Iliiuuli Courant. De Plaatsvervanger FEPILLETOS. Binnenland 1929. No. 119 Honderd een en dertigste Jaargang. Doiiderdaf *13 Mei. Radio-hoekje en Proirinoiaai nieuws KENNEMERLAND. Als gewoonlijk was er voor de feestdagen goede vraag naar alle soorten groenten, doch de gewoonlijk daarmee gepaard gaande prijs- verhooging bleef uit, omdat er overvloed van alles was. De eerste markt na de feestdagen toonde ook als altijd een niet te grooten adn- voer en luien handel en de prijzen waren mid- celmatig. 't Was moeilijk om van elk artikel J i de doorsneeprijs op te geven. want de prijzen u i fo" 1015 Morten- waren °P alle veiHngeti ongelijk en hingen af Htlyersum,1071 M. 10.--10.15 Morg yan de kwaiu€it, want de warme dagen lieten wij drag.l 2.15—2_— Concert door het A. V. d ht h gelden, wat des te meer R. O.-Tno 2.05-2.45 Uitzending voor nu het ZQ<) d*0Off 1S scholen. 2.454.Graniofoonmuzick. Kiss- siek concert. 4.30—5.— Lezing door mevr. iWijnaendtsFrancken Dysennck: Feminis- me. 5.—5.30 Orgel-recital door Pierre Palla. 5 30—7.15 Concert door het A. V. R. O- Trio. 6.016.15 Voordracht door Elias van Praag: Over Betuwsche gedichten van Pa ter B van Meurs. 6.15 Voortzetting concert. 5.457.Voordracht door Elias van Praag: Gedichten van Ada Negri. 7.15— 7.45 Spreekuur van den Radiodokter. 8.01 A V. R. O.-Radio Tooneel. Studio opvoering door het Vereenigd Tooneel van „Dicky!" Blijspel in 4 bedrijven van Armont en Ger- bidon. MedewerkendenPh. la Chapelle, Custa Chrispijn, Gees Laseur, Minnie ten Hove, Willem Hunsche, J. Carpentier Al- ting, Kommer Kleyn, Lucas Wensing, Dora de Gruyter e. a. In de pauze persberichten. Na afloop gramofoonmuziek. 11.30 Sluiting. Hdzen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) ill.—11.30 N. C. R. V. Korte Ziekendienst. 11 30—12.K. R- O. Godsdienstig halfuur- tie 12.— Tijdsein. 12.15—1.15 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.15—2.— Gramofoonrau zitk. 3.4.Vrouwenuurtje. 4.-5 Gra mofoonmuziek. N. C. R. V. 5.645 Solisten concert. 7.-7.25 Causerie over Reidansen 7.35 Causerie over het Vrijz. Prot. Geloof. Causerie over opvoeding van de rijpere jeugd. Met medewerking van solisten. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Huishoudpraatje. 11.20—11.50 Empire-Day herdeoking voor scholen. 12.20 Sonaten voor viool en piano. 12.50 Orgelconcert. 1.20— Een der artikelen, waarop de droogte warmte den stempel drukken, in spinazie, want alles moet glijk weg, wijl het anders schiet (zaad zet) en dan in waarde vermindert of waardeloos is. Van genoemd artikel was de aanvoer dan ook groot en de prijzen laag, varieerend van f 0.10 tot 0 30 per kist. Een artikel, dat nu ook spoedig heeft afge- daan, is het witlof, dat nu plotseling in het gedrang komt (alles is gelijk klaar en wordt dan los) en voor een appel en een ei weg ging, varieerend in prijzen van 2.50 tot f 6 per 100 Kg- De aanvoer van sla was, vooral gister, beduidend groot, daar de warmte dit artikel snel doet rijpen of waarde loos maakt als het geen mooie kroppen zijn. Om deze reden was er een vrij groote doch ook gemengde aanvoer in zeer sterk uiteenloo- pende prijzen, varieerend van 2.50 tot f 8.50 per 100 stuks; stoofsla gold van 0.10 tot 0.55 per kist. Bloemkool werd in grooter kwantums aan- gevoerd en ook in sterk uiteenloopende kwali- teit, daar de kool neiging heeft tot boren nu de warmte zoo spoedig invalt. We noteerden voor le soort 25 tot 33 en voor 2e soort 15 en 22 per 100 stuks. De aanvoer van wortelen (bospeen) was nog niet zoo groot als we hadden verwacht, doch de kwaliteit was mooi en dit artikel rs nog allerminst goedkoop. We noteerden voor le soort 25 tot 35 en voor 2e soort 12 tot 17 per 100 bos. De aanvoer van asperges was buitenge- woon groot, vooral gister nu men van meer- 2.20 Orkestconcert. 