DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. Dlf nommef uesfaaf nil 2 bladen. Honderd een en dertigste Jaarganr AtfcTJTTCTnentsprljs foij Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. BocJl- en Handelsdr, v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DOIDERDAK Diredeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Post giro 37060 23 IflEI Dagelijksch overzicht. DE REGELING DER SCHADEVERGOEDING. Het antwoord der geallieerden. Wat en hoe DuUschland beta- len moet. Gistermiddag is het door Sir Josiah Stamp uitgewerkte en voor de regeeringen bestemde rapport en het memorandum der crediteur- delegati-es aan dr. Schacht overhandigd. De crediteur-staten hebben zich bereid ver- Sdaard aan te nemen: lo. de gemiddelde annui'teit van 2050 mil lioen mark, geiijk Owen Young voor het her- stel en voor de schuiden gedurende de eerste 37 jaren voorgesteld heeft; 2o de betaling der oorlogsschulden gedu rende de laatste 22 jaar; 3o bovendien zou den Belgen met betrek- king tot de tijdens de Duitsche bezetting uit- gegeven markbiljetten voldoening worden verschaft; 4o ten slotte zouden, onafhankelijk van de kapitaalverschaffing tot oprichting der bank voor de internationale betalingen, die staten, welken dit instituut van dienst zal zijn, n.l Duitschiand, betalingen doen als bijdrage van zijn functionneering. Men ziet, dat het door de geallieerden voorgestelde systeem hetzelfde is als dat wat het memorandum van Owen Young be- vatte, daar het binnen het kader van een ge middelde annui'teit van 2050 millioen mark blijft, doch precies de schuiden dekt en een resteerend bedrag voor de schadevergoeding overlaat. Het decument der crediteuren voorziet er echter in, dat de annuiteiten niet in een regelmatige volgorde van jaarlijks 25 millioen mark stijgen, geiijk bet stelsel van Young voorstelde, doch dat practisch gesproken de eene annui'teit boven, de ander onder de standaard-annuiteit zou liggen. De achten stallige schuiden zouden daarbij niet voorF durend stijgen. Wei moet echter het deel der annui'teit, dat het te mobiliseeren resteerende bedrag vormt, constant zijn, opdat op deze wijze de mobilisatie vergemakkelijkt wordt. Daarom bepaalt het memorandum der cre diteuren, dat voor het eerste jaar en voor het derde jaar, alsmede voor de laatste 17 jaren de annui'teiten lager zullen zijn als de ge middelde annu'iteit van 2050 millioen mark In de andere jaren zouden de annui'teiten echter hooger zijn. Bovendien bepaalt het document, dat het plan Young van den lsten April 1929 tot 31 Maart 1966 geldig is. Tenslotte geven we hier nog eenige cijfers, waaruit blijkt, dat het total-e bedrag van de van Duitschiand over een periode van 59 ja ren geeischte annui'teiten met een rente van 5 k pCt. rond 37 milliard mark bedraagt. Dit bedrag is in twee deelen verdeelt, n.l. lo. De vordering gedurende de eerste 37 jaren bedraagt 32.900 millioen mark met een gemiddelde annui'teit van 1.988.000.000 mark. Van de 32.900 millioen mark zijn 20.600.000.000 mark bestemd voor de oor logsschulden der geallieerden en 12.300.000 000 voor de schadevergoeding in den feitelijken zin. Het mobiliseerbare deel zal in kapitaalswaarde uitgedrukt 11 milli ard bedragen, terwijl in Owen Youngs memo randum 15 milliard werd vastgesteld; 2o. Voor de periode der laatste 22 jaren wordt de Duitsche schuld op 2.900.000.000 mark (tegenwoordige waarde) vastgesteld. met toevoeging van l.lOO.OOO.COO mark voor den rentedienst