V'.r i. ir tWHl. feoillbton. De Plaatsvervanger Gemeenteraad van Alkmaar. naamla:; 27 Mei. Honderd een en dertigste Jaargang. Radio-hoekje J Dinsdag 28 Met. HUversum, 1071 M. 10.:10.15 Morgen- Svijding. 12.15—2.— Concert door het A. V. iR O.-Trio. 2.-2.45 Kookpraatje door P. J. Kers 2.45—3.— Gramofoonmuziek. 3.-4.— A. V. R. O.-Knipcursus. 4.-5.— Microfoon- debutanten. Lena Hartog—Horneman, so- ipraan. A. B. Dankmeyer, piano. Gerard Haft cello. 5.—5.30 Gramofoonmuziek. 6.01 —7.15 Concert door het A. V. R. O.-Trio. 7.157.45 Lezing door dr. J. M. Voorhoeve. 8 01—8.30 Boekenhalfuurtje M. B. Teipe be- spreekt „Het Neveleiland" van Jorgen Falk Ronne. 8.30—0.30 Concert door het Omroep- orkest. 8.50—9.05 Vocaal concert door Lotte t Wohlgemuth, sopraan. 9.05 Voortzetting ivan het concert. 9.20 Voortzetting van het [vocaal concert. 9.30-10.05 Radio-Tooneel. iStudio-opvoerirfe van „De Vonk van fEduard Pailleron. Personen: Helene Treep— Wink, Julia de Gruyter en Rien van Noppen. »1015 Persberichten. 10.1511.Concert 'door het Omroeporkest. Daarna tot 12.— Dansmuziek door het A. V. R. O.-dansorkest. f Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M. .(Uitsluitend K. R. O.) 11.30-12.- GodS- dienstig halfuurtje. 12.15—1.15 Concert ^door het K. R. O.-Trio. 1.15-2.- Gramo foonmuziek. 2.—2.20 Kniples. 5.30—7.— gramofoonmuziek. 7.-7.25 en 7.35—8.— Cursussen kerklatijn. 8.— „Der Waffen- schmied", kom. opera in 3 acten van Lort- (Zing. Orkest, koor en solisten. In de pauze een causerie. 9.30 Nieuwsberichten. 1 Daventrv, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert, Marshall-Trio. 1.20—2.20 Orkestconcert. 2.50 Muziekles. 3.50 Muziek. 3.55 Fransche les. 4.20 Orkestconcert. 4 35 Voor de scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gedichtenvoorlezing. 6 35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Stnjk- kwartetten van Haydn. 7.20 Vacantiepraatje. 7 35 Muziek. 7.45 Lezing: Birds. 8.05 Con cert. Militaire kapel. R. Whitehead, bas. 8 50 Muziek van Moskowski. E. Burford, so praan. C. Pollard en I. Gray, piano. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Politiek praatje. (La- hour). 10.05 Nieuwsberichten. 10.10 Variete. Oans-orkest. 11.10—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1744 M. 12.50— 2.10 Concert. Gramofoonmuziek. 4.05—5.05 Solisten- en orkestconcert. 6.55—7.20 Gra mofoonmuziek. 8.55—11.20 „Le Chemineau van Lercux. Langenberg, 469 M. 10.35 en 12.30 Gra mofoonmuziek. 1.25—2.50 Operettemuziek. Orkest 6.05—6.50 Klassiek concert. 8.20 „Ein Glass Wasser", klucht van Scribe. Zeesen, 1649 M. 12.20—5.20 Lezingen en lessen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.20—8 05 ."Lezingen en lessen. 8.20 „Raimund's Zauber- iwelt". Dr. Fortner, declamatie. D. Lorenz, sopraan. 9.20 Werken van Pfitzner. Strijk- kwartet. Hamburg, 395 M. 11.50 Muziek voor scho len 6.35 Dansmuziek. 8.20 Herbert Jansen- concert. 9.20 Muziek. huiscomedies. Radio- tooneel. 10.20 Actueele causerie. 10.50— 12.15 Her-uitzending van buitenl. stations Brussel, 512 M. 5.20 Kamermuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest en Mme. Bruzzy, zangeres. 9.35 Fransche Chansons door Mme. Albert. 