Aikmaarsche CanriiL De kroonjuweelen. Stadswieuws FEII1LLETON. No. 124 1929. Honderd een en dertigste Jaargang. Woeiisdag' 29 Mei. Radio-h;Dek|e Dander dag 30 Mei. HUversum, 1071 M. 10.—10.15 Morgen- wijdiag. 12.15—2.— Concert door het A V. -R. O.-Trio. 2.2.30 Lezing door Dr. Ing. JN. A. Halbertsma over „Electriciteit in Uvv ifiuis". 2.30—3.Gramofoonmuziek. 3 4.Knipcursus. 4.5.Ziekenuurtje. 5. ■5.30 Sportcauserie door H. Hollander. 0.01 7.15 Concert door het Omroeporkest. 7.15 7.45 Lezing door Huib Luns over „Kunst- reizen". 7.50 Uitzending uit Aken. „Der Ro- senkavalier". Opera van Rich. Strauss onder leidkig van den componist. In de pauze pers- berichten. 11.30 Sluiting. i Huizett, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.J KUitsluitend N. C. R. V.) 11.11.30 Korte IZiekendienst. 12.301.45 Solistenconcert. 6.30 Solistenconcert. 6.307.Muziek- ipraatje. 7.-8.Orgelconcert. 8.Uitz. uit ide Geref. kerk te Koog Zaandijk. Harmonie, zangkoren en solisten. Sprekers. Daarna' •persberichten. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 111.05 Voor de vrouw. 11.20 Gramofoonmu- aiek. 12.20 Concert. Georgian Trio 1.20 i2 '20 Gramofoonmuziek. 2.50 Lezing voor de scholar. 3.10 Radiopraatje. 3.20 Vesper in de (Westminster Abbey. 4.05 Lezing: Angora .wool. 4.20 Solistenconcert, sopraan, bariton, ,(viool en piano. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Mu- 'ziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Voor de )landbouwers. 6.55 Muziek. 7.05 Strijkkwar- l.tetten van Haydn. 7.20 Lezing: Mew novels 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: China. 8.05 Hugh JWakefield in „The curse". 8.20 „Don Gio- .vanni", le acte, Mozart. 9.35 Nieuwsberich- I ten. 9.50 LezingThe way of the world. :iI0.05 Nieuwsberichten. 10.10 Plantagelied- f^es. 10.50 De militaire kapel. 11.502.20 "s nachts: Gershom Parkington kwintet. Ver- kiezingsuitslagen (tot 4.20's nachts). Parijs „Radio-Paris", 1744 M. 12.20 Pro- testantsche causerie. 12.50 Gramofoonmu ziek. 4.055.05 Gramofoonmuziek. 6.55 7.20 Gramofoonmuziek. 8.5511.20 Kamer- muziek. Di Mazzei, tenor. Langenberg, 462 M. 9.2510.20 Kath. morgenwijding. 1.252.50 Orkestconcert. 4.50—6.20 Orkestconcert. 8.20 Gedichten- voorlezing. 8.50 Serenade's en divertimenti .van Mozart, voor fluit, trompet en pauken, Daarna dansmuziek tot 12.20. Zeesen, 1649 M. 12.20—5.20 Lezingen en lessen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.20—8.05 Lezingen en lessen. 8.20 Het nieuwe volks- lied. Voordracht en voorlezing. 9.05 Orkest concert onder leiding van Pfitzner. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Hamburg395 M. 4.35 Concert voor 2 piano's. 6.20 Orkestconcert. 8.20 Harpcon- cert. 9.20 Internationale muziek en radio. Voordracht met voorbeelden. 10.20 Actueele causerie. 10.50—12.15 Dansmuziek. Brussel, 512 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.35 Fransche Chansons. Mme. Albert, sopraan. 10.15 Dansmuziek. DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en Alphabetisch Register. Het INSCHRIJVINGSREGISTER voor de lichting 1930 met het daaruit opgemaakt ALPHABETISCH REGISTER ligt gedu rende tien dagen en wel van 1 tot en met 10 Juni a.s. ter gemeente-secretarie, afdee'ing Militaire Zaken, voor een ieder ter inzage. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bij een met redenen omkleed verzoekschrift bezwaar worden ingebracht. Het verzoek schrift moet bij den Burgemeester, ter secre- tarie, dezer gemeente worden ingediend en behoeft niet gezegeld te zijn. Alkmaar, 29 Mei 1929. De burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. DE LIBERALE STAATSPARTIJ. (Slot) Dadelijk na het beeindigen van de rede van tnej. Westerman betrad de heer van Kem- pen het podium, om over Indie te spreken. Deze spreker, die gedurende een lange reeks van jaren in Indie een zeer belangrijke posi- tie bekleedde, kent dat land door en door en zijn rede boeide dan ook van het begin tot het einde. Rede C. J. van Kempen. Indie is voor zeer velen een nog totaal on- bekend land. Pat is jammer, niet alleen, om- (The crinkled Crown.) Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William le Queux, door Mej. E. H. U HOOEDSTUK I. Het was in de maand Juni en bij groote uit- zondering had ons grillig, Engelsch klimaat ons nu eens een veertien dager. lang schitte- rend weer gegund. Heerlijk, gematigd zonne- licht bestraalde de minder voorname straten van Soho, gaf er de armoedige huizen 'n veel aantrekkelijker aanzien en voerde er zonne- glans en warmte door de vensters binnen. Voor het raam van een huis, in wel een van de smalste en benauwdste van de vele straten van deze drukke en allesbehalve def- tige stadswijk zat een heel mooi meisje van ongeveer twee en twintig jaar. Haar na» was Pauline van der Wyck en zij was,.. eenige kind_ van een Nederlander, die al van jongsaf in Engeland had gewoond en er ook een Engelsche vrouw had getrouwd Zoo lang haar heugde, hadden zij in betrekicelijke armoede verkeerd. Jan van der Wyck was musicus van beroep, maar hij bezat heel wei- nig talent en had het nooit verder gebracht dan tot een zeer ondergescly^te plaats in dat Nederland er ten nadtvste bij betrokken is, maar nog veel meer, omdat zoo dikwijls over Indie gesproken wordt met een soort van minachting t.o.v. het regeeringsbeleid. Is dat laalste wel geheel juist? Om dat te beoordeelen, moet men eens nagaan, wat er gebeurd is, sinds Indie door Engeland aan Nederland terug gegeven is. Veel, zeer veel is er veranderd en steeds ten goede. Vooral generaal van Heutz heeft in Indie prachtig werk verricht en door hem in de allereerste plaats is Indie geworden een samenstelling van deelen, geheel onder het bestuur en het gezag van Nederland staande. Na van Heutz is de rust zoo goed als niet gestoord, behoudens dan door de bekende communistische acties van de laatste jaren. Deze rust is het land zeer ten goede ge- komen, wat al heel duidelijk blijkt uit de cij- fers, die den in- en uitvoer van Indie aange- ven. Uit die geweldige cijfers, welke officieel zijn, blijkt dat Indie voor ons land allerbe- langrijkst is. De vraag ligt voor de hand, hoe het mo- gelijk is, dat Indie zoo veel kon geven. Dit komt door het gezag van Nederland. Men kreeg vertrouwen in ons beleid en daar- door durfde men zijn kapitaal steken in on- dernemingen in Ned. Indie. En niet alleen Nederlanders, ook andere kapitaalkrachtigen hadden den inoed, hun geld in Indische on- dernemingen te steken. Zonder dat particuliere initiatief was Indie nu niet, wat het thans is. Het gevolg daarvan is geweest, dat er wel- vaart heerscht, dat millioenen „donkere han- den" er werk vinden en geld verdienen. Was dat initiatief er niet geweest, dan zou Indie slapen. Er zijn voorbld. te over van streken waar groote armoede heerscht, ondanks de hulp van regeering en zending. Tengevolge van die