DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenland Honderd een en dertigste Jaargang 1929 l^QTmemciitspTijs foij vooruitlbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmto. Brieyen francoBoek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3, Sedactie No. 33. DINSDAtt 28 HEI Dagelijksch overzicht. Onze Kolonien. No. 123 Dif nummer fcesfaaf aH 2 bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 DE BELGISCHE KAMER- VERKIEZINGEN. De strijd van Zondag; de liberale w'uinen ten koste van de soc.-dem.; de frontpartij komt naar voren; de samenstelling der oude Kamer. Zoo heeft dan ook Belgie zijn groote ver- zingen gehad, en hebben de kiezers Zondag een nieuwe Kamer en 93 nieuwe senatoren gekozen. Hoewel de uitslag op het oogenblik, dat we dit schijven, nog niet geheel bekend is, kunnen de voorloopige cijfers ons toch wel iets zeg- gen. Het schijnt dan, dat de socialisten, die vier jaar geleden een zoo groot succes behaalden, deze keer eenige zetels achteruit gegaan zijn Deze stemmen zijn waarschijnlijk ten goede gekomen aan de liberalen die 5 a 6 zetels yooruit zijn gegaan. Verder hebben de katholieken eenige ver- fliezen te boeken. Dat is grootendeels het ge- ivolg van de actie der Vlaamsche nationalis- ten. De stemmencijfers immers van de Front partij zijn in Vlaanderen aanzienlijk geste- gen en de algemeene verwachting is, dat deze partij, die in de vorige Kamer over zes zetels beschikt, er thans viji of zes bij zal krijgen. Ook in den Senaat zouden ze thans vertegen- woordigd zijn. Alles te zamen genomen, mag men wel aan- nemen, dat er katholiek-liberale coalitie eenigszins versterkt uit de verkiezing te voor- schijn zal komen en dus aan het bewind blijft De nieuwe Kamer zal het thans ook zonder de communisten, die tot dusver twee zetels hadden, moeten stellen, wat waarschijnlijk de werkkracht en de geest der andere politieke groepen zeer zal bevorderen. Is dus de officieele uitslag nog niet bekend, toch kunnen we wel even de samenstelling der oude Kamer raemoreeren, zoodat dan duide- lijk zal blijken, welke verandering er plaats zullen hebben. De regeering van Jaspar, die het land om de vernieuwing van haar mandaat vroeg, be staat uit een coalitie van katholieken, libera ten en christen-democraten (katholieke arbei ders) en was in November 1927 benoemd toen de socialisten, die in het ministerie van „nationale eendracht" hadden gezeten, naar de oppositie overgingen, omdat net parlement de nieuwe legerwet betreffende verkorting van den militairen diensttijd tot zes maanden ver- worpen had. De aftredende Kamer bestond 78 katholieken (met inbegrip van 3 christen- democraten), 78 socialisten, 23 liberalen, f leden van de frontpartij (Vlaamsch-nationa listen) en twee communisten. De regeering be zat dus in de Kamer een meerderheid van 15 stemmen over de vereenigde oppositie van socialisten, communisten en fronters. En thans zullen we de andere berichten maar dienen af te wachten CHINA. FENG EN TSJANG. Fengs chef van den generalen staf terechtgesteld. De chef van de generalen staf van gene ral Feng, generaal Li Soen Goi, is Zondag op bevel van generaal Feng in zijn hoofd- kwartier gearresteerd en onmiddellijk terecht gesteld. Hij werd er van beschuldiga, de troe- £en van generaal Feng overgehaald te heb- en tot muiterij ten gunste van de regeering van Nanking. Generaal Feng hield een toespraak tot zijn soldaten, waarbij hij verklaarde naar een