10.15 Dansmu ziek. VRIJZ. PROTEST. RADIO OMROEP. De B. B. C. heeft dezer dagen tegen Epping Forest het gezang van nachtegalen doen opnemen en draadloos uitgezonden. Een dag later kwam een telegram uit Nieuw Zeeland, dat men daar het gezang van de nachtegalen duidelijk gehoord had en zelfs vier verschillende vogels had kunnen onder- scheiden. Door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M. O. de W. 78) ;,Dus ik zal de vrouw zijn van een rijk man?" „Ja, dat is zoo. Ik zeg het in alle oprecht- heid, ik heb weinig behoefte aan rijkdom: dat was ook een reden waarom ik weigerde het voorstel van dien zwakkeling aan te nemen Ik heb het zoolang gedaan zonder rijkdom, dat ik alles wat mijn ziel begeert voor weinig geld kan krijgen. Pas toen ik daar in die straat te Messina tegenover je stond, kwam het bij mij op, dat ik schatten geld zou be- geeren, om ze jou aan te bieden. Ik heb je een voorstel te doen, waarover je eens moet na- denken voordat ik je goeden nacht zeg". „Voordat je wat zegt?" Voordat ik je goeden nacht zeg". „0, ga je dat zeggen?" Ja, nadat ik mijn voorstel gedaan heb. En het is dit. Ik ben Percival Talbot en jij bent mevrouw Percival Talbot. Je kunt daar- van verzekerd worden als je er nog aan Geneesheer-Directeur of Directrice Tot voortzetting van de behandeling over voorstellen inzake de organisatie van het Stadsziekenhuis, kwam de Raad Zaterdag- middag te 2 uur in buitengewone zrtting bij- ,een. Afwezig was weth. Ringers met kennis- geving. Devoorzitter stelde allereerst de no- tulen van de vorige vergadering aan de orde en vroeg den Raad, of deze zich kon vereeni gen met de formuleering inzake't raadsbesluit waarbij, in afwijking met het voorstel van B en W., aan den heer J. Twisk onder voorwaar- den vergunning was verleend voor het bou- wen van een warerihuis met een ketelhuis voor centrale verwarming, een steenen schoorsteen en een trekkas voor tulpenbollen op een ter- rein, gelegen nabij de Nieuwpoortslaan, welk besluit in afschrift aan den Raad was ver- strekt. De Raad ging hiermee accoord, waarop de notulen werden vastgesteld. Wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd werd aan den havenmeester eervol ontslag verleend. Op een vraag van den heer Veen, deelde de voorzitter nog mede, dat B. en W. inzake het denkbeeld om dezen dienst bij het marktwezen onder te brengen, hoewel niet eenstemming, tot de conclusie waren gekomen, da het beter was de regeling te laten, zooals die fhans is. De heer Veen verzocht nog prae-advies in verband met een te dien aanzien bij de begrooting gemaakte opmerking. Devoorzitter meende, dat B. en W in dezen geen prae-advies verschuldigd wa ren. Hij zou dit nog nagaan en wanneer bleek, dat dit wel het geval was, zou dit wor den uitgebracht. Bij de voortgezette behandeling over de organisatie van het ziekenhuis werden mede aan de orde gesteld de adressen van de regen- ten en van de tien geneesheeren, in ons num- mer van Zaterdag reeds gepubliceerd. De heer Westerhof constateerde, dat mr. Leesberg in zijn betoog Donderdag met zichzelf in strijd was en beriep zich hierbn op de bijlage, waaruit bleek, dat mr. Leesberg de controle op de opname en het verlaten van het ziekenhuis door patienten, wel noodig had geoordeeld. Spr. oordeelde, dat terugkrabbelen in dezen maar zoo niet gaat. De heer Vogelaar had met het ontwikkelen van zijn zienswijze over het gemis aan een volledige dagtaak voor een Geneesh.-Dir. a.h.w. spr. fractievergadering bijgewoond, want daarin had spr. denzelfden gedachten- gang ontwikkeld. Voor beide inzichten Genees.-Dir. of Direc trice zijn gronden. Maar wie te veel bewijzen wil, bewijst niets en dit geldt voor mr. Lees berg, want diens dwaasheid, dat er in het zie kenhuis voor een Geneesh.