Roos doodt bet baar 7 ker er op een goeden dag een eind aan te ma ken. Reeds nu blijkt, dat bet van ons met voorzichtig geweest is, dat wij dit in 1927 niet gezegd hebben, maar laat ons nu met verder gaan; het is onmogelijk, haar op te dragen, de directie te voeren met de bepa- ling, dat wij over een jaar zullen beslissen. De heer Vogelaar heeft gezegd, dat voor een Geneesh.-Dir 7000 a 8000 salaris noo- dig zal zijn. Ik geloof dit niet. Aan den an- deren kant geloof ik, dat het salaris in het door Mr. Kusters genoemde voorbeeld, te laag zal zijn. De heer Westerhof heeft ge- sproken over de Combinatie Directeur-Ge- neesheer met Directeur Geneesk. Dienst. De Geneesk. Dienst is in den Raad herhaaldelijk afgestemd en dus zou men kunnen aanemen, dat dit weer zou geschieden. Intusschen zou ik een deurtje willen openlaten en den heer Westerhof willen vragen, een antwoord op de reeds door Mr. Kuster tot hem gerichte V In de toelichting van den heer Westerhof vond ik de uitlating, dat men het alles met ineens behoeft te hebben. De eerste inclruK van het lijstje is wel een beetje verontrustend geweest. Nu heeft hij het in verzachtende termen gebracht, maar liever heb ik van hem nog eerst het antwoord. De heer WesterhofIk zou er geen slappe wasch van willen maken. Devoorzitter: Mr. Kusters heeft gevraagd, of de vrije artsenkeuze op zichzelf zoo goed is en of een vaste staf van doktoren niet beter zou zijn. Dit is een buitengewoon moeilijk vraagstuk. In deskundige kringen verschillen de meeningen daarover, maar op grond van voorlichting, ben ik geneigd te zeggen dat een ziekenhuis met een vaste stat ■beter is dan een met vrije artsenkeuze. Het is evenwel een theoretische vraag en ik ge loof, dat in een stad als Amsterdam men zeker tot een vaste staf zou moeten komen. Mr. Kusters Zijn B. en W. overtuigd, dat een zeer bescheiden, vaste staf slechter is dan hetgeen nu wordt voorgesteld? De v o o r z i t t e r: Neen ik geloof, dat een vaste staf beter zou zijn, maar aan den anderen kant geloof ik in de vrije artsen keuze, omdat het hier een fatale onmogelijk he id zou worden. Het ziekenhuis zou niet te exploiteeren zijn met een vaste staf; daarom hebben wij gemeend, dat wij om practische redenen het beste doen met vrije artsenkeuze. Spr. bracht mr. Kusters dank voor zijn op- merking ten aanzien van de tarieven der spe- cialisten. Hij had die gevallen r.iet bekeken en z. i. was er wel aanleiding om dit nog te doen. Er is nog geen overeenkomst gesloten en er bestaat dus gelegenheid daarop nog in te gaan. Voorts meende spr. met mr. Kusters, dat er ten aanzien van het andere personeel nog bezuiniging mogelijk is. Naast den Geneesh- Directeur kan volstaan worden met een ad junct directrice. Ook de boekhouder behoeft dan geen econoom te zijn. Mr K u s t e r s Als de directrice aan het hoofd zou komen te staan, zou ze toch ook een hooger salaris moeten hebben. De v o o r z i 11 e r Op den duur zeker. De heer Keesom stelde de vraag of het nu ten eenenmale uit is met de bezuiniging. In het algemeen moge de gedragslijn be zuiniging zijn en het is onze bedoeling om nog meer tot belastingverlaging te komen. toch zullen er omstandigheden komen, waar- in het noodzakelijk is om enkele uitgaven te voteeren en dit is niet alleen met het zieken huis zoo De kwestie van de titelatuur, dit in ant woord aan mej. Carels. wil spr gaarne met het college'van regenten bespreken. De titela tuur daar heeft spr. ook wel eens onaange- naam getroffen Voorts verklaarde sprdat ook hij gaarne dezen tijd het college van regenten be- alle waardeering stendigd