD TE GROOTEGAST. De Malangsche Voetbalbond heeft, bij het vernemen van den moord op de veldwachters te Grootegast, een voetbalwedstrijd georgani- seerd voor de nagelaten betrekkingen van de vermoorde veldwachters. De opbrengst daar- van, 400, heeft het bestuur met een brief, waarin diep medelijden wordt uitgesproken met de vrouwen en kinderen der vermoorden, aan den burgemeester van Groningen doen toekomen. DE INVALIDITEITSWET. De toepassing in Nederland en Belgie. Het blijkt, aldus verneemt „De Volkskr." in het voornemen te liggen van de Neder- landsche en de Belgische regeering na te gaan, of met betrekking tot de Invaliditeits- verzekering wederkeerigheid is toe te passen, in dezen zin, dat de rechten van het land terstond van toepassing zijn op den arbei- der, die, uit het andere land komend, in dienstbetrekking gaat. OPHAAL- EN STORTINGDIENST TE GOUDA. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad kwamen aan de orde de verordeningen,instructies en ontwerp-be- grootingen voor den gemeentelijken ophaal en stortingsdienst, annex spaarbank. Hoewel de gemeenteraad in beginsel reeds vorig jaar tot het oprichten van dezen dienst besloten had, en de voorgestelde verordeningen groo- tendeels van administratieven aard waren, is over den dienst zelf uitvoerig gesproken. Mr. De Witte Wijnen had principieele bezwaren tegen den dienst, aangezien er te Gouda een ophaaldienst van de Nuts-spaarbank be- staat, die goed functionneert. Hij vreesde dat daarom de gemeentelijke dienst een fiasco zal worden en de burgerij zware financieele las- ten zullen worden opgelegd. De ontwerp-be grootingen achtte mr. De Witt Wijnen waar- deloos. Nadat eenige leden hadden verklaard, de bezwaren van mr. De Witt Wijnen te onder- schrijven, beantwoordde de wethouder van financien, de heer Van Staal (S D. A. P.) de gemaakte opmerkingen. Voor een nieuw in te stellen dienst is het moeilijk een nauw- keurige ontwerp-begrooting te maken. De ge- financieel verslag is dit goedgekeurd, waarna de begrooting voor 1929 is behandeld en eveneens go^gekeurd. STOOMTRAM-ONGELUK. De machinist levensgevaarlijk gewond. De stoomtram der maatschappij Zutphen Emmerik, welke gistermiddag omstreeks 2 uur uit Zutphen vertrok, is voor het Haren- berg naar rechts uit de rails geloopen. De locomotief reed toen tegen een verhooging van den weg en een heg; zij sloeg onderstbo- ven en kwam achterstevoren in het weiland t: liggen. De machinist, B. Steenbergen, uit Doetinchem, kroop door een opening naar buiten en bleef daar liggen in den ontsnap- penden stoom. Te hulp snellende personen naalden hem daar deerlijk verbrand onderuit. Een spoedig aanwezige dokter heeft hem voorloopig hulp verleend en per auto naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. De man, die zijn bewustzijn niet had verloren, bleek bij opneming in het ziekenhuis over het gansche lichaam hevige brandwonden te hebben. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De personenwagen reed op de locomotief; de rechterzijwand en het balcon werden on- geveer 1 M. ingedrukt, de banken werden ont zet en de deur is afgerukt. Het onderstel werd ook erg verbogen. Eenige inzittende personen kregen lichte verwondingen: ontvellingen schrammen, enz. De eerste bagagewagen liep op den ont- spoorden personenwagen en vernielde daar van het achterbalcon. Deze bagagewagen en de volgende sloegen beide naar rechts om Ook deze wagens waren nogal ontzet. De laatste bagagewagen bleef op de rails staan De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. DE LANDARBEIDERSSTAKING IN GRONINGEN. Onder leiding van den Rijksbemiddelaar, den heer Westerdijk, heeft Maandag in het gemeentehuis te Winschoten een bespreking plaats gevonden met de vertegenwoordigers van de partijen, betrokken bij de uitsluiting en staking van de landarbeiders in oostelijk Groningen. De rijksbemiddelaar stelde ten slotte aan partijen voor om met hun lastgevers een scheidsrechterlijke beslissing inzake de ver schillende ingewikkelde vragen, waaromtrent geen overeenstemming bestond, te overwegen DE STAKING DER HARINGVISSCHERS. De vergadering der zeevisschers, aange- Isloten bij den Centralen Bond van Trans- portarbeiders, heeft