mi- litair bondgenootschap met de Sovjet-Unie en Mongolie te streven, om den dictator Tsjang Kai Sjek te bestrijden. Hij heeft als doel China een dictatuur der arbeiders te geven. Op last van generaal Feng is een nieuw politick bureau van de Koeomintang ge- vormd, dat den strijd tegen de regeering van Nanking zal leiden. EEN SLAG MET ZEESCHUIMERS. Meer dan duizend hunner gesneuveld. Uit Sjanghai wordt aan de „Times" ge- meld, dat aan de monding van de rivier de ,Whangpoo bij Woosoeng tusschen regee- ringstroepen en een vloot van zeeschuimers een bloedige slag heeft plaats gehad, waarin twintig booten der zeeschuimers tot zinken werden gebracht, meer dan duizend piraten yerdronken of werden doodgeschoten en 250 werden gevangen genomen. Tweeduizend ge- ,weren en veel ammunitie vielen den strijd- krachten der regeering in handen. Een groote vloot gestolen visscherbooten werd veroverd. De regeeringsstrijdkrachten leden zware verliezen. De „Times" meldt nog over den slag tus schen strijdkrachten der Chineesche regee ring en zeeschuimers, dat sedert de laatsten maanden een bende roovers, hoofdzakelijk be- staande uit oud-soldaten, de'bevolking aan den mond van den Jangtze had geterrori- seerd. De bende had tallooze verwoestingen :n plunderingen op haar geweten en los- prijzen afgeperst tot een som naar schatting 1 millioen (Chineesche) dollars 1.200.000) groot. Vroeger hebben reeds verscheidene ideine gevechten met regeeringstroepen plaats gehad, doch de schuimers slaagden er steeds weer in, den dans te ontspringen. Vrijdag- morgen werden zij in groot getal door een politiepatrouille opgemerkt, die daarvan aan de autoriteiten verslag deed. Drie kruisers en verscheidene politiebooten werden .uitge- zonden, terwijl troepen den rivieroever be- zetten om te beletten dat de roovers over land zouden ontsnappen. Na een gevecht van twee uren werden de piraten verslagen. DUITSCHLAND. DE ROODE FRONTSTRIJDERSBOND. Een protest der K- PD. De communistische partij van Duitschland heeft bij het rijksgerechtshof een protest in gediend tegen het verbod van den Rooden Frontstrijdersbond, voor zoover dit betrek- king heeft op den staat Saksen. Pantserkruiser en eenheidsstaat. Gisteren zijn, na enkele korte begroetings- redevoeringen van buitenlandsche gasten de eigenlijke werkzaamheden van het socialis- tisch congres begonnen. Namens het partij- bestuur rapporteerde afgevaardigde Vogel over den politieken toestand. Hij zeide, dat na de verkiezingen van vorig jaar Mei slechts een coalitieregeering in Duitschland mogelijk was en ofschoon de werkzaamheden in het eerste jaar niet bepaald geschikt waren ge- weest om vele partijgenooten warm te doen loopen, moest men erkennen, dat de regee ring van Miiller met buitengewone moeilijk- heden had te kampen gehad. Uit den aard der moties, die bij het partijbestuur ingediend waren bleek, dat vele afdeelingen slechts cri- tiek oefenden op wat de partij nog niet had kunnen bereiken zonder te denken aan de tal- rijke aanslagen op de arbeiders en hun rech- ten die door de partij in den Rijksdag afge- weerd waren. Het klasse-karakter van de par tij zou niet door de samenwerking met bur- gerlijke partijen te loor gaan maar omdat van die samenwerking zoo veel afhing kon men niet alle programpunten als het ware onder 'n tellermeerderheid in den Rijksdag verwezenlijken. De pantserkruiser. Verscheidene moties waren ingediend welke aandringen op tegenstemmen door