De acte gepasseerd. De oflicieele opening. So. *25 Honderd een en dertlgste Jaargang. AliKX A ARSCHK fOlJRAl T. Pondei dag 3Q Mei 1029. Boven een foto van het Ziekenhuis zooals het thans in gebruik wordt genomen. Dat hier niet alleen een groote verandering maar ook een groote verbetering ie constateepen is, bewijzen wei de daapnaast en links ondep geplaatste foto's, welke het tot dusvep gebpuikte Ziekenhuis aan de Patepnostepstpaat in beeld bpengen. Van de nieuwe inpichting publiceepen wij hierbij nog een dep ziekenzalen en een kijkje in de naap de laatste eischen des tijds ingerichte keuken. Zoo is dan eindelijk de groote dag aange I broken, waarop voor Alkmaar en omgeving een centraal, neutraal Ziekenhuis wordt ge opend. Er is in den loop der jaren daarover heel wat geschreven en wij zullen de gesehiedertis der voorbereiding laten rusten en thans al leen weergeven wat uit dat alles ten slotte tot stand is gekomen. Bij een rondwandeling door het gebouw krijgt men dadelijk den indruk, dat er van de voormalige Cadettenschool zoo goed als niets is. overgebleven en het is alleen de gevel. welke daaraan nog herinnert. Zoowel de directeur van Gemeentewerken, de heer Margadant, als de architect, de heer Van Zanten uit Hilversum, hebben door den bouw van dit Ziekenhuis hun groote capici teiten getoond. Zij moesten niet alleen archi- tecten zijn, maar tevens hun groote techni- sche ervaring te pas brengen bij den bouw van „wat men niet ziet". de voor de toeschou- wers verborgen eindelooze leidingen, van ka- bels voor licht en kracht, voor water, stoom en gas, centrale verwarming, telefoon, enz Dat alles ligt achter de steenen coulissen verborgen, maar het ziekenhuis zou haar taak niet kunnen vervullen als deze zeer voorname onderdeelen niet in alle opzichten goed ge regeld waren. De bouwoppervlakte van het Centraal Zie kenhuis, dat met het terrein een oppervlaktc van 4 HA. beslaat, bedraagt nietm inder dan pl.m. 3000 M2. De entree, een ruimte van 5 M. bij 3.48 M. met rechts een wachtkamer en links het ver trek voor den portier, getuigt van eenige luxe, doch overigens is er in het gebouw van luxe, wegens gemis aan de daarvoor benoo- digde gelden, geen sprake, al kan wel ver- klaard worden, dat in alle opzichten de dege- lijkheid en de hygiene is betracht. Van de entree komt men in de hall, die in verbinding staat met een gang van 130 M. lengte, welke gang loopt aan de achterzijde van de voorvertrekken. Jn deze hall vindt men ook de verbinding voor de lift, waarmee het mogelijk is, met een bran card, de eerste en tweede verdieping te berei- ken. Van de entree, rechtdoor loopende door de hall komt men in een twee meter breede gang, met links lokaliteiten voor de rontgentherapie. de rontgenoloog en het rontgenonderzoek, be nevens een donkere kamer ten dienste daar- van; en rechts twee laboratoriums, benevens een orthopaedist gipskamer en een badkamer, die alle overeenkomstig de eischen, die men aan deze lokaliteiten kan stellen, zijn inge richt en vooral van een goede belichting voor zien zijn Rechts van de hall, de gang inwandelende, "die achter de voorvertrekken loopt, heeft men links een vertrek voor de Directrice met daar- naast een wachtkamer, waarop volgt een lo- caliteit van 4.70 M. bij 5.25 M. voor de ihoogtezon. Daaraan grenzen twee lokalitei ten voor de polikliniek met wachtkamer en gang en kleedkamer, lokalen van 7 M. bij 5% M. en 6.40 M. bij 7V? M., welk lokalen rechts een entree hebben van buitenaf, zoodat de dagelijksche bezoekers van de polikliniek niet genoodzaakt zijn een wandeling door het gebouw'te maken. Tegenover de polikliniek bevindt zich een hall, met een gang naar het westen van 3.25 M. breed; links van de hall bevindt zich een niet groote, doch goed ingerichte kamer voor de doktoren, rechts een linnen- en verbandkamer, een onderzoekkamer, een thee- keuken; daartegenover links twee isoleerka- mers, die in verbinding staan met een serre voor dagverblijf. Aan het einde van de gang is de ziekenzaal, een lokaliteit van 13.70 M bij 12.51 M. vnor 18 bedden. In het gebouw zijn 4 van deze ziekenzalen, die keurig zijn ingericht en dank zij de