DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HET ZIEKENHUI A.DAM&CO. AUTOGARAGE AUTOFABRIEKEN. EENIG AGENT Uit het Parlement No. UG Mf nnmtnrt besfaaf off 3 bladeo. Honderd een en dertigste Jaargang ARauixenieDLtsprfjs D?j yoornitTbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsii. 5 ct. Mvertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimta. Briton franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Hernas. Coster Zoon, Yoordant C9, Tel. Adininistr. No. 3. Redactie No. 33. Z1TGRDAB Direcfeur: C KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Posfgiro 37960 1§ HI EI PINKSTEREN. DE ALKMAARSCHE COURANT ZAL MAANDAG 20 MEI (2en Pinksterdag) NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. Nu dan eindelijk, nd jarenlange voorbere: ding en na jarenlangen strijd, na de krachti- ge actie van zoovele enthousiasten, die samen- werkten om in Alkmaar een groote neutrale verplegingsinrichting te krijgen, het tijdstip is aangebroken, dat het Centrale Neutral? Ziekenhuis voor Alkmaar en omgeving ge- opend zal worden, nu de bloemen al bestel.: zijn en de feestredenaars hun toespraken reeds van buiten geleerd hebben, komen B. en W van Alkmaar met een verrassing. Er waren in verband met die opening nog een paar kleinigheden te regelen en al die kleinigheden hebben B. en W. nu maar tege- lijk ter sprake gebracht, die hebben met elkaar den omvang van een formidabelen knuppei aangenomen en dien knuppei heeft het Col lege nu pardoes midden in het medische hoen- (krhok geworpen. Wie een knuppei in een hoenderhok gooit, is natuurlijk vol belangstelling naar het practische resultaat en we kunnen ons voor- stellen, dat het College vandaag de Alkmaar- sche Courant eenigszins nieuwsgierig tege- moet ziet, omdat het niet onmogelijk zou zijn, dat de uitwerking van de groote ziekenhuis- bijlage, welke dezer dagen ook in dit blad ge- publiceerd is, reeds in ons wekelijksch artikel haar terugslag zal hebben gevonden. Wat dit betreft zal het O-ollege zeker niet teleurgesteld worden. Wij hebben van die bij- lage met meer dan gewone belangstelling kennis genomen, wij willen er hier graag in groote trekken onze opinie over publiceeren en wij zullen dan tevens gelegenheid hebben de meeningen van verschillende stadgenooten naar voren te brengen, die zich voor dit zie kenhuis buitengewoon interesseeren of ge'in- teresseerd hebben en waaronder ter zake des kundigen zich met vele voorstellen van B. en W. niet kunnen vereenigen. Wat B. en W. op dit oogenblik voorstellen is een volkomen reorganisatie van den ge- meentelijken geneeskundigen dienst en hoe- wel dit voor een zeer groot deel verband houdt met de veranderde omstandigheden waaronder het nieuwe ziekenhuis als verple gingsinrichting zal optreden, zijn er daar- naast verschillende voorstellen, welke in veler oog onjuist en onbillijk zijn en welke daarom een doeltreffende exploitatie niet ten goede zullen komen. Daarnaast mag natuurlijk niet over het hoofd gezien worden, dat de talrijke voorstel len. welke het College thans aan den Raad gedaan heeft, het resultaat van langdurig overleg. van veel moeite en veel werk zijn en B. en W. komt daarvoor allereerst een woord van lof toe. Zij hebben het vraagstuk der me dische gemeentezorg in verband met het nieu we ziekenhuis van alle kanten bekeken en de voorstellen gedaan, die h.i. thans tot de beste resuHaten zullen leiden. Wanneer wij nu hieronder eigen en anderer meening weergeven, zullen wij ons in het al gemeen onthouden van het naar voren bren gen van de namen dergenen, die ons, ge vraagd of ongevraagd, hun opinie over de plannen van B. en W. deden toekomen. Niet omdat wij velen van hen niet als uiterst des- kundig of juist in ziekenhuisvraagstukken volkomen op de hoogte van alle bestaande moeilijkheden beschouwen, ook niet omdat zij er over het algemeen bezwaar tegen zouden rnaken, wanneer wij hun namen publiceeren, maar cmdat men toch in het algemeen vrijer spreekt, waneer men niet de kans loopt te een of anderer dag door het College of den Raad voor zijn meeeningsuiting