van het plan-Dawes De an nui'teit van dit deel zal met 1.700.000.000 mark beginnen en in de laatste drie jaren tot 900 millioen teruggaan. Buitenland CHINA. DE KWANGSI-TROEPEN VERSLAGEN. Uit Hongkong wordt nogmaals bevestigd dat de berichten over de successen der Kwangsi-troepen en over een voorloopige bezetting van Kanton wel heel erg voorbarig zijn geweest. Integendeel hebben de regee ringstroepen te Kanton de Kwangsi-troepen een zware nederlaag toegebracht en het Kwangsi-leger heeft zich tot op 70 mijl af- stand van Kanton teruggetrokken. Men verwacht te Hongkong, dat naar aan leiding van deze nederlaag de onderhande- delingen over een wapenstilstand tusschen beide partijen wel spoedig zullen aan vangen. DUITSCHLAND. EEN TOREN VERBRAND. Te Greiffenberg is gistermiddag in den raadhuis-toren, dien men bezig was te herstel- :len, brand uitgebroken, die zoo snel om zich been greep dat weldra de toren, een der mo- numenten van de stad, in lichte laaie stond. Ondanks alle pogingen van de brandweer zal de toren vermoedelijk geheel in vlammen op- gaan en instorten. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Nader meldt Wolff dat de toren, die uit de zestiende eeuw dagteekende en 40 M. hoog was, gisteravond om kwart over zeven is in- gestort. De brokstukken troffen de monumen tale bron op het Raadhuisplein, die zwaar beschadigd werd. Men hoopt het grootste deel van het raad- huis, waarvan ook de rechtervleugel in brand staat, te kunnen behoudeo. Men vermoedt dat de brand door kortslui- ting is ontstaan. SAMENTREKKING VAN STATIONS. Te Berlijn. Het gemeentebestuur van Berlijn heeft aan de hoofddirectie der rijksspoorwegen en aan de rijksregeering plannen voorgelegd om het Potsdammer station op te ruimen en met let Anhalter station te vereenigen tot een station Berlijn-Zuid op het Askanische plein. De plannen strekken tevens tot het stichten van een „centraal station Noord" op het ter- rein van het Lehrter station en opheffing van het Stettiner station. Tusschen Zuid en Noord is een ondergrondsche verbinding ge- projecteerd, in dier voege, dat beide stations in twee verdiepingen zijn ontworpen, waar van de ondergrondsche voor de o nder ling verbinding is bestemd. De kosten worden op een milliard geschat Hoeveel Berlijn er in zal bijdragen hangt natuurlijk nog van latere onderhandelingen af. De rijksspoorwegen zullen eerlang de plannen in studie nemen, en volgens het Berl. Tagebl. uiterlijk in October er over beslissen. Voor Berlijn is de uitvoering van de plannen van buitengewone beteekenis, omdat de hui-di- ge toestand het verkeer sterk belemmert. Voor- al het Potsdammer station is een sta-in-den- weg geworden. HERRIE IN EEN SCHOUWBURG. Te Maagdenburg is het bij een vertooning van het „Theater der 5000" van den Berlijn- schen tooneeldirecteur James Klein tot een geweldig spektakel gekomen. Het publiek was onvoldaan en geraakte tenslotte in gevecht met het schouwburgpersoneel. Toen de politic de rust had hersteld, blee'k Klein met zijn zoon en de kas, waarin naar schatting ruim 4000 markt zaten, verdwenen. Het bewuste tooneelstuk was met veel reclame aangekon- digd. VALSCHE SPELERS GEARRESTEERD Vervolging per vliegtuig. Een millioen buitgemaakt. De Berlijnsche politie heeft Dinsdag een goeden slag geslagen. Zij was er achter ge komen, dat een pa'ar langgezochte valsche spelers zich te Hildesheim bevonden. Onmid- dellijk werden eenige rechercheurs per vlieg tuig daarheen gezonden en