Op tots Binnenland bent U in't biizonder blootgesteld aan net ge- vaar van kouvatten. Reist daarom nooit zonder Tabletten s b Bij de rondvraag kwam o.m. ter sprake de lage rente voor spaargelden. De heer Blokker zeide, dat 3 3/4 pCt. voor dadelijk opzegbaar geld goed is, doch voor een jaar vast te laag. Spr. wist banken, die 34 pCt. meer ga- •ven. Spr. raadde aan oni den rentevoet te verhoogen. Nu gaan meerdere leden naar particuliere banken. De voorzitter zeide, dat de leenbanken die meer rente geven, een grooter reserve-kapi- taal hebben. De heer Blokker gaf in over- weging om meer hypotheken at te sluiten, waarop de heer Kamer opmerkte, dat men de goedkeuring van Utrecht over het hoofd zag De heer Eilerts de Haan zeide dat er een i 50.000 bij de Centrale uitstaat. Kon men alle geld bij voorschotnemers plaatsen, dan zou men meer rente kweeken. De voorzitter zou deze zaak bespreken en zoo mogelijk aan de wenschen tegemoet komen. De kassier bracht dank voor de salaris- verhooging. Hierna sluiting. Begin juli zullen de leerlingen der laagsts vijf klassen van de openbare lagere school weer hun schoolfeest vieren. Werd voorheen altijd een reisje gemaakt in de bekende jacht- ?n andere wagens, die door de eigenaars wel- willend ter beschikking werden gesteld, het ligt in de bedoeling thans de schooljeugd een auto-reisje te laten maken. Ook in- ons rus tig, landelijk dorpje schijnt de moderne motor het paaru meer en meer te verdringen be- halve natuurlijk waar het de kranige rijver- eeniging betreft en, meegaande met den tijd zal ditmaal op de welwillendheid der Heiloosche autobezitters een beroep worden gedaan en men hoopt dat deze zich even be- reidwillig zullen betoonen waar het de bedoe ling is de schoolkinderen een plezierig dagje te bezorgen, als dit voorheen gebeurde door de eigenaars van paard en wagens. Indien de beschikbare auto's te weinig plaatsruimte bieden voor alle gegadigde scholieren, dan zal bovendien een autobus ge huurd worden. Maar we verwachten dat dit niet noodig is! Ernstiga aanrijding Dinsdagmiddag reed de auto van de fir- ma Meurs te Alkmaar op den Rijksstraat- ,weg en geraakte de chauffeur G. zijn stuur kwijt, doordat hij op den opengebroken weg moest urthalen. Hij poogde nog tusschen de boomen te rij- den en slaagde daarin doch zag te laat dat daar een 4-tal personen zaten, waarvan een werd aangereden. De man, een ongeveer 25-jarig man uit Oude Pekela, werd ernstig verwond aan het hoofd en lichaam. Dokter Hoekstra was spoedig ter plaatse, doch achtte het noodzakelijk om hem naar het St. Elisabethsziekenhuis te vervoeren Gisteravond was de getroffene nog niet bij kennis. Den chauffeur treft, volgens ooggetui- gen, geen schuld. Naar ons bij informatie aan het ziekenhuis werd medegedeeld, maakt de man het thans vrij goed. Hij heeft een wonde aan het hoofd opgeloopen en zal nog wel eenige dagen in het ziekenhuis moeten verblijven. EENNEMERLAND. De afgeloopen week gaf geen beeld van een gunstigen handel en dat kan ook wel niet an- ders. Na een langdurigen winter is er een plot selinge overgang met zonnewamte, die men anders in den zomer aantreft en de groente, voortgekomen uit een bodem die behoef te heeft aan water, ziet er niet erg rooskleurig uit en is geen gewild handelsobject. Als gevolg hiervan was de handel lusteloos en de prijzen van meerdere artikelen in dalende lijn of laag De vraag naar spinazie was beter dan het laatst der vorige week, dar er minder uitschot was, de prijzen liepen echter enorm uiteen en varieerden van 0.25 tot f 0.55 per kist, 2e kwaliteit gold 0.05 tot 0.15 per kist. Een geweldig groote aanvoer van asperge'g kon na de warme dagen verwacht worden en er zijn handen te kort om alles op tijd op te bossen en als gevolg hiervan was er groote aanvoer van blauw. Ook liet de sorteering wel wat te wenschen over en als gevolg hier van sterk uiteenloopende