VOOR O >5 W ERPES RADIO Derde Nederiandsche Radio Salon, 2'fivoorsta»de" SireT"8 Boeken zen zijn bedenkelijk laag. Het is ons dan ook een raadsel hoe men in de marktberichten uit Beverwijk kan zeggen dat de spinazie op prijs bleef, want de massa gaat voor 2 cent per kilo weg en wat van mindere kwaliteit is brengt nog minder op. Gister (Dinsdag) was het met den prijs van het witlof ook mis. De hoogste prijs van witlof was 13 en van 2e kwaliteit 4 per 100 K.G. en nu mogen er partijtjes geweest zijn die iets meer op- brachten, de prijs was overal laag en wat we gister in Heiloo hoorden is teeke- nend. Daar zeide een der grootste witlof- kweekers „hoe meer je aanvoert, hoe meer moet je er aan arbeidsloon bijleggen", en de ze opmerking is zeer juist. De aanvoer van sla was ook groot, doch de prijzen waren nog vrij goed. De noteering voor le soort was 6 tot 9.50 en voor 2e soort (gerand) 2.50 tot 5.50 per 100 stuks. Ook beginnen de asperges los te komen en te begrijpen is, dat de prijs veel lager was. De noteering was voor le soort (dik blank) 50 tot 67 en voor 2e soort (dik blauw) f 3 tot 44 per 100 bos. Rabarber werd in groote kwantums aangevoerd, waarbij eer. vlugge handel was, al had de prijs belang rijk ingeboet. We noteerden voor le soort tot 13 en voor 2e soort 5.50 tot 7 p 100 bos. Raapstelen en radijs waren gewild (de laatste voor zoover le kwaliteit) en de prijzen vnj hoog; we noteerden voor raapstelen f 5 tot 6.50 en voor radijs 4 tot 7 per 100 bos. Wortelen (bakpeen) waren in trek en d mooie kwaliteit was duur, de noteerinn f 30 tot 38 per 100 bos. Postelein was een gewild artikel en de prij zen .waren hoog, de noteering was 1.20 tot 1.70 per bak (10 pond). Komkommers werden in mooie partijtjes aangevoerd en waren duur, mooie kwaliteit bracht 25 tot 28 per 100 stuks. Bloemkool was schaarsch en duur, doch niettemin lager in prijs dan de vorige week De prijs was 32 tot 37 per 100 stuks Een gewild artikel was selderie, die voor hoo ge prijzen werd verhandeld, n.l. 12 tot 16 per 100 bos. De kasaardbeien komen los, al zijn het ook kleine kwantums, doch elke tuinder, die glas heeft, voert aan. Ook hiervoor gelden verlaag- de prijzen. De noteering was de vorige week nog 3.80 tot 4.20, doch nu 2.20 tot 2.80, alles per 100 stuks. Oude groente had afgedaan. Alleen was er nog een beperkte aanvoer van prei, well; J 0.30 tot 0.35 per bos opbracht. V oor aardapelen gold de oude prijs De overige aanvoer gaf geen reden tot afzonder lijke bespreking. WARMENHUIZEN. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente vergaderde Dins- dagmiddag ten twee ure onder voorzitter- schap van burgemeester H. Nolet. Aanwezig alle leden. s Medegedeeld werd o.a. dat door B. en W aan den gasfitter H. Katterink op zijn ver- zoek eervol ontslag is verleend. Tot tijdelijk onderwijzeres is met ingang van 1 Mei aan de o. I. school (Dorp) be noemd, mej. C. M. Molenaar. In verband met de verminderde aflossing van de leeningen van het gasbedrijf werd voorgesteld de afschrijvingen op de rekenin- gen dienstleidingen" en „muntgasinstalla- ties leder met 250 te verminderen zoodat de afschrijvingen respectievelijk worden ruim 12 en 15 pCt. De raad ging met dit voorstel accoord. Overeenkomstig het advies van de Gas- commissie werd voorgesteld over te gaan tot het verbeteren van de dienstleidingen van en voor deze verbeteringen 3000, beschikbaar tc st©l 1-cn uit het reserve- fonds. Naar aanleiding van dit voorstel infor- meerde de heer Molenaar of het de bedoeling is dat alle dienstleidingen vernieuwd worden. De voorzitter antwoordde, dat begonnen zal worden met de vernieuwing van dienst leidingen te Tuitjehorn, Kalverdijk en