OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. de a.s. Tweede Kamer-verkiezing. Uit den Alkmaarschen Raad. Buitenland De Liberate Staatspartij Mej. J WESTERMAN en de Heer C. J.VAN HEMPEN «o. 122 Dif nnmmer besfaaf nH 2 blades. Honderd een en dertigste laargang 1929 AJmTmmentsprfj's bij voornitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. MAAIDAO Diredeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Posfgiro 37960 27 HE I Op den snikheeten Zaterdagmiddag toen half Alkmaar naar zee en duin trok, is onze vroedschap plichtsgetrouw in de zaal der po- litieke verrassingen bijeengekomen en heefi er tot lang na etenstijd nogmaals van alle kanten de vraag besproken of aan het nieuw gebouwde ziekenhuis een directeur-geneesheei aan het hoofd gesteld zal worden, dan wel of men de tegenwoordige directrice haar leiden- de functie zal laten behouden. Het is verrassend hoeveel kanten elke zaak heeft als men slechts de moeite neemt ze nauwkeurig te bekijken. Voor het aanstellen van een geneesheer- directeur werden tal van gelukkige of minder gelukkige argumenten naar voren gebracht en de voorstanders van een directrice waren niet minder vindingrijk in het zoeken van allerlei motieven, waaruit kon blijken, dat het ziekenhuis onder haar opperhoofdschap op de beste en voordeeligste wijze geexploiteerd zou kunnen worden. Wij1 behoeven die argumenten hier niet meer naar voren te brengen, want men zal ze in het uitvoerige raadsverslag in dit nummer desgewenscht alle terug kunnen vinden. In hoeverre hebben de vertegenwoordigers der verschillende fracties werkelijk gemeend wat zij gezegd hebben en in hoeverre deden anderer invloed en politick beleid zich hier gelden? Vast staat, dat over dit vraagstuk de mee- ningen in en buiten den Raad lange jareo verdeeld zijn geweest, dat, met een enkele uit- zondering, dezelfde doktoren, regenten en raadsleden nu eens voor een geneesheer-direc- teur en dan weer voor de tegenwoordige direc trice geweest zijn. En dat er ook nu weer duchtig achter de schermen gewerkt is, kunnen zeker de inge- zonden stukken en adressen bewijzen, waarin regenten, huisartsen of doktoren door het pu- bliceeren van hun meening nog invloed op's Raads beslissingen poogden uit te oefenen. Onderlinge verdeeldheid in het medische wereldje, kleine en groote grieven in den loop der jaren opgespaard, persoonlijke sym- pathieen en antipathieen, regentenkwesties, politi'ek, het heeft alles zijn invloed op d_- debatten doen gelden en het resultaat van dat alles is geweest, dat de directrice van het zie kenhuis als zoodanig haar ongevraagd conge heeft gekregen Waar't o.i. voldoende duidelijk was, dat deze directrice in staat was ook bij het nieuwe zie kenhuis als zoodanig in functie te blijven, waar regenten unaniem hadden voorgesteld haar althans een jaar gelegenheid te geven te bewijzen, dat zij het werk in alle opzichten aankan, spijt het ons, dat billijkheidsfactoren in het raadsdebat zoo weinig naar voren zijn gekomen. Het moge dan van meer politick beleid en van grooter diplomatic getuigen zijn ware be- doelingen achter allerlei argumenten te ver- bergen, wij kunnen geenszins de meening van den voorzitter deelen, dat de heer Ringers on- verstandig deed, toen hij op zuivere billijk- heidsgronden het behoud van deze directrice bepleitte. Zij heeft de zekerheid gehad, dat aanstel- ling van een geneesheer-directeur