Rede Burgemeester Wendelaar. Rede van den heer Arntz. Rede Mr. A. M. Ledeboer. Rede van Dr. A. W. vanKleeff. Wanneer het nog noodig was zou het groote aantal aanwezigen in deze zaal het be wijs leveren van de groote belangstelling welke bestaat voor de opening van dit nieuwe openbare ziekenhuis. Het verheugt het Gemeentebestuur, dat U heeft uitgenoodigd, zoovelen hier te zien en namens hetzelve heet ik U alien van harte welkom. In de allereerste plaats wil ik vervolgens een woord wijden aan het doel, dat met het Ziekenhuis wordt beoogd en waaraan naar het mij voorkomt alles, zonder uitzondering, onderschikt moet zijn en blijven: dat is het heil der zieken die hier zullen worden ver- pleegd. Ik ben ervan overtuigd, dat ik ook in Uw aller naam spreek, wanneer ik aan den diep gevoelden wensch uiting gee;, dat dit huis gedurende lange jaren de gelegenheiG aan velen zal geven om hier hetzij volkomen genezing hetzij althans verzachting van hun lijden te vinden. Nauw daarmee verbonden is een tweede wensch, dien ik ook voor iets an- ders wil uitspreken, dat n.l. alle personen, die een taak te vervullen hebben bij een nuttig ge- bruik van dit ziekenhuis hun arbeid wijding zullen kunnen geven door dienstvaardigheid aan den lijdenden medemensch. Ik zou willen, dat alien die bij dit werk betrokken zijn, zoo doktoren en verpleegsters, als ander personeel door die wijding tevens de bevrediging in hun werk zoiiden vinden, die ik ze zoo ruim schoots toewensch. Met de ingebruikneming van dit ziekenhuis vangt een nieuw stadium aan in de gemeente- Jijke ziekenhuisverpleging te Alkmaar. Tot dusverre onderhield Alkmaar een gemeente- lijk ziekenhuis nagenoeg uitsluitend tot ver- pleging van zijn armen van alle gezindten Voortaan wordt het aanta! dergenen aan wie het gemeentelijk ziekenhuis ten goede komt eenerzijds verminderd doodat de Katholieke armen er niet meer verpleegd zullen worden, maar voor rekening der gemeente vezorgd zullen worden in het Sint Elisabethsgesticht. Daartegenover is er een belangrijke vermeer dering van patienten te verwachten, doordat dit gebouw in het vervolg ook voor andere lagen der bevolking zal openstaan en doordat er meer dan tot dusverre plaats zal zijn voor patienten van buiten Alkmaar. Een verder vergrooting van het aantal patienten is te verwachten door de gelijktijdige invoering van het instituut der vrije artsenkeuze. Deze veranderingen hebben zooals van zelf spreekt een aanzienlijke vergrooting van het zieken huis noodzakelijk gemaakt en om dit tot stand te brengen is heel wat werk moeten worden verzet, waarvan het mij veroorloofd zij de hoofdpunten hier zoo kort mogelijk in herin- te Het schijnt dat deze kwestie reeds sinds meer dan 30 jaar in deze gemeente een punt van bespreking heeft uitgemaakt. Maar de verwezenlijking van dezen wensch werdeerst een politieke mogelijkheid toen de Gemeente Taad op 2 Februari 1923 een motie van den heer Westerhof aannam, waarin de wensche lijkheid werd betoogd tot het instellen van een commissie, welke de mogelijkheid van de stichting van een modern centraal ziekenhuis zou hebben te onderzoeken. En zoo zij het eerste woord van dank wegens het totstandko- men van het gebouw, dat wij op het punt staan te openen tot den heer Westerhof ge- richt. Naast dezen grooten voorstander van dit nieuwe ziekenhuis wil ik aanstonds noe men en danken den wethcuder Thomsen, die het eerst de aandacht op de Cadettenschool vestigde en, ook toen aanvankelijk in de ad- viezen de geschiktheid van dat gebouw voor ziekenhuis werd ontkend, het tegendeel bleef volhouden; van wien eveneens het idee is uit- gegaan om op groote schaal particuliere bij- dragen te doen inzamelen. Op 2 Mei 1923 stelde de Raad de bedoelde commissie in en benoemde daarin met mij tot leden, de heeren Leesberg, Thomsen, Wester hof, Arntz, Van der Horst, Van