de sociaal democratische ministers wanneer de verdere credieten voor den bouw van den pantser kruiser aan de orde komen, en eenige zeggen onverbloemd dat er toch een meerderheid voor den afbouw in den Rijksdag aanwezig is zoodat de ministers zich het schoone ge- baar van eerbied met hun partijgenooten. in den Rijksdag die unaniem tegen zullen stem- men, niet behoeven te laten ontgaan. De partijgenooten die zoo naief openhar- tig redeneeren, vergeten hierbij dat het tegen stemmen der ministers hun aftreden tot ge- volg zou hebben, waarmee dan de langdurige crisis die wij juist bezworen hebben weer op zou duiken met de ergste gevolgen voor de arbeiders in de eerste plaats. Het partijbe stuur verzocht ons volmaakt nuttelooze de- batten te voorkomen alle voorstellen nopens den pantserkruiser niet op dit congres in be- handeling te willen nemen. De Rijksdaggroep zal tegen stemmen en de ministers zullen, om dat zij tot een coalitie-regeering behooren, waarin zij niet gemist kunnen worden, voor- stemmen. Dit is eenvoudig een maatregel van opportunisme die met de eenheid der partij verder niets te maken heeft. Het bestuur wenscht daarentegen het voornaamste punt van het binnenlandsch po- litiek beleid, de verwezenlijking van den Duitschen eenheidsstaat, uitvoerig te behan- delen en verzoekt alle afdeelingen der onder- scheidene bondsstaten en commissies dit vraagstuk met den grootsten ernst te willen onderzoeken. De financieele toestand Na de rede van Vogel rapporteerde Conrac Lrlwig over den financieelen toestand en den invloed der partij in het openbare leven. Uit zijn cijfers bleek dat bijna alle afdeelingen toeneming van het aantal partijgenooten meldden en de financieele toestand in de meeste afdeelingen gezond was. Aan leden van den Rijksdag, de landda gen van de bondsstaten, provinciale staten en gemeenteraden bezit de partij ruim 44..000 vertegenwoordigers; er zijn 889 sociaald mocratische burgemeesters in groote en 897 in kleine gemeenten benevens 520 wethouders In geheel Duitschland verschijnen 196 sociaal- democratische dagbladen onder welke 28 met meer dan een editie per dag. NOG EEN COMMUNISTISCH BLAD VERBODEN. Het communistische orgaan „Der Klassen kampf" te Halle is, volgens het W. B. voor vier weken verboden. EEN BARONES-DIEVEGGE. In een luxe-hotel in het westen van Berlijn is gistermiddag, naar het „Berl. Tageblatt" meldt, de 24-jarige barones von Monrai aan gehouden, onder de ernstige verdenking ju- weelen ter waarde van ruim 100.000 mark te hebben gestolen, waarbij een paarlensnoer van 50.000 mark. Op het hoofdbureau van politic legde zij een uitvoerige bekentenis af Zij heeft de diefstallen sedert December 1. gepleegd in het huis der gravin von Her- mersdorf, waar zij gelogeerd was, ten na- deele van voorname Berlijnsche kringen, en is daarbij met groote brutaliteit te werk ge gaan. De politie kon aanvankelijk geen spoor vinden. Op een goeden dag verdween de ba rones, te zamen met een ritmeester, en eerst nu vatte men verdenking tegen haar op. Ongeveer twee weken geleden keerde zij naar Berlijn terug, waarvan de politie giste ren kennis kreeg. Toen zij in haar hotel te- rugkeerde, werd zij gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar zij, zooals werd gezegd, een volledige be kentenis aflegde. De politie kon een gedeelte der gestolen en door de barones verkochte sieraden nog opsporen. DE RIJKSTE DUITSCHERS. In Westermann's Monatschrift schrijft