advie- zen van de Directrice van een prettig aan- doende verlichting zijn voorzien en door een eigenaardige opstelling van de keurige bed- den, een gezelligen aanblik bieden. Links van de ziekenzaal bevindt zich een terras, eveneens voor dagverblijf en er achter een groote badkamer, een hall en een spoelkeu- ken. Terugkeerende naar de bovengenoemde gang, rechts doorwandelende, staan wij, na de entree voor de polikliniek, links in de wacht- ruimte voor de chapelle ardente, een stemmig gehouden vertrek van 9.13 M. bij 6.10 M Deze lokaliteit dient voor het houden van lijk- diensten voor hen, die wenschen daarvan ge bruik te maken. Daarachter bevinden zich achtereenvol- gens: een lijkenkamer, een sectiekamer, een wasscherij, een droog, mangel- en strijkkamer met magazijn en een lokaliteit voor afgifte van gewasschen goederen. Weer naar de gang terugkeerende, en deze rechts doorwandelende, komen wij in het keu- kengebied van het ziekenhuis, dat voorzien is van een Sencking-keuken en waschinrich- ting. Dit keukengebied is zoo ingericht, dat het benijdenswaardig genoemd mag worden voor onze moderne hotels. Er is een afzon derlijke groentekeuken, een afzonderlijke melkkeuken en ook een aparte broodkeuken Rechts tegenover de keukens bevindt ziCh een eetzaal met een recreatiezaal, waar op volgt een hall met vestibule, waaraan weer grenst de regentenkamer, een mooi ver trek van 6 M. bij 6% M., welke kamer men ook aan de voorzijde van het gebouw van bui- ten kan betreden. Daarachter heeft men een provisiekamer van 6 M. bij 714 M. en een zit- en eetkamer voor de dienstboden van 6 M. bij 6.50 M. Thans gaan wij weer naar de entree terug om de gang links daarvan te volgen. Al- lereerst krijgt men dan de kamer voor de boekhouding, waarop die voor de hoofdver pleegster volgt, die grenst aan de kamer voor gesladhtszieke vrouwen, waarop volgt een drietal vertrekken voor de behandeling van huidziekten voor vrouwen en mannen, die ge- scheiden zijn gehouden met er tegenover een hall en een gang van eveneens 3.25 M. breedte. Links afzonderlijke badkamers voor de physisChe afdeeling, een lokaal voor het on- derzoek van die afdeeling, grenzende aan twee badkamers, met daartegenover een iso- leerkamer en een theekeuken. Aan het einde van de gang bevindt zich eveneens een ziekenzaal met terras en dagver blijf, enz; als wij reeds eerder beschreven. De achter de voorvertrekken 130 M. lange gang links volgende, komt men door een 25 M. lange leelijke houten verbindings- gang, die geheel een tijdelijk karakter heeft en daarom dan ook van hout is opgetrokken, in het zenuwpaviljoen. Dit paviljoen bevat eep zaal voor mannen van 7.25 M. bij 4.70 M., een dito voor de vrouwen, twee iso- leerkamers, een klassekamer, theekeuken, spoelkeuken, badkamer en een zusterkamer. Ook in dit zenuwpaviljoen is de belichting zoodanig, dat ze de zieken weldadig moef aandoen. Dat ook dit paviljoen overeenkom stig de eischen daaraan te stellen, is inge richt, behoeft geen betoog. Op de eerste verdieping, met de lift of langs een breede, hard-steenen trap te berei- ken, vindt men boven de entree de zitkamer voor de directrice met logeerkamer en slaap kamer. Daarachter een ruhne corridor, terwijl ook op de eerste verdieping zich de 130 M. lan<*e gang bevindt van 2 M. breedte. die achter de 1 I voorvertrekken loopt. Achter de corridor naar het Westen is een eveneens 2 M. breede gang met links een vuilgoed- en waschkamer, een ooroperatie- en septische operatiekamer, een linnen-, verband- en instrumenten- een zuster kamer, een kamer voor den chirurg, een iso- leerkamer voor de geopereerden, een sterili- seerkamer, een aseptische operatiekamer, een lokaal voor narcose en een vertrek voor oog- operaties. Voorts bevinden zich op deze eerste verdie ping twee ziekenzalen, gelijk aan die van be- neden, een aantal isoleerkamers, badkamers, theekamers, linnen- en verbandkamers, onder- zoekkamers, naai-, linnen- en cursuskamers, twee kinderzalen met aan de voorzijde van het gebouw kamers voor eerste- en tweedeklas patienten, met badkamers, welke kamers keu rig zijn ingericht en naast telefoon en een drietal