in de toe- komst niet uitgesloten zou zijn, maar zij mag toch daarnaast de verwachting hebben ge- koesterd, dat zij haar functie zou blijven ver- vullen toen bij de plannen van bouw en orga- nisatie haar directorate leiding ten voile er- kend werd. Vol energie en vol liefde voor de moeilijke taak welke haar wachtte, heeft zij zich ten voile daaraan gegeven. Voor de inrichting van het nieuwe ziekenhuis heeft zij jarenlang gespaard, zij heeft alles voorbereia, ontelban- moeilijkheden het hoofd geboden en nu de in stelling, mede door haar krachtige hulp, ge- reed is geopend te worden en zij op het punt staat te toonen, wat het resultaat van zorg- volle en inspannende levensjaren geweest is, nu zegt de Raad, met alle waardeering voor haar persoon en haar werk, dat het alles keu- rig in orde is en dat men nu voortaan wel een ander zal aanwijzen om het te beheeren. Men heeft deze onbillijkheid in den Raad zooveel mogelijk op den achtergrond gesteld door te betoogen, dat het hier niet om de personen, maar om de principes ging. Men heeft althans in woorden de directrice grooten lof voor haar werk ge bracht en haar tegelijkertijd een zware ne- derlaag laten lijden. Onverstandig en ontactisch werd de man genoemd, die daarop durfde wijzen, maar wij zijn er van overtuigd, dat juist diens eerlijke verontwaardiging in breede kringen weer- klank zal hebben gevonden. A1 komt men thans met plannen om haar financieel voor haar buitengewone werkzaam- heden te beloonen, de kroon zal toch reeds van haar arbeid zijn genomen Als zij dit ziekenhuis zal verlaten, zal men door haar gemis wellicht eerst tot de juiste waardeering van haar persoon en haar werk kunnen komen. - De S.D.A P.-fractie, die herhaalde malen tevergeefs getracht had Alkmaar de zege- ningen van een volledigen gemeentelijken ge- neeskundigen dienst deelaehtig te laten wor den, had het Trojaansche paard kant en klaar in haar politieken stal gereed staao. Zij haalde het triomfantelijk binnen Alk- maars wallen en hoewel zelfs Mr. Kusters wist, dat er een nieuwe gemeentelijke dienst uit te voorschijn zou komen, deed hij geen pogingen dat te beletten. In afwijking van zijn fractiegenooten, waar- van alleen de heer Woldendorp zich op het laatste oogenblik aan zijn zijde schaarde, bleek hij door eigen of anderer overtuiging een groot voorstander van een geneesheer- directeur en zijn eenige vrees was nu nog, dat de verrassingen, die uit het roode paard te voorschijn zouden komen, van zoo ingrijpen- den aard zouden zijn, dat partij en principes hem geen vrijheid zouden laten zich daarmee te vereenigen. Maar de hee? Westerhof is in politiek op- zicht van alle markten thuis, hij weet als de beste marskramer wat hij op ieder oogenblik naar voren kan brengen en wat hij beter wat uit het gezicht kan houden en even later wa ren zijn tijdelijke bondgenooten zoo van de onschuld zijner voorstellen overtuigd, dat ze die zonder meer op den koop toe wilden ne- men. Een poging, het door alle bondgenooten gewilde en het door velen minder gewenschte te scheiden en afzonderlijk in stemming te brengen waardoor deze toevallige raads- meeraerheid waarschijnlijk uiteen was geval- len mislukte en daarmede was de groote strijdvraag opgelost en bepaald, dat Alkmaar een geneesheer-directeur van het ziekenhuis en onder zijn leiding een gereorganiseerden gemeentelijken geneeskundigen dienst zal