m*m 4. is villa'* im mu *■5 m m m m- *y PUROL Stadsnieuws Rechtszaken Vrasg en Aanbod 29. Lg8 Td4 30. Te7f Td7 131. Td7 Kd7 32. Kf3 c5 33 g± c4 34. g5 Lf8 35. h6 a4 36. f5 Kc6 37. h7 Lg7 38. f6 c4 39. Ke2 Lh8 40. f7 Opgegeven. Oplossing eindspel no 283. 1. Pf6 Tf6 (of Th4) 2. g7 en wint e Of 1. Tfl 2. Pf3 Tf3 3. g7 Tg3 4 Pe4 b b z r i t z 1 it en wint. Oplossing probleem 231. ii, (F. Janet). Dg8 dbeigt Z. Dc4 mat. 1. Tc3 2. Dd5 mat. 1. Dc5 2. Le5 mat. 1. e6 2. Lb4 mat. 1. Le6 2. Dh8 mat. Eindspel eener te Munchen gespeelde partij no. 284. Zw.: Schapiro. a b c d e f g h Wit: Daubler. Zwart aan zet en wint. Probleem no. 232. (J. Hodv). Tweezet REDE Mr. MARCHANT. De noodzakelijkheid van een par- lementaire regeering ter redding van de democrats. Nationale ontwapening. Op den avond van een warmen dag gaan de menschen begrijpelijkerwijze over het ge- heel liever rustig in den turn of bij gemis daarvan in den mooien Hout zitten dan dat zij nog eens eenige uren plaats nemen in een zaal. Dat er gisteravond desondanks nog een honderdtal menschen was opgekomen naar de zaal van de Harmonie, waar volgens de aankondiging mr. H. P. Marchant, lid der iTweede Kamer, leider van den Vrijz.-Dem Bond, een politieke rede zou houden, viel dus lang niet tegen. Te ongeveer kwart over 8 opende de heer A. Sietsma de vergadering, opmerkende. dat deze beschouwd moest worden als de inzet van vrijzinnige zijde van de verkiezin- gen, op 3 Juli a.s. te houden. Hij heette de opgekomenen welkom en gaf daarna het woord aan mr. Marchant. Deze begon met te zeggen, dat de candi daatstelling voor de verkiezingen aanleiding geeft tot eenige opmerkingen. A1 mag het waar zijn, dat soms de belangstelling voor de verkiezingen gering is, voor de candidaat- stelling was zij er zeker wel. Immers we heb- ben nu toch gezien, dat 36 lijsten werden in gedienc. Dit gaf spr. aanleiding op te merken, dat wel onjuist moet worden geacht de bewe- ring, dat men bij de evenredige vertegenwoor- diging niet candideeren kan wien men wenscht, omdat de partij-bonzen de lijsten zouden opmaken. Het is toch zoo, dat ieder die slechts 25 man weet mee te krijgen, can- didaat kan stellen wien hij wil. Het verkozen worden is weer iets anders, want daarvoor is het verkrijgen van drievierde van den kies- deeler noodig. Dit is een maatregel om te voorkomen dat Jan-en-alleman gekozen zou worden. De kiezers schijnen dat niet te be- grijpen, anders zouden zij niet zooveel lijsten opgesteld hebben. Waarom is de a.s. verkiezing van zoo groot belang? Dit was een vraag, die spr. aller- eerst wenschte te beantwoorden. Daartoe verwees hij naar de pogingen, in Geneve gedaan om te komen tot nationale ontwapening of vermindering van bewape- ning. Duidelijk is wel, dat elk volk daarnaar verlangt, maar ook, dat de vertegenwoordi- gers dier volken in Geneve niet uitspreken, wat in de volken leeft. Spr. gaf aan hoe eeuwen aaneen niet an ders dan het recht van den sterkste gold. Daarop ontstond een zekere rechtsorde, waaraan men zich moest onderwerpen en zooals het ging in elk land afzonderlijk, zoo ging het ook tusschen de volkeren onder- ling. Maar desondanks hield men toch een weer- macht op de been, om desnoods met geweld te nemen, wat niet goedschiks werd ge- geven. Het komt er nu maar op aan, om de volke ren meer bereid te vinden om hunne ge- schillen te berechten door arbitrage en zich te onderwerpen aan de uitspraken van on- partijdige rechters en om de regeeringen te doordringen van de onjuistheid der stelling dat een goede bewapening een waarborg voor den vrede zou zijn. Een groote moei- lijkheid is het echter, de mogendheden