DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenland No. 124 Dif nnmmer besfaaf oil 2 bladeu. Honderd een en dertigste Jaargang 1929 IDoTiTTOTTientsprljS bij Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en flandelsdr. v.Il Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. WOEA^DAR Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 29 MEI Dagelijksch overzicht. DE A.S. ENGELSCHE VERKIEZ1NGEN. De groote dag breekt aan. De beursnoteeringen. De brief van Baldwin en zijn gevolgen. De schermutselingen zijn thans zoo goed als geeindigd en het groote treffen nadert Morgen zal geheel Engeland zich opmaken cm te beslissen, welke regeering de eerst - volgende jaren aarx het hoofd van Engeland za! staan. Er is door de verschillende politieke lei- ders zeer veel gepraat. Lange redevoeringen werden afgestoken door de politieke kopstukken, de verschillen de partijen werden door de andere becriti- seerd, eigen partijen omhoog gehaald. Nu de stembusstrijd zoo dicht voor de deur staat, zijn de koersen zeer snel heen en weer geslingerd. Zooals men gelezen kan hebben, werden telkens de kansen der ver- echillende partijen genoteerd, waarbij de up and downs scherp naar voren kwamen. Dat de koersen telkens weer veranderen, blijkt wel uit de laatste noteering. Gisteren verloren de conservatieven eerst twee pun- ten om daarna snel te rijzen tot 271de libe- ralen gingen naar boven tot 96100, om daarna weer terug te vallen tot 9498. Labour ging eerst omhoog tot 246250 en liep daarna terug tot 244248. Er hebben zich de laatste weken heel wat tooneelen afgespeeld in Engeland en wat wel misschien de meeste aandacht getrokken heeft, was de verspreiding van een brief door het conservatieve hoofdkwartier Deze brief was voorzien van het koninklijk wapen en bevatte een persoonlijk beroep op de kiezers, om op de conservatieve candidaten te stem- men. Deze brief heeft de conservatieven weinig goed gedaan. Integendeel, dfe „aandeelen'i van haar partij liepen wel terug, toen de poli tieke tegenstanders het publiek er op attent maakten, wat de conservatieve partij gedaan had. Thans maakt de „Star" met groote veront- waardiging melding van dat feit en zegt om. dat met dit strooibiljet, waarop de naam en het adres van den drukker niet ver- meld staan, een onwettige handeling is ver- richt, die met een boete van 100 en ontne- mirtg van het stemrecht gestraft kan worden De „Evening News" maakt eveneens mel ding van de ernstige critiek, die het zondigen tegen de etiquette door het gebruik maken van papier voor officieele doeleinden be- stemd, voor een partijgroep, in het land heeft gewekt. „De populariteit van het koningshuis wordt daarmee ten voordee1e van een enkele partij misbruikt" zegt het blad. Het behoeft dus heelemaal niet te verwon- tteren, dat de conservatieven van dit misbruik maken van haar positie in de tegenwoordige regeering, wel eens nadeelige gevolgen zou den kunnen ondervinden. Dat zal de dag van morgen ons doen we- ten! CHINA. EEN PRIJS OP HET HOOFD VAN FENG. De krijgsraad, die zich met het verraad van generaal Feng bezig houdt, heeft Feng wegens verstandhouding met een vreemde mogend'heid en hoogverraad tot den hoogsten straf veroordeeld. Ook zijn aanhangers zul- len als landverraders worden behandeld Op het hoofd van generaal Feng is een prijs van 30.000 gesteld. Dit vonnis wacht nog slechts op de bekrachtiging van maarschalk Tsjang Kai-Sjek. DE HUISZOEKING TE CHARBIN. Geheime bijeenkomst der Derde In ternationale vermoed. Volgens de jongste bijzonderheden uit Charbin werd de huiszoeking in het Russische consulaat verricht door een honderdtal Chi- neesche politie-beambten, die onverwacht het consulaat binnengingen. Gegrendelde