3.20 Dansmuziek. 3.50 Idere dagen bijeen had, doch afgescheiden van Baliadenconcert, sopraan, tenor en viool. de ophooping bij de feestdagen is het echt 4 35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 weer voor dit artikel, daar de asperge met Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Empire warm weer „vlug loopt." Trots den grooten Day Rally in Hyde Park. 7.35 Muziekcritiek. aanvoer was de prijs vrij goed, althans voor 7 50 Historische causerie. 8.10 Empire Day je s00rt. We noteerden vocr dik wit 50 tot nroeramma. Gemeenschappelijk zingen, m-ili- 80, dun wit 20 tot 30 en dik blauw taire muziek en zang door solisten. 9.20 40 tot 65 per 100 bos. (We vernamen Nieuwsberichten. 9.35 Actueele causerie. 9.50 echter, dat de markt later afliep). Nieuwsberichten. 9.55 Vocaal en instrumen- Komkommers werden in beperkte aantal taal concert. H. Clemens, tenor Z. Skeley, aangevoerd en waren gewild. De noteering stellen, waarbij bleek dat zijn pols gebroken was. Zijn W£ wel ingelicht, dan is aan de fir- ma Zanen te Tilburg naast het werk voor de asphalteering van een gedeelte van den Rijksweg onder Castricum en Heiloo tevens opgedragen om vanaf het gedeelte dat straks geasphalteerd zal zijn onder Castricum, tot bijna aan den overweg in de kom van het dorp, den bestaanden straatweg te vcrbree- den, zoodat een beharding zal verkregen worden van zes meter breedte. Dit laatste werk zal echter uit gewone klinkerbestrating bestaan. OUDE NIEDORP. Dinsdagmiddag werd door B. en W. dezer gemeente aanbesteed de verbreeding van den Oude Niedorperweg nabij het verlaat. Door 7 personen werd ingeschreven, als volgt: C. Jong te't Veld voor 1600.— F. Leek te O. Niedorp voor f 1300.— Bakker cn Stipriaan te Schagen voor f 1599, 99; K. Boontjes te O. Niedorp voor 1100.— A. Koomen te H. H. Waard voor 1050.— Joh. Mulder te Schoorl voor 940.R Nap te Lutjewinkel voor 868.50. De gunning werd aangehouden. ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Raadsvergadering. Dinsdagmorgen ten 10 ure vergaderde de raad dezer gemeente voltallig. De voorzitter opende de .vergadering, waarna de notuten der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld Ingekomen waren en werden voor kennisge- ving aangenomep de navolgende stukken: Van Ged. Staten: vier missives, ten geleide van evenzoovele goedgekeurde raadsbeslui- ten, in vorige vergadering genomen, tot wij- ziging van respectievelijk af- en overschrij- ving op de gemeentebegrootingen voor 1928 en 1929. Van het gemeentebestuur van Alkmaar: Diverse stukken betreffende het Neutraal Centraal Ziekenhuis aldaar. Van de Commissie tot wering van school- verzuim, de Commissie van plaatselijk toe- zicht op het lager onderwijs, de Oudercom- missie te Groot Schermer, en die te Driehui- zen, hare verslagen over 1928. Van de Pluimveevereeniging te Driehuizen schrijven van dankzegging voor het ge- het houden viool. P. Hermann, cello. 11.05 Een verras- sing. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1744 M. 12.50— 2 10 Gramofoorunuziek. 4.05—5.05 Orkest concert. 6.55—7.20 Gramofoonmuziek. 8.55 —11.10 „Lohengrin". Opera van Rich. Wagner. Latigenberg, 462 M. 10.35 en 12.30 Gra mofoonmuziek. 1.25—2.50 Orkestconcert. 4 50—5.35 Vocaal concert, koor en solisten. 6.056.50 Concert. Schrammel-trio. 8.20 Vijf liederen van Wagner voor vrouwenstem. 