signaalmogelijkheden om de zusters te waarschuwen, ook voorzien zijn van stop- contacten om luidsprekers aan te sluiten op het door de firma Rolff aan het ziekenhuis geschonken radiotoestel. Op de eerste verdieping getuigen de groote platte daken, die men van daaruit kan berei- ken, van den practischen zin der Directrice. aangezien deze platte daken het mogelijk ma ken, om de bedden van deze verdieping ge- makkelijk te luchten. Op de derde verdieping heeft men een 9-tal zusterkamers, 3 zitkamers voor de dames van de huishouding, een 30 goed ingerichte en prettig belichte kamer voor derdeklas patien ten benevens een aantal badkamers, een lin nen- en verbandkamer, een spoel- en theekeu ken, een magazijn, een verloskamer met zie kenzaal. Ook deze verdieping is per lift en langs een hardsteenen trap bereikbaar en staat in verbinding met een groot plat voor het luch ten der bedden. Van het kelderplan willen wij nog noemen den kelder voor de centrale verwarming en de warmwatervoorziening, dien voor de stoom- voorziening en de regelkamer, alsmede de provisie, den aardappel- en den groentekel- der en den kelder voor alcohol. Wie de electrische motoren, alsmede de mo derne stoommachines in deze kelders ziet wer- ken, begrijpt volkomen, dat voor de bediening van deze machines een electricien, een machi nist, een stoker en een hulpmachinist noodig zijn. Als aannemer van het hoofdgebouw noe men wij de MaatsChappij tot aannemen van Bouw- en Betonwerken, A. G. Hiifte te Am sterdam; als die voor het zenuwpaviljoen met kinderziekenhuis, welke kinderziekenhuis zoo aardig is ingericht, dat het zeker moeite za! kosten, om de jonge moeders en kindervrien- den op tijd te bewegen te vertrekken, den heer R. Bot te Alkmaar. De electrificatie is het werk van den heer Pedroli te Alkmaar, het schilderwerk van de heeren Nijman, de rijkstelefoon bracht de telefooninstallatie en de oproepinstallatie tot stand, terwijl de warmwatervoorziening en de centrale verwarming het werk zijn van de firma J. F. Kramer en Co. te Den Haag. De lift komt van Stork uit Hengelo en de keuken- en waschinridhting van de Sencking- fabrieken. Voor het publiek, dat door de zusters zal worden rondgeleid, wordt het nieuwe Zieken huis Vrijdag, Zaterdag en Zondag van 2 tot 5 uur ter bezichtiging opengesteld en wel Vrijdag voor f 1.Zaterdag voor f 0.25 en Zondag voor 0.10 entree. De entreegelden zullen aan den inventaris ten goede komen, zoodat wij er op vertrou- wen, dat zeer velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Een plechtig-feestelijke bijeen- komst. Hedenmorgen te 9 uur is op het Stadhuis alhier in tegenwoordigheid van B. en W., den secretaris en den ontvanger dezer ge- meente, benevens van het bestuur van de stichting „Alkmaarsch Centraal Neutraal Ziekenhuis met klasseverpleging" en het col lege van regenten ten overstaan van notarls Van Toornenburgh, de acte gepasseerd waar- bij de gemeente 156000 te ken ontvangt onder de bekende voorwaarde De heeren Van de Vail en Sluis waren af wezig. De burgemeester heeft aan deze bijeen komst een eenigszins feestelijk karakter ge- geven. Hij hield een redevoering waarin hij deed uitkomen, dat hij dit oogenblik als een historisch moment beschouwde. De heeren Arntz en Cloeck traden bij het passeeren der acte als getuigen op. De burgemeester deelde mede dat op een koperen plaquette, aan te brengen in de hall van het Ziekenhuis, van de groote offervaar- digheid van de burgerij van Alkmaar en om geving gewag zal worden gemaakt. Er is een oorkonde opgemaakt en getee- kend welke een plaatsje in de regentenkamer zal krijgen. Van de zijde van het Gemeentebestuur meldt men ons daarover nog de volgende bijzonderheden Hedenmorgen te 9 uur is ten Stadhuize ten overstaan van Notaris van Toornen burgh verleden de akte, waarbij de stichting „Alkmaarsch Centraal Neutraal Ziekenhuis met klassenverpleging" aan de gemeente Alk maar ter leen verstrekt een kapitaal van 156.000 ten bate van het nieuwe zieken huis aan de Wilhelminalaan. Deze plechtigheid geschiedde in een bijeen- komst van het gemeentebestuur, Regenten van het Stadsziekenhuis en het Stichtingsbe- stuur, welke