DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A. DAI1 Co. 4 Buitenland ALKMAAR, No. 120 Oif nummer besfaaf uli 3 blades. Honderd sen en dertigste Jaargang 1929 AlbOTnTffmentsprlJs T)ij Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimtc. Brieven franco $.7. Bo.ek.-eD Handelsdr. t.Il Herms. Coster Zoon, Yoordam C9. Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. VKIJDAtt Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 2-1 hei Dagelijksch overzicht. DE TOESTAND IN CHINA. De oude strijd her vat; de strijd tusschen Feng en Tsjang Kai Sjek; wat zal de toekomst brengen, als een van beiden overwinnaar wordt. Zoo is het dan tusschen maarschalk Feng en Tsjang Kai Sjek tot een openlijk conflict gekomen en staan we weer voor een hervat- ting van den ouden strijd om de macht in het eens zoo machtige China. Wie van die twee het thans zal winnen, kan natuurlijk nog :niet gezegd worden, al mag er wel op gewe zen worden, dat Feng een goede kans heeft ,'Hij toch heeft een voortreffelijk gediscipli neerde troepenmacht tot zijn beschikking iets, wat van zijn tegenstanders niet gezegd kan worden. Feng denkt er dan ook voorloopig nog niet aan, zich aan Tsjang Kai Sjek te onderwer pen. Integendeel, hij heeft besloten, tegen Tsjang Kai Sjek den oorlog te ondernemen en te trachten zich een nieuwe positie te ver- schaffen, die hem in staat zal stellen, den be- slissenden slag te wagen. De strijd speelt zich voorloopig af om het bezit van Kanton maar hoe die strijd nu werkelijk verloopt, kan men uit de verschil lende berichten moeilijk opmaken, omdat ze elkaar zeer tegenspreken. Volgens een bericht uit Hongkong hebben de troepen uit Kanton op hun Oostelijk front tegen de strijdkrachten "v. Kwangsi voordee len behaald, terwijl uit Peking gemeld wordt dat de Kantoneezen aan hun noordelijk front in grooten getale naar de troepen van Kwang si zouden zijn overgeloopen, zoodat Kanton zonder slag of stoot eigenlijk genomen kon worden. Daar zou nu een nieuwe regeering ingesteld zijn. Een ander bericht meldt weer, dat de troe pen uit Hoenan hun inval hebben voortgezet en nu de hoofdstad van Kwangsi bezet heb ben, wat dus het succes van de Kwangsi-troe pen weer leelijk zou vergallen. Men ziet dus al weer, dat de berichten eenigszins verward overkomen. Toch schijnl de situatie wel zoodanig te zijn, dat we aan den vooravond van een beslissenden machts strijd staan tusschen Tsjang Kai Sjek maarschalk Feng, die nog de eenige is, tegen de dictator van Nanking als een gelijk waardige macht kan worden beschouwd die kan rekenen op den steun van den rac len vleugel in de Chineesche Volkspartij. Als Feng wint, dan zal het gevolg daar- van vermoedelijk wel zijn een toeneming van de radicale invloeden in China. Wint Tsjang Kai Sjek daarentegen, dan bestaat de mogelijkheid, dat over geheel China een bevestiging van het gematigd re gime zou komen. f Waaruit we dus mogen opmaken, dat het en voor China en voor het buitenland beter zou zijn, als Tsjang Kai Sjek den strijd won Dan zou men eindelijk in geheel China een regeering hebben, die tenminste een kans had. dc- Chineesche verwarringen wat op te helderen. En als Feng wint, dan komt Moskou ook nog een handje helpen, om den toestand nog onaangenamer te maken! en CHINA. DE STRIJD IN HET ZUIDEN. Het gevaar voor Kanton nog niet geweken. Volgens officieele Japansche berichten heb ben de troepen van Nanking bij den strijd in de nabijheid van Kanton zes duizend man ge vangen genomen, waaronder den minister van oorlog der regeering van Kwangsi, Li Tsjang, die werd doodgeschoten. Niettemin is het gevaar, dat Kanton dezer dagen weer iti handen der troepen van Kwangsi zal vallen niet denkbeeldig. De nationalistische regeering be- sluit Feng uit het land te zetien. De Centrale Uitvoerende commissie, het fioogste orgaan van de Nationalistische regeering, heeft besloten op advies van de Koeomihtang, generaal Feng Joe Siang uit het land te zetten en een strafexpeditie tegen