9.— „Tristan und Isolde" van Rich. Wagner. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen, 1649 M. 12.20—5.20 Lezingen 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezin gen. 8.20 Orkestconcert. Margeret Pfalil, sopraan. Carl Joken, tenor. 10.Strijkkwar- tet. Persberichten. Hamburg, 39176 M. 10.50 400-jarige her- denking van de Gelehrtenschule des Johan- neum''. 5.20 Orkestconcert, solisten. 6.20 Or kestconcert. 7.45 „Angelina". Opera van Rossini. 11.30 Dansmuziek Brussel, 511 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestconcert. DE H.I.R.O. Het aantal radio-omroepvereenigingen is <feer met een verrijkt, n.l. den humanitairen en idealistisdien omroep den H.I.R.O. De H.I.R.O. werd opgericht door een vereeni- ging bestaande uit besturen en leden van achtenveertig vereenigingen, o.a. geheelont houders, dierenbescheremers en vredesvrien- den. De commissie, welke zieh oorspronke- lijik met de oprichting had belast, heeft zich gewend tot alle bestaande omroepvereeni- gingen, met het verzoek samen te werken en een gedeelte van den zendtijd af te staan voor het uitzenden van voordrachten over hu- manitaire en idealistische doeleinden. Waai dit werd geweigerd, besloot men door te zetten en een eigen zendtijd aan te vragen. Te Alkmaar is op initiatief van den heer H. A. Meijer, Westerweg 87, aldaar, een commis sie gevormd, die een circulaire zal versprei- den en steun zal zoeken bij de alh'ier geves tigde humanitaire en idealistische vereenigin- gen- Door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M. G. de W. 75) „Zoo, is dat waar?" „Ik ben bang geweest voor jou". „Voor mij?" „Ja, herhaalde malen". ,T>an heb je bet niet getoond". was voor le soort 25 tot 36 en soort 17 tot 25 per 100 stuks. De aanvoer van aardbeien neemt vlug toe en het werd al de moeite om per pond te vei- len. Dep rijzen waren nog hoog en hoewel moeilijk om precies de prijzen weer te geven, meenen we, dat de prijzen ongeveer 2.25 per pond waren of 1 tot 1.50 per 100 stuks. Rabarber werd in groote kwantums aange voerd en de prijzen liepen sterk terug, we no teerden prijzen van 4.50 tot 6 per 100 bos en er was nog .aanvoer dat minder opbracht. De aanvoer van radijs was beperkt, de prijs 2.50 tot 8.50 per 100 bos. De eerstelin- gen peulen, perziken en tomaten zijn aange voerd. De aanvoer van aardappelen was als altijd, ook de prijzen bleven constant en wij- ken weinig af van de noteering der vorige weken; als het lager is dan komt het om dat de kwaliteit onzeker word,. De overige aan voer van kool was onbeduidend. TEXEL. Door 't gemeentebestuur van Texel werd gister ten Raadhuize te Den Burg aanbesteed 't bouwen van een nieuwe R K. school aan den Hollewalsweg te Den Burg. Behalve de inschijvingen voor perceelen waren de volgen- de inschijvingen ingekomen voor 't geheele werk: A. Buur, Zuidsdharwoude, 55505 P. Doom, 't Zand, 53550 Dienaar, Helder, k 52312 Doedens en Schilder, 't Zand, 51915.— Hoogervorst, Alkmaar, 51590.— Kunst 49950.— R. K. Koppen en Zn., Alkmaar, 49980. Wittebrood, N.-Scharwoude, 49980 Verberne, Alkmaar, 47770. J. W. Bakker, Den Burg, Texel, 41228.— J. Drijver, Oosterend, Texel, 38755.— Nic Graaf, Den Burg,-Texel, 38475.