regeeringsraad' Rudolf Martin over Duitsch- land's nationaal vermogen en geeft er ook een lijstje in van Duitsche rijkaards. Hij zegt dat de Hohenzollern's nog altijd bovenaan de lijst staan, daar het kapitaal waarover zij be- schikken nog wel 500 millioen mark bedraagt. Dan volgen Jacob Martin Michael (metaal- industrieel) en Ernst en Karl Petsch.k isteenkool-magnaten) met 100 millioen, de industrieel Fritz Thyssen en geheimraad V. Bosch van de Farbenindustrie met 50 mil lioen en de bankiers Franz v. Mendelssorn jr. en Jacob Goldschmidt met 40 millioen mark. BELGI6. LEEREN ZIEN. Uit't Verloren Hoeksken van Het Laatste Nieuws: Ik lees: dat we evengoed blind en doof konden geboren zijn, en met een doode huid, vermits wij, van de milliarden dingen, dewel- ce in onze onmiddellijke omgeving zijn te zien, te hooren, en te voelen, nog niet het mil- liardste waarnemen. Wij zijn verstrooid. Wij knoopen, iederen dag, vijftien keeren onze jas dicht, maar we weten niet hoeveel knoopen die jas heeft. Wij loopen, elken ochtend, tienmaal onze huistrap: hebben wij er ooit de treden van ge^eld? Welk nummer staat er op flw horloge en welk merk op uw zakmes? En, uw dagelijkscbe vriend Rigobertus, heeft hij een blonde of een bruine snor? Heeft hij wel een snor? Zeg me, zonder u te gaan vergewissen, de kleur der oogen van uw moeder, van uw kind, van u zelf! Hoe zag er het tweede huis uit van de vijf waar ge jaren lang elken dag aan voorbij zijt gekomen, maar die sedert acht dagen zijn afgebroken? En hoort gij in de stemmen om u heen, in uw familie en elders, de gewijzigde trillin- gen, door verborgen verlangen of verdriet? Weet ge het wisselen van de geruchten elk uur van den dag en van den nacht, mede het telkens gewijzigd vloeien van licht en kleur, mede het steeds nieuw gezicht van plant en dier? Merkt ge op hoe er plots rimpels zijn ge komen bij menschen die u dierbaar zijn, en hoe hun haar is vergrijsd? En let ge op hetgeen er in u zelf omgaat, hoe't daar aldoor anders trilt en werkt en wil? Hebt gij er al ooit aan gedacht te gaan kij- ken welke ster er boven uw dak staat, wan neer ge gaat slapen, en in welken hoek van uw kamer het eerst licht wordt of het eerst donkert, en hoe de dingen daarin komen te staan, en uw huisgenooten en gijzelf? En, in de Freudistische kelders van uw ziel daalt gij er soms in neer, op zoek naar wat de fantasie daar weeft? Wat kan mij dat allemaal schelen! Ik lees: te letten, alle zinnen, geest en gemoed open, op de eindeloosheid van het leven binnen en buiten ons, dat is het begin van het genie. ENGELAND. EEN SCHERPE REPLIEK. Men herinnert zich dat Sir Williams Mor ris, de groote autofabrikant, kortgeleden in een verkiezingsrede te verstaan heeft gege- ven, dat zoo het extra beveiligingsinvoerrecht voor auto's werd afgeschaft, zijn fabriek ver- moedelijk gesloten zou moeten worden. Den- nison, een candidaat van de arbeiderspartij, dreigde daarop dat, indien zijn partij aan het bewind kwam en de autofabriek gesloten werd, de staat haar onder eigen beheer zou nemen. Lord Birkenhead heeft het thans voor Mor ris opgenomen. Hij noemde dien 'n industri eel genie dat evenveel werk aan het Engelsche volk verschaft heeft als de arbeidersparti vernietigd had. Was er, zoo vroeg Birkenheac. verder, ook maar een lid van de arbeiders partij dat voor iemand werk had gevonden? Hij moest alleen een uitzondering voor de communistische partij maken die herhaalde- lijk