Binnenland Hij werd voor het eerste feit vrijgesproken, voor het 2e veroordeeld tot 10 boete of 5 da gen, voor het 3e feit 5 boete of 5 dagen, voor het 4e feit 10 boete of 5 dagen. De chauffeur A. H. G. uit Amsterdam is te Sehermerhorn aangehouden op 4 Oct. door twee kommiezen, die constateerden, dat ver- dachte niet kon vertoonen een geldige wegen- belastingkwitantie. Eisch 5 boete of 1 dag. Vonnis conform. Daarop verscheen J. F. R., eveneens chauf feur te Amsterdam, ter zake een dergelijk feit op 4 Oct. gepleegd. Hij zei, dat hij met den vorigen verdachte den auto samen had. Hij had op 9 Juli 3 maanden belasting betaald en meende nu tot 9 October te kunnen rijden De termijn eindigde evenwel met 30 Septem ber. Eisch 15 boete of 5 dagen. Vonnis 10 boete of 10 dagen. De vrachtrijder T. R. uit Enkhuizen stond terecht op 14 Oct. '27 geen wegenbelasting betaald te hebben voor zijn auto. Ver dachte beweerde, dat destijds de auto het cigendom was van zijn zoon Nicolaas. Maar 'die zoon heeft toefi medegedeeld, dat de auto was van zijn vader. Deze toonde nu een kwi- tantle op zijn naam gedateerd op 17 Juli. Op 15 October heeft deze zoon aan den kommies Labrie gezegd, dat de auto van zijn vadei was. De zaak werd aangehouden teneinde den kommies en den verkooper de Rie als getuigen te hooren. Ook op 2 Mei '28 heeft de vorige verdachte met een auto, waarvan eveneens geen belas ting was betaald, gereden of doen rijden en hij is alstoen weer aangehouden. Zijn zoon J. F R. fungeerde als chauffeur. Eisch 10 boete of 5 dagen. Vonnis conform eisch. Vervolgens stord terecht deze zoon J. F R ter zake hetzelfde feit. Eisch 5 boete of 1 dag. Uitspraak conform. Vervolgens meldde zich als verdachte Jb G. uit Andijk, van beroep slager, die op een dag van Mei '28 zijn knecht P. Louw met een auto heeft laten rijden, waarvoor geen wegen- 'belasting was betaald. Verdachte zei dezea auto eenige dagen later weer met verlies te hebben verkocht. De knecht is te Medemblik aangehouden. Eisch 15 boete of 10 dagen. Vonnis vrijspraak. De volgende verdachte P. C. P., thans O -I. militair, vroeger chauffeur te Hoorn, zou on 6 Juni '28 gereden hebben met een ongeldige belastingkaart. Deze zaak wordt aangehou den. De verdachte Simon B. uit Hoorn moel zich eveneens verantwoorden ter zake boven- bedoelde overtreding, ook dit feit is geconsta- teerd op 6 Juni, aangehouden. Cornelis Zwdirecteur Hoornsche Automo- bielmaatschappij te Hoorn, stond terecht, dat hij op 6 Juni '29 de chauffeurs Butter en Pot heeft laten rijden met autobussen, waarvoor geen wegenbelasting zou zijn betaald. Verdachte zeide, dat voor deze auto's hande laarsbelasting is .betaald en toonde de desbe- treffende blauwe kaarten. De chauffeurs heb ben aan den ambtenaar dergelijke kaarten ge- toond. Eisch 2 X 10 boete of 2 X 5 dagen hech- tenis. Vonnis overeenkomstig den eisch. Hierop werden de chauffeurs P. C. P. en Simon B., beiden te Hoorn, ieder veroordeeld tot 2 boete of 1 dag. De monteur J. A. M. A. uit Amsterdam heeft den 2den Pinksterdag 1928 gereden met een auto, waarvan de wegenbelasting- kwitantie niet kon worden gefoond. Deze kaart was momenteel zoek, doch de belasting was betaald. Eisch 5 boete of 1 dag. Von nis 1 boete of 1 dag. De niet-verschenen G. A. H. is op 6 Nov 1927 door den gem.