prijzen. We noteer- den voor dik wit f 30 tot 48, dun wit 10 tot 17, dik blauw 15 tot 28 en dun blauw 10 tot 18 per 100 bos. Een gewild artikel was postelein, die echter ook veel in prijs had ingeboet; de noteering was 0.35 tot 50 per kist. Sla werd in groote kwantums aangevoerd en er was goede vraag naar dat artikel, voor zoover le kwali teit. Het le soort gold 10 tot 15 en 2e soort f 4.50 tot 8 per 100 krop. Bloemkooi was eveneens gewild, de prijzen waren echter verschillend in een kwaliteit omdat de sor teering wel wat te wenschen overliet. We no- teerden voor le soort 20 tot 30 en voor 2e soort 13 tot 18 per 100 stuks. Wortelen werden in grooter kwantums aangevoerd en't was opmerkelijk hoe mooi de kwaliteit was. Ook bleef de prijs op peil; de noteering was 22 tot f 27 per 100 bos Rabarber was er te veel en hoewel dit in gewone omstandigheden niet hindert, is dit nu wel het geval, daar de fabrikanten niet veel afnemen, althans niet tegen een redelij ken prijs; de noteering was f 5 tot 8 per 100 bos. De aanvoer van komkommers was weinig grooter dan de vorige week, de prijzen waren constant, n.l. 16 tot 22 per 100 stuks. D niet groote aanvoer van witlof vond trage af- nemers en als gevolg lage prijzen, varieerend van 6 tot f 11 per 100 KG. Raapstelen, raaijs. pieterselie en selderie waren gewilde artikelen en voor le soort werden hooge prijzen besteed. We noteerden voor raapstelen 3.50 tot 5, radijs 3 50 tot 6.50, pieterselie 4 tot 6.50 en selde- rie 6.50 tot 11, per 100 bos. Aardbeien komen in beduidende partijtjes los. De heerlijke vrucht was gewild en duur voor zoover ze mooi waren, want meerdere partijtjes droegen de sporen van de warmte en van daar het groote prijsverschilde notee ring was f 0.40 tot 0.80 per doosje (in- houd ongeveer 15 stuks). De aanvoer per slofjes aardbeien was ook grooter, de prijzen 0.50 tot 0.70 per half pond. De aanvoer van andijvie was niet groot, doch de handel was vlug, de noteering f 4.50 tot 7 per 100 stuks. De aanvoer van oude aardappelen begin* op het doode punt te staan, doch er schijnt nog een groote voorraad. Wat de prijzen be- trert, kan gezegd worden, dat ze laag zijn, daar men voor 4.50 tot 6 per 1(X) K G. prima kwaliteit kocht. De overige aanvoer aanvoer geeft geen reden tot afzonderlijke bespreking. HEEMSKERK. De vorige week is er tijdens eene groene veiling een akker Irissen van de soort „Im- perator" welke geheel vorstvrij was ver kocht waarvan de opbrengst 0.60 per regel besomde. Normale prijs 15 a 20 ct. Daar de akker aan 2 personen werd toege- wezen heeft een der koopers zijn deel voor het zoete winstje van 500 van de hand ge daan. Vorstvrije Irissen moet men dit jaar zoeken. Dinsdagavond keerden 2 meisjes van A. en P. per fiets huiswaarts. Ter hoogste van den Kuikensweg werden zij lastig gevallen door enkele opgeschoten jongens waarvan er een der jongens het dochtertje van A. van de fiets trok met gevolg dat enkele armversierin gen zoomede haar kleeren zoodanig vernield werden dat aangifte gevolgd is. Ter zake van mishandeling in deze is te gen de 14-jarige P. T. door den gemeente- veldwachter proces-verbaal opgemaakt. HOORN. In de gehouden Raadszitting is o.m. in behandeling gekomen het aangehouden voor- stel tot het verleenen van een crediet voor vernieuwing van de zoogenaamde Hooge Brug. De kosten worden begroot op 21000; waarvoor B. en W. een geldleening wilden aangaan met een aflossingstermijn van 40 jaar. Over dit punt ontspon zich een uitvoe- rige discussie. De heeren Betlem, Dorhout, Bossert, Veldhuijsen en Hendrik (S. D. A P. en V. D.) wenschten uit bezuinigingsmo- tief de noodige herstellingen aan te brengen, doch verklaren zich tegen nieuwbouw. Voor het zware verkeer is h. i. de brug niet drin gend noodig. Wethouder Stumpel vond een lappartij uit den booze. Het voorstel werd aangenomen met 8 te gen 5 stemmen. Een zeer langdurige