aan de politie werk verschaft had. De krankzinnige leiders van de arbeiderspartij zeiden dat zij de nijverheid, van welke zij niets weten, zouden besturen. I DE KOMENDE VERKIEZINGEN. De katholieken en Labour. te De „Daily Herald" wist dezer dagen vertellen, dat de conservatieve partij een ano niem strooibiljet verspreidde met uit hun ver- band gerukte woorden van kardinaal Bourne het hoofd der Katholieken in Groot-Brittan nie, waaruit zou kunnen worden opgemaakt dat geen goed katholiek op Labour mocht stemmen. De voorzitter der conservatieve partij-organisatie sprak dit beslist tegen, doch de „Daily Herald" blijkt het toch niet heelemaal aan het verkeerde eind te hebben gehad. Het bureau der conservatieven van West-Schotland te Glasgow heeft n.l. erkenc buiten het hoofdbestuur der partij om een dergelijk biljet te hebben samengetseld. De woorden van kardinaal Bourne, in dit biljet aangehaald, kwamen hierop neer, dat de katholieken zich moesten kanten tegen twee verkeerde beginselen, door de socialisten op den voorgrond gesteld, n.l. de ontkenning van het recht op particulieren eigendom en de klassenstrijd. De kardinaal had evenwel in dezelfde, reeds in Januari gehouden rede, nog meer gezegd, wat niet in het biljet was vermeld, n.l. dat er geen reden was waarom een kat holiek niet tot een der drie partijen zou be- looren. Hij betreurde de noodlottige vergis- sing van de Labourpartij om toe te laten, dat men haar socialistisch noemde. Als iemand in dit land, aldus de kardinaal, zegt dat hij socialist is, bedoeld het dit zeer zeiden in de beteekenis van het socialisme van het vaste- and. Ware de Labourpartij socialistisch in de continental beteekenis, dan zou geen katho- iek er zich bij mogen aansluiten. DE POKKEN. Het departement van volksgezondheid :ieeft een geruststellende mededeeling over het vermeende pokkengevaar verspreid. Aan de verspreiding van besmetting door van het stoomschip Tuscania afkomstige ge- vallen is een einde gekomen. De laatste jaren zijn in Europa en Amerika pokken van goed- aardig karakter voofgekomen, maar thans zijn er teekenen dat de ziekte veld verliest. De algemeene gezondheidstoestand is in Engeland buitengewoon goed. Aan de mededeeling is de volgende statis- tiek van in Engeland en Wales sedert 1922 voorgekomen pokkengevallen en hun afloog toegevoegd: in 1923 973 gevallen, 27 sterf- gevalllen, sterfte 2.77 pCt.in 1923 2504 ge vallen, 7 doodelijk, sterfte 0.28 pCt.; in 1924 3797 gevallen, 8 doodelijk, sterfte 0.21 pCt.; in 1925 5354 gevallen, 6 doodelijk, sterfte 0.11 pCt.; in 1926 10.141 gevallen, 11 doo delijk, sterfte 0.11 pCt.; in 1927 14.787 ge vallen, 36 doodelijk, sterfte 0.24 pCt.; in 1928 12.420 gevallen, 53 doodelijk, sterfte 0.43 pCt.; in 1929 (eerste kwartaal, voor loopige cijfers) 3283 gevallen, 8 dooden, sterfte 0.25 pCt. Door de Tuscania werden 51 gevallen van pokken verspreid, van welke 35 in Enge land en 16 in Schotland. Tien gevallen had den een doodelijken afloop. Deze gevallen betroffen gei'mporteerde pokken van kwaad- aardige soort. Sedert April is geen van de Tuscania afkomstige besmetting meer ver spreid. GEEN SINAASAPPELSCHILLEN OP STRAAT. Na het geven van tallooze waarschuwin- gen, zoowel in de bladen als door middel van den radio-omroep, is een Londensche rechter er toe overgegaan een man, die sinaas appelschillen op straat had geworpen, en daarbij door een agent betrapt was, tot een pond boete of drie dagen