ter verantwoor- ding te worden geroepen. B. en W. willen het ziekenhuis niet recht- streeks door de gemeente besturen, zooals tot dusver algemeen verwacht werd, maar zij wil len de installing handhaven, welke thans het ziekenhuis exploiteert en aan deze instellin.e bet nieuwe gebouw onder nader vast te stei- len bepalingen overdragen. Het ziekenhuis blijft dus min of meer een zelfstandig lichaam met een eigen exploitatie en een eigen regenten-bestuur, waarover de gemeente alleen zeggingskracht krijgt door dat zij deze instelling op ruime wijze zal moe- ten subsidieeren. Er zijn velen, die dit niet juist achten en het is in alien gevalle volkomen in strijd met den opzet, welke bij de actie voor dit zieken huis ook in de buitengemeenten, steeds naar voren gebracht is. Er zijn belangstellenden, die een regenten college uit den tijd achten en die meenen, dat juist tegenover de buitengemeenten Alkmaar verplicht is rechtstreeks het beheer over deze belangrijke ziekeninrichting te voeren, zoodat net gemeentebestuur en niet een college van regcnten verantwoordelijk voor alle te neme.r besluiten zal zijn. Velen hebben zich geergerd aan het op- scjmit ..Stadsziekenhuis", Dat acht men grievend tegenover zoovele omliggende gemeenten, welke spontaan gel- den voor de exploitatie van het gebouw heb ben bijgedragen, opdat het een groot cen- traal, neutraal ziekenhuis voor Alkmaar en omgeving zou kunnen worden. Op een „Stadsziekenhuis" rust nu een- maal het odium van minderwaardigheid, om dat men het onwillekeurig met „stadspatien- ten" in verband brengt en deze benaming zal naar veler meening ook onaangenaam zijn voor zoovele enthousiasten in de buitengemeenten, die zich toch werkelijk niet zoo hebben inge- spannen om Alkmaar aan een gemeentelijk ziekenhuis te helpen, waarvan men dan ook wel zal kunnen profiteeren, maar waar men onwillekeurig toch als een vreemde be- schouwd wordt. De benaming „Centraal Neutraal Zieken huis" zou zeker van meer waardeering voor ailer gezamenlijke actie getuigd hebben. Het onmiddellijk gevolg van den door B en W. gekozen exploitatievorm is het behoud van het regentencollege en de noodzakelijke uitbreiding daarvan zal ongetwijfeld groote moeilijkheden met zich brengen. Immers, de aanvulling van dat college ge- schiedt niet met personen, die zich voor dit zie kenhuis bijzonder verdienstelijk gemaakt heb ben, maar B. en W. beoogen een soort poli tick college, samengesteld uit mannen van verschillende richting, en de samenstelling van een dergelijk college is nooit zonder een scherpen strijd tusschen vertegenwoordigers van verschillende bevolkingsgroepen tot stand gekomen. Men vindf al gauw de eene partij te sterk en de andere te zwak vertegenwoordigd, men is het niet eens over de keuze der candidaten enz. en juist de voorstellen, welke B. en W. thans in de betrokken bijlage hebben gedaan, hebben reeds nu in verschillende bevolkings groepen een stormpje van verontwaardiging doen opgaan. Op het oogenblik bestaat het college van regenten uit 2 Vrijheidsbonders, 1 Katholiek, 1 Anti-revolutionnair en I Sociaal-democraat, waarbij van laatstgenoemde te zeggen valt. dat hij de keuze van het gemeentebestuur ge weest is, wat nog geenszins zeggen wil, dat ook de sociaal-democraten hier ter stede hem als hun meest geschikten vertegenwoordiger in het college van regenten erkennen. De burgemeester wordt thans ook tot regent, zelfs tot voorzitter van dat college ge- promoveerd en waar onze gemeente inder- daad bij dit ziekenhuis een overwegend be- if.ng heeft. wordt dit volkomen begrijpelijk geoordeeld. Daarnaast zullen de buitengemeenten een candidaat mogen aanwijzen, hoewel zij bij de financieele steunverleening destijds het ver- langen te kennen gaven twee afgevaardigden zitting te doen nemen in een soort commissi? van advies, welke de gemeente in het beheer van het ziekenhuis zou mogen bijstaan. Zullen de buitengemeenten, die na een kort gtleden gehouden conferentie met onzen bur gemeester nog zoo vol verwachting naar huis gingen, werkelijk genoegen nemen met deze