-veldwachter Wokke te Hoogkarspel aangehouden, omdat hij een rij wiel bereed zonder belastingmerk en zonder licht. Verdachte heeft vermoedelijk een val- schen naam opgegeven en ontpopte zich later als genoemde G. A. H. Vonnis 5 boete of 1 dag. De nog overige zaken, waarvoor geen ge tuigen waren opgeroepen en geen verdachten verschenen, werden collectief behandeld. Daama sluiting. Prcvircciaal nieuwa CASTRICUM. Door onbekende oorzaken ontstond Zon- dag tegen den middag een begin van bosch- brand langs den weg naar "het jachthuis Kijkuit in Geversduin alhier. Door krachtda- dig optreden van enkele personen die in de omgeving aan het werk waren, kon de brand in den aanvang worden gebluscht. Door onvoorzichtigheid met lucifers hebben eenige jongens Zondagmiddag een begin van brand veroorzaakt aan de spoor- lijn op den hoek van den Kramersweg. Reeds was het spoorhek dat daar ter plaatse voor afrastering van het spoorwegterrein zorgt, aan het branden. Enkele omwonenden kon- den den brand tijdig meester worden. Zondagavond tegen 12 uur kwam een jong paartje rustig en kalm van Egmond aan Zee fietsen. Op de hoogte van de woning van het meisje werden zij lastig gevallen door den alhier beruchten A. L., die maar bleef aanhouden en sarren om een statief van een fototoestel dat achter op het rijwiel van den jongenman was bevestigd. Toen hem dit niet werd verstrekt, trad hij driester op en be- dreigde den eigenaar. Het meisje, denkende dat hij een meisje niet zoo gauw zou aanval- jlen, trad tusschen beiden, van welke gelegen- heid de jongeman gebruik maakte met zijn Tijyiel te verdwijnen. Dit was echter niet naar den zin van den aanvaller die het tweetal achterna zette en in de steeg van het huis 't rijwiel en de lantaam van het meisje ver- nielde. De bewoner van het huis waarschuw- de de politie, doch toen was de lastige sin- jeur reeds vertrokken. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. Na gedurende 45 jaar vacant te zijn geweest zal de herv. gem. te Peins en Zweins (classis Franeker) op 16 Juni weer een pre- dikant krijgen, n. de heer M. L. Onnes, candidaat. NOORD-SCHARWOUDE. Het 40-jarig bestaan van cendo". „Cres- Zondagmiddag werd in „Concordia" al hier een vergadering gehouden vanwege de zangvereeniging „Crescendo" ter bespreking van het te houden zangconcours op 20 en 21 iluli a.w Aan het concours zal door 23 vereenigin- gen worden deel genomen, terwijl de jury zal bestaan uit de heeren Jac. Bonset, W. Hespe en L. C. Keereweer. Voor de vereenigingen welke dit wenschen wordt gelegenheid gege- ven om voor het concours in „Concordia" nog repetitie te houden. Den eersten avond van het concours hoopt de jubileerende vereeni- ging een feest-concert te geven. Het bestuur is bereid, wat de reisgelegen- heid betreft, alle mogelijke inlichtingen te verstrekken. Bij de loting kwamen nog verschillende on- derlinge besprekingen naar voren. HENSBROEK. De raad dezer gemeente vergaderde In" voltallige zitting, op Maandag 26 Mei 1929, ten gemeentehuize, onder voorzitterschap van burgemeester Kooiman. De volgende mededeelingen werden ge- daan: le. dat in April 46.90 minder aan electrischen stroom was ontvangen dan in 1928. 2e. Dat de verzekering van het Raadhuis aan den plaatselijken agent van „De Hol land-Dordrecht" voor 0.40 per 1000, zon der poliskosten was opgedragen, zijnde de voordeeligste aanbieding. 3e. Goedkeuringen van Ged. St. op het be- sluit tot aangaan van een geldleening en op het vaststellen van het heffingspercentage. 