heeft en dat hij voor het college heeft. Mr. S1 u i s Ik dank u wel. maar u be hoeft het anders niet te zeggen. (Gelach). Mr. Leesberg haa de opmerking ge- hoord, dat uitstel de beslissing moeilijker maakt, doch hij had niets gehoord tegen zijn bemerking, dat de directrice een kans behoort te worden gegeven, omdat zij een buitengewo- ne taak heeft vervuld. Zij niet heeft de gelegen heid gehad te toonen, dat zij aan't hoofd van't grootere ziekenhuis kon staan, maar wel bui- tengewone gave getoond bij de inrichting van het huis. Spr. geeft toe, dat door uitstel de zaak niet gemakkelijker wordt, doch vroeg of men daartoe niet moreel verplicht was. Men moet niet altijd het gemakkelijke kiezen Men heeft opgemerkt, dat ook in het voor- stel van de minderheid staat, dat zij control willen laten verrrichten op de patienten. D staat er, doch sinds de tot standkoming van de bijlage heeft een medicus hem opgemerkt dat het controleeren van patienten in een zie kenhuis met vrije artsenkeuze een onding ;s en moet leiden tot het impoplair maken van het ziekenhuis. Dit wil. toch niemand Het aanstellen van iemand, die controle uitoefent over de opname en het al of niet ontslaan van patienten, moet impopulair werken en is dan ook iets waarmede men in een ziekenhuis met vrije artsenkeuze niets te maken heeft. Als dit voor de gewone patienten niet noo dig is, dan is dit voor de armen patienten ook niet noodig en zeker niet voor onze eigen ar men. Als men drie stadsartsen heeft, pas daar geen controle boven. Bovendien is het hier een ziekenhuis met klassenverpleging. Daarvoor is juist goed een directrke, die als vrouw met takt optreeit. Mr. Kusters. Mej. Carels wees voor zichtig. Mr. Le es b e r g: Ik ga niet om. (Gelach Reeds nu is praktisch de controle bij de directrice. Daarvoor is ctus de geneesheer directeur niet noodig. Wat de cursussen be- treft. Spr. geloofde, dat men w"el een medicus bereid zal vinden om die te'geven. Ook daar voor is geen directeur noodig. De kwestie van het ambtsgeheim staat hoog. Voor de krijgsraad werd een lagere arts vrijgesproken, die op grond van het ambtsge heim geweigerd had een hoogeren arts over een patient in te lichten. De heer S c h a t s: Maar diezelfde arts is weggewerkt. Mr. Leesberg begreep deze interrupts niet de man werd toch vrijgesproken. Spr. vond het bovendien niet juist, dat de man is weggewerkt en de heer Schats toch zeker ook niet. Het ambtsgeheim staat heel hoog. Het ge vaar van een controleerend geneesheer moet men in een ziekenhuis met vrije artsenkeuze niet te gering achten. De heer w e s t e r h o fDit is een juridi- sche spitsvondigiheid. Mr. Leesberg Het is praktisch niet minder juist. Spr oordeelde voorts, dat de heer Maas genoemd mocht worden. De heer WesterhofHet is een admi- nistratieve kracht. Mr. Leesberg: Hij heeft zijn doctoraal gehaald, omdat hij ook over het medische wil oordeelen. Voor een kiein ziekenhuis weet de directrice hetzelfde. Het staat dus precies gelijk. Wanneer spr. in 1928 accoord is gegaan met de voorgestelde uitbreiding, dan is dit gedaan om het ziekenhuis beter te maken. Het is geen juist argument, dat er daarom een geneesheer-directeur moet ko men. Mr. S1 u i s Het was een compromis. Mr. Leesberg: Het was een compro mis, maar men mag dit ons niet verwijten. Men had ons toen moeten zeggen, daar zit een geneesheer-directeur aan vast, doch ik ontken, dat er aan de uitbreiding met een ze- nuwinrichting en een kinderpavillioen een geneesheer-directeur vast zit. Mr. S1 uis: Jij hebt ook het compromis verbroken. Mr. Leesberg: Dat mag men mij niet