Dam, Dege naar, Schroder, Ledeboer en Ringers, terwij' als secretaris optrad mr. Van Deventer. Ik grijp de gelegenheid aan ook nu nog eens de leden dier commissie te bedanken voor hun uitstekend voorbereidend werk, waarvan het resultaat is neergelegd in het verslag van 12 Februari 1925 en ik hoop niet iemand tekort te doen wanneer ik hierbij bijzonder gewag maak van de werkzaamheden, welke E>r. Van Dam in deze commissie verrichtte en van de voorlichting die de commissie genoot van den deskundige in ziekenhuisbouw, Dr. Wortman In de vergadering van den Raad van 26 Februari 1925 werd besloten den Minister van Financien te berichten, dat de gemeente bereid was eene erfpachtovereenkomst aan- gaande de Cadettenschool met het Rijk te sluiten. Nadere onderhandelingen leidden in- tusschen tot het besluit van den Raad van 3 Maart 1927 tot aankoop van de school; voor zijn aandeel in de voorbereiding van deze aangelegenheid breng ik een woord van dank aan den Chef van den dienst van's lands ge- bouwen, den heer Van Lynden. Inmiddels was een bouwcommissie aan het werk gegaan, die de plannen van de ziekenhuiscommissie nader zou uitwerken. Van deze commissie waren lid Dr. van der Horst, Dr. van Dam, Dr. Korte- weg en de heer Ringers. Voor het vele werk dier heeren mag een woord van dank niet ont breken, waarbij ik gelegenheid heb mij in het bijzonder te richten tot den heer Ringers, die niet alleen in deze commissie maar ook bij tallooze andere gelegenheden zooveel van zijn krachten heeft gegeven aan het lievelingsidee van zijn vader. 15 Juli 1927 vond de aanbesteding voor den hoofdbouw plaats; spoedig daarna nam het werk een aanvang, zoodat de eigenlijke verbouw bijna twee jaar geduurd heeft. De .verantwoordelijkheid voor den bouw draagt de Directeur van Gemeentewerken, de heer Margadant, die er met de hulp van den hem hiervoor speciaal toegevoegden heer Van Zanten uit Hilversum in geslaagd is het ge bouw volkomen aan zijn doel te doen beant- woorden. Ik voor mij meen althans reeds nu als mijn oordeel te mogen uitspreken, dat het nieuwe ziekenhuis een voortreffelijken indruk maakt, dat het bijzonder practisch lijkt in- gericht en dat er een voorname smaak in te prijzen valt. Ik ben dus gaarne bereid om de heeren Margadant en Van Zanten een woord van warme hulde te brengen voor hunne ideeen en de wijze waarop ze die in werke- lijkheid hebben weten te brengen. Voor de hun daarbij verkende hulp breng ik den Hoofdopzichter Schoustra en den Opzichter Baars den dank van het Gem.best. Aannemer van den hoofdbouw was de heer Hofte te Hil versum, die met zijn energieken uitvoerder Reuyl den bouw tot onze voile tevredenheic uitvoerde. Daarnaast vallen te vermelden de heer Bot, die heeft aangenomen den bouw van het kinderziekenhuis en het zenuwpavil- joen, de heer Pedroli, aannemer van de elec- trische installatie, de firma Cramer te 's-Gra- venhage, aanneemster van de centrale ver- warming, de heer Drieoergen te Amersfoort, de leverancier van de wasscherij en kookin- stallatie, de heer Sargeman te Amsterdam als leverancier van de electrische klokkenin- stallatie, de N.V. Asto als leverancierster van de huistelefooninstallatie en het Ingeni eursbureau Van der Heggen Zijnen, als ad viseur op electro-technisch gebied. De tuinaanleg geschiedde voor zoover dat nog mogelijk was in den korten tijd tusschen de abnormaal late vorst van dezen winter en dezen openingsdatum onder leiding van den Directeur van Plantsoen.n, den heer Hoek, wien zeker een woord van dank toe- komt voor het vele wat hij in zoo korten tijd wist tot stand te brengen. De heeren Marga dant en Hoek zijn dus tezamen verantwoor- delijk voor het geheel tegenover het Gemeen tebestuur, maar in den boezem daarvan draagt voor het geheele werk in het bijzon der de verantwoordelijkheid jegens den Raad de Wethouder van Openbare