bereid te vinden, zich te verplichten om zich te on derwerpen aan de uitspraken van het Inter nationale Hof van Arbitrage. Dit zou naar het oordeel van velen leiden tot verkorting van de souvereiniteit. Ook de heer Colijn hier te lande denkt er zoo over. Niets is echter min der juist, zei spr., men verplicht zich daar- door slechts om anderen geen kwaad te doen en het mogelijk te maken, dat de volkeren in vrede naast elkaar voortleven. Dit nu willen alle volken, maar in Geneve wil men daar nog niet naar toe. Men wil slechts vermindering van bewapening en dit is een onmogelijkheid. Want wat geven af- spraken, als men gelooft dat er toch oorlog zal komen? Men houdt zich toch niet aan die afspraken, als het ooit zoover komt. Dat heeft de jongste oorlog geleerd, toen het immers verboden was uit de lucht te bombar- deeren. Men gaat dan van de stelling uit, dat men niet anders kan, om het behoud van het volk. De onderhandelingen in Geneve hebben geleerd, dat men er niet komt met afspraken inzake vermindering van bewapening. De Nederlandsche afgevaardigde stond op het standpunt dat de oorlog een gevolg is van de zondigheid der menschen en aangezien er altijd zondaren zullen blijven, zal het onmo- gelij'k zijn den oorlog uit te bannen. Spr. hekelde nog dien Nederlandschen af gevaardigde, die betoogd had dat interna- tionale vermindering van de bewapening voor ons land zou leiden tot uitbreiding er- van. Geen wonder noemde spr. het, dat het volk zegt: wat doen we met zulke kerels in Geneve De Vrijz.-dem. bond wil, dat het volk zelf meewerkt aan zijn regeering, maar dit kan bij de regeering van thans niet worden door- gevoerd. Spr. haalde aan. hoe minister De Geer. de leider van het kabinet, had gezegd, zich van de volksvertegenwoordiging weinig aan te trekken en te zullen regeeren zooals hij meende dat gebeuren moest. Zooiets kan hier plaats vinden, omdat ontbreekt een be- paling in de grondwet, die voorschrijft, dat de regeering heengaat indien een ernstig conflict ontstaat met de voiksvertegenwoor- diging. Dit aftreden van de regeering was tot voor een paar jaren hier te lande wel altijd gebrui- kelijk, maar de huidige regeering doet het niet. Spr. herinnerde aan hetgeen de regeering deed ten aanzien van de salarissen der amb- tenaren (intrekking van art. 40), wat z.i leidde tot ondermijning van het christelijk beginsel. dat de regeering zegt te willen dienen. zoo erg als nog nooit eerder was gebeurd. Een andere grief, die spr. de regeering van Colijn voor de voeten had gegooid was de verhooging van de indirecte belasting, hoewel men uitging van de redeneering, dat het belang van de groote gezinnen moest worden gediend. Dit en nog meerdere grieven waren aan leiding, dat spr. in de Kamer had betoogd, dat het ministerie-Colijn diende heen te gaan Het was z.i. al een fout geweest, dat de heer Colijn met de samenstelling van een regee ring was belast geworden in 1925. Immers diens partij had verliezen geleden, waaruit bleek, dat het volk zich van dezen bewinds- man had afgekeerd. In Nov. 1925 viel het kabinet-Colijn op de paus-kwestie. Spr. had toen een meer de mocratisch program opgesteld, waaraan ook de r. k. zouden meewerken op grond van hun grooter aanpassingsvermogen dan bij de a.r. en c. h. (wat blijkt in Duitschland en ook uit de uitlating van den paus nu onlangs, toen deze zei: als het gaat om het belang van de kerk, ben ik bereid zelfs een verbond met den duivel te sluiten.) Echter, de r. k. waren niet bereid, met de soc. dem. in eenzelfde regeering te zitten, omdat de „uiterste noodzaak" nog niet was aangebroken. Van de a. r. en c. h verwachtte spr. met