verwijten. Spr. betoogde voorts, dat een ge neesheer-directeur niet voor de boekhouding geschikt zal blijken. De heer Go vers: Dat behoeft hij ook niet te doen. Mr. Leesberg: Dan moet men toch de functie van een boekhouder die kijk op het bedrijf heeft handi.aven. Spr. gelooft, dat men met een geneesheer-directeur wel kan spreken van duurder worden, maar niet van goedkooper worden. De uitbreiding bctrof een kapitaaluitgave, maar het zwaarste punt voor een ziekenhuis ligt niet in de stichtingskc-sten. Mr. Kusters heeft dit reeds bij de oprichting gezegd, maar in de exploitatiekecten en dit zullen wij wel bemerken. Spr. blijft er voor waarschuwen, die kosten nog hooger te maken. Men kan nu wel zeggen ten aanzien van de door den hee- Westerhof voorgestelde ge- neeskundigen dienst „dat worct allemaal niets'', maar als de heer Westerhof eerlijk is, dan zal hij zeggen „dat bedoel ik niet". Dit ligt trouwens niet in zijn a-ard. Mr. Kusicrs: Pas op Westerhof. (Ge lach). Mr. Leesberg: Het college heeft zich daarover nog niet uitgesproken, wel heeft de raad meermalen een voorstel om een genees- kundigen dienst in. te voeren verworpen. Spr. stelt dan ook voor, alvorens te beslissen, de vergaderin-g te schorsen, opdat de fracties zich hierover beraden en het college dit even- eens kan doen. Spr. oordeelde het een moei lijk iets en men mag het niet zoo voorstellen, of het niets is. Voor het binnensiuipen van een geneeskundigen dienst waarschuwde spr ten sterkste. In ieder geval oordeelde hij het noodig hierover te vergaderen. De heer Vogelaar oordeelde, dat mr. Kusters hem niet mag verwijten, dat zijn par- tijgenoot tot zijn standpunt is bekeerd. In te- ger.stelling met mr Kusters was spr. van oordeel, dat de Raad wel heeft meegewerkt om de directrice met de voorbereiding te be- lasten, door in 1927 het plan aan te nemen, waarbij de Diercirice aan het hoofd zou staan. Nu de voorbereidingen afgeloopen zijn, moet men niet zeggen: „Wij zullen haar vervangen door een geneesheer-directeur" Nu zegt men wel, dat die noodig is voor de medische leiding, maar juist in de bijlage van B. en W. staat, dat wij de verant woordelijkheid niet aanvaarden voor de me dische leiding, maar wel voor de verpleging Later wordt daarop in de bijlage teruggeko men. De heer Westerhof: Voor bizondere gevallen hebben wij er wel mee te maken De heer Vogelaar betoogde nog, dat in 1927 men bij het sluiten van het compro mis bes'oot, geen geneesheer-directeur aan te stellen.' Hebben B. en W. het toen eigenlijk maar gedaan om het ziekenhuisplan niet in gevaar te brengen? Men zou de eonclusie moeten trekken, dat men, nu het ziekenhuis veilig staat, daarop terugko-mt. Spr. vond de houding van de artsen niet te bewonderen. Mr. Kusters: Zij zullen zich door een collega wel wat laten zeggen, maar niet door een directrice, die in ontwikkeling onder hen staat. De heer D e k k e rPrecies. De heer Vogelaar: Het is de vraag De voorzitter vreest moeilijkheden, als de directrice tegen den wil van de artsen be- noemd wordt. Veronderstelt men nu, dat, als de Raad beslist, de directrice aan het hoofd te stellen, dat de artsen dan uit wraak de moeilijkheden aan het ziekenhuis zullen ver- grooten? De voorzitter: Zoo gevraagd, kan ik niet anders dan „neen" zeggen. De heer Vogelaar: Zoo heeft U het uit gedrukt. Ik verwacht van de artsen als eer- lijke menschen, dat zij zich bij de beslissing van den Raad, ook bij een beslissing tegen hun zin, zullen neerleggen en hun beste kun nen in het belang van de verpleging zullen aanwenden. Er wordt gezegd, dat bezuiniging niet zoo- veel zal