-Dir. niets, maar dan ook niets te doen zou zijn, kan niet wor den volgehouden. Over het ingekomen stuk van de tien dok- toren, was spr. verrast. Als tijdelijke maat- regel maken zij thans geen bezwaar om het voorstel van regenten te steunen. Spr. begrijpt het woord: „tijdelijke maat- regel" heelemaal niet. Blijkbaar beaoelen zij, dat zij thans ook wel willen afwachten. Dt heeren kunnen van meening veranderd zijn, maar voor het steunen van een verzoek om uitstel van beslissing dient men redenen aan te voeren en die zijn er niet. Dit zou het geval zijn, wanneer er in het regentencollege een minderheid was geweest. die geen Geneesh.-Dir. wilde, welke minder heid hoopte, door de aanvulling van het col lege, meerderheid te worden. Met uitzonde- ring van een en die eene is thans ook ge- draaid, wilden de regenten, dat de Directrice met de directie van het ziekenhuis blijft be- last. Een voor hen gunstiger meening kan er dan ook in het college van regenten niet ko men. Elke reden is dan ook afwezig om de be slissing aan te houden. Het feit, dat de Raad op dezen ongewonen dag vergadert, wijst er trouwens op, dat de Raad een beslissing wil; anders had men niet bijeen behoeven te komen In tegenstelling met mr. Leesberg, die op grond van voorlichting van deskundigen oor deelde, dat vrije artsenkeuze de aanstelling van een Geneesh.-Dir. uitsluit, is spr. met de meerderheid van B. en W. van meening, dat dit juist een reden te meer is, om een Ge neesh.-Dir. aan te stellen. Een negen-hoofdig bestuur was ook z.i. een negenhoofdig monster en zou iets van het Spaansdhe leger hebben: Officieren zonder soldaten. Nu er vrije artsenkeuze is, moet er toch zeker een Geneesh.-Dir. zijn of iemand met de macht om de goede regels van het huis te be- waren. De regenten behoeven de zieken niet te ver- plegen. Dit doen de dokters en de strijd tegen de ziekte kan in het ziekenhuis het best ge- voerd worden met een Geneesh.-Dir. aan het hoofd mocht twijfelen. En toch, het is geen naam waar ik op gesteld ben. De naam heeft dienst gedaan en aan een doel beantwoord. En toch ik houd niet van dien naam. Wat zou je er van zeggen als we van dien naam afstand deden en mijn vaders naam weer aannamen, waarvoor ik mij nooit heb behoeven te schamen? Dus mijn voorstel is dit: vind je het goed, dat wij voortaan niet meer heeten mijnheer en mevrouw Percival Talbot, maar mijnneer en mevrouw John Barry? Daar moet je eens over nadenken, en nu zeg ik je goeden nacht „Waar ga je naar toe, als je mij goeden nacht zegt?" „Heb je eenig idee hoe laat het is? Het zal klaar lichten dag zijn voordat je slaapt". „Ik vroeg waar je naar toe ging als je mij goeden nacht hebt gezegd?" „Naar mijn eigen kamer, om jou gelegen- heid te geven je vermoeide oogen te sluiten." Voor het eerst stond zij op van haar stoel en bleJ recht voor hem staan en er was iets anders dan gewoonlijk in haar manier van doen. Er was een nieuwe klank in haar stem. Zij sprak op een bijna woedenden toon: „Ben ie mijn man en ben je vrouw?'' „Betty!" Zif lien hem voOrbii. naar de deur. Zii Wanneer deze, zooals Mr. Leesberg zeide, absoluut niets te doen zou hebben, dan zou dit ook gelden voor de Directrice. Zij zou dan maar alleen de huishouding hebben te rege- len; maar juist ook de minderheden van het college van B. en W. ontkent in de bijlage, dat er voor een Geneesh.-Dir. geen taak zou zijn, want zij1 willen iemand, die controle uit- oefent op het wegegaan en de opname van patienten Mr. Leesberg: Dat kan toch aan onze ambtenaren, stadsartsen, worden opgedragen. De heer Westerhof. Dat klopt heele maal niet, want dat zijn ook geneesheeren, die in het ziekenhuis patienten zullen verzor- gen. Zij zouden dus zichzelf moeten contro- leeren. Mr Leesberg: Zij zijn gebonden aan hun eed en zulke menschen moet men dus vertrouwen. De heer Wester ho fZonder controle gaat het nu eenmaal niet. Ik ben benieuwd naar eenig stelsel voor eenig onderwerp, waarbij Mr. Leesberg controle niet noodig acht. Controle op B. en W. is zelfs noodig Spr. laakte aan de hand van ons verslag de bewering van Mr. Leesberg, dat de Ge neesh.