discussie heeft plaats naar aanleiding van de nadere voorstellen inzake de oprichting van een openbaar slacht- huis. Den 27en Juni '27 had de toenmalige raad besloten tot oprichting van een open baar slachthuis c. a. in deze gemeente, waar voor op de begrooting van 1929 bereids een bedrag van 155.606,78 was uitgetrokken. De bouw wordt thans begroot op f 172000 Vanaf 1927 hebben zich echter verschil- lende moeilijkheden voorgedaan inzake de regeling van den Keuringsdienst met de ge- meenten Blokker, Berkhout, Oudendijk en Zwaag, die zich inzake de plannen tot stich- ting van een slachthuis te Hoorn van den Kring wenschten af te scheiden. De kwestie met deze gemeenten is nu vrij- wel formeel opgelost, wat den keuringsdienst betreft. B. en W. doen nu nadere voorstel len inzake den bouw; vragen machtiging tot aanbesteding en een verhooging van een cre diet van 16000. Het leeningsvoorstel zal dan t. z. t- wor den ingediend De heeren Esser (V. B.); Dorhout (V. D.) en Veldhuijsen (S. D. A. P.) dienden ten slot- te voorstellen in om althans in eerste instan ce het besluit van 1927 te herroepen. De S. D. A. P. zou dan een Raadscommis- sie van 5 leden aan B. en W. willen toevoe gen om zoo mogelijk tot den bouw te komen van een slachthuis voor 125000. De V. D. amendeerde dit voorstel, wenschte ook een Raads-Commissie, doch wilde zich aan geen bedrag binden. zDe Voorzitter stelde voor een Commissie uit den Raad te benoemen, die tot taak krijgt om met de Slagersvereeniging en deskundigen te onderzoeken of bezuinigd zal kunnen wor den. De overige voorstellen werden nu inge- trokken; het voorstel van den Voorz. met al- gem. stemmen aangenomen. Het voorstel om het vakonderwijs in de gymnastiek voor de O. L. S. op te heffen; eervol ontslag te verleenen aan den heer P. Rijswijk; dezen te benoemen tot vakonderwij zer in de gymnastiek aan de U. L. O. tegen belooning van 125 per wekelijksch lesuur; den heer Rijswijk voor te dragen als onder- wijzer aan een der O. L. scholen en een cre diet van 250 te verleenen voor het doen ge ven van een cursus in lichamelijk oefening aan het onderwijzend, vond heftige bestri ding van de zijde der S. D. A. P. Het voor stel werd ten slotte aangenomen met 10 te gen 3 stemmen (S. D. A. P.) OTERLEEK. Dinsdag hield de Tuinbouwvereeniging „Ons Begin" haar voorjaarsvergadering ten huize van den heer O. de Vries. De be langstelling was, behalve van het bestuur, zeer gering, waarover de Voorzitter, de heer S. Hoogvorst bij de opening zijn teleurstel- ling uitsprak. De omzet van 't vorig jaar bedroeg 38691,04. De kunstmestrekening gaf aan in ontvangst 1809.07, uitgaaf 1799,19, batig saldo 9.88. De rekening, nagezien door den heer K. Muntjewerf werd in orde bevonden. Op de aanwezige monsters zakken en manden wer den bestellingen gedaan. De heer O. de Vries bracht verslag uit van de gecombineerde vergadering met de tuin bouwvereeniging te Hensbroek. Bij de rondvraag vroeg de heer Moerbeek wat de advertentie, de vorige week geplaatst in de Alkmaarsche Courant, had te beteeke- nen. De voorzitter en secretaris lichtten deze zaak toe. Pe vergadering was echter niet overtuigd en een onverkwikkelijk debat was het gevolg. De heer Groot stelde voor om de vaste afgevaardigde naar L. G. C. ook te benoemen naar andere vergaderingen der aangesloten afdeelingen. De heer Muntjewerf stelde voor om de be stellingen voor kunstmest wat vroeger te doen als het vorig jaar met het oog op de prijzen. Dit werd goedgevonden. BALDADIGHEID. Dinsdagavond heeft de heer Ch. B. uit Overschie zijn luxe auto eenige oogenblikken onbeheerd laten staan in de Beierlandsche laan. Twee jongens brachten den motor op gang, schakelden den wagen in en gingen er vandoor. De auto reed eerst tegen een bakkerswagen op, welke werd omgeworpen. Twee brooden gingen hierbij verloren en een van de spartborden van de auto werd in- gedrukt. De wagen