DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 119 Honderd een en dertlgste laargang *929 lAfluiwnnentsprijs T>ij Yooruitbetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Book- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33, DIWiDAG 21 MEI Dagelijksch overzicht. Biiiteniawri Off mwsiit besfaaf oH 2 bladea Diredeur: C. KRAK. Hoofdredadenr Tj. N. ADEMA. Post giro 37960 DE ONTWAPENING TER ZEE. Hoe sterk Frankrijk's vloten moeten zijn. De Italiaansche vlootaanbouw. - De geheim- zindge Duitsche pantserkruisers Van ontwapening tot bewapening? De Bewapening ter zee brengt nog steeds nieuwe moeilijkheden naar voren Eigenlijk is dat niet heelemaal juist, want „nieuw" zijn die moeilijkheden niet. Ze be- ireffen namelijk nog steeds de sterkte der verschillende oorlogsvloten. Daar is in de eerst-e plaats Frankrijk, dat nog steeds geen goede oplossing kan vm- ^Nu is dit land in een inderdaad moeilijk parket. Want het heeft twee belangrijke mari tieme basissen. Daar is in de eerste plaats de iMiddellandsche Zee-vloot. Frankrijk wil, dat die minstens van ongeveer gelijke sterkte zal zijn als de Italiaansche vloot. En dat dit niet zoo heel gemakkelijk zal gaan, ligt voor de hand, vooral nu Italie maar steeds ijverig nieuwe schepen op st&pel zet. In Frankrijk neemt men die teekenen van sterke maritieme bedrijvigheid van Italie dan ook met eenige ongerustheid waar. Maar dan heeft Frankrijk nog zijn West- kust en ook die moet verdedigd worden. Niet tegen Engeland, dat immers een „be- vriende" mogendheid is, en waar tegen men toch niet bouwen kan, maar wel tegen Duitschland. Aan zijn Westkust moet Frank rijk dus een vloot hebben, die de Duitsche ikan weerstaan. Ten derde zijn daar nu Frankrijk's kolo- mien, die afdoende beschermd moeten wor den. Hoe sterk die vloot dan wel wezen moet, zullen we maar buiten beschouwing laten Het blijkt dus wel, dat Frankrijk aardig Wat millioenen noodig zal hebben, om haar vloten op afdoende sterkte te houden. We spraken daar over de maritieme be- Hrijvigheid van Italie. Begin Januari werd bekend dat Italie het besluit had genomen, twee kruisers van 10,000 ton elk en twee „explorato:f' van 5200 ton, een groot type van torpedojagers, te bouwen. Op het Fransche bouwprogram stond niet meer dan een kruiser en geen en- kel schip dat met de nieuwe exploratori te vergelijken is In Maart heeft de rapporteur over de marine-begrooting in den Franschen Senaat gezegd dat de regeering hi-erop moest antwoorden met het ontwerpen van nieuwe eenheden boven het reeds vastgestelde pro gram Een rede van Mussolini, waarin hij de nieuwe schepen „van vitaal beldng voor de nationale veiligheid" noemde, en opge- wonden commentaren in de Italiaansche pers hebben de Fransche gemoedsrust nog meer gestoord. En dan de Duitsche vloot! Hoe sterk is die eigenlijk? Men zal zich wellicht hyinneren, dat de nieuwe Duitsche pantserkreiser zoo onge veer als een zeldzaam monster door het bui- fenland werd beschouwd. Thans komt de tweede „onoverwinnelijke" kruiser, de 10.000 tons Ersatz Preusen. Het type van deze schepen schijnt nog altijd volgens de vreemde mogendheden heele smaldeelen waardeloos te maken. Stel nu voor, dat Duitschland vier of zes van die monsterbooten bouwt! Dan, vreest de „Temps", zou een onoverkomelijke slag- boom in den z-eeweg van West-Europa naar de Oostzee-staten kunnen worden gevormd. Men ziet dus, dat Frankrijk zijn bewape