werden de heeren geknipt. Het waren de goederenmalcelaar Bliimel en de koopman Warnicke uit Berlijn. Tegen acht helpers zijn bevelen tot inhechte- nisnem-ing uitgevaardigd. In den loop van de laatste jaren heeft deze bende in talrijke Duitsche en Fransche bad- plaatsen voor ruim een millioen buitgemaakt Reeds vele jaren, zoo lezen we in de bladen over het optreden van de heeren, was de aan- dacht van de politie-autoriteiten in bekende badplaatsen gevestigd op een international? valsche- spelersbende, die de kunst verstond den badgasten buitengewoon hooge bedragen afhandig te maken. Zoodra de slachtoffers argwanend werden en de plaatelijke polide waarschuwden, waren de vogels ook meteen gevlogen om al spoedig weer elders neer *e strijken. Vooral in Kissingen ,Marienbad, Karlsbad, Wiesbaden, Baden-Baden enz. plachten zij te werken. Maar ook versmaad- den zij het niet in andere steden, waar veel vreemdelingen kwamen, op avontuur uit te trekken. Daar wisten zij gewocnlijk in relatie te komen met een koopman of een advocaat, die hen dan weer introduceerde in de plaat- selijke kringetjes, waar wel eens een kaartje werd gelegd. Reeds in 1908 moet Bliimel dit „vak" beoefend hebben. In Januari van dit jaar kwam de recherche te Berlijn op het spoor van een grooten srnok- kelhandel in verdoovend-e middelen. Bij het onderzoek daarvan werd o.a. ook huiszoeking gedaan bij den Berlijnschen niakelaar Blumel en den koopman Warnicke. In het huis van Blumel werd bij die gelegenheid een lederen lcoffer ontdekt, waarin zich een aantal spei- len met valsche en dubbele kaarten bevonden benevens materiaal tot het vervaardigen van zulke kaarten enz. Het gevolg van een en ander was de vliegtocht naar Hildesheim en de arrestatie van de beide leiders van de ben de. Daar de recherche vermoedt, dat men hier te doen heeft met een wijdvertakt complot van de meest geraffifteerde oplichters, met wie de justitie sinds 1900 te doen had, is aan de be volking van geheel Duischland een verzoek gericht om med-edeeling, indien men meent valsche spelers ontdekt te hebben. CONGRES VAN VAGEBONDEN EN LANDLOOPERS. Zij verlangen werk, dat hun past! De „Tel." weet te vertellen dat te Stutt gart een internationaal congres van vage- bonden en landloopers is bijeengekomen, op initiatief van een zekeren Gregor Gog, den uitgever van een tijdschrift „Der Kunde" ge- naamd. Gog wil een broederschap van vage- bonden en landloopers stichten en heeft voor het congres een aantal schrijvers van naam uitgenoodigd, die hij den titel „Altmeister der Landstrasse" heeft gegeven. Onder de uitgenoodigden bevinden zich Knud Ham sun, Maxim Gorki, Alphonse Paquet, Sin clair Lewis, Max Holz en anderen. Gog zelf hield gister de openingsrede over het program der broederschap. Hij verlang de, dat de maatschappij den vagebond als gelijkgerechtigd staatsburger zou erkennen. Voor deze menschen moeten herbergen wor den gebouwd en men moet trachten, ze op te voeden tot burgers die een nuttige plaats in de maatschappij kunnen innemen. „Wij zijn er nu eenmaal", zeide Gog, „en wij willen iets te zeggen hebben. Wij verlangen werk, dat door vagebonden kan worden verricht Wij willen menschwaardig behandeld wor den!" Na hem sprak de schrijver Heinrich Lersch, die in krachtige bewoordingen uiting gaf aan de minachting van den landlooper voor de burgerlijke maatschappij. Het storm- achtig applaus, dat op zijn toespraak volg- de, bewees, dat de congresbezoekers het met