Provinciaal nieuws Binnenland Rechtszaken Kerk en school prijs is- Hoe die berekend is, laat ik daar, maar de kostprijs is berekend op f 6. Nu is het de vraag, of men op patienten, die men moet opnemen en minder betalen dan 6, het verschil moet bijleggen. Maar het is oak een vraag, of het billijk is, dat Alkmaar en de subsidieerende buitengemeenten het teksort moeten bijdragen, dat geleden wordt op patienten uit gemeenten, die in de te- korfen niet bijdragen en deze redeneering hebben B. en W. gevolgd bij het samenstellen van de bij lag en en wij hebben geoordeeld, dat clit onbillijk is. Op die manier zouden Alk maar en de subsidieerende buitengemeenten ook nog tekorten moeten dekken, die ont- staan voor inwoners uit niet-subsidieerende gemeenten. Nu weet ik wel, dat men den kostprijs niet zoo ,gemakkelijk kan berekenen als bij een lapje katoen; er zit iets zwevends in en ik zal de laatste zijn, die de bepaling wil hand- haven", wanneer zou blijken, dat ze zou strekken ten nadeele van het Ziekenhuis. Dit zou ilk zeer betreuren, maar toch zou ik in overweging willen geven, dit af te wachten en dit tarief vast te stellen. Wij zijn nog vrij om het al of niet toe te passen en mochten 'zich gevallen voordoen, waaruit blijkt, dat de bepaling ten nadeele van het Ziekenhuis is, dan wil ik gaarne de toezegging doen, dat iik de ewste zal zijn om voor te stellen, de be paling rite wijzigen, want dit willen wij zeker niet. Ik kan niet ontkennen, dat ik toegankelijk :ben voor de billijkheidsargumenten in den brief vain den bewoner uit de gemeente, waar- uit de tiewoners zelf hebben bijgedragen. Ik voel het voor hen als iets hards. Maar laten wij op het oogenblik aan de bepaling vast- houderu en kijken of het schade zal opleveren. De heer Covers gevoelde voor het idee van dert heer Westerhof. Na die toelichting van den burgemeester is spr. echter geneigd om met de bijlage mee te gaara en dit, omdat deze heeft gezegd, dat de toepassing soepel zal zijn. Spr. gaf nog in overweging om voor ge meenten,. die niet subsidieeren, maar waar een redelijk be drag werd ingezameld, nog een uitzondering te maken Mr. Kusters gevoelde, na de toelich ting voor het standpunt van B en W. Welk belang hebben anders de buitengemeenten erbij om te subsidieeren? De heier S i e t s m a y De voorkeur van bedden. Mr. K'us t ers verwachtte juist van deze regeling, dat nog meerdere gemeenten zullen gaan subsidieeren. De heer B n s e m a betoogde, dat het moeilijk .zal zijn om vast te stellen, of de be paling in- het nadeel van het ziekenhuis zal werken. Patienten, die 3 kunnen betalen, en daarvoor in net St. Elizabethziekenhuis te- recht kunmen, melden zich eenvoudig voor het Stads'/.iekenhuis niet aan. De kreet in den door den heer Westerhof voorgelezen brief moest voor de raadsleden toch volkcmen duidelijk zijn. Spr. gelooft niet, dat men door den maat- regel onwillige gemeenten tot het geven van subsidie lean bewegen. Hij betoogde voorts, dat de subsidieerende gemeenten de zaak hebben gesteund, omdat ook zij in het be lang van hun bevolking een Centraal Neu- traal Ziekenhuis wiiden. Verschil in prijs zal ook z. i. het Ziekenhuis niet ten goede komen. Mej. Car els vroeg nog, of ook in het St. Elizabeth-ziekenhuis 1/3 van den ver- pleegprijs' voor een pasgeboren kind bere kend wordt. Mr. Kitsters bevestigde dit. De heer Westerhof wees er nog op, dat aan de subsidieerende gemeenten ver- zekerd is, dat voor hun patienten geen andere regeling zou gelden dan voor de andere pa