Dirks- horn. De heer Van der Meijden vroeg of de ver nieuwing van de dienstleidingen nogal van beteekenis is. De voorzitter: Dit kan mee- en tegenval- len. Het zal nader onderzocht moeten wor den. D/J,h?5r Molenaar: Hoe is het met de hoofdleidmg? De voorzitter: Deze schijnt nogal in orde te zijn. Eveneens zal deze onderzocht worden De heer Slot lichtte nog toe de oorzaak van het verhes in de hoofdbuizen. Het voorstel van B. en W. werd hierna met algemeene stemmen aangenomen. Naar aanleiding van het in handen van B. en W. gesteld adres van P. Klant e.a. over de overname van straten en brug naar het door hen te exploiteeren bouwterrein wordt voorgesteld deze straten na voltooifng koste- loos in eigendom over te nemen, indien de straten eene breedte zullen hebben van 5 M., zonder berm en deze verder voldoet wat de Iiggmg enz. betreft aan nader door B. en W te stellen eischen. Wat de brug betreft even eens over te nemen onder een nadere <*oed- keuring van B. en W. Verder wordt voorge steld voor de perceelen aan de straten gele- pen een voorgevelrooilijn vast te stellen van 5 M. uit de as van den weg. Nam ens B. en W. deelde de voorzitter mede, dat zij een straat van 5 Meter breedte voldoende achten. De heer de Groot zou wel een bestek wil ier ontvangen. De heer Molenaar kon zich heel goed vereenigen met het voorstel van B. en W. en acht een straat van 5 M. breedte voldoende. Volgens spr. zal de straat binnen afzienba- ren tijd niet verbreed behoeven te worden De heer v. d. Meijden: Wordt dit een vaste brug? De voorzitter: Dit wordt een ophaalbrug. De heer Swan zeide, dat de hoeken van de straat onder de oogen gezien moeten worden Dit is ook de bedoeling van de Gezondheids- commissie. De heer de Groot zeide, dat het de bedoe ling van B. en W. is, een onderhoudstermijn vast te stellen. De voorzitter: Dit zal geen bezwaar zijn een onderhoudstermijn te stellen De heer Molenaar zeide, dat .5 M. uit de as van den weg een tamelijke breedte is. K.Y. is echt een radio-toestel voor de Hollandsche huis- vrouw. Met haar wenschen is terdege rekening gehouden. Het is een klein eikenhouten kastje, in elk interieur op zijn plaats. Batterijen en accu's met die lastige snoeren komen er niet bij te pas. Onderhoud vraagt het ook niet. En de bediening is zoo eenvoudig! Vraagt eens hoe Uw man er over denkt en gaat U dan eens luisteren bij den Erres-agent. Dat verplicht tot niets. Erres K.Y., een 3-lamps toe- stel voor directe aansluiting op het Iichtnet, f 225.—„Ster- ling 75", zijn metgezel, een prachtige luidspreker, f 50.—. N.V. H™2 R. S. STOKVIS 6 Z n „Bezoekt op de die gehouden wordt van 16 t/m. 26 Wei in het Kurhaus te Scheveningen, onze STANDS No. 9, 10, II en 12". De heer Swan: Jawel, maar als na 50 of 60 jaar de weg eens doorgetrokken wordt. Na eenige besprekingen en toelichtingen werd het voorstel aangenomen. Voorgesteld werd bijgaande instructie voor de verloskundige vast te stellen. De voorzitter zeide dat er een wijziging is gekomen in het salaris van de verloskundige dat van 800 op 850 per jaar is gebracht. Artikel 5 van de instructie bepaald thans, dat de verloskundige zelf voor een plaatsver- vangster moet zorgen. Bij ziekte van de ver loskundige wordt in het eerste half jaar het voile salaris uitbetaald. Over het tweede half jaar de helift van het salaris en daarna geene uitkeering. De heer Groot deelde ter toelichting nog even mede, dat de verloskundige 14 dagen vacafltie geniet. De voorzitter: Voorheen moest de gemeente zelf voor een plaatsvervanger zorgen Nu de verloskundige, en daarom den heer Slot, doch omdat het een onderdeel betreft stelde hij maar voor hier overheen te stappen. De heer Swan achtte het een