Stasittit Courant. De Beuk. De Plaatsvervanger FEPILLETON. No. 114 1929. Honderd een en deriigste Jeargang. Domlerdag 1H Ulei. Radio-hoekje Vrijdag 11 Mei. Hilversum, 1071 Af. 10.—10.15 Morgen- wij-ding. 12.15—2 Concert door het A. V. R. O.-Trio. 2.05—2.45 Gramofoonmuziek. 2.454.30 Concert door het A. V. R. O- Octet. 4.30—5.— Gramofoonmuziek. 5.30— 6.Spreekuur van den Radiodokter. 6.01 7.15 Concert door het A. V. R. O.-Trio. 7.15 —7.45 Lezing over „Hollandsche Molens" (II). 8.0110.30 Aansluiting van het Con- certgebouw te Amsterdam. Concert door de Vereen. tot Verbetering van den Volkszang. Dir. H. J. den Hertog, naar aanleiding van diens 25-jari-g jubileum als directeur. Mede- werking van Jo van IJzerVincent, sopraan en het Concertgebouworkest. Na afloop pers- berichten en tot 11.20 dansmuziek door het A. V. R. O.-Dansorkest. Huizen, 336.3 Af. (Na 6 uur 1852 M.) 11 .11.30 N. C. R. V. Ziekendienst. 11.30— 12 .K. R. O. Godsdienstig halfuurtje. 12— Tijdsein. 12.15—1.15 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.15—2.— Gramofoonmuziek. 3.4.Vrouwenuurtje. 4.5.N. C. R. V. Gramofoonplaten. 5.-6.45 Vocaalkwar- tet. 7.7.25 K. R. O. Causerie over „De ont- volking van het platteland, met de daaraan verbonden moreele en financieele gevolgen, enz." 7.35 V. P. R. O. uitzending. Persber. van het Vrijz. Prot. persbureau. 7.40 Lezing over ,,Sohoonheid en Eeuwigheid". 8.15 Con cert. Vocale- en instrumentale solisten. 8.50 Lezing over „De wereldbeschouwing van den modernen mensch". 9.30 Vervolg concert. 10.— Declamatie. 10.20 Vervolg concert. Daventry, 1562 Af. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonplaten. 12.20 Solistenconcert. Mercia Stotesbury, viool. Adelina de Lara, piano. 12.50 Orgel- concert door Edna C. Howard, L. R. A. M. 1.20—2.20 Orkestconcert. 2.50 Uitzending voor scholen. 3.15 Intermezzo. 3.20 Lezing. 3 50 Muziekuitzending voor scholen. Het Sybil Eaton-kwartet, Christine McClure, mezzo-sopraan. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Kookpraatje. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Landbouwberichten. 7.05 Orgel-recital. 7.20 Filmpraatje 7.35 Muzikaal intermezzo. 7.45 Lezing. 8.05 Le- laan niet Breelaan; want die is in Oudorp zouden gewone Beuk genoemd kunnen worden. „Gewone" is dan in algemeenen zin bedoeld; want ik wil de lezers niet vermoeien met wetenschappelijke zaken, daar gaat het hier niet om of over. De Beuksoort Fagus Silvatica (L.) (Fagus van't Grieksche fago, naar de eetbare vruch- ten, ik eet, en silvatica bosch) is de boom- soort in de Harddr. laan. Deze Beuken wor den steeds uit zaad gekweekt, dus door zaai- en van de „beukels", de puntige nootjes, die door de jeugd in't najaar zoo gaarne ge- zoclit worden (beukels zoeken). Door dit zaaien ontstaan allerlei vormen, bastaarden en andere afwijkingen, zooals dat bijna bij alle gewassen, die uit zaad voortgekweekt worden het geval is. Dat die verschillende groeiwijzen ontstaan, komt door onderlinge be stuiving van de bloemen van denzelfden boom of van nabijstaande gelijksoortige boomen of gelijke familie. Bij Beuken komen veel af- wijkende vormen voor, wat vooral bij de ion- ge boomen, zooals die in de Harddr.laan, goed te zien is. Zoo bij't eerste aankomen van't blad nil dus is een enkele boom soms ver voor bij de anderen, terwijl er evenzoo nakomers zijn, exemplaren, die bij 't ontluiken van de vroegste zoover achter zijn, dat de gedachte wordt gewekt, dat ze gestorven