tienten Dit is dan ook gebeurd. Die ge meenten hebben in hoofdzaak bijgedragen om de bouwmogelijkheid grooter te maken. De Kath. gemeenten zullen nooit voor een subsidie stemmen. Er zijn ook gemeenten, ais Petten, die wel wiiden, maar niet konden. Men mag de menschen, die er geen schuld aan hebben. dat hun gemeentebesturen subsidie weigeren. de dupe niet laten worden. De heer Covers zeide nog, voor het voorstei te zullen stemmen, omdat de voor- zitter toegezegd had, maatregelen te zullen he men, de bepaling te wijzigen, wanneer dit noodig zou blijken. De voorz.itter betoogde nog, dat hij een enkel geval wel niet zou bemerken. maar als dit op een eenigszins belangrijke schaal gebeurde, dan zou hij dit zeker doen. Spr. bracht hierop in stemming het voor stei van de Soc.-Dem.; dat met 9 tegen 8 stemmen werd verworpen; voor stemden de Soc.-Etem. en de V. D.ers. Op voorstei van den heer Sietsma werd het onder 7 voorgestelde: „De regeling van eigendom. gebouwen en terreinen", aange- houden. Met algemeene stemmen werdeft de heeren G. C. Duin en M van der Weyst tot regen- ten benoemd. De rest van de voorstellen werd z. h. st. aangenomer., waarop de voorzitter de ver- gadering sloot. NOORD-SCHARWOUDE. Donderdagavond kwam de vereeniging Co- operatie ,,Nieuw Leven,, U.A. voor de derde maal in jaarvergadering bijeen. De opkomst was niet zoo groot als de vorige keeren. De voorzitter de heer J. Glas die voor het eerst de vergadering leidde, opende met een jwoord van welkom in het bijzonder aan de twee aanwezigen accountants van de Han delskamer de heeren Mandersloot en Vorrink. Medegedeeld werd, dat de heeren P. Hart c.s. van'Koedijk niet aanweeig kunnen zijn. Een woord van dank sprak de voorzitter nog aan de leden voor het in het nieuwe bestuur gestelde vertrouwen door hun verkiezing, te- vens aan de aftredende bestuursleden. Spr riep als voorzitter de medewerking in om de agenda vlug af te werken. De heer P. Zeeman dankte en verzocht als- nog opname van de in het afgeloopen jaar gehouden besprekingen over de loopende cre- diethypotheek. De voorzitter deed toezegging hiervan. Hierna werd het jaarverslag goedge- keurd. De balans gaf een netto winstcijfer van 1508.85. De omzet van de bakkerij was 52607.06. In 1927 was dit 47891.97. De omzet van de kruidenierswinkel was 46948.23, In 1927 49881, De heer Mandersloot deelde mede, dat de financieele positie van de zaak bijzonder gun stig is daar zich in de balans geheime reser ves bevinden. De heer P. Zeeman verzocht om het rap: port van den accoutant voor te lezen. De voorzitter antwoordde dat de balans ter in- zage heeft gelegen, en dat dit rapport voor het bestuur bestemd is. De heer Vorink gaf in overweging dit niet te doen doch las een openbaar rapport voor, waarin vermeld is dat de balans juist is en op betrouwbare wij- ze is samengesteld. De heer P. Zeeman was verheugd over de aanwezigheid der twee ac countants, doch had gaarne gezien dat dit eerder geschied was. Bij de balans van het eerste halfjaar was het bestuur eenparig van oordeel dat de sa- menstelling niet goed was. Met het bestuur was door den bedrijfsleider geen overleg ge- pleegd. De bakkerij die altijd winst gaf had toen verlies gemaakt, terwijl de winkel een weinig winst aanwees. Door te hooge afschrijving op de oven gaf deze balans verlies aan. De balans van het tweede halfjaar is an ders samengesteld met resultaat dat de bak kerij nu wel winst aanwees. Een te kort van een der bezorgers is afgeboekt, doch was niet noodzakelijk. De