reed daarna tegen een winkelhuis op. Voor de pui van dit pand stond een fiets, welke totaal werd vernield. De pui werd zwaar beschadigd. Van de auto is de vooras gebroken, de koplampen zijn vernield, het rechbr- oorwiel is gebroken, het andere spartbord is in elkaar gedrukt, de motor is zwaar beschadigd en de stuurin- richting is defect. In den winkel lagen 33 pondspakken met margarine, welke totaal werd bedorven en een snees eieren, die alle gesneuveld zijn. De jongens zijn onbekend gebleven. OM BRAND TE VOORKOMEN. In verband met de langdurige droogte heeft de minister van defensie bepaald, dat wegens brandgevaar in bosch- en heideter- rein geen schietoefeningen meer gehouden mogen worden met losse patronen en sein- en lichtmunitie. DE INGESTORTE MUUR. De toestand der gewonden bij het ongeluk te Ubbergen, waarbij zeven arbeiders getrof- ten werden, geeft reden tot tevredenheid. Het parket uit Arnhem heeft een onderzoek inge- steld. Dr. Hulsebos uit Arnhem heeft het lijk van J. Brons, die bij de ramp het leven verloor; gerechtelijk geschouwd. CENTRALE BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Men verzoekt ons alsnog het slot te plaat sen van het verslag van het dezer dagen te Amsterdam gehouden congres: De bestuursverkiezing bracht geen wijzi- ging in de samenstelling. Als plaats voor het volgende congres werd Utrecht aangewezen. Den avond van den eersten congresdag werd den afgevaardigden een feest aange- boden. Den tweeden congresdag had aller- eerst de verkiezing plaats van scheidsrech- ters, waarbij als nieuw lid, de heer Oeseburg uit Groningen gekozen werd. Voor den Personeelraad als plaatsvervan- gend lid, werden wederom de heeren Cra mer en Ketelaar gekozen. Bij de behandeling van de ingekomen voorstellen, die breeavoerig besproken wer den, kwam bij de behandeling der loonen, de volgende motie aan de orde, die met alge- meene stemmen aangenomen werd: „Het congres enz. overwegende, dat de loonregeling 1921 grootendeels werd opgebouwd naar de loo nen van het Rijkspersoneel gelet op het feit dat de loonsvermindering voor het spoorwegpersoneel eerder werd toe- gepast dan voor het Rijkspersoneel alsmede dat deze vermindering werd doorgevoerd on- der het motief dat een sluitende rekening voor het spoorwegbedrijf moest worden ver- kregen kennis genomen hebbende van de maatre- gelen voor het Rijkspersoneel getroffen waar- door met terugwerkende kracht tot 1 Novem ber 1928 een niet onbelangrijke salarisver- hooging is tot stand gekomen; van oordeel dat de financieele uitkomsten van het spoorwegbedrijf, nadat een sluitende rekening werd verkregen, een steeds gunsti- ger beeld toonen; geeft te kennen, dat aan de herziening der loonregeling, die eerst op 1 Januari 1931 in werking zal treden een voorloopige loontoe- slag voor de jaren 1929 en 1930 dient vooraf te gaan draagt het hoofdbestuur op hiervoor het noodige te doen". Vervolgens werd door de heeren de Haan en Ketelaar het R.D.O. en het Zieken- en On- dersteuningfonds aan een beschouwing on- derworpen. Het volgende ingekomen voorstel, inzake den Personeelraad, bracht heel wat tongen in beweging, waarbij vakgroep II de volgen de motie indiende, met als resultaat dat ver- schillende afdeelingen deze steunden, waarna zij met algemeene stemmen aangenomen werd: „De Centrale Bond van Spoor- en Traen- wegpersoneel te Amsterdam op 13 en 14 Mei 1929 in congres bijeen: kennis genomen hebbende van den inhoud der verschillende organen der vakvereenigin- gen van Spoorwegpersoneel voor wat betreft publicaties naar aanleiding der handelingen vericht in verband met de gratificatie van 1, 2, 3 en 4 dagen verleend aan het personeel aan het personeel wegens bijzondere presta- ties verricht tijdens de afgeloopen winter- maanden van oordeel dat het onjuist is dat in afwij- king van een op 14 Februari gemaakte af- spraak welke op 26 Februari j.f in