ning ter zee goed bestudeerd heeft en dat de •kwestie van vermindering meer dan ooit on- oplosbaar is. In plaats van te werken in de richting van ontwapening, opent de wedstrijd in bewape ning het vooruitzicht op nieuwe oorlogen En het Kellogg-pact? Dat wordt als een herihnering bewaard! Dat zal straks theoretische waarde hebben. En de praktijk zal het wel anders uit- maken CHINA. FENG VERKLAART TSJANG KAI SJEK DEN OORLOG. In antwoord op den aan Feng en diens on- derbevelhebbers door Tsjang Kai Sjek gerich- ten eisch tot verklaring van hun militaire be- vvegingen hebben 2'8 generaals, die acliter Feng staan onder aanvoering van Han Foe Tsjoe, een proclamatie de wereld ingestuurd, waarin het aftreden van Tsjang Kai Sjek geeischt wordt en waarin Feng wordt aan gespoord een strafexpeditie, die neerkomt op een oorlogsverklaring aan Tsjang Kai Sjek Deze heeft op dezen "aanval van zijn tegen standers op denzelfden beslisten toon geant- woord en een krijgsraad in Nanking doen bij- eenroepen. De reis van Tsjang Kai Sjek naar Peking ter deelname aan de begrafenisplechtigheden ter eere van Sun Jat San is voor onbepaalden tijd uitgesteld en de plechtigheden zelf zul len waarschijnlijk worden afgelast, daar ver- scheidene divisies noodig zijn om de spoor- banen naar Nanking te bewaken. Generaal Feng heeft alle beschikbare strijdfcrachten samengetrokken tegen Tsjang T*> en de daarachter Uggende belangriike spoorbrug van de LunghaiPekingHan- kauspoorlijn vernield. Men verwacht, dat het reeds binnen enkele dagen tot ernstige bot- singen zal komen tusschen de Nankingsche regeeringstroepen en die van generaal Feng Kanton door de Kwangsi-troepen veroverd. Volgens berichten uit Sjanghai hebben de Kwangsi-opstandelingen Maandag Kanton veroverd. Feng heeft zijn troepen samenge trokken in de provincies Honan en Sjansi. DUITSCHLAND. OVERVAL TE BERLIJN. Winkelierster vermoord. Zaterdagavond is, naar het W. B. meldt, kort voor het sluitingsuur een overval ge- pleegd op een winkelierster in verlichtingsar- tikelen, een 62-jarige weduwe, in het Oosten van Berlijn. De daad werd gepleegd door drie opgeschoten jongens, waarvan er twee door de politie werden aangehouden in een naburig huis dat zij binnengeloopen waren. Zij bekeoden; zij hadden nog geld in hun be- zit, dat uit het kasregister gestolen was. De derde ontkwam. EEN OPWINDENDE JACHT. Op een avond omstreeks half elf rukte, naar Wolff meldt, voor het station Moritz- p'atz van den ondergrondschen spoorweg te Berlijn een man, die door twee agenten werd opgebracht, zich plotseling los, holde weg, liep een vrouw met een kind omver, viel. sprong weer op, bedreigde voorbijgangers, die hem omsingelden, met een revolver, zoo- dat zij terugdeinsden, liep het station van den ondergrondschen spoorweg binnen, loste een schot "op de hem intusschen weer op de hie- len zittende agenten, zonder hen te raken, sprong zonder zich te bedenken op de spoor- baan en rende de donkere tunnel in in de rich- ting van het station Neanderstrasse, door zijn vervolgers nagezet. De stationschef liet, om ongelukken te voorkomen, den stroom uitscha- kelen. De vluchteling is nog niet gevat. ENGELAND. DE ONRUST IN ENGELSCH-INDIe. Aan de Daily Mail wordt uit Calcutta ge- meld, dat er, daar de overheid ernstige ver- wikkelingen vreest, strenge voorzorgsmaat- regelen zijn genomen voor de veiligheid van den onder-koning, de gouverneurs van de