vereiscihte de kinderen dit te laten leeren. De heer Groot: In verband met het zeven- de leerjaar is de Inspecteur hier niet geheel tegen. Op verzoek werd het voorstel van den heer Slot in stemming gebracht. Dit voorstel werd verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Het voorstel van B. en W. om het bedrag ad 562.10 te verleenen, werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Voorgesteld werd het vermenigvuldigings cijfer 1929/1930 vast te stellen op 1,2. Volgens mededeeling moet voor deze ge meente ongeveer 30.000 opgebracht wor den. De heer Molenaar zeide het is mij onbe- grijpelijk dat nu het percentage verhoogd moet worden, daar de inkomsten van dit jaar aanmerkelijk hooger zijn. Dit blijkt ook wel aan den omzet van de veiling hier ter plaatse. Waar moet men belanden als het minder goed gaat. Spreker meende, dat B en W. erg aan den hoogen kant zijn. De heer Groot: De oorzaak van de ver- hooging van het vermenigvuldigingscijfer moet gevonden worden doordat verschillen- de posten noodzakelijk verhoogd zijn. De heer Slot was ook van meening, dat verhooging niet noodig is, daar de produc- ten ongeveer V< ton meer opgebracht heb ben dan het vorig jaar. Na eenige besprekingen deed de heer Mo lenaar het voorstel om het vermenigvuldi gingscijfer inplaats van 1.2 vast te stellen op 1.1. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Voorgesteld wordt van H. Slikker aan te koopen een perceel grond met de daarop aan- wezige garage en hiervoor te bouwen een nieuwe garage en de vrijkomende grond aan te koopen voor de verbreeding van de Dorps straat. De kosten van een en ander wordt geraamd op 3000. Verder wordt voorge steld een betonschoeiing met leuning langs den sloot te maken en de straat te verbree- den. Verder wordt voorgesteld van de Neder Duitsch Hervormde gemeente aan te koopen een gedeelte van het woonhuis bewoond door J. Slot alsmede van J. Vergaij, P. Pastoor en Wed. P. Kooij een strook grond aan te koopen. De kosten van een en ander worden geraamd op 150. De voorzitter deelde mede, dat wat betreft het woonhuis bewoond door den heer J. Slot, met de Neder Duitsch Hervormde gemeente is overeengekomen het betreffende gedeelie te koopen voor 625. Het straatwerk is voor de gemeente. Volgens mededeeling van den heer Slot wordt de straat door deze slooping 2 M. breeder. Alle leden stemden volkomen in met het voorstel van B. en W. Thans kwam aan de orde den aankoop van grond H. Slikker. De voorzitter zeide, dat de eventueel nieuw te bouwen garage voor den.heer Slikker zal moeten kosten 2000 en 1000 den grond welke na het bouwen van de nieuwe garage overblijft. De voorgestelde betonschoeiing met leuning langs den sloot, en bestrating van den weg zal'moeten kosten 2735. Al les tezamen is een tamelijk hoog bedrag. De heer Molenaar: Het vermenigvuldl gingscijfer begint men te besnoeien. Er is geen gemeente waar zooveel geld van lande- rijen binnenkomt. Hij vroeg zich af of het wel gemotiveerd is dergelijke uitgaven te veroor- loven. Er zijn in ons dorp wel meerdere plek- ken welke verbetering behoeven, o.a. aan den Oostwal. Die menschen daar vragen om een straatje. Spreker gevoelde hiervoor niet veel en stelde voor dit nog even af te wachten. De heer Slot zeide, dat ook vooral in den winter de hoek bij Slikker gevaarlijk is. Door wegneming van dien ouden stal zal deze hoek aanmerkelijk minder gevaarlijk worden De heer Swan achtte het beter eerst den stal op te ruimen en dan eens zien zulks in verband met de hooge kosten. De heer Molenaar vond den prijs voor den grond verbazend hoog, en wil deze zaak maar aanhouden. De heer Slot informeerde hoe hoog de kos- tende prijs van den grond