hem en zijn volgelingen af te zenden. Men verwacht dat de regeering gisteravond hier toe het bevel zou uitvaardigen. DUITSCHLAND. HET HEENGAAN VAN DR VoGLER. De invloed van de industrieelen in het Rijnland; afhankelijkheid van bepaalde groepen. Het is te Berlijn geleidelijk een bekend ver- schijnsel geworden: Een bericht moet van bevoegde zijde uitdrukkelijk worden gdlogen- straft voor iedereen weet, dat het waar" is. Nog gisteravond laat werd officieel medege- deeld, dat ter bevoegder plaatse niets bekend was van het ontslag van dr. Vogler als lid van de Duitsche delegatie en heden is dit ontslag reeds een voldongen feit. Dr. Vogler heeft weliswaar eerst heden officieel ontslag genomen, maar in ingewijde kringen was het reeds sinds lang bekend, dat hij van plan was dit te doen. Zijn ontslag zou dagteeke- nen van het oogenblik, waarop te Essen in de villa van Krupp von Bohlen-Halbach een conferentie heeft plaatsgevonden, waaraan behalve dr. Schacht en dr. Vogler zelf nog een aantal bekende industrieelen uit het Rijn land en Westfalen hebben deelgenomen en waarover Georg Bernhard hedenochtend in de Vossische het een en ander heeft onthuld. Nu de hoofdredacteur van de Vossisclie Zeitung uit de school heeft geklapt en duide- lijk heeft te kennen gegeven, dat dr. Vogler heeft gehandeld onder den druk van de indus- trie worden nadere bijzonderheden over de bijeenkomsi in de villa Hiigel bekend. Kir- dorf en Thyssen, de bekende industrieelen, die in het politieke leven aan de uiterste rech- terzijde staan, zouden te Essen uitdrukkelijk hebben verkiaard. dat ze in geen geval de verantwoordelij'kheid wenschen over te nemen voor verplicbt., die volgens hun meening de oeconomische ontwikkeling van Duitschland gedurende vele jaren zouden belemmeren. Beiden hebben tevens getracht dr. Vogler te bewegen niet ianger deei te nemen aan de be- raadslagingen over het voorstel van Owen Young. Dr. Vogler heeft lang geaarzeld, al- vorens hij capituleerde Nu hij heengegaan is, ziet de pers hierin het Nwijs van het uiterst critieke stadium, waarin de Parijsche onderhandelingen zich thans bevinden. De pers van links betreurt het heengaan van dr Vogler, die een bezadigde persoonlijkheid is, op dit critieke moment en wijst er tevens op, dat er eigenlijk geen motieven voorhanden waren om juist thans dit besluit te nemen. Dr. Vogler wilde geen voorwaarden aanvaar- den, die toch niet konden worden vervuld, maar zutlen de overige leden van de delegatie dit dan wel doen? De republikeinsche bladen meenen ontkennend op deze vraag te moeten antwoorden. Dezelfde bladen verzekeren weer eens, dat de rijksregeering den Duitschen gedelegeerden volledige vrijheid van hande- len heeft gelaten en hun geen instructies heeft doen geworden. Des te scherper moet volgens de linksche pers de poging der industrieelen om invloed op de Parijsche onderhandelingen uit te oefenen en de*deskundigen onafhanke- lijk te maken van de wenschen der industriee len, worden veroordeeld: „dat de politieke tegen dr. Vogler gevoerde actie met succes werd bekroond, schrijft het Berliner Tage- blatt, moet wel verbazing verwekken, aange- zien dr. Vogler lid is van de Duitsche volks partij, de partij van den rijksminister van bui- tenlandscne zaken". Hetzelfde blad wijst er op, hoe verkeerd het is geweest vertegenwoordigers van een be paalde groep van belanghebbenden te benoe- men tot lid van de Duitsche delegatie. Intus- schen wordt met voldoening geconstateerd, dat niet de geheel? industrie zich met de hee- ren van het Roergebied identificeert. Het feit, dat geheimrat Kastl, lid van het bestuur van het rijksverbond van de Duitsche industrie zich bereid heeft verkiaard de plaats van dr. Vogler in te necnen, bewijst zulks. SPOORWEGONGELUK BIJ FULDA. Gistermidag omstreeks 4 uur is in de buurt van Fulda de locomotief van een zich in voile vaart bevindende D-trein ontspoord. Twee wagens werden in elkaar geschoven. Vier menschen, waaronder de machinist en de sto