pr-ovincies en de openbare gebouwen. Er gaan gruchten van geheime troepen-bewe- gingen in Noordelijk Indie. De spoorweg- werkplaatsen te Lahore worden voortdurend in brieven met brandstichting bedreigd. In de laatste drie weken is daar vijfmaal brand uitgebroken. DE NADERENDE STEMBUSSTRIJD. Het aantal stemgerechtigden voor de as verkiezingen is volgens de laatste opgaaf ruim 28.600.000, een vermeerdering> van bij- na 7 millioen sinds de laatste verkiezingen. Het overwicht van vrouwen op mannen is bijna 1.600.000. BRAND IN EEN RAFFINADERIJ. Groote hceveelheden petroleum ver- loren. Een draadioos bericht uit Hull meldt, dat door een brand in een rafiinaderij aldaar ge- weldige hoeveelheden petroleum verloren zijn gegaan. De schade wordt op 30.000 ge- schat. HANENGEVECHTEN. Te Derby zijn Thomas Johnson en Harrv Swain elk tot 200 boete en vijf guinjes kos- ten veroordeeld, omdat zij daar een hanenge vecht op touw hadden gezet. Bovendien kre gen zij nog een extra boete van 1 wegens het bijwonen van het gevecht. Negen andere toeschouwers gingen vrij uit, omdat de recht bank uitmaakte dat de aanwezigheid als toe schouwer niet gelijk stond met „bijwonen' van zulke gevechten. Een der verdachten verdedigde het oude ge- bruik der hanengevechten. Zij waren niet wreeder, vond hij. en waarschijnlijk niet zoo wreed als het plukken van veeren uit levendc reigers, om aigrettes voor dameshoeden machtig te worden. DE VERKIEZING IN DEN GOEDEN OUDEN TIJD. Elke stem van een kiezer had, naar Leo nard Pearl in de Star opmerkt, een eeuw en langer geleden haar waarde. Een algemeene verkiezing was iets wat men zich heugde Het was de verontschuldiging voor dagen en wekenlange Saturnalia waarbij het wette- loos en verkwistend in heel den lande toe- ging. Zij die stemrecht bezaten, hadden volop gelegenheid om zich op de gezondheid van den candidaat, en natuurlijk op kosten van dezen, beschonken te drinken. Het was iets gewoons dat een candidaat of zijn bescher- mer buitengewone sommen besteedde. Twee groote verkiezingsgevechten in Hampshire kostten den ministerieelen candidaten 25000 elk. De verkiezingsstrijd te Nort hampton van 1768 is lang in herinnering gebleven om de verkwisting die ermee ge- paard ging. Drie graven, Halifax, Northamp ton en Spencer, waren de beschermers van eigen candidaten en bevochten elkaar tot het uiterste. Weken lang waren de drie voorva- derlijke kasteelen Horfon, Ashby en Althorp met hun goed voorziene wijnkelders ter be- schikking van het kiezersrapalje van de bo- rouehs. 'Nadat de kiezers al den ouden nort van Lord Halifax tot den laatsten druppel op hadden gedronken, moesten zijn uitgele- zen roode wijnen eraan gelooven. Maar met zijn gulheid berejkte hij niet veel. De kiezers schimpten op dezen „zuren port", trokken naar het kasteel Ashby en zwoeren dat zij geen stem zouden uitbrengen op den candi daat van iemand, die hen zoo iets leelijks had laten drinken. Toen de verkiezing ten leste voorbij was, bleek uit een langdurig onderzoek dat alle candidaten evenvele stemmen hadden gekre- gen en werd de strijd beslist doordat men er om dobbelde. Elk van de edele Lords was echter 100.000 armer geworden, en Lord Halifax was zelfs geruineerd. In 1804 werd om Middlesex tusschen Sir Francis Burdett en Mainwaring fel gestreden. Na een ver kiezing die veertien dagen geduurd had, werd uitgemaakt dat Sir Francis een stem meerderheid had gekregen. Zijn opgetogen