Werken, de heer Leesberg, wien een woord van grooten lof toekomt voor de loyale wijze, waarop hij de besluiten van den Raad in deze aangele genheid, ook al was hij het daarmede niet altijd eens, heeft uitgevoerd. Als vanzelf rijst de gedachte, wie heeft dat alles betaald, en dan meen ik het beste te doen tegenover zoovele belastingbetalers uit deze gemeente op dit moment maar niet op te sommen het bedrag, dat de Gemeente daarvoor zelf heeft uitbetaald, maar zeer zeker dien ik wel te gedenken mevr. Van der Oord, die aan de Gemeente hare nalaten- schap, waarvan de waarde op nagenoeg een ton wordt geschat, heeft vermaakt en voorts te gedenken de heeren Muis en Lind die daar voor aan de Gemeente legateerden 5000 en 1000. Reeds zoodra de plannen voor den bouw vasteren vorm aannamen, organi- seerde zich een comite voor de inzameling van gelden ten behoeve van het nieuwe zie kenhuis. Dit werd spoedig een zoo groote organisatie, dat zij vormde een Hoofd-comi te voor de inzameling van gelden ten bate van een Centraal Neutraal Ziekenhuis met klassenverpleging onder leiding van Mr. Le deboer met een 38-tal sub-comite's in even zoovele gemeenten in de omgeving. Dit comite slaagde erin een bedrag bijeen te brengen van 156.000, waarmede was voldaan aan het verlangen van den Raad, die op voorstel van de Ziekenhuiscom missie voor giften van particulieren op een bedrag van J 150.000 had gerekend. Ik mag thans zelfs in het openbaar wel verklappen dat men in den boezem der Ziekenhuiscom missie het bijeenbrengen van f 100.000 reeds als 'n zoo zware taak had beschouwd, dat men alleen om't dat com. gemakkelijk te ma- ken de opbrengst op 150.000 had geraamd. De redeneering was n.l. ueze, dat wanneer de energie zich instelde op 150.000, hot misschien wel mogelijk zou blijken althans de benoodigde 100.000 te bereiken. Ik be- hoef U dan ook niet te zeggen hoe groot de waardeering is van het Gemeentebestuur nu blijkt dat niet alleen de geraamde f 100.000, maar zelfs meer dan de g.noemde 150.000 door het Hoofdcomite kon worden afgedragen. Dit is vanmorgen op het Stad- huis geschied en ik ben blij hier thans in het openbaar de woorden van grooten dank te kunne herhalen die ik vanmorgen heb ge- sproken aan het adres van het Hoofdcomite, van de sub-comite's en van de talloozen, die met zooveel toewijding en enthousiasme hun penningen hebben geofferd ten bate van een instelling die zij zoo gaarne zagen verrijzen Een woord van dank tevens aan de Alk- maarsche Courant, het Comite voor de ver- loting en aan het Dames-comite voor de ba zar in de Cadettenschool, die alle drie de opbrengst van hun harde werken ter beschik- king van het comite hebben gesteld. Nu ik hier spreek over den financieelen steun bij den bouw van dit ziekenhuis onder- vonden, moet ik tevens vermelden dat die bouw niet zou zijn aangevangen zonder de toezegging van steun van 22 gemeenten uit de omgeving van Alkmaar. Ook van deze plaats wil ik deze Gemeentebe- sturen, waarvan de vertegenwoordigers in ons midden zijn, den oprechten dank der Gemeente Alkmaar voor deze zoo heugelijke samenwerking brengen. Niettegenstaande al dezen financieelen steun is het te verwachten dat dit ziekenhuis de gemeente veel geld zal gaan kosten; ik kan mij begrijpen dat velen daarover het hoofd schudden. Maar toch zou ik er tegen willen waarschuwen om ook in dezen niet t e veel aandacht aan de financien te schenken. A.lles wat goed is, is nu eenmaal duur. En wanneer we bedenken de groote bate voor de volksgezondheid welke tegenover de finan- cieele bezwaren staan, laten we er ons heden dan over verheugen, dat het gebouw is tot stand gekomen. Te meer nu de ervaring reeds thans heeft geleerd dat de behoefte aan ziekenhuisbedden te Alkmaar zo6 groot is, dat niet alleen het Sint Elisabethsgesticht voortdurend geheel bezet is, maar vermoede lijk ook