deuren werden opengebroken. Russische ambtena- ren trachtten een groote hoeveelheid docu- menten te verbranden. Daarbij staken zij het gebouw in brand, zoodat de brandweer tehulp moest worden geroepen. Alle aanwezigen werden gearresteerd on der wie 45 Russen. Tot de gearresteerden be- hooren de Russische consul-generaal te Char- bin Merioekow, de consul-generaal te Moek- den Riznetsjow en drie Russische vrouwen. De Chineesche politie te Charbin publi- ceert een mededeeling luidende dat de huis zoeking geschiedde omdat men vermoedde dat ei in het consultaat een geheime bijeenkomst der Derde Internationale werd gehouden Vol gens de politie werden er wapens en opium ontdekt. DUITSCHLAND. HET PROCES STINNES JR. De knoeierij met de revalorisatie van corlogsleeningen. Hugo Stinnes Jr. en de overige personen, beklaagd worden zich aan knoeierijen met oorlogsleeningen te hebben schuldig ge- maakt, zijn gisteren voor de Berlijnsche rechtbank verschenen. Het proces zal. ten minste vier weken duren. Er zijn in het ge heel zeven beklaagden. Na een lang debat over het al of niet dag- vaarden van verdere deskundigen, waarop dr. Alsberg, de eerste verdediger van Hugo Stinnes, gesteld is, deelde de^oorzitter mede dat alle beklaagden beklaagd worden van het aanmelden van oorlogsleeningen, die nog moesten worden vexworven, als oud bezit en aldus te hebben gepoogd financieel nadeel te berokkenen aan den staat. De beklaagde Leo Hirsch werd het eerst verhoord; hij is 39 jaar oud, was vroeger bankier en heeft zijn vermogen van 400.000 dollar in 1924 verloren bij het faillissement van de Wiener Allgemeine Depositenbank. In 1928 kwam hij te Berlijn, waar hij direc teur wer van het Duitsch-Oostenrijksche reis- bureau. Door de Stipnes-affaire heeft hij de ze betrekking kwijtgeraakt. Sindsdien werkte hij in een exportonderneming. Beklaagde Scheid, een regimentsmakker van hem, had hem in 1926 den raad gegeven te trachten fi nanciers te vinden voor het opkoopen van oud bezit oorlogsleeningen. Hitrmede was veel te verdienen, daar de meeste bezitters niets van de valorisatie afwisten. Door het inwinnen van inlichtingen bij banken en door het plaatsen van advertenties hoopte men de bezitters van oorlogsleeningen te kunnen ontdekken. Voornamelijk moest men zich moeite geven voor lieden, die hun leenin gen in het "buitenland hadden gedeponeerd. Deze kregen eventueel reeds een voorschot uitgekeerd en waren dientengevolge later ge- makkelijker te bewegen hun bezit aan een consortium af te staan. Leo Hirsch is in het belang van deze zaak naar Parijs en vervol- gens naar Weenen gegaan. Hier hoorde hij een tijdlang niets meer van de zaak, tot hij weer een bespreking had met Bela Gross en Notbmann in een hotel te Weenen. Noth- mann trad toen op als gevolmachtigde van Hugo Stinnes. Bela Gross kreeg opdrachl naar Roemenie te gaan, waar veel oorlogs leeningen schijnen te zijn gedeponeerd. Noth- mann stelde hem voor deze reis een bedrag van honderdduizend mark ter beschikking; deze moesten worden besteed om zich partici pates bij eigenaars van oorlogsleeningen te verwerven. Nothmann had verzekerd, dat het volkomen zedelijk en wettig geoorloofd was leeningen aan te melden, die men nog moest koopen, daar hierin in de valorisatiewet niet v/as voorzien. De vertegenwoordiger van het O.M. roerkte hicrbij op, dat de beklaagde Hirsch in het voorloopig onderzoek zich ge heel anders heeft uitgelaten. Schneid, die vervolgens werd verhoord, is van beroep architect. In 1917 had hij in op- dracht van het Oostenrijksche leger heel wat zaken gedaan. Hierbij zou hij twintig mil- lioen Kerenskyroebel of ongeveer 1 millioen dollar hebben verdiend. Hij kreeg na eenigen tijd