zoo'n erg groot verzet bij een democratische regeering, omdat er onder die partijen groote groepen zijn, die democratisch willen wor den geregeerd, maar niet voldoende tot uiting kunnen komen door de hun naar be- neden gedrukt houdende machten. Die machten gebruiken de democratisch ge- zinden in die partijen om een conservatieve regeering te steunen, gelijk spr. uiteenzette. Zoo zal het straks ook weer gebeuren, waar- schuwde hij, want Colijn is al weer op weg Om een regeering te kunnen krijgen naar den geest van het volk, dient men den uitslag van de verkiezingen na te gaan en aan de hand hiervan een ministerie samen te stel len. Dan heeft men een parlementaire regee ring en die heeft men thans niet. Daarom zijn de a.s. verkiezingen van zoo groot be lang, want het extra-parlementaire kabinet kan de meening der volksvertegenwoordiging naast zich neerleggen. Als we straks weer zulk een regeering krijgen en dan misschien daarna nog eens, is het extra-parlementaire al gewoonte geworden en is het democrati sche beginsel naar de maan. Spr. ging na, hoe men de democratische gedachte heeft willen dienen door uitbrei ding van het kiesrecht, totdat men het alge- meen kiesrecht kreeg voor mannen en vrou- wen. Maar nu gaan er stemmen op, die be- toogen, dat men op deze manier niet komt waar we moeten zijn en nu komen de a. r weer terug met het organisch kiesrecht, al is dit dan ook niet meer hetzelfde als dat van voor eenige jaren geleden. Zij propageeren n.l. thans het kiesrecht voor vereenigingen e. d., en daartegen wilde spr. ernstig waar- schuwen, omdat het zal beteekenen totale verdwijning van alle democratic. Het moet daarentegen zoo blijven, dat het volk door zijn stembiljet aangeeft in welke richting het in de eerstkomende jaren het land wil zien bestuurd. Het is een zuiver democratische eisch, dat het volk invloed heeft op de regee ring en daar mag men onder geen voorwaar- de afstand van doen. Ontwapening. Na een korte pauze besprak mr. Marchant de bestrijding die de vrijz. dem. ondervinden op het punt van de nationale ontwapening Men doet dit, aldus spr., meestal op grond van uitlatingen in tijden, toen de omstandigheden heel wat anders waren dan nu. Het was nu spr's bedoeling aan te geven wat aanleiding was geweest tot het plaatsen van de nationale ontwapening op het pro gram van den Vrijz. dem. bond. Tot de stichting van den Volkenbond was de oorlog een zaak. die beperkt was tot de oorlogvoerenden alleen, de overige staten waren alle neutraal. En toen wij mobiliseer- den in 1914, was dit alleen om te voorkomen dat de oorlogvoerenden ons land zouden bin- nenkomen. De Duitschers hebben toen onze neutraliteit ontzien, ofschoon het uit militai- ristisch oogpunt gemakkelijker was geweest via Nederlandsch gebied Belgie binnen te trekken. Zij deden dit uit tweeerlei overwe- ging: de verwachting dat zij nog wel eens nut van een neutraal Nederland zouden kunnen trekken ten aanzien van de verbin- ding met de Noordzee en het verkrijgen van levensmiddelen en tweede uit de overweging dat, als Nederland neutraal bleef, ook Duitschland's vijanden er niet konden bin nen trekken. Nu is sinds de stichting van den Volken bond het idee van neutraliteit vervallen, om dat dit immers beteekent dat wie oorlog be- gint, feitelijk in conflict komt met alle leden van den Volkenbond. Daarom zal bij een eventueele nieuwc oorlogsverklaring van Duitschland aan Belgie (waaraan spr. ech ter niet geloofde), ons land zijn grondgebied moeten openstellen voor het terugdringen van de Duitsche legers. Er zullen vreemde troe- pen komen in ons land, enz., kortom, Neder land zal mede