ontplooiing in Indie kon de Ned. regeering de maatschappelijke omstandigheden verbeteren t.o.v. het onder- wijs, de volksgezondheid en volkswelvaart. Zoo heeft Fock op zijn eerste begrooting 300 volksscholen geplaatst. Dat was het begin van Fock's loopb. Op die basis werd voort- gewerkt. Men kreeg mulo-, asnbachtsscholen en zelfs Hooger Onderwijs. Voor een dertig- tal jaren zag men de noodzakelijkheid van ambachts-, nijverheids-, en landbouwonder- wijs nog niet in. En vooral de ambachtsscho- len hebben in dat opzicht uitstekend werk verricht. Spr. gaf een alleraardigste schets van de mentaliteit der inlanders, waaruit bleek, dat men thans langzamerhand tot een goed doel komt. Ook de ondernemingen hebben dergelijke scholen opgericht, omdat de werkgevers het groote nut er van inzien. Toch blijven ook die leerlingen geheel vrij. De regeering heeft een commissie inge- steld, om na te gaan, in hoeverre het juist is, wat er aan het onderwijs mankeert. De overheid was verder in staat de hygie- nische en geneeskundige verzorging enorm te verbeteren. Spr. herinnerde in dit geval aan het systematisch werken op Java, nadat de pest er zijn intrede had gedaan. Eveneens worden de malaria en typhus sterk bestre- den. De regeering richtte klinieken op. Ze gaat nog steeds verder. De irrigatie-werken hebben millioenen ge- kost, maar ze hadden tot gevolg, dat de agra- rische toestanden verbeterden. Veel wordt overgelaten aan het particulier initiatief, maar voor den verderen opgang is de handhaving van het gezag noodig. Door het vertrouwen in ons Ned. bestuur durfden de particulieren zooveel doen voor Indie met zijn rijken bodem, maar zoo arme bevolking. Dat alles is het werk geweest van een libe- rale regeering en hoewel ons land den laat- sten tijd door een rechtsch bewind gere- geerd is geworden, bleef toch de werkwijze in Indie onveranderd. Maarvoor de handhaving van ons gezag in Indie zijn noodig leger, vloot en politie. Deze hebben een slechten klank bij velen. Zeker, maar zoo lang handhaving van het gezag noodig is en zoolang alleen door die organen dit gezag gehandhaafd kan worden, zoolang zijn wij verplicht, ze in stand te hou- den. Daarom geen nationale ontwapening. Wel mogen we vechten voor internationale ontwapening. Zoolang internationale ontwapening niet mogelijk is, zoo lang rust op ons den plicht, te waken voor ons goed, ons bezit, ons gezin, voor alles. De luchtvaart en de radio zijn kostbare uitvindingen voor Indie geworden. Zij bren- gen het land dichter bij het moederland. Denkt eens even aan iemand, die 20,' 30, 50 of 60 dagen reizen van de bewoonde we- reld afwoont. Geen post, geen telefoon, geen telegraaf is daar. Wat is voor zoo iemand de radio een heerlijk, een onnoemelijk iets! Wat men in Indie aan de bezoekers laat tweede-rangs-orkestjes. Haar moeder, die gestorven was toen Pau line vijftien jaar telde, was in hetzelfde be roep grootgebracht evenmin met veel succes. Zij had het wisselvallig bestaan van zooveelste-rangs-pianiste geleid, die al blij mag zijn, als zij enkele leerlingen heeft, die zij les gaf tegen een zeer bescheiden tarief. Van haar moeder had Pauline enkele her- inneringen van zeer teederen aard. Toen zij niet veel meer dan vijf jaar oud was, stond haar nog voor oogen, dat haar moeder er jong en goed uitzag. De jaren van inspan- ning en armoede hadden haar echter ver anderd in een moede en matte vrouw, die alle bevalligheid