U&firitr nti Sport en licht gekleed neemt U plaats. Een verkoud- heid is dan vaak het gevolg. Neemt dan te juister tijd iTAbletten Vervolgens stak de minister de spade in den grond, verwerkte eenige schoppen aarde en gaf de spade aan mr. D. van Welderen Baron Rengers met den wensch dat de werk zaamheden goed zullen slagen. DE KAMERVERKIEZINGEN. De candidaten Aan de lijst van candidaten van het Ver bond van nationalisten (zie ons no. van gis- ter) moet nog worden toegevoegd als no. 9: H. C. M. Kerckhoff. In de lijst der Herv.-geref. Staatspartij is abusievelijk opgenomen de naam van ds. L C. W. Ekering. Deze heeft geen candidatuui aanvaard. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Gistermorgen heeft te Opende bij Gronin- gen een emstig ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto geladen met varkens, botste tegen een boom op, zoodat de chauffeur, de 22-ja- pge C. de Haan uit Surhuisterveen, door het stuurrad emstig aan den buik werd gewond 'Hij brak bovendien een pols en een knie. Na der verneemt de Tel. dat hij ook een ernstig bekkenfractuur heeft bekomen. Naar het aca demisch ziekenhuis te Groningen vervoerd werd hij aldaar ter verpleging opgenomen Zijn toestand was gisteravond laat zeer zorg- wekkend. De auto werd deerlijk gehavend Bovendien werden nog twee andere personen gewond. /MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Algemeene Vergadering <f Gister werd in het gebouw „E>e Vrije Ge meente" het jaarlijksche congres gehouden van de Maatschappij tot Nut van't Algemeen doch reeds Dinsdagmiddag waren de afge- vaardigden bijeengekomen in een „werkver gadering" in het Stedelijk Museum der hoofd- stad. In deze bijeenkomst heeft dr. H. E. van Gelder, directeur van den dienst van Kunsten en Wetenschappen en van het Gemeentemu seum te 's-Gravenhage, nadat de voorzitter. mr. G. J. Salm, hem had ingeleid, gesproken over „Het vraagstuk van de taak van onze musea ten opzichte van de volksontwikke ling". Mr. G. J. Salm, deelde bij de opening van het congres gister mede, dat het aantal leden het cijfer van 30.000 heeft overschreden. Een der gewichtigste gebeurtenissen, zoo vervolgde spr. in het nu welhaast ten einde spoedend maatschappelijk jaar is stellig de verschijning van het aan het hoofdbestuur uitgebracht rapport over de organisatie van het vervolgonderwijs. De commissie denkt zich in de eerste plaats als onderwijzers de bevoegde leerkrachten van het L.O., die zich in het bijzonder op het vervolgonderwijs toeleggen. Behalve de schoolplichtige knaap en de schoolgaande jongeling vraagt de volwasscn man. die zich den geringen omvang van zijn biennis is bewust geworden. om ontwikkehng. Ook in den arbeid onzer Maatschappij neemt de ontwikkeling van volwassenen een voorname plaats in, zoodat niet te verwon- cPren is, dat zij vertegenwoordigd is geweest in een te Utrecht gehouden bijeenkomst van de afdeeling Holland van den Wereldbond voor zoogenaamd „Adult-Education". Een nieuwe, doch reeds belangrijke factor in de volksontwikkeling levert de radio op. Men luistert, steelsgewijs misschien, naar politieke en of religieuse tegenstanders. En dank zij haar hebben velen in den lande, die vroeger onze Maatschappij niet of slechts bij name kenden, haar streven leeren kennen en waardeeren. Van weinigen arbeid hebben wij zooveel genoegen beleefd als van de uit- zending onzer radio-Iezingen, en talloozen ♦hebben ons met aandrang verzocht, dien ar beid voort te zetten. Wij hebben aan dien al- gemeenen wensch gaarne gevolg gegeven, ^zoodat een nieuwe serie voordrachten, waar- ;'mede in het najaar zal kunnen worden aan- gevangen, in bewerking is. Spr. besloot zijn rede met eenige beschou- wing en van algemeenen aard over de depar tementen der Maatschappij. Hierna kwam aan de orde het verslag van het Hoofdbestuur. Dit verslag vermeldt dat opgeheven werd een departement en dat