hem eens waren. Meisjes, die geld bijeen gebedeld hadden, deelden koffie, koek en brood met worst uit. Sinclair Lewis, de „vagebond" met eigen zigeunerwagen en auto, zond uit Amerika een telegram, waarin hij zijn „collega's" ten congresse de hand reikte. Of de andere voor- aanstaande „vagebonden" zullen verschij- nen, valt te betwijfelen. Een communistisch blad, dat een artikel wijdt aan dit merkwaardige c ongres, ziet daarin een nieuw voorteeken, dat de burger lijke maatschappij spoedig ineen zal storten. BOSCH- EN HEIDEBRAND IN HET BENEDEN-ELBEGEBIED. Een geweldige bosch- en heidebrand is Woensdagmiddag tegen 4 uur in de heide tusschen Krempel en Midtlohn uitgebroken. Ongeveer 1500 H.A. heide en ongeveer 60 H.A. bosch werden door het vuur vernield. De brand ontstond in het moeras bij Krem pel en greep in de hooge open heide snel om zich heen. Ongeveer 600 inwoners van de na- burige dorpen vermochten den brand niet te blusschen. Door tegenbranden werd men ten slotte den brand meester. Zeer veel wild is in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk aan onoplettend- heid te wijten. Het onderzoek der politie duurt nog voort. EEN ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Tengevolge van een defect aan de remmen reed gisteren een autobus van de rijksposte- rijen in de nabijheid van Tecklenburg met groote snelheid tegen een telegraafpaal. Van de 21 inzittenden werd een gedood, terwijl 10 anderen zwaar gewond werden. ONDANKBAARHEID GESTRAFT. Tot frs. 130.000 schadevergoeding veroordeeld. De Fransche regeering is door den Raad van State veroordeeld om aan een mijninge- nieur. een zekeren Archer, een schadevergoe ding van frs. 130.000 te betalen wegens on- dankbaarheid. Tijdens den oorlog heeft deze ingenieur, die als sergeant diende, een loopgravenmortier uitgevonden, waarvan hij het Ministerie van Oorlog op de hoogte stelde, welke voor deze uitvinding weinig voelde. Ten slotte ging het Ministerie in 1918 op het aanbod van den in genieur in en bestelde 2000 mortieren. Archer vroeg geen enkele betaling voor het patent van zijn uitvinding, en een door hem gevorm- de maatschappij bood aan om de mortieren tegen kostenden prijs aan den staat te leve- ren. Toch de tweeduizend exemplaren ge- leverd waren, weigerde de regeering, hoewel zij goed volded-en, ze te betalen. Archer ging in beroep bij den Raad van State, teneinde zijn aanbod om zijn uitvin ding aan de regeering af te staan te herroe- pen, daar de regeering zich zoo ondankbaar had1 betoond. De Raad van State stelde hem in het geiijk, en veroordeelde het Ministerie van Oorlog hem frs. 130.000 als compensatie te beoalen. DE SMAAK DER VROUWEN. Wie is een held Een Fransch litterair weekblad, dat voor- namelijk door vrouwen gelezen wordt, con- stateert, dat de vrouwelijke smaak ten op zichte van mannelijke helden in de laatste tijden sterk veranderd is. De redactie van het blad heeft zijn lezeres- sen uitgenoodigd1 om een „Academie fran- qaise" te kiezen; uit de antwoord-en, die bin nen kwamen, blijkt, dat deze door vrouwer. gekozen „Academie" er geheel anders uit zou zien dan de bestaande. Er zou slechts een lit terator zitting in hebben, n.l. de Comtesse de Noailles. Verder zijn alle leden vliegers, mo- torrijders, wereldreizigers en militairen. De eertijds vrouwelijke bewondering voor schrijvers, tooneelspeles of andere artisten is verdwenen. Thans gnat de vereering der vrouwen uit naar mannen als maarschalk Foch, den