krij- gen. De rest van de voorstellen van het college ging betrekkelijk vhig onder den hamer door. Slechts laakte de heer Westerhof het, dat pattenten van niet-subsidieerende buitenge- meenten voortaan den kostprijs, dus 6 per dag aan verpleeggeld moeten betalen, terwijl dit voor patienten uit de wel-subsi- dieerende gemeenten slechts 3 per dag be- draagt. Natuurlijk zijn deze tarieven zoo vastge- steld om de wel-subsidieerende gemeenten te bevoordeelen, maar de heer Westerhof heeft zeer terecht al opgemerkt, dat men zelf geen voordeel ondervindt als anderen zwaarder belast - worden. De moeijijkheid zit natuurlijk hierin, dat, wanneer rrifen voor alle buitengemeenten de zelfde tarieven als voor Alkmaar heft, de prikkel wordt weggenomen het ziekenhuis te subsidieeren, al heeft de heer Westerhof het vertrouwen, dat deze subsidies uit principi- eeTe overwegingen gegeven zijn en men daar- bij dus geen eigen voordeel beoogd heeft. Heft men voor de niet-subsidieerende ge meenten hoogere tarieven, dan ontstaat aan de eene zijde het gevaar, dat men uit die ge meenten geen patienten krijgt, waardoor het Kath. Ziekenhuis een voorsprong zou krijgen en anderzijds is dit een groote onbillijkheid tegenover zoo vele bewoners dier gemeenten, die eertijds vrijwillig een belangrijke som voor de inzameling van het ziekenhuis heb ben bijgedragen en die thans, uitsluitend door den onwil van een wellicht Katholieke raads- meerderheid, op de zwarte lijst geplaatst worden en tweemaal zooveel als anderen moeten betalen. Een vergelijking van het aantal patienten uit deze gemeenten met die uit andere plaat- sen afkomstig zal wellicht tot de conclusie kunnen leiden of het nieuwe ziekenhuis van dit tariefsverschil eenig nadeel van beteeke- nis ondervindt. Blijkt dit inderdaad zoo, dan moet elke prijsverhooging zoo spoedig mogelijk onge- daan geraaakt worden, zelfs al zouden daar- door eenjge subsidies verloren gaan Het nieuwe Centrale Neutrale Ziekenhuis zal in den vreedzamen concurrentiestrijd met de Katholieke instelling hier ter stede in geen enkel opzicht gehandicapt mogen worden. Oagelijksch overzicht. DE MOORD OP STEVEN RADITSJ. Het proces vandaag begonnen; de moordenaar Ratsjitsj; hoe de schietpartij gebeurde. Vandaag begint voor de rechtbank te Bel- grado het proces tegen Poenitsja Ratsjitsj, den moordenaar van Steven Raditsj. Het proces zal het grootste zijn, dat ooit voor Servische rechtbanken is behandeld. Be- halve Ratsjitsj zijn ook Toma Popowitsj en Dragomir Jowanowitsj-Lune in staat van be schuldiging gesteld. Om het proces, dat zeer belangrijk is door de politieke kwesties, die er aan voorafgin- gen en er uit voort kunnen vloeien, goed te kunnen volgen, is het niet ondienstig, de ge- schiedenis even in't kort te memoreeren. De atmosfeer in de Skoepsjtina was in de eerste maanden van 1928 zoo geladen gewor- den, dat scheldpartijen van de leden aan de orde van den dag waren. Zelfs handtastelijk- heden tusschen de leden der oppositie en de regeeringspartijen waren reeds lang geen uit- zondering meer. Deze oppositie bestond hoofdzakelijk uit Kroaten en hun leider was Steven Raditsj. Het was den 19den Juni, dat Ratsjitsj, een der leiders van de regeeringspartijen, voor- stelde, een onderzoek te laten instellen naar Raditsj's geestvermogens. Dit voorstel werkte bij de oppositie als een roode lap op een stier en den volgenden