-Dir., omdat hij geen voldoende levens- taak zou krijgen, in het schuitje van de Soc. Dem. zou komen en een geneeskundigen dienst zal willen. Mr. Leesberg: lk heb niet gezegd, dat de Geneesh.-Dir., maar de Raad daardoor in dit schuitje zou komen. De heer Westerhof: Dat doet mij ge- noegen, maar een geneeskundige dienst is volstrekt nog niet iets Soc. Dem. Ook in het Zuiden van het land heeft men geneeskundige diensten. Volgens U is het verslag onjuist, maar ook ik meen mij te herinneren, dat U het wel ge zegd hebt. U hebt toch ook geen antwoord op de interruptie van den heer Dekker kunnen geven. Niemand heeft gezegd, dat de taak voor den schoolarts zoo groot is geworden, dat hij die niet meer beheeren kan. Hij deed zijn werk zoo goed. dat niemand bemerkingen daar over maakte. Over de Directrice is ook iedereen tevre den, maar ten aanzien van haar is wel opge- merkt, dat de nieuwe taak voor haar te groot is geworden. Het ziekenhuis is op een geheel ander plan gekomen. De heer Vogelaar heeft betoogo, dat dezelfde redenen van financiee len aard, die deden besluiten om van de be- noeming van een Geneesh.-Dir. af te zien. nog altijd gelden, maar het is de vraag, of bezuiniging op het salaris van den Geneesh - Dir. bezuiniging op den dienst in zich sluit. De groote industrieele ondernemingen geven den leiders juist hoogere salarissen, om daar door te kunnen bezuinigen, al is dit soms wel eens te veel systeem geworden, maar het is toch zeer goed mogelijk, dat door het hoogere salaris van een Geneesh-Dir. het ziekenhuis minder zal kosten. Door zijn optreden op an der terein is bezuiniging niet uitgesloten. De resultaten van een ziekenhuis moet men niet in de geldelijke uitkomsten waardeeren, maar in het gezondheidsvoordeel, dat het brengt; en met een Geneesh.-Dir. wordt zeker de ge- zondheidscapaciteit opgevoerd. De vraag van Mr. Leesberg, wie het duur- ste is: de man of de vrouw, kon al gesteld worden, toen de Koningin van Scheba regeer- de. Mr. S 1 u i s. Die was rijk, maar daarom nog niet de duurste. De heer Westerhof: Maar zij was ook de duurste. Nu wil ik niet zeggen, dat de vrouw de verkwister is. Devoorzitter: Neen, dat begrijp ik Gelach De heer Westerhof: Er zijn mannen, die zuinig zijn en er zijn er, die dit niet zijn en dit geldt ook voor de vrouw, maar niet qua vrouw, maar qua mensch. Als de vrouw het zuinigst is, dan moesten wij ook een vrouwe- lijke burgemeester hebben en ik geloof niet, dat mr. Leesberg daaraan denkt. Mr. Leesberg: Kijk maar eens naar de kosten van de R.K. en naar die van de provin ciale gestichten. De heer Westerhof: De provinciale ziekenhuizen zijn niet duurder. De kosten zijn edhter hooger door de betere salarissen. U bent dus weer mis. Met de Directrice aan het hoofd, zullen er zeker geen ongelukken ge- beuren, maar met een Directeur-Geneesheer gaat het beter. Nu het ziekenhuis op het an- dere plan is gekomen, is het historisch oogen- blik daar, te beslissen of al of niet een Ge neesh.-Dir. moet worden aangesteld. Mr. Leesberg beweerde, dat het nieuwe ziekenhuis een klein ziekenhuis is. Ja, tegenover de groo te, die er in de wereld bestaan, maar voor het beeld van de ziekenhuizen in Nederland is het geen klein ziekenhuis, maar evenals het R.K. ziekenhuis een van middelgrootte. Op advies van den Inspecteur der Volksge- zondheid is, hoewel regenten dit niet noodig oordeelden, bij de aanstelling van de Direc trice bepaald, dat zij er genoegen mee moest nemen, wanneer bij de totstandkoming van een ziekenhuis met klassenverpleging een Ge neesh.