toe- traden vier departementen. Op het oogenblik telt de Maatschappij 12 districten, waaronder Noordholland met 23 departementen en 2357 leden. In 't geheel staan 210 departementen in districtsverband, tellende samen 21706 leden. Thans is dus ruim 65 pCt. van het aantal departementen in districtsverband vereenigd tellende tezamen ruim 72 pCt. van het aantal leden. Het aantal leden steeg van 29383 tot 30120. Het kapitaal der Maatschappij, dat in 1922 was gedaald tot 134.775, bedroeg 30 Juni 1928 weer 199.769, dank zij o.a. een legaat van 10.000. Over 't laatste jaar bedroeg het batig saldo 4732. In Februari 1929 overleed dr. J. ten Oever te Blitterswijk, die de Maatschappij, na beta- ling van eenige legaten, tot universeel erfge- naam had benoemd. Het beschikbare bedrag zal vermoedelijk 20.000 tot 25.000 be- dragen. Het „Nieuwenhuysfonds voor Onderwijs" bedroeg per 30 Juni 1928 284.139. Het verslag werd zonder discussie goedge- keurd. De toekomst van het vervolgonderwijs was het volgende punt van de agenda. De heer L. C. T. Bigot leidde het in en hij lichtte daarbij een reeks conclusies van de commis sie voor het vervolgonderwijs toe. Hei zeide o.a. dat in ons land 600.000 ion- gens en meisjes van vervolgonderwijs zijn verstoken. Deze jongelui hebben geestelijke leiding noodig in hun eigen belang, maar ook in het belang van de maatschappij. De jon- gens en meisjes, die pas van school komen verdienen vaak al vrij veel geld bij korten werktijd. Ontbreekt geestelijke leiding, dan gaat het geld weg aan dingen, die hen mis schien niet omlaag trekken, maar die hen ze- ker niet orahoog voercn. Het vervolgonder wijs moet de noodige leiding geven. Het moet daarom niet zijn onderwijs in den engen zin In de conclusie is dan ook gezegd, dat bij het vervolgonderwijs als doel op den voorgrond moet worden gesteld: de ontwikkeling der in tegrate persoonlijkheid. Deze ontwikkeling staat voor ieder mensch in betrekking tot vijf wel te onderscheiden, al zijn ze onderling niet scherp te belijnen, le- venssferen. Een er van, de religieuse, moet uiteraard hier buiten beschouwing blijven. Het werk in de vervolgschool moet dus diensi- baar zijn aan de opvoeding tot elk der vier overige sferen, die we als volgt willen aan- duiden: A. 1. de beroepstaak, of anders gezegd 's menschen plicht als arbeider, wel te onder scheiden nog als eigenlijk vakarbeider dan wel ongeschoold of getraind arbeider; A. 2. de taak tegenover de gemeenschap in wijderen zin of 's menschen plicht als ge- gemeenschapsmensch A. 3. de gezinstaak of zijn plicht als hoofd of lid van een gezin; B. 's menschen plichten tegenover zich zelven. Goed beschouwd is die laatste sfeer de be- langrijkste, ook al is zij helaas tevens in den regel de meest verwaarloosde. Ze omvat het geheel van zijn algemeene cultureele en mo- reele ontwikkeling, van zijn bijzondere nei- gingen en liefhebberijen, bepaalt zijn geheele levenshouding en in het bijzonder het ge- bruik, dat hij van zijn „vrijen tijd" maakt. Zoo bezien is het duidelijk, dat het ver volgonderwijs niet moet zijn een herhaling van het lagere schoolonderwijs, doch een zelf- standig onderwijsinstituut voor de rijpere jeugd. Hoe dit nu te bereiken? Een uniform leer- plan voor alio scholen van jonge menschen tusschen 13 en 18 jaar is niet mogelijk. Daar- voor is de beiangstelling te zeer uiteenloo- pend. Noodig is differentiatie naar leeftijd naar beroep en naar sexe. Echter, wat de onderscheiding naar beroep betreft, niet alle beroepen hebben speciale op voeding noodig, vooral niet in dezen tijd van toenemende mechaniseering. Daarbij komt, dat vaak het beroep niet is het levens doel, maar slechts een middel om te kunnen leven. Het levensdoel streeft men na in den vrijen tijd en het kan een taak van het ver volgonderwijs zijn mede te helpen bij dat stre ven. Spreker zeide voorts, dat, hoewel het ge- wone