dag, dadelijk bij het begin der zitting van 20 Juni kwam het tot een uiterst heftige woordenwisseling tusschen de verschillende leden. Het verdere verloop is zeker nog bekend: Tegen half twaalf kreeg Ratsjitsj het woord, om, naar hij zeide, een persoonlijke verklaring af te leggen. Overeenkomstig de bepalingen van orde begon hij zijn rede van zijn plants af in de banken der afgevaardig- den. Doch plotseling snelde hij uit de ban- ken naar voren, op de sprekerstribune aan, blijkbaar met de bedoeling, van daaruit zijn rede voort te zetten. Een afgevaardigde der Kro&ten, dr. Pernar, riep hem toe: „Wat doe je daar? In Macedonie heb je de Turk- sche grondbezitters uitgeplunderd. Wat wil je, struikroover?" „Die woorden zul je terug nemen, of er gebeurt een ongeluk", schreeuw- de Ratsjitsj. Een tumult ontstond Opeens trok Ratsjitsj, op de sprekerstribune staande, een revolver, welk wapen hij tegen dr. Pernar richttf. Er klonk een schot Pernar tastte naar'zijn borst, riep: „Moordenaar", en zakte in een. Een doodsche stilte ontstond de meeste afgevaardigden begrepen niet recht, wat er gebeurd was. De eenige die den toe- stand meester scheen, was Ratsjitsj, die nog steeds de revolver in de hand hield, en deze nu kalm op de eerste bank van het centrum richtte, waarin de leiders der oppositie za- ten. Een tweede schot viel: de afgevaardigde Bassaritsjek, die op een stoel voor de eerste centrum-bank stond, viel levenloos ter aarde. De afgevaardigden van de Kroatische boe- renpartij begrepen toen, dat Ratsjitsj het voofzien had op hun leider Raditsj. Zij sprongen op om hem te dekken. Ratsjitsj schoot ten derden male. De afgevaardigde Grandia, die voor Raditsj had post gevat, werd in den arm getroffen. Toen hij, schreeu- wend van pijn, Wankelde, viel een vierde schot. Het trof Raditsj, die kalm in zijn bank was blijven zitten, in den buik Uit de laatste bank wilde zijn neef Paul te hulp Snellen „Jou heb ik net gezocht", riep Ratsjitsj, zijn laatsten kogel afvurend: Paul Raditsj stortte bloedend neer. Met zijn wapen in de vuist ging Ratsjitsj toen door de zaal naar de aan- grenzende ministerkamer, om het gebouw van de Skoepsjtina te verlaten, zonder dat iemand het waagde, hem tegen te houden. Eerst laat in den avond gaf hij zichzelf bij de politie aan. Alleen Grandia en dr. Pernar herstelden, na maandenlang tusschen dood en leven te hebben gezweefd, van hun verwon- dingen. Thans zal deze veelvuldige moordenaar voor de rechtbank gedaagd worden. Het is be- grijpelijk, dat geheel Servie met groote be- langstelling het verloop van het proces zal volgen. Want wel is hier de groote vraag aan de orde: wat zal het einde zijn? Zal Ratsjitsj veroordeeld worden. Zoo ja, tot welke straf. De eerst volgende dagen misschien we- ken zullen beslissend zijn voor de toe- komst van de Kroaten in Zuid-Slavie. CHINA. GROOTE BIOSCOOPBRAND IN EEN CHINEESCHE STAD. Twee-en-tachtig personen in de vlammen omgekomen. In de Chineesche havenstad Inkooe brak in een bioscoop een brand uit, die met razende snelheid om zich heen greep. Bij het arrivee- ren van de brandweer was het gebouw reeds geheel in vlammen gehuld. Volgens officieele mededeelingen zijn 82 personen in de vlam men omgekcmen. De oorzaak van den brand is onbekend. OUITSCHLAND. ONTZETTEND ONGELUK BIJ AUTO- RACES. Wagen rijdt op het publiek in. Bij de gisteren gehouden internationale Liickendorf-bergraces, waaraan 