besloten de staking der zeevisschers met alle daartoe geeigende mid- delen te zullen steunen. BLOEMBOLLENPELLERIJEN. De minister van Arbeid, H. en N. heeft aan hoofden of bestuurders van bloembollen- pellerijen in alle gemeenten des Rijks ver- gund, dat in hun ondernemingen door arbei- ders van zestien jaar of ouder, werkzaam bij het pellen der gerooide bloembollen, van 17 Juni tot en met 17 Augustus aa. tien uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat de arbeids- tijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen tusschen zeven uur des voormiddags en zeven uur des namiddags. Bijzonderheden vermeldt de desbetreffende beschikking van 14 Mei j.l. KORTE BERICHTEN. Het tien-jarig meisje uit Den Haag, dat Zondag te Lisse door een auto werd overreden, is in het academisch ziekenhuis te Leiden aan de bekomen verwondingen over- leden. Zondag is te Amsterdam in het water van het Kattegat drijvende gevonden het lijkje van een pasgeboren kind van het vrou- welijk geslacht, dat was gewikkeld in bruin pakpapier. Aan het lijkje waren twee stee- nen met een touw bevestigd. Mevrouw R. Beuth-Pop, te Leiden over- leden, heeft aan de Israelietische gemeente al- daar een legaat vermaakt van f 10 000 en aan het Israelietisch weeshuis en armbestuur elk 1000. Te Stamproij (Limb.) werd Zondagnacht uit de schuur van den solid E. diens vracht- auto gestolen. De dieven die met den auto naar Belgie wilden vluchten, moesten op korten afstand van de grens wegens het warm loopen van den motor, den wagen in den steek laten. De daders die bekend zijn, hebben de wijk naar Belgie genomen. Evenals voor den oorlog zullen, met in- gang van vandaag, weer landverhuizerstrei- nen over Bentheim uit Duitschland door on« land komen, voor het vervoer van landver- huizers uit Polen, die over Rotterdam naar Amerika emigreeren. Gisteren ging de 19-jarige Hoogekamp werk zoeken op schepen in de veilingshaven Dit voorstel werd van de zijde der werk- 4 gevers afgewezen, terwijl de vertegenwoordi- jjjj ^et nieuwe marktterrein aan de Croese- gers van de werknemers zich tot die overwe- iaan te Utrecht. De jongeman reed met zijn ging bereid verklaarden. BELEEDIGING? De rijksveldwacht te Assen heeft bij eenige cafehouders geschriften in beslag genomen, afkomstig van den heer G. A. Meyer, oud- rijksontvanger te Emmen, thans te Brussel woonachtig, waarin beleedigingen van vet- scheidene autoriteiten zouden voorkomen. De heer M. is het vorige jaar door de rechtbank te Assen wegens beleediging veroordeeld. IN DE VERKEERDE TRAM. Uitgesprongen dood. Te Ter-Apel is een ernstig ongeluk ge- beurd. Een man van middelbaien leeftijd was op een tram "der Eerste Drentsche Stoomtram Mij. gestapt, toen bleek dat hij had willen plaats nemen in een tram der Dedemsvaart- sche Stoomtram Mij. Hoewel de conducteur htm adviseerde, aan de enkele minuten ver- der gelegen halte in te stappen, sprong de man uit de in voile vaart tijdende tram, met het gevolg, dat hij op de straatsteenen dood- viel. Hij is gebleken te zijn zekere Ruiter uit Musselkanaal. CENTRALE BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. In het voortgezette congres van dezen Bond heeft de heer Scaruppe het woord ge voerd. Spr. heeft de beste groeten overge- bracht van zijn organisatie, ook van het Duit- sche Vakverbond, de Gewerkschaftsring. De heer Berghuys bracht de beste wen- schen voor het welslagen van dit congres en de groeten van het A.N.V. over. Bij het beleid van het hoofdbestuur heb ben vele sprekers een woord van hulde ge sproken, waarna de voorzitter de sprekers ge- antwoord heeft. Daarna zijn het jaarverslag en het beleiu van het hoofdbestuur goedgekeurd. Na enkele gevraagde inlichtingen over het STEUN AAN DE SUIKE RINDUSTRIE De Mij. voor Nijverheid blijft er tegen. Het hoofdbestuur der Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft aan de Eerste. Kamer aangeboden een afschrift van het adres, dat 12 April j.l. werd gezonden aan dc Tweede Kamer en waarin werd aangedron- gen op terwerping van het voorstel van wet van den heer Van den Heuvel c.s. tot het ver- leenen van steun aan de beetwortelsuiker-in- dustrie. In den brief aan de Eerste Kamer schrijft het