aanhangers vormden een triomfalen optocht waarin zij van Brentford naar Piccadilly trokken. Er werden vaandels en vlaggen in den stoet van ruiters en mannen te voet gedragen, er liepen mannen met klokken en bellen mee, er waren wagens met lauwerkransen, omstuwd door fakkeldragers en muzikanten. Jammer genoeg bleek bij een natelling dat Sir Francis niet een stem meerderheid had, maar integendeel met vijf stemmen in de minderheid was gebleven. Vijf jaar later werd Sir Francis echter in Westminster gekozen, maar eerst hadden hij en een ander candidaat een geschil nog in een duel moeten uitvechten, waarin beiden gewond werden. EEN RATTEN-VRIENDIN. Bewoners van Platss-lane, een deftige straat in Hampstead, hadden den laatsten tijd veel van ratten en muizen te lijden. Men be- greep niet waar zij vandaan kwamen, tot men ontdekte dat de dieren in een huis in de buurt waar de tachtig-jarige cnevrouw Ra chel Emily Willard woonde, als welkome gas- ten werden behandeld. Het bleek dat zij scho- teltjes met eten en drinken voor ze in haar huis klaar zette. De andere bewoners klaagden nu bij den gezondheidsdienst, die er zijn ambtenaren op uit zond. Toen een in- specteur zich naar het huis van mevrouw Willard begaf, vond hij daar vele sporen van een ratten- en muh. nplaag. De officieele rat- tenvangers werden door de dame echter niet in haar huis toegelaten. Zij hield voor hen de deur dicht en schoof er alleen een briefje on- derdoor om te zeggen dat zij tegenover de „aardige veldmuisjes" in haar tuin slechts haar plicht vervulde en geen zin had om de „zondenbok van Platts-lane" te zijn. Bij een behandeling van de zaak voor de rechtbank merkte de inspecteur van den ge zondheidsdienst op, dat ratten wel zoo slim zijn, om het elkaar te laten weten, als zij er- gens een goed tehuis hadden gevonden, en dat de gastvrijheid van de zonderlinge oude dame de ratten en muizen van heinde en ver naar Platts-lane moest trekken. Haar advokaat voerde aan dat zijn cliente een vrij geboren burgeres was en de oude opvatting huldigde dat haar huis haar kasteel was, waar niemand mocht binnendringen. De rechter verdaagde de zaak voor een week, nadat hij den ambtenaar van den ge zondheidsdienst had opgedragen opnieuw pogingen te doen om zich tot het rattenhuis toegang te verschaffen. FRANKRIJK. EEN ONTSNAPPING UIT EEN GERECHTSHOF. Een gedetineerde is uit het paleis van ju stitie te Limoges ontsnapt terwijl daar brand uitbrak. Deze brand was aangekomen doo middel van brandende kranten, die met ben zine bleken begoten te zijn en, naar Belga meldt, wordt eraan herinnerd, dat het paleis van justitie te Limoges meermalen het too- neel van sensationeele ontsnappingen is ge weest. aannemelijk zijn het geteisterde en verwoeste Frankrijk daarvan de kosten te laten dragen. EEN ONGEWOON PROCES. De eerste kamer van de civiele rechtbank te Parijs moet beslissen in een ongewone zaak. Zij betreft vergoeding van schade, voortgeko- men uit rustverstoring. Mevrouw Riddar, een Parijsche, heeft een eisch tot schadever- goeding ingediend tegen den staat en tegen de gemeente omdat haar zoon, een jonge stu dent, bij een betooging voor het Elysee in Maart '26 het leven heeft verloren. Een troep jongelui van de Jeunesses patriotes rukte op naar de presidentieele wo- ning om er te protesteeren tegen de verkie zing van twee communistische Kamerleden. Het kwam tot een botsing met communisten en politie