-Dir. werd aangesteld. Nu heeft Mr. Leesberg gezegd. „Gij wilt geen Geneesh.- draaide den sleutel om en overtuigde zich dat de deur goed dicht was; nam er den sleutel uit en stak die bij zich; toen keerde ze zich tot hem en zei met schitterende ^ogen en gloeiende wangen: „Zeg mij nu goeden nacht!" HOOFDSTUK XXXII, Het was een vreemde dag, de dag, die toen volgde. Betty's gezicht straalde, niettegen- staande alles wat de meeste menschen moei- lijkheden zouden noemtn. „Voor het eerct heb ik het gevoel een eigen huis te hebben", zei ze. Ze zei dat's morgens aan het ontbijt, dat dien morgen een heel andere maaltijd was dan hetgeen men tot nu toe op tafel gezet had. Zij keek naar haar man, die met een ei zat te iobben. „Ik heb altijd gehoord, dat de Cornwaller's geen grooten aanleg hebben voor koken. Het schijnt, dat iemand geprobeerd heeft hoe lang een ei moet koken om het zoo hard als een kogel te maken, waarinede men door een dik- ken plank kan heenschieten." „Dat heeft Faith gedaan. Phoebe zegt, dat ze niet veel verstand heeft van koken en dat het eenige wat ze doen kan is visch koken tot- dat ze zacht is.* Dir., omdat die ook niet aan het R.K. zieken huis verbonden is en men kan ook zeggengij wilt een Geneesh.-Dir., om den toestand er slechter te maken en te bereiken, dat in het R K. ziekenhuis de artsen meer vrij zijn". Blijkbaar gold het laatste tegen mr. Kus- ters. Spr. vindt echter zoo wel het een als't ander niet toelaatbaar. Mr. Leesberg: Ik heb gezegd: ,,Men zou misschien kunnen zeggen," omdat ik ge hoord had dat men dat zei; de een zou b v. voor een Directeur kunnen zijn, opdat dan het Stadsziekenhuis beter was, dan het R.K. zie kenhuis, maar daartegenover zou men kun nen plaatsen, dat in het St Elizabethgesticht de artsen vrijer waren. De heer Westerhof: Dan zou het ver slag dus weer niet goed zijn? Mr. Leesberg. Ik heb het precies zoo ge zegd. De heer Westerhof ging hierna in op hetgeen de heer Vogelaar had betoogd. Spr. was destijds ook lid van het college van B. en W„ maar van omzwaaien van de meerder heid van het college is geen sprake. Destijds heeft ook het geheele college, ook Mr Lees- brg een Geneesh.-Dir. gewild. Omdat de pro- vincie geen subsidie wilde geven, moest er be- zuinigd worden en toen is er gezegd gewor den: „Laten wij probeeren het zonder Ge neesh.-Dir. te doen". Nu is het vartzHisprekend, dat, nu de tijd van expbitatie ciiciiterbij komt, de moeilijk- heden komen en dat het college dit nog eens ernstig overwoog. Het geldt hier het terug- keeren tot het oude, niet door bezuinigtngs- overweginger. doorkruiste standpunt. Boven- dien is het de vraag, of dat financieele argu ment nog even zwaar is. Dit is niet het geval D. f'nancien zijn gunstig De winsten uit de bedrijven vallen buitengewoon mee. We heb ben de belasting kunnen verlagen. We hebben f 110.000 uit het lichtbedrijf en 36.000 uit het gasbedrijf extra. Mr. S 1 u i s. Er komen 25 zusters meer bij. De heer Westerhof: Dat is een zaak. die apart staat, want dit houdt verband met het grooter worden van het ziekenhuis en me^ de Arbeidswet, die den arbeidstijd voor schrijft De fnancien zijn dus niet zoo ongunstig. Voor mij is dit echter niet de hoofdzaak en zelfs geen argument. Nu we voor een zoo be- langrijke beslissing staan, moet men niet zeg gen: „Kan de gemeente die paar duizend wel dragen?" Zelfs de weth. van Financien zal het