vlieger Pelletier d'Oisy, den Oceaanreiziger Alain Gerbault en den Noordpoolreiziger dr. Charcot. DE VRIJHEID GEWEIGERD. In de gevangenis van Limoges zijn een dezer dagen twee gevangenen ontsnapt; een derde de millionair Charles Barataud, die beschuldigd wordt een chauffeur en zijn bes- ten vriend vermoord te hebben, werd ook in de gelegenheid gesteld om te vluchten, maar weigerde de gevangenis te verlaten. Een der gevangenen, die ontvlucht is, een zekere Bro, die wegens zijn goed gedrag allerlei voor- rechten had, heeft van de gelegenheid ge- bruik gemaakt, om, toen hij naar het toilet ging, en er geen bewaker in de buurt was. met valsche sleutels de cell-en te openen van een mede-gevangene, die oud-officier is, en van Barataud. Barataud zou tegen hem gez-egd hebben: „Ik ben onschuldig, en ik vertrouw erop, dat de jury het gedrag van een fatsoenlijk man zal kunnen waardeeren". Bro en de oud- officier kozen toen samen het hazenpad, men •heeft geen spoor van hen kunnen vinden. Barataud komt einde Mei voor den rech- ter, de bewijzen tegen hem zijn zoo sterk, dat het zeer te betwijfelen is, dat d-e jury hem zal vrijspreken. POSTZEGELTENTOONSTELLING TE HAVRE. Van de postzegeltentoonstelling, die te Havre wordt gehouden, zegt men, dat zij de grootste is, die er ooit is geweest. De ten- toongestelde zegels v-ertegenwoordigen een waarde van zestig millioen frank. Het kost- baarste stuk schijnt een een cents postzegel van Britsch Guyana uit 1856 t-e zijn, naar men meent een unicum. Het purperkleurige stukje papier is ongeveer dubbel zoo groot als een gewone postzegel; het is eigendom van Arthur Hind, een Ameri-kaanschen ver- zamelaar. De waarde er van wordt op onge veer honderdduizend gulden geschat. De waarde van de Engelsche inzending moet 250,000 pond bedragen en politie- sp-eurders hebben de kostbare zegels op hun reis naar Frankrijk vergezeld. De tentoonstelling biedt aan postzegeTver- zamelaars nog gelegenheid een aardig zegei machtig te worden, dat kans heeft zeldzaara te worden. Naar aanleiding toch van deze tentoonstelling wordt er een twee frank- zegel uitgegeven, waarop de haven van Havre staat afgebeeld. Dit zegel zal maar worden verkocht aan het postkantoortje op de tentoonstelling en geen bezoeker mag er meer dan een koopen. ENGELAND. DE CORRUPTIE BIJ DE POLITIE. Een nieuw schandaal. Twee inspecteurs van politie en twee agenten van de sectie welke op het West End van Londen toezicht oefent, zijn geschorst naar aanleiding van tegen hen ingebrachte beschuldigingen. verband houdend met de controle van zekere straten van Soho, waar veel vreemdelingen verblijf houden. Gemeld wordt dat een omvangrijk onder zoek zal worden ingesteld alvorens zal wor den beslist tot welke actie Scotland Yard zal overgaan. Dit is de tweede sensationeele gebeurtenis in het Londensche politiecorps van deze maand. Op 2 Mei werden een commissaris en een rechercheur uit den dienst ontslagen. GEHEIMZINNIGE SCHOTEN. Een zaak, de pen van een Conan Doyle (toen hij nog over Sherlock Holmes schreef) of Edgar Wallace waardig, houdt thans de aandacht van Scotland Yard bezig. Er zijn namelijk tot tweemaal toe geheimzinnige schoten gelost op de woning te Londen van een hoogleeraar in verschillende talen, den h-eer Wilden-Hart, die tijdens den oorlog be- langrijk werk heeft gedaan voor d-en Brit- schen geheimen dienst. Beide malen gebeurde het terwijl hij aan het middageten zat. De heer Wilden-Hart sn-elde den tuin in