zijn. Aan de knoppen van sommige boomen is nog niets van ontplooiing der bladeren te zien als an deren al dik in't blad staan. Let hier eens goed op, 't is werkelijk de moeite waard; want het zijn telkenjare dezelfde boomen, die deze verschijnselen vertoonen. Verder zijn er boomen, die veel takken ma- ken, dichte kruinvorming is daarvan 't ge- volg; andere stammen leveren maar zeer wei nig takken. Enkele boomen brengen de tak ken vrijwel verticaal omhoog in tegenstelling met hun soortgenooten waarvan de takken zich horizontaal uitspreiden, terwijl enkele boomen, maar dat zijn er slechts weinige, min of meer een treurvorm aannemen. Een Beuk komt vrijwel in eens'in't blad, den eenen dag geheel bladerloos, den volgenden dag al groen. Voor dit proces is veel voedsel noodig en waar pas gepote boomen geen vol- doende voedsel uit den bodem kunnen opne- men, door het te kleine wortelgestel, is de Beuk een boomsoort, die bij verpoten gemak kelijk sterft of niet aangroeit of aanslaat Beuken kunnen met de meeste kans op her- groei het beste worden gepoot bij't aankomen I van't blad in Mei of bij het bladkeuren in't najaar. De schoonheid der natuur is prachtig te zien bij het ontluiken der bladeren. leder blad is om de middennerf omgevouwen, de zing. 8.20 Symphonie concert. 9.20 Nieuws- I zijnerven zijn zichtbaar. De op't oog zijde- berichten. 9.35 Politieke redevoering. 10.05 achtige beharing komt van de nerven en de Nieuwsberichten. 10.10 Vaudeville. 11.20 zijkanten der bladeren, want deze hebben een n -.tj, loinl haarkleedje. Als de boomen geheel in't blad staan is de bodem bedekt met de bruine steun blaadjes en de haarbekleeding der nerven. groen. Denk er dus om bij't aankoopen van een bruine Beuk sommigen vinden die boo men zoo mooi een goede soort te krijgen. Een andere Beuksoort, die voor haagaan- planting nog wel eens wordt verward met Fagus, is Carpinus Betulus L of Haagbeuk. En nu is het wel eigenaardig dat juist de meeste hagen niet zijn van Haagbeuk; maar van de gewone Beuk, Fagus silvatica. Het is dan ook meermalen voorgekomen dat iemand voor een haag, haagbeuk bestelde en daar- voor ook haagbeuk ontving, doch Fagus bedoeld had. Dit zijn van die kleinigheden maar het is toch wel aardig er op te letten. Als daartoe aanleiding is zal ik nog een en ander over den Hout schrijven, het zal mij daarom aangenaam zijn nog eens te ver- nemen waarvoor over't algemeen de meeste belangstelling is. B. HOEK. Rechtszaken Verrassing. 11.35—12.20 Dansmuziek. 12.20 —12.35 Beelduitzending. Parijs „Radio-Paris"1744 Af. 12.50 Symphonieconcert. 4.05 Orkestconcert. 6.55 Gramofoonplaten. 8.20 Muzikale causerie. 8 55 Orkestconcert. Soliste: Mme. Marti- nelli. Langenberg, 462 Af. 10.3511.30 Gra mofoonplaten. 12.15—12.40 Uitzending voor scholen. 12.40 Gramofoonplaten. 1.252.50 Orkestconcert. Johannes Wiesbaum, bas. 6 056.50 Kamermuziek. 8.209.15 Con cert door het Klein-Weragorkest. 9.20 Con cert door strijkkwartet. Daarna dansmuziek. Zeesen, 1651 Af. 12.20—5.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.20—8 30 Lezin gen. 8.35 Orkestconcert. Erida Weber- Flessburg, sopraan. Bemhard Botel, tenor 9.25 Beelduitzending. Daarna Orkestconcert. Maurits v. d Berg, viool. Paul Briimmer, cello. Daarna persberichten. 11.0511.35 Beelduitzending. Hamburg, 395 M. 11.50 Muziek voor scholen. 4.35 Vocaal concert. Orkest en so listen. 6.20 Orkestconcert. 8.15 Feestconc-rt. Orkest, koor en solisten. 