hechtenis te ver- oordeelen. De rechter sprak de hoop uit, dat het vonnis in alle kranten zou komen als af schrikwekkend voorbeeld. FRANKRIJK. COMMUNISTISCHE RELLETJES. Te Parifs. Bij een communistische betooging is het Zondag te Parijs tot botsingen tusschen be- toogers en politie gekomen. Een politieagent liep verwondingen op en tien menschen wer den er in hechtenis genomen. Tal van deelne- mers aan de betooging kregen zonnesteek en werden in apotheken verzorgd. IT ALI8. UIT DE PARTIJ GESTOOTEN. Zingone, de stichter van de grootste con- fectiemagazijnen te Rome, is uit de fascisti- sche partij gestooten, wegens zondiging te gen de partijtucht inzake de behandeling van zijn personeel en wegens het blijk geven niet doordrongen te zijn van den geest van sa- werking der klassen. TALRIJKE GEZINNEN. Het centrale instituut voor de statistiek heeft verleden jaar een speciaal onderzoek ingesteld naar de talrijke gezinnen in Italie. Hun aantal bedroeg den 30en Juni 1.532.000; waarvan 447.000 met zeven, 377.000 met acht en 278.000 met negen kinderen. Dan vermin deren de cijfers snel, maar er zijn toch nog 182 echtparen, die zich in het gelukkig bezit mogen verheugen van twintig kinderen, 87 gezinnen met 21, 29 gezinnen met 22, 13 ge zinnen met 23, 7 met 24 en ten slotte nog 7 met 25 kinderen of meer Venetie telt de meeste talrijke gezinnen, n.l 214.000; dan komt Lombardije met 200.000. Sicilie en Emilia elk met 139.000, Piemonte met 111.000 en Toskane met 107.000. De meeste talrijke gezinnen komen onder de boe- renbevolking voor, n.l. 930.000, of ongeveer 60 pCt. Dan komen de arbeiders in de steden met 325.000 of 21 pCt. Niet de rijken, maar de intellectueele midaenstanders zijn het slechtst vertegenwoordigd. De welgestelden maken met 37.000 talrijke families nog een goed fi guur tegenover de ambtenaren met 27.000, de fabrikanten en handelaars met 17.000 en de vrije beroepen met 9000 talrijke gezinnen AFGHANISTAN. AMAN OELLAH. Aman Oellah en zijn metgezellen zijn gister te Bombay aangekomen. Waarschijnlijk zul len zij zich reeds Woensdag a.s. naar Italie inschepen. Bij het verblijf te New Delhi deel de Aman Oellah mede, dat hij niet voorne mens is naar Afghanistan terug te keeren Het reisgezelschap bestaat uit zestig perso nen, waaronder de vroegere ministers van buitenlandsche zaken en handel..Aman Oel lah wordt o.a. vergezeld door een Turkschen arts en den vroegeren Engelschen gezant- schapsraad te Kaboel, majoor Wickham. De financieele middelen van Aman Oellah worden voldoende geacht, daar hij op ver scheidene banken in Europa deposito's heeft Het besluit Afghanistan te verlaten is ge nomen op advies van generaal Nadir Khan; Over den toestand in Afghanistan wordt gemeld, dat Habib Oellah over voldoende geldmiddelen beschikt doordat hij de rijke kooplieden tot hooge belastingen verplicht. ]>e discipline in zijn leger zou goed zijn, daar de betaling van de soldij geregeld plaats heeft i Waarom. Aman in ballingschap ging. Geinterviewd door den correspondent van Reuter te Bombay verklaarde de oud-minister van handel van Afghanistan, Abdoel Hadi Khan, die Aman Oellah vergezelt, dat deze en zijn familie, die naar Italie gaan, in bal lingschap zijn gegaan omdat de tegenwoor- digheid van Aman Oellah in Afghanistan twisten tusschen de stammen veroorzaakte. Volgens den oud-minister zouden de huidige moeilijkheden voortduren tot Batsji i Sakao onttroond was. Te Teheran zijn