DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Centrum-Hotel Black and White Buitenland No. 115 Oif nnminer besfaaf nil 3 bladeit Honderd een en dertigste iaargang 1999 JTiOTmcineiitsprij's T>ij yoornitbetaling per 3 maanden f2.—tr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Itedactie No. 33. VRIJ DAI* Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 17 91E1 Uit het ParBement Den Haag, 16 Mei 1029. Na de afdoening van een groot aantal kleinere wetsontwerpen enz. heeft de Tweede Kamer zich hedenmiddag bijna uitsluitend bezig gehouden met de kwestie van de Louise- groeve, de veelbesproken mijnonderneming voor de delving van bruinkolen, die zich met een adres tot de Tweede Kamer had gewend met de klacht, dat de Staat bij het arbitrage- geding, dat hij met de onderneming had ge- voerd, zich niet eerlijk zou hebben gedragen, zoodat aan de mijnonderneming niet die ver- goeding van schade was toegekend, waarop zij recht meende te hebben. De zaak heeft, ge- lijk men zich wel zal herinneren, een lange voorgeschiedenis, welke wij hier niet in den breeae kunnen ophalen. Het is echter we! r genaardig, dat buiten de Kamer verscheide- nen juristen van naam alsmede de groote bla- den zich ten gunste van de Louisegroeve had- den verklaard. Daarvan is heden in de Ka mer de echo te hooren geweest. Juristen als de heeren Van Gijn (Vrijh.) en Joekes (V.D mej. Katz (C.H.) en de heer Duys (S.D A. P.) hebben met warmte en overtuiging ge- streden voor het goed recht van de Louise groeve om zich bij het arbitrale vonnis niet neer te leggen. Daartegenover betoogden juristen als mr. Bijleveld (A.R.) en mr. Van Sasse van IJsselt (R.K.), dat nu de Louise groeve zich had neergelegd bij een arbitrale beslissing en geen gebruik had gemaakt van de bevoegdheid om bij den gewohen rechter in beroep te gaan van de beslissing van de scheidsrechters, als zij mede, dat deze zich niet hadden gehouden aan de bepalingen van de arbitrageovereenkomst, de regeering en de Kamer zich niet verder in de zaak hadden te mengen. Zoo oordeelde ook de minister van financien, de heer De Geer, die het aan de directie in krachtige termen euvel duidde, dat zij niet den door de wet aangewezen weg was ingeslagen, maar zich bij de Kamer had be- klaagd. Dat was een misbruik van het recht van petitieonnement, beweerde hij. De commissie, die op het verzoekschrift van de directie van de onderneming advies had uitgebracht, was zelve ook in twee kampen verdeeld. De meerderheid stelde voor de in- lichtingen, welke de regeering over de zaak had verstrekt, voor kennisgeving aan te nemen en verder de zaak te laten rusten. De minderheid had in overweging gegeven als- nog arbitrage over bepaalde punten toe te staan. Zij heeft evenwel de meerderheid niet kunnen behalen. Toen men na geanimeerd debat tot stem ming overging, bleek het, dat 44 leden zich aan de zijde der meerderheid schaarden, ter- wijl slechts 22 zich ten gunste van nadere ar bitrage verklaarden. Zal het hiermede uit zijn met de veelbe sproken zaak? Van hetgeen er verder in de Kamer is ge beurden, vermelden wij alleen nog, dat de wij- ziging in de salarisregeling van de rechter- lijke colleges glad haar beslag heeft gekre- gen. Zelfs is zonder ernstige discussie goed- gekeurd een amendement van de Commiss;e van Rapporteurs om aan de raadsheeren in den Hoogen Raad nog 500 meer te geven dan de minister had voorgesteld. Daar het wetsvoorstel terugwerkende kracht heeft, zal vermoedelijk nog voor het einde van het jaar menig rechterlijk ambtenaar met een onver- wachte douceur worden verrast! Ook de Eerste Kamer heeft heden verga- derd tot afdoening van zaken en heeft daar voor slechts een betrekkelijk korte zitting noodig: om drie uur stonden de heeren weer op straat. Aangenomen is onder meer een crediet voor reparaties aan het uitwendige van het Kon. Paleis op den Dam te Amster dam, nadat de heer Henri Polak (S.D A.P een balletje