dit gebouw al heel spoedig een vol- doende bezetting zal kunnen hebben. Als dat werkelijkheid zal zijn, dan zullen wij dunkt me ons alien er over kunnen verheugen dat Alkmaar over financieele bezwaren heeft we ten heen te stappen toen het er met zijn beide prachtige ziekenhuizen voor zorgde ook op medisch gebied het centrum te worden van noordelijk Nooordholland. Wanneer wij zoo aanstonds een wandeling door het gebouw zullen maken, dan zult gij zien, dat het gebouw reeds grootendeels ge- meubeld en ingericht is. De zorg daarvoor berustte bij Regenten van het Stadszieken- huis, wien ik gaarne wil bedanken, zoowel daarvoor, als vocr de vele zorgen, die de verbouw van de Cadettenschool hun ook in zoo menig ander opzicht heeft gebracht; het is mij bekend, dat in het bijzonder de heeren Arntz en Cloeck zich daarvoor zeer veel moeite hebben getroost. Maar naast hetgeen Regenten voor het ziekenhuis hebben aange- schaft zal er veel te zien zijn dat door talloozen voor dit ziekenhuis is geschonkea Het is mij niet mogelijk die alien hier met name te noemen. Ook reeds daarom niet, om- dat veel anonym is gegeven of rechtstreeks aan de Directrice is afgedragen. Maar ik moet toch een uitzondering maken voor de meubelen in de zusterskamer, gegeven door den geneeskundigenkring in Alkmaar, voor nog een gift van 5000 van een onbekende dame voor een verbetering in de kapconstruc- tie en de wasscherij, het radio-toectel van den heer Rolf, ruim 200 spreien persoonlijk ver- vaardigd door een groot aantal dames uit Alkmaar en andere plaatsen en de lamp in de zusterskamer geschonken door den Bond voor Ziekenverpleging, afdeeling Alkmaar. Na de opsomming van zoovelen die zich moeite hebben gegeven om van dit oude schoolgebouw dit prachtige nieuwe zieken huis te maken, moet ik thans nog Uw aan dacht vragen voor de persoon die van het oogenblik af waarop de verbouw begon tot op dit oogenblik de ziel is geweest en geble- ven van alles wat kon strekken om het zieken huis meer geschikt te maken voor de taak die het wacht, de verpleging van de zieken; ik bedoel Directrice Koekman. Als men maar personen van zaken kan onderscheiden, zal men mijn vole oprechtheid kunnen begrijpen, wanneer ik haar voor hetgeen zij in het oude ziekenhuis deed zoowel als voor haar gelijk tijdige onvermoeide zorgen ten behoeve van het nieuwe ziekenhuis warme hulde breng. En als ik dan tcnslotte mij mag veroorlo- ven nog twee namen te noemen, dan zijn het die van de doktoren Van der Horst en Korte- weg, van wie de eerste met nimmer falend optimisme en de laatste met volkomen be- langeloosheid steeds door gereed gestaan hebben om in de moeilijkste oogenblikken mij persoonlijk van advies te dienen ten aanzien •van de wijze waarop het mogelijk zou zijn om dit ziekenhuis niettegenstaande zoovele moeilijkheden tot stand te brengen. Ik heb hier met name genoemd een groot aantal personen die iets bijzonders ten behoe ve van het ziekenhuis hebben gepresfeerd, maar het is met groote voldoening, dat ik op dit oogenblik ook een woord van warmen dank kan brengen tot die tallooze ongenoem- den, die aan den bouw op de een of andere wijze hebben meegewerkt. Dat zijn in de eer ste plaats de zusters die zoo veel van haar vrijen tijd hebben gegeven aan de inrichting. Maar verder zijn er nog zoo velen: men be- denke dat in sommige tijden veel meer dan 100 werkHeden tegelijk aan het werk waren, ik dank ook hun alien, al zijn zij mij met name niet bekend voor de wijze waarop zij zich van hun taak hebben gekweten. En zoo is dan nu het werk gereed om de zieken te ontvangen. Het Gemeentebestuur dat den bouw organiseerde is daarmede ge komen aan het eind van zijn werk. Thans is het woord aan Regenten, die de exploitatic van het Ziekenhuis zullen voeren. Ik meen dan ook niet beter te kunnen doen dan op dit oogenblik den bouw op te leveren