- Gebrs. Daalder, Den Burg, Texel, 35950- Het werk zal waarschijnlijk aan den laag sten inschrijver gegund worden. CASTRICUM. Bij het aanslaan van den motor van een auto, werd een reiziger uit Zaandam door den terugslaanden slinger, zoodanig getrof- fen dat hij zich onder medische hulp moest gerust te hoeven maken". „Dat was een heel aardig voorstel". „Ja, dat was het, dat heb ik ook gezegd En toen hij het gedaan had weigerde ik toch ronduit, otschoon hij het meennalen her haalde. Het begon mij bepaald te vervelen En toch had zijn voorstel heel veel indruk op mij gemaakt. Je ziet, ik wil mij volstrekt niet beter voordoen dan ik ben. Want weet je, ik ben eigenlijk een roekelooze waaghals." „Ja, dat zou ik denken". „En mijn opvoeding had er mij niet beter op gemaakt. Ik Ijeb zooveel dingen aange pakt, dat het een soort gewoonte van mij ge worden is alle dingen heel gewoon op te „Ik was zoo bang voor je, dat ik bang was het je te toonen. Maar daar komen we later nemen en mij gi;aag aan een avontuur te wa aan toe. Wat hij mij trachtte uit te leggen gen, zonder er mij veel van aan te trekken was, dat wat doodelijk voor hem kon we- In een opzicht trok dat plan van hem mij zen. mij niets zou kunnen schelen. En toen wel aan en hoe meer ik er over nadacht, hoe kwam het voorstel. Hij wou mij alles over- meer lust ik er in had; ik zag hoe langer hoe dragen wat zijn oom hem had nagelaten, bij minder, dat er eigenlijk iets verkeerds in zou wijze van gift. Ik moest zijn naam aanne-1 steken. Toch weigerde ik, zooals ik je_ reeds beslui- af- en der ge- een bruik van een schoollokaal voor van een pluimveecursus. Vastgesteld werden vier ten tot wijziging van respectievelijk overschrijving op de begrootingen m-eente voor 1928 en 1929 te weten: Na ampele discussie werd, op voorstel van B en W., het z.g. vermenigvuldigcijfer plaat- selijke inkomstenbelasting voor het belasting- jaar 1 Mei 1929—1 Mei 1930 gesteld op 1.3. (Vorig jaar 1-5). De voorzitter deed opmerken, dat naar zijn berekening dit cijfer 1.5 had moeten bliiven, eerstens om meerdere zekerheid te hebben, maar ook om zoo mogelijk eenige reserve te maken, hetgeen in het volgende jaar zou lei- den tot besparing van kasgeldrente. Ook is het z. i. zoo bezwaarlijk, indien dadelijk na eene verlaging weer met verhooging van be- lasting moet worden aangekomen. De heeren de Boer en Molenaar en mevr Slooten waren het met den voorzitter eens. De heer Molenaar zeide, dat naar zijn in- zicht de veehouderii er nu al niet zoo goed voorstaat, zoodat een volgend jaar de belas- tingopbrengst wel eens zou kunnen tegen vallen. De voorzitter, voortgaande, zei. Hat hij echter, kennisnemeude van de heeren wethouders, die ditmaal op grond van de bedrijfsuitkomsten een goede belasting- opbrengst waarschijnlijk achtten, er toe mede gewerkt heeft aan den Raad 1.3 voor te stel len. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, stelden B. en W. voor, over te gaan tot wijziging van de onlangs vastge- stelde instructie voor den gemeente-ontvan ger. Ged. Staten toch blijven zich op willen stemmen. De instructie werd daarop in haar geheel opnieuw vastgesteld, met dien verstande, dat artikel 2 wordt gelezen als volgt: 1. „De ontvanger geeft aan niemand inza ge van zijn enz. enz., volgens het gedrukte" en onder bijvoeging aan die eerste alinea van de woorden: onverminderd het bepaalde bij artikel 116 der Gemeentewet. 