30 renners deelnamen, is tijdens den race van d-n laat sten wagen, bestuurd door den Tsjechischen recordracer Mahla-Morchenstern, een ontzet- tend ongeluk gebeurd, waarbij 2 dooden en 12 deels zwaargewonden vielen. De wagen kwam dicht voor een bocht aan het slinge- ren, reed een boom omver en vloog vervol- gens op de toeschouwers in, botste tegen een telegraafpaal op, die omknakte en kwam ein- delijk tot staan na een halven slag om ge- maakt te hebben. De renner zelf bekwam slechts een boven- arm-breuk en een beenbreuk. Men neecnt aan, dat Mahla bij een poging om den wagen voor 'n gevaarlijken bocht vaart te doen min- deren, aan het slingerert geraakt is, waar door hij de heerschappij over het stuur ver- loor. DOODELIJKE VERKEERSONGEVALLEN IN DUITSCHLAND. Op den Chiemingerstraatweg in Beieren reed gistermorgen een 30-jarige bankbcambte uit Traunstein met zijn motor in razende vaart op twee wielrijdsters in. De motor en een der fietsende dames werden tegen een boom geslingerd en de wielrijdster en de bankbeambte zelf kregen zulke zware ver- wondingen, dat de dood spoedig intrad. De duo-rijdster, die op den motor gezeten was, werd eveneens zwaar gewond, terwijl de tweede wielrijdster met den schrik vrijkwam. Op den straatweg Altermark-Stein aan de Traun verloor een 47-jarig auto-rijder de macht over zijn wagen, met het gevolg, dat de auto van den weg afvloog en van een hoogte van vijf meter naar beneden stortte. De automobilist was onmiddellijk dood, ter wijl de auto totaal verpletterd werd. GROOT ONWEER IN DE OMGEVING VAN HAMBURG. Boven Vierlanden en Bergedorf heeft Za terdagmiddag een hevig onweer gewoed, zoo- als dit in deze streek nog nooit voorgekomen was. Het onweer, begeleid door een hevigen hagel duurde een half uur en richtte veel scha de aan De vruchtboombloesems werden to taal vernield. De groentenaanplantingen eveneens. Alle glasruiten van de kassen zijn door den hagel stukgeslagen. Een groot deel van de kostbare vensterglazen van de kerk van Curlack werd ingehageld. De lager ge- legen deelen van Bergedorf staan een halven meter onder water. De wervelwind aan de beneden-Elbe heeft naar schatting voor ongeveer een half mil- lioen mark schade aangericht. PERSONENTREIN VERONGELUKT. Op het station van de Rawitsch-Leinitzer spoorweg is Zondagmorgen de om 8 uur 23 van Steinau binnenkomende personentrein te gen verscheidene pers.wagens gereden, die reeds op deze rails stonden. De locom. stootte het bovenstuk van den eersten wagen geheel weg. Verscheidene andere wagens werden zwaar beschadigd. 3 personen werden zwaar gewond. Het onderzoek naar de oorzaak is nog niet beeindigd. BELGIe. DE BELGISCHE VERKIEZINGEN. Een kalm verloop. In het algemeen zijn de gisteren in Belgie gehouden algemeene verkiezingen voor de Kamer rustig verloopen zonder dat zich, naar tot nu toe bekend is, incidenten hebben plaats gehad. Het was zeer warm en de daar uit voortvloeiende loomheid heeft haar stem- pel op het verloop der stemmingen gedrukt Reeds beginnen de eerste uitslagen binnen te komen, maar aan deze cijfers kan nog niet veel waarde worden toegekend. Prins Char les bracht gistermorgen zijn stem uit in het hem toegewezen stembureau, dat gevestigd was in een der gemeentescholen van Brussel. Hij arriveerde zonder eenig vertoon te voet en in civiel aan het stembureau. Koning Al bert heeft niet gestemd. De eerste