verloren had. Maar, hoe- zeer zij zich ook naar het lichaam en den geest gekweld nad gevoeld, haar kind had zij steeds met de grootste teederheid liefge- had, en Pauline had haar dit gevoelen in ruime mate teruggeschonken. Toen zij oud genoeg was, om over derge- Llijke dingen na te denken, had het jonge ding •zich dikwijls afgevraagd, wat haar moeder kon bewogen hebben tot een huwelijk met dien kleinen, weinig-innemenden Nederlander Jan van der Wyck bezat zoo rnin talent als hij knap of aangenaam van uiterlijk was. Van een wereldsch standpunt beschouwd had hij ook geen hoedanigheid. die tot succes leidde. Vrouw en kind had hij altijd den lief- lijksten kant van zijn karakter getoond; voor haar was hij gewoonjjjk yriendeliik en opiet- zien, dit rang gedtn worden. Er behoeft niets verborge* worden gebouden. Dat is het mooiste wat w? fctmnen jjfggen. De ccs2*«i'«T'*-7 trnchP"1 onrust te bren- gen. Dat is gevaariijk cu de rust moet ge handhaafd blijven. Spr. besloot zijn rede met de voorlezing van het werkprogram der liberale staats- partij t.o.v. van ons Indie en wekte ten slotte alle aanwezigen op, den 3den Juli hun plicht te doen. Hierna sluiting. Men zie ons nummer van gisteren. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. LANGESTRAAT 85. Afd. jeugdbibliotheek voor kinderen van 8—16 jaar. Minimum contributie 50 cent, uitleening Woensdags van 12Vn uur. Lijst van aanwinsten: Van 811 jaar. B 17.5 H. van Balen. De panterkast. B 86 ne Tine BrinkgreveWicherink. Netty's eerste schooldag. F 44 5. Franke. Hakbek, de kraai. G 94 v 5. GruysKruseman. Vriendschap. K 47 v van der Rlei. Veendorper jongens. S 60 hk Josephine Siebe. Harlekijntje op kasteel Hemelhoog. Van 1114 jaar. B 923 r C. Bruyn. Rinke Luit, de vroo- lijke veerman. E 45 a Ph. Exel. De avonturen van Ormin. E 45 lo - Persijn. E 45 n Naar het land van den vliegenden vuurgod. E 45 o Het oog van Siva. H 63 w N. van Hichtum. Het wereld- sprookjesboek. 6 din. O 48 b Marie OvinkSoer. Blij kinder- leven. K 60 li E. KnuttelEabius. Liefde. S 82 f J. Stamperius. Frans Naerebout, de loods van Vlissingen. De lotgevallen van Jan S 82 h ten. De helden van onze kus- W 85 g S. Worishoffer. Gered uit Siberie. S 50 d J. B. Schuil. Doodverklaard. Van 1416 jaar en ouder. B 41 i E. Belinfante—Belinjante. In het gareel. B 53.5 Beijers. Rond den aardbol per vliegmachine. E 45 k Ph. Exel. De kleinzoon van den burggraaf. (Verv. op „Jan Per sijn"). G 22 H. P. Geerke. Onder van Heutsz. G 79 m Sini Greup—Rctdanus. De manke grapjas. IJ 85 Jenny IJsselstein. Nora in Amerika. Z 24 d Marie C. van Zeggelen. Dona Alva. Z 24 gDe gouden kris. 941 B 50 Betsy. Een gouden krans om het hoofd eener koningsvrouwe. JAARVERSLAG DER VOOGDIJ- VEREENIGING KINDERZORG OVER 1928. De secretaresse schrijft ons: Het jaar 1928 bracht onze vereeniging 9 nieuwe pupillen, vier jongens en vijf meisjes, terwijl 2 pupillen aan onze voogdij ontvie len, een door huwelijk en een door meerder- jarigheid. In vol vertrouwen voor hun toe- komst konden we beiden afstaan. Het aantal pupillen bedroeg op 31 Dec. j.l. 38, en van- zelfsprekend stegen met het aantal kinderen ook de zorgen. In enkele gevallen waar de kinderen wegens gebrek aan harmonie moes- ten verhuizen, bleek de verandering van om geving steeds de gewenschte verbetering te brengen. Over het algemeen gedragen de kinderen zich goed. De oudsten, die in hun eigen onderhoud voorzien geven alien, zonder