4e. Dat de jongste kinderen der O. L. school, met namen E. v. Lijen Ad. en N. de Hart Kzn. na afloop van de vergadering de eerste steen zullen leggen van de nieuw te bouwen O. L. S., waartoe vele commissies, behoorende bij het onderwijs, zijn uitgenoo- digd: lngekomen stukken waren: Jaarverslag 1928 v. d- Afd. Nrd. Holland van Ned. Gemeenten. Voor kennisgeving aangenomen. Rekening en verantwoording Gezondheids- commissie. Voorzoover 1928, idem. Rekening sluis te Rustenburg, idem. Rekening over 1928 Vleeschkeuringsdienst, saldo 31 Dec. 1928 f 4851,93, over 1927 groot 3575,39. Rekening en begrooting gemeenschappelij- ke school te Spierdijk, waarvan Hensbroek van de totale kosten per leerling moet afdra- gen over 1928 107.90. De begrooting over 1930 zou airnog per leerling f 122.50 bedra- gen, welk bedrag den heer Oudejans de op- merking ontlokte, dat het toch niet hoog was, in vergelijking met ander onderwijs. De voorzitter deelde in verband hiervan mede, dat Maandagmorgen nog een bijeen komst in Obdam was gehouden met een com- missie van Gedeputeerden, de Hoofdinspec- teur, de betrokken gemeente-besturen en de ouders der kinderen over deze school-geschie- denis. Drie maandelijksch overzicht v. d. Vleesch- keuring. Voor kennisgeving aangenomen. Verzoek v. d. vereeniging van stroom- distributiebedrijven om lid te worden. Lid- maatschap 15 per jaar, idem. Verzoek van den heer G. M. de Haan om eervol ontslag als hoofd der school om ge- zondheidsredenen, met ingang van 1 Juni a.s. B. en W. stelden voor om aan den heer de Haan het ontslag eervol te verleer.cn. De voorzitter richtte van deze plaats nog eenige sympathieke woorden aan hem die 24 jaar naar zijn beste krachten het onderwijs ge- diend heeft en sprak den wensch uit, dat hij nog vele jaren van zijn welverdiende rust mocht genieten. Daar Zaterdag a.s. het ont slag meer officieel in de O. L. S. zal plaats vinden, zal spr. hiermede eindigen, maar eenige woorden van dank moesten geuit wor den, opdat de notulen later zouden kunnen vermelden den dank welke de gemeente aan mijnheer de Haan verschuldigd is. Verzoek om bijdrage in de kosten voor uit- zending van een t. b. c.-patient, welke uit zending in de le instantie 6 maanden zal be- dragen, kosten ongeveer 540, waarvan de familie de helft, het Witte Kruis afd. West- Friesland 1/4 en de gemeente idem 1/4 waar van de provincie 50 betaald. Alzoo beslo- ten, nadat de voorzitter nog gewezen had op het principieele van de uitspraak, daar men zich hiermede de houding voor de toekomst bepaald. Punt 4 van de agenda behelsde verzoek van B. en W. om de gratificatie v. d. rijksveld wacht over 1928 met 25 te verhoogen, daar twee rijks-veldwachters met de kermis- sen dienst hebben gedaan. Alzoo besloten. Op het, in de vorige vergadering naar B. en W. afgevoerde verzoek van de afd. Op- meer v. d. Holl. Maatsch. v. Landbouw om subsidie, werd afwijzend beschikt. Besloten werd, de kosten van water-onder- zoek door hen die nog niet bij het Prov. Wa- terleidingbedrijf zijn aangesloten, door den aanvrager zelf te laten betalen. Besloten werd tot den bouw over te gaan van een nieuw brandspuithuisje in de Wog- meer, groot 3.40 bij 2.30. Vaststelling was verkregen van de supp.