en hem over te dragen aan het College van Regenten over het Stadsziekenhuis en daarbij uitdruk- king te geven aan den tweeledigen wensch dat zij er onder Gods zegen in zullen slagen vooreerst om dit gebouw tot heil te (toen strekken van die talloozen uit deze gemeente en uit de omstreken die er behoefte aan zul len blijken te hebben en vervolgens om voor het groote aantal personen dat in dit huis gedurende een korteren of langeren tijd zijn levenstaak zal hebben te vervullen een aan- genamen en hun tot zegen strekkenden werk- kring te scheppen. Met deze woorden Mijn- heer de Voorzitter van Regenten draag ik dit groote, schoone en zoo practisch ingerichte gebouw aan U over. De heer Arntz hield de volgende toespraak Mijnheer de Burgemeester, Zeer Eerw. Heeren, Dames en Heeren. Regenten verklaren zich gaarne bereid dit mooi ingerichte, monumentale Ziekenhuis van de Gemeente te aanvaarden. Zij stellen zich wederom beschikbaar deze Inrichting te besturen. Zij zijn zich wel bewust, dat hun in dit Huis een heel wat moeilijker taak wacht, dan dit in het oude het geval was, doch twijfelen er niet aan, of met de medewerking van Doc- toren, Directrice en Zusters zal dit Zieken huis tot een bloeiende verpleeginrichting groeien. Den dank door den Burgemeester gebracht aan alien, welke hebben medegewerkt aan het tot stand komen dezer prachtige Inrich ting, onderschrijven Regenten volkomen. Een persoonlijken dank wenschen zij nog uit te spreken aan het Gemeentebestuur, wel ke de gelden voteerde. B. en W., voor hun volledige en prettige medewerking. Het Hoofd-Comite voor de inzameling der gelden, alsmede aan een particulier, die on- bekend wenscht te blijven, voor de groote fi nancieele hulp, die men op verzoek van Directrice en Regenten zoo spontaan beschik baar stelde, daar waar voor de inrichting of meubileering geen gelden beschikbaar waren. Ik noem alleen deze, zonder daarbij ook maar in het minst te kort te willen doen aan alle andere personen en vereenigingen, welke door hun milde schenkingen de stichting van dit Ziekenhuis hebben gesteund. Voorts brengen Regenten dank aan den heer Margadant en zijn helpers voor hun hulp en de vele nuttige adviezen bij het inrichten en aankleeden. Den heer Hoek voor den keurigen Tuinaan leg. De Zusters en het verdere personeel voor den bijzonderen ijver aan den dag gelegd bij het verhuizen, meubileeren en afwerken van deze gebouwen. En in het bijzonder aan den heer Maas, Directeur der Academische Ziekenhuizen te Leiden voor de hulp en de waardevolle ad viezen, zoowel aan Directrice als Regenten bij dikwijls zeer moeilijke problemen ver- schaft. Mijnheer Maas, Regenten hopen ook in de toekomst te mogen profiteeren van Uwe rijke ervaringen op het gebied van Ziekenhuis- Exploitatie. Een afzonderlijk woord voor onze Direc trice. Ik weet, dat zij elke loftuiting, welke haar vooral de laatste dagen zoo veelvuldig zijn toegezwaaid, afwijst, en toch zal zij die, welke ik uitspreek namens Regenten, moeten aan- hooren. Directrice! Toen U indertijd voor deze functie sollici- teerde en U door de mooie aanbevelingen, welke niet alleen door de Besturen der Zieken huizen, waar U was werkzaam geweest, docli ook door Doktoren en andere Autoritei ten werden gegeven, als Directrice werd be- noemd, waren de verwachtingen van Regen ten hoog gespannen. U heeft deze nooit of nimmer beschaamd, integendeel, wij moeten eerlijk bekennen, ze verre overtroffen U heeft in de enkele jaren ons kleine Stads- Ziekenhuis, waarin toentertijd ongeveer vijf- en-dertig patienten verpleegd werden, zonder noemenswaardige verbouwing tot grooten bloei weten te brengen, zoodat daarin in en kele gevallen tot boven de 75 patienten ver pleegd werden. Ik mag het U wel verraden, Dames en Hee ren, dit geschiedde meermalen met opoffering van eigen slaapkamer, zichzelf met een