is. De secretaris deelde mede dat de opper vlakte van den grond 130 M2 is; alzoo 8 per M2. Met algemeene stemmen is tenslotte be- den gepleegd omtrent de uitbreiding van de h. ad plaats. uit HEERHU60WAARD. Aan deze gemeente is een voorschot 's Rijks kas verleend tot een maximum van J 3600, ter verstrekking aan de vereeniging, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter be- vordering van de verkrijging van onroereni goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigde be drag voor de verkrijging van een plaatsje. HEEMSKERK. Nabij 't slot „De Assumburg" is Dinsdag- namiddag de gehuwde fabrieksarbeider L. Koopman zoodanig door een vrachtauto aan- gereden, dat hij met een verbrijzeld been en in hoogst zorgwekkenden toestand naar het R.K. ziekenhuis te Velsen is overgebracht. Morgen hoopt het echtpaar A. Henne- man—-Gijsberts, woonachtig aan den Zwar ten TGiikensweg, zijn 55-jarige echtverbinte- nis te l.erdenken. o r mtmjg het salaris 9 -Blum BBB9P9!P vv verhoogd1. De Raad ging hiermede accoord. I sloten overblijvende grond te koopen, eene Voor de vacante betrekking van verlos kundige hebben zich drie sollicitanten aan- gemekt en de aanbeveling luidde als volgt- 1 mej. H. Nannes te Bergeik, 2. mej. M. b! A. van Galen te Amsterdam. De heer Slot informeerde of beide sollici tanten katholiek zijn. De voorzitter antwoordde bevestigend. De heer Slot uitte zijn spijt dat er voor deze betrekking geen meer sollicitanten zijn Spr. vond het jammer dat B. en W. nr. 3 van de sollicitanten niet op de aanbeveling heb- ben gezet. Nr. 1 en 2 der sollicitanten wegen even zwaar. Er valt ook niets op aan te mer- ken dat een oud inwoner van Warmenhuizen op nr. 1 geplaatst is. De voorzitter deelde mede, dat dr. van Hesteren de prr :tijk zal waarnemen zoolang de nieuw benoemde in betrekking komt. Hierna volgde de stemming. De uitslag was zes stemmen op mej. H. Nannes en 1 bianco, alzoo is benoemd mej. H. Nannes. Voorgesteld wordt in verband met de uit breiding van het aantal leerlingen aan de o. 1. school (Dorp) over te gaan tot de aan- schaffing van drie middenbanken nr. 6 (kos ten pl.m. 16.50 per stuk). Laatstgenoemd voorstel werd met alge meene stemmen aangenomen. In verband met de invoering van het 7e leerjaar wordt door het bestuur der Teresia- school ingevolge art. 72 der I. o. wet 1920 gelden aangevraagd voor schoolmeubelen tot een totaal bedrag van 562.10. Voorgesteld wordt het gevraagde bedrag beschikbaar te stellen. De heer Groot zeide, dat de inspecteur zich heel goed met het voorstel kan vereenigen. De heer Slot: Het lijkt me wel luxe dat onder het bedrag van 561.10 een naai- machine is opgenomen. Is dit wel noodig? Volgens de toelichting van den inspecteur is deze wel eenigszins op mijn hand. De heer Molenaar deelde de meening van nieuwe garage te bouwen en den grond te bestraten voor de som van 3500. De be- tonnen beschoeiing met leuning lang den sloot blijft dus achterwege. Voorgesteld wordt aan P. Sevenhuijsen Gz. ontheffing van den aanslag hondenbelas ting over 1929 te verleenen tot een bedrag van 3. Deze ontheffing werd verleend. Rondvraag. De heer Swan herinnerde er aan dat de rijksveldwachter Kranenburg onze gemeente gaat verlaten. Spreker achtte den heer Kra nenburg een man voor wien respect moeht hebben. Hij heeft altijd trouw zijne plichten vervuld. Hij stelde daarom voor hem bij zijn afscheid hulde te brengen. De voorzitter zeide dat hij een buitenge woon ziin plichten betrachtte en sloot zich gaarne bij den vorigen spreker aan. De heer Slot: Hoe staat het met de straat- verlichting? Is er al een beslissing genomen De voorzitter: Dit is nog niet behandeld, doch zal spoedig