2. Ongewijzigd. Mede op voorstel van B. en W. en op grond van het feit, dat belanghebbende met ingang van 1 Febr. j.l. 0.50 per week min der reiskosten aan eene autobusonderneming heeft te betalen gekregen voor het vervoer van twee zijner kinderen naar eene biizondere school te Alkmaar, wordt het raadsbesluit, waarbij aan J. Schortinghuis 4 per maand en per kind is toegelegd volgens art. 13 L. O wet, zoodanig gewijzigd, dat dit bedrag met ingang van 1 Febr. 1929 wordt verminderd tot 3.20 per maand en per kind. Het wordt echter betreurd, dat deze belanghebbende nu zijn kinderen niet meer vervoert met de in deze gemeente gevestigde autobusonderne ming, waar de bloei dier onderneming voor deze gei'soleerde gemeente een groot Selang wordt geacht te zijn. Aan de orde was nu de benoeming van eene onderwijzeres te Driehuizen. De voorzitter legde over de met redenen omkleede adviezen en berichten van den heer Inspecteur van het Lager Onderwijs te Alk maar en van het hoofd der betrokken school. De voordracht, die in overeenstemming met deze stukken is opgemaakt door B. en W., luidt 1. Mej. A. Veeninga, thans de betrekking tijdelijk vervullende. 2. Mej. M. Meijer te Heiloo, tijdelijk on derwijzeres te Schermerhorn. 3. Mej. C. A. L. Hamming te Amsterdam, tijdelijk onderwijzeres te Huizen (N.H.). De voorzitter decide nog mede, dat van den minister van onderwijs ontheffing is verkre gen van de verplichting tot benoeming van eene wachtgeldster. De heer Heinis merkte op, dat eerst in dato 18 dezer de voordracht medegedeeld is per brief aan de drie voorgedragenen en dat deze dus geen tijd hebben gehad, zich te pre- senteeren aan de raadsleden, zooals te doen steeds gebruikelijk schijnt. De voorzitter, dezen spreke'r beantwoorden- de, zei, dat ook eerst op dien datum het ad- vies van den inspecteur was binnengekomen en dat B. en W. dus alleen de benoeming nog vergadering hadden kunnen aanhouden, een hetgeen hun college niet wenschelijk vond Wethouder Smit merkte daarbij op, dat, zoovee! te langer tijd er verloopt tusschen het opstellen van ee'n voordracht en het tijd- stip der benoeming, zooveel te meer kans er bestaat op verloop van de voorgedragenen door benoeming elders. Hiermede, zeide spre ker, hebben wij reeds kwa-de ervanngen in vorige gevallen opgedaan. Alsn-u werd tot stemming overgegaan. Zeven stemmen werden uitgebracht op mej. A. Veenenga. die aldus met alg. stemmen is benoemd. De benoeming zal ingaan met den lsten Juni a.s. (Wordt vervolgd.) SINT PANCRAS. De heer N. van Westen, beambte bij de N. S. alhier, gaat den d-ienst met pensioen ver- laten. DE BEEMSTER IN BLOEI De Beemster is thans in vollen bloei De vruchtboomen langs den weg en de boom meenino- der gaarden prijken thans in vollen bloementoot. zoodat het thans de geschikte tijd is voor een bezoek. zijn, het naleven van de wettelijke voorschrif- ten aangaande oproeping tot de vergadering en aankondiging van aldaar te behandelen onderwerpen niet is vereischt, terwijl de strekking van die bepalingen in de wet slechts is een bevestigende beanhvoording van de vraag, of de onder de gegeven ocistandighe- den op een algemeene vergadering genomen besluiten aangaande onderwerpen, ten aan- zien waarvan de bedoelde voorschriften niet of gedeeltelijk niet mochten zijn nageleefd, niettemin rechtsgeldig ziin. Tegen opneming in de statuten van een bepaling, daartoe strekkende, dat er een of meer commissarissen zullen zijn, wanneer da algemeene vergadering van aandeelhouders tot benoeming zal besluiten, terwijl voor dat geval de statuten de taak der commissarissen omschrijven, wordt bezwaar gemaakt, omdat, in tegenstelling juist met het oude art. 44 van het Wetb. van Kooph., het nieuwe art. 50 met de gebezigde woorden „Bij de akte van op- richting" en „zullen" op dit essentieele punt van de organistatie van de vennootschap eventueel een rechtstreeksch voorschrift in de akte van oprichting bepaaldelijk vordert. MONUMENTENZORG IN OVERIJSEL. Prov. Staten van Overijsel spraken