- begrooting dienst 19281929. Bij de rondvraag informeerde de heer Smal nog naar het branden van de straatver lichting bij deze avonden. Voorzitter deelde mede, dat de betrokken ambtenaar reeds gewaarschuwd was. Hierna voigde sluiting. TEXEL. Zaterdagavond werd in hotel „Texel" te den Burg de jaarlijksche algemeene verga dering gehouden van aandeelhouders van Tex. Eig. Stoombootonderneming. Uit de overlegde verlies- en winstrekening over 1928 bleek, dat, niettegenstaande een af schrijving van 6489.30 op 't stoomschip „de Marsdiep", over dat jaar een winst was gemaakt van 18385.62. Tot commissaris werd herkozen de heer F. Zegel Kz. en gekozen inplaats van den heer H. W. Keesom, diens zoon de heer H. Kees- om. Wie dit examen met gunstig gevolg heb ben afgelegd verkrijgen de bevoegdheid tot leeraar in de bijenteelt. HEILOO. Naar we vernemen is onze plaatsgenoot, de heer R. ten Brugge benoemd tot lid der commissie voor het afnemen der examens der vereeniging tot bevordering der Bijenteelt in Nederland. X WINKEL. De heer P. Strijker alhier heeft bedankt als voorzitter van den Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Niedorp. BEVERWIJK. Door het warme weer der laatste dagen zijn te tulpen en narcissen zoo snel aange- rijpt, dat ze zoo goed als van de markt ver- dwenen zijn. De laatst bloeiende narcis Albo Pleno verscheen Maandag op de veiling t Centrum", maar de kwaliteit was hoofd- zakelijk als een gevolg der strenge vorst niet best. Dientengevolge werd per 100 betaald 0.750.95. Behalve de eerste Renonke'is en Pioenrozen hebben reeds eenige mid- zomerbloemen haar intrede de bioemen markt gedaan, zooals Ixia's, lupinen en koornbloemen. Betrekkelijk groote kwantums van bioemen van Lathrus meest afkomstig uit Assen- delft, worden thans aangevoerd, doch door de warmte zijn de prijzen laag, pre 100 bos f 0.07—/ 0.13. Aardbeien. De stand in de streek van Kennemerland is als een gevolg van het schitterend Mei- weer zoo gunstig als in geen jaren het geval is geweest. Verleden jaar waren de mooiste vruchten door de nachtvorsten reeds ver- nield, thans zijn die door de heerlijke zoele en vochtige Meinachten gespaard gebleven De vrees dat de aardbeien door de strenge vorst geheel bevroren zouden zijn zal geluk- kig niet bewaarheid worden. De duinstreek staat thans in het teeken van de aardbeien- bloesem. Wij wachten eene rijke oogst. Reeds nu kan al gezegd worden dat de exportveilingen een week vroeger zullen aan- vangen dan verleden jaar. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin-Moeder om de volgende maand een bezoek te brengen aan onze plaats O.m. zal H. M. een bezoek afleggen aan het Roode Kruis-ziekenhuis. BROEK OP LANGENDIJK. In de dezer dagen alhier gehouden 12de jaarvergadering van de schippersvereeniging „Beurtbevrachting" zijn de aftredende be- stuursleden G. Arends en A. de Boer met algemeene stemmen herkozen. Het ledental bedroeg 25, waarvan 14 ge heel vrachtvarend. Uit het financieel verslag van den pen- ningmeester bleek in kas een bedrag van f 823.64 Ontvangsten en uitgaven sloten met een batig saldo van 423.64 Als merkwaardigheid werd geconstateerd, dat de uitgaven dit jaar de kapitale som van 19 centen verschilden met het vorig jaar. Van de beurtlijst zijn dit jaar afgegeven 965 motorbooten voor diverse ladingen, waarvan 586 voor Amsterdam en 160 voor Rotterdam bestemd waren. De verste reis was dit jaar Z.