eene plaats in het regentencollege en zal deze eenling ook een bepaalde politieke kleur moe- ten vertoonen of zal thans een verdienstelijk ziekenhuispropagandist de voorkeur kunnen krijgen? Dat alles zal weldra blijken, maar groot ontstemming is hier gewekt door een voor- dracht van B. en W., waaruit hun voornemen blijkt het college van regenten bovendien uit te breiden met een lid der Christ. Hist. Unie en met een Katholiek. Dit ziekenhuis is een neutraal gesticht en het staat als zoodanig niet alleen naast, maar in zekeren zin tegenover de hier ter stede ^e- vestigde Katholieke inrichting. Het is in net leven geroepen omdat vele zieken opname verlangden in een inrichting, welke niet het sterk uitgesproken karakter van een bepaal den godsdienst draagt. Men gunt den Katho lieken gaarne hun moderne verplegingsin richting maar eischt daarnaast voor zich zelf de volkomen neutrale. En waar beide nieuwe inrichtingen straks een, zij het dan ook vreedzamen, concurren- tiestrijd zullen beginnen, daar is het vanzelf sprekend, dat men het neutrale liefst zoo wei- nig mogelijk onder Katholieken invloed ge bracht wenscht te zien. Men voert daartegenover aan, dat het ten slotte toch met gemeentegeld gesubsidieerd zal worden, dus ook uit de belastingpennin gen der Katholieken en het is vanzelfspre kend, dat daarom ook het dagelijksch toe zicht van Katholieke zijde op de exploitatie niet geheel zal mogen ontbreken, al pleegt men bij het samenstellen van Kath. schoolbe- sturen met deze opvatting geen rekening te houden. Anderzijds wijst men er op, dat de heer Arntz, tot dusver voorzitter van regenten, een bezadigd Katholiek, in het college van regen ten zal blijven en men acht met zijn benoe ming juist door de bijzondere positie van dit ziekenhuis ruimschoots voldaan aan de eischen van Katholieke zijde om in het ziekenhuisbestuur vertegenwoordigd te zijn B. en W. geven den Raad in overweging, het regentencollege uit te breiden met een lid der Chris. Hist. Unie. Daar is op zich zelf niets tegen, maar vanzelfsprekend zullen b.v. de Vrijz. Dem. of de Soc. Democraten er op kunnen wijzen, dat de groote bevolkings groepen welke zjj vertegenwoordigen, niet een of nog maar een vertegenwoordiger en dan nog niet eens een zelfaangewezen ver tegenwoordiger in dat college hebben. Zou het b.v. niet billijk geweest zijn den ueer Westerhof voor te dragen, niet alleen als vertegenwoordiger zijner partij, maar ook als iemand, die jaren lang met al zijn werk- kracht voor de tot standkoming van dit zie- cenhuis heeft geijverd? En wat de Katholieke voordracht betreft, hiertegen zal zeker van meerdere zijden op- positie komen niet alleen omdat men die rich ting in dit ziekenhuis reeds voldoende vertegenwoordigd vindt, maar bovendien omdat B. en W. als nummero een der voordacht den rector van het Katholieke Ly ceum stellen, wiens functie reeds meebrengt, dat velen hem niet als een der meest gematig- den zijner geloofsgenooten kunnen beschou wen. Een dergelijke voordracht zou zeker op minder verzet stuiten, wanneer niet juist van Katholieke zijde telkens weer duidelijk te kennen werd gegeven, dat cnen in de Kath. sfeer geen neutrale personen wenscht. De schoolarts hier ter stede, die controle over alle openbare en bijzondere scholen uit- oefent, heeft tot zijn ongetwijfeld groote ver- bazing in dat gedeelte der ziekenhuisbijlage waar B. en W. het onderling niet eens zijn, kunnen lezen, dat de Katholieke schoolbestu- ren van plan zijn van zijn diensten niet lan- ger gebruik te maken en een eigen schoolarts zullen aanstellen. Men is zelfs reeds bezig zijn salaris te verdeelen en wil dit de Katholieke schoolbe- sturen straks voor een eigen schoolarts als gemeentelijke subsidie verstrekken, hoewel in de instructie van den schoolarts duidelijk staat, dat hij benoemd wordt voor de ge meentelijke en de bewaarscholen, en de bij zondere scholen desgewenscht dus gratis gebruik van zijn diensten kunnen maken, waaruit volgt, dat deze, zoo zij daarvooi bedanken, geen enkel recht op subsidie voor een anderen schoolarts