met mij eens zijn, dat bij 'n zoo belang- rijk punt een paar duizend niet te zwaar is: goede, bekwame leiding en die is altijd voor- deelig. De heer Vogelaar herinnerde er aan, dat dc burgemeester destijds de rede van mr. Kusters, waarin deze tegen een Geneesh - Dir. was, zoo doorwrocht had genoemd, maar dat was nu juist de eenige fout in die rede en hij heeft die nu hersteld. Gelach! Spr. besprak hierop, waarom zijn fractie het voorstel heeft ingediend, om den te be- noemen Geneesh-Dir. tevens Directeur te doen zijn van den in te stellen Gemeentelijken Geneeskundigen dienst. De heer Vogelaar zei reeds, dat het Diredeurschap voor den Geneesk.-Dir., omdat er vrije artsenkeuze is, geen volledige taak geeft. Volgens de specialistenorganisatie behoort een Geneesh.-Dir. geen particuliere praktijk uit te oefenen. Wij hebben dan ock het Direc- teurschap gecombineerd met dat van den Ge neeskundigen Dienst, om een volwaardige be- trekking te scheppen en de specialistenorga nisatie deelt dus onze meening. Wanneer een Geneesh.-Dir. particuliere praktijk zou uitoefenen, dan wordt daardoor juist zijn overwicht op de doctoren ernstig bedreigd. Dr. Heijermans zei tot spr.: ,.Zoo'n Geneesh.-Dir. moet de prof, zijn van de provinciestad" en spr. ziet dit ook zoo. Hi] moet het vertrouwen hebben op wetenschap- pelijk terrein van zijn collega's en voor hen een vraagbaak zijn. Als Dir. van den Ge neeskundigen Dienst zal hij een deel zeif heb ben te doen en het meeste laten doen. Wij zijn niet voor een Geneesh.-Dir. alleen, als hij er consultatieve of particuliere praktijk bij moet doen en wij meenen dan ook, dat het hier een ongezochte gelegenheid is om twee dingen te hebben, n.l. een'Geneesh.-Dir., die tevens be- last is met den opbouw van den Geneesk- Dienst. Wij bedoelen niet, al de dingen, door ons opgesomd als tot den Geneesk. Dienst be hoorende, direct uit te voeren in afzienbaren tijd. Van wat onder 5 staat, willen wij in den Geneesk. Diensts alleen maar opnemen, voor zoover het in onze stad reeds bestaat en door de drie stadsartsen, oog-, neus- en keelartsen reeds voor de gemeente wordt verricht. Een Geneesk. Dienst kan ook bezuinigingen brengen, vooral met het oog op de krankzin- nigenverpleging. Eenheid in de gezondheids- zorg in deze stad is noodig. Van de secretarie 'had spr. het lijstje gekre- gen. waarin staat opgesomd, hetgeen in deze stad tot den Geneesk. Dienst behoort. Wij wil len niet invoeren, wat er nog niet is, maar meenen wel, dat, wanneer de dienst volledig is uitgegroeid, al die dingen daaronder „0, nu begrijp ik het: hoe langer je visch kookt hoe zachter ze wordt. Misschien heeft ze hetzelfde van eieren gedacht en daar heeft ze zich in vergist. Ben je van plan geen an dere dienstboden in huis te nemen dan deze twee zusters? Voor hoe lang?" John Eva en zijn vrienden waren weg. Ter- wijl het kleine groepje rondom het bed van den stervenden man had gestaan, had Eva van hetgeen hij als een goede gelegenheid be- schouwde gebruik gemaakt om de kamer uit te sluipen. Zijn vrienden waren hem gevolgd; zonder iets te merken van het corps politie- agenten, waarvan melding gemaakt was, wa ren zij" er vandoor gegaan en hadden het grondgebied van Monniksland verlaten. Zij hadden pas later gehoord, dat dit was onder oogluikende toestemming van hen, die ze ver- onderstelden hen te willen arresteeren. „Wij hadden afgesproken", vertelde Barry haar later, „dat men hun de kans zou laten te ontshappen. Wij hadden ze natuurlijk ge- makkelijk kunnen arresteeren; er was politic genoeg op de been. Maar ik wou liever hierir, niet