bedrijfsleider heeft verzuimd dit tijdig ter kennis van het bestuur te bren- gen opdat maatregelen genomen hadden kun nen worden. De bakkerij controle is ook nog steeds niet ingevoerd. De voorzitter zeide hierop dat het bestuur in overleg met den heer Mammen de bakkerijeontrole zal invoeren. De heer Zeeman zeide vervolgens dat de ex- ploitatie rekening niet juist is samengesteld, daar de bakkerij met loon van den winkel be- last is. De voorzitter vroeg of het den heer Zeeman niet voldoende was dat de bedrijfsleider er- kend heeft in deze niet goed gehandeld te hebben. De heer Zeeman voortgaande kwam er te gen op dat hij door den bedrijfsleider als leugenaar is uitgemaakt, hetgeen in de N.L. Crt. is opgenomen. (Door ons is dit in het vorige verslag niet gedaan omreden het ons niet gewenscht voorkwam de gevoerde rumoe- rige discussies op te nemen, doch alleen te volstaan met de feiten waarover het gaat, Corr.). Spr. heeft zijn reputatie op te houden. E>e heer Vorrink kwam er tegen op dat der- gelijke dingen besproken worden, waar 99 pCt. der leden niets van begrijpen. De laatste 6 jaren is het de Directie der Handelskamer opgevallen dat deze zaak groeide. Nu gaat de zaak achteruit door allerlei onaangename dingen. De sop is de kool niet waard. De heer Zeeman kwam nogmaals terug op het verslag in de N.L.Crt. welk blad hetgeen voorgevallen is in de vorige vergaderingen, nog voor de vergadering plaats vond, niet heeft opgenomen. (Dit betreft het lijstje van bestuurscandidaten dat de bedrijfsleider aan de leden wilde verstrekken ter aanbeveling, wat de stemming in deze vergadering ru in oerig maakte). De verslaggever van de N.L.Crt.., vroeg het woord en zeide tegen deze beschuldiging te moeten opkomen. De corespondent van de Alk. Crt. verklaar- de het bovengenoemd gebeurde wel te heb ben opgenomen daar dit de stemming op de ze vergadering zeer heeft bei'nvloed. De heer Mandersloot deelde mede dat door de ver- hoogde bloemprijzen eerst verlies is gemaakt, doch dat dit later weder is ingehaald. Op de gebouwen is 10 pCt. afgeschreven terwijl over het eerste halfjaar de debiteuren hooger wa- ren als over het tweede halfjaar. Wat het te veel geboekte loon tenlaste van de bakkerij ge- treft noernde spr. een bedrag van naar schat- ting 400. Na nog eenige discussie werd de balans, zooals deze thans is samengesteld, goedgekeurd. Namens de commissie tot het nazien van de balans verklaarde de heer H. Bakker de balans voor accoord. Spr. wees er op dat de vorige cooperatie door oneenigheid' ten gron- de is gegaan waarom hij een waarschuwend woord deed hooren. Het dividend wat uitge- keerd zal worden werd op 3 pCt. vastgesteld. Daar de vergadering meer dan 75 leden heeft werd besloten om zich aan te sluiten bij de Handelskamer. Hierbij werd den wensch geuit meer artikelen van dit lichaam te betrekken. Verder werd besloten het regeeringscrediet groot 6000, af te lossen, waardoor de z.g. commissie van negen, welke hiervoor aan- sprakelijk was, werd ontheven. Alsmede werd besloten 6000, geleende gelden af te lossen en hiervoor een eerste hypotheek van 10.000 te sluiten. 2000 zal dan uit de gewone middelen worden betaald. Voor uitbreiding van de wijken te Alkmaar, Kalverdijk en Tuitjehorn, werd besloten een auto aan te schaffen. Aan den heer Van Eeten, personeellid, werd op nader overeen te komen voorwaarden met het bestuur besloten toestemmmg te geven tot het in stand houden van een sigarenwin- kel door dezen. Een principieele uitspraak werd in deze niet gedaan. De nieuwe commissie voor het nazien der volgende balans zal bestaan uit de heeren H. Bakker, A. Nouwen en J. Zeeman. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Zeeman of inzake het gegeven ontslag aan een der bakkers overleg is gepleegd met den Bakkers- bond, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit zou geschieden. Het was inmiddels 12 uur geworden, de zaalhouder moest tot sluiting overgaan, zoo- dat de voorzitter met een kort woord deze derde en laatste vergadering sloot. HOORN. SINT PANCRAS. Dat onze plaatselijke afdeeling van „Het Witte Kruis", niet stil zit, blijkt ons thans weer uit het feit, dat bij die leden, welke een diploma behaalden voor „Eerste Hulp bij Ongelukken'' een bordje als duidelijk ken- teeken aan het huis is bevestigd. Zoodoende ,kan men, bij plotselinge ongevallen, onmid- dellijk zien, waar vakkundige hulp verleend kan worden. Tevens wordt aan ieder dezer leden een volledige verbandtrommel verstrekt. Voorwaar een nuttige maatregel, waarvoor deze vereeniging zeker een woord van lot toekomt. GROOTE FABRIEKSBRAND TE BEEK EN DONK. Vier a 500.000 gulden schade. De reeks groote branden heeft zich weer voortgezet. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een zeer felle brand gewoed bij de N.V. Van Thiel's Draadindustrie te Beek en Donk (N. Br.) Omstreeks twee uur in den nacht werd de brand ontdekt door de dienstdoende brandwacht. De Beek en Donksche brand- weer was binnen tien minuten ter plaatse en gaf spoedig water; zij was echter tegen de zen brand, die een zeer grooten omvang dreigde aan te nemen, niet opgewassen. Onmiddellijk werd dan ook de brandweer van Helmond gewaarschuwd, die spoedig met twee motorspuiten ter plaatse was. In totaal werd met 7 stralen water gegeven. Het vuur was het eerst ontdekt in de ma- chinefabriek, die hoofdzakelijk voor reparatie en nieuwbouw is ingericht. Hier stonden on- geveer 30 werktuigmachines van de modern- ste constructie, die tevens dienden voor de re paratie van 300 productie-machines, waar over de grootste draadnagelfabriek in Ne- derland beschikt. (Zij brengen ongeveer 400.000 ton volgens het modernste Ameri- kaansche productie-systeem op). Deze werktuigen waren in een minimum van tijd een prooi der vlammen, benevens eenige in aanbouw zijnde nieuwe patent-ma chines. Kromgetrokken en verbogen, staan zij nu bedolven onder de ingevallen muren. De schade alleen door de vernieuwing van deze werktuigmachines wordt geraamd op 100.000, terwijl de geheele schade, die door den brand is aangericht f. 400.000 a 500.000 beloopt. Het vuur breidde zich zeer snel uit en ach- eenvolgens werden de magazijnen, de tim merwinkel, de houtopslagplaats, de model- len-zolder, een olieopslagplaats en ten slotte ook de galvaniseerinrichting door het vuur aangetast. De magazijnen, waar de gereed- liggende goederen, zooals draadnagels, draad, emballage-artikelen enz., waren op- geslagen, kregen veel waterschade. Onder de stoommachine, die zelf ook beschadigd werd, stond in den kelder ha de blussching meer dan een halve meter water. Dank zij het krachtig optreden van de directie der fabriek, gesteund door de arbeiders, die in allerijl in het nachtelijk uur waren komen opdagen, heeft de brand geen grootere uitbreiding aan- genomen. Om half drie des nachts bereikte het vuur zijn hoogtepunt. Toen vielen de daken van het middengedeelte der fabriek, die langs de Zuid-Willemsvaart ligt, in, ook de muren stortten in. De vlammen sloegen hoog op en nu en dan ontploften bussen