onderwijzend personeel bij het vervolg onderwijs, een belangrijke taak zal hebben te vervullen, een groot deel van de leerkrachten zullen moeten worden gezocht onder hen, die overdag hun plaats innemen in de fabrie- ken of in het maatschappelijk leven. Spreker besloot met "te zeggen, dat het brengen van een goed georganiseerd vervolg onderwijs een van de eerste plichten is, welke op ons rust. Bij het vervullen van dien plicht zal ,,'t Nut" mooi werk kunnen verrichten. Naar aanleiding van de uiteenzetting van den heer Bigot werden eenige opmerkingen gemaakt. waarna enkele punten van huis- houdelijke aard aan de orde kwamen. ling commissie voor naleving contract en be- slissing geschillen door die commissie met een onpartijdig voorzitter. Weren van beun- hazen enz., tweede jaar timmerlieden en met- selaars 53 ct. per uur, doorbetaling Chr. feestdagen, vergoeding onwerkbaar weer, verzuim gedurende twee achtereenvolgende dagen en tien dagen max. per drie maanden. Vacantie invoeren 1931. Derde jaar wordt het uurloon 55 cent, re- genverzuim drie dagen en vijftien dagen per drie maanden. Het derde jaar wordt volgens het landelijk contract. Er bestaat thans echter nog verschil over het tijdstip van ingang dezer contracten. EEN BIOSCOOPKWESTIE. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben ongegrond verklaard het beroep van D. Luykx te St. Willibrord tegen de intrek- king van de aan hem verleende vergunning als bedoeld in art. 1 der Bioscoopwet, door B. en W. van Rucphen, o.m. op grond, dat de vergunninghouder niet had voldaan aan de vergunningsvoorwaarde, dat de bezoekers van de bioscoop naar de sekse gescheiden mcesten zitten. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. Ac tie van het personeel. In verband met het ontslag dat aan het personeel uit de bioscooptheaters in het Zui- den tegen 27 Mei a.s. is aangezegd, heeft het personeel der drie Eindhovensche bioscopen een vergadering belegd, teneinde den toe- stand te bespreken, die hierdoor ontstaan is. Aanvankelijk was de stemming zoo verjrit- terd dat verscheidene sprekers op een onmid- dellijke staking aandrongen. Nadat hierover langdurig van gedachten gewisseld was, be sloot men tot oprichting van den Ned. Bond van Theaterspersoneel. Tot voorl. bestuur werden gekozen de heeren M. H. Dingemans, voorzitter; C. Baersgarst, penningmeester en D. Monninckendam, Lakerstraat 26, Eindho ven, secretaris. De bond telt reeds 65 leden. Het voorloopig bestuur is gister naar Til- burg en Den Bosch gegaan, om daar afdee- lingen te stichten. Gisteravond zou de afd. Eindhoven van den bond opnieuw vergaderen om met den heer Desmet, directeur der Eind hovensche theaters, den toestand te bespre ken. Het ligt in de bedoeling om morgen met den burgemeester van. Eindhoven een onder- houd te hebben. Ook te Tilburg personeel ontslag aangezegd. In verbanc! met de binnenkort te verwach- ten slutting der vier bioscopen te Tilburg, hebben de directies hun personeel (70 man totaal) ontslag aangezegd. Dit personeel kan, volgens de Tel., niet elders te werk worden gesteld. De directies prefereeren verder stoo- zetting der bedrijven boven het werken onder belastingdruk en de bestaande Tilburgsche bioscoopverordening. Deze bepaalt, dat films, te Amsterdam gedraaid, aldaar door drie per sonen worden gekeurd. Draait zoo'n film niet te Amsterdam, dan kan ze niet in Tilburg ko men. Verder wordt een groot aantal films a fee keurd. Bij den commissaris van politie berust een lijst van goedgekeurde films, waarvan de ex- ploitanten geen kennis dragen, terwijl op die lijst honderden films moeten zijn vermeld. welke niet meer in omloop zijn. DE TE BOUWVA K ARBEIDERSST AKING HOOGEVEEN. Dinsdagmiddag werd te Hoogeveen een vergadering gehouden van de patroonsver- eeniging met de stakingsleiders en de bestu- ren der bouwvakarbeiders-organisaties. De patroonsvereeniging