colleges bijna voltallig aanwe- zig waren. De Burgemeester heette de aanwezigen welkom en legde den nadruk op de bijzondere beteekenis van deze overeenkomst, die niet alleen haar v/aarde ontleende aan het be- drag, dat daarbij werd overgedragen, maar vooral aan de gevoelens der talloozen, wier met zoo sympathieke bedoeling geschonken giften thans aan haar bestenuming komen. Het gemeentebestuur heeft dit feit willen vastleggen op tweeerlei wijze. In de eerste plaats door een bronzen gedenkplaat, die in de vestibule van het ziekenhuis zal worden aangebracht; in de tweede plaats door een oorkonde, waarvan de tekst luidt als volgt: Oorkonde: Op 30 Mei 1929 is het gemeentelijk zie kenhuis overgebracht van de Paternoster- straat naar de Wilhelminalaan, waar het is gehuisvest in het gebouw der voormalige Ca dettenschool, dat door de gemeente werd aan- gekocht en voor de nieuwe bestemming ge- reed gemaakt. De gemeente heeft daartoe belangrijke bij- dragen of toezegging van financieelen steun ontvangen van wijlen Mevr. M. van der Oord, van de gemeenten Barsingerhorn, Broek op Langendijk, Callantsoog, Egmonc' aan Zee, Graft, Heiloo, Hensbroek, Koedijk, St. Maarten, Nieuwe Niedorp, Noord-Schar- woude, Oterleek, Oudkarspel, Petten, De Rijp, Schermerhorn, Schoorl, Wieringen, Wieringerwaard, Winkel, Zuid- en Noord- schermer, Zuid-Scharwoude en Zijpe, alsme de van talrijke ingezetenen van Alkmaar en omgeving. De geldinzameling onder de ingezetenen geschiedde onder de prijzenswaarde leiding van een Comite, dat, dank zij de offervaar- digheid van talloozen uit allerlei kringen, in staat is gesteld, een kapitaal bijeen te brengen van 156000, waarmede het heeft in het leven geroepen de Stichting „Alk- maarsch Centraal Neutraal Ziekenhuis met klassenverpleging", welke zich heeft ten doel gesteld het bevorderen van de oprichting, het medewerken aan de instandhouding en het behartigen van de belangen van een neu traal ziekenhuis met klassenverpleging voor Alkmaar en omstreken. Ter herinnering aan deze feiten is deze oorkonde opgemaakt en op den dag der ope ning. van het nieuwe ziekenhuis geteekend door den Burgemeester, de Wethouders en den Secretaris der stad, het College van Re genten van het Stadsziekenhuis en het Be stuur der Stichting „Alkmaarsch Centraal Neutraal Ziekenhuis met klassenverpleging". Regenten van het Stadsziekenhuis. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar Het Bestuur der Stichting. De Burgemeester bracht namens de ge meente dank aan het Stichtingsbestuur voor den zeer belangrijken arbeid, dien het ten bate van het ziekenhuis heeft verricht. Nadat de akte en de oorkonde ondertee- kend waren, voerde Mr. Ledeboer, voorzitter van het Stichtingsbestuur, het woord. Spr. betuigde het Gemeentebestuur dank voor de waardeering, welke het voor den arbeid der stichting aan den dag legt. Spr. was er van overtuigd uiting te geven aan de gevoelens van een groot deel der bevolking van Alk maar en omgeving, wanneer hij zijn vreugde uitsprak over het heden bereikte resultaat, waaraan zoo velen met kracht hebben ge- werkt. In het bijzonder stelde spr. het op prijs, dat de gemeente door een gedenkplaai in het ziekenhuis de offervaardigheid der tal rijke gevers heeft vereeuwigd. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. De oorkonde zal worden opgehangen in de Regentenkamer. Groote belangstelling Vele toespraken. Een groot aantal genoodigden was heden bij de officieele opening aanwezig. Tot hen behoorden de leden van Gedeputeerde Staten, de raadsleden, de regenten, de leden van de comite's en de subcomite's, van hel bazar-comite, de inspecteur van de Volksge- zondheid en de vertegenwoordigers van de subsidieerende gemeentebesturen, alsmede de doctoren uit Alkmaar en omgeving en veie particulieren. Wij merkten ook op, den heer Maas, direc teur van Academisch en Nieuw Academisch Ziekenhuis te Leiden. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer Mr. W. C. Wendelaar, burgemees ter van Alkmaar, die de volgende rede uit sprak: De opening van bet Centrale Neutrale Ziekenhuis. r- - i

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5