persoonlijk ingrijpen. Het zou geen aan- genaam begin zijn geweest van ons huwelijks- leven, aan te vangen met eenige misdadigers te vervolgen en het publiek dus in te wijden in dingen, die we liever niet besproken hebben. En mr. Carth-v stemde hierin toe. Ik denk moeten worden gerangscbikt. Er moet een centrum zijn voor d<m Gezondsheidsdienst, waar wij alles te weten kunnen komen en dat jaarlijks verslag uitbrengt, waaruit wij kun nen zien, wat er ter bestrijding van ziekten gedaan is, en welke de plannen zijn voor de toekomst. Dr. H e ij e r m a n s zei tot spr.„Naar- mate het langer geduurd heeft. dat er in een stad een epidemie was, des te gevaarlijker is het, want dan sluimert men in en als dan de stad plotseling wordt overvallen, is men met ingrijpen vaak te laat". Een Dir. van een Geneesk. Dienst zou di rect den besmettingshaard opsporen en daar door het gevaar voor de stad ontzaggelijk verkleinen. Dit is het groote voordeel van een Geneesk. Dienst. Een Dir. van den Geneesk. Dienst heeft er belang bij, dat de strijd tegen de ziekte zoo energiek mogelijk gevoerd wordt. Zijn pri- vaatbelang wordt er niet mee doorkruist. Juist naarmate er minder ziekte is, zal zijn arbeid meer worden gewaardeerd. Hij is de eenige man, wienst financieel belang niet doorkruist wordt bij minder ziekte. In een tijd van epidemie zijn de doktoren overstelpt met arbeid. Zij vinden geen tijd om den haard der ziekte op te sporen Een Geneesh.-Dir. zal dat doen, het is zijn werk. De Eerst? Hulpdienst bij ongelukken vond in den Raad reeds veel instemming. Ook dit is een schakel in den Geneesk. Dienst. Wat de Gezondheidszorg betreft, vele din gen kunnen zonder groote uitgaven tot stand komen. Spr. gaf een opsomming van hetgeen onder punt 5 in het gedane voorstel wordt genoemd. Hij herinnerde aan het congres: „Den kleuter lieil", waarvan wij in ons nummer van Za terdag een verslag plaatsten. Ook aan de rede van prof. Van Lochem voor de radio herrinnerde spr. Wanneer men vraagt: „Waarom moet er nu verandering komen?", dan zegt spr.: „ls het niet van groot belang, dat alle lijnen sa- menkomen op het bureau van den Geneesk. Dienst, cpdat men de zwakke punten kan orw- dekken?" Spr. was dan ook van oordeel, dat cen Geneesh.-Dir. in het Ziekenhuis van onbere- kenbarc waarde zal zijn. Ook de trustvorming leert, dat door cen trale leiding de zaken rendabeler worden. Voor onze stad zal een centrale leiding in den Gezondheidsdienst zeker voordeelen brengen. Wat de organisatie van den arbeid voor onvolwaardigen betreft, betoogde spr., dat de invoering van den schooltuin reeds de moge- lijkheid geschapen heeft, dat de jongens wor den voorbereid voor een plaats in het maat- schappelijke leven De nazorg voor kinderen van het buitengewoon lager onderwijs is er reeds in Alkmaar, al loopt die nog in de kinderschoenen. Ook dit is Gezondheidszorg, aldus spr., want dergelijke jongens worden lichamelijk en geestelijk bedreigd. Op de secretarie, zoo vervolgde hij, had men zelfs het inzicht, dat ook drankbestrij ding behoort bij de Gezondheidszorg. Spr. had dit niet in zijn lijstje opgenomen. Wanneer wij, zoo zeide hij, het ernstig meenen met de bestrijding tegen de ziekte, dan zal een Geneesk. Dienst voor ons alien van groote beteekenis zijn en spr. hoopte, dat de meerderheid van den Raad het zal aandurven, den Geneesk. Dienst in te stellen, want daardoor zal men den Geneesh.-Dir. een positie verschaffen, die bevrediging geeft. Om alleen Geneesh.-Dir. van een Ziekenhuis met vrije artsenkeuze te zijn, is een cor vee. Een dokter heeft een ethisch beroep en een ethisch aangelegd mensch kan zich niet be- vredigd gevoelen met een onvoldoende taak. De positie van Geneesh.