-Beveland, de kortste Alkmaar. Land- en Tuinhonw. MEN WACHT OP REGEN. Men schrijft ons uit Castricum: Nu de zomer eindelijk in het land is en thans het zaadgoed kan ontkiemen, begint men zeer naar regen te verlangen. Niet al- leen is de bodem waterarm geworden doordat het dit voorjaar weinig geregend heeft, maar ook tijdens den winter heeft men te kort wa ter gehad. Daarbij komt nu de warmte van de laatste week. Het land in het duin wordt reeds schraal en het behoeft geen acht dagen meer te duren of de gepote boonen enz. zul len weer even hard verdwijnen als zij de laatste dagen uit den bodem te voorschijn zijn gekomen. Reeds nu durft men geen boo nen meer in de duinpannen te planten omdat voor het ontkiemen een vochtige bodem noo- dig is, en thans op de diepte, waarop boonen moeten worden gelegd, geen vochtige aarde meer wordt gevonden. Ook het grasland in den polder begint zeer naar regen te verlan gen. Men moet daarbij niet vergeten dat de boeren hopen op een grooten hooioogst, om dat zij gedurende het gure voorjaar hun vee veel langer op stal hebben moeten laten staan dan andere jaren het geval is en er tientallen van boeren zijn, die andere jaren nog een be- hoorlijke hoeveelheid hooi overhielden en thans niets meer in voorraad hebben. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. De aanvoeren van groenten aan de veiling van den Noordermarktbond te Noord-Schar- woude en aan die van de Langendijker Groentencentrale te Broek op Langendijk ver- toonden de afgeloopen week zeer veel ver- schil. Waren de producten, aan de eerste vei ling verkocht, bijna uitsluitend wintergroen- ten, aan de L. G. C.-veiling waren het op een kleine uitzondering na nieuwe, jonge groen ten, welke werden aangevoerd. Het doet in- tusschen eenigszins vreemd aan, als op mooie, zomersche dagen zooals we die in de afge loopen week hebben gehad, nog stapelgroen- ten worden verkocht, waarvan enkele nog goede prijzen opbrachten vooral in aanmer- king genomen de tijds- en weersomstanddig- heden. Zoo gaat ongemerkt het oude in het nieuwe tuinbouw-seizoen over en zitten we straks midden in den drukken tijd. Ongetwij- feld zal deze dit jaar iets later vallen dan het vorige jaar, ofschoon dit niet zooveel la ter zal zijn, als oorspronkelijk werd ge- meend. De aardappels zijn de laatste 14 da gen zoo gegroeid, dat men daarover ver- baasd staat en het is dan ook te verwachten, dat binnen 2 a 3 weken de eerste aardappe- len, hoewel nog bij uitzondering, aan de vei- lingen zullen verschijnen. Als het weer gun stig blijft, is het te voorzien dat, anders dan in vorige jaren opeens groote aanvoeren aan onze veilingen zullen komen, wat bij onze tuinders de vrees wekt, dat de prijzen daar- door aanmerkelijk zullen worden gedrukt. Aan de veiling te Broek op Langendijk werden aan winterproducten nog slechts uien aangevoerd, die 12.70 opbrachten; grove 0.80 a 2. Van de jonge groenten werd aan de veiling van den Noordermarkt bond slechts rabarber aangevoerd, die 4.70 opbracht, een niet hooge prija voor dezen tijd, overigens bestond de aanvoer uit winterpro ducten. Uien brachten aan deze veiling in begin der week nog 2.90—/ 3.10 op, een zeer lagen prijs alzoo. Doch op het eind was de prijs tot 1.20 a 1.40 per 100 Kg. ge- zakt. Drielingen brachten van 0.70 tot 0.80 op. Grove golden van 0.501 minder dan de niet-grove uien. Winteraardappelen (bravo's) konden niet meer dan 2.20 opbrengen. Voor bieten was de belangstelling al zeer gering en de prijs zeer laag: men besteedde 0.50—/ 0.80 per 100 Kg.! Losse wortelen werden aanvankelijk nog voor 2 tot 3.20 verkocht; kleine golden