chemicalien. Massa's gloeiende spijkers l&gen in de brandende fabriek, terwijl brandende embal lage-artikelen als een vuurwerk door de lucht vlogen tot op vele kilometers afstand. Het geheele middengedeelte der fabriek is uitge- brand. De electrische hangbaan-transportin- richting is voor een groot gedeelte vernield. Het blusschingswerk duurde den geheelen nacht voort. Tegen vijf uur in den ochtend kon de brandweer van Helmond inrukken en het na-blusschingswerk overlaten aan de fa- brieksbrandweer en de brandweren van Beek- en Donk. Den geheelen Zondag hebben deze de gloeiende en smeulende puinhoopen nat ge houden. De vele nieuwsgierigen werden door de gemeente- en rijkspolitie van Beek en Donk, geassisteerd door den marechaussee uit Hel mond, op een afstand gehouden. Op de fabriek werken 350 arbeiders, die voorloopig het werk niet zullen kunnen her- vatten. Nog valt te melden, dat de voorraad der fabriek 3 a 4 ton bedroeg, die veel brand- en waterschade kreeg. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. ZES HUIZEN AFGEBRAND. Zondagmiddag heeft te Oldebroek een groote brand gewoed, waardoor 5 boerderij- en en een rijwielzaak in de asch werden ge- legd. De brand brak uit tijdeps de afscheids- preek van ds. Klomp in de Ned. Herv. Kerk. Een der hoorders riep plotseling „Brand!", waarop het kerkgebouw leegstroomde. Het vuur werd door den fellen wind aan- gewakkerd en sloeg van het eene huis op het andere over. Daar alles zedr droog was, greep het vuur zeer snel om zich heyi. De brandweer kon weiniff uitrirhten en eenvolgens werden 5 boerderijen en een rij wielzaak een prooi der vlammen. Uit de huizen kon een gedeelte der meu- belen worden gered. Eenige stuks vee zijn in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Omtrent den brand te Oldebroek wordt ons nog het volgende gemeld: Omstreeks 3 uur werd brand ontdekt in een hooiberg, staande bij de woning van ge- broeders v. d. Kamp, wonende in de buurt- schap Winkeldorp. Het vuur sloeg onmiddel lijk over naar de met riet bedekte woning. Door den wind aangewakkerd, werden in zeer korten tijd de drie landbouwerswonin- gen, gelegen ten westen van eerstgenoemde woning en een landbouwerswoning aan den overkant van de straat, eveneens door het vuur aangetast. Al deze huizen waren met riet gedekt, zoodat aan blusschen niet te denken viel. Behalve deze vijf huizen verbrandden en kele bij deze woningen staande hooibergen, schuren en de rijwielherstelplaats van den heer R. Stouwdam. Tengevolge van den brand werden 7 gezinnen dakloos, n.l. die van gebr. v. d. Kamp, wed. W. Stouwdam, G. v. h. Hof, H. v. d. Hoop, T. J. Stange, W. v. d. Kamp Wzn. en A. Scheurs. Boven dien kregen twee huizen, bewoond door H. Morren en G. Spijkerboer Hzn., brand- en waterschade. Een begin van brand in deze perceelen kon met moeite worden gebluscht. Wanneer deze woningen ook waren afge- brand, zouden nog tal van huizen een prooi der vlammen zijn geworden, daar nog een aantal met riet gedekte huizen direct aan de ze grenzen. Behalve een gedeelte der meube- len werd ook een aantal rijwlelen van den rijwielhandelaar Stouwdam e;n prooi der vlammen. De brandspuit uit Oldebroek kreeg assisten- tie van de motorbrandspuit uit Elburg. Alle woningen waren verzekerd, enkele echter zeer laag. VECHTERSBAAS DOOR VELD- WACHTER NEERGESCHOTEN. Gisteravond ging het in een cafe te Some- ren (N. Br.) nog al rumoerig toe en tegen half elf raakten de bezoekers zoodanig met elkaar slaags, dat de assistentie van den ge- meenteveldwachter