-Dir. met daarnaast die van Dir. van den Geneesk Dienst wordt een begeerenswaardige positie voor vele dok toren en spr. maakt zich sterk, dat niet in de eerste plaats om het salaris, wanneer er een oproep geplaatst wordt, blijken zal, dat vele doktoren die positie begeeren. De heer S i e t s m a oordeelde het na het uitvoerig betoog van den heer Westerhof, niet noodig in te gaan op hetgeen meerderen in lste instantie hadden gezegd. Spr. had het beter geoordeeld, wanneer eerst de minderheid van B. en W. aan het woord was geweest. De minderheid gestuwd door den heer Vo gelaar, had zich steeds beroepen op het be sluit van 3 Maart 1927, waarbij besloten werd geen geneesheer-directeur aan te stel len. Ten opzichte daarvan wil spr. wijzen op een besluit, dat een jaar na dien genomen is en wel op, dat van 16 Febr. 1928 toen be sloten werd tot wijziging van het bouwplan, wat betrof een zeer belangrijke uitbreiding, n.l. de toevoeging van een zenuwafdeeling met een kinderpaviljoen. Dit besluit heeft bij spr. verandering gebracht in zijn standpunt ten opzichte van den geneesheer-directeur. Met het oog op die afdeelingen komt hem een geneesheer-directeur althans gewenscht voor. Mr. Leesberg beriep zich steeds op den heer Maas, directeur van het academisch zie kenhuis te Leiden. Waarom hebben regenten geen meerdere adviezen gevraagd? dat de schrik er bij de heeren zoo diep in zi\ dat het mij niet zou verbazen indien ze het land trachtten uit te komen. De politie zal een dagvaardiging uitschrijven voor een paar van die mannen, en het zou mij niet verwon- deren als zij al weg waren". Hij zag zijn vrouw lachend aan. Wat hii precies meende was niet duidelijk, maar hij bleek een goed profeet geweest te zijn. Het allerliefste huis waar mr. Claude Herbert woonde, de mooiste jongelui's inrichting van de heele stad, zag zijn bewoner nooit weer. Zijn kantoor werd eenigen tijd waargenomen door een klerk, maar werd weldra gesloten en bleef gesloten, maanden en jaren lang. Op den morgen van den dag, toen het huis voor- goed gesloten werd, verscheen er iemand die de bedienden uitbetaalde en hun ontslag gaf. 'n Poosje later werd de inboedel in verhuiswa- gens gepakt, „Te huur" op de ramen van het huis geplakt en het huis bleef leeg staan.' Claude Herbert scheen goede zaken gedaan te hebben, maar toch niet zoo goed als hij ge- hoopt en verwacht had. Misschien heeft hij den naam Claude Herbert opgegeven en is naar zijn geboorteland teruggekeerd, waar hij als een rijk, geacht man een hoogen ouder- dom heeft bereikt. Wordt vervolgdj. No. 122 1929. Voor de a.s. Maandag te Hoorn te houden provinciale vergadering van Vereeniging van Vrijz. Hervormden in Noord-Holland hebben de predikanten Van Lunzen, Zwiep en Klaassen een raotie ingediend, waarin verzet wordt aan- geteekend tegen de handelwijze van het bestuur der V.P.R.O., dat, volgens de voorstellers, het uitzenden van kerkdiensten, lezingen, cursussen enz. voor het grootste deel laat leiden door vertegenwoordigers van de kleine kerkgenoot- gchappen, met name door Remonstranten. In- dien het bestuur der V.P.R.O. niet spoedig overgaat om de getalsverhouding tusschen de Vrijz. Hervormden en de kleinere kerkgenoot- schappen tot uiting te doen komen in de perso nen, die de preek- en spreekbeurten enz. lei den, zal voor eerstgenoemden het steunen van den V.P.R.O. voortaan uiterst moeilijk zijn. LONDENSCHE NACHTEGALEN IN NIEUW-ZEELAND GEHOORD. -

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5