kunnen laten gelden. Dit alles staat buiten den persoon van den tegenwoordigen schoolarts en de appreciatie van zijn werk en het bewijst dan ook uitslui- tend, dat men in Katholieke sfeer geen neu trale personen wenscht. Maar is het dan niet vanzelfsprekend, dat dit ook omgekeerd het geval kan zijn en dat men juist bij deze neutr. ziekeninr. opge- richt voor patienten, die van het Kath. geen gebruik willen maken liever geen perso nen van sterk uitgesproken Katholieke rich ting als bestuursleden wil zien? Het zou zeker op prijs gesteld zijn wanneer men van Katholieke zijde zoo tactisch ge weest was, zich voor een dergelijke voor dracht niet beschikbaar te stellen. De vraag of er een geneesheer-directeur zal worden aangesteld dan wel of de tegen- woordige directrice het hoofd der nieuwe in richting zal kunnen blijven, heeft zelfs scheu- ring in het college van B. en W. gebracht, daar de heeren Ringers en Leesberg het laat- ste en de burgemeester e-n de heer Thomsen het eerste bepleiten. Van beide standpunten hebben wij voor- en tegenstanders gehoord. Wij laten nu de opinie buiten beschouwing van hen, die juist in het feit, dat mr. Lees berg tegen een geneesheer-directeur is een aanwijzing zien, dat een dergelijke functio- naris het neutrale gesticht een voorsprong boven het Katholieke zou geven en willen hier alleen met gemotiveerde meeningen reke ning houden. Men kan niet ontkennen, dat wat de meer derheid van B. en W. naar voren brengt in vele opzichten juist lijkt. Wanneer straks zoo- wel specialisten als de huisartsen vrijen toe- gang zullen krijgen, kan het voor controle op opname en ontslag van artnenzorg-pa- tienten, voor het houden van cursussen voor verpleegsters en in het algemeen bij niet te voorziene conflicten tusschen medici, nutiig zijn een wetenschappelijk gevormd en daarom ook in medisch oog tot meer gezag bevoegc directeur te hebben naar wiens aanwijzing alien zich hebben te gedragen en aan wiens uitsluitende zorg de aanvulling van het in- strumentarium kan wordeti opgedragen. Niemand zal de nuttigheid daarvan ont kennen, maar velen ontkennen wel de nood- zakelijkheid. Tal van particuliere gestichten werken zon der geneesheer-directeur, ook zelfs groote openbare ziekenhuizen en slechts zelden leidt dit tot ernstige moeilijkheden. Het college van regenten, die de Alkmaar- sche toestanden zeer zeker kunnen beoordee- len, is thans unaniem van meening, dat het aanstellen van een geneesheer-directeur hier niet noodig is. Bijna altijd heeft de directrice door overleg van de doktoren alle gewenschte medewerking ondervonden en wanneer dit in zeldzame gevallen niet zoo was, dan was het ingrijpen van regenten, in overeenstemming met het inzicht van den medicus onder hen, afdoende om alle moeilijkheden tot een oplos- sing te brengen. De inspecteur van de Volksgezondheid mo ge vroeger de aanstelling van een geneesheer directeur bepleit hebben, daartegenover stel len anderen het advies van den directeur van het Academisch en Nieuw Academisch Zie kenhuis te Leiden, in wiens rapport van 21 Februari j.l. wordt opgemerkt, dat hii in Alkmaar geen directeur-geneesheer noodza- kelijk acht, en dat hij het door een medicus hier ter stede gewenschte veelhoofdig be- stuur, dat ontstaat als de specialist van iedere afdeeling tevens haar leider wordt, eenvou- aig funest vindt. „Het Alkmaarsche Ziekenhuis", schrijft hij, heeft het voorrecht te beschikken over een directrice, die getoond heeft deskundig te zijn, den weg te weten in de tallooze vraag- stukken van ziekenhuisbeheer en die door haar onafhankelijke positie in staat geacht kan worden de opname-aanvragen van de verschillende medici naar de beschikbare plaatsruimte te regelen. Haar de leiding toe te vertrouwen van het nieuwe Ziekenhuis" aldus deze directeur „acht ik volkomen verantwoord." Er zijn er te dezer stede velen, die de di rectrice, na alle moeite en zorgeri voor het bedrijfsklaar maken van het nieuwe Zieken huis, gaarne de vruchten van haar werk gun- nen. Zij wijzen daarbij op haar volkomen ge- schiktheid voor de groote