onderscheid, reden tot groote tevre- denheid. Het afgeloopen jaar gaf ook aan ons Bestuur weer reden tot groote dankbaar- heid aan de pleegouders, die alien met zoo veel toewijding onze pupillen verzorgen. De financieele toe^tand der vereeniging is goed. Door de gaven'der leden kunnen we tie noodzakelijke onkosten bestrijden en door de medewerking van velen wordt ons vaak moei- lijke werk tot een vreugde.. Rechtszaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 24 Mei. DIACONIE EN DE GEMEENTE ALKMAAR. De enorme gevaarsverhooging van het Stedelijk verkeer is de oorzaak, dat de Diaconie en de dienst der gemeentewerken te Alkmaar, die tot dusver in idealen vrede met elkander voortbestonden, misschien onher- stelbaar zijn gebrouilleerd. Het gebeurde dan dat op 14 Maart j.l. om- trent half 12 voormiddags, de 4-wielige motorwagen door de gemeente gebezigd tot expeditie der niet nader te noemen tonnen, ge chauffeerd door den gem. werkman Dirk M welk voertuig 6 meter lang is, vanuit de Langestraat de Houttil wilde indraaien, door een voor den schoenwinkel van de fa. Netten staande luxe auto werd belemmerd de bocht bij den beruchten hoek bij Worm behoorlijk rechts te nemen, met gevolg, dat de 48-jarige heer G. Hoek, huismeester der Diaconie, die op zijn rijwiel rechts van de straat de Houttil uitpeddelde, door de achterzijde van de ge- meentelijken wagen werd aangereaen Alles reed kalm en bezadigd, zoodat het on- geval zich bepaalde tot een schade van heele- maal 3 gulden aan het voorwiel van des heeren iloek's fiets. De zaak scheen oppervlakkig beschouwd, zoo simpel mogelijk. De gemeente betaalde f 3 schadevergoeding aan den heer Hoek en dat de sop de kool niet v/aard zijnde zaakje was voorgoed de wereld uit. Over de schuldvraag werd echter vurig gedebatteerd. De heer Hoek achtte zich volkomen schul- deloos en wilde zich met 3 pop tevreden stellen. Echter gemeentewerken, bevreesd voor een dreigend faillissement, wees elke bemiddeling af, bewerende dat de schuld ge heel moest worden geweten aan den heer Hoek. Deze deed daarop aangifte en door den heer Wijnberg, den verkeersdictator, werd proces-verbaal opgemaakt tegen den chauf feur. Gevolg was thans verschijning van dezen chauffeur als verdachte, bijgestaan door den directeur van den Reinigingsdienst als raads- man, voor den kantonrechter. De heer Hoek als benadeelde partij, be- toogde dat het hier niet ging om de knik- kers, doch om het recht van't spel. Hij meende als fietsrijdend weggebruiker, die zich stipt hield aan de regels van 't ver keer, verzekerd te moeten zijn, niet te worden gehinderd door een automobiel van de ge meente, die hetzij genoodzaakt of niet, in strijd met die regels den linkerkant van den tend geweest, op niet-spontane wijze Maar tegenover buitenstaanders was hij stroef en aanmatigend en hij koesterde een diepgaan- den wrok jegens de wereld, die hem, vol- gens zijn eigen opvatting, hard had be- handeld. Hij was niet rechtvaardig genoeg om te erkennen, dat hij ook nooit eenige moeite had gedaan om die wereld met zich te verzoenen. Pauline had haar moeder innig liefgehad, maar tegenover haar vader had zij het nooit verder kunnen brengen dan tot een gevoel van medelijden, medelijden met zijn be- moeilijkt bestaan, met het ongelukkige, zwart- gallige temperament, dat geen schoonheid kon zien in de wereld, en geen goedheid in de schepsels, die haar bewoonden. Haar leven was altijd