toen 1 50. Op het eind der week waren ze zoo gc.d als onverkoopbaar en konden groo ten slechts 0.80 en kleine 0.40 per 100 Kg. opbrengen. Met de kool ging het beter: de prijzen wa ren voor dezen tijd niet slecht. Voor Deen sche witte, waarvan nog ruim 3'A spoorwa gen werden geveild, werd van 10—/ 14.70 I betaald. Ook voor roode kool was de notee- ring hooger dan men voor dezen tijd mocht verwachten, n.l. 7.70—/ 15.30. Het is te verwachten dat het nu met den aanvoer van kool wel zal zijn gedaan. Bloemkool bracht aanvankelijk 21— 28.50 op voor eerste soort, 13.70 voor tweede. Op het laatst der week was de prijs voor eerste soort 25, voor tweede 10.60. Tomaten werden voor hooge prijzen van de hand gedaan. A-kwaliteit bracht op den eersten dag der veilingsweek 65.90 op, steeg in den loop der week tot 70, terwijl de eindnoteering 61—/ 74 was. Voor B kwaliteit werd in den aanvang 60.10 be taald, op het laatst der week bracht ze 50 op. De prijs der C-soort was aanvankelijk f 34, steeg tot 56.50 en eindigde met 50. CC. zette in met 18.90 en steeg tot 20.60 a 20.70. De aanvoer beliep reeds rond 1300 Kg. De weinige vroege wortelen, welke werden gevild, brachten aanvankelijk 11.70 op, doch stegen later tot 15. De aanvoer van sla was aanmerkelijk inge- slonken. Voor eerste soort werd 610.30 besteed, de laatste prijs echter bij uitzonde ring. Voor tweede soort kon slechts 1.40 3.70 worden bedongen. Spinazie bracht lage prijzen op. In't be gin der week 1.501.70 per 100 Kg., later 0.60—/ 1.20. Men kan hier bijna spreken van onverkoopbaar. Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubnek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. Het Minahassa-Comite, ingesteld bij Ko- nmklijk Besluit van 12 April 1.1. No. 14, waarvan Hare Majesteit de Koningin-Moe der als Beschermvrouwe is oogetreden, komt tot U met een dringend verzoek. Het was op 10 Jantiari van dit jaar 250 jaar geleden, dat het eerste contract werd ge- sloten tusschen de Oost-Indische Compagnie en de gezamentlijke hoofden van de Mina- hassa. In die twee-en-een-halve eeuw is het volk der Minahassa onafgebroken en ongerept trouw geweest aan het Nederlandsche gezag. Ontelbare malen hebben de Manadoneezen van hun onverdachte gehechtheid jegens Ne derland blijk gegeven en gedurende vele ge- slachten hebben zij zoowel in burgerlijke als in militaire betrekkingen, den Lande belang- riike diensten bewezen. In Nederlandsch-Indie is dit jufeileum in den aanvang van dit jaar dan ook dankbaar herdacht, doch wij meenen, dat het moeder- land evenzeer van zijn belangstelling en zijn oprechte waardeering moet blijk geven. En daarom komen wij thans tot U. Het plan is gerijpt, om aan de Minahassa uit particuliere giften, door Nederlanders bijeengebracht, een nationaal geschenk van blijvende sociale waarde te geven, als gedach- tenis aan dit jubileum. De hygienische toestanden in de Minahas sa laten nog zeer veel te wenschen over. Een vreeselijke volksziekte, de tuberculose, maakl nog steeds vele slachtoffers. De Gouverne- ments-Arts, prof. Week, heeft daaromtrent, na uitgebreide onderzoekingen, cijfers gepu- bliceerd, die den ontstellenden omvang dier ziekte, zoowel bij kinderen als bij volwasse- nen, duidelijk aantoonen. Vooral ook de zui- gelingensterfte is zeer groot, en met het oog op dit alles behoeft't niet te verbazen, dat de bevolking in veertig jaar s'echts met 1.3 pro- cent