terrein worden van den oor log. Spr. had hierop gewezen bij de toetreding van ons land tot den Volkenbond, maar de andere partijen hadden gezwegen over deze groote veranderingen, en thans wil men zelfs instandhouding van de weermacht ter hand- having van de neutraliteitdie niet meer bestaat. Ja toch, er bestaat nog wel neutraliteit: bijv. ten aanzien van een oorlog tusschen twee landen, die geen lid zijn van den Vol kenbond en ook nog dan als twee partijen (le den van den Volkenbond) hun geschil voor het Hof van Arbitrage brengen en als een der partijen zich niet wil neerleggen bij de uitspraak van dat Hof, zoodat dus toch oor log ontstaat. In deze beide gevallen is neutraliteit nog denkbaar, maar spr. meende te mogen aanne- men, dat die gevallen zich nooit of zoo goed als nooit voordoen. Een procedure als boven- bedoeld zal wel zoo lang duren dat de oor- logsgezindheid bij de partijen wel al tot nul is gezakt eer de uitspraak valt. Spr. toonde aan de hand van de verschil- lende uitlatingen na de verschijning van de Utrechtsche publicaties aan, dat de neutrali teit van Nederland niet meer bestaat en bij een eventueelen nieuwen oorlog tusschen Duitschland en Belgie de Belgische troepen door Nederlandsch Limburg zullen trekken, dat ons leger zal moeten worden gemobill- seerd en dat het zou worden bestemd om den eersten stoot op te vangen. En dan, zei spr., zien wij geen van onze mannen ooit terug. De oorlog is niet meer zooals vroeger een strijd tusschen in uniform gekleeden, maar een strijd waarbij heele landstreken worden ver- nield en uitgemoord. Een oorlog is een ver- delgings-strijd. En waarom zouden wij ons vrijwillig op- offeren en ons reeds den eersten dag van een oorlog tusschen Duitschland en Belgie bloot- stellen aan totale vemietiging? De oorlog eischt van elk land mee te doen aan de vemietiging, om zich zelf zooveel mogelijk te beveiligeu en dit mag toch niet een christelijk. idee worden genoemd. En als we mee zouden moeten doen, mag men toch geen genoegen blijven nemen met de huidige uitrusting van ons leger. Honder- den millioenen zouden noodig zijn om onze weermacht zoo te maken, dat ons land en onze mannen zooveel mogelijk beveiligd zijn, zooals ook in andere landen het geval zal zijn. We zouden dan in vredestijd al failliet zijn. Spr. wees er op, hoe de Vrijheidsbond wel dien kant uit wil en bovendien nog zegt be- lastingen te willen verlagen tot een bedrag van 70 mill, en ook staatspensioen te willen. Dit alles is onuitvoerbaar, constateerde spr., al klinken de beide Iaatste punten ook mooi. Het program der vrijz.-dem. daarentegen is in al zijn deelen voor verwezenlijking vat- baar. De Vrijheidsbond verwijt ons verzaking van het militaire beginsel, zoodat hij dit zou kunnen onderschrijven, maar dit is mislelding, zei spr., en hij toonde daarbij aan, dat het program wel terdege punten bevat ten aan zien van het militairisme en aansturen wil op nationale ontwapening. Men bestrijdt ons met uitknipsels uit verslagen uit den tijd, toen de omstandigheden nog zoodanig waren dat er van neutraliteit wel sprake was. Spr. eindigde met krachtig naar voren te brengen, dat de Vrijz.