10.0512.15 Con cert door het Scarpa-orkest. Brussel, 512 Af. 5.20 Orkestconcert. 6 55 Gramofoonmuziek. 8.35 Groot Orkestcon cert. 9.25—10.35 Orkestconcert. Nu de Beuken in't blad komen is het voor natuurliefhebbers misschien wel aardig eeni ge bijzonderheden over deze boomsoort te hooren, al zijn dat dan ook geen onbekende wetenswaardighedenwant de Beuk is een zoo algemeen voorkomende boomsoort, dat't vrijwel onmogelijk is daarvan nog iets nieuws I Middenhout staat er een nabij de Zuiderhout te vertellen. Dit is echter ook niet mijne be- laan, waarvan ook het hout op de zaagsnede Bij zonneschijn is de bruine gloed op den grond goed te zien. De boomen in de Harddr.laan zijn gepoot, de eersten bij de Kruislaan in 1906, de laat- sten in 1910 bij de stadszijde De eerste boo men zijn met kluit verpoot, bij de laatsten kon dat niet, door te zware wortetoorming, van- daar aan de stadszijde de dunste boomen. De boomen zijn niet noemenswaardig gesnoeid, alleen eenige van de onderste takken, die te laag hingen voor 't verkeer en in den kop voor eenstamvorming. Alle gewassen, dus ook de houtige of de boomen, groeien door't blad, hoe meer blad, hoe sterker groei, wat samengaat met veel takken en twijgen. Snoei en is over't algemeen dan ook uit den booze. Wat snoeien doet kan men gemakkelijk zien aan een Beukenhaag, die na 20 jaren nog dunstammig is, terwijl bij niet snoeien zle de Harddr.laan na 20 jaren een vrij aar- dige boom ontstaat. Alle boomen hebben eerst tot op den grond takken, maar om stamvorming te krijgen worden deze weggesneden, dit is dan alleen een kunstbewerking en heeft met de soort n'ets te maken. Zoo is b.v. een groene- en ook een bruine Beuk in den Middenhout tot op den grond met takken bezet, wat voor gazon- boom heel mooi is en ook goed kan. Zoo'n ge- veerde of betakte boom groeit geweldig door het vele hout en als gevolg de bladmassa Tal van Beukenvarieteiten zijn er, die ge- ent of veredeld worden. Ik zal er maar een van noemen en wel de bruine of ook wel zwarte Beuk genoemd. De laatste is de echte, het geheele jaar door blijvend bruin bebla derd. Dit is dan 'n veredelde boom. In den doeling, ik wil alleen de wandelaars, die de eerstvolgende dagen den Hout ingaan op eenige dingen, in dit geval betreffende de Beuken, opmerkzaam maken; omdat ik van meening ben dat daardoor de liefde van bloe men en planten en in't algemeen voor de na tuur kan toenemen. De Beuken staande in de Harddravers- Door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. Af. G. de W. 70) „Ben je er zeker van Eva", vroeg nrr. Her bert, „dat de sleutel niet wil omdraaien"? „Volkomen zeker. Ik zeg u, hij heeft ons voor den gek gehouden". „Maar hoe kan hij dat gedaan hebben? Dat begrijp ik niet". „Heb je getooverd met dat papiertje voor- dat je het ons gaf?" Dit zeggende keek Farrell Talbot aan of hij lust had herg een klap te geven. „Tooveren ligt meer in uw lijn dan in de mijne, getuige uw handen". „Houd op met die grappen. Ik zal ze je weldra betaald zetten. Wat heb je met dat papier gedaan nadat je het, zooals je zegt, gevonden hebt?" „Ik heb het altijd onder mijn berusting ge- had. Ik heb er niets aan gedaan,; ik niet en niemand anders. 