doch vond niemand. De omgeving van het huis wordt thans door de politie bewaakt. Ge- dacht wordt aan een wraakneming van iemand die het tijdens den oorlog met den professor aan den stok heeft gehad. STUDENTENRELLETJES TE SYDNEY. Bij een studentenoptocht te Sydney is het gister tot ern-stige onlusten gekomen. De studenten, die een rag een soort donder- jool op straat georganiseerd hadden, wier- pen met rotte visch en eieren, zoodat de poli tie wilde ingrijpen. Dit geschiedde op h-et plein waar de cenotaaf opgesteld staat, en sommige studenten gingen daarop zoo ver drie kransen van het oorlogsgedenkteeken af te rukken en te vernielen, waarop de politie met geweld ingreep. De rector heeft alle ver- dere optochten verboden en namens professo- ren en curatoren verontschuldiging aan het gemeentebestuur aangeboden en een nieu- wen grooten krans aan den cenotaaf doen hechten. Het gebeurde heeft op de bevolking een zeer ongunstigen indruk gemaakt, en de stemming tegen de studenten is zeer verbit- terd. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. De vrouwelijke candidaten. Men weet, dat zich onder de 1730 candida ten, die voor de komende verkiezingen zijn ge steld, 69 vrouwen bevinden. Reuter meldt thans dat van deze vrouwen 10 tot de conservatieve partij, 30 tot de Ar beiderspartij, 25 tot de liberale parij en drie tot de communistische partij behooren, terwijl een candidate tot geen partij behoort. De familieleden als candidaten. Bij de a.s. parlementaire verkiezingen zijn er tal van candidaten nauw verwant aan elkaar. Breeders, vaders en zoons, man en vrouw, gaan gezamenlijk den boer op, niet al- tijd echter eensgezind wat hun politieke over- tuigirig betreft. Men weet dat Olivier Baldwin, de zoon van den conservatieven premier, candidaat der Arbeiderspartij is. In de familie Mac- Donald is de eendracht gelukkig grooter: MacDonalds zoon, Malcolm, staat ook voor de Arbeiderspartij, net als zijn vader. Lloyd George's zoon en dochter, majoor Gwilym en Miss Megan, zijn beiden candidaat der libe rale partij. Arthur Hendersons twee zoons ziin Labourcandidaten, evenals hun vader. Onder de arbeiders zijn een moeder en zoon beiden candidaat. mrs. Harrison Bell en mr. E. P. Bell. De Labourpartij telt bovendien een echtpaar onder haar candidaten Sir Os wald en Lady Cynthia Mosley (de dochter van wijlen Lord Curzon). Een ander echtpaar verhoogt de waardighedd der liberale candi daten mr. en mrs. Runciman. Een broedertwist verdeelt de familie Jones in Flintshire. Mr. C. O. Jones staat voor Labour, zijn broer Llewellyn Jones voor de liberalen. Een automobielfabriek in het gedinq. In het district King's Norton van Birming ham, waarin de automobielfabriek Austin ge vestigd is, doet zich in verband met de verlae- zin gen dte volgende kwestie voor: Sir Herbert Austin, het hoofd der fabriek, heeft onlangs verklaard dat als het nieuwe parlement de safe-guarding-rechten van McKenna, waardoor o.a. automobielen be- schermd worden, zou intrekken (men herin nert zich dat de Labour-regeering dat in 1924 gedaan heeft) het zou kunnen gebeuren dat de automobielfabriek Austin zou moeten wor den gesloten met het oog op de buifenland- sche concurrentie. Hij heeft thans een brie! aan den conservatieven candidaat, majoor Beaumont Thomas, geschreven waarin hij zegt dat de intrekking dezer rechten groote ontbering en werkloosheid voor King's Nom ton zou beteekenen. Deze brief wordt als vlug- schrift verspreid. De