had opgeworpen van teruggave van het Paleis aan de stad, wat de minister van financien beantwoord heeft met de zeer juiste opmerking, dat dit hier niet aan de ord" was, terwijl hij er intusschen bijvoegde, dat het Amsterdamsche gemeentebestuur zelf erkent, dat het Paleis toch niet meer geschikt zou wezen van zijn oorspronkelijke bestem- ming van Raadhuis. Het tractaat met Belgie in zake de ten uit voerlegging van wederzijdsche vonnissen op elkanders territoir vond alleen bestrijding bij den heer Briet (A.R.), die er, naar onze mee- ning ten onrechte, politieke beteekenis in zag. Hij vreesde, dat het tractaat bij de uitvoering moeilijkheden in zake de competentie zou mee- brengen. Ook achtte hij het niet zonder beden- king, dat het Belgische en het Nederlandsche proeesrecht op vele punten met elkander ver- schillen. Minister Donner heeft den spreker verzekerd, dat hij de zaken te donker inzag. In de practijk zou de toepassing van de nieuwe regeling wel mede vallen en als er fouten aan den dag mochten komen, dan kan na vijf jaar het tractaat worden opgezegd om door een beter te worden vervangen. Een wetsvoorstel tot naturaliseering van een aantal vreemdelingen vond, als gewoon- lijk, verzet bij den heer De Gijselaar (C.H die niet ten onrechte meent, dat de toelichting op dergelijke naturalisatie-ontwerpen veel te sober word gehouden. Hij was voornemens geweest daar een ernstig woord over te zeg- gen, maar daar de minister van Justitie in zijn Memorie van Antwoord beterschap had oe'ct-fd, zag hij er voor ditmaal van af. Het wetsontwerpje om voor de tandtechnici, die de prothese willen uitoefenen een examen «n te stellen. voorzoover zii ten minste overi- gens daartoe kunnen worden toegelaten (zij moeten n.l. voor 1913 reeds bij het vak ge weest zijn om te worden toegelaten) is na een korte gedachtenwisseling zonder stemming aangenomen. De Kamer is daarop tot 28 Mei uiteengegaan. Dagelijksch overzicht. DE KOMENDE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. De agenda van de a.s. zitting; het minderhedenvraagstuk; oude en nieuwe klachten; weinig resultaten te verwachten. Begin volgende maand zal de Volkenbonds- raad in Madrid bijeenkomen en het is daarom niet ondienstig, het programma van deze zit ting even te bespreken, el zal dan ook, naar de voorloopige agenda te oordeelen, weinig belangrijks gescieden. Een graot gedeelte van den tijd toch zal weer voor particuliere be- sprekingen beschikbaar zijn. Wat nu de razdsagenda betreft, het is te verwachten, dat het minderhedenvraagstuk weer in het middelpunt der belangstelling zal staan. De talrijke voorstellen en opmerkingen, die in de eerste plaats van de zijde van de Duit- sche en Canadeesche raadsleden zijn ontvan- gen, zullen grondig bestudeerd worden. Niet- temin is het onwaarschijnlijk, dat belangrijke wijzigingen in de procedure, die bij de be- bandeling van het minderhedenvraagstuk ge- volgd wordt, aangebracht zullen worden. De Raad zal verder kennis nemen van het gunstig resultaat der besprekingen van de commissie voor de voorbereiding van de her- ziening van het statuut van het Internatio- naal Gerechtshof, die naast een aantal wij zigingen, noodig geworden door den groei van het Hof, een protocol heeft aanbevolen, dat de toetreding van de Ver. Staten mogelijk maakt. Verder staan op de agenda weer een acht tal nieuwe klachten en een oude klacht van Poo.lsche en Duitsche minderheden. De rapporteur Adatsji zal hierover weer de noodige woordjes zeggen, zoodat eenige lange redevoeringen te verwachten zijn. Dan bevat de agenda nog de behandeling van de arpporten der Volkenbondsorganen, die sirids Maart vergaderd hebben. Daar is in de eerst? plaats de ontwapeningsconferen- tie, van welke de Raad alleen kennis zal ne men van de motie der commissie-Loudon, waarinw rodt aangedrongen op spoedige ra- tificatie van het protocol van 1925 op het ver- bod van den gas- en bacteriologische