moeilijkheden met de Oostenrijksche be- lastingautoriteiten en verhuisde toen naar Berlijn. Hij beweert, dat de bankier Kuhnert, die uit vroegere financieele affaires bekend is, zijn aandacht op de oorlogsleeningen heeft gevestigd. Schneid verzekerde, dat zijn be- doeling eigenlijk was aan derden credieten op oud-bezit aan oorlogsleeningen te ver- strekken. DE BARONES-DIEVEGGE. De wegens diefstal van juweelen genrres- teerde barones Helga Monroy, heeft na een scherp verhoor tenslotte een volledige beken- tenis afgelegd. Zij zeide, dat haar tante, bij wie zij met haar moeder woonde, na den dood van haar oom aan verschillende menschen be- langrijke giften had gedaan, terwijl ze zeli niets kreeg. Zii vond dit een achterstelling, te meer omdat zij steeds het voile vertrouwen van haar tante genoten had. Na de ontdekking van den diefstal liet men het aan haar over met de justitie besprekingen te voeren. Op haar viel geen verdenking. Zij poogde de justitie te misleiden door nieuwe verdachte feiten te berde te brengen, o.a. tegen een heer, die vaak bij haar tante aan huis kwam en dien zij niet mocht lijden. Ze had de juweelen bij famiiie in depot ge geven en zei, dat het het erfdeel van haar grootmoeder was. De gearresteerde verklaarde uitdrukkelijlc. dat haar verloofde, ritmeester von Wedal, die zooals gemeld een eind aan zijn leven heeft gemaakt, niets van den diefstal geweten heeft. De inhec'htenisneming van de 23-jarigc barones Helga von Manroy, welke naar men weet, bekend heeft voor een groot bedrag aan juweelen te hebben gestolen, heeft algemeen oozien gebaard. Het verhoor moest voorloo pig gestaakt worden daar de barones een zenuwschok heeft gekregen. Zij genoot het voile vertrouwen van haar tante, gravin Hermersdorf, en wist precies waar de juweelen bewaard werden. Tijdens afwezigheid van haar tante en moe der in December maakte zij van de gelegen- heid gebruik om de kostbaarheden te stelen Waar zij de cassette de geheele maand ver- borgen heeft weten te houden is nog een raad- sel. Tegen het midden dezer maand kwam het tusschen moeder en dochter tot een twist, waarna de dochter het huis verliet. Voor den schijn aanvaardde ze korten tijd de betrek king van stenotypiste bij een advocaat. Een deel der juweelen bracht de barones daarop naar een bankiertje om ze-te laten beleenen De bankier gaf haar een klein voorschot op voorwaarde dat hij eenige juweelen naar Hanau mocht sturen om de ouderwetsche zet- ting te doen veranderen. Een briljanten collier benevens een sieraad van Russische herkomst zouden veranderd worden. De Berlijnsche politie heeft zich on- middellijk met Hanau in verbinding gesteld om de sieraden in beslag te doen nemen. Voorts moet een kostbaar paarlesnoer zich reeds te Weenen bevinden. Zelfmoord van den verloofde van barones Monroy. De verloofde van barones Monroy, die on- der verdenking van diefstal gearresteerd is, ritmeester von Wedel, heeft zich gistermorgen in het Grunewald een kogel in het hoofd ge- schoten. Op zijn lijk werd een verzoek van de politie gevonden om verklaringen op het hoofdbureau te komen afleggen. DIEFSTAL VAN JUWEELEN. In een juwelierszaak Unter den Linden te Berlijn heeft gistermiddag een echtpaar, dat waarschijnlijk tot een internationale dieven- bende behoort, een agraffe met smaragden en briljanten ter waarde van 30.000 mark gestolen. Het tweetal was in den winkel geko- men, toen de eigenaar toevallig alleen was, even naar een zijvertrek was gedaan. Zij on- derhandelden, maar kochten niets. Na hun vertrek werd de diefstal ontdekt. GELUKKIGE CIGARETTE EEN PERSPROCES. Generaal von Epp en de Rote Fahne. De rechtbank te Miinchen heeft den verant- woordelijken hoofdredacteur van de