van Esch werd ingeroe- pen. Hoewel het sluitingsuur nog niet was aan- gebroken achtte deze het in verband met de stemming der bezoekers gewenscht, dat het cafe gesloten zou worden, natuurlijk tot groote ontevredenheid der cafebezoekers; die een dreigende houding tegenover den veld- wachter aannamen. Deze slaagde er echter in, de menschen te bewegen, zich te versprei- den, met uitzondering van een groepje van ongeveer 6 belhamels, die den veldwachter aanvielen en hem ernstig mishandelden. De veldwachter zag kans, zijn revolver te trek- ken en te schieten. Een der ergste belhamels, de in den omtrek ongunstig bekend staande J. H. Driessen, werd door een kogel zooda nig getroffen, dat hij spoedig daarop over- leed. Het slachtoffer was ongehuwd, 29 jaar en los-werkman van beroep. Algemeen is men overtuigd, dat de veldwachter uit zelfverdedi- ging gehandeld heeft. AUTO-ONGEVAL NABIJ MUIDEN. Twee gewonden. Zondagochtend is op den Muiderstraatw. tegenover de Springstoffenfabriek, de auto G 64466 omgeslagen, doordat de bestuurder, bij een poging om snel voor een van de tegen- overgestelde richting komenden auto uit te wijken, niet voldoende stuurvast bleef. Bij den val bleef de bestuurder ongedeerd. In den auto bevonden zich twee dames en een knaap, van wie de eerstgenoemden in het aangezicht ver- wond werden, doordat een der portierramen bij de omkanteling geheel verbrijzeld werd. Door een lid der vrijwillige verkeerspolitie voor Noord-Holland, die in gezelschap van een rijksveldwachter juist met zijn auto aan-. wezig was, werd naar de Crt. meldt, aan de gewonde dames de eerste hulp verleend. Zij werden daarna door een passeerenden auto- mobilist, die welwillend zijn wagen aanbood, naar Amsterdam teruggereden. De omgekeerde auto bleek, na weer op zijn 4 wielen gezet te zijn, vrij ernstig bescha digd. STAKING OP EEN SCHEEPSWERF Te Zaandam is heden bij de scheepswerf „Concordia" van de firma Seijbelsbergen een staking van personeel uitgebroken. Van de 38 arbeiders hebben 15 het werk neergelegd. De overige arbeiders hebben zich voor voortzetting van den arbeid ge meld. De stakende zijn hoofdzakelijk klinkers en jongens. DE WRAAK VAN EEN BELASTING- BETALER. Vrijdagnacht zijn bij den gemeente-ont- vanger te Zoeterwoude alle ruiten ingesla- gen. De politie is den dader, die gisteren een dwang-bevel ontving, op het spoor. MELKWAGEN EN TWEE PAARDEN IN DE DIEPTE VERDWENEN Voerman verdronken. Hedennacht is door tot nu onbekende oor zaak de pont over't Rechterdiep (Kampen) gezonken. Op de pont bevonden zich een melkwagen en twee paarden. De voerman, zekere v. d. W. verdween met wagen en de beide paarden. Niemand schijnt het onge- val bemerkt te hebben. Eerst hedenmorgen ontdekte men het tragisch gebeuren en kon men het lijk van V. d. W., benevens de cada vers de twee paarden en den melkwagen naar boven brengen. Nader wordt ons nog gemeld: De 28-jarige gehuwde melkrijder H. v. d. Wetering, woonachtig te Kampen, reed he- denochtend omstreeks twee uur met zijn wa gen naar de Kattenmarkt. Hiertoe moest hij met de pont over het Rechterdiep, denmeest westelijken arm van den IJsel. Hij was alleen en legde de pont vast. Daarna heeft hij op de markt de bussen op den wagen geladen en is toen weer teruggereden. Het schijnt dat v. d. W. toen hij weer met zijn wagen op de pont wilde gaan, door de duisternis misleid, slechts voor de helft op de pont is gereden, waardoor het noodlottig ongeval geschiedde. Ook is het mogelijk dat hij de pont niet goed heeft