oorlog. Tenslote zal de Raad de leden van het nieu we orgaan van belasting-deskundigen benoe- men, dat o.m. nieuwe conventies tot vermij- ding van dubbele belasting zal hebben voor te bereiden, terwijl het financieele comite vermoedelijk aan den Raad zal voorstellen, een inschrijving te openen van een leening voor het Saargebied. In bovenstaande is zeer in't kort de agenda opgenomen. Zooals men ziet, is zij niet zoo heel belangrijk. En als men de rekening houdt met de resultaten, die vorige vergade- ringen hebben opgeleverd, dan kan men wel zoo ongeveer berekenen, hoeveel, of liever, hoe weinig het resultaat zal zijn van deze zitting. Alleen zal kritiek op het steends weer ver- huizen naar andere plaatsen nuttig kunnen zijn. Nu weer is Madrid aan de beurt, waar- door het geheele bondspersoneel van Geneve naar Madrid moest veijuizen, wat een zeer kostbare geschiedenis is. En bezuiniging was ook in deze kringen zeer te wenschen! AARDSCHOKKEN IN DUITSCHLAND. In het Oosten en het Noorden van het Vogtland zijn Woensdag aardschokken waar- genomen, en wel in Falkenstein, Bad Bram- bach, Muldenberg en Kiingenthal. Het ver- schijnsel bleef toen beperkt tot een onder- aardsch gerommel. 's Avonds werd het echter erger. Tusschen half 11 en 12 uur zijn te Mark Neukirchen verscheidene schokken waargenomen, een was zeer hevig. Tenslotte deed zich des morgens om kwart over zes nog een schok voelen. Te Kiingenthal heeft men des nachts ver scheidene schokken gevoeld en des morgens om 6 uur 3 schokken achter elkaar. Te Asch heeft men vlak achter elkaar tus schen half 10 en 11 uur vrij hevige schokken gevoeld, die de bewoners uit hun huizen deden vluchten. Tegelijkertijd deden zich ook schokken te Falkenstein voor. De menschen die de schok ken voelden, hadden een gevoel alsof er bin- nen in de aarde een ontploffing was. KINDEREN VAN GENERAAL FENG IN JENA. De zoon, de dochter en een zwager van den Chineeschen generaal Feng zijn te Jena aangekomen, om hun opvoeding aan de uni- versiteit te ontvangen. CHINA. TSJANG KAI-SJEK EN FENG. Naar het Indo-Pacifique-agentschap uit Peking meldt, is de burgemeester van Pe king, generaal Ho-Tsji-koeng, in de gezant- schapswijk in het Duitsche ziekenhuis ge- vlucnt. Tsjang Kai-sjek heeft uit Peking aan generaal Feng bevel gegeven zi/n leger van 200.000 man te ontbinden. Deze troepen vor- men voor de nationalistische regeering een ernstige bedreiging, daar de laatste niet in staat is om voor begin Juni een veldtocht te beginnen. TWEE ZENDELINGEN GEMARTELD. Uit Peking wordt gemeld, dat er eenige weken geleden bij Soengtsjau twee zendelin- gen gevangen zijn genomen, gebonden en ge- marteld en gevangen gehouden in een kelder bij Tsesjoean. Een van hen werd vrij gelaten om een losgeld van tweeduizend pond te gaan halen; maar ten slotte is Maandag ook de tweede zonder losgeld in vrijheidvgesteld. DUITSCHLAND. NA DE VERKIEZINGEN IN SAKSEN. De socialistische partij in Saksen heeft een aantal desiderata, voornamelijk op het gebied der arbeidswetgeving, opgesteld, welke de burgerlijke partijen beschouwen als een po- ging om met hen in overleg te treden over de vorming van een kabinet uit de groote coalitie. De correspondent van de Voss. Ztg. te Dresden acht het socialistisch program een geschikten grondslag voor het beoogde over- leg. HET KORTE HAAR. Een Duitsche vrouwelijke arts dr. Use Miiller vertelt in de Miinchener medizinischen Wochenschrift dat de mode van het korte haar vrouwen niet steeds onverdeeld genot brengt. Herhaald-elijk komen vrouwen en meisjes bij haar met klachten over onge- wenscht-weligen haargroei op bovenlip en kin sedert zij hun hoofdhaar gebobd dragen Dr. Muller heeft nadien 46 wrouwen en meisjes, die daarover nog niet hadden ge- klaagd, onderzocht en bevonden dat bij 11 hetzelfde verschijnsel viel waar te nemen Als het inderdaad met het bobben samenhangt en zoo vaak voorkomt, zal het korte haar zijn