'Het is precies eender uit mijn handen gegaan als het er in( gekomen bruinachtig rood is. Tal van bruine Beuken zijn echter afkomstig uit een zaadcollectie^ls boven aangegeven en meer of minder bruin- bladig, ja soms groen bruin zoo een staat ook in den Middenhout en is tot aan den grond betakt en velen worden, nadat ze bij't ontluiken nog mooie sappige bruine blaadjes vertoonen, in den loop van 't jaar geheel MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 14 Mei. HOOGER BEROEP VONNIS KANTONGERECHT. Wilhelmus W., landbouwer te Egmondbin nen, is door den kantonrechter veroordeeld ter zake verboden vervoer van een fazant te Egmond-Binnen. Deze principieele zaak werd wel uitgeroe- pen doch niet verder behandeld. OVERTREDING ARBEIDSWET TE BERGEN. De heer Nic. B., broodbakker te Bergen, is in eerste instantie veroordeeld ter zake overtreding der arbeidswet en van dit von- nis, uitgesproken door den kantonrechter te Alkmaar, in hooger beroep gekomen bij de Arr. Rechtbank meerv. strafkamer. De heer Rus, de bekende arbeidscontro- leur en specialist in het constateeren van ar- beidswetovertredingen, wordt ook nu als ge tuige gehoord. Aan appellant worden ten las- te gelegd 2 overtredingen, het niet aanwezig hebben van een arbeidslijst en een arbeids- register. Op 31 Jan. waren deze noodzake- lijke documenten niet beschikbaar toen de hr. Rus controleerde. Appellant thans juridisch bijgestaan door mr. v. d. Loos, erkende de lijsten niet in de werkplaats of bakkerij aan wezig gehad te hebben. Voorts dat 3 arbei- ders werkzaam ^'aren en dat hij reeds eerder ter zake arbeidsovertreding was veroordeeld. Als getuigen werden gehoord S. Wokke en G. Bouman, beiden bakkersknechts dcstijds in dienst van den appellant B. Volgens appellant was de lijst niet aan wezig, omdat hij een nieuwen knecht daarop wenschte in te vullen. Met betrekking tot die invulling richtte mr. v. d. Loos tot get. Wokke eenige vragen en toonde de rechtbank deze lijsten. Get. Bouman verklaarde dat de lijsten wel aanwezig waren, doch niet in de bakkerij. De 66-jarige heer G. Bakker, tuinman-huis- bewaarder te Alkmaar, neef van appellant, wordt gehoord als getuige a decharge op verzoek van de verdediging Hij kon verklaren dat zijn neef op Zondag 27 Januari bezig was met het invullen van een lijst, toen hij op bezoek kwam. Neef heeft toen die invul ling gestaakt en is met oom aan 't kaarten gegaan. De officier noemde dit argument onnooze! en requireerde bevestiging van het vonnis, waarbij verdachte was veroordeeld tot 2 X 3 dagen principale hechtenis. Mr. v. d. Loos voerde aan dat appellant zijn arbeidslijst en -register opnfeuw moest invul len en deze omstandigheid de oorzaak is van het verzuim. Ook kwam verdediger op teg'en het opleggen der hechtenisstraf daar veroor deelde slechts een bedrijfsrecidivist is. Pleiter verzocht dus clementie en geldboete. TEN UITVOERLEGGING VOORW. STRAF. Deze zaak contra den gedetineerde B. W. H., werd volgens wettelijk voorschrift met gesloten deuren behandeld. Deze verdachte had zich o.m. schuldig ge maakt aan diefstal van kippen en een geld ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. De 61-jarige heer Lambertus St., bekend als het „Staphorster boertje" was door het kantongerecht te Helder veroordeeld wegens boven aangegeven overtreding. Hij had me disch behandeld zekere mej. Genet, die lee.l aan zenuwzwakte en deze 51-jarige dame het gebruik van door hem voorgeschreven en vervaardigde poeders voorgeschreven waarvoor zij 3 was verschuldigd. Appellant was van het vonnis, waarbij hi; tot f 400 boete was veroordeeld, in hooger beroep gekomen en werd alsnu verdedigd door mr. Buiskool van Schagen. Verdachte hield op 30 April zitting en be