een ver gadering van den Personeelraad nader werd bevestigd, door de Ned. Ver. van Sp. en Tramw.pers. afzonderlijk met de Directie werd geconfereerd en de P.C.B. welks verte- genwoordiger aan beide voornoemde bespre- kingen heeft deelgenomen desondanks op t Maart j.l. aan den Personeelraad de vraag stelde eens iets voor het personeel te gaan doen in verband met de vorstperiode; protesteerf met klem tegen voornoemd op- treden dezer organisaties; en besluit deze motie te publiceeren in het orgaan van den Bond en de pers". Nog enkele voorstellen werden behandeld, Waarbij de afdeeling Alkmaar gelegenheid kreeg haar misnoegen uit te spreken tegen- over de houding van den voorzitter der ex- stokers-vereeniging, den heer Tempelaars, die in de social istische pers, ten onrechte dank heeft gebracht aan de Moderne organi- satie van spoorwegpersoneel en het perso neel opwekt, lid te worden van die vereeni- ging, omdat die organisatie het initiatief ge nomen zou hebben tot't vormen van 'n 1903. Inderdaad kwam't voorstel 2 ctn. per lid en per week, te betalen door het geheele georga- niseerde spoorwegpersoneel" van een lid uit de afdeeling Alkmaar, welke in het orgaan van den Centralen Bond daartoe aandrong met verzoek dit over te nemen in alle orga nen van spoorweg-organiasties. Het H.B. werd dienaangaande opdracht gegeven zich met den heer Tempelaars in de bondscommissie te verstaan, opdat het ge- wraakte artikel terug genomen en juist ge- stel kan worden. Hierna volgde sluiting van het congres. DRINKWATERGEBREK OP GOEREE EN OVERFLAKKEE. Het gebrek aan drinkwater wordt op Goeree en Overflakkee met den dag nijpen- der; de regenbakken zijn geheel uitgeput, de welputten geven of in het geheel niet of wei nig water meer, terwijl bovendien het water uit de welputten zeer schadelijk geacht kan worden voor de gezondheid. Te Oude Tonge is thans het eerste tank- schip met water gearriveerd. Daar dronk men de vorige week zelfs slootwater. Nadat eerst het schip gedeeltelijk was leeg ver- kocht, heeft men de rest van 't water met de motorbrandspuit in de regenbakken van kerk en scholen gepompt. Te Ouddorp, Goeree en Etellendam wordt het meester water aangevoerd, uit Ouddorp opgepompt met een nortonpomp. In die ge meenten rijdt men met vrachtauto's langs de huizen en wordt het water voor 5 cent per emmer verkocht. De andere gemeenten krijgen veel water per tram aangevoerd uit Hellevoetsluis De politic moet er aan te pas komen om de orde te bewaren als zoo'n wagon met water is ge arriveerd, want't gebeurt meermalen dat men 1 Yi uur moet wachten alvorens men een emmer water kan koopen. De gemeenteraden van Middelharnis en Sommelsdijk hebben bij de behandeling van de waterleidingplannen in 1926, de uitvoe- ring daarvan tegen gehouden. Thans hebben in beide gemeenten enkele raadsleden den burgemeester verzocht een spoedeischende vergadering uit te schrijven, teneinde deze dringende kwestie tot een oplossing te brengen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een onderhoud met den ir. H. P. Mads Oeesteranus. In verband met het rapport van de com missie van onderzoek inzake de veiligheid op de openbare niet-afgesloten overwegen, heeft het Hbl. een onderhoud gehad met den heer ir. H. P. Maas Geesteranus, hoofdingenieur, chef van den dienSt van Weg en Werken der Nederlandsche Spoorwegen, die lid van be- doelde commissie was en tot wiens departe- ment de onbewaakte overwegen behooren. Op de vraag, wat de Nederlandsche Spoor wegen zullen doen in verband met de conclu- sies, waartoe de commissie gekomen is, wees de heer Maas Geesteranus er op, dat, nu het rapport aan den minister van Waterstaat is uitgebracht, thans het woord ook aan dien minister is wat er gebeuren zal. Dat neemt echter niet weg, dat door de spoorwegen on- getwijfeld verschillende maatregelen geno men zullen worden in den geest van de con- clusies