langsten tijd wel hebben gehad. EEN FUTILITEIT VOOR DEN RECHTER. In Februari van het vorig jaar verzocht de gepensionneerde eerste-luitenant Hellmuth Knitter den Senaat van Hamburg hem het Hanseaterkruis toe te zenden, dat hem op 13 Juli 1918 was verleend. De Senaat antwoord- de daartoe niet in staat te zijn, want de voorraad was op. Hierop gaf de rechtsgeleerde raadsman van den luitenant het bescheid dat Hamburg dan maar een kruis moest koopen. Die dingen waren in elken winkel voor 7 Yi mark te krij gen. Om van den lastigen aanvrager af te ko men, voldeed de Senaat aan dezen wenk, kocht een kruis en zond het den op het on- derscheidingsteeken belusten officier toe. Deze was daarmee echter nog niet tevre den. Zijn raadsman had nl. voor den brief aan den Senaat hem 2)4 mark in rekening gebracht, die hij nu van Hamburg terugvor- derde. Dat-was den Senaat toch wat te bar. De eisch werd geweigerd en nu behandelt de Hamburgsche rechtbank al weken lang't geval. Er zijn getuigen en deskundigen ge hoord, en een massa papier is over de zaak volgeschreven. Als de officier ongelijk mocht krijgen, dreigt hij nu al met hooger beroep. VERKIEZING VOOR DE BEDRIJFSRADEN BIJ DE SPOORVt%GEN. Een nederlaag der commurdsten. Door de rijksspoorwegmaatschappij zijn de verkiezingen voor de bedrijfsraden gehou den. Uit 22 van de 27 districten zijn de resul taten reeds bekend. Ongeveer 390,000 arbei ders hebben in deze districten aan de stem ming deel genomen; 200,000 stemden voor de candidaten van de moderne vakvereeni- gingen, 50,000 voor de christelijke candida tes 20.000 voor de democratische candidaten, slechts 17 000 voor de communistische en re- volutionnaire candidaten. De communisten hebben hier dus een gevoelige nederlaag ge leden. Te Berlijn zullen slechts 2 of 3 hun ner in den 18 leden tellenden bedrijfsraad zetelen. FRANKRIJK. BLIJMOEDIG LIEFDESDRAMA. Natuurlijk een vrijspraak! Begliomini, een jeugdig Corsikaan, was naar Parijs gekomen en had daar kennis ge- maakt met Jeanne Blanch on, een niet onaar- dig Parisiennetje, dat zijn tninnares werd. Hij zou haar echter spoedig wettelijk trou- wen. Gedurende een tijdelijke afwezigheid van den jongen man, maakte Jeanne kennis met een knappen Italiaan, Garbellano, en op een goeden avond was zij verdwenen. Begliomini ging haar zoeken en vond haar met Garbel lano ergens in een hotelletje in de Rue Lau- riston. Twee revolverschoten, en de Italiaan viel ter aarde neer, gedood door den Corsi- kaanschen minnaar Dat geschiedde op 28 Mei van het vorig jaar. Dergelijke voorvallen zijn te Parijs aan de orde van den dag, en noch de rechters, noch droeg, met hier en daar een filosofisch-ironi- sche opmerking van den president. Toen beklaagde ter motiveering van zijn daar er op wees, dat zijn minnares hem tij- dens zijn afwezigheid had bedrogen, merkte de president nuchter op: „Maar waarde vriend, men moet ook nooit een vrouw achter zich aan laten gaan". Het feit, dat de Corsikaan zoo ver was ge- gaan om zijn minnares in de armen van haar nieuwen minnaar te verrassen in de hoop haar nog terug te winnen, deed den president zeggen: „Dat is geen liefde meer, dat is ra- zernij". Begliomini gaf trouwens aanleiding tot ironisch commentaar. Hij riep pathetisch uit: „Mijn geliefde nam mijn hart mede en tevens een japon, die mijn zuster haar had geleend". In het hotel aangekomen had hij zijn mede- minnaar gevraagd hem Jeanne terug te ge ven. Toen deze weigerde, had hij gezegd: „Geef me dan tenminste de japon van mijn zuster terug". E>e Corsikaan dacht, dat de Italiaan een revolver trok en had toen uit zelfverweer ge- schoten. En zijn advocaat, de vermaarde mr. de Moro Giafferri, hield een knetterend plei- dooi en wees in roerende bewoordingen op de teedere zorgen, die Begliomini steeds voor zijn geliefde had getoond. De geliefde zelf, Jeanne Blanchon, die kwam getuigen, kreeg er tranen van in de oogen. Na een korte beraadslaging