had Zaterdag j.l. reeds vergaderd met den Rijksbemiddelaar. In hoofdzaak is het driejarig contract aan vaard. De verhooging van de ziekteverzeke- ring eerste jaar van zes op dertien weken zal echter eerst ingaan 1 Januari 1930. Uurloon timmerlieden en metselaars 53 cent in aan- genomen werk en in daghuur 60 ct., instel- PRINS HENDRIK TE GRONINGEN. Prins 1 lendrik is, vergezeld van zijn adju- dant, majoor Laman Trip, gistermiddag met den trein van 1.27 te Groningen aange- komen. Aan den trein waren ter begroeting aanwezig de commissaris der koningin in de provincie Groningen, jhr. mr. A. W. L. Tjar da van Starkenborgh Stachouwer, de burge meester van Groningen, jhr. mr L. H. N. Bosch, ridder van Rosenthal, de garnizoens- commandant overste Haenen en enkele leden van de Joanniterorde. Met den genoemden trein kwamen ook eenige andere leden van die orde mede. Na de begrcsting reed men per auto naar het gouvernementsgebouw in de Oude Bote rmgestraat, waar de conferenfie der Joan niterorde werd gehouden. Na afloop der conferentie, die een streng vertrouwelijk karakter droeg, reed men per auto door een groot deel der stad. Via het Stadspark bereikte men het clubhuis te Pa- terswolde, waar de heeren gezellig samenble ven. Gisteravond hadden zij een gemeenschap pelijken maaltijd in het hotel ,,De Doelen". HET SLACHTFONDSEN-CONFLICT. Een mededeeling van het Delft sche boerenfonds. Het Hbl. geeft de volgende mededeeling weer, die door het Coop. Deutsche Slacht- veefonds onder zijn leden wordt verspreid: „De strijd op de veemarkten tusschen cte grossiers en de onderlinge boerenfondsen is nog niet geheel aan het eind, hoewel in kracht afnemende, aangezien de slagers er meer en meer toe overgaan, van de boeren fondsen te koopen. Zij beginnen in te zien dat het voor hen niet van zulk een overwe- gend belang is of een lever uitbetaald wordt of niet en zij er voor bedanken, langer voor de grossiers „de kastanjes uit het vuur te halen". Enkele slagers worden door den op hen door de grossiers geoefenden druk er van teruggehouden en doen het onder meer bedekten vorm. „Door de onderlinge boerenfondsen is in middels opgericht een inkoopbureau met een gestort kapitaal van thans 200.000. Het doel is, de runderen van hun leden, die eventueel na afloop dei* markt niet verkocht zijn, aan te koopen, om ze dan aan verschil- lende gegadigden aan den man te brengen of ze te verzenaen naar Belgie. „De runderen, welke vorige week Maandag op de Rotterdamsche markt (door een voor- loopige combinatie van boeren en enkele fondsen) werden opgekocht, zijn geslacht en naar Belgie verzonden en daar voor een goe den prijs verkocht, doch met de vorige week Dinsdag ten getale van 40 aangekochte run deren is het anders geloopen. Hoewel het de bedoeling was, om ze ook naar Belgie te ver- zenden, bleek al spoedig, dat dit niet noodig was, want 25 werden er direct na aankoop door de inkoopcombinatie verkocht aan ver- schillende slagers ondanks het protest van grossiers en de overige 15 werden van de markt weggevoerd met bestemming voor Bel gie. Maar ook dat bleek niet noodig, want spoedig nadat zij gestald waren, kwamen er van verschillende kanten koopers opdagen, met het resultaat, dat zij in een koop ver kocht werden aan den secretaris eener Sla- gersvereeniging". SUIKERFABRIEK STOPGEZET. Naar wij vernemen, heeft de N.V. Suiker- fabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent, in verband met een tekort aan bietenmateriaal besloten de fabriek in de aanstaande cam- pagne buiten bedrijf te stellen. Hoogstwaar- schijnlijk zal van het in normale omstandig- heden, buiten de campagne, 62 man bedra- gende fabriekspersoneel slechts een 10-tal personen gehandhaafd blijven. Er verdiend nog vermeld te worden, dat in de campagneperiode een 450-tal arbeider; aan deze fabriek werk plachten te vinden. worden al tot hooge boeten