van het rapport, en omdat inter- nationale overeenkomsten daartoe in de toe- komst zullen nopen. Zoo zullen de roode re- flectoren, die thans in de overwegboomen en de palen zijn aangebracht, vervangen worden door oranje reflectoren. Maar de bezwaren zijn daarmede niet op- geheven, als men bedenkt, dat per jaar meer dan 3000 reflectoren door baldadige handen vernield worden. Om die vernieling zooveel mogelijk tegen te gaan, worden nu bedoelde reflectoren in gegoten ijzeren traliehuisjes gezet. Wat de automatische seinen betreft, achtte de heer Maas Geesteranus het roode flikker- licht, dat dag en nacht werkt, het beste en hij vermoedde dat daarmede in de toekomst wel proeven genomen zullen worden op onbe waakte overwegen, in overleg met den minis ter van Waterstaat aan te wijzen. Op de vraag wat de spoorwegen denken te doen met den veel besproken overweg te Ril- land Bath, nu dbar ter plaatse weer een on geluk is gebeurd, antwoordde de heer Maas Geesteranus, dat er ook na dit ongeluk voor de spoorwegen geen reden is om wijziging in den bestaanden toestand te brengen. Die overweg is niet gevaarlijker dan anderen, want op een afstand van 500 Meter kan men de treinen zien naderen. Het zwalcke punt bij de onbewaakte over wegen is: de mist, doch de gegevens wijzen uit, dat, evenals bij avond en nacht, bij mist de minste ongelukken voorkomen. Blijkbaar zijn de menschen dan voorzichtiger. DE STAKING TE ZAANDAM. Gas en electriciteit voor de stakers. In de gemeenteraadsvergadering van Dins dagavond heeft burgemeester Ter Laan na- mens B. en W. antwoord gegeven op de door den heer Flentrop (V. D.) gestelde vragen met betrekking tot de betaling van gas en electriciteit gedurende de staking. Bij de toelichting tot deze vragen heeft dle interpellant er op gewezen, dat in de vorige vergadering door B. en W. de toezegging was gedaan, dat een soepele toepassing der verordening zou worden overwogen. Gevolg van dit besluit is, dat niet alleen de stakers daarvan profiteeren, maar alien. Iedereen kan onge8traft weigeren gas en electriciteit te betalen, omdat hij toch niet zal worden afge- sneden. Het was spreker bekend, dat groot-indus- trieelen weigeren hun gas en stroom te beta len; dat het bestuur van de winkeliers- vereeniging de leden heeft aangeraden het- zelfde te doen en zelfs particulieren dit voor- beeld volgen. Dat kon, meent de heer Flentrop niet de bedoeling van B. en W. zijn geweest. Een fout acht hij het bovendien, dat de zaak openbaar is gemaakt. Zonder dat had- den B. en W. beter de soepelheid tegenover de stakers en zij die van de staking sehade hebben, kunnen betrachten dan nu moge lijk is. En hoe, vroeg de interpellant ten slotte, zal nu de zaak verder gaan? Hoe wordt ge- handeld met de gebruikers van muntgas, krij. gen die de penningen van de gemeente „op de bon" en wordt later aan de stakers de schuld kwijtgescholden? Burgemeester Ter Laan heeft geantwoord, dat het college van B. en W. heeft besloten voor de stakers en voor hen, die door de sta king schade lij-d-en, gedurende de staking soe pelheid toe te passen en niet tot afsnijdls^ over te gaan. B. en W. zijn niet van de veror dening afgeweken, omdat deze reeds aan den directeur de bevoegdheid verleent bij wanbe- taling tot afsnijding over te gaan, waaruit blijkt dat hij hiertoe niet verplicht is. Spr. ge- loofde echter niet, dat zoovelen van deze gelegenheid gebruik zullen maken om niet te betalen. Van vrijstetling is natuurlijk geen sprake. BRANDEN. Pakhuisbrand te Amsterdam Gistermiddag waren werklieden van de fir- ma Gebr. van Leer, handelaren engros in huishoudelijke artikelen, bezig aan hun pak- huis op den O.Z.Kolk 15 te Amsterdam aan het lossen van goederen van een zolderschuit. Alles was verpakt in stroo. Ongeveer vier uur werd daarmee opgehouden en de schuit ver- haald naar den overkant, wpar deze firma ook opslagplaatsen heeft. De