zol- derkamertje tevreden stellende. Niettegenstaande er voor die groote ver- meerdering van patienten een geheel nieuwe inventaris moest worden aangeschaft (welke door Uw zorgen bij de verhuizing der inven taris m prima staat verkeerde en er als nieuw uitzag) hebt gij de Dagkosten, bij een uitste- kende voeding, zoowel van patienten als Zus ters, op 'n dergelijk laag peil weten te houden als het aan geen Gemeente Ziekenhuis is mo gen gelukken. Bij al deze opgenoemde werkzaamheden hebt gij nog medegewerkt aan de stichting en inrichting van dit groote nieuwe Zieken huis. Waar de door den Gemeenteraad gevoteerde gelden het niet toelieten de practische en nut tige verbeteringen, zoowel aan het gebouw als aan de inventaris aan te brengen, hebt gij met succes elders om steun gevraagd. Met een heilig plichtsbesef hebt gij deze moeilijke jaren, U niet storende aan arbeids- tijd, doorgewerkt tot het voltooien van dit Ziekenhuis en tot heil der Zieken. Directrice Al wenscht U dit niet, daarvoor zeg ik U namens Regenten hartelijk dank. Mijn collega's mederegenten breng ik hul de voor den velen Belangloozen arbeid ten be hoeve van de inrichting van dit gebouw ver- richt, en, hier verschil ik met de uitspraak van den Burgemeester, in het bijzonder dank aan de heeren Dr. van der Horst en Cloeck. Zij toch hebben, de een bij de stichting, de andere bij de inrichting, het leeuwendeel van het werk der Regenten verricht. De zusters, die ons op dezen dag met een mooi cadeau en de patienten,' welke op het oogenblik in de oude inrichting vertoeven, welke ons met bloemen verrasten, betuigen wij hiermede onzen hartelijken dank. Wel het grootste is de wijziging ten op- zichte van heeren Doktoren in deze nieuwe inrichting. Door de op veellzijdigen aandrang hier door- gevoerde geheel vrije artsenkeuze, zal de vaste staf, welke in het oude Ziekenhuis be- stond, komen te vervallen. Dezen staf van bekwame specialisten, welke al die jaren hun nuttigen arbeid in die bij de ze vergeleken zoo gebrekkige omgeving heb ben verricht, zeg ik bij deze hiervoor dank. Nu straks alle doctoren in dit goed geoutil- leerde en met de modemste instrumenten uit- geruste Ziekenhuis aan het herstel hunner patienten zullen kunnen arbeiden, hoop ik van harte dat hierbij een geest van collegiale eensgezindheid moge heerschen. Aan U, zusters, is hier de mooist denkba- re taak weggelegd, n.l. het werken aan het herstel van door ziekte getroffen personen, met het doel deze weer als genezen en krach- tige menschen aan de Maatschappij terug te geven. Regenten hopen dan, dat dit grootsche ge bouw, aan wellcs front de oorlogs-attributen van zijn vorige bestemming nog prijken, aan zijn nieuwe bestemming, het brengen van ge nezing en nieuwe levenskracht, in alle opzich- ten moge beantwoorden. Door Mr. A. M. Ledeboer, voorzitter van het voormalige Hoofd-comite tot inzameling van gelden, werd daarna de volgende rede- voering gehouden. Mijnheer de Burgemeester van Alkmaar- Gaarne wil ik gebruik maken van de mij gegeven gelegenheid om bij de opening van het Ziekenhuis in mijne hoedanigheid van voorzitter van het voormalige Hoofd-comite tot geldinzameling ten bate van de tot stand- koming van dit ziekenhuis, welk comite zich tenslotte heeft opgelost in de stichting: Alk- maarsch Centraal Neutraal Ziekenhuis met klassenverpleging, te getuigen van de op- rechte vreugde van zoovele burgers van Alk maar, ja, van gansch Noord-Hollandsch Noorderkwartier, die onder de leiding van een 43-tal sub-comite's de kapitale som vau ver over de 150.000 hebben tezamen ge bracht, welke som hedenmorgen ten over- staan van het College van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, de Regenten van het Stadsziekenhuis en het Stichtingsbestuur bij notarieele acte van geldleening ter be- schikking van het Gemeentebestuur is ge steld. Met