hoofdbestuur, dat zijn oordeel over het wetsontwerp niet gewijzigd is door de bij de behandeling in de Tweede Kamer te berde ge- brachte argumenten en mitsdien verzoekt het de Kamer, haar goedkeuring wel aan het ont- werp te onthouden. OPLICHTERS. Twee mannen, 27 en 20 jaar oud, zijn Maandagavond in Den Haag aangehouden, als verdacht van oplichterijen en verduiste- ringen. Zij gingen een onbewoond huis bin- nen en bestelden dan in een winkel in de buurt verschillende artikelen. Als deze wer den „thuis"bezorgd, stuurden zij den loop- jongen weg om wisselgeld te halen. Bij diens terugkomst waren de vogels gevlogen en was het huis weer onbewoond. De politie heeft reeds eenigen tijd geleden tegen deze praktijken gewaarschuwd. Thans is zij er in geslaagd, de beide personen aan te houden. rijwiel op een smallen dam en is vermoede lijk doordat hij omkeek het stuur kwijt ge raakt. Hij reed de haven in en is verdronken broken is, of er aan geknoeid is, draai John Eva dan den nek om, als je dat durft, voor- dat hij jou den nek heeft omgedraaid". Hoort ge dat? 't Is of je den ouden man hoort spreken, hij vertrouwde niemand, schimpte op iedereen". „Ga voort met den inhoud van de enve loppe". Het was weder de stern van Farrell. „Hier is de inhoud van de enveloppe: een blaadje papier, waarop, al weder door den ouden man zelf geschreven, te lezen sjaat: „Het Roovershol". Zie zoo, nu hebben wij het; ge weet wel hoe hij altijd sprak van het Roovershol. „Sesam, ojien u. Wat be- teekent dat?" Niemand trachtte inlichting te geven omtrent het oude verhaal. „Nu komen wij er nog dichter bij. „P-e-r-c-i-v-a-l. Pervivai een twee, drie, vier er staan acht let ters. Daar hebben wij den sleutel tot het let- terslot; dat was geen kwaad idee van den ouden man. En hier is de sleutel tot de klok, eindelijk! „Middag!" Ziezoo, mijnheer Wil son, heeren, dit is de sleutel tor de combina- tie, de brandkast is ons, al d? schatten van het Roovershol. Eva, waar is die sleutel?" „Geef mij dat stukje papier eens, laat mij eens kijken?" Die vraag kwam van John Eva; 't papier werd hem toegereikt. Hij bestudeeide het met aandacht. „Ja, zoo is het! Duidelijk genoeg! Wat een handige oude kerel! Uit den weg, laat mij er door, en als de deur open is, jongens dan handen thuis. Als de deur open is, gaat nie mand binnen behalve ik. Ik zal in het voile licht blijven staan, ge kunt zien dat ik geen kunsten uithaal. Maar aan dezen kant van de deur blijven, als je blieft." De mannen gingen op zij om hem door te laten. Hij ging naar het uiteinde van de kamer, waar hij gestaan had toen Talbot de kamer voor het eerst betreden had. Hij raakte iets aan dat zeker een veer was. De kamer had paneelen wanden van den vloer tot het plafond, met wit geverfd houtwerk. Een klein eindje van het paneel, dat men achteruit kon duwen als op een hengsel, kwam een sleu- telgat te voorschijn. Hij stak er een sleutel in, een van de vele uit zijn sleutelring, het paneel ging achteruit en men zag een deur van een safe, zwart en groen geschilderd. „Zie zoo heeren, dit is de ingang tot het Roovershol, waarin rijkdommen genoeg ver- borgen zijn om wie weet hoeveel millionnairs te maken; het is alles het onze, ofschoon het niet veel scheelde of wij hadden er niets van gekregen. En nu dat „Sesam, open u". Mis- schien weet een uwer beter dan onze geachte vriend Herbert wat dat beteekent. Ge'ziet die acht ronde plekjes; er zijn zes-en-twintig letters achter ieder van die plekjes, ze loopen op een soort klos; je draait ze rond. Hier is een A en een B en een C je begrijpt het wel. Je moet trachten de juiste letter in een van die plekjes te krijgen; j4 begrijpt wat een werk! Sedert den dood van den ouden man AMSTERDAM, Nieuwenilijk 225-229. UTRECHT, Oude Gracht 151. heb ik iederen dag voor die deur gestaan en telkens weer geprobeerd de letters op hun plaats te krijgen en ik betwijfel of ik het ooit gedaan had gekregen zonder dat papier. Nu is het dood gemakkelijk". Hij kreeg den naam Percival. „Maar nu de klok. Er zijn twee manieren". En ook dit legde hij hun uit. ,,Wat maken ze die dingen tegenwoordig toch»kun- stig! Maar je moet er maar geld voor uit- geven! Deze brandkast zijn Roovershol, zooals