beteekenen, als we de directrice aan het hoofd zetten, maar ik zie niet in, als wij een geneesheer-dir. hebben met een adjunct- directrice, dat de derde persoon van zooveel minder capaciteit kan zijn. Wij zullen dan vrijwel dezelfde eischen aan die persoon moeten stellen. De vraag of wij een geneeskundigen dienst moeten invoeren, acht ik op het oogenblik on mogelijk te beantwoorden en ik stel dan ook voor, in de eerste plaats te beslissen of wij al of niet een geneesheer-directeur zullen aan stellen en in de tweede plaats, de vraag of wij al of niet een geneeskundigen dienst zul len invoeren, om prae-advies in handen van B. en W. te stellen, dan kunnen we de zaak rustig bekijken. Den heer Westerhof deed he! genoegen, dat ook van de zijde van het 11-tal stemmen zijn opgegaan, die een geneesheer-directeur willen en dat mr. Kusters gevraagd had1: „Wat bedoel je met een geneeskundigen dienst?" Spr. meent daaruit de gedachte te mogen afleiden, dat onder bepaalde omstan digheden mr. Kusters zijn stem daaraan zal geven. Mr. Kusters: Dat moet je nog afwach- ten. De heer Westerh of: Als men vraagt naar den prijs van een artikel, dan heeft men toch de bedoeling, het te koopen. De burge- meester heeft die vraag trouwens ook gesteld. Wij denken er natuurlijk niet aan om van ons voorstel „silappe wasch" te maken. Voor ons blijft het zoo, dat wij om de redenen, door ons aangevoerd, een geneesheer-directeur verkie- zen boven een directrice. Maar opk, dat het beter is, een directrice te brengen als de di recteur consultatieve of particuliere praktijk mag uitoefenen. Dat de standing van het ziekenhuis ver- hoogd wordt, -door de benoeming van een geneesheer-directeur is ongetwijfeld' juist. Te- recht zeide mr. Kusters, dat ook tal van R. K. medici voor de R. K. ziekenhuizen liever een geneesheer-directeur hebben en ik ben dan ook overtuigd, dat men die overal zal krijgen. Moeilijkheden zijn er onafwendbaar aan verbonden, maar in een intellectueel vraag stuk, zooals een doktersprobleem is, meet de beslissing niet zijn bij iemand, die in ontwik keling de mindere is. De heer Maas in Leiden en de directrice zijn practisch gespro- ken met de economische leiding belast, maar hebben met den Gezondheidsdienst als zoo- danig niets te maken. Mr. Leesberg: De directrice gaat toch over de verpleging. De heer Westerhof: Zeker, maar ze verpleegt zelf ook niet. Zij is hoofd van een verplegingsdienst. Mr. Leesberg: Maar een ziekenhuis met vrije artsenkeuze is een verplegings- ziekenhuis. De heer Westerhof: Het is een eisch van den tijd, dat het ook de vraagbank is ge- worden voor de geneeskundige problemen, en tot een centrum van geneeskunst in deze omgeving en daarom moeten wij een genees heer-directeur hebben Het betere is ongetwij feld duurder. De reden, waarom wij tegen een directeur alleen zijn, is, dat onze stad te klein is. Ik heb dit gevraagd aan dr. Heyermans. Mr Leesberg heeft gezegd, dat bij den krijgsraad wel gebleken is, dat het ambtsgeheim hoog staat, maar is dat nu een voorbeeld? Ik meen in alien ernst, dat het een dwaasheid is, die U aanhaalt. Voor wie geldt het ambtsgeheim van den dokter? Hij mag niet tegen den patient zeggen, dat hij dood gaat. Mr. Kusters: Als U het over dwaashe- den hebt, dan is dat een dwaasheid. Mr. Leesberg: U hebt het mis. Het ambtsgeheim is, dat de arts, niet anders dan met toestemming van den patient, met ande ren mag spreken over hetgeen de patient heeft. De heer Westerhof: Maar ingeval van een ernstige ziekte bespreekt de arts toch reeds met de familieleden, of het niet wen- schelijk is, om ook een ander