vastgelegd, waardoor deze af- dreef. Hedenmorgen miste men v. d. W. op de melkfabriek. Na onderzoek vond men z'n pel op het water drijven. Na dreggen haalde men zijn lijk op>Ook de verdronken paarden ea de melkwagen wercien naar boven gebracht. V. d. W. laat een vrouw en drie kinderea achter. v KORTE BERICHTEN. Zaterdag werd het eerste congres voor Kleuterzorg voortgezet. Er worden nog eeni ge referaten gehouden. KINDERMOORD. "7 De vierde kamer van de rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 21-jarige ongehuwde dienstbode, die terecht heeft gestaan wegens moord of doodslag, subs, wegens uitlokking van of medeplichtigheid aan moord of doodslag, op 19 December j.l. te Nieuwer-Amstel ge pleegd op haar anderhalfjarig kind. Naar men zich zal herinneren, zou deze vrouw het kind levend in een tochtsloot on der genoemde gemeente hebben geworpen, waar de kleine door verdrinking om het leven is gekomen. De rechtbank heeft de vrouw wegens moord tot vijf jaren gevangenisstraf veroor- deeld. Overwegingen van het vonnis zijn niet meegedeeld Het O. M. had vier jaren gevangenisstraf geeischt. VEREENIGING VOOR CHRISTELIJK VOLKSONDERWIJS. Onder presidium van prof. dr. W. *J. A a 1 d e r s van Groningen kwam Vrijdag d« vereeniging voor Chr. Volksonderwijs in „Parkzicht te Amsterdam in 38e algemeene vergadering bijeen. De voorzitter hield een openingsrede naar aanleiding van het Schriftwoord Galaten 6 2. Dr. Philip J. Idenburg gaf een overzicht van de Hervormde scholen te Amsterdam. Vervolgens kwam het jaarverslag in be handeling. Geopend werden 17 nieuwe herv. scholen en twee sloten zich bij de vereeniging aan. Aangesloten zijn thans bij de vereeniging 452 scholen, vijf kweekscholen, 17 schoolver- eenigingen en 70 bewaarscholen. De vereeniging heeft 18 inspecteurs. Het financieel verslag sloot met een kassaldo van 2831.02. De jaarverslagen werden goedgekeurd. In de middagvergadering refereerde de hr. A. R. J. Bazuin hoofd eener Chr. School te Beilen, over „Ons Daltononderwijs in theorie en practijk", waarna de vergadering gesloten werd. CHR. GEREF. SCHOOLDAG. Te ApeldoorK Donderdag werd te Apeldoorn de school- dag gehouden van de Chr. Geref. Kerk in Nederland, Prof. v. d. Schuit opende als rec tor der theol. school de bijeenkomst, waarbij hij wees op het schoone woord van den psalm: „Bidt om den vrede van Jeruzalem", die z. i. moet worden gezocht in het licht van het Bijbelwoord: „Hebt de waarheid en den vrede lief". Na het inleidend woord van prof. v. d. Schuit hield ds. J. D r e n t h, uit Broek op Langendijk, een rede. Spreker begon met de opmerking, dat de tijd, waarin we leven, een ernstige ishet is het begin van den grooten afval. Belangrijke veranderingen grijpen plaats op het gebied van het geestesleven. Toch kenmerkt zich onze tijd niet door onver- schilligheid, onze eeuw is religieus. Ten slotfe gaf spreker aan, dat de Kerk moet handelen overeenkomstig de geschriften, waarna hij opmerkte de theol school te ge- denken, omdat van haar moeten uitgaan de mannen, die leiding hebben te geven. Ds. H i 1 b e r s, uit Enschede, sprak over: Israels Koningschap. DE DIRECTEUR DER GEMEENTE- WERKEN MAAKT BEKEND, DAT DE GASTHUISSTRAAT, HET KERKPLEIN, DE PATERNOSTERSTRAAT EN HET ZEVENHUIZEN VOOR RIJVERKEER VANAF DINSDAG 28 MEI 1929 TOT NADERE AANKONDIGING ZULLEN ZIJN AFGESLOTEN. \c -* - MM—iMilWWMB Op de tegen a.s. Dinsdag uitgeschreven zit. ting van den Gemeenteraad komen een paar belangrijke onderwerpen aan de orde en wel in de eerste plaats nadere