en republikeinsche garde kwamen tusschenbeide om de orde te herstellen. Een charge van de politie joeg de betoogers uit- een. De jonge Riddar werd later gevonden, zwaar gewond door twee slagen op zijn hoofd; hij sb'erf toen men hem naar net zie- kenhuis bracht. Men heeft niet vastgesteld of de politie dan wel de communisten hem de doodelijke slagen hebben toegebracht. Mevrouw Riddar stelt zich op het stand- punt, dat in elk geval de overheid, die belast is met het bewaren van de orde, verantwoor- delijk is voor de gevolgen van iedere rustver storing, tenzij zij dengeen, die de schade heeft berokkend, kon aanwijzen en vervolgen. Er is nog geen uitspraak gedaan. HET VERKEER OVER DE SEINE- Te Parijs. Zooals in alle groote steden is ook te Parijs de oplossing van het verkeersvraagstuk een van de zeer moeilijke dingen waarvoor de ge- meentelijke overheid komt te staan. Te Parijs leverde de laatste jaren het verkeer over de Seine-bruggen groote moeilijkheden op en nu zal de Concorde-brug. die van de Place de la Concorde naar het Kamergebouw leidt, ver breed worden. De laatste vier of vijf jaar was deze brug alleen voor het verkeer van voertui- gen bestemd, terwijl westelijk daarvan een tij- delijke brug voor voetgangers was geslagen. Het verkeer over de Seine-bruggen heeft de laatste jaren zulk een omvang aangenomen dat de bestaande bruggen tusschen het Grand Palais en het l ie St. Luois niet meer bij mach- te zijn het te verzwelgen. Op de Carrousel- brug, een van de drukte bruggen, komt het voor, dat het verkeer tien minuten, ja, een kwartier stilstaat. POINCARe OVER HET HERSTEL- VRAAGSTUK. Poincare, het woord voerend bij de inwij- ding van een gedenkteeken voor de gesneu velden, heeft er aan herinnerd, dat Frank rijk, hoewel recht hebbende op een volledige vergoeding van schade, zich steeds bereid heeft getoond tot concessies, welke in het be lang waren van een algemeene verzoening en ingegeven door liefde tot den vrede. Frankrijk is voor zijn houding niet steeds beloond Nog onlangs, zeide Poincare, hebben wij, ter wijl het Dawes-plan tot onze voldoening werd uitgevoerd, een deskundig onderzoek, waar- om werd gevraagd, aanvaard. Wij hebben a' het mogelijke gedaan om den arbeid der des kundigen te vergemakkelijken. Nimmer heb ben onze gedelegeerden de taak van hun col- lega's belemmerd of bemoeilijkt. Zij wensch- ten alleen niet het Dawes-plan te verwisse- len tegen een onzekerder en minder productief stelsel. Wanneer de arbeid der deskundigen zal geeindigd zijn, zal de Fransche regeering de voorstellen der deskundigen onderzoeken en na de zaken te hebben bestudeerd, haar standpunt bepalen. Zij zal niets doen, noch ten opzichte van de vergoeding, noch ten op zichte van de schulden dan in overeenstem ming met de parlementsire commissier en de Kamer. Frankrijk wenschte een definitiev regeling van de economische opleving van d wereld. maar het zou onrechtvaardig en on WIE WORDT HERRIOTS OPVOLGER? De burgemeesfersverkiezing te Lyon. Herriot rechtvaardigt zich. Zondag zou, zooals men weet, de gemeent raad van Lyon bijeenkomen om een nieuwen m a i r e te kiezen in de plaats van Herriot. In de „Ere Nouvelle" heeft Herriot nog n beschouwing gegeven over de jongste ge- beurtenissen. Hij betoogt dat hij achtereenvol- gens drie aanvallen te doorstaan heeft ge had. Allereerst van Augagneur, zijn voor- ganger als burgemeester, nu 25 jaar geleden. thans zijn