ker, zijn ernstig gewond. Omtrent de oorzaak was nog niets bekend. Met betrekking tot de ontsporing van den D-trein Frankfort a.d. M.Berlijn wordt nog gemeld, dat de gewonden alien in het ziekenhuis te Fulda zijn opgenomen, terwijl een persoon nog vermist wordt. Om kwart voor zeven is een nieuwe trein samengesteld, die de reis naar Berlijn heeft voortgezet. Nader wordt nog gemeld dat de 3 ont- spoorde wagens geheel in elkaar zijn gescho ven. De machinist werd bewusteloos onder een hoop steenkolen aangetroffen, terwijl de stoker van de machine was gesprongen en naast de spoorrails lag. Aan het feit, dat de D-trein slechts uit lste en 2de klasse-wa- gens bestond en niet druk bezet was, is het te danken, dat de ramp geen grooter aantal slachtoffers heeft gevraagd. De oorzaak. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat de trein te hard heeft gereden op een zijspoor. Het hoofdspoor kon door werkzaamheden niet gebruikt worden. toch maar rustig geschieden. De verstandige Italianen maken er met een pennestreek een einde aan en doen wat andere volken, die aohting voor zich zelf hebben, ook eigenlijk graag zouden doen, maar het niet goed aan- durven. GRAFSCHENNIS. Op de Joodsche begraafplaats te Koethen zijn in den afgeloopen nacht alle zerken om- vergeworpen en vernield. Zelfs zware stee- nen werden uit de aarde getrokken en in de plaats daarvan lijken van dieren gelegd. De daders zijn onbekend. DE BETREKKINGEN MET POLEN. Bij de opening van het sowjetcongres der unie heeft Rykof door toespelingen op een oorlog met Polen te maken den Poolschen gezant, Patek, genoopt op te staan en de di plomatenloge te verlaten. Te Charkof is met steenen geworpen naar den Poolschen consul-generaal, die in een open auto reed. Zijn secretaris, die naast hem zat, is aan het hoofd gewond. UITZETTING VAN EEN JOURNALIST VERDAAGD. Ad Calendas Graecas? Naar de Ost Express fit Berlijn meldt, heeft de Pruisische regeering, na een nader onderzoek de voorgenomen uitzetting van Grossmann, den Berlijnsdhen correspondent van de Moskousche Prawda voor zes maan den uitgesteld. Vermoedelijk zal de heele zaak dus wel in den doofpot komen. Journal Officiel zal verschijnen, wordt gemo- tiveerd met een verwijzing naar de verlaging der prijzen van buitenlandsch graan, die be- scherming van den Franscben landbouw ver- eischt. HET ANTWOORD DER GEALLIEERDEN TE BERLIJN ONTVANGEN. Het memorandum der geallieerden is Don- derdagavond te Berlijn ontvangen en wordt door de bevoegde regeerings-deskundigen on- derzocht. Het rijk^ministerie zal zich waar- schijnlijk heden na 'da terugkeer van den Duit schen rijkskanselier met de stand der bespre- kingen te Parijs bezjg houden. Naar de Allg. Ztg. verneemt, hebben Don- derdag besprekingen plaats gehad tusschen de ministers van buitenlandsche zaken, finan- cien en economische aangelegenheden. FRANKRIJK DIEFSTALLEN DOOR ZIGEUNERS. De politie te Parijs heeft een Spaansche zi- geuner-vrouw in hechtenis genomen, wegens diefstal. Zij behoorde tot een groep zigeuners die hun kamp met wagens buiten Parijs had- den opgeslagen en toen de politie daar een onderzoek instelde, kwam er voor ongeveer een millioen frank gestolen goed voor den dag; damesjurken, groote hoeveelheden schoenen en laarzen, tnassa's linnengoed reistasschen, porselein, aardewerk. Al deze artikelen waren in hoofdzaak uit winkeletalages, buiten-uitstallingen, gestolen en Maria Rodriguez, de aangehouden vrouw, heeft aan de politie bekend, dat zij het hoofd was van een dievenbende en dat de gevonden goederen de opbrengst van twee jaar stelens vormden. Negen leden van de bende zijn ver- volgens achter slot gezet. Maria Rodriguez had een vergunning om op de markten van de Parijsche voorsteden goederen te verkoopen; er werd echter meer gestolen dan verkocht en het was Maria's plan om in Spanje een winkel van het gestolen goed te openen. Woensdag is de politie bezig geweest met vracht-auto's de voorraden uit het zigeuner- kamp naar