indruk. De eerste indruk over den uitslag van de verkiezingen gisteravond was, dat de regee- ringsmeerderheid versterkt is. Voor de kran- tenbureaux stonden nieuwsgierige menigten de uitslagen af te wachten. De „Meuse" maakte de resultaten door een luidspreker aan het publiek bekend. Een overwinning voor de regeering? De gisteravond bekend geworden resulta ten gaven den indruk van een overwinning van de regeering. De socialisten zouden vol gens deze uitslagen een zetel verliezen de Thuin, Charleroi, Nivelles en Verviers. Mi nister Renking maakte deze resultaten onder groot enthousiasme bekend. De verkiezing ■van Pierre Nothomo werd met uitbundige toejuchingen begroet. De eerste cijfers. Voor zoover thans gezien kan worden heb ben de liberalen goede successen, terwijl de socialisten lichte verliezen lijden. De Katho lieke partij heeft in de Vlaamsche provincies vele stemmen moeten afstaan aan de Vlaam sche national isten. Deze hebben overal succes sen behaald. In het kiesdistrict Eupen-Mal- emdy vond een incident plaats. In het kiesbu- reau Thommen ontbraken n.l. 400 kiesbiljet- ten, zoodat 400 kiezers hun stemrecht niet konden uitoefenen. In Eupen Malmedy heeft de Christelijke Volkspartij 4551, de liberalen 6640, de socialisten 18.507, de katholieken 15 053 en de communisten 1620 stemmen verkregen. In Malmedy was het resultaat tot dusver 1336 stemmen voor de christelijke volkspartij, 690 stemmen voor de socialisten, 792 stemmen voor de liberalen en 133 voor de communisten. De candidaat voor de katho lieke partij Baron Ruzette is Zaterdagavond plotseling in Brugge overleden. De redders van de franc winnen. Hedenmorgen meldde men: De verkiezingen hebben een algeheele over- winning voor de regeering opgeleverd. Volgens de tot hedenmorgen vroeg bekend geworden cijfers, zouden de katholieken 4 ze- tels verloren en 4 andere zetels gewonnen hebben. De socialisten zouden in totaal 6 zetels ver liezen en de communisten 2laatstgenoemden verdwijnen hierdoor uit de kamer. De winst der Frontpartij zou 3 zetels be- dragen. De „Etoile-belge" laat zich over dezen voorloopigen uitslag zeer tevreden uit. Hoe wel het 24 uur zal duren, voordat de volledi- ge resultaten bekend zijn, staat thans vast, zegt het blad, dat de redders van de franc beloond zijn voor hun werk. AFGHANISTAN. AMAN OELLAH NAAR FRANKRIJK OF, DUITSCHLAND? Naar uit Britsch-Indie gemeld wordt, heeft Aman Oellah verklaard, dat hij voornemens is zich voorloopig te Parijs of Berlijn te ves- tigen en wel om in Frankrijk of Duitschland een gezondheidskuur te volgen. Uitdrukkelijk voegde hij er aan toe, dat hij Engeland waar schijnlijk niet als woonplaats zal kiezen. Verder heeft Aman Oellah de geruchten als zou voor de tweede maal afstand van den 's avonds om 8 uur, spreken in de Dancing van de Harmonie troon hebben gedaan, ten sterkste ontkend. Tijdens zijn afwezigheid uit Afganistan, wel ke naar hij zeide een tijdelijk karakter heeft, zal ten regent zijn bestuurshelangen waar- nemen. AMAN OELLAH'S TROEPEN" DOOR HABIB OELLAH VERSLAGEN? Men gelooft, dat Aman Oellah, aan wien de Indische regeering faciliteiten toegestaan heeft voor zijn reis van de grens naar Bom bay, vervolgens naar Rome zal vertrekken. Volgens de laatste berichten waren voor het vertrek van Aman Oellah in een zwaar gevecht zijn troepen door die van Habib Oellah verslagen en heeft hij zich toen 's nachts van Kandahar naar Tsjaman begeven. POLEN. BIJNA EEN GEHEEL DORP EEN PROOI DER VLAMMEN. 