doelde juffrouw Genet heeft hem toen gecon sulteerd. Ook heeft verdachte behandeld mej. Dame, die eveneens lijdende was, poeders kreeg en 3 betaalde. Hij houdt nog steeds hier en daar spreekuren, aldus het antwoord van St. op een vraag van den officier. Laatstgemel- de beschouwde de handelingen van verdachte als bedrijf en requireerde bevestiging, ook wat de straf 400 boete betrof, van het door den kantonrechter gewezen vonnis. Mr. Buiskool brak een juridische lans voor zijn client en bracht in het midden, dat door een samenloop van omstandigheden, door pleiter nader gereleveerd, de genees- heer, die steeds de zittingen bijwoonde, op 30 April 1929 niet aanwezig was en dit feit op Verdachte een ander licht werpt. Hij had an dere patienten om die reden niet geholpen en zonder advies weggestuurd. Pleiter wees voorts op de gunstige reputa- tie.die het „Staphorster boertje", eerst de va- der en nu weer de zoon, geniet. Met een enkel woord becritiseerde pleiter de houding van den dokter, die verdachte ge- regeld assisteerde, op bewusten datum heime- lijk wegbleef en bovendien de politie waar- schuwde, dat hij niet op spreekuren van ver dachte aanwezig zou zijn. Pleiter noemde dit verraad en verzocht op die gronden een sterk verlichte straf in den vorm van een geringe boete. De dokter, die nu verd. assisteert, is zelf door verdachte genezen van een hardnekkige bronchitis. De officier betwijfelde of de aanwezigheid van een medicus de strafbaarheid van ver dachte wel ophief. Ook was spreker sceptisch gestemd omtrent de geneeskracht der ver- strekte kruiden en persisteerde bij zijn requi- sitoir. In zijn dupliek bleef mr. Buiskool vol- houden dat de kruiden onschadelijk zijn en zijn samengesteld onder toezicht van een ge- neesheer. HOOGER BEROEP VONNIS GEMEENTE VERORDENING. De zwervende straatkoopman H. G. C. is veroordeeld te Alkmaar ter zake het venten met wandbordjes te Bergen zonder vergun- ning van B. en W. Deze zaak wordt in hoo ger beroep opnieuw behandeld. Appellant is niet aanwezig, Gehoord werd veldwachter Tamminga, die verklaarde dat verdachte niet in het bezit was van een vergunning. Dc officier requireerde bevestiging van het von nis 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. GELEGENHEID GEVEN. De verdachte Gerritje Sm. oud 42 jaar gebo- ren te Beverwijk en wonende te Den Helder, thans in hechtenis als verdacht van het geven an gelegenheid voor het plegen van ontucht uit winstbejag en staat heden voor dit feit met gesloten deuren terecht Een 9-tal getui gen werden gehoord en verdachte werd ver dedigd door mr. Van Lookeren Campagne te Alkmaar. NOG EEN ZEDEZAAK. Na de pauze stond terecht, Pieter Wilh. M., smid te Hoorn en thans gedetineerd Hem werd ten laste gelegd verkrachting of feitelijke aanranding, wel ernstig zede- misdrijf eveneens met gesloten deuren werd behandeld. Verdachte bevindt zich reeds etteliike weken in voorarrest en werd verdedigd door mr. H. Kusters. Uitspraak van alle zaken over 14 dagen. „Dan heeft de oude man zekei met ons uitgehaald, daar was hi verzot op. Met ons of met zijn net toch met ons, want hij begr- p w£l, dat zijn een grap toch zoo f. En later neef later met ons te doen zou krijgen. Of de sleutel tot het geheim is met hem begraven. Of wij zullen hem nog vinden." Hier kwam d-e advocaat tegen op. „Daar ben ik nog zoo zeker niet van. Ik heb idee, dat er nog meer achter zit en dat onz-e vriend daarvan afweet. Ik heb hem oplettend