arts te consul- teeren? Ik bedoel met consultatieve praktijk met, dat de directeur-geneesheer geen bespreking mag hebben met den behandelenden genees heer van den patient. Ik bedoel een consul- tatief verbod buiten het ziekenhuis, maar hij mag wel zijn de vertrouwensman van de dok toren. Spr. had wel gedacht, dat men zou zeggen, dat hij er niets van weet en daarom had hij met opzet verzwegen, dat de redactie van het voorstel is van dr. Heyermans en twee doktoren uit de stad. Mr. L e s be r g: Dan ben. ik er nog meer tegen. De heer Westerhof: Dat was je toch. Mr. Leesberg waarschuwt tegen een gevaar Welk gevaar kan dit anders zijn dan dat het iets duurder gaat worden? Het is toch geen gevaar, dat de bestrijding van de ziekte groo- ter gaat worden. Het bezwaar is dus geen ander dan een financieel. De geneeskundigen dienst werkt ook in R. K. steden voortreffe- lijk. De bestrijding van de ziekte wordt met den geneeskundigen dienst dus beter. Van dit betere wordt nu de prijs gevraagd en die kan het gevaar zijn, waarvoor mr. Leesberg waarschuwt. Maar dan had hij moeten waarschuwen tegen het geheele ziekenhuis Dat kost ook geld. Gevaar is er dus niet. Men kan alleen zeggen: „Er wordt te veel overhoop gehaald". De punten 1, 2 en 3 berusten op het oogenblik bij de stadsdoktoren; 1 en 2 blijft daarbij en 3 zou moeten komen bij den ver- antwoordelijken directeur van den geneeskun digen dienst, al moet daarbij natuurlijk een soepele samenwerking zijn met anderen. Maar uit den aard der zaak zal die directeur dat zelf kunnen doen. Die controle is wel zeer noodig, zoowel in het belang van de zieken als in dat van de gemeente. Een Eerste hulpdienst wil de ge heele Raad en deze zal onder leiding moeten komen van den directeur. Voor de organisatie van de gezondheids- zorg tot en met de beroepskeuze zal alleen ingeschakeld behoeven te worden da-tgene, wat er op't oogenblik is en wat particulieren willen laten inschakelen. De directeur-genees heer zal alleen zijn hulp aanbieden en meer niet. maar de eenheid van optreden naar bui ten in de bestrijding van de ziekte zal daar- door belangrijk worden verbeterd. Ik bedoel dus niet de dingen, die er niet zijn. Ik wil niets binnensmokkelcAl deze dingen moe ten groeien en houden verband met de finan- cieele mogelijkheden. Wat in een groote stad allemaal kan, kan in een kleine stad allemaal Maar wat wel kan, is de geneeskundigen dienst. De bestrijding tegen de besmettelijke ziekten moet natuurlijk uitsluitend het werk zijn van den geneesheer-directeur, geassis- teerd door de doktoren. Van de organisatie van arbeid voor onvol- waardigen wil ik alleen zeggen, dat het werk zoeken voor de leerlingen misschien onder leiding van den directeur beter kan worden gemaakt. Het doel is, wat hier en daar verspreid ligt in onze stad, als geneeskundigen dienst te organiseeren, opdat we daarover een alge heel overzicht krijgen. Zaandam en Den Helder verzekerden spr., dat-de geneeskundigen dienst daar voortref- felij'k werkt. Men heeft ook daar in den dienst opgenomen wat bestond en die dienst lang- zamerhand bij mogelijkheden uitgebreid en niet meer. Hartelijk hoopte spr., dat daarvoor ook in dezen Raad een meerderheid kan worden gevonden. Het deed spr. overigens genoegen, dat mr. Kusters reeds heeft gewzeen op de bezuini- gingen, die bij de aanstelling van een direc teur mogelijk zouden zijn. Mr. Kusters oordeelde het verstandig om niet in herhalingen te treden. Spr. kwam op tegen de verkleining van de door hem mo gelijk geoordeelde bezuinigingen. Voor hem stond het vast, dat er, wanneer men de directrice