felle tegenstander. Ten tweede van de rechterzijde. Terwijl, aldus Herriot, wij ge makkelijk de voortreffelijkheid van ons finan cieel beleid konden aantoonen, zooals wij ook gedaan hebben: terwijl ik gedurende mijn 25- jarig bestuur de schuld onzer stad heb ver minderd en haar onroerend actief heb ver- hoogd; terwijl ons laatste financieele jaar een batig saldo van 13 millioen francs aantoont; terwijl het crediet. dat Lyon geniet, zijn weer ga niet vindt, heeft men ons met fantasti- sche cijfers vervolgd. Steeds dezelfde taktiek: trachten het publiek schrik aan te jagen. Ik betreur niet zoo vervolgt Herriot in moeilijke uren aan politiek-vijandige par- tijen den steun te hebben verleend voor een nationale krachtinspanning, dien zij mij vroe gen. Doch ik heb het recht op te merken, dat de oppositie mij nooit heviger heeft uitge scholden, dan toen ik deel uitmaakte van de regeering van Nationale Eenheid. Dit zij ge zegd voor degenen, die nog gelooven aan een mogelijk loyaal bondgenootschap tusschen bepaalde leden der huidige meerderheid en ons. De derde aanval. dien Herriot had te door staan, kwam van de socialisten. Zij werden de geduchtste tegenstanders der radicalen. Aan het slot van zijn artikel laat Herriot een kort woord van aanbeveling hooren ten gunste van het jeugdige Kamerlid Massimy dat. naar men weet, de candidaat der radi caal-socialisten voor de post van m a i r e is TSJECHO-SLOWAKIJE. HET PROCES TEGEN DE ZIGEUNERS Zij zouden geen menscheneters zijn Deze week zal voor de juryrechtbank tf Kasjau het groote proces tegen de Zigeuners beginnen, die een twee jaar geleden door hun mocrdpartijen zulk een opzien verwekten. Dit opzien veranderde echter in ontzetting, toen bij geruchte bekend werd, dat de moordenaars tevens menscheneters waren. Volgens de laat ste berichten echter zou dit laatste onjuist zijn gebleken bij het chemisch-anatomisch onderzoek van vele beenderen, welke niet van menschen, doch van dieren afkomstig zouden zijn. Men verwacht, dat het proces een zestal weken zal duren. Van 1922 tot Jan. '27 was deze z-igeuner- bende de schrik van de omgeving van Kasjau Zij had haar kamp vlak aan de Hongaar sche grens. Eerst vergenoegden zij zich met kleine die! stallen, toen volgden overvallen op eenzam wegen op reizigers, vervolgens werden ge heele dorpen gebrandschat en werden rust ge burgers in hun slaap vermoord. In het geheel zullen 17 Zigeuners en twe Zigeunerinnen terecht staan. EEN COMMUNISTISCH COMPLOT. Het openbaar ministerie heeft een ondei zoek gelast tegen een zestig personen, di sinds 1927 zouden hebben geageerd voor d losscheuring van het Karpathenland vai Tsjechoslowakije en voor zijn aansluiting bi de sovjet-Oekraine. De lei der der beweginj stond in persoonlijke betrekkingen tot de re volutionnaire organisaties in Kief en zoi voor deze ook spionnage hebben verricht. O: schoon de communistische jeugdorganisati op last van de autoriteiten was ontbonden bestond zij in het geheim verder. In geva van nood zou zij als militaire organisati- kunnen worden gebruikt. Deze organisati ere eg uit Kief een roode vlag, bij de aanbie ding waarvan betoogingen tegen den staa werden gehouden. Het meerendeel der be schuldigden zijn studenten uit de gemeent Bockov. De burgemeester dezer gemeent schijnt de beweging te hebben gesteund. RULGARIJE. EEN GRENSINCIDENT. Naar de „Times"-correspondent te Sofii meldt, zijn de betrekkingen