werd Begliomi ni vrijgesproken. Hij kreeg een vermaning van den president om zoo spoedig mogelijk naar Corsika terug te keeren en nooit meer naar Parijs te komen. Gedurende de Pinksterdagen. BEZWAARLIJKE ZELFMOORDEN. Het spreekt van zelf, dat in 'n millioenenstad als Parijs zelfmoord nog al eens voorkomt en het ontbreekt ook welhaast nooit aan meelij- den met het slachtoffer. Maar nu kan men, naar aanleiding van een zelfmoord, in de pers toch nog wel een ander geluid waar- nemen dan alleen de stem van het medege- voel. De kwestie is deze. Woensdagochtend, even over achten, heeft zich een vrouw in den Metro onder den trein geworpen. De vrouw was natuurlijk terstond dood en een tweede gevolg was, dat het ondergrondsche verkeer heel lang was gestremd. Men berekent, dat wel tienduizend menschen Woensdag te laat op hun werk zijn gekomen, in hoofdzaak win kel- en kantoormenschen, die maar niet dad lijk een taxi kunnen nemen om den verloren tijd in te halen. Reeds zijn er stemmen opge gaan, die voorstellen in alle Metro-stations een waarschuwing aan zelfmoordenaars op te hangen, die ongeveer aldus zou kunnen luiden: Zoo gij het leven moe zijt, val dan andere menschen daarom nog niet lastig, maar kies een andere manier om uw bestaan te eindi- gen. Uw persoonlijke moeilijkheden geven u niet't recht duizenden andere menschen, die daarmede niets te maken hebben, last te be- zorgen. PRESIDENT DOUMERGUE EN DE BUITENLANDSCHE PERS. Woensdag heeft president Doumergue het banket van de buitenlandsche pers-vereeni- ging voorgezeten en daarbij de gezondheid gedronken van de hoofden der staten, waar- van onderdanen aan den maaltijd aanzaten Doumergue sprak vervolgens over den vrede, waarna minister Tardieu de groote rol schetste, die de pers in den tegenwoordigen tijd heeft te verVullen. Andere leden van de regeering en diplo maten waren tevens de gast van de vereeni ging der buitenlandsche pers. ENGELAND. EEN PAREL VOOR AUDAX.. Aan den Britschen radio-omroep is een kostbare parel toegezonden, met het verzoek die aan Audax te willen doen toekomen. Audux is, gelijk met weet, de man die on der dezen schuilnaam het ngtionaal dankof fer-fonds ten bate van de ziekenhuizen en radium-aankoop met een groote bijdrage in gesteld en geopend heeft. DE STAKING TE BOMBAY. Gisteren hebben de stakers van de katoen spinnerijen te Bombay hun veldtocht van lij delijk verzet krachtig vervolgd, maar er was tot op het oogenblik dat het bericht werd af gezonden, niets ernstigs gebeurd. Er werken 22 spinnerijen met kleiner per soneel dan anders. de noch de advocaten verliezen er hun geduld en opgewektheid door. Zoodat ook het proces tegen den moordenaar, Begliomini voor het Assisenhof een goedmoedig karakter DE NADERENDE STEMBUS. Baldwin verdedigt de uitgave van het Witboek. Gistermiddag heeft de premier in een ver gadering in de City de uitgave verdedigd van het Witboek dat beschouwingen gaf van mi nisters over de plannen tot bestrijding van de werkloosheid. Hij zeide dat de belasting- betalers er geen verlies bij zouden lijden maar winst maken daar er meer exemplaren van de brochure waren verkocht dan noodig was om de uitgave van het boek te bestrijden Het oordeel der regeeringsexperts kon niet worden gepubliceerd daar die uiteraard ver- trouwelijk is en daarom had de regeering het beste gedaan wat in de omstandigheden mogelijk was n.l. het oordeel geven van de ministers die dit natuurlijk hadden gebaseerd op de gegevens van de deskundigen. Baldwin veroordeelde de politick der ar- beiderspartii, die onuitvoerbaar was zonder belastingverhooging en die der liberalen, welke staatsleeningen noodzakelijk maakte. DE A.S. VERKIEZING IN ENGELAND^ Olivier Baldwin candidaat voor Labour. De zoon van den conservatieven minister president Baldwin, Oliver Baldwin, is can didaat gesteld voor de Labour-partij in het district Dudley. OOSTENRIJK. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Tijdens een onweer te Teschen heeft de bliksem een groep van 8 landarbeiders ge- froffen. Vier waren dadelijk dood; de ande- ten liepen ernstige verwondingen op. BELGIe. VERKIEZINGSRELLET JES. In het Vtaamsche land. De Brusselsche correspondent van de R. Crt. schrijft: Terwijl de verkiezingscampagne te Brussel en in het Walenland een zeer rustig verloop heeft, doen zich, schier elken dag, in een of andere gemeente van het Vlaamsche land, relletjes voor, welke zich echter meestal be- palen tot wat gejouw, eenige stokslagen en het breken van enkele ruiten. Gehoor gevend aan een bevel uitgaande van de in de hoofd- stad gevestigde leiding van de Jeunesses Nationales (Pierre Nothomb) en het Legion Nationale, welke laatste organisatie van zuiver fascistischen aard is, hebben groepjes franskiljonsche jongelieden getracht ver scheidene kiesvergaderingen in de omstreken van Antwerpen, waar dr. Borms samen met Herman Vos en andere Vlaamsch-nationale candidaten het woord zou voeren, in de war te sturen. Overal is dit echter, trots het feit dat de gendarmerie nergens tegen de woel- makers mocht of wilde ingrijpen, zelfs daar niet waar doodsbedreigingen aan het adres der sprekers werden uitgeschreeuwd, mis- lukt, en zijn de vergaderingen doorgegaan. Dinsdagavond begaven zich een zeventigtal gehelmde en met gummistokken gewapende leden van <Jeze fascistische vereenigingen naar de gemeente Bouchout, bij Antwerpen, met het doel dr. Borms er het spreken te be- letten. Bij diens aankomst trachtten zij met een Belgische vlag voorop onder het zingen van de Braban?onne, de vergaderzaal binnen te dringen, maar drie honderd Vlaamsche jonge wachten dreven de tegenbetoogers op de vlucht. De belangstelling van de zijde der bevolking was zoo groot, dat velen niet in de zaal konden en dan ook buiten, door de Vlaamsch-nationale candidaten moeten wor den toegesproken. Ook in West-Vlaanderen, waar de Vlaam sche nationalisten door de andere partijen, de socialisten inbegrepen, op de vinnigste wijze worden bestreden, hebben zich reeds op vele plaatsen, o.m. te Thielt en Wervik, ongeregeldheden voorgedaan. In het district Eupen-Malmedy maakten le den van den ,,Heimatbund" gebruik van een katholieke kiesvergfadering om er het pro gramma van de Christliche Volkspartei uiteen te zetten en, door de meerderheid der aanwe- zigen, hunne candidaten te doen toejiiichen. Naar verluidt zou mgr. van Roey, aartsbis- schop van Mechelen, aan de hooge geeste- lijkheid den raad hebben gegeven overal de actie der katholieke Vlaamsche nationalisten af te keuren. Als gevolg daarvan liet de bis- schop van Luik, mgr. Kerkhofs, onder wiens kerkelijk gezag ook de provincie Limburg ressorteert, aan de katholieke autoriteiten in deze provincie weten, dat hij het optreden aldaar van katholieke Vlaamsche nationalis ten, niet kan goedkeuren, welke mededeeling ongetwijfeld daar de Limburgsche bevol king zeer godsdienstig is op het resultaat der verkiezingen van 26 Mei in dit gewest vrij sterken invloed zal hebben ROFMENIS. EEN GEVECHT MET ROOVERSBENDEN. Dooden en gewonden. De bandieten verdedigen zich met mi trailleuses en ontkomen. Volgens berichten uit Boekarest zijn de tusschen Kisjinew en Hanzesti rijdende auto- bussen gisteravond na elkaar door sterke rooversbenden overvallen en volkomen uit- geplunderd. Daarbij werd een reiziger ge dood. De bussen evenals de motoren werden totaal vernield. De door boeren versterkte gendarmerie kon de roovers eindelijk hedenmorgen in een boschrand omsingelen. Bij den aanval bleek echter, dat de bandieten militair georgani- seerd en met mitrailleuses waren uitgerust, Bij de bestorming van de stelling der roo vers werd de commandant der gendarmerie zwaar gewond, terwijl een gendarme en twee boeren sneuvelden. Onder dekking van het vuur van hun mitrailleuses konden de ban- •dieten zich daarna terugtrekkeo.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1