het bureau over te brengen. COMMUNISTISCHE BURGEMEESTER VAN STRAATSBURG. Woensdag is de gemeenteraad van Straats- burg bijeengekomen, teneinde uit zijn midden den nieuwen burgemeester te kiezen. Met al- gemeene stemmen is toen de communist Hti- ber tot dit ambt benoemd. Peirotes, de ingevolge den uitslag der ge- meenteraadsverkiezing afgetreden burgemees ter, was socialist. BOMAANSLAG OP EEN GERECHTS- GEBOUW. Gisternacht tegen 2 uur is te Itzehoe in Sleeswijk een bomaanslag op het gerechtsge- bouw gepleegd. De uitwerking was groot Alle l'uiten in het gebouw en in de geheele buurt Werden vernield, alsmede een groot aantal deuren. Men neemt aan, dat met een groote bom is geworpen, welke met dynamiet was geladen De „Landrat" wien de bomaanslag blijkbaar gold, was niet thuis. Gisternacht nog is een verdachte gearresteerd. EEN NAVOLGINGSWAARDIG VOORBEELD. Zooals men weet, 'heeft het Italiaansche mi- nisterie van Binnenlandsche Zaken bij decreet schoonheidswedstrijden met verkie- zing van z.g. schoonheidskoninginnen, -prin- sessen enz. verboden uit zedelijkheidsoverwe- gingen. De „D.Algg. Z." is vol bewondering voor it krachtig optreden en benijdt Italie blijk )aar dit initiatief. Wij ergeren ons ook aan de bafialiteit en dwaasheid van zulke onder nemingen, schrijft het blad, maar laten ze MINISTERRAAD. Het ontwerp-begrooting goedgekeurd. In de gisteren gehouden kabinetsraad heeft de minister van finaneien een uiteenzetting gegeven van de staatsbegrooting voor 1Q30 De kabinetsraad heeft dit ontwerp goedge keurd. De begrooting voorziet een bedrag van 48.722 millioen 103.976 francs aan inkom- sten en van 48.665 millioen 916.678 francs aan uitgaven, zoodat zij sluit met een batig saldo van 56.187.298 francs. De regeering zal haar streven in hoofd zaak richten op sociaal gebied. De posten voor arbeid en gezondheidsdienst wijzen efcn verhooging aan van 535 millioen, die be- stemd zijn om het geboortecijfer op te voeren, den strijd tegen de tuberculose te verscherper? en goedkoope woningen te bouwen. De begrooting bevat voorts credieten ter be- vordering van de nationale productie. De wet op de middelen voorziet een verla ging van de inkomstenbelasting ten bedrage van 1500 millioen. De kabinetsraad heeft verder besloten de waardigheid van maarschalk van Frankrijk af te schaffen na het aftreden van den huidi- gen dignitaris. De minister van kolonien is gemachtigd een wetsontwerp in te dienen nopens een leening van drie milliard voor Indo China, Franscli West Afriika, Madagascar, Kameroen en Togo, op welke leening een andere ten bate van de overige kolonien zal volgen. De minister van luchtvaart is gemachtigd een wetsontwerp in te dienen nopens de alge- meene organisatie van de lucht-strijdkrach- ten. Verhooging van de 'invoerrechten op graan. Volgens een ander bericht heeft de kabi netsraad besloten de invoerrechten op graan van 35 tot 50 francs per centenaar te verhoo gen. Deze verordening die morgan in het DE JONGSTE BURGEMEESTER. De jongste burgemeester in Frankrijk is Charles Malvy, een jongmensch van vijf-en- twintig jaar en een maand. Zijn gemeente is Cazillac in het Lot-departement. De vader van dezen jeugdigen burgervader is Louis Malvy, de bekende staatsman. Deze is inder- tijd van dezelfde gemeente burgemeester ge weest. WONDERBAARLIJKE VISCHVANGST. Uit Cannes wordt gemeld, dat daar aan de kust sinds eenigen tijd de sardijnen in over- vloed voorkomen. Dagelijks worden er op de reede en in de golf van Napoule duizenden kilo's gevischt. De prijs is, volgens de Petit Parisien, reeds van twaalf tot twee frank per kilo gedaald en het blad zegt, dat wanneer de overvloed van visch aan dat gedeelte van de kust blijft aanhouden, de visschers zich in hun vangst zullen moeten beperken omdat zij voor den al te grooten overvloed geen af- zetgebied hebben. Er is geen enkele conser- venfabriek in de nabijheid gelegen. ENGELAND. ONDERSCHEIDING VOOR EEN VROUWELIJKE DOKTER. Dr. Winifred Cullis, hoofd van de