tusschen Bulga rije en Zuid-Slavie eenigszins gespannen ten gevolge van een pijnlijk grensincident. Bij het verdrag van Neuilly is een small strook Bulgaarsch gebied in het Tzaribrod district aan Zuidslavie afgestaan. Onlangs besloot een grondeigenaar daai wiens zoon geestelijke in Bulgarije is, daar Teen te vertrekken, na zijn grond verkocht t hebben en de noodige machtiging van d Zuidslavische autoriteiten te hebben verkre gen. Nabij de grens moet de grondeigenaar me zijn tweeden zoon en zijn schoondochter doo Zuidslavische grenswachten zijn aangevallei en doodgeschoten. De beambten moeten hei tevens beroofd hebben van 70.000 dinars. De geheele pers, aldus de correspondent dringt bij de regeering aan op een interna tionaal onderzoek. DE HERSTELBETAL1NGEN. De afgevaardigden der credit tun staten bijeen. De geallieerde deskundigen hebben zicl Zaterdagmorgen in een zitting, welke eenig uren duurde, opnieuw beziggehouden met d Duitsche reserves en de verdeelingskwesti: Besloten is, des middags een nieuwe conferen tie tusschen de crediteurstaten te belegger De leider der Fransche deskundigen. Moreac die de ochtendz-itting nog heeft bijgewoond heeft^n den middag Parijs verlaten om zic' naar zijn kiesdistrict te begeven. De houding van Amerikc Volgens de New York Times zou in d Zondag op het Witte Huis gehouden bijeen komst, waaraan de leidende vertegenwoord gers van het parlement deelnamen, zijn uit gemaakt, dat Amerika zijn eischen jegen Duitschland zal wijzigen. De jaarlijksche a lossing zal iets worden verminderd en ove iets langer tijdsverloop worden uitgebreic zonder dat de totaalsom geringer wordt. ROFMENI8 GOEDERENTREIN IN AFGROND GESTORT. Tusschen Predaal en Kronstadt heeft ee uit verscheidene tankwagens bestaande gcx derentrein niet kunnen stoppen, daar de ren men weigerden. Daar de lijn schuin afloor en bovendien de trein uit Boekarest iede oogenblik kon aankomen, werd de goederei trein op een noodlijn geleid. Daarbij stortt de trein in een afgrond, met het gevolg, di de tankwagens ontploften. Vier spoorweg beambten vonden daarbij den dood, terwijl t drie emstig gewond werden. POLEN. PERSMISDRIJF. De redacteur van de Oberschlesischt Kourier is tot 300 zloty boete, resp. ee maand gevangenisstraf;- de redacteur dc Polagna tot 24 dagen gevangenisstraf vei oordeeld, beide wegens een persmisdrijf. HUIS INGESTORT. Te Bielitz is bij het doen van herstellinge een huis ingestort. Onder den puinhoop lage zes metselaars, van wien er drie op slag g< dood zijn. De andere drie zijn zwaar geworn MEXICO. GENERAAL CALLES AFGETREDEN. Generaal Calles, de oud-president der r» publiek en tot voor kort opperbevelhebbe der federale troepen in Mexico, is afgetreda Hij zal zich op zijn buiten terugtrekken e zich met het boerenbedrijf bezighouden. RUSLAND. BRAND IN EEN BIOSCOOP. Naar uit Moskou wordt gemeld, is Vrijda in een bioscoop in Woronesj een zeer ernstig brand uitgebroken. Ten gevolge van c paniek, welke onder de meerendeels uit kind* ren en begeleiders bestaande bezoekers on stond, zijn volgens officieele opgave tot du« ver twee personen om het leven gekomen, tei wijl verscheidene anderen zwaar gewon werd. Verscheidene personen worden nog vei mist. De brand zoii ontstaan zijn, doordc een mecanicien in beschonken toestand ee strookje film heeft aangestoken; hij zelf is ii de vlammen omgekomen. MAABSGHi

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1