commu- nistische Rote Fahne wegens beleediging van generaal von Epp tot twee maanden gevan- genisstraf veroordeeld. De beleediging was geuit in een artikel waarin sprake was van „den beruchten von Epp, den moordenaar van Beiersche arbeiders". In de motiveering van het vonnis zeide de voorzitter, dat v. Epp, toen hij in opdracht der Beiersche regeering de executie te Miin chen ten uitvoer bracht, een moeilijke taak verrichtte. De beleediging moest hem te meer kwetsen, daar zij een herhaling eener vroe gere beleediging was. Reeds verleden jaar was de toenmalige hoofdredacteur van de Rote Fahne wegens beleediging van generaal v. Epp tot 3000 mark boete veroordeeld. NOODWEER IN WEST PRUISEN. De provincie Grenzmark-Posen-West-Prui- sen is door hevige onweders geteisterd. Se- dert jaren heeft het ei1 niet zoo gehageld. De oogst is vernield. Vee werd door den bliksem gedood. De regen had soms den aard van 'n wolkbreuk, waardoor plaatselijke overstroo- mingen voorkwamen. Verscheidene schuren, waar de bliksem ingeslagen was, zijn afge- brand. AUTO-ONGELUK. Twee kinderen gedoodvier geworid. Maandagmiddag is een auto in een dorp in het Kinzigthal in een kinderoptocht gereaen. Twee kinderen werden gedood, vier ernstig gewond. De chauffeur heeft bij het ongeluk in plaats van geremd de auto grooter snelheid gegeven. TWEE BROERS BIT HET ZWEMMEN VERDRONKEN. In het Germaniabad te Hamm in Westfa- len deden Maandag twee broers duikoefenin- gen. Een der jongens kreeg kramp en slikte bij het duiken veel water. Zijn broer, die hem te hulp kwam, werd door den radeloozen jongen vastgegrepen en verdween met hem in "de diepte. De lijken van de jongens zijn later opgehaald. HET ONWEER IN OPPER-SILEZIe. Groote schadc Het onweer, dat Zaterdagmiddag boven Opper-Silezie woedde, heeft ook groote schade in het district Leobschiitz aangericht, vooral te Sauerwitz, Loewitz en Kreisewitz. Te Sauerwitz is de Troja sterk gestegen en zijn 12 huizen door het water ingestort. Een man werd door vallende balken gedood. De schade wordt in totaal op 800.000 mark geschat. Ook in het Zuidoosten van het district Groot-Strelitz heeft het 4 uur lang hevig ge- onweerd. De schade is hier echter niet zoo groot. FRANKRIJK. DE HERSTELBETALINGEN. De „Excelsior" meldt, dat in den loop van gisteren de tweede Duitsche deskundige Geheimrat Kastl (opvolger van dr. Voegler) in hotel George V een langdurig onderhoud had met de Amerikaansche delegatie, terwijl volgens dit blad Owen Young een bezoek bracht bij dr. Schacht in Royal Monceau. De geallieerde deskundigen zouden wederom be- raadslaagd hebben, om een oplossing te vin den voor de nog hangende kwestie. Terwijl een deel der deskundigen er speci- aal op gesteld is, dat de cijfers van het plan Young van den grond af herzien zullen wor den, wenschen anderen slechts een nieuwe formuleering van het Duitsche voorbehoud. Dr. Schacht zou weigeren, rekening te houden met de 22 laatste jaarbetalingen in verband met de schulden van Amerika, in- dien Duitschland geen belangrijke credieten krijgt. Men verlangt voorts, dat Duitschland voor een belangrijk bedrag aan de nieuwe Internationale Bank zal deelnemen. EEN VIADUCT VOOR AUTO's. Paulet, een ingenieur te Nice, heeft een stout plan uitgedacht voor een gedeeltelijke oplossing van het auto-verkeersvraagstuk in Frankrijk. Zijn plan is natuurlijk uiterst duur maar de ontwerper zegt, dat men niet moet vergeten welke kapitalen jaarlijks door staat, departementen en gemeenten worden wegge- smeten aan het onderhoud van een reusachtig wegennet, dat voor het moderne auto-v-erkeer ten eenenmale ongeschikt is en nooit ge- schikt zal worden. Paulet wil een reusachtigen breeden via duct bouwen, rustend