taak trouwens ook de meerderheid van B. en W. is vol lof over haar werk en wijzen er op, dat men zoodoende een belangrijk bedrag zal kunnen uitsparen. Volgens regenten zou een geneesheer-direc teur, die zich als medicus niet met de patien ten bemoeit, hier geen dagtaak vindenin de behoefte aan verpleegsters-opleiding zou op goedkoope wijze voorzien kunnen worden en een goede Eerste Hulpdienst is ook zonder ge neesheer-directeur reeds in voorbereiding. Acht men het directeursschap als bijbaan- tje ongewenscht, dan zou men voor een der- gelijken titularis een emplooy moeten zoeken en voor hem allerlei diensten in't leven moe ten roepen waarvan het de groote vraag is of de behoefte daaraan in een stad als Alkmaar tegen de noodzakelijke kosten zou opwegen. Zoolang een gerieesheer-directeur nuttig, maar niet noodig is, zal men hem zeker niet moeten aanstellen wanneer men tegenover let offer van zijn salaris nog de bezigheden moet zoeken, die hij zou kunnen verrichten. Wilde men een geneesheer-directeur benoe- men, dan had men dit reeds veel vroeger moe ten doen. Nu het gebouw gereed en de ex ploitatie geregeld is, zou hij voor voldongen feiten gesteld werden en zich eenvoudig bij het reeds bestaande hebben aan te passen. Aan de patienten, welke voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur worden behan- deld zal de vrije keuze van stadsarts worden gegeven. Met deze vrije artsenkeuze vervalt de wijk- indeeling der gemeente en bovendien brengt zij een willekeurige verdeeling van de be schikbaar gestelde salarissen met zich mee, in zooverre de stadsartsen voortaan grooten- deels naar het aantal van de door hen behan- delde patienten betaald zullen worden. Het is te begrijpen, dat de betrokken stads artsen deze regeling niet met groot enthou- siasme begroet en er slechts noodgedwongen in berust hebben Door't vervallen der wijk- grenzen wordt de arbeid grooter, terwijl daar tegenover het risico van een kleiner inkomen staat. De opheffing van verschillende gemeente lijke medische functies, het sluiten van nieuwe overeenkomsten, het aanstellen van verple- gend- en technisch personnel houden natuur lijk verband met de invoering der vrije art senkeuze en met de vergrooting en moderni- seering der gemeentelijke verplegingsinrich ting. E>e financieele regeling ten aanzien der ge- bouwen geeft ons geen aanleiding tot eenige opmerkingen nu regenten daarmede blijkbaar accoord gaan. Een enkel woord ten slotte over de voor- gestelde tarieven. Men dient er o.i. te alien tijde naar te stre- ven deze niet hooger te doen zijn dan in het Sint Elisabeth-ziekenhuis en de vaststelling daarvan daarom niet alleen aan de regenten over te laten. Natuurlijk moeten subsidiee- rende gemeenten voorrechten genieten boven andere en bij de subsidieaanvragen is dan ook vroeger in uitzicht gesteld, dat zij steeds recht op een zeker aantal bedden kunnen la ten gelden. Thans wil men de bevoorreehting in den verpleegprijs doen uitkomen, wat over het al gemeen een gevaarlijk standpunt is omdat een ziekenhuis door het vaststellen van op- zettelijk hooge tarieven niet gebaat is. Daartegenover staat, dat het aantal niet subsidieerenden gemeenten welke geregeld van het ziekenhuis gebruik zullen maken be perkt is, dat vele arme patienten tegenwoordig in ziekenhuisfondsen zijn opgenomen en da voor de zeldzame overblijvende gevallen ze ker niet meer dan de kostprijs der verpleging gevraagd wordt, zoodat het wegblijven van dergelijke patienten niet van nadeeligen in vloed op de exploitatie zal blijken. Wij hebben in het bovenstaande op de voor- naamste voorstellen van B. en W. de aan- dacht gevestigd en naar wij hopen duidelijk laten uitkomen hoe daarop door verschillende belanghebbenden of ter zake kundigen reeds gereageerd wordt. Uit alles blijkt wel, dat deze voorstellen ook in den Raad aan ernstige critiek onder- worpen zullen worden en het blijft slechts SNAARNIANSLAAN HOEK SCHARLOO. TELEFOON 490. VAN DE BEROEMDE ITALIAANSCHE DE FIAT-AUTO IS DE SOUPLESSE, SNELHEID EN RUSTIGE GANG ZONDER WEERGA. DEMONSTRATIEWAGEN