gebeuren. Door den voor zitter werd hieromtrent nog eenige mededee lingen gedaan. De heer Slot vond het noodzakelijk dat spoedig hierin eene verbetering komt. De voorzitter deed de toezegging hierin den meesten spoed te betrachten. De heer v. d. Meijden herinnerde dat in de sluismuren eene verzakking voorkomt. De voorzitter zeide, dat hij door den gem opzichter hiermede in kennis is gesteld. Hierna sluiting. URSEM. Terwijl de moeder met de wasch bezig was, kwam het dochtertje van den heer A. Leusink in een onbewaakt cogenblik in aanraking met kokend water, waardoor het kind zich zooda nig verbrandde, dat de dokter opname in het ziekenhuis te Alkmaar noodig achtte. BERGEN. Verkiezings vergadering der S.D.A.P. Voor een 30-taI belangstellenden sprak mevr. De VriesBruins gisteravond, in de groote zaal van „De Rustende Jager" in een door de afd. S.D.A.P. belegde vergadering, over de a.s. kamerverkiezingen. De heer Den Das sprak als voorzitter zijn teleurstelling uit over de geringe op- komst en betoogde dat met de verkiezingen het Ned. publiek zal hebben te toonen of het wil dat ontwapening en staatspensioen ge steld worden in het teeken van de praktische jolitiek. Hij hoopte, dat de bevolking van Bergen ook zal toonen dit te willen. Mevr. Portegies declameerde voor den aan- vang van de lezing „Vrede" van Van Collum en „De Vrouwendag" van Menno Vos, waar- mede zij als talentvolle declamatrice veel bij- val oogstte. Mevr. De Vries—Bruins ving aan met er op te wijzen, dat de kamerverkiezingen voor de arbeidersklasse van speciale beteekenis zijn, waarom in het algemeen de vergaderin- gen van de Soc. Dem. het drukst bezocht wor den. De vorige verkiezingsstrijd die in het tee- Ken stond van Coliin, werd met groote be- langstelling gevoerd, omdat zijn politiek het politieke leven beheerschte. Thans mist men dit be-ld en toch is er ook nu belangstelling, niet omdat de politieke programs, die niet frappant zijn in verschil, nu naar voren zijn gekomen, doch om den stnjd er over, waarbij naar voren komt de ontwapening of de nationale bewapening en de zaa,« van het staatspensiofcn. De Soc. Dem. hebben de zaak van de ont wapening in de praktische politiek gebracht Spr. herinnerde aan het door de Soc. Dem. ingediende wetsontwerping om te komen tot vermindering van bewapening en dit dan in het kader van de grondwet. Spr. ging de argumentatie tegen deze daad van praktische politiek na en stelde daarbij in het licht, dat de Soc. Dem. daarbij ook op net oog hadden de bespreking van de leiders der verschillende politieke partijen over dit ontwerp. ^e^'ee'< wel» aldus spr., dat wij goed ge zien hadden, aangezien aanvankelijk de te- genstanders meenden te moeten zwijgen, al ging men niet tot die laffe daad over en volg- dc:i integendeel uitvoerige debatten, die inder- daad op hoog peil stonden. De uitspraak van ons volk hierover is nu van meer beteekenis geworden. voor de arbeiders weg te nemen. In dit ver band noemde zij de invaliditeitswet, de ouder- domswet en de ziektewet, door de Tweede Ka- mer reeds aangenomen, al is het praktisch niet uitgesloten, dat het gaat zoo- als met de ziektewet-Talma gebeur-. de in 1913, die in het Staatsblad ver- scheen, doch nooit in werking trad, omdat de daarna komende regeering dit niet wilde. Het is dan ook zaak, dat de uitspraak der verkiezingen een versterking van de Soc. Dem. brengt, die de arbeiders gereed willen maken voor het socialisms Daarvoor hebben wij noodig menschen die onderlegd zijn en vrij kunnen leven. Dit is de oorzaak dat wii ook zijn voor goed onderwijs. Ook bij deze verkiezing gaat het voor of \v/^ reactle» voor tegen vooruitgang. wanneer de drie rechtsche partijen win- nen, dan