zich, naar aanleiding van een afwijzing van ee» subsidieaanvrage van de gemeente Blokzij!, in principe uit voor steunverleening door de provincie bij het behoud en restauratie van gebouwen van kunsthistorische waarde. Ged. Sta,en stellen voor als normen bij dergelijke steunverleeningen te stellen: de bijdrage van de provincie bedraagt in den re- gel niet meer dan 10 pCt. der totale kosten. De monumentale of geschiedkundige waarde moet door het desbetreffende departement er- kend zijn; het Rijk moet een bijdrage van 50 pCt. verleenen. Het ontbrekende moet van an- dere zijde bijeengebracht of toegezegd zijn. DE TOL TE LEIMUIDEN. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Van den Heuvel betrefende ophef- fing van den tol bij Leimuiden, heeft de mi nister van Waterstaat o m. geantwoord, dat de desbetreffende weg slechts van plaatselijke beteekenis moet worden geacht. De verdwij- ning van dien tol is dan ook voornamelijk een plaatselijk belang. Daarom is het aange- wezen, dat de streek pogingen in het werk stelt om tot opheffing te geraken. Voorstellen daartoe hebben de regeering niet bereikt. Zoodra dergelijke voorstellen haar zullen worden gedaan, waarbij dan zal moeten blij- ken, dat de streek zich afdoende offers voor de opheffing zal willen getroosten, zal de mi nister met zijn ambtgenoot van Binnel. Zaken en Landbouw in overleg treden om te beoor- deelen, in hoeverre, ook in verband met op heffing van andere tollen, van rijkswege steun zou kunnen worden verleend. DE WET OP DE NAAMLOOZE VEN- NOOTSCHAPPEN. Op de vragen van het Tweede Kamerlid an- den heer Knottenbelt betreffende bezwaren, het welke ten dep. van Justitie worden gemaakt standpurit sdellen, dat he^huidige arh^ dier bij W^ed^aanv^g verordening strijdt met art. 116 der Gemeen- naaml. vennootschap verei^hte veryaring tewet. Nu ziin weliswaar B. en W. het vol- Ivan den minister van Justitie, bedoeld in art strekt niet eens met deze zienswijze, doch op voorstel van den voorzitter, om de moeite van eene beslissing van de Kroon uit te lok- ken, te vermijden, deden zij dit, voorstel. Zij achtten de zaak van te gering belang. 36e van het WHb. van Koophandel, heeft ge- noemde minister o.m. geantwoord dat er in derdaad bezwaar wordt gemaakt tegen op neming in statuten van de bepalingen, vervat in de art. 43g en 43h van genoemd wetboek Mevr. Slooten—Smit en de heer Heinis waren (daartoe strekkende, datook wanneei geen van n ander gevoelen. Zij wilden het op een oproeping der aandeelhouders t^ot de adge koninklijke beslissing laten aankomen. De meene stemmen wettige nc^"' Raad, die toch ook voor de financien verant- wanneer het geheele maatschappehjke kap1 woordelijk is, moet het recht hebben zelfstan- taal is vertegenwoordigd). Dit geschiedt op dig, ook omtrent de geldelijke zaken der ge- grond van de art. 43g en 43h van dit w meente een onderzoek jn te stellen. De overige boek, omdat zij in statutair verband ten on- leden deelden de zienswijze van B. en W. Het I rechte den indruk zouden wekken, dat t. a. v voorstel van het College werd daarop zonder algemeene vergaderingen, ten opzichte waar- terwijl van de in voormelde artikelen aangegeven hoofdelijke stemming aangenomen mevr. Slooten en de heer Heinis aanteekening in de notulen verzochten, dat zij hebben tegen omstandigheden van kapitaalsvertegenwoor- diging en uitgebrachte stemmen aanwezig men, maar Engeland gaan, voorgeven Per cival Talbot te zijn, ik moest bezit nemen van 't landgoed en de nalatenschap van zijn oom en hem ieder jaar duizend pond (f 