eenzaam geweest, maar gedurende vijftien jaren was dit gevoel van verlatenheid verzacht door de teederheid van haar moeders liefde. Toen mrs. Van der Wyck stierf, werd haar leven een onbeschre- ven vel papier en dikwijls was de wensch bij haar opgekomen, dat de dood haar beiden maar had ontnomen. Met haar vader had zij niets gemeen en zijn hartstochtelijk verwer- pen van de bestaande orde van zaken had haar dikwijls met schrik vervuld, zoo bitter en vijandelijk waren zijr. uitdnikkingen van haat tegenover diegenen, die gelukkiger wa ren geweest in hun ondernemen dan hij. Haar moeder was een vrouw van eenige opvoeding en had Pauline gekerd al wat zii weg had bereden en op dien grond wees de heer Hoek elke schuld beslist af. De heer D. M., de verdachte gemeente- chauffeur. beriep zich op overmacht en be- weerde, dat de heer H. te sne! had gereden en eerder had moeten stoppen. Voorts werd met ijver het meeste odium gestapeld op het neutrale hoofd van den heer Wijnberg, die maar roekeloos proces-verbaal had opge maakt, zonder den verdachte te hooren. De ambtenaar, aan het woord komende, haastte zich verkeersagent Wijnberg te reha- biliteeren. Deze had, daar vaststond, dat de chauf feur der gemeente, om welke reden dan ook, bedoelde bocht links had genomen, wat op alle manieren bij art. 6 der Motor- en Rijwiel- wet, voor zoover het niet geldt het inhalen van andere voertuigen, is verboden, volgens zijn ambtsplicht tegen dezen overtreder pro ces-verbaal opgemaakt. De ambtenaar achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en vorderde 8 boete of 8 dagen hechtenis. Na eenige repliek van den heer C Groote- goed, bepaalde de kantonrechter de uitspraak op 7 Juni. Om zich een helder en juist oor- deel te kunnen vormen, zal de kantonrechter de geheele aanrijding, zooveel mogelijk met origineel materiaal, in scene zetten. De hinderiijke luxe auto (eigenlijk een fordje) zal bij Netten worden opgesteld. De gemeentewagen zal met den kantonrechter als eere-passagier, weer rijden en de bocht nemen, de heer Hoek zal peddelen en zijn nieuw voorwiel opnieuw laten vermorselen in een woord, het belooft een grootsche de- monstratie te worden. EEN VEELGEPLAAGD HUISVADER. De nagenoeg 50-jarige heer P. K., stelde zich voor als gepensioneerde van de Ned. Spoorweg Maatschappij en was vergezeld van een vrouwtje, beladen met een bruin reiskoffertje, welke niet gedagvaarde dame den kantonrechter de nai'eve vraag ontlokte, of hij deze vrouw voor de gezelligheid had meegebracht. Meer waarheidslievend dan hoffelijk ontkende de heer K. de meerdere gezelligheid, doch beweerde dat zijn vrouw beter op de hoogte was van het feit, waar- voor hij terecht stond. Hij zou dan op 8 Maart zijn dochtertje niet naar de middag- school hebben gezonden. Verdachte deed daarop een heftig verhaal, dat ze hem al 3 maal te „grazen" hadden genomen en toen hij de school had bezocht om daarover den meester te spreken, hadden die apen van jongens hem uitgejouwd voor „opa", zonder dat de meester hen dit had verboden. Ver dachte sprak dan ook in minder geciviliseerde termen zijn twijfel uit omtrent de paedago- gischc waarde van dien opvoeder der jeugd. Deze had zijn kind ook nog afgestraft met een stemvork. Daarop kwam zijn vrouw aan het woord en gaf een tamelijk moeilijk te volgen defini te, waaruit we konden destilleeren, dat de meester verlof had gegeven voor een halven dag om een kies te laten