117 woonhuizen afgebrand. Naar uit Luzk gemeld wordt zijn in het plaatsje Kolki 117 woonhuizen met alle bij- gebouwen een prooi geworden van een gewel- dige brand. Voor zoover tot dusver vastge- steld kon worden zijn slechts weinige gebou- wen w.o. 2 kerken, het postkantoor, het bu reau van politie en een school aan het vuur ontkomen. Alle telefoon en telegraafverbin- dingen zijn verbroken. De schade bedraagt minstens 1 cnillioen sloty. TSJECHO-SLOWAKIJE. INTERN. AGRARISCH BUREAU. Een eerste algemeene vergadering. DE GROOTSTE REDDINGBOOT VAN DE WERELD. Te Cowes is een nieuwe reddingboot te wa ter gelaten, die de grootste ter wereld is. Zij biedt plaats voor 300 personen en is voor de Nationaal Lifeboct Institution, dank zij een' geschenk van 14.500 van de P. O.-lijn, gebouwd. De boot is 61 voet lang en 15 voet breed en van dubbele teakhouten planken gebouwd. Zij heeft 15 groote en 110 kleine waterdichte afdeelingen en een waterverplaatsing van 45 ton. Zelfs als zij 70 ton water binnenkreeg, zou zij nog bestuurbaar blijven. De beweegkracht wordt door twee motorea van 80 P.K. geleverd. De boot, die Princess Mary gedoopt is, heeft twee kajuiten, waarin 50 of 60 men-: schen gefoorgen kunnen worden. Aan dek is voor 250 personen plaats. De bemanning zal uit negen tot elf koppen bestaan, al naar bet weer meer of minder ruw is. t HET GESCHIL IN DE AUSTRALISCflE HOUTNIJVERHEID. AABSGHE CODBANT. (DE YRIJHEIDSBOND). Op MAANDAG 27 MEI, OVER Gisteren had de openingszitting plaats van de eerste algemeene vergadering van het Inter- nationaal Agrarisch Bureau in tegenwoordig- heid van afgevaardigden uit Oostenrijk, Est- land, Finland, Frankrijk, Nederland, Letland, Litauen, Roemenie, Zwitserland en de Tsjecho- Slowaaksche partijen van boeren van Tsjechi- sche en Duitsche nationaliteit. Het bureau is het internationaanl organisatorisch centrum der politieke boerenpartijen, gevormd op den grondslag van de verdediging van de belangen der boerenbevolking. De openingsrede werd uit naam van dengeen, die het initiatief nam voor de oprichting van het bureau, den ex-president van den ministerraad Svehla, uitgesproken door ex-minister Viskovsky. Rapporten werden in- gediend door Fleurant Agricola (Frankrijk), Jutila (Finland), Mantu (Roemenie), Winkler (Oostenrijk). ENGELAND* DE SPREKENDE FILM UN DE CENSUUR. Op aanvraag uit tooneelschrijverskfingei heeft de Lord Chamberlain gezegd, dat een sprekende film niet met een tooneelstuk gelijk gesteld mag worden en de boordeeling van sprekende films niet onder zijn bevoegdheid valt. De uiterste consequentie van dit onder- scheid ging zoo ver, dat de Lord Chamberlain niet tusschenbeide zou komen als men een tooneelstuk, dat hij voor vertooning verboden had, desnoods woordelijk door de sprekende film zou laten herhalen, wat echter weer niet uitsloot, dat de bioscoop-commissie zich dan niet zou laten gelden. Een telegram uit Melbourne meldt, dat het centrale stakingscomit£ voor de houtnijverheid het gedane bemiddelingsvoorste! to! regalinf van het geschil verworpen heeft. VAARTUIGEN OP DEN INDUS OMGESLAGEN. Tengevolg van rukwinden zijn op den In'dui bij Hyderabad eenige schuiten en booten omga- slagen. Er verdronken zes menschen en vjft worden nog vermist,

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1