DISPONIBEL t? betreuren, dat dit alles op den dag voor de feestelijke opening van het ziekenhuis zal moeten plaats vinden. Die opening zelf is ten slotte een feit waar over alien zich kunnen werheugen en wij blij ven daarom van harte hopen, dat men er in zal siagen de thans nog bestaande meenings- verschillen, met waardeering voor elkanders standpunt, op de meest vriendschappelijke wijze tot een spoedige oplossing te brengen. Den Haag, 17 Mei 1929. Van het slot, van de avondvergadering van gister dienen we nog mede te deelen, dat deze tot over tweeen geduurd heeft en de Kamer na korte gedachtenwisseling zonder stemming hare goedkeuring heeft geschonken aan het vcorsiei der regeering om in beginsel toe ta treden tot de internationale regeling tot op heffing van in- en uitvoerverboden. Tegen het voorstel om de Kon. Holl. j-loyd te helpen door het verleenen van kas- voorschotten was nogal bezwaar, omdat men er blijkbaar niet zeker van was, of het hiei niet was goed geld naar kwaad geld gooien. Maar ten slotte hebben de tegenstanders, de heeren Brautigam (S.D.A.P.) en Knotten- belt (Vrijheidsb.) hun principieele bezwaren niet te zwaar laten gelden en is het voorste! mede zonder stemming goedgekeurd. Hedenmiddag is de Kamer begonnen met. m?de zonder hoofdelijke stemming, hare goedi keurine t? hechten aan de wijziging van de Oud< rdomswef en de wet op de Rijksverzeke- ringsbank. Ook de wijziging van de Armen- wet werd zonder stemming aangenomen Het amendement gisteravond door den heer Duymaer van Twist (A.R.) op de begroo- ting van het Zuiderzeefonds ingediend om deze met ongeveer twee ton te verlagen ten einde de regeering te dwingen spoed te ma ken met een herziening van de Zuiderzee- steunwet werd verworpen met 49 tegen 34 stemmen. Daarna heeft de Kamer zwijgend haar stem gegeven aan het voorstel tot steunver leening aan de Kon. Luchtvaartmaatschap- pij ten bate van een geregelden dienst op In die, vervolgens haar fiat geschonken aan en- kele conclusies op adressen, om zich ten slotte bezig te houden met het initiatief-ontwerp van den heer Duys (S.D.A.P.), tot wijziging van de hierboven genoemde Zuiderzeesteunwet. Heel veel goeds hebben zij die er het woord over voerden, er niet van gezegd. De heer Duymaer van Twist (A.R.) was er in het bij zonder slecht over te spreken. Het voorstel zou alleen vertraging in het werk der regeei ring brengen en bovendien waren er tallooze fouten in aan te wijzen. Dat het verre van feil- loos was, daarop hebben volgende spre- kers ook gewezen. Noch de heer Snoeck Hen- kemans (C.H.), noch de heer Van der Bill (R.K.), noch de heer Bijleveld (A.R.), noch de heer Van Gijn (Vrijheidsb.) gevoelden er eenige ingenomenheid voor. Terwijl laatstge noemde zich er toe bepaalde met een enkel woord zijn stem er tegen te motiveeren, heb ben de andere heeren evenals de eerste spre-* ker op de fouten van het zoo haastig in elkaar gezette voorstel gewezen en betoogd, dat het voor de belanghebbenden wel zoo ge- wenscht was op het in wording zijnde regee< ringsvoorstel te wachten. E)e heer Duys heeft daarop het voorstel verdedigd. Kent men de wijze van spreken van dezen afgevaardigde? Zij is op zich zelve reeds het aanhooren waard. Wij hebben nog nimmer een man hooren spreken met zulk een' vlotheid, neen radheid en zoo sterke stemver- heffing zonder ook maar een oogenblik te vet- flauwen als de heer Duys. Voor de stenogras fen, die hem volgen moeten, is het om zenuw- ziek te worden en voor den voorzitter, die hem geen oogenblik zijn gang, mag laten gaan; anders breekt hij met alle parlementaire ge- J bruiken, is het om wanhopig te w-orden. Tel- kens en telkens moest de voorzitter hem dan-' ook met hamergetik er aan herinneren, dat hij zich niet hield aan de gebruiken en telkens ook moest hij hem interrumpeeren, waar hij- dreigde de grenzen der behoorlijkheid te over- schrijden. Nu zij tot zijn verontschuldiging. gezegd, dat de heer Duymaer van Twist hem; herhaaldelijk interrumpeerde, zoodat ook* FIAT-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1