-dem. niets liever willen dan te komen tot nationale ontwapening. Sluiting De heer Sietsma, den spreker dankend voor zijn betoog, bracht de twee groote ge- dachten (parlementaire regeering en ontwa pening) nog eens naar voren en hoopte dat de kiezers deze op 3 Juli in het oog zouden houden. Omdat mr. Marchant nog gaarne naar Den Haag terug wou, werd er geen gelegen- heid meer gegeven tot het stellen van vragen of het voeren van debat. Aan den uitgang werd een schaalcollecte gehouden. DE JAeLL-METHODE. Gisteravond gaf mej. Bosch van 'sGra- vemor van Bergen in de dancing een uiteenzetting over de methode Jaell, om deze methode in de muziek nader toe te lichten en verkeerd begrip ten aanzien hiervan recht te zetten. Velen hebben bezwaar tegen den eisch uit het hoofd te spelen. Goede musici spelen al tijd uit het hoofd. Doch bovendien het uit het hoofd spelen is een intigreerend deel van de methode zelf. Maar er is nog iets. Wie een vers citeert, leert het ook uit het hoofd. Als een kind zijn les opzegt, heeft het ook geen boek open v6or zich. Een belangrijke eisch is ook, dat de kinde- ren geen muziek spelen bdven hun bevdtting. 't Is vermoordend anders te handelen met het kind. En wat de vraag naar ont ;pannings- muziek betreft, waarom laat men het kind niet zijn zieltje uiten door een eenvoudig mu- ziekinstrument, al is het geen kunst? Maar hiervoor is geen leeraar noodig. Anderer bezwaar geldt debewustheid van het spel. Het antwoord moet leiden: iets is bewust of onbewust. In geestelijke waar- den is geen grond. Alle geestelijke waarden zijn absoluut materieele en intellectueele waarden zijn relatief. Wetenschap zonder bewustzijn is vemietiging van de ziel. Weten- sciiappelijk is men pas, als ons atoompje we- ten ons bewust eigendom is geworden. Be- doeld is het werkelijk wetenschappelijke: Science sans conscience rui'ne de l'hme". Wat is nu ons werk? Een bewegings- leer. Doel: de slapende muziek wakkcr te roepen. Zij berust op algemeene waarhe- den, wetten en natuurwetten, die even vast zijn als 2 x 2 is 4. Hiertoe moet de activiteit van onzen tastzin volledig en bewust wor den opgezocht. De vingertop, methodisch juist geplaatst in een zuivere aanvoeling van het stuk, is daarom van het allerhoogste gewicht. Huygens zei terecht: „Een kleine hamer, snel gedreven, heeft meer macht dan een zwaar ijzer, dat maar op de bout gelegd wordt". Maar dit is het tegenovergestelde van snelle virtuositeit in verbluffend nootjes-spelen. Beethoven sprak van vingervaardigheia, die alle begrip van musicaliteit verdrijft. En alle geinspireerde artiesten kunnen alleen maar hewuste bewegingen maken. Anders is ook 1 n spel leeg. In het moment van inspi- ratie is de bewuste spanning het een en het al. Ook de grootste weergevende kunstenaar is alleen de bewuste, de kunstenaar, die zich kan bukken voor het groote kunstwerk, dat hij wil vertolken. Zoo maakt de mensch zich tot het kleinste en alzoo tot het beste. Dat is absoluut. En nu zijn die geestelijke waarden voor ieder te verkrijgen, omdat ze absoluut, d. i. algemeen waar zijn. Op den bewusten weg leeren wij onzen kin- deren niet het „wat", maar het „hoe" dus bewustzijn. Zoo is het pianospel naar de methode Ma rie Jaell de weg tot bewustzijn. Dit raakt aan de hoogste moraal. Ons werk leert derhalve een algemeene at- tentie. Het leert frischheid, concentratie, wat ook op de schoolstudie gunstig werkt, immers intelligenter leert werken. De lijn is aldus: 1. begrijpen, 2. realisee ren, 3. zich eigen maken. Beels zei: „Met begrijpen zal't niet gaan, Grijp het onbegrepen werk aan." Als er mislukking volgt, ligt dat altijd of aan de(n) leerling(e) of aan de(n) leera(a)r (es). Sommige leerlingen werken gemakkelijk, kunnen b.v. gemakkelijk improviseerend be- geleiden. Hierin ligt een gevaar. De methode is de multiplicator, de leer- ling (e) de multiplicandus (a), maar't resul- taat is de som. De metode waarborgt ook een gezonde ontwikkeling. Overspeelde handen werden door de ontwikkeling van een normalen tast zin weer rustig en evenwichtig. Spreekster haalt ten slotte Albert Schweit zer aan, die de grondbeginselen van Marie Jaell het diepste noemt, wat ooit over pianis- tische kunst is voortgebracht. Met tal van fijne en rake voorbeelden en grepen werd dit korte, hier beknopt weerge- geven, expos£ voorgedragen, waarnaar zeker ieder der aanwezigen met aandacht dankbaar heeft geluisterd. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd geen gebruik gemaakt. A. H. M. EEN OFFERBLOK-LICHTER. Voor de arrondissementsrechtbank te Breda moest gister terecht staan een 32- jarige spinner, wonende te Enschede, doch thans gedetineerd in de Groning- sche strafgevangenis. De spinner, ver- dacht op 8 September j.l. in de kerk van den H. Johannes den Dooper te Hoeven eerFder offerblokken opengebroken te hebben, was niet bij de behandeling aan- wezig, zoodat verstek werd verleend. Zes getuigen werden verhoord, o.a. de pastoor der kerk en vijf politiemannen. Uit de verhooren bleek, dat verdachte te Heerlx-Wouw ook offerblokken ledigde, waarvoor hij reeds veroordeeld was. Zijn feiten wettig en overtuigend bewezen en Het 0. M. achtte de ten laste gelegde buit te Hoeven was niet groot. requireerde tegen dezen offerblok-lichter van professie, die voor het geval Heer- len-Wouw in September veroordeeld werd tot twee jaar gevangenisstraf en reeds tien jaar gevangenisstraf in to- taal kreeg, voor het geval Hoeven een jaar gevangenisstraf. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. VREEMDE TOESTANDEN IN BUNSCHOTEN. De president van de Utrechtsche rechtbank, mr. Triezenberg, verklaarde zich gistermor- gen ambtshalve onbevoegd tot uitspraak in kort. geding tusschen den burgemeester van Bunschoten en de firma Heuvelink aldaar, over de door eerstgenoemde op grond van de politieverordening in beslag genomen vracht- auto, daar de genomen maatregel van pu- bliekrechterlijken aard is. De firma Heuve- ling werd als eischeres in de proceskosten veroordeeld. INTERNATIONAAL INBREKER VOOR DE RECHTBANK. Rcchercheurs ontdekten in den nacht van 26 op 27 Maart een man, die zich verdacht ophield voor perceel Museumplein 15 te Am sterdam. Er gebeurde echter niets, maar den volgenden nacht zagen zij dat denzelfden persoon zich onledig hield met het boren van gaten ter hoogte van de spanjoletsluiting der buitendeur van hetzelfde perceel. Toen het gerucht van de telefoonschel naar buiten doorklonk, verwijderde de man zich; de re- chercheurs gingen hem echter achterna en ar- resteerden hem. De arestant bleek te zijn een 45-jarig recidivist uit Straatsburg. Hij droeg handschoenen en was in het bezit van een actentasch met inbrekerswerktuigen. Gister stond hij wegens poging tot dief- stal en subs, wegens zaakbeschadiging te-- recht voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam. Het O.M., mr. Van Arkel, bracht hulde aan de rechercheurs, door wier tactvol op- treden een gevaarlijk, internationaal inbre- ker is gevat. De officier eischte verd.'s veroor- deeling tot twee jaar en zes maanden gevan genisstraf. UitsDraak over 14 daeen. Doorsitien Stuteloopen X/onnebrand GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tussdhen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 21, 22 en 23 Mei 1929: bal; damestasch met inhoud; nummerplaat; kinderportemon- naie met inhoud; regenmantel en 1 paar schoenen; kastsleutel; handschoen; wiel- schroef van een auto; huissleutels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 21, 22 en 23 Mei 1929: hondeketting, P. Mooi, Koorstraat 24; belastingmerk in etui, P. Boekestein, Pel# Voormeer 23; schilderspak, L. Ravestijn, Kweerenpad 10; belastingmerk in 6tui, H. J. Selie, Eikelenbergstraat 54; blauwe ceintuur, J. Hoveling, 