staat Colijn weer klaar. Spr. ge- oo de echter, dat de kans, dat de oude colli- tie*erug keert gering is en gaf dit nader aan. vv i] gaan vooruit en zullen zeker sterk de K. K. naderen. Het is niet uitgesloten dat wij even sterk, zoo niet de sterkste partii zul len worden. In principe hebben wij ons bereid ver- k aard samen te werken met de katholieken, al zal dit bij de tegenwoordige formatie niet mogelijk blijken, alleen omdat de democrati- sche richting bij de R. K. nog van geen in- vloed is. Eenige warmte van onzen kant voor de V. D. is er niet, vooral gezien hun standpunt tenaanzien van het Staatspensioen. Wij krijgen dus hoogstwaarschijnlijk een sterke partij die alleen staat. Voor de parlementaire politiek is het funesi een regeering te hebben, niet uit de sterkste partijen in/de Kamer gevormd. Wanneer er geen meerderheid te vormen is, dan kan men echter ook geen regeering uit de Kamer vormen en de kans op een extra parlementair kabinet is dan ook zeer groot. Desondanks blijft het voor de vooruitstre- vende politiek van ons land noodzaak, dat er een sterke Soc. Dem. Fractie in het parle- ment terugkeert. Wij kunnen dan voortgaan met de regeering voort te duwen. Spr. eindigde met den wensch dat de S. D. A P op 3 .Juli een mooie overwinning zal behalen. (Applaus). Aangezien geen der aanwezigen een vraag had te stellen, bracht de vporzitter de spr. een woord van dank voor haar rede, waarna me- vrouw Portegies nog eenige gedichten decla rneerde en wel het „Hondenasyl", „Kinder- fantasie" van Clinge Doorenbos en „Te Wa- pen" van Adama van Scheltema. Ook met deze gedichten, met veel talent en juiste to- natie voorgedragen, had de declamatrice, die eveneens een woord van dank van den voor zitter in ontvangst had te nemen, veel succes. EEN KUNSTZINN1GE EN PRACTISCHE RECLAME. Indie is voor velen een land met herinne- ringen aan hard werken, liitte, geld verdie- nen en eenzaamheid. Voor anderen het oord, van waaruit vrienden en familie lang ver- wachte brieven schrijven. Het land met toe- komst, ruimte, nieuwe mogelijkheden. Maar ook: voor hoeveel Nederlanders is Indie slechts een vaag begrip? Wel is waar is ook hier verbetering te bespeuren en komt Indie meer en meer in het centrum der be langstelling. En toch wat weet de opgroeiende jeugd, wat weet de doorsnee Neder lander eigenlijk weinig van Indie af! Alles, wat niet om de een of andere reden zijn toevallige belang stelling heeft, is hem vrijwel volkomen vreemd. Om deze reden is het dan ook toe te jui- chen, dat er thans ten populate werk po pulate in den besten zin van het woord is verschenen over dit, zoo uiterst belangrijke deel van grooter Nederland. Wij bedoelen het album „Indie", waarmede NOORD-SCHARWOUDE. In de vergadering van de N.V. Statiorr-dorn is als bestuurslid herkozen de heer G. Bar- ten. In de vacature J. Burger werd gekozen de heer A. Dekker te Harenkarspel. Besloten werd om 414 dividend uit te keeren. Met de Ned. Spoorwegen zal overleg wor-,. niJf il wVj00' V'D-> de Commu- de firma Droste voor den dag is gekomen en nist en het lid van de R.K. Volkspartij stem- dat wordt uitgegeven op een wijze en in een den voor pn w x -j. uitvoering, die getuigt van een uiterst seri- euze en zorgvuldige voorbereiding. De keuze van het onderwerp voor dit album viel op Indie, omdat, zooals wij uit de voorrede ci- teeren „Omdat wij hopen, naast propaganda- middel, te helpen bevorderen, wat ons land zoozeer noodig heeft: de belang stelling in, en de liefde voor dat andere Nederland waaraan ons Nederland zoo ontzaglijk veel te danken heeft en wat een zoo bij uitstek gunstig veld van werk- zaamheid is voor de ondernemende en voortvarende jonge menschen onder ons". Onder de deskundige leiding van den heer J. C. Lamster, Conservator aan het Koloni- aal Instituut te Amsterdam, ontstond een boekwerk, dat volkomen voldoet aan de ei schen, die men tegenwoordig aan populates, doch nauwkeurige voorlichting mag stellen. De talrijke illustraties in den tekst en de 144 kleine- en 6 groote gekleurde platen wer den gereproduceerd van origineele teekenin- gen, Deze werden geteekena, naar de ver- maarde ethnografische en fotografische ver- zameling van het Koloniaal Instituut te Am sterdam, zoodat de heer H. J. Wolff wel on der zeer gunstige omstandigheden zijn goeii geslaagden illustreerenden arbeid kon ver- richten. Geen enkel onderdeel der Oostersche sa- menleving is er, dat niet op een onderhou- uende wijze in dit leerzame werk wordt be- oandeld. Woning, jacht en visscherij, land- bouw, zoowel als godsdienst, kunst, kleeding, worden met tal van interessante bijzonder- heden uitvoerig beschreven. Ook de Indonesische Maatschappij, het adatrecht, de oude gebruikeir, de feesten, de handel, de geschiedenis, van Houtman tot koppen, van reiswagen tot expresstrein, ko men tot hun recht. Dit alles maakt het album „Indie" tot een bezit, dat door talloozen buitengewoon ge- waardeerd zal worden en dat velen tot het sparen der Drosteplaatjes zal inspireeren. Wij vertraiwen, dat dit werk zijn weg zal vinden nanr tal van huisgezinnen en vooral ook naar de scholen. den voor en het gaat er nu om vast te stel I en, of de verhouding tusschen voor- en te- genstanders onder de kiezers niet anders is dan in den zomer bleek. Onze strijd is die voor een andere positie van de arbeidsklasse, voor andere machtsver- houding in een betere maatschappij. De on- bouw van de nieuwere maatschappij zal niet mogelijk zijn, wanneer de oorlog met onmo gelijk wordt gemaakt. Meer uitvoerig zette spr. uiteen waarom de vrede alleen door Internationale actie o-e- diend kan worden en de strijd tegen den oor log, de naaste strijd is. Naast den strijd voor de internationale ont wapening was die voor nationale ontwape ning noodig geworden. a j°f' ,Pem d'e 'n Denemarken de meer- S6 gekre^en. zetten deze opvat- c"gAn daden,?m> wat bewijst, dat het de erns^ls met deze eischen. Ook het petitionnement van de Soc. Dem aan den Volkenbond werd door spr. aange- haald als een bewijs, dat de Soc. Dem over- ^eeTeT mogelijk is deze gedachten propa- inVhrlbe/°°gde Spr' dat de communisten Inr i^ geen voorstanders zijn van het Hierna betoog'de spr. hoe de Soc. Dem. de verzorging van ouden van dagen in het teeken van praktische politiek hebben we. plaatst, daarbij' erkennede, dat de strijd om premievrij staatspensioen bij de Soc. Dem. eenige jaren op den achtergrond geraakte Ehans zijn er echter reeds 40.000 ouden van dagen, die er niet van krijgen, omdat re°0a cea n'et v?,ldoende geplakt is. Gebleken is, dat deze wetten onvoldoende zijn, ook al om de geringheid van de uitkeering, waarom de boc. Dem. met den ouden eisch van staatspensioen weer naar voren zijn geko- men, met handhaving van de verzekerin°,s wetten, omdat zij weten, dat de meerderheid der Kamer dit wil. Wij willen dus een combinatie van twee uit- eenngen. Metde financien van ons land is het mo- gehjlc het Staatspensioen te brengen, zooals wij dat hebben voorgesteld, n.l. f 3 plus 3 volgens de ouderdomswet. Voorts betoogde spr. dat de Soc. Dem. er na streeft om de onzekerheid van het bestaan EEN GESQHIEDENIS VAN DEN POLDER MEER-HUGOWAARD. In opdrafcht van het polderbestuur is door mr. Belonje, ter gelegenheid van zijn 300- jarig bestaan de geschiedenis samengesteld Rotterdam Amsterdam Groningen

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6