op pilaren van ge- wapend beton, die zou loopen van Parijs over Nice, Marseille, Tpulouse, Bordeaux, Brest, Boulogne, Lyon en Geneve. De ontwerper schat de kosten van zijn plan op zes milliard, waarvan z.i. een aanneemlijk deel zou kun nen worden gedekt door den invoer van ma- terialen uit Duitschland volgens de herstel- overeenkomst. Auto-rijders, voor wie de weg uitsluiter.d zou worden gemaakt, zou den volgens Paulet een speciale belasting van 100 frank moeten betalen. In tien tot twaalf jaar zouden, meent hij, de kosten ge heel zijn gedelgd. DE TEMPS. Gaat in andere handen over. Volgens de Intransigeant zal de Temps, het zeer voortreffeliike en geestelijk-voorname Parijsche blad, binnenkort in andere handen overgaan, daar Adrien Hebrard uit hoofde van zijn slechte gezondheid niet slechts be- sloten heeft de leiding van de Temps neer te leggen, maar tevens de aan zijn famiiie en hem toebehoorende aandeelen te verkoopen. De nieuwe bezitters zouden een syndicaat van financieele en industri-eele personen zijn, die dertig millioen frank voor de Temps zouden hebben betaald. De oude heer Adrien Hebrard zal, na zijn aftreden als leider van het invloedrijke Parijsche blad, dat een we- reldreputatie geniet, deel uitmaken van den raad van adv'seurs, die de nieuwe leiding zal bijstaan. In zijn oude functie zal Hebrard waarschijnlijk worden vervangen door Louis Mill; de nieuwe aandeelhouders moeten zich in deze nog uitspreken op een vergade- ring, die op 12 Juni zal worden gehouden Mill is aangewezen na overleg met den staf van redacteuren van het blad. EEN MOORDZAAK. Voor het hof van assiezen te Limoges be- gint vandaag 'n zaak, die extra de aandacht trekt omdat de hoofdpersoon, Charles Bara- taud, een jeugdige rijkaard is. Hij wordt be- schuldigd van moord op een taxi-chauffeur en op een van diens vrienden. Barataud heeft in de instructie verklaard, dat hij door zijn eerewoord was gebonden om niet een geheim te onthullen, dat zijn onschuld zou bewijzen. Hij doet al zijn best om zijn verschijning voor de gezworenen uit te stellen. Een paar dagen geleden heeft hij zichzelf met een bot gevangenismes een kwetsuur toegebracht, en nu zegt hij, uat deze verwonding zoo ernstig is, dat hij onmogelijk voor het hof kan ko men. Geneeskundigen zeggen echter, dat de kwetsuur niets te beteekenen heeft. J'ACCUSE Er was eens een tijd, dat de wereld in twee kampen stond: voor of tegen Eireyfus en het lijkt alsof die tijd in een oneindig ver ver- schiet ligt. Toch zijn er slechts ruim dertig jaar verloopen sinds door Zola's ingrijpen de onschuld van den banneling van het Dui- velseiland aan den dag kon treden. Een zwakke nagalfn van wat jaren lang onder den naam van Dreyfuszaak de gemoe- deren in spanning hield, heeft gisteren over Montmartre weerklonken. Een bescheiden mannetje met grijs haar stond er bijkans on- opgemerkt in een groep politici voor het huis van Emile Zola, waar een herdenkingsplech- tigheid plaats had. Het oude mannetje was kolonel Dreyfus, de hoofdpersoon uit het drama, dat zich tusschen 1894 en 1898 heeft afgespeeld. In het huis op Montmartre in de rue de Bruxelles heeft Zola zijn J'Accuse ge- schreven en aan den gevel van dit huis is gisteren een gedenkplaat aangebracht. Dat kolonel Dreyfus vrijwel onopgemerkt de cere- monie heeft kunnen bijwonen, bewijst wel hoe zeer zijn zaak uit de herinnering der menschen is geraakt. RUSLAND. EEN WOLKBREUK. De stad Dnjepropetrofsk is bezocht door een wolkbreuk, welke drie uur aangehouden heeft. De v»atermassa, die op sommige plaat sen anderhalven meter hoog stond, sleepte menschen en voorwerpen mee en overstroom- de de huizen. Tot dusver zijn twaalf slacbt- offexs geteld- SPRINKHANEN. In