2e Landdwarsstraat 55; blauwe pet, W. Jansen, Heul 22; portemonnaie met inhoud, B. Baars, St. Jozefstraat 18; porte monnaie met inh., T. Maas, Westdijk 12; portemonnaie met inh., H. Slot, Luttik Oudorp 39; doktersinstrument in 6tui, A Mater, Stationsweg 48; kettinkje, R Peere- boom, Liefdelaan 24;'belastingplaatje, G Hermes, Oudegracht 197; belastingmerk in etui, D. Smit,.le Kanaalstraat 1; portemon-1 naie met inh., Ranzijn, Nieuwlandersingel; broche, K. v. d. Pol, Ridderstraat 8; porte monnaie met inh., W. v. d. Burg, Fabrieks- weg 13; schoonsteenvalletje, H. Donkersloot, Telegraafkantoor; tennisballen in netje, J G. Michels, Fnidsen 31; vulpotlood, J. v 't Hof, Hulststraat 16, horloge met ketting, A- W. Korver, Kinheimstraat 4; kinderschoentje, F. v. d. Baan, Dijkgraafstraat 29; belasting plaatje in etui, H. Bieman, Uitenboschstraat 42; belastingmerk in etui, J. Koot, Polder- straat 10; damestasch met inh., W. W. van Lembeek, Piersonstraat 32; paar bretels. weduwe Kamper. Bergerhofje 17; belasting merk in etui, J. Huisman, Kennemersingel 24 Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier-, van kennis te geven aan het Bureau van poli-" tie. TE KOOP v, part. Royal Enfield, 5 P.K.: '28, beslist als nieuw, sportmodel, 425. Broekbeeklaan 6, Bergen (N.-H.) TE KOOP een vierpersoons BOKKEN- WAGEN met lange dissel en lemoen, te- vens een tweepits GASSTEL bij H. FRANSSEN, K. v. 't Veerstr. 78. TE KOOP een moderne KINDER- WAGEN. Te bevragen Piersonstraat 30. TE KOOP AANGEBODEN EEN ROK- COSTUUM en een SMOKINGCOSTUUM. Adres le Tuindwarsstraat 18. TE KOOP: Meisjesfiets, flinke maat 25 prima onderhouden, onderdeelen „Velo Waschm." ook een stel ijzerwerk daarvan z. g. a. nieuw. METIUSSTRAAT 3. TE KOOP EEN HEERENRIJWIEL met prima TORPEDONAAF. Te bevragen ZEGLIS 77. TE KOOP een beste DOGCAR voor hit of klein paard. Bevr. J. v. KLEEFF, Heiligeland, Alkmaar. TE KOOP tegen elk aannemelijk bod Bluttner vleugelpiano en een tuinameu- blement (4 fauteuils en 1 tafel). Huize Dina, Oosterzijweg 16, Heiloo. TE KOOP: Salon-gramophoon met kap en deurtjes, voorzien van electrisch weergever en dubbel Zwitsers veerwerk met platen, spotkoopje, 20. DEKKER, Laat 182. TE KOOP: INDIAN SCOUT geheel electrisch in prima staat. Te bevragen W. WIJKER, Garage Kanaaldijk. GESLOTEN HANDWAGENTJE TE KOOP AANGEBODEN. Adres HOUTTIL 19. Een zoo goed als nieuwe MARRIES TE KOOP breed 190 c.M. Prijs 20. G. DE WIT, Schoutenstraat 17. TE EOOP zoo goed als nieuwe VER- LOVINGS- en JUWEELENRINGEN. S. W. VET, Verdronkenoord 5, In goud en zilvei. TE KOOP EEN BRIK op Collingsassen in goeden staat. A. PRONK, Volgerweg 37 Beemster of G. SCHEKKERMAN, Achterstraat 29, Alkmaar. TE KOOP een zwart gelakt HEEREN RIJWIEL voor slechts 12.50. DE FLART, Wagenmakerstraat 76, alhier. TE KOOP DAMESFIETS. Spotkoopje. K. v. 't Veerstraat 46. TE KOOP een zeer goede piano merk „Nagel Heilbron", prijs 250 met 5 jaar garantie. OVERDUE, Dahliastraat 6. TE KOOP een paar WIELEN met zware veeren en assen. Prijs 17.50. Te bevr. bij K. DOOREGEEST, Boomkamp- straat 46. Een prima HEERENRIJWIEL 27.50, een z. g. a. nieuw TRANSPORTRIJ- WIEL 35, een DAMESRIJWIEL 30. LANDSTRAAT No. 16. Prima gebruikt emaille FORNUIS 14, prima 1 en 2 pers. ka^okmatrassen, prachit eiken Mechelsch buffet 50, 1 pers. ledikanten met spiraal 8.80. J. L. SOSTMAN Jr., Ridderstraat 6. HOLLANDIA's Verkooplokaal heeft spotkoopjes in Dressoirs, Buffetten, Kas- ten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Ledikan ten, Matrassen, Bedden, enz. J. L. SOSTMAN Jr., Ridderstraat 6. k 3 3 E B I I 5 'i B

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6