hij het gewoonlijk noemde heeft heel wat tijd gekost, hft bouwen heeft tijden gcduurd en schatten gekost. De mannen, die de kamer gebouwd hebben, stonden er voor in, dat de brandkast niet anders dan met be- hulp van v-eel dynamiet opengemaakt kon worden. Dus zonder die oplossing van de combinatie waren wij er nooit ingekomen. Maar kijk nu eens hoe prachtig eenvoudig als het gaat." Hij koos twee sleutels uit den sleutelbos. „Met den een gaat het deksel op, aldus: hier hebben wij het sleutelgat, wij draaien even aan en al de sloten gaan gelijk open het is verwonderlijk hoe mooi zij bewegen. En dt brandkast is open. Aldus". Eva's verklaring werd met de grootste aandacht gevolgd, hetgeen het nog ongeluk- kiger maakte, dat de practijk niet zoo ge makkelijk ging als de theorie. Hij had de proeve ingeleid op een bijkans dramatische wijze; des te betreurenswaardiger was dat de uitvoering volkomen mislukte. Het practisch- ELECTRICITEIT VOOR WINKELS E.D. B. en W. schrijven in bijlage no. 48. Van verschillende zijden is reeds aange- drongen op een verlaging van de electrici- teitstarieven voor winkels, gelagkamers. lunchrooms, scheersalons en dergelijke vooi het publiek toegankelijke localiteiten. Deze aangelegenheid heeft onlangs een punt van bespreking uitgemaakt in de Com- missie van bijstand voor de lichtbedrijven. Genoemde Commissie geeft in overweging het tarief voor bedoelde inrichtingen te bere- kenen naar het verbruik over een vol jaar, verminderd met 10 pCt. tegen den geldenden stroomprijs, d. i. 24 cent per K.W.U. en het meerdere verbruik tegen 8 cent per K.W.U. Behoudens een wijziging in de uitwerking van dit stelsel, waardoor het karakter van vastrechttarief nog beter tot uiting komt, kun- nen wij ons met het voorstel vereenigen. Wij zouden het jaarverbruik verminderd met 10 pCt. wenschen om te zetten in een vast recht door van den stroomprijs van 24 cent per K.W.U. de eerste 16 cent aan te ne men als een der factoren van het vaste recht en deze te vermenigvuldigen met 90 pCt. van het jaarverbruik terwijl de overige 8 cent zoo- wel als stroomprijs geldt van het op boven aangegeven wijze verminderd jaarverbruik, als van alles wat meer verbruikt wordt. Het vast recht wordt aldus bepaald op 90 pCt. van het gewone jaarverbruik in K.W.U. X 1 cent of het geheele jaarverbruik verme- nigvuldigd met 0.90 X 16 cent of 14.4 cent. Wanneer het vast rechttarief op deze wijze wordt toegepast, zal het electriciteitsbedrijf een oogenblikkelijk nadeel hebben van 8000 per jaar. Wij hebben voor verschillende typen win kels laten nagaan, hoeveel de besparing voor de winkeliers bedraagt, wanneer zij aanslui- ting volgens het voorgestelde tarief vragen en hun jaarverbruik gelijk blijft. Het daarop betrekking hebbende overzicht leggen wij voor Uwe vergadering ter inzage. Evenals ten aanzien van het vastrechttarief voor woonhuizen is bepaald, zou ook het vastrechttarief voor winkels eerst bij wijze van proef kunnen gelden, welke proef zich bijvoorbeeld over een tijdvak van een of twee jaren zou kunnen uitstrekken. eenvoudige, zooals hij het genoemd had, was duidelijkdoor zijn afwezigheid: de slo ten bewogen niet zoo gemakkelijk als zij be- hoorden te doen. Zij bewogen zelfs in bet geheel niet; hij kon den"sleutel totaal niet om- draaien; hoe langer hij probeerde hoe onbe- wegelijker bleef het slot „Wat mankeert er aan dat ding?" vroeg de heer Farrell. „Wat er aan mankeert?" vroeg John Eva met een vuurrood gezicht. „Alles is verkeerd, dat mankeert er aan. Wij zijn voor den gek gehouden, of door dezen mooien mijnheer, 6f door den oude; wat er daar op dat papiertje staat is evenmin de sleutel tot het geheim, als ik het ben. En ik wed om een mooi ding, dat hij er meer van weet". HOOFDSTUK XXVIII. Mijnheer Talbot's verklaring De mannen keerden hun gezicht van de brandkast naar Talbot, met eenigszins veran- derde gelaatsuitdrukking. Een oogenblik te voren wachtten zij vol spanning de bekro- ning af van hun wenschen en verlangens. Nu was dat alles veranderd in teleurstelling; booze blikken werden op Talbot geworpen, een boosheid, die ieder oogenblik in woest- held kon overgaan. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9