voorstellen in zake de oprichting van een openbaar slachthuis. Deze zaak heeft een voorgeschiedenis. Den 27en Juni 1927 heeft de toenmalige Raad beslo ten tot oprichting van een abattoir c.a. Op de begrooting 1929 is hiervoor een bedrag van 155.606.78 uitgetrokken. In het tijdsverloop van Juni '27 tot heden hebben zich echter verschillende moeilijkheden voorgedaan met enkele gemeenten, behoorende tot den keuringskring Hoorn, waartoe behooren deze gemeente en 8 buitengemeenten. De gemeentebesturen van Berkhout, Blokker, Oudendijk en Zwaag wenschten zich in verband met de plannen van Hoorn tot oprichting van een openbaar slachthuis van den keurings kring af te scheiden. B. en W, verklaren, dat deze kwestie met genoemde gemeenten thans feitelijk formeel is opgelost, B. en W. doen nu inzake de stichting nadere voorstellen en vragen machtiging tot spoedige aanbesteding van den bouw van een abottoir c.s. aan het Keern, Waar de raming thans 172.000 bedraagt, vraagt het college voorts een crediet van 16000. Het leeningsvoorstel zal dan t. z. t. bij den Raad worden ingediend. Bovendien komt opnieuw aan de orde de stichting van een nieuwe Hoogebrug, ter ver- vanging van de tegenwoordige houten, die bouwvallig is. De monumenten-commissie en de regeering zijn hier aan te pas gekomen, omdat men vreesde, dat het stadsschoon zou worden ge- schaad. In overleg met deze commissie wordt thans het voorstei opnieuw in behandeling ge nomen. De kosten worden geraamd op 21000.—. Donderdag is het zevenjarig dochtertje van Poel te Wijde Wormer, aldaar op den Zui- derweg door een auto, komende van Purmer- end, overreden. Het kind is naar het St. Liluna- gesticht aldaar vervoerd, waar het na aankorast aan de bekomen verwondingen is overleden. De Algemeene Bond van Politiepersoneel in Nederland heeft te Groningen zijn jaarver gadering gehouden. (Niet-Officieel). 450sie STAATSLOTERIJ. be trekking van Maandag 27 Mei: Se kl.. 9e Hist. Hooge prllzen: 516S 12706 1000— 7881 7980 9099 11345 12297 15125 15848 16408 17812 18719 f 200. 119 6#3 30S3 8527 9876 12017 12081 14555 17944 19*70 100— Prijzen van 70. IS 429 477 557 651 698 818 861 924 936 975 994 1050 1292 1414 1531 1735 1777 1850 1995 2075 2159 2174 2411 2505 2511 2657 2670 2707 2725 2967 3058 3138 3226 3286 3329 3367 3491 3585 3669 3682 3742 3789 3809 3814 3846 3848 3862. 3891 3973 4027 4091 4196 4266 4289 4441 4472 4499 4574 4856 4910 4993 5097 5162 5229 5357 5563 5626 5678 5682 5737 5829 5837 5880 6078 6JOO 6480 6488 6631 67311 6775 6788 6929 6958 7091 716! 7819 7464 7476 7786 7782 7?71 S<78 830? 3431 8456 8558 5644 882-1 3894 8904 9031 9059 9100 9133 9330 9441 9490 9557 9605 9612 9549 9869 9951 10217 ',0344 10474 10513 10604 10608 106IT 10654 10760 11101 1H79 11175 11189 11200 111287 11449 11485 115o6 11595 11641 11670 11704 11758 11792 12029 12044 12103 12129 12173 12199 12348 13402 12481 12501 12590 12786 13056 13089 '.3247 13400 13452 13501 13621 13681 13704 13707 13920 13936 13988 14032 14061 14183 14193 14371 14415 14468 14553 14581 14649 14658 14730 14768 14806 15138 15289 15357 153 85 15479 15500 15587 15746 16072 16141 16234 16354 16370 16375 16391 16392 16470 16519 16750 16801 16862 17014 17215 17223 17326 17391 17502 17536 17757 17872 17896 18042 18085 18108 18(42 18247 18291 18f26 18884 19079 19203 19310 19436 19477 19525 -.&26 19548 19577 19657 19764 19839 19963 19964 20122 20164 20193 20360 20479 20602 20606 30625 30642 20664 20796 20S5S J

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 8