benoemt, er nog een ad- junct-directrice en een adjunct-adjunct-direc- trice zullen moeten komen. Mr. Leesberg: Dat is nooit de bedoe ling geweest. Mr. Kusters: Wanneer er een direc trice komt, dan moet er toch iemand zijn, die haar vervangt en die eerste hoofdVerpleegster zal toch hooger gehonoreerd moeten worden dan de andere hoofdverpleegsters, want zij zal een andere taak krijgen. Mr. Leesberg: Dat is nooit voorge- steld. Mr. K usters: Er bestaat zooveel dat nooit in de voorstellen gestaan heeft. Het is mijn absolute meening, dat, wan neer de directrice belast blijft met de econo mische leiding, een boekhouder-econoom over- bodig is en dat met een boekhouder volstaan kan worden. Dan zijn wij niet zulke kinderen, dat wij niet begrijpen, dat de directrice, als zij aan het hoofd van het grootere ziekenhuis komt te staan, een vrij aanzienlijk grooter salaris moet hebben dan aan het kleine. Ieder gevoelt, dat die dingen dan vanzelf aan de orde komen. Mr. Leesberg: Men mag niet met din gen. die in de lucht hangen, argumenteeren. Mr. Kusters: Mr. Leesberg wilde den geneesheer-internist een salaris geven van 5000. Mr. Leesberg: Met vrij wonen, enz. Mr. Kusters: Dat heb ik nooit gehoord, maar wij weten alien, dat er wel medici te vinden zijn, die elders een belangrijk deel van de praktijk achter den rug hebben en naar het vaderland terugkeeren en daar nog wel iets te doen willen hebben. De heer Westerhof: Er moet straks zijn vrije keuze bij de benoeming. Mr. Sluis: We moeten een eersteklas man hebben en geen half lamme. De heer Westerhof: Daarom behoeft het nog geen geldverdiener te zijn. Mr. Kusters: Ik betwist, dat een ge neesheer-directeur zooveel meer geld zal kos ten. Ten aanzien van den geneeskundigen dienst constateer ik, dat de heer Westerhot alleen een centrum wil hebben, en wanneer de nieuwe dingen worden ingevoerd, dat die dan bij den geneesheer-directeur moeten ko men. Mej. Carels had geen antwoord gehad op haar vraag of er aan gedacht is, dat er hoofdverpleegsters moeten komen en niet al leen leerlingen. Zij zou gaarne willen, dat het ziekenhuis den naam kreeg van 'n uitste- kende opleidingsschool. Voorts bepleitte zij nog de wenschelijkheid om voor de administratieve kracht zoowel aan den man als aan de vrouw de gelegen heid te geven, te solliciteeren. Schorsing der vergadering. De voorzitter schorste hierop de ver gadering om den Raad de gelegenheid te geven, voor de door Mr. Leesberg gewilde beraadslagingen. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat er in het college geen overeenstemming was verkr-egen over de instelling van den Geneeskundigen Dienst op de wijze, zooals de heer Westerhof dien had toegeiicht. Mr. Leesberg deelde mede, dat hij in het College in de minderheid was gebleven Het koppelen van de benoeming van een Ge neesheer-Directeur aan het instellen van een Geneeskundigen Dienst bleef hij onzuiver oordeelen. Hij vond het zuiverder om die zaken te splitsen. I Spr. deed het voorstel om eerst te beslis sen over de al of niet-benoeming van een Geneesheer-Directeur en het voorstel voor het instellen van een Geneeskundigen Dienst in handen van B. en W. te stellen om bericht en raad. Mr. Slu is en de heer Kees0m steunden dit voorstel, dat met 12 tegen 6 stemmen werd verworpen. Voor stemden de heeren Vogelaar, van Slingerlandt, mr. Leesberg, mr Sluis en de heeren Klaver en Keesom. Hierop kwam in stemming het voorstel van de Soc.