toenam. Welnu in deze richting ligt een duide- lijke aanwijzing voor een hoogst nuttig jubi- leumgeschenk Het voornemen bestaat, uit de binnenko- mende bijdragen de oprichtingskosten van een Sanatorium voor longlijders en van een Centrale Ziekeninrichiing te betalen. De Ne derlandsch-1ndische Regeering zal als haar aandeel in dit geschenk de exploitatie van bcide inrichtingen op zich nemen. Hieraan bestaat dringend behoefte. In to taal zal daarvoor een bedrag van 400.000 noodig zijn. En wij vragen aan ons Volk dit bedrag bijeen te brengen, als blijk van waar deering voor hetgeen de Minahassa voor Ne derland is geweest en heeft gedaan. Het zal een mooie daad zijn, van sociale en van ideeele waarde, wanneer ons volk met vereen- de krachten de stichting van deze inrichtingen tot stand brengt. Laten alien helpen! Laat ieder geven naar- mate hij zelf bezit! Laat elk Nederlander er een eer in stellen iets bij te dragen. Groote en kleine gaven worden dankbaar in ontvangs' genomen door den Penningmeester van het Hoofdcomite of kunnen gestort worden bij de Nederlandsche Handel Maatschappij te Am sterdam (postgirorekening No 7897 onder bijvoeging van: Rekening Minahassa-Co mite). Ook de penningmeesters van de provincials en plaatselijke Coalite's nemen gaarne giften in ontvangst -4 WEER EEN GROOTE FABRIEKS- BRAND. Twee verdiepingen uitgebrand. De Amsterdamsche brandweer heeft gister laat in den middag in den letterlijken zin voof een heet vuur gestaan en een zware taak g«» had. In de Willebrordusstraat 41-43 bij de van Woustraat staat een groot fabrieksge- bouw ongeveer 15 M. breed en 20 M. diep, waarin gevestigd zijn de Tabakskerverij ge- naamd „De Rookende Moor" van de firma Erftemeijer co. en de stoffeerderij van den heer I. Mendels. Gelijkstraats en eerste vers dieping is in gebruik bij de firma Erftemeijer en Co., de daarboven gelegen verdieping bij den heer Mendels. Hoe het gebeurd is, weet men nog nie4, maar om ongeveer kwart voor vijf ontstond er plotseling brand op de tweede verdieping in de stoffeerderij aan den rechter-achterkant van het gebouw. Snel grepen de vlammen om zich heen. De ongeveer 35 werklieden, die bij den heer Mendels werken, konden langs den gewonen weg nog vluchten, hun kleeren in het gebouw achterlatende. Den heer Mendels zelf zag men plotseling voor een geopend luik staan. Daar hing een hijschtouw uit en langs dit touw bereikte bij den beganen grond. Hoe snel de brandweer ook ter plaa was, toch sloegen toen reeds de vlammen uit alle vensters van de hoogste verdieping en de rui- ten van den glazen kap waren spoedig bezwe- ken, zoodat het vuur lucht kreeg en weldra de bovenste verdieping een vlammenzee was, die gevoed werd door allerlei brandbare ma- terialen, als zeegras, paardenhaar en niet ts vergeten de houten meubelen zelf. Het duurde dan ook niet heel lang of dik- ke wolken rook kwamen uit de vensters van de onderliggende verdieping, waar de tabaks kerverij is van de firma Erftemeijer. Dit was een bewijs, dat ook het vuur reeds naar die verdieping was doorgedrongen. Ook dat mate- riaal gaf den vlammen gretig voedsel. Een verstikkende rook hulde de geheele straat in het duister. Inmiddels had de brandweer, die met veel materiaal aanrukte, een aantal slan- gen uitgelegd. Zij kon echter het gebouw niet binnen dringen. Van het dak van een belen- dend perceel en van den mechanischen lad der, zelfs op redladders, die