berichten uit Afghanistan ontvangen volgens welke Habib Oellah in aansluiting op de inneming van Herat een bloedige straf-expeditie tegen de Sjia's zou hebben ingezet. Talrijke leden van dezen stam zouden met lun familie door de orthodoxe meerderheid onder leiding van fanatieke priesters zijn vermoord. Dientengevolge vluchtten zeer Veel Sjia's over de Perzische grens. De vervolgde stammen zijn zoowel van Perzischen als van Afghanistanschen oor- sprong. De Perzische consul te Herat heeft met be- hulp van Perzische troepen maatregelen ge troffen om te voorkomen, dat de achtervol- jing zich zou voortzetten op Perzisch ge- i)ied. RUSLAND. IJS IN DE ZEE VAN AZOF. Een ongewoon verschijnsel, gevolg van den buitengewoon strengen win ter. ZOMERWEER IN SCANDINAVIe. Sedert Maandag heerscht in Zweden eft geheel Scandinavie prachtig zomerweer. In Noord-Zweden is de temperatuur twee maal zoo hoog als gewoonlijk op het einde van Mei. In Engeland is tegen den avond in de scha- duw een temperatuur van 22 graden waarge- nomen tegen een normale temperatuur van 7.2 graden. POLEN. VIERVOUDIGE MO$RD IN EEN POOLSCH DORP. In een Poolsch dorp is op een Joodsche fa> milie een gruwelijke moord gepleegd. Toen de Joodsche waard aan eenige onbekende per- sonen geen drank wilde verkoopen, werd zijn herberg door de onverlaten met petroleum begoten en aan vier hoeken in brand gesto- ken, waarbij de vier ongelukkigen in de vlam- men omkwamen. Het mocht aan de politie nog niet gelukken de hand op de misdadigers te leggen. AMERIKA. FRANKRIJKS SCHULD AAN DE V.S. 1 Een uitstel voorgesteld. Senator Smoot, voorzitter van de financi- lutie in het Congres ingediend, waarin hij er op aandringt dat ingeval Frankrijk de schul- den-overeenkomst Mellon-Berenger ratifi- ceert terwijl het Amerikaansche Congres op reces is, de betaling door Frankrijk van 400 millioen dollar voor het oorlogsmateriaal, welke op 1 Augustus a.s. moet geschieden; tot 1 Mei zal worden uitgesteld. De immigratiecijfers van geheel Ned - Indie over 1928 wijzen uit, dat 53.800 nieuwe- lingen in het land kwamen tegenover 47.000 in 1927. De globale cijfers wijzen uit, dat 5700 Nederlanders in bet land kwamen, 1400 andere Europeanen, 800 Japanners, 41.800 Chineezen en 3900 Arabieren en an dere vreemde Oosterlingen. Aan 570 per- sonen werd de toelating geweigerd wegens gebrek aan middelen van bestaan. De netto- ontvangsten op immigratie-papieren bedroe- gen 3.185.000, hetgeen twee en een halve ton meer is dan in 1927- Tot niet geringe en onaangename verrassing van de scheepvaart zijn er sinds twee weken plotseling aan den ingang van de Zee van Azof bij de Straat van Kertsj ijsbergen opgedoken, wakrmede reeds eenige stoomschepen in den nacht in aanvaring zijn gekomen. Dat ongewone verschijnsel wordt door deskundigen daaraan toegeschreven dat de zee op de zandbanken, tengevolge van den zoo bijzonder Itrengen winter ditmaal tot aan den grond toe bevroren is geweest. Die ijsschotsen, want bergen zijn het eigenlijk niet, beginnen nu, bij het intreden eindelijk van warmer weder, los te komen, en komen aan de oppervlakte, waar ze langza- merhand geheel wegsmelten. De scheepvaartautoriteiten in de Azof havens hebben de daarheen bestemde stoomschepen gewaarschuwd goeden uitkijk te houden naar de ronddrijvende ijsmassa's, daar die inderdaad gevaar opleveren. ZWEDEN. -0S3I U, '}Et?U3S U3p 3ISS1UIUI0D 0J39

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1