veroordeeld, vaak zelfs tot gevangenisstraf. De cynische bepa- lingen dezer wet leggen elke bewegingsvrij- heid aan banden. Welke religieuze of politic ke richting u voorstaat bedenkt wel, dat de uitvoering van dit slavenregiem, het levens- geluk van duizenden nijvere burgers in den weg staat". In de bijeenkomst in „Diligentia" voerden c.m. het woord het Tweede Kamerlid mr. P. M. Arts en het Amsterdamsche gemeente- raadslid E. Polak. Dze sprekers zetten de bekende bezwaren van bovengenoemden bond nog eens uitvoe- rig uiteen. LANDARBEIDERSSTAKING TE FIJNAART. Naar de Volkskrant verneemt is gister avond door de landarbeiders te Fijnaart (N. Br.), georganiseerd in den R.K. Landarbei- dersbond, besloten aanstaanden Maandag in staking te gaan, indien hun verlangens niet eerder worden ingewiligd. In geheel West-Brabant is het uurloon van de 1 idarbeiders voor't geheele jaar met 2 cent per uur verhoogd en de reiers ontvan- gen gedurende de wintermaanden een verhoo ging van een gulden per week. De patroons te Fijnaart willen wel het het loon verbeteren en een verhooging van het uurloon geven van 2 cent over 4 maan den en in de overige maanden 1 cent. De arbeiders kunnen hiermee voor Fijnaart geen genoegen nemen. OUDE MUNTEN. Te Beesterzwaag kwam bij het afbreken van een oude woning een pot te voorschijn. Eerst schonk men hieraan geen aandacht, doch toen de pot later stuk werd geslagen, rolde daar een aantal oude munten uit. Het bleek, dat in totaal een 75 oude muntstukken, dateerende van 1500 tot 1600 in den pot wa ren. Vermoedelijk is er een gouden munt bij, de rest is van zilver. De munten zijn ter hand gesteld aan den eigenaar der woning, mr. j. Bieruma Oosting. DE TABAKSWET. Een protestvergadering De Eerste Nederlandsche bond van klein- fabrikanten in de sigarenindustrie had tegen Dinsdagavond een protestvergadering belegd in het gebouw „Diligentia" te Amsterdam, met de bedoeling op te komen tegen de huidi- ge tabakswet. Vooraf werd met een vrachtauto, waarop groote doeken waren gespannen, welke op- schriften tegen de tabakswet droegen, door het centrum van de stad gereden. Aan de voorbijgangers werden strooibiljetten uitge- reikt, waarop o.m. te lezen stond: „Het schrikbewind, ontstaan door de huidige ta bakswet (banderollesysteem) blijft maar ge- stadig haar slachtoffers eischen. Duizendea BRANDEN. De groote brand te Maassluis. De door den brand veroorzaakte schade aan de Vereenigde Touwfabrieken te Maas sluis is thans vastgesteld op ongeveer 900.000. De plannen voor den wederopbouw zijn thans gereed, zoodat spoedig met dep her- bouw zal kunnen worden begonnen. In het park Velserbeek. In het gemeentelijk park Velserbeek te Vel- sen is pl.m. 200 M2 laag hout verbrand. Ver moedelijk door het achteloos wegwerpen van een brandend eindje sigaar of sigaret. Zes woningen afgebrand. Gisteravond is een complex van zes wonin gen, behoorende aan de N.V. Lakenfabrie- ken, voorheen de firma E. Elias, te Tilburg totaal verbrand. De bewoners, wier inboedei voor het grootste gedeelte is verbrand, zijn niet verzekerd. Te St. Oedenrode is door onbekende oor- zaak totaal afgebrand de boerderij van J. van Kaalhoven. Flet vee kon gered worden. Ver- zekering dekt gedeeltelijk de schade. Heidebrand Gisteravond is een heidebrand uitgebroken langs de spoorlijn Assen-Groningen ter hoog te van het station Vries-Nieuw Laren. Een groote oppervlakte heide benevens een boer derij gingen verloren. Boldoot' XTan D pa sta. voor Mcmke tanden De Neder landsche Tandpasta KORTE BERICHTEN. Het 4-jarig zoontje van den heer Nan- ninga, dat Dinsdag door een melkkar is over reden, is gistermiddag in het Academisch zie kenhuis te Groningen overlede'n. Op den Ringdijk nabij Halfweg sprong plotseling een band van een motorrijwiel, waardoor de 21-jarige duo-zitter er af werd geslingerd. Met een hersenschudding werd hij in bewusteloozen toestand naar een zie kenhuis te Amsterdam gebracht. Maandagmiddag werd op den Amstel veensehen weg een. zesjarig knaapje op heeterdaad betrapt, toen hij trachtte van een voor een cafe geplaatst rijwiel het belasting- plaatje te stelen. Te Wassenaar is, 74 jaar oud, overle- den de heer IT Meursing, vroeger glasfabri- kant te N.