trots mag ik getuigen van de met zoo veel doorzettingsvermogen gevoerde actie, die na onverpoosden arbeid van zoovele vrienden van het Neutrale Ziekenhuis tot het gewenschte gevolg heeft geleid. Het past mij als voorzitter op deze plaats een woord van hartelijken dank te spreken tot al mijn vroegere Commissieleden, zoowel in Alkmaar als in de buitengemeenten en tot degenen, die ons werk met zooveel kracht hebben gesteund. Ik noem onder hen in de allereerste plaats de pers, die het Neutrale Ziekenhuis goed gezind is geweest, waar- onder ik mijn bijzonderen dank wil betuigen aan de Alkmaarsche Courant en haar wak- keren Hoofdredacteur, die door zijne artike- len en het tot tweemaal toe openen van eene inschrijving ten bate van de geldinzameling zooveel tot het slagen van het beoogde doel heeft bijgedragen. Ik mag hier verder niet onvermeld laten het Bazar-Comite, dat met zoo goed gevotlg in de ontruimde Cadettenschool een bazar heeft gehouden, die een schitterende bate heeft opgeleverd, alsmede het Verlotings- Comite, dat er in geslaagd is een verloting van 50.000 loten te organiseeren en te doen slagen. Wanneer ik thans de vraag wil stellen, Mijnheer de Burgemeester, hoe het komt, dat wij onzen jarenlangen arbeid met zooveel op- gewektheid hebben kunnen vol brengen, dan is dat in de eerste plaats door het geloof in de schoone taak, die wij op onze schouders hebben genomen om de tot standkoming van een Centraal Neutraal Ziekenhuis met klas senverpleging te bevorderen, waarin ten ieder in een hem geliefde sfeer ennaar de keuze van zijn godsdienstige ovtrtuiging kan worden verpleegd en menigmaal rust vindt. Doch bovenal werden wij in onzen arbeid geschraagd door de velerlei blijken van daad- werkelijke vriendschap van de vrienden van het nieuwe ziekenhuis, waaronder vele oud- Alkmaarders, zelfs van overzee, en niet het minst door de roerende gaven van vele met weinig aardsche goederen bedeelden Zie, Mijnheer de Burgemeester, aldus is onze somtijds moeilijke taak zeer verlicht ge- wofden. Want moeilijk is ons werk geweest. Het is hier niet de plaats en de tijd om hier- over nader uit te wijden, ail zou er wel iets verleidelijks in liggen, hierop nader in te gaan, waar ik thans het groote voorrecht heb met het geheele vroegere Hoofd-Comite en het tegenwoordige Stichtingsbestuur als gas- ten samen te mogen zijn met Alkmaarsch Vroeden Raad, die gemeend heeft buiten onze tegenwoordigheid over ons wel een oordeel te mogen vellen. Genoeg is het met vreugde vast te stellen, dat er een weg gevonden is, waarop Uw Raad de ter beschikking gestelde gelden tea slotte wel heeft kunnen aanvaarden onder eft voorwaarden waaronder en in den vorm, waarin het bestuur gemeend heeft tegemoet te zijn gekomen aan de wenschen van de meerderheid der gevers. Ik zou, Mijnheer de Burgemeester, hier mede mijn taak voor heden als geeindigd be- schouwen kunnen, doch ik zou dan niet vol- ledig zijn geweest in mijn opgave wat het Stichtingsbestuur met de boven de anderhal- ve ton gouds ingezamelde gelden heeft ge- daan. Daarvan zijn 3000 besteed om "de groote ziekenzaal, waar de patienten, die een operatie zullen moeten ondergaan, neerge legd zullen worden aan de eene zijde op te trekken, zoodat er thans lucht en licht in die zaal zal kunnen binnen komen. Dit werk kostte evenwel het dubbele van hetgeen daar- toe beschikbaar was; 't ontbrekende is gege van door een dame, die onbekend wenscht te blijven; het past mij zeker haar thans hier voor onze dankbaarheid te betuigen. 7500 heeft het Bestuur ter beschikking gesteld om de zoo hoog noodig geachte hoo- ge drukstoominstallatie te kunnen uitvoeren Eindelijk heeft het Bestuur een radio-instal- latie ten kosten van 360 laten aanleggen. Het moge U, Mijnheer de Burgemeester, Meruit blijken, dat het Stichtingsbestuur nim mer moe des gevens is, als het daