Asplfin Tijdschriften ICerk eti scHool Binnenland van den polder De Heer-Hugowaard, welk werk door de firma Van Putten en Oort- meijer te Alknraar is uitgegeven. Mr. Belonje geeft in dat werk een uitvoeri- ge uiteenzetting van het ontstaan vani den polder en vestigt daardoor de aandacht op den ond.rnemingsgeest onzer voorvaderen, die in dit waterland destijds reeds dezelfde groote werken aanduriden als het nageslacht dat zii het dan met moderner hulpmiddelen aan de droogmaking van de Zuiderzee is voldoen, een rooster van 22 uur, b.v. van 9— besteedt men nu aan aparte vakken, bijv. Fransch. Aan de wet is voldaan. En voor buitenstaanders lijkt het precies, alsof men dat Fransch, of een ander vak, onder de les- uren geeft! „Dit nu noemen wij op hstige wijze de wet ontduiken!" Het Hbl. voegt hieraan toe: Inderdaad, zoo is het. En voorziende, hoe er gebruik van de letter der wet, wat hier is misbruik van de bedoeling des wetgevers, gemaakt zou worden in den concurrentiestrijd 12 uur en 2—3 uur. De vrijkomende vier uur tusschen openbare en bijzondere school, heb- ben we eenige jaren geleden al aangedron- gen op wetswijziging, die mogelijk zou ma- ken, een vreemde taal in de gewone school- uren te geven. De letter der wet geeft ook de openbare scholen die gelegenheid, maar het Rijks- schooltoezicht verzet zich tegen deze inter- pretatie, die den geest der wet geweld aan- doet, zoodat wetswijziging ter wille van de gelijkbrechtiging" noodzakelijk is. In zijn voorwoord zegt mr. Belonje o.a In het hartje van Westfriesland moet reeds in de vroege middeleeuwen 'n belangnjk meer gelegen hebben, dat zich in den loop der tij- den door watervloeden en stormen aanzienujk vergroot heeft. Deze plas strekte den om- wonenden aangelanden steeds tot groot na- deel en voortdurend zijn zij er ljverig op uit geweest om de schade te beperken, welke aan hun gebied werd toegebracht. Zoo werd het watervlak, de Heer Huygen Waard of kortweg de Waard geheeten, reeds in oude tijden door dijkwerken beteugeld Behalve de beteugeling door dijken heett de afwatering van het groote meer reeds heel lang geleden de aandacht van belanghebben- den getrokken en het is her tog Albrecht van Beieren geweest, die in 1386 octrooi had ge- geven tot het graven van de Langereis, net nog bestaande afvoerkanaal van Westfnes lands Westelijk deel, dat door alien, die op het meer uitwaterdcn, onderhouden moest wcrden. Hoe de waterplasontstaan is, zal wet steeds onbekend blijven. Mogelijk heeft hiei reeds in de eerste eeuwen onzer jaartelling een lagunenmeertje gelegen, dat zich gaan- deweg uitbreidde, vooral tengevolge van de beruchte vloeden van de negende en volgende eeuwen. Een gebied, het halve Nederland van tegenwoordig omvatteiid, moet door die icus- achtige catastrofen toentertijd zijn geinun- drerd. Na de groote rampen hebben men- schenhanden zich eerst weer langzamerhand tegen het water kunnen verzetten, een werk, waarin de Egmondsche monniken zoo bijzon- der hebben uitgeblonken. De kloosterlingen wendden hun aandacht toen hoofdzakelijk naar het ten Z. van Scha- gen liggende terrein, dat ook onder water gestaan had en dat in het midden der 13e eeuw van nieuwe dijken voorzien werd. Nadat op die manier een aanvang was ge maakt met de beperking van het N.W.-deel van de Waard, n.l. van dien uitlooper ten Z. van Schagen, is men steeds meer op dien weg voortgegaan tot een groep van regenten het plan van bedijking van het geheele meer in- eens had ontworpen. De rijke en machtige Hollandsche patriciers uit dien tijd belegden hun geld in'het aanwinnen van grond op eigen gebied. Een aantal Alkmaarsche regen ten stelde zich, met Amsterdamsche geld- schieters en Haagsche heeren samen tot taak de Heer-Hugowaard tot een polder te ma- ken. Na veel stille tegenwerking werd in 1628 besloten om 24 molens aan te besteden en in 1629 kwam het eerste begin van land te voorschijn. Eerst in 1630 viel de Waard droog maar voorloopig was het niet meer dan een mod- derpoel. Er moest nog heel wat aan sloot- werk worden uitgegeven en op 20 Juni 1631 kwamen alle ingelanden op het Alkmaarsche sladhuis voor de verkaveling bijeen. De eerste jaren was de toestand van den pc 'er weinig rooskleurig eii talrijk waren de canvragen van eigenaars van landerijen, die van hoofdingelanden toestemming ver- zochten om hun kavels tot rietland te mogen maken. Ook gedurende de 18e eeuw bleef de toestand zorgwekkend en eerst omstreeks het midden der vorige eeuw braken betere tijden aan. Er volgt daarna een uitvoerige geschiede- nis van den polder tot op dezen tijd. Vele historische gegevens vullen dat met veel zorg samengesteldc en fraai geillustreer- de werk aan. KERK EN VREDE. Gistermiddag heeft de Vereeniging „Kerk en Vrede" in het Odd-Fellowhuis te Am sterdam haar jaarvergadering gehouden. Prof. Heering opende de vergadering met een rede, waarin hij dankbaarheid uitte voor den groei van „Kerk en Vrede" in leden-tal kracht en invloed, maar bezorgdheid over de recente geschiedenis van het z.g. Belgische verdrag, vooral omdat deze stukken ver- valscht waren met hulp van het Belgische mi- litaire departement. Spr. w,as voorts bezorgd over de nationale felheid, die hier in ons land oplaaide, opgehitst door sommige dagbladen en terstond door sommige militairen uitge- buit. De schira der handelsconcurrentie zwierf achter de schermen. Ook gevoelde spr. zich teleurgesteld over de herhaalde mislukking van het werk van Geneve. Het pacifisme van Volkenbond en Kellog- tractaat, hoe onmisbaar ook, blijken steeds duidelijker op zich zelf machteloos te zijn, om den oorlog uit te bannen. Er is geen red ding mogelijk, tenzij de volken zich tegen het miiitarisme gaan verzetten. In dit verzet heeft de Kerk da heilige taak, vooraan te gaan. Spr. merkte vervolgens op, dat in vele klei- nere landen de ontwapeningsbeweging veld wint, op zuiver-zedelijke motieven. „Kerk en Vrede" moet c\ze beweging zijdelings en geestclijk, maar krachtdadig steunen. Het is wel treurig, dat juist de kerkelijke partijen (met den Vrijheidsbond) de steun- pilaren zijn van leger en vloot, en blijkbaar het minst de schrijnende tegentselling voelen tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven voor de diensten 1928 en 1929. Uirechtsch Noord-Hollandsch Veren- reglement. Hcewel Ged. Staten tot dusverre niet de behoefte aan een algemeen Noord-Hol landsch Verenreglement hebben gevoeld, heb ben zij toch geen bezwaar om te voldoen aan een verzoek van Ged. Staten van de provin- cie Utrecht, die verzocht hebben hun mede- werking te verteenen voor het tot stand bren- gen van een Utrechtsch-Noord-Holandsch Verenreglement, dat betrekking zal hebben op de overzetveren in den Amstel en de Vecht, voorzoover deze wateren deels in de provin- cie Utrecht, deels in Noord-Holland zijn ge- Waterleidingbedrijj. Ingediend is een eerste suppl. begrooting van het Prov. Waterleidingbedrijf voor 1929, totaal groot 270.000. Op deze begrooting komt voor uitbreiding van de waterwinnings- middelen te Castricum voor een bedrag van 100.000, en voor een buisleiding Castri cum—Volendam met diverse zijleidingen en plaatselijke netten (laatste termijn 10 pCt.) f 170.000. Provinciate rekening 1927. Een batig saldo van 1.644.276. Verschenen zijn de rekening van de pro vincial inkomsten en uitgaven over 1927, de verantwoording wegens het beheer van de provinciate inkomsten en uitgaven over 1927 en een ontwerpbesluit tot vaststlling der ont- vangsten en uitgaven van die rekening. Ter verduidelijking van dit ontwerp-besluit waarin geen onderscheid gemaakt wordt tus schen de gewone en de buitengewone inkom- tsen en uitgaven, deelen Ged. Staten mede, dat de gevfrone inkomsten f 16.925.393.41 en de gewone uitgaven 15.281.116.48 K be- droegen en dat de gewone dienst 1927 dus met een batig saldo van 1.664.276.9214 sluit. Voorgesteld wordt te besluiten de ontvang- sten en uitgaven der rekening over 1927 vast te stellen als volgt: de ontvangsten tot een bedrag van 17.011.910.9814. de uitgaven tot een bedrag van 19.174.263.1414. Het nadeelig slot ad 2.162.352.16 zal op de be grooting voor 1930 worden geregeld, voor zoover dit althans niet reeds vroeger zal zijn geschied. tusschen Christendom en oorlog. Aan het jaarverslag van den secretaris, ds. J. B. Th. Hugenboltz te Ammerstol, ont- leenen wij het volgende: Het aantal leden is 3772 (op 1 Mei 1928: 2061) Ook de afdeelingen zijn sterk in aantal en uitbreiding van leden vermeerderd. Als „aangesloten organisaties" traden toe: de Vredesgroepen te Tricht, Balk en Deijl, de „Zusterkring" van de Friesche Doopsge- zinden en de afd. van den V. C. J. B. te Hil- versum. Duurzaam contact is tot stand gekomen met de afdeeling van den Wereldbond der Kerken. Intemationaal kreeg Kerk en Vrede contact op het Int. Congres van Anti-militaristische Predikanten dat in Augustus te Amsterdam is gehouden. De vergadering hield hierna besprekingen van huishoudelijken aard, EINDEXAMEN GYMNASIUM. Het eindexamen van het gymnasium Alkmaar is bepaald op 13, 14 en 15 Juni a.s Als gecommitteerden zijn aangewezen: prof dr. A. Slijpen te Nijmegen, prof. dr. J. Wil'.e te Amsterdam, dr. H. B A. Bockwinkel Utrecht en dr. Th. Strengers te Utrecht. te ONDUIDELIJKHEID VAN SCHOLEN Duidelijkheid van kieur is bij scholen evenzecr noodig, als bij alles, wat de maar schappelijke samenleving betreft, merkte „Het Amst. prop. Komitee voor de openbare school" in „De Volksschool" op. »Bij verschillende nieuwe scholen kan men van buiten niet zien, dat het bijzondere scho len zijn. Men heeft op dezelfde wijze, als dat bij de openbare scholen het geval is de school een naam gegeven, en er staat noch bij den naam, noch op het bord, vermeldende spreekuren, aangifte e.d. ook maar iets, das er duidt, dat hier een bijzondere school is. De ouders, die in zoo'n buurt komen wonen, weten niet beter, of hun kinderen gaan weer op een openbare school en bemerken pas la ter, dat het een bijzondere is". Voorts wijst het artikel erop, dat men (bij het bijz. onderw.) „Koketteert met talenon- derwijs" en zet uiteen: „Men maakt gebruik van de wetsbepaling, dat men ten minste 22 uur per week les moet geven in de „gewone" vakken, zooals lezen, rekenen, taal, e. d. „De openbare lagere scholen, hebben daarvoor 26 uur op de lesrooster. De bedoel- de bijz. scholen maken, om aan de wet te DE ONTSPOPING BIJ ZUTPHEN. De machinist overleden. De machinist, die bij de ontsporing van de personentram Zutphen—Emmerik ernstig I gewond werd, is gisteravond in het zieken- huis te Zutphen overle len. VIER KINDEREN AANGEREDEN. Op de Oldenzaalsche straat te Hengelo heeft een ernstig auto-ongeval plaats gehad Daar kwamen een auto uit Oldenzaal en de auto van dokter Harbers met elkaar in bot- sing. Juist ter plaatse speelde een groepje kinderen, enkele konden ontkomen, doch vier der kleuters werden door een der auto's zoo- danig aangereden en verwond, dat twee hunner, een dochtertje van den heer Barte- link, en een pleegkind van den heer Meen- huis, naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. Het dochtertje van den heer Barte- link heeft een hersenschudding gekregen. De andere kleine heeft een breuk aan den neus, en verschillende andere verwondingen opgeloopen. De auto uit Oldenzaal, die na de aanrijding met een hevigen slag tegen een boom was opgevlogen, en aan de linker- zijde zeer ernstig beschadigd is, werd op last van den commissaris van politic in beslag genomen. De auto van dokter Harberts liep slechts geringe schade op. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Zomerzitting De Provinciate Staten van Noord-Holland komen in de eerste gewone zitting bijeen op Dinsdag 28 Mei te half 12. De openbare behandeling van de stukken en van de daarover uit te brengen rapporten zal plaats ebben" op Dinsdag 18 Juni, des voormiddags te half elf. Zoo noodig zal de vergadering den volgenden dag, eveneens te half elf, worden voortgezet. Op de agenda komen o.m. voor: Benoeming van tien leden van den Raad van Toezicht op de Provincilae bedrijven; voorstel tot wijziging van het „Salarisregle- ment 1920"prae-advies betreffende het voor stel Weiss in zake de vernietiging van afge- keurd vleesch; prae-advies betreffende de voorstellen Ed. Polak c.s. in zake de orgni- satie van de gezondheidszorg in de provincie en van A. Asscher c.s. in zake de aanstelling van een geneeskundigen ambtenaar; voorstel tot den aanleg van negen strandhoofden nabij Camperduin en, in verband daarmede, den aanleg van een werkspoor en den aankoop van perceelenvoorstel tot het aanbieden van een geschenk ten behoeve van het nieuwe gouvernementsgebouwvoorstel tot vaststel- ling van eene eerste suppl. begrooting voor 1929; tot het aangaan van geldleeningen en EEN MAN DOODGEREDEN. Dinsdagavond omstreeks zes uur is te Am sterdam op den Admiraal de Ruijterweg nabij de R.K. kerk wederom een doodelijk ongeval gebeurd; het derde nu reeds in den tijd van vier maanden. Een heer van middelbaren leeftijd wilde per rijwiel de trambaan oversteken over een der overwegen op een oogenblik dat vatv de zijde der stad een tram van den Sloterdijk- dienst der N.Z.H.T.M. naderde. De bestuur- der van de tram remde met volte kracht, doch vermocht een aanrijding niet meer te voorko- men. De wielrijder werd tegen den grond ge- worpen en door de voor wielen van de tram overreden. Het slachtoffer had daardoor zulk zwaar letsel bekomen dat hij terstond overle den is. Het ongeval is vermoedelijk daaraan toe te schrijven, dat de wielrijder naar de zijde van Sloterdijk op de nadering van een tram lette en daardoor de andere tram niet heeft opge- nierkt. Het lijk is per auto van en Genees kundigen diens naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. „SCHUTTEVAER". De jaarvergadering. In de 66ste jaarvergadering der Schippers- vereeniging „Schuttevaer", welke hedenmid- dag te Geertruidenberg werd gehouden onder presidium van den vice-voorzitter, de heer Hortensius (de voorzitter mr. Smeenge was verhinderd), werd na ampele toelichting door den heer Grilk uit Leeuwarden en den heer Visser, kapt. van het recherchevaartuig „La- VtfeMBiHMHl eerste paats; verscheidene leden der organi- satie zijn tegenstanders en de voorstanders ervan zijn tegen de Amerikaansche methods. Het woord „keuze" verwerpt op zich zelf al het argument, dat de Bond een dwang zou willen uitoefenen. Ook wil Plaatselijke Keuze niet de vrijheid van het volk knechten, zij wil slechts de vrij heid ontnemen aan enkelen, die het leven van anderen in gevaar brengen. PlaatselijKe Keuze en verbod vormen tegenstellingen. Dit heeft de geschiedenis bewezen, o.a. bij den val van het verbod in Noorwegen. Voorts heeft dr. Hercod een rede gehouden over de in Zwitserland Zondag 1.1. gehouden volkstemming. DE STAKING IN HET HOUTBEDRIJF TE ZAANDAM. Hedenmorgen worden te Zaandam weder om 20 mannen van de Scheepvaartvereeni- ging Noord verwacht voor het lossen van da in de haven liggende booten met gezaagc! hout. De stakingsleiding heeft aan de hoofdbe sturen der vier bouwarbeidersbonden ge- vraagd, nu door de aan verschillende hout- werven werkzame werkwilligen eenig hout in het land wordt afgeleverd, te overwegen, of het mogelijk is te bereiken, dat dit „besmette hout niet wordt verwerkt. Aan een groot gedeelte van het personeel ongeveer 100 man der N.VHolland- sche Deurenfabriek C. Bruynzeel Zn. .s gisteravond ontslag aangezegd. Dit ontslag berust op het feit, dat, hoewel er geen sprake is van een tekort aan grondstoffen, de arbei- ders zullen weigeren, het door werkwilligen uit het stoomschip Gustav Berg geloste hout te bewerken. Naar de stakingsleiding meedeelt, is zij er in geslaagd, het personeel van den beurt- schippcr Snelleman, die een schuit hout naar Utrecht vervoerde, te bewegen dit werk nier meer te verrichten. Het is daarop met het hout naar Zaandag teruggekeerd. OPGRAVINGEN IN DE HERV. KERK TE NEEDE (GELD.). Thans drie beelden gevonden. Het Rijksbureau voor monumentenzorg uit Den Haag heeft een ambtenaar naar Neede gezonden. die de tot dusver gevonden beel den in de Ned. Herv. Kerk aldaar heeft op- gesteld en gefotografeerd. Maandagmorgen kwam in opdracht van gemeld bureau een ex pert uit Delft, die opgetogen was over het gevonclene en onder wiens leiding thans met ijver de opgravingen worden voortgezet. I Ondanks de hieraan verbonden hooge kos ten, hebben de verdere opgravingen schitte- I rende resultaten opgeleverd, zegt de Tel. Za- terdag werden n.l. verschillende onderdeelen der beelden gevonden, zoodat het grootste der gevonden beelden thans geheel gecom- pleteerd kan worden. Algemeen zijn de deskundigen het er over eensfdat de vondsten uiterst belangrijk zijn en dat de beelden afkomstig zijn uit de mid deleeuwen. Wanneer de beelden verwoest en begraven zijn, schijnt men echter niet met ze- kerheid te kunnen zeggen.' Hieromtrent be- staan verschillende mogelijkheden. Het meest waarschijnlijke is, dat een en ander van den Beeldenstorm (1566) afkomstig is, daar de kerk waar de vondsten zijn gedaan, 'n katho- lieke kerk is geweest, welke in 1616 in han- den der Protestanten is overgegaan. Er zijn in het geheel tot nu toe drie beel den gevonden. Het grootste, „Pei'ta" ge- naamd, stelt voor de maagd Maria, die het lichaam van den gekruisigden Christus in haar armen houdt. Dit beeld is vrijwel com- pleet en is 1 meter hoog. Het tweede beeld stelt voor Jezus in rust na de geeseling, terwijl dit eveneens wordt voorgesteld door het overige beeld, dat even- wel kleiner is en nog niet ccmpleet. Men is het er algemeen over eens, dat er bij de ver dere opgravingen veel meer aan het licht zal komen. van een Roterdamsche Naamlooze Vennoot- schap besch'ouwd was als arbeider in loon- dienst in den zin der Invaliditeitswet. De uitspraak van den Raad van Beroep be- rustte in hoofdzaak hierop, dat de reiziger zich verbonden had uitsluitend voor de N.V. te werken. Zijn bemoeiingen waren nauw- keurig omschreven en bleven bepe-rkt tot een district. Af en toe moest hij versing van zijn verrichtingen doen, terwijl hij beloond werd met een provisie, berekend naar zijn omzet. Volgens den Raad van Beroep bleek uit de ze feiten. dat de N.V. de beschikking had over de geheele arbeidskracht van den reiziger en deze bij het verrichten van zijn arbeid in sterke mate aan haar gezag was onderwor- pen. Het eenige risico, dat de reiziger in deze naar 'sRaads oordeel droeg, was, dat bij onvoldoende bestellingen zijn verdiensten laag zouden zijn, doch dit risico achtte de Raad van Beroep van denzelfden aard als dat van een arbeider, die tegen stukloon werkt, zoodat het aan het aannemen van een loondienstverhouding niet in den weg staat. Tegen deze uitspraak was de N.V. in hoo- ger beroep gekomen bij den Centralen Raad van Beroep, waarbij zij o.a. aanvoerde, dat de reiziger zijn werkzaamheden naar eigen inzicht kan verrichten en over de indeeling van zijn tijd aan de N.V. geen verantwoor ding schuldig was. Met haar vergunning mocht hij ten behoeve van zijn werkzaam heden personen in zijn dienst nemen. Naar haar opvatting werkte de reiziger geheel voor eigen risico, daar geen minimum-provisie was vastgesteld en al zijn kosten voor zijn reke ning kwamen, terwijl bij wanbetaling der af- nemers hij de schade had te dragen en hij wijders ook aan het lijden van verliezen blootstond. On deze aangevoerde gronden, welke hem juist voorkwamen, heeft de Centrale Raad van Beroep zoowel de uitspraak van den Raad van Beroep als de beslissing van den Raad van Arbeid vernietigd en beslist, dat de reiziger zijn werkzaamheden ten behoeve der N.V. niet in haar loondienst heeft ver- richt en deze derhalve voor hem geen rente- zegels verschuldigd is. BRANDEN. Te Ide (gem. Vries) is de woning be- woond door den heer Homan, tot den grond toe afgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door het in brand geraken van een broedmachine. Te Tijnje (Fr.) is Dinsdagmorgen de groote boerderij van J. Valkers afgebrand. Een paar uur tevoren was het vee in de wei- de gelaten. Te Munneketille (Fr.) is doer onbe- kende oorzaak de woning van W. Oedzinga met inboedel verbrand. De bewoners waren afwezig. KORTE BERICHTEN. In den afgeloopen nacht is na een korte ongesteldheid in den ouderdom van 58 jaar overleden jhr. W. C. van Panhuijs, burge- meester van Noordwijk. Ged. Staten van Utrecht stellen voor: aan de prov. regelingscommissie voor de vee- fokkerij in Utrecht te verleenen een subsidie van 3200 voor het zwartbont Hollandsch veeslag en 250 voor het zwartblaar Gro- ningsch veeslag; aan de regelingscommissie voor de paardenfokkerij 3200 en voor de belangen der geitenfokkerij 400. De K. v. K. voor Salland heeft zich tot de Eerste Kamer gewend met een adres tegen het wetsontwerp-Van den Heuvel c.s. tot het verleenen van tijdelijken steun aan de beet- wortel-suikerindustrie hier te lande. Ged. Staten van Utrecht hebben bij den minister van waterstaat aangedrongen op een kanaal Amsterdam—Utrecht—Wijk bij Duurstede in plaats van een door de Gelder- sche Vallei. man de Vries", met algemeene stemmen een motie aangenomen waarbij de vergadering zich uitsprak tengunste van een onderzoek naar de mogelijkheid tot inrichting van een vluchthaven te Oostmahorn. Deze haven is bedoeld als vluchthaven en tevens als toe- komstige visschershaven. AUTO-ONGEVAL. Twee gewonden. Dinsdagavond heeft op den weg tusschen Mierlo en Geldrop een ernstig ongeval plaats gehad. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een auto met vijf personen, komende van de markt te Einhoven, tegen een telefoonpaal gereden. Een vrouw werd ernstig en een jon- geman licht gewond, de auto ernstig bescha digd. DE SCHEVENINGSCHE VISSCHERS- STAKING. De conference, die de rijksbemiddelaar, de heer van IJsselsteyn, gisteren gehad heeft met partijen, betrokken bij het conflict in het Scheveningsche visscherijbedrijf, heeft geen resultaat opgeleverd. Echter zullen de onder- handelingen worden voortgezet. Waarschijnlijk zal de heer van IJsselsteyn reeds vanaaag een bemiddelingsvoorstel doen, dat dan nog heden zal worden bespro- ken in een bijeenkomst van besturen der reedersvereeniging en van de werknemers- bonden. Indien men tot overeenstemming komt, ligt het in de bedoeling, met den meesten spoed, zoo mogelijk ook nog denzelfden dag, dit voorstel voor te leggen aan de ledenvergade- ringen. PLAATSELIJKE KEUZE. Onder voorzitterschap van den heer P. v. d. Meulen is gisteren te Utrecht de jaarlijkschc vergadering van den Nationalen Bond voor Plaatselijke keuze gehouden. De secretaris, ds. Van Krevelen, heeft hier- in gesproken over: Verbod en plaatselijke keuze. Hij zeide, dat bij de bestrijding van de plaatselijke keuze meestal voorbeelden uit Amerika worden gesteld. Plaatselijke keuze evenwel wil geen drooglegging in de alter- SNELLE RECHERCHE. Gisteren kwam bij een winkelierster aan de Rosestraat te Rotterdam een Engelsch spre- kende zeeman, die voor ruim 6 kocht, waar- na hij met een vreemd bankbiljet betaalde. De winkelierster vroeg hem, of het een Ameri- kaansch 10-dollar-biljet was, omdat het er veel op geleek. De vreemdeling antwoordde bevestigend, waarop zij hem ongeveer f 19 terug gaf. Toen de man goed en wel den win- kel uit was, bleek, dat het bankbiljet geen Amerikaansch 10-dollarbiljet was, maar een ander bankbiljet, dat, bij navraag op een bank, circa 2.80 waard bleek te zijn. Ter stond werd hiervan aangifte gedaan bij den justitieelen dienst van het bureau aan de Nas- saukade, meer teneinde het publiek te doen waarschuwen dan in de hoop, dat er nog iets van het geld terecht zou komen, omdat het nu eenmaal buitengewoon moeilijk lijkt in een havenstad als Rotterdam een vreemden zee- man, van wien slechts een zeer vaag signale- ment opgegeven kon worden, op te sporen. Ruim een uur later kwam evenwel een rechercheur vragen, of de winkelierster even op het hoofdbureau van politic aan het Haag- scheveer wilde komen. Daar bleek de vreemde ling reeds aanwezig te zijn. De politie had laten zoeken naar een vreemdeling, die een pakje bij zich had, gewikkeld in het pakpapicr van de benadeelde firma en het resultaat was geweest, dat men hem al spoedig op Katen- drecht had gevonden. De man verklaarde, dat hij de winkelier ster verkeerd had begrepen, maar dat hij zici. er wel over had verwonderd, dat de artikel en hier in ons land zoo buitengewoon goedkoop waren. Hij heeft de winkelierster het wissel- geld teruggegeven, en bovendien bijgepast, waarna men hem heeft laten gaan. PROVISIEREIZIGER NIET IN LOON DIENST. De werkgeejster behoejt geen zegels te plakken krachtens de Invaliditeits wet. De Centrale Raad van Beroep heeft on- langs vernietigd de uitspraak van den Raad van Beroep te Rotterdam, waarbij overeen- komstig de beslissing van den Raad van Ar- i beid te Utrecht, een provisie-reiziger in dienst Sport in Beeld. Sport in Beeld geeft een mooie serie kiek- jes van de Varsity-day op het Noordzeeka- naal. O.a. ziet men, hoe een enthousiast sup porter van Njord zijn vrienden zwemmende wist te bereiken na de overwinning in het loofdnummer. De voetbalwedstrijden om de hoogste eer zijn eveneens aan de vergetelheid ontrukt. Eenige paginate vol levendige spelmomenten zijn opgenomen van de gespeelde ontmoetin- gen. Als derde serie noemen we de tenniswed- strijd Nederland—Amerika, waarin de Ame: rikaansche sterren de overwinning behaal den. Allereerst zijn de 6 deelneemsters m verschillende houdingen gekiekt, terwijl ten- slotte een groote overzichtsphoto genomen is tijdens den strijd tusschen Kea Bou-man en Helen Wills. Dan noemen we nog de Stadionraces (Schlebaum, Benoit, Sausin e.a.) de gras- baanwedstrijden te Dordrecht (o.a. Hamers- veldt, v. d. Velde, Rijk). Om te eindigen met het noemen van eeni ge kiekjes van honden, golf, korfbal, paaider en zeilen. Het is dus weer een buitengewoon mooi nummer, waarin het belangrijkste van de sportgebeurtenissen der laatste week is op genomen. De Revue der Sporfen. De Revue der Sporten verslaat deze week natuurlijk dc gespeelde voetbalweo strijd en om het kampioenschap van Nederland. Adriani Engels neemt Go ™^fd—P.b.V. voor zijn rekening en Groothoff P.S.V. Sparta. Daarnaast wordt door Groothoff een ver- slag gegeven van den wedstrijd Belgie— Engeland en vertelt Adriani Engels van hei Ned. Corinthians-tournooi, op Houtrust ge- speeld. Een medewerker schrijft over de Varsity- wedstrijden op het Noordzeckanaal en D'co verslaat de korfbalontmoeting Noord—Zuid. Meerum Terwogt gaat eens na, wat Am- werpen geleerd heeft, terwijl verder beschre- ven wordt, hoe een Groninger op de Licht- krant den wedstrijd Belgie—Nederland Dat de verschillende foto's in ruime mate tusschen den tekst verspreid zijn, is nauwe- lijks noodig te zeggen! nooit zonder te "i zag

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7