-Buinen (Dr.) De heer Meursing is van 1898 af geduren de bijna twintig jaren lid van de Prov. Staten van Drente geweest en heeft van Maart 1918 tot medio 1919 zitting gehad in het college van Ged. Staten dier provincie. De 21-jarige zoon van den eigenaar van het op de werf der firma W. Schram en Zo- nen te Bolnes liggende schip Margaretha is met zijn arm tusschen een lier bekneld ge- raakt. De arm is geheel versplinterd. In zorg- wekkenden toestand is hij naar het zieken huis te Rotterdam gebracht. Dinsdag is te Zevenbergen in een on- bewaakt oogenblik het tweejarig kind van den bakker L. fn een tob met water gevallen en verdronken. Gistermiddag is op den hoek van de Fahrenheitstraat en Edisonstraat te 's-Gra venhage een werkvrouw uit het raam van de derde verdieping gevallen. Eerst is zij terecht gekomen op een balcon van de eerste verdieping, daarna is zij in het tuintje voor het huis gevallen. In ernstigen toestand is zij naar het Roode-Kruis-Zieken- huis gebracht. Zij heeft een gecompliceerde beenbreuk en verschillende ernstige hoofd- wonden. De auto van den heer H. Kan te Olden- zaal is Dinsdagnacht nabij Ahaus (Duitsch- land) tegen een boom gereden. De heer K. en de chauffeur kregen onbeduidende verwon- dingen. Mevr. Kan en haar dochter kregen verscheidene verwondingen aan schouders, gelaat enz. en zijn naar het ziekenhuis te Oldenzaal overgebracht. De auto is totaal vernield. Te IJmuiden is de 6-jarige W. L. van een rijdenden wagen gevallen en onder een der wielen terechtgekomen. In ernstigen toe stand is hij naar het St. Antoniusziekenhuis vervoerd. Het bleek, dat een der nieren was gescheurd. Te Beverwijk zijn drie jongens aange- fiouden, die met den trein naar Amsterdam wilden gaan. Bij onderzoek bleek, dat een van de jongens, de 14-jarige W. v. D. uit Velsen, ongeveer 50 had gestolen van een bij zijn ouders inwonenden kostganger. De jongen had een horloge en andere snuiste- rijen gekocht en had nog 30 over. Prins Hendrik zal Dinsdag een bezoek aan Den Helder brengen, meer speciaal aan de marine. Den volgende dag zou Z.K.H. met den torpedojager Kortenaer naar Amsterdam varen. Gisteren heeft de Zuid-Hollandsche Bond van Veehandelaren, onder voorzitter- schap van den heer M. de Maas, in de Socie- teit van de Rotterdamsche Diergaarde zijn jaarlijksche vergadering gehouden. V o et b a 1 ZWALUWEN-ELFTALWEST-HAM UNITED. Een goede wedstrijd, door de En- gelschen met 3—2 gewonnen. Gisteravond werd in het Amsterdamsch Stadion een wedstrijd gespeeld tusschen het Zwaluwen-elftal en de Engelsche ploeg West-Ham United. Aangelokt door het jnooie weer en mede door het feit, dat vele onzer intemationale speiers in het Zwaluwen-elftal gekozen wa ren (in de achterhoede van der Meulen en van Kol, in de voorhoede van der Griendt) was de beiangstelling van het publiek zeer groot. Als scheidsrechter Aerts te ruim half acht laat aftrappen ondernemen de Hollanders dnect een aanval, die al spoedig op de En gelsche backs stuit. Het spel is beurtelings over de beide helften van het veld verdeeld en is af en toe bepaald forsch te noemen. De /waluwen-voorhoede laat fraaie staaltjes van samenspel zien en weet dikwijls mooi door te breken, maar niettemin krijgt de En gelsche keeper minder gevaarlijke schoten te stoppen dan van der Meulen, die echter zijn doel weet schoon te houden. Del eerste doelpunt. Als er ongeveer 15 minuten gespeeld is en dt dollandsche achterhoede bij een Engelsche aanval mist, plaatst de Engelsche rechtsbin- nen Robson het leder onhoudbaar langs van der Meulen. De