afdee ling voor physiologie aan het medisch insti- tuut voor vrouwen te Londen, is gekozen tot vice-voorzitster van de wetgevende vergade ring van de universiteit te Londen. Het is de eerste keer, dat een dergelijke onderscheiding aan een vrouw verleend werd. de DE KOMENDE VERKLEZINGEN. MacDonald over de kwestie van Austin. In een te Birmingham gehouden verkie- zingsrede is Ramsay MacDonald ingegaan op de kwestie van de automobielfabriek Austin. Het hoofd dier fabriek, Sir Herbert Austin, tevens voorzitter der plaatselijke eon- servatieve vereeniging, had, naar men zich herinnert, te kennen gegeven, dat wanneer d? safeguardingrechten van McKenna op auto- mobielen zouden worden ingetrokken, het wel- eens zou kunnen gebeuren dat de fabriek ge- sloten werd. De candidaat der arbeiderspartij in het kiesdistrict, waarin de fabriek ge legen is. Dennison (die indertijd den zetel op Sir Herbert Austin veroverde), had daarop verkiaard voor zich persoonlijk sprekend dat in dat geval de Arbeiderspartij, als zij aan het bewind kwam, de fabriek zou over nemen. MacDonald nu heeft dit in zijn gehouden rede niet met zooveel woorden beaamd. Alleen gaf hij te kennen dat zijn partij ieder slacht- offer van deze bedreiging te hulp zou komen. De partij wenscht in zaken een goed beheer en een goede organisatie der productie en zal alles doen om de welvaart des lands te bevor- deren, omdat dit naast dividenden voor som- migen ook het bestaan beteekent der massa's die zij vertegenwoordigt. Voor kapitalistische intimidatie zouden zijn collega's en hij niet op zij gaan; zij zouden naar rede luisteren en de zaak bekij ken of het een kapitalist betrof of niet. Over! gens kon de leider der arbeiderspartij er nog op wijzen dat de ervaring van 1924 duidelijk had aangetoond dat de Mc Kenna-rechten niet noodzakelijk waren voor de automobiel- industrie. Daartegenover stelde hij dat de fabriek van Austin, ondanks de sedert 1 Juli 1925 weer ingevoerde Mc Kenna-rechten, ver lies had geleden. De „vader" van de intrekking der rechten aan het woord. Ook Snowden, die .als kanselier der schat- kist van de regeering der arbeiderspartij het voorstel deed de McKenna-rechten op te hef- fen, heeft over de uitlating van Sir Herbert Austin gesproken. Hij deed het wat stelliger dan zijn leider door er Sir Herbert aan te herinneren, dat er nog altijd een wet bestond, de Emergency Powes Act, die de regeering drastische bevoegdheden geeft ten aanzien van ieder die opzettelijk samenspant om den hande! te bemoeilijken. Hij herinnerde er nog aan. dat er, toen hij de McKenna-rechten had in getrokken, een protestvergadering was ge houden en dat Sir Herbert op die vergadering had gezegd dat hij geen voortdurende be scheming wenschte en dat hij protectie voor twee jaren voldoende achtte. Het aantal kiezers. De draadlooze dienst meldt dat officieel is vastgesteld, dat in de 514 kiesdistricten in totaal 25.0992.563 kiezers zullen stemmen, van wie 13.225.156 vrouwen. RUSLAND. TWEE CONTRA REVOLUTIONNAIRE ORGANISATIES ONTDEKT. De leiders ter dood veroordeeld De directie van den politieken Staatsdienst publiceert een communique betreffende het ontdekken van twee contra-revolutionnaire organisaties bij de spoorwegen en in de goud- en platina-industrie, welke ten doel hadden, door middel van economische sabotage en buitenlandsche interventies het sovjet-regime ten val te brengen. De leiders van deze organisaties von Meek, oud-directeur van de spoorwegmaat- schappij MoskouKazan, Velizko, oud-chef van het transportwezen van den generalen staf onder het bewind van den isaar en von Poltchinsly, oud-toegevoegd minister van han verfrouwd adres voor ver- huring, reparation en stal ling van AUTOMOBEELEN. del en industrie in de regeering Korelenski. die alle een belangrijke functie bekleeden in het sovjet-regime, zijn ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds vcltrokken. DE „ZUIVERING". De „algemeene zuivering", waaraan fcd sowjetapparaat en de