nage- gaan. Terwijl Eva ons zijn interessante le zing van de zaak ten beste gaf, merkte ik op hoe het onzen vriend amuseerde. Toen hij aan het werk was, merkte ik, hoe het hem steeds meer pleizier verschafte hoe zek-erder en meer overtuigend Eva ons alles d-emon- streerde. Ik vroeg mij zelf af of hij een loopje met ons neemt en waarin dat spelletje bestond Nu geloof ik, dat ik het begin te begrijpen." In eens viel Eva in de heftigste bewoordin- gen uit. „Als wij hem doodranselden dan had hij niet meer dan hij verdiende. Als ik denk aan al de kunsten, die hij met mij heeft uitge haald, dan voel ikMaar waar dient al dat praten voor?" Hij trad een schrede na der. „Wat heb je met dat papier uitgevoerd? De kalmte van den een vormde een aller- grappigst contrast met de opgewondenheid van den ander. „Dat heb ik al gezegd niets". „Ik weet wel wat je gezegd hebt. Wat ik weten wou is, wat achter die woorden zit. Aan wien heb je dat papier laten zien?" „Aan niemand." ,,Heb je er nog zoo een? Heb je een ander papier met een anderen sleutel? Wat zai er nog meer in die enveloppe?" „Ik heb geen anderen sleutel; zoover ik weet bestaat er geen ander papier. Er was niets in die enveloppe?" „Waar zit hem dan het bedrog? Ik weet zeker, dat er bedrog in het spel is ik zou er een eed op willen doen; ik zie het aan je blik, ik ruik het, ik hoor het. Zoo zeker als ik leef sta je daar inwendig te lachen, omdat je denkt ons aan het lijntje te hebben en je lacht ons in je vuistje uit. Ik zeg je nog eens, wat zit er achter?" „Maak je toch niet zoo opgewonden voor niets. Er zit geen bedrog achter. Wat je in je woede moogt veronderstellen, ik heb alle red-en te gelooven dat dit de eenige sleutel is tot de combinatie, die Reginald Talbot heeft nagelaten." „Wist u dat dit de sleutel was voordat ge ons vanavond het papier hebt gegeven?" Het was Wilson, die deze vraag deed. Wil son, die hem zoo't kon met nog scherper oogen opnam dan de overigen. Talbot dacht na en antwoordde: „Ja, dat wist ik". „Ge wist, dat dit de sleutel tot de combi natie was voor vanavond. Ik herhaal die vraag omdat ik het antwoord duidelijk ver staan wil". „Ik ben bereid, ja ik verlang mij zoo dui delijk uit te drukken als ik kan. Ja, dat wist ik". „Dus u wist, dat er hier ergens in huis een brandkast was?," X DE ROOFOVERVAL TE LIEROP. De rechtbank te Roermond heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak der vijf perso uen, die verdacht werden van het plegen van den nachtelijken roofoverval ten huize van het echtpaar Wijlaars te Lierop. De gedeti- neerden Th. Henraat, J. Kleiveld en A. M Maas werden ieder veroordeeld tot vier jaar gevangenisstrafJ. de Smit wegens heling tot twee jaar en zes maanden en E. de Smit, de persoon die niet was meegegaan doch en kel een deel van den buit had'ontvangen om te zwijgen, tot acht maanden gevangenis straf. De eisch luidde tegen de eerste vier perso- nen zes jaar en tgen den vijfden twee jaar gevangenisstraf. omzetcijfer bekend wordt oyer het boekjaar, of ook wel genoemd seizoenjaar, dat dit aan- merkelijk hooger zal zijrt dan te Broek op Langendijk, waar het ongeveer 1 4.300.000 beliep. Het zal ongetwijfeld niet ver beneden de 5 millioen blijven, als het deze som niet te boven gaat. Wat het verloop der prijzen aangaat, wel- ke deze week zijn besteed, moet worden vast- gesteld, dat deze aan vrij ernstige afwisse- ling onderhevig waren, wat in dezen tijd van het jaar kan worden verwacht. Te Broek