stand is 0—1. De Hollanders ondernemen dan eenige aar- dige aanvallen en eenmaal wordt de bal na een langdurige doelworsteling juist in de handen van den keeper Dixon geschoten. Maar dan is het herhaaldelijk van der Meu len, die zijn doel tegen zeer gevaarlijke scho ten moet beschermen, wat hij op kranige wij- ze doet en in deze periode is het voornamelijk aan hem te danken, dat de Engelschen hun score niet vergrooten. Met 02 komt de rust. ten paar minuten voor de rust weet de rechtsbuiten Yews echter na een doorbraak met een keurig schot den stand op 2—0 voor west-Ham United te brengen en als een door de Natris te nemen vrije schop ook al geen resultaat oplevert komt met dezen stand de rust. Na de rust ondernemen de Hollanders eeni ge goede aanvallen en van der Griendt zet eenige malen fraai voor, maar de Engelsche oacks zijn met gemakkelijk te verschalken. Engelschen ondernemen nu even, ens zeer gevaariijke aanvallen, die door de Zwaluwen- achterhoede niet altijd even „safe" verwerkt worden en dan is het van der Meulen, die door redden moet optreden. Van Kol heeft het veld verlaten en is na de rust vervangen door Lientzen. r T wee penalty's. Na 20 minuten spelen krijgt De Bruyn "het ongeluk den bal in het strafschopgebied met de handen aan te raken en de toegekende pe nalty wordt in een doelpunt omgezet, waar- mede den stand op 33 wordt gebracht. Na nog een gevaarlijkefl aanval op het Zwaluwen-doel maakt een der Engelsche backs hands voor het Engelsche doel en uit den toegekenden strafschop weet De Bruyn het eerste Hollandsche doelpunt te scoren De stand is 1—3. Bij een aanval op het Engelsche doel raakt een der Engelsche voorhoedespelers gebles- seerd en moet door een invaller vervangen worden. In de laatste goal. tr is nog nauwelijks een minuut te spelen als bij een corner voor het Engelsche doel Scheffers den bal fraai inzet en op onver- wachte wijze het tweede doelpunt der Zwalu- wen maakt. (23). De bal is dan juist weer het veld ingetrapt als scheidsrechter Aerti het einde fluit. Het Hollandsche elf led. Van het Zwaluwen-elftal heeft speciaal de half-linie een uitstekenden wedstrijd gespeeld Deze bestond uit de speiers Smeets, v. d. Wilt en Scheffers. Dadelijk na de middenlinie dient de ach terhoede genoemd, waarin de rechtsback De Bruijn bepaald een openbaring was en zelfs beter speelde dan zijn collega Van Kol. Deze laatste was waarschijnlijk niet geheel in con- ditie, daar hij zich in de tweede helft door Lietzen liet vervangen Van der Meulen heeft zijn doel weer op de hem eigen wijze verde- digd. De voorhoede was verreweg het minste deel van het elftal en het mocht onzen aan val dan ook niet gelukken met goed succes tegen de Engelsche verdediging op te tre- den. V. d. Griendt was hier de beste, maar zijn vele voorzetten bleven onbenut. De Natris kreeg niet veel te doen en bij zondere dingen liet hij niet zien. De andere drie speiers, Volkers, Van Kes- teren en Van Renesse speelden zeer middel- matig. Lawntennis. DE DAVISCUPWEDSTRIJD NEDERLAND—HONGARIJE. Een Hongaarsche uitnoodiging, ook aan Kea Bouman. Naar men weet, moet Nederland voor de derde ronde van de Daviscup wedstrijden uitkomen tegen de Hongaren. Naar de N. R. Ct. thans verneemt heeft de Hongaarsche Lawntennisbond in een ex press brief den Nederlandschen Lawntennis bond uitgenoodigd op 7, 8 en 9 Juni te Boe- dapest om de derde ronde van den Davis- beker te spelen. Men verwacht te Boedapest uit Nederland als speiers Timmer en Diemer Kool en als reserve van der Heide of Koop- man. Voor Hongarije zullen Von Kehrling en Takats de enkelspelen, en Von Kehrling en dr. Petery het dubbelspel spelen. Dus dezelf- de ploeg, die verleden jaar in Noordwijk te- prn Nederland gespeeld heeft. minuut nog een let op den orsnje band en hei Bayerkrai». PrU< 75 Doos 20 ct. Tube 35 ct.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6