deuren van per- ceel 156 bleven open staan. Tegen half vijf stond plotseling het stroo in band. Men ver- moedt, dat kinderen een brandende lucifer in het stroo hebben geworpen, of dat een voorbij ganger een brandend eindje sigaar of cigaret heeft weggeworpen. Aan tlusschen viel niet meer te denken. De vlammen gingen als de wind door het een ver- dieping hooge pakhuis heen, dat vol met ver- pakte goederen lag en ook met stroo Weldra stonden op den Zeedijk en aan de Geldersche kade motorspuiten te werken, die met een negental slangen massa's water in het brandende perceel wierpen. Een oogenblik heeft het ook gebrand in het aangrenzende perceel no. 17, dat ook in ge bruik is bij dezelfde firma. Een houten wand scheidt in het midden deze perceelen. Hier werd alleen waterschade geleden; het andere perceel brandde geheel uit. Alle stellingen, waarop de goederen waren opgeslagen, be- zweken, zocdat de voorraad een rui'rte is ge- worden. Brand in een jamjabriek Gistermiddag ongeveer 5 uur brak brand uit in de Jamfabriek „De Batavier" der fa. D Geurts te Doodewaard. Door het krachtig op- treden van de brandweer bleef een groot ge- deelte van de fabriek gespaard. De schade is evenwel nog al groot. Met eenige stagnati? zullen de werkzaamheden aan de fabriek wor den voortgezet. Weer een veenbrand. Kwaadwil ligheid bewezen. Dinsdag is te Barger-Compascuum een hoeveelheid van ongeveer 500.000 stuks turf verbrand on de veenplaats van den heer Groenewold. Met behulp van de brandspuit uit Emmer-Erfscheidenveen is de brand ge- bluscht voordat hij grooteren omvang kon verkrijgen. De marechaussees hebben naar dt oorzaak een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat hier een onmiskenbaar opzet in het spel was. Er werden namelijk in petroleum gedrenkte lappen gevonden, benevens stulc- ken van rijwielbanden. De dader is niet be kend. Bij den boschbrand bij Oisterwijk is van het landgoed de Rozenhoeve ongeveer 70 H A. bosch, waaronder zwaar hout, verwoest. De schade aangericht bij den brand in een gebouw der N.V. J. van Arendonk's Schoen- en Lederfabrieken te Tilburg, wordt geschat op 250.000. Inzake den boschbbrand tusschen Zel- hem en Ruurlo wordt gemeld, dat naar schat- ting 375 H.A. grond zijn verwoest. Hiervan behoorden 270 H.A. aan het landgoed Slan genborg en de rest aan tien landbouwers. Te Asten (N.B.) is door onbekende oor. zaak afgebrand de boerderij van K. Aarts Van den inboedel kon weinig gered worden. Twee varkens kwamen mede in de vlammen om. Dinsdagavond brak door onbekende oorzaak brand uit in de boerenhofstede van H. B. Mulderije, bewoond door De Knegt, staande op den Binnenweg te Warsveld. De brandweer kon niets uitrichten door waterge- brek. Het geheele perceel brandde uit. Te Nieuw Schoonebeek (Dr.) is de boerderij bewoond door den landbouwer J. Overberg afgebrand. Het vee werd, uitgezon- derd een varken, gered. Te Drouwenerveen (Borger) zijn de woningen bewoond door deft winkelier J. Sa lomons en de wed. Prins tot den grond toe afgebrand. Alles was laag verzekerd. De brand is waarschijnlijk door een brandenden kookpot ontstaan. Gistermorgen is brand uitgebroken in een oliehok, gelegen achter de gebouwen van de N.V. de Spaarnestad te Haarlem. Door het achteloos wegwerpen van een brandenden lucifer vatten eenige vaten olie v!am, waarna spoedig het geheele hok in brand stond. Ook de aangrenzende timmermanswerkplaats stond in korten tijd in lichterlaaie, waardoor groot gevaar ontstond voor de aangrenzende drukkerij. Met de eigen bluschmiddelen viel weinig te bereiken. De brandweer slaagde er in den brand tot de werkplaats en het oliehok te beperken, die beide geheel uitbrandden. Gistermorgen brandde op den Water- molen te Zierikzee de vleeschrockerij van J. v. d. Velde af. BA Let op den oranje band en bet BaverhruU. Priji 75 d$.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 10