de Midden-Aziatische sowjetlanden in het Zuiden van den Oeral en in sommige streken van den Kaukausus komen geweldige zwermen sprinkharxen voor, die over grooten afstand het land bedekken en in dichte wolken voorwaarts trekken. BELGI6. DE UITSLAG DER VERKIEZINGEN. Naar thans vaststaat hebben de verkiezin< gen het volgend resultaat gehad: De socialisten hebben 817632 stemmen (in 1925 820.160); de katholieken hebben 833.982 stemmen (in 1925 708.520); de li- beralen hebben 369.031 stemmen (in 1925 302.780). De verdeeling der mandaten is nog niet definitief. De Vlaamsche nationalisten ver werven in ieder geval 11 zetels. Het is zelfs mogelijk, dat er nog een 12de bijkomt. Merk- waardigerwijze werd in Brussel de commu nist Jacques Motte gekozen, terwijl Pierre Nothomb, de candidaat der fascisten een ne- derlaag leed. ENGELAND. DE KOMENDE VERKIEZING. De kansen der liberalen. De politieke medewerker van de Daily Chronicle was gisteren zeer optimistisch ten aanzien van de kansen der liberale partij Het liberate hoofdkwartier, zoo zei hij, heeft den toest§u4 in het heele land overzien en is tol definmeve gevolgtrekkingen over de uiF ko-msten van de stemming op Woensdag ge- komen. Baldwin heeft, zei hij, den verkiezingsveld- tocht geopend met toe te geven dat zijn partij ongeveer 70 zetels zou verbeuren. Het liberale hoofdkwartier is van meening dat de Tories 200 zetels zullen verliezen en dat het meerendeel hiervan aan de liberalen ten deel -zal vallen. Men neemt verder aan dat de arbeiders- partij in sommige industrieele centra groote winsten zal behalen, maar zoowel ten aanzien van het stemmenaantal als van het aantal zetels, heerscht onder de liberalen het kalme vertrouwen, dat zij de grootste vermeerdering zullen krijgen. OVE R STROO MI NGE N IN IR A K. Uit Bagdad komt bericht dat de overstroc* mingen van de Euphraat vrij hevig aanhou den. Ofschoon het water in Boven-Klein-Azi3 en Syrie zakt, zal de toestand in Irak onver- anderd blijven zoo lang de groote ophooping van water die zich honderden mijlen ver in de kom langs de rivier uitstrekt, niet weggeloo- pen is. Door bressen in den spoordijk Bagdad- Bassorah blijft het water heenstroomen. De rechtstreeksche spoorwegverbinding tusschen deze twee plaatsen zal in geen zes weken hersteld kunnen worden. De eigenaars van rivierstoombooten doen goede zaken. Oude vaartuigen die sedert ja ren geen dienst meer hebben gedaan, zijn op- nieuw in de vaart gebracht. Velen van de 10.000 pelgrims uit Kerbela, die door de overstroomingen opgehouden wer den, zijn te voet naar Bagdad teruggekomen Zij moesten vaak tot aan hun middel door he! water langs den vernielden spoordijk waden TURKIJE VREEMDELINGEN IN TURKIJE.x Verboden beroepen. Aan vreemdelingen is de uitoefening var. een reeks beroepen verboden, daaronder be- hooren o.a. dat van arts, tandarts, apothe- ker, advocaat, makelaar in effecten en dag- bladdirecteur. AFGHANISTAN, DE VLUCHT VAN AMAN OELLAH. Zijn vertrek uitgesteid Het plan van Aman Oellah om in het mid den der volgende week scheep te gaan naai Italie is uitgesteld met het oog op den toe- stand van koningin Soerija, die in het hote' zal blijven tot na haar bCTalling. Het hote wordt door de politie bewaakt. DE STRIJD OM DE MACHT. Nadir Khan roept zich tot emir van Afghanistan uit. De oud-minister van oorlog Nadir Khan heeft zich tot emir van Afghanistan uitge- roepen. Hij moet goede vorderingen maken bij de stammen der zuidelijke provincie Batsja i Sakao zou trachten onderhandelin- gen met hem aan te knoopen en een missie van enkele personen hebben afgezonden om de voorwaarden te bespreken. ALKMAA1SCHB CQURANT. VAF1ADIS

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1