in de. vensters waren gehaakt, voerden brandwachts de straalpijp. Het vuur verminderde echter niet, de rook bemoeilijkte het blusschingswerk. Deze rook was zoo verstikkend, dat een der straalvoerders onwel werd. Inmiddels was nog 'n tweede mechanische ladder opgesteld. Tenslotte werd met twee motorspuiten met negen slangen en een vechtkraan water ge geven. Het vuur verminderde toen zienderi oogen, maar binnen in brandde het na een uur werken nog flink. Zooals begrijpelijk is, bleef er van deze tweede verdieping ten slotH. weinig over. De bovenste etage brandde ge heel uit en de eerste verdieping voor hej grootste gedeelte. De gelijkstraatsche verdie ping, die voor het grootste deel in gebruik ;s bij de heeren Erftemijer en voor een zeer klein deel bij den heer Mendels, bleef voor 't vuur gespaard. De watersch. vooral voor den heer Erftemeijer is daar aanzienlijk, om dat de daar geborgen tabak wel als verloren kan beschouwd worden voor de consumptie DE QUARANTAINE VAN DE „3aNGKOK". Tot het lossen en laden van het Fratlsche s.s. „Bangkok", dat te Rotterdam in quaran- taine is gesteld, omdat zich aan boord een geval van builenpest bij een lid der beman- ning had voorgedaan, is thans vergunning gegeven, nu het schip ontsmet is. De beman- ning blijft nog onder waameming. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De Prov. Staten dezer procincie kwamen gister bijeen onder voorzitterschap van den waamemend commissaris der koningin, den heer J. N. Hendrix. Bij de mededeeling van het aan den com missaris der koningin jhr. mr. dr. A. Roell verleende verlof, noemde de voorzitter dit voor den heer Roell een goede gelegenheid om door eigen aanschouwing de overzeesche gewesten te leeren kennen en over land- en volkenkunde belangrijke ervaringen op te doen. lngekomen was een telegram van den com missaris nit Djocjacarta, waarin de beste wenschen voor de werkzaamheden der Staten werden uitgesproken. De voorzitter stelde voor een telegram van dank aan den commissaris te zenden en de beste wenschen voor diens verblijf in Indie uif te spreken. De voorzitter deed vervolgens mededeeling van ingekomen stukken; daaruit bleek om., dat aan den commissaris der koningin tot 25 Juli a.s. verlof is verleend. Vervolgens werden de daarvoor in aan- merking komende stukken in handen gesteld van Ged Staten voor prea-advies. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd herkozen de heer J. Douwes. Als leden van den raad van toezicht op de bedrijven werden herkozen de heeren N. Dek- ker, jhr. J P. W. van Doorn, mi'. L. M. de Jong Schouwenburg, K. ter Laan, jhr. G. C. Quarles van Uffora, R. P. van Royen en dr. Th. van der Waerden; gekozen werden de heeren ir. H. H. Eerenberg, directeur der Gem. Electriciteitswerken te Rotterdam, mr. C. H. Guepin en J. Koster, leden der Prov. Staten. De vergadering werd hierna verdaagd tot Dinsdag 18 Juni, half elf. ALGEMEENE VERGADERING EN EXCURSIE. De Algemeene Jaarvergadering der Ned. Pomologische Vereeniging, hoofdafdeeling Fruitteelt der Ned. Heidemaatschappij te Arnhem, zal dit jaar worden gehouden op Donderdag 12 September te Zutfen Aan deze jaarvergadering wordt een excursie ver- bonden op 12 en 13 Sept. naar verschillende fruitteelt-bedrijven in de omgeving van Zut fen. f V J Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen. Doos 30 ct. tV i A J A I

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6