op Langendijk werd geen roode kool meer aangevoerd. Aan de veiling te Noord-Scharwoude was deze nog belangrijk: nog ongeveer 20 spoorwagens. Aanvankelijk werd voor groote kool nog bij de 14 be taald, voor het mooiste kleingoed van onge veer 2 pond ongeveer f 20. De vorige week waren deze prijzen nog f 18 tot 30 in maxi mum. De genoemde prijzen liepen echter be langrijk achteruit. Vrijdag lagen de prijzen tusschen 8.40 en 15, Zaterdag tusschen 5.70 en 15.30. Met de gele kool, waarvan de aanvoer in Broek op Langendijk ook weinig meer te be- teekenen had, ging het denzelfden weg. Bracht ze Maandag nog 25.80 tot 28 op, Vrijdag werd nog slechts 17.30 besteed en Zaterdag 18 tot20. Deze prijzen zijn in- tusschen nog hoog, en de bouwers, die .de kool hebben bewaard. zullen daarmee zeer voldaan zijn. De Dense he witte kool bracht Maandag in Noord Scharwoude 8.90 tot15.10 op, welke prijzen nog eenigszins konden montee- ren. Doch na Hemelvaartsdag kwam er een daling, zoodat Zaterdag slechts 5.50 tot 9.50 werd besteed. Aangevoerd werden nog rond 47 spoorwagens, een ongekend groote hoeveelheid voor dezen tijd. De tijd voor hooge uienprijzen is nu wel voorbijdeze week werd dit althans bewaar- heid. Aanvankelijk brachten ze nog ongeveer dezelfde prijzen op als vorige week n.l. 4.80 tot 5.20, doch Woensdag kon niet meer dan 3.40 tot 4.10 worden gemaakt, terwiji Zaterdag 1.60 tot 2.20 werd besteed, alles per 100 K.G. Voor grove uien werd nog een jaar kwartjes minder besteed. terwijl drie- ingen gemiddeld 3 opbrachten, Zaterdag evenwel 1.20 tot 1.90. Peen gold in 't begin der week ongeveer 5 voor groote en 3.50 voor kleine. Later echter verminderden deze prijzen met onge veer 50 cent. Zaterdag was ook hiervoor de ongunstigste dag en brachten groote 3 tot 3.60, kleine 1 tot f 2.40 op. Bieten golden in Noord-Scharwoude van 1.10 tot 1.80, in Broek op Langendijk van 1.70 tot 1.80. Aan beide veilingen werden nog aardap- pels aangevoerd, die voor lage prijzen van do hand rnoestefi worden gedaan. Blauwe brachten 2 tot 2.40, bravo's te Noord- Scharwoude f 1.10, te Broek 2.80 op. Aan de Broeker veiling werden bovendien eenige jonge groenten aangevoerd. Zoo spi- nazie, welke 13.30 opbr. Bovendien werden meer dan 10.000 kroppen sla geveild, die voor eerste soort aanvankelijk van 7 tot 11.20 opbrachten, later f 6.10 tot 7.90. Tweede soort bracht eerst f 3.80, later 1.50 tot f 2.70 op. Nog werd een klein partijtje bloemkool ge veild, de eerste, die 25 tot 28.80 op- bracht. Provinoiaal nieuws OUDE NIEDORP. Bij de politie alhier is aangifte gedaan dat in die gemeente's morgens in de vroegte aan den openbaren weg een heerenrijwiel is gevonden. DE LANGEDIJKER GROENTE- VEILINGEN. We schrijven nu spoedig half Mei, zoodat het een abnormale toesetand kan heeten, als er op dezen tijd nog zooveel groenten aan de veiling komen, als dit in de nu afgeloopen week het geval was. Te Broek op Langendijk is de aanvoer echter gering geweest; daaren tegen was die te Noord-Scharwoude nog van heel groote beteekenis. Het is te verwachten, dat als straks het „Ja, dat wist ik". „Hoe kwam u dat te weten?" „In zeker opzicht was het John Eva, die hei: mij vertelde". „Heeft Eva het u verteld? Is dat waar?" „Het is een leugen, een verwenschte leugen Hij hangt -van leugens aan elkaar. Denkt dan, dat ik hem zoo iets verteld zou hebben? Ik had hem nog liever zijn tong uit zijn mond getrokken". Eva kwam onaangenaam dicht met zijn gezicht