-Dem. om aan het hoofd van het Stadsziekenhuis een Geneesheer-Directeur te benoemen, die tevens Directeur zal zijn van den in te stellen Geneeskundigen Dienst. Dit voorstel werd met 12 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen stemden mr. Leesberg, mr. Sluis, de heeren Klaver, Keesom, Voge laar en van Slingerland. De voorzitter deelde hierop mede, dat in de bijlage ten aanzien van de vrije artsenkeuze B. en W. inlichtingen hebben verstrekt over wat er in Hilversum is ge- beurd. B. en W. baseerden zich op officieele in lichtingen uit Hilversum. maar ontvingen naar aanleiding van de publicatie van die mededeeling uit Hilversum een brief van den Inspecteur van de Volksgezondheid dr. Doyer, die opkomt tegen de voorstelling van het geen in Hilversum zou zijn gebeurd. Spr. kan niet uitmaken, wie gelijk heeft, maar .achtte zich verplicht, den Raad hiermee in kennis te stellen. Spr. geloofde, dat desniettemin de Raad tot vrije artsenkeuze zou overgaan De heer Westerhof merkte nog op, dat op den grondslag van vrije artsenkeuze de gelden waren ingezameld en de buitenge- meenten subsidie hadden verleend. Z. h. st. werd hierop tot het instellen van de vrije artsenkeuze besloten. Bij punt 5 van het voorstel inzake De tarieven. wees de heer Westerhof erop, dat zijn fractie het voorstel had ingediend, om die ta- Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu en dan.' Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij,' het haar schoon en zacht en valt niet uit. dit ii rieven voor alien, onverschillig uit welke ge meente, gelijk te doen zijn, evenals het R.K. Ziekenhuis het geval is, Spr. oordeelde dit een levensvoorwaarde voor het Stadsziekenhuis. Hij oordeelde, dart op biz. 16 van de bijlage van B. en W. enkety? dingen staan die vreemd aandoen. Spr. las hetgeen te dien aanzien in die vierde alinea van biz. 16 te lezen staat en be toogde, dat B. en W. dus erkennen, dat de voorgestelde prijsverhooging voor patientan uit de niet-subsidieerende gemeenten de co»i- currentie bemoeiiijkt ten nadeele van hiet Stadsziekenhuis Bij den geheelen bouw is juist de geheele opzet geweest, dat die concurrence mogehik zou zijn. Het leek ons alien het beste, dat de' voorwaarden gelijk zouden zijn en aan de subsidieerende gemeenten is nooit een onjge- lijkheid van prijs beloofd. Hun is toegezej^d/ dat 't Ziekenhuis Centraal Neutraal zou3:ija en dat zij voorkeur zouden hebben bij het be-, zetten van de bedden. Meer is niet beloofd.] Ik meen dat wij onze belofte moeten hou den, maar dat wij niet meer behoevem te doen en zeker niet, als dit in het nadcel is van ons eigen ziekenhuis. 40.000 menschen van de 100 000 zielen„ die in de berekening op het Stadsziekenhuis zou-' den zijn aangewezen, vallen er daardoor' bui ten en hierdoor zou het ziekenhuis niet ge- exploiteerd kunnen worden. Het wordt een debacle. Het is onaannemelijk, dat er behalve" de rijken, die de hoogste klassenverpleging 'kun nen betalen, van die 40.000 menschen voor, een prijs van f 6 per dag naar het ziekerihuis' zullen gaan, terwijl zij voor f 3 in het !R K. ziekenhuis, waarvan niets dan goeds ge zegd kan worden, verpleegd kunnen wcu-den.1 De menschen hebben een neutraal zieken-'1, huis gewild, omdat zij in hun eigen milieus' verpleegd willen worden, maar als zij staan voor een prijs, dien zij niet kunnen betalen, dan gaan zij natuurlijk naar het R.K. Zkeken-, huis. Een steeds groeiende groep van ^men schen heeft zich vereenigd in de Vereemgingij voor Ziekenhuisverpleging om gedurende weken bij verpleging 3 per dag uitkee-, ring te krijgen bij een verpleging in de derde klasse. Waar moeten de 6000 gezinnen, die; voor f 3 per dag verzekerd zijn, het andere geld' vandaan halen om in het neutrale ziekenhuis verpleegd te kunnen worden? Bij den belastingdruk geven B. en W. toe, dat zekere groepen sterk gedrukt worden, maar zij zeggen daarbij: „Wij kunnen het geld niet missen". Dit is een standpunt en bovendien kan men daarbij dwingend optreden. Maar men kan geen patient dwingen om dubbel te betalen, omdat men een andere gemeente wil bevoor-' deelen. Bovendien is het voor die andere ge meente geen voordeel. Nu zeggen B. en W., dat men voor hen den kostenden prijs berekent, doch die is geen f 6 maar f 5. Wat is de kostende prijs?, Als men inplaats van gemiddeld 75 maar 50 pCt. bezet krijgt, dus geef ik om die+heorie van den kostenden prijs niets. Men krijgt al-, leen ten aanzien van den kostenden pnijs re- sultaat bij een volledige bezetting. Is het bovendien niet verstandig, aok de, buitengemeenten van Alkmaar te laten profi- teeren? Wat zou Alkmaar zijn zonder de' buitengemeenten? Het zou verschroraipelen;, een tweede Hoorn of Stavoren worden. Het Kath. Ziekenhuis houdt ook geen geldfy over, maar doet het ook voor dien prijs. Efij is geen Ziekenhuis in Nederland, dat in de-', zelfde klasse twee prijzen berekent. We zou.-, den een unicum worden en een rariteit. B. en W willen de gemeenten, die wel sub^, sidieeren, een voordeel geven, maar zij hebi, ben geen voordeel. Dit zou wel hot gevalj zijn, wanneer men hun terug gaf, wat de] anderen meer moeten geven. Wat baat het den heer Van Slingerlandtv als die 100 belasting moet betalen en hift daarover klaagt, als U tot hem zegt: maar de beer Westerhof moet 200 betalen"^ Zijn antwoord zal zijn: „Wat heb ik daar-] aan? Ik heb er alleen wat aan, als U hem no® wat meer en mij nog wat minder laat bei tal en". Bovendien betaalden ook andere gemeerv ten, zij het dan niet over de schijf van de gfr meentekas. Spr. las een bij hem ingekomen schrijveQi voor van den heer Van't Hof Sr., lid van den Raad van Akersloot en vertegenwoordiger, van het sub-comite aldaar, waarin deze hem te kennen geeft, dat hem de aanvullingsvoor-] stellen der S. D. A. P. juist voorkomen en bericht, dat door de niet-Kath. in zijn ge-, meente 1128.59 voor het Centraal Neutraal Ziekenhuis is geofferd. De Raad van Akersloot, die in meerderheid uit R.K. bestaat, stemde tot zijn grooten spijt de subsidie-aanvrage af en hij oordeelt het een groot onrecht om daarom van hen die als niet-Kath. hebben geofferd en het aP stemmen niet konden verhinderen, een hoo ger tarief te vragen. Spr. noemde dit een kreet om recht. Niet de bevolking van de niet-subsidieerende ge meenten zijn in verzuim, maar die gemeen- teraden. En zelfs niet die gemeenteraden in hun geheel, maar deelen daarvan. Moeten daarom nu al die anderen bloeden?, Dit kan door niemand billijk geacht worden.' Gisteren zeide U, gaarne billijk te willen zijn en ik geloof dat, maar dan kan dit tochi nooit bestaan. Spr. doet een beroep op het College, in te zien, dat de billijkheid ver- biedt," dit in te voeren. Wij hebben gelhke concurrentie-kansen gewild, maar met f 6 per dag voor 40.000 zieien uit onze omge ving kan ons ziekenhuis niet concurreeren. Met grooten ernst vraag ik: „Bega die fout nooit!" Laat de kosten voor alien precies gelijk zijn. Verschil in prijs voor dezelfde klasse bestaat nergens. De voorzitter merkte op. dat de heer Westerhof in zijn redeneering. dat dit een onrecht zou zijn, steunt op het feit, dat naar zijn meening de kostprijs theoretisch niet juist is. Spr. kan begrijpen, dat de heer Wes terhof tot die eonclusie komt. maar de eenige reeele basis is, uit te rekenen, wat de kost- in

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7