candidaat der Arbeiderspartij voor het distict, Robert Dennison, de eerste en eenige arbeidersvertegenwoordiger van Birmingham in het laatste parlement, heeft opzien gewekt door de verklaring, dat wanneer dit gebeurt en indien er een regeering der arbeiderspartij komt, deze het beheer over de fabriek in han- den zal nemen. In een onderhoud met de ..Evening Standard" heeft Dennison er aan herinnerd dat Sir Herbert Austin onlangs heeft meegedeeld dat men bezig was maat- regelen te nemen voor de vervaardiging van Austin-autopiobielen in Duitschiand en Oos- tenrijk. Blijkbaar is hij dus niet bang voor buitenlandsche mededinging. De liberale candidaat, Marshall, heeft zijnerzijds Dennison uitgedaagd te bewijzen dat de Arbeiderspartij zich verbonden heeft tot nationalisatie van de automobielindustrie. Verwaciht werd dat Ramsay MacDonald in een gisteravond te Birmingham te houden rede de zaak ter sprake zou brengen. ZUID-SLAVIS. DE VOORZ. DER BOERF.NPARTIJ GEARRESTEERD? Volgens berichten uit Belgrado, te Boeda- pest ontvangen, zou de voorzitter der Kroati- sche Boerenpartij te Agram gearresteerd zijn Tot nu toe is dit bericht niet bevestigd. ITALIS. GEEN MISS ITALIA MEER! V. D. meldt dat de minister van binnen- landsche zaken alias Mussolini alle schoonheidswedstrijden heeft verboden. DE LEIDER VAN DE KROATI SCHE BOERENPARTIJ GEARRESTEERD? Volgens te Belgrado in omloop zijnde ge- ruchten zou dr. Matsjek, de leider van de ont- bonden Kroatische boerenpartij, te Agram ge arresteerd zijn. Een bevestiging van dit beicht is tot nu toe echter nog niet ontvangen. HONGARIJE. EEN BOERENDUEL. Een merkwaardig en afschuwelijk boeren duel heeft zich afgespeeld in Zevenbergen, in het dorp Terep in de Karpaten. De boeren- jongens Juon Lukics en Florian Kardos had den al geruimen tijd twist over het schoone boerinnetje Maria Tonica. De twee jongelui besloten ten slotte een duel te houden met lange messen tot hen de krachten zouden be g-even. Verscheidene vrienden hebben dit eigenaardige duel bijgewoond, waarbij het zeer hevig is toegegaan. Woedend staken de beide partijen op elkaar in, totdat Kardos zeven en Lukics vijf messteken hadden ge- kregen. Kardos is op de plaats dood geble- ven. Lukics nam de vlucht. Zelfs de secun- danten hebben enkele messteken gekregen. De schoone, die voor geen klein geruchtje vervaard schijnt, was ook tegenwoordig bij het duel. De gendarmerie heeft na veel zoe- ken Lukics gearresteerd. EEN 136-JARIGE. In het dorp Nemesdld, in de Honga-Snsch^ provincie Somogy, woont een oude vrouw, Juliana Deak-Hegyi, die volgens de officieele inschrijving in den burgerlijken stand 136 jaar is. Eenmaal in haar leven, toen ze 91 jaar was, is ze ziek geweest. Thans is zij ech ter nog gezond en kan zelfs nog werken. amerika. HET NIET AFGEHAALDE SALARIS. N Wat moeten New Yorks ambte.naren welgesteld zijn. Men zou geneigd zijn het voor een flauwe grap te houden, wanneer het niet uit zeer of ficieele bron kwam. Het New Yorksche ge meentebestuur maakt bekend, dat een aantal ambtenaren in het afgeloopen jaar hun aa- laris hebben vergeten op te nemen. Het gaat hier om 212.000 dollar. Daar loon in Amerika een haal- en gwo brengschuld is, heeft de administrate geen aanleiding om het vergeten geld den dames en heeren thuis te laten bezorgen, zoo vertelt ,,de Tel.". Bij ons kan men zich bezwaarlijjk indenken, dat een employe yerzuimen sou, pt» a VRRT TV

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1