bij dat van Talbot. Deze geneerde zich niet hem dat te zeggen. „Ga een beetje verder van mij vandaan man; ik houd niet van die nabijheid. Ik ben bereid je vragen te beantwoorden en je in lichtingen te geven, maar kom niet te dicht bij mij. Dat is beter. Wat wou je vragen?" „Wou je zeggen, dat ik je een enkel spier- tje inlichting hiervan gegeven heb?" Eva wees naar de d-eur, het middelpunt van al die belangstelling. „Niet met opzet, dat is mogelijk. Ik denk eerder dat je mij liever die aanwijzing niet gegeven had. Maar bij toeval zeker wel". „Wat meen je met bij toeval?" „Je herinnert je dien eersten ochtend nog wel, toen ik door de geheime gang het huis ben binnengekomen? Ritchard trachtte mij te beletten de kamer binnen te gaan. Toch kwam ik <v in. Toen vond ik je hier. Op het oogen blik dat ik mijn neus in de kamer stak. hoor- de ik een harden metaalachtigen klank. Je stond hier op deze plaats en er was niets te HOORN. Bij de verkiczing van een lid der afdeeling kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland, ter vervul- ling van de vacature, ontstaan door het ovor- lijden van den heer Jb. van der Deure, is bij enkele candidaatstelling gekozen verklaard de heer J. Zwaan, aannemer en handelaar in bouwmaterialen te Enkhuizen. KENNEMERLAND. In ons vorig overzicht dat door-den in- vallenden Hemelvaartsdag later geplaatst werd meldden we reeds dat de prijzen der groenten in dalende lijn waren, doch we had- den niet vermoed dat er zoo'n geweldige prijsverlaging zou komen. Toch verwachtten we wel een daling daar in het begin der vo rige week te Amsterdam en Rotterdam een prijsverlaging intrad en de markten over- voerd waren. Doch Vrijdag van de vorige week was het overal mis en wel het meest in Beverwijk, waar duizenden kisten spinazie voor een appel en een ei weg moesten en hadden de fabrieken niet afgenomen dan wa ren duizende kisten voor de mestvaalt be- stemd geweest. Naast spinazie kwam er ook een geweldig groote aanvoer van witlof, wat nu alles tege- lijk klaar is en belangrijk in prijs heeft inge- boet. Ook komt er groote aanvoer van sla, doch hiervan is de prijs nog redelijk. Ook deze week is er niet veel verandering gekomen. Een geweldig groote aanvoer van spinazie en witlof is losgekomen en de prij- bespeuren dat dit geluid had kunnen veroor- zaken. Maar ik heb veel plezier in combinee- ren. Ik dacht, dat het misschien de moeite waard zou wezen om deze kamer aan een grondig onderzoek te onderwerpen. En ik vond wat dien klank veroorzaakt had; het was de buitendeur. Daarom zei ik, dat ik de inlichting in zeker opzicht van u had ont- vangen". „Heb je deze deur opengemaakt! Voor den dag er mee! Zeg alles wat je er aan gedaan hebt". „Om je eigen woorden te gebruiken: ik zai er mee voor den dag komen. Je zult op heete kolen zitten zoolang je niet weet hoeveel ik er van gezien heb. Ja zeker, ik heb de deur opengemaakt". ,,En je zag die deur aan den anderen kant?" „Ja, natuurlijk; ik heb oogen zooals ieder- een". John uitte zijn woede door een kolossalen vloek. Hij balde zijn vuisten boven zijn hoofd. „Dus nu hebben wij het!" Wilson bekrachtigde dit vermoeden. ..Ik geloof dat wij het nu hebben." Er werd boos gemompel vernomen Mr. Herbert wees met zijn dik-ken vinger naar Talbot „Ge hebt de deur gezien, ge hebt den sle«tel tekend «n de combinatie. Hebt ge hem opengekregen?" (Wordt vervolgd.J kpiipQ fp pYpl is t

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5