communistische partij thans onderworpen worden, kost zooveel, dat het centrale comite van de communistische partij een bijslag van 20 pCt. op de eerstvol- gende halfjaarlijksche contributiebetaling heeft gelegd. ITALIC. DE PAUS NOG NIET BUITEN HET VATICAAN. De Observatore Romano, het orgaan va\ het Vaticaan, deelt mede, dat de Paus niet zooals eerst werd besloten, het Vaticaan voor de eerste maal op het feest van het Heilige Sacrament zal verlaten, daar de debatten over de verdragen van het Lateraan in den Senaat nog niet eens zijn begonnen en de koning op Rhodes vertoeft. Het is trouwens ook niet meer mogelijk technische maatregelen voor de processie, die in dit geval een bij zon der karakter zou dragen, te treffen. EEN OVEREENKOMST TUSSCHEN ITALIe EN HET VATICAAN. Overeenkomstig de bepalingen van het ven drag tusschen de Italiaansche regeering en het Vaticaan is thans op het grondgebied van het Vaticaan een telefoon-central opgericht. Het kantoor heeft 20 telefoon- en 6 telegraaf- lijnen, die in verbinding staan met het hoofd- telefoon- en telegraafkantoor te Rome. Gisteravond heeft een proefgesprek plaats gehad tusschen het Vaticaan en het Italiaan sche ministerie van binnenlandsche zaken. ZWITSERLAND HAZARDSPEL WEER IN ZWITSERLAND TOEGELATEN. De commissie uit de Eerste Kamer heefV haar goedkeurig gehecht aan het wetsont werp dat strekt om hazardspelen in Kurzalen weer toe te laten. LITAUEN. DE AANSLAG OP WOLDEMARAS. Een medeplichtige ter dood veroor deeld. De onder verdenking van medeplichtigheid aan den aanslag op Woldemaras, minister- president van Litauen, gearresteerde student Vosylius heeft bekend, dat hij aan den aan slag heeft deelgenomen. Hij heeft de namen van eenige andere medeplichtigen genoemd en den student Gudiers aangeduid als den- geen van wien het plan der daad afkomstig is. Vosylius is reeds door den krijgsraad ter dood veroordeeld. ZUID-SLAVIe. DE KLEINE ENTENTE. Servie candidaat voor den Volken- bondsraad. De vergadering van de kleine entente te Belgrado is gesloten. Aan het slot is gisteren de volgende meedeeling verstrekt: De drie ministers van de staten der kleine entente hebben vandaag hun laatste bijeenkomst ge houden. Zij bespraken eerst de betrekkingen van drie landen tot sowjetunie en stelden vast, dat in de besluiten van vroegere bijeen- kotnsten te dien aanzien geenerlei verande- ring behoefde te worden gebracht. Daarop bespraken de ministers de resultaten van de voorbereidende besprekingen van de oecono- mische deskundigen te Boekarest, wier voor- stellen zij goedkeurden. Men besloot, dat de deskundigen tegen het einde des jaars te Praag zullen bijeenkomen om hun werk voort te zetten op den grondslag van het goedge- keurde programma. Voorts werden de drie ministers het eens omtrent zekere practische voorstellen inzake de ontwikkeling hunner betrekkingen op intellectueel gebied. Ten slotte besloten zij in September in de volken- bondsvergadering het koninkrijk der Serviers, Kroaten en Slowenen candidaat te stellen voor het lidmaatschap van den Raad van den Bond. EEN DUITSCH BLAD IN BESLAG GENOMEN. Naar Wolff meldt, heeft de justitie giste* ren het Deutsche Volksblatt uit Neusatz in be- slag laten nemen, omdat de correspondent van het blad te Belgrado zich sceptisch zou hebben uitgelaten omtrent de mogelijkheid van een oeconomische kleine entente. JLet blad, dat het voornaamste orgaan is van de Duitschers in Servie, is de laatste veertien dagen al tweemaal eerder in beslag genomen. Ook had men het blad verboden het officieele communique omtrent de interneering van Pribitsjewitsj op te nemen. BULGARIJE EEN GRENS-INCIDENT. Uit Sofia wordt gemeld, dat de Bulgaaf- sche grenswacht drie gewapende personen, die de Zuid-Slavisch-Bulgaarsche grens wilde passeeren, heeft neergeschoten. Alle drie personen werden gedood. De lij ken liggen op Zuid-Slavisch gebied op 15 tot 20 meter van de grens. ALKMAAB COURANT BS*

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1