12.000) uitbetalen, zoodat ik moest optreden als een zei, en ik bleef bij mijn weigering. En het eind van dat alles was, dat hij zelf naar Europa ging". „En jij bleef m Amerika?" „Ja, maar hij was nog geen vier en twintig soort straatveger, die alle moeilijkheden op uur weg, of ik schold mij uit voor een dwaas; den weg moest wegruimen. Ik moest de be zwaren, waar hij bang voor was, aandurven en zoo mogelijk vermijden. En hij zou zich vestigen op een geschikt plekje, onder een naam die zijn identiteit geheel verborg en kalm genieten van de duizend pond's jaars, zonder zich over onaangename gevolgen on- je ziet, ik beken het zelf. Hij bood mij vijf honderd pond aan; ik zou dat geld noodig hebben en hij was mij geld schuldig, en dat was waar. Ik zou hem een plezier doen als ik het aannam. Maar ik wou niet. Ik vond het niet prettig geld van hem of van zijn oom aan te nemen. De slotsom was, dat ik siraf verdien voor de verzek-erdheid en kalmte waarmede ik mijn tegenwoordige positie op- neem. Je zou weggeloopen zijn als je mij toen gezien had „Neep, dat geloof ik niet; ik geloijf niet dat ik ooit zou wegloopen, of het moest zijn in jou richting"! „En ik had een honger! Ik begon te den ken, dat ik vergeten had wat goed voedsel was. Toen kreeg ik een brief van hem; ik zal hem je vandaag laten zien. Ik had nooit ge- dacht, dat hij zoo welsprekend kon wezen Hij schr-lef, dat hij in Sicilie was; hij was stervende en verlangde naar zijn dood, heel alleen, zonder iemand die een fatsoenlijk woord tot hem sprak. Ik wist wat hij daar mee meende hij had altijd gezegd, dat ik de eenige was, die hem ooit als zijn mede- mensch had behandeld en het verbaasde hem, dat ik, zelfs met mijn voorliefde voor zwak- kelingen. hem zoo goed had kunnen behan delen. Want hij wist dat hij een mispunt was Het was of ik hem hoorde spreken toen ik dien brief las, en ofschoon je er weer om zirlt lachen „Ik heb in't geheel niet gelachen". Het was of ik een stem uit het graf na zijn vertrek een allerellendigsten tijd had. weer op zijn vorig verzoek terug en smeekte AUes liep nrij tegen, het geluk scheen mij den mij letterlijk op mijn besluit terug te komen rug te hebben toegekeerd. Ik geloof niet, dat En toch tenminste over te komen naar Sicilie ik mij ooit zoo ellendig gevoeld heb. Je had zoo spoedig mogelijk, voor het te laat was. mij moeten zien! Wanneer ik daaraan denk Hij gaf mij op hoe ik de reis moest doen; als dan kan ik het gevoel hebben, dat ik straf ik er niet binnen heel enkele dagen was zou 'M ik hem dood vinden en dai, kon ik mij ver- wijten dat ik hem gedood had. Een feit, waarmee ik mij zelf te meer geluk kon wen- schen, daar hij zijn testament had gemaakt. waarin hij mij als zijn eenig erfgenaam had aangewezen. Hij sloot een wissel in van :jf honderd pond en vocgde er nog meer ernstige beden aan toe". „En toen ging je zeker naar Sicilie? „Ja. Van de reis behoef ik je niet veel te vertellen. Wij hadden een draadlooze tele- grafie aan boord; ik zond hem berichi op welken dag en welk uur ik waarschijnlijk verwacht kon worden. Toen ik in Palermo aankwam was hij daar niet; ik ging naar het hotel te Messina, vanwaar zijn brief was afgezonden en hoorde daar, dat hij al meer dan een week dronken in bed gelegen had Het geld had hem zeker geen goed gedaan. Een blik was voldoende om mij daarvan te overtuigen. Vroeger kon hij zich alleen be- drink-en als hij geld had, nu kon hij het steeds voortzetten en dat had hij blijkbaar gedaan. Hij had natuurlijk weer hetzelfde te vertellen als vroeger; nu ik meer van hem wist dan vroeger begreep ik dat zijn woorden meer waarheid behelsden dan ik toen gedacht hoorde, want hij stond met den eenen voet had." in het °raf, een verwijtende stem. Hij kwam Weer liep Talbot de kamer op en neer, nu DIJKAANLEG OP AMELAND. De eerste spade in den grond. De Staten van Friesland besloten in 1926 tot oprichting van het waterschap Nes-Bu- ren op Ameland, groot 1180 H. A., dat ten doel heeft den aanleg van den zeedijk, zich uitstrekkende van den zeedijk van het water schap De Grieen tot aan de Kooiduinen, ten O. van de Oosterkooi te Buren, lang ruim S K. M. en voorts het aanleggen van wegen en waterloosingen en bijkomende werken. De kosten van den zeedijk werden met in- begrip van den aankoop van het noodige grondbezit geraamd op 345.000. Het wa terschap zal de rente en aflossing kunnen financieren van 100.000, terwijl Water staat, Binnenl. Zaken en de provincie een subsidie verleenen van driemaal 84.733. Het werk werd na aanbesteding gegund aan de N. V. Amsterdamsche Ballastmaatschap- pij te Amsterdam voor 277.000. De dijk krijgt een kruinhoogte van 3.70 M. plus volzee, een kruinbreedte van 1.50 M., 'n voorbeloop, breed van 5 M. van 10 op 1, een buitenbeloop van 4 op 1, een binnenbeloop van 2 1/4 op 1, een binnenberm, breed 3.60 M. en een bermsloot breed op den insteek on geveer 10 M. Gistermiddag heeft de minister van Wa terstaat de eerste spade op het werk gesto* ken in tegenwoordigheid van tal van genoo- digden. Te ruim 11 uur vereenigden de gasten van het bestuur zich in hotel Hofker, waar de voorzitter van het waterschap, mr. D. van Welderen baron Rengers, van Leeuwarden, hen welkom heette, in't bijzonder den minis ter van Waterstaat. Hierna begaven de aanwezigen zich naar de Slenk, waar de minister van Waterstaat de eerste spade op het werk stak. Nadat de heer Rengers nog een enkel woord had gesproken, en het betreurde, dat minister Kan niet aanwezig kon zijn, sprak de minister van Waterstaat een kort woord. hij aan een moeilijk gedeelte van zijn ver- slag was gekomen moest hij even nadenken. „Hij zei, dat hij zich niet op straat durfde vertoonen; haast dorst hij de kamer niet te veriaten. Er waren menschen in de buurt, die hem al heel onaangenaam hadden behandeld en het zou nog wel erger worden als ze er kans toe zagen. Het was alles mijn schuld; hij had nooit naar Europa moeten komen. Hij wou naar een der Zuidelijke staten van Ame rika gaan en daar leveu als een heer d» laatste jaren van zijn leven, stil en vreed- zaam. Ik had hem dat belet, want ik had hem gedwongen naar Europa terug te keeren Hi] gaf mij een couvert over. Dat was zijn testa ment, zei hijhij zou zeker niet langer dan een paar weken leven als hij voortging, zoo als ik hem noodzaakte te doen en als ik na zijn dood zou bezitten wat ik niet hebben wou, dan zou ik misschien tevreden zijn en het bewustzijn hebben, dat ik hem ged.Qod had. Het was nonsens, dat alles. Hij was niet geheel dronken. maar toch nog suf van de vorige dagen en wegen misschien, zoodat het hem niet schelen kon wat hij zei. Zijn toe- stand was ellendig en toen hij ook nog in tranen uitbarstte, bezweek ik en stemde toe. Toen ik zijn kamer uitging en naar de mijne i liep, begreep ik, dat hij zijn gang maar moest gaan. lie ging naar bed, viel in slaap en toen was het of de aarde verging. Ik werd wakkeT en begreep langzamerhand dat de aard- beving een gedeelte van Messina verwoest had alsof het een kaartenhuis was. Je weet de rest". (Wordt vervolgd.) V

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5