trekken en omdat ze des middags zonder permissie was wegge- bleven, had hij daar werk van gemaakt Het meissie had hij ook nog met een stokkie op haar rug geslagen. De ambtenaar noemde hetgeen verdachte en zijn ega hadden opgedischt, den reinsten onzin en vorderde 5 boete of 5 dagen hechtenis. Waarop verdachte woedend losbarstte: Andere kindere laat ie wel gaan! Daar maakt ie niks van De arme en veelgeplaagde papa werd daarop tot 3 boete of 3 dagen hechtenis veroordeeld en alles wat hij nu nog had te zeggen, bleef onuitgesproken, daar men er voor zorgde, dit niet bepaald bescheiden echtpaar met den meest bekwamen spoed kwijt te raken. ALLEEN DIENSTIG OM DE KACHEL AAN TE MAKEN. De 24-jarige timmerman A. J. W. uit Beemster, die op 19 April op een vrachtford door Schermerhorn reed, werd aldaar dooi brigadier Talsma uitgenoodigd zijn rijbewijs te vertoonen. Hij voldeed aan dit verzoek, doch het bleek, dat hij slechts in het bezit was van een verouderd en dus ongeldig rij bewijs. Hij stond deswege terecht en wikte met groote bedachtzaamheid het antwoord op iedere vraag. Zoo gewichtig was echter het bescheid niet. Daar hij reeds sinds eenige jaren geen practisch motorrijtuigenbestuurder was. had hij geen nieuw rijbewijs 'aangevraagd en wist hij zelfs niet, dat zulks noodig was. Hij, had even in de plaats van zijn broeder een vrachtje weggebracht. Hij meende nu be- keurd te zijn, omdat zijn foto niet op het be- wijs voorkwam. Eisch f 5 boete of 5 dagen hechtenis Vonnis 3 boete of 3 dagen hechtenis. s AAN HET VERKEERDE KANTOOR. Zekere heer Jac. K. uit Schoorl, 'n 21-jarig chauffeur, uitgedoscht in de reclame-uniform der groene P. M. H. (Petroleum Maatschappij I lolland moest verantwoording afleggen van het feit. dat hi] op 22 Maart op den Heeren- weg te Schoorl als bestuurder van de Petro- leumauto niet voldoende naar rechts was uit- geweken, toen de rijksveldwachter P. Stroo- ker, in burger gekleed, op zijn rijwiel voor- bijging. De heer Strooker werd bijna in het zand gedrongen. Daar hij dit beschouwde als een ongepaste aardigheid, vond hij aanlei- ding proces-verbaai op te maken wegens overtrading van art. 3 der Motor- en Rijwiel- wet. Strooker, heden als getuige gehoord, be- twijfelde dat de chauffeur hem niet als rijks veldwachter had herkend. De verdachte sprak zulks tegen en ontkende de bedoeling te hebben gehad, Strooker te dupeeren. Er bleef wel 3/4 meter ruimte om te kunnen passeeren. De kameraad van den chauffeur, gehoord als getuige a decharge, verklaarde Strooker door de achterruit van de cabine te hebben nagekeken. Wat den kantonrechter toch wel verdacht toescheen, als het een aardig meisje was ge weest, had men die belangstelling natuurlijk kunnen vinden. Verdachte werd dan ook tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis veroordeeld, waarop hij te kennen gaf, daarmede niet ac- coord te gaan, terwijl hij tevens informeerde naar het aantal appeldagen, waarover hij kon beschikken. De kantonrechter weet dus bij voorbaat. wat hem te wachten staat zelve wist, wat nu niet eens zoo heel weinig was te noemen. Haar dochtertje had geprofi- teerd van die lessen, vlug van begrip als zij was. Bovendien las zij ieder boek, dat zij maar grijpen en vangen kon. Haar eenzaam leven had den groei van haar denkkracht in niet geringe mate bevorderd. Van der Wyck was een zeer ontwikkeld man, ofschoon hij zijn ontwikkeling geheel aan zichzelven te danken had en aan zijn on- leschbaren dorst naar kennis. En in zijn vreedzame buien, als hij voor korten tijd zijn grieven jegens de maatschappij vergat, had zij ook van hem heel wat geleerd. Het was inderdaad een eenzaam leven geweest, daar zij, tot voor kort, geen ander gezelschap ge- kend had dan dat van haar ouders, die te arm waren om vrienden te maken, omdat die uitwisseling van vriendschap immers zou meebrengen, dat er zoowel gastvrijheid ge- boden als genoten werd. Zoo nu en dan bracht haar vader wel eens een vriend of kennis mee, om het eenvoudige maal te deelen, en het gesprek van die twee kwam altijd weer op datzelfde onderwerp neer: de verdorvenheid van het tegenwoor- dige legeeringssysteem; de schrijnende on- gelijkheid tusschen de werknemers en de werkgevers, die hen uitbuitten. Uit deze heftige besprekingen leidde Pau line af, dat Van der Wyck een beslist revo- f lutionair was, lid van communistische of i anarchisusghe aartjjep, dje retkhalzend VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 27 Mei. DIVERSE BELASTINGZAKEN. De behandeling van de met zorg bijeen gezamelde en uitgebreide collectie belasting- zaken, aanvankelijk vastgesteld op 11 Febr., werd toen uitgesteld wegens plotseling opge komen ongesteldheid van den rijksadvocaat. In de zitting van heden werd zij opnieuw aan de orde gesteld. Een dertigtal getuigen, grootendeels amb- tenaren der directe belastingen en eenige poli- tiemannen waren destijds als getuigen ge- dagvaard, doch het getal der verschenen de- linquenten was niet groot te noemen, terwijl heden slechts eenige getuigen werden <*e- hoord. WEGENBELASTING-WET. Voor overtreding van bovengenoemde wet het niet in bezit hebben van een geldige be- lastingkwitantie, stonden terecht J. B. te Alkmaar en K. K. te Egmond-Binnen. Beiden werden respectievelijk ontslagen van rechts* vervolging en vrijgesproken. De Heer J. C. P. te Alkmaar, garagehou- der aldaar, stond terecht voor vier feiten. zagen naar den grooten dag van maatschap pelijke verheffing, als al dat schreeuwend on- recht opgeheven zou worden en de mensch- heid werd bekeerd tot een algeheele broeder- schap van rechtvaardigheid en welwillend- heid. En nu, na die twee en twintig jaar van saai en grauw bestaan, was die toeHand in eens, als met een tooverslag, veranderd en was er eindelijk iets romantisch getreden in het leven van dit mooie, jonge meisje, dat tot nog toe als een schoone bloem had ge- bloeid, in een sombere, onbevallige omge- ving. De hervorming was gekomen van geheel onverwachte zijde, op aansporing van Jan van der Wyck zelven. Ondanks zijn over- dreven opvattingen in sommige opzichten be zat de man veel gezond verstand en hij was nu gaan beseffen, dat zijn dochter toch al- thans de gelegenheid moest gegeven worden, om uit haar tegenwoordige omgeving te komen, daar zij niet 'sfeeds in die onreine atmosfeer kon blijven. Een gewoon man zou haar nu in een zaak hebben gezet, waar zij, met haar knap uiterlijk en haar natuurlijken aanleg, dan wel degelijk in de gelegenheid zou zijn geweest om haar eigen weg te vin den in de wereld. Maar met zijn begrippen, wat betreft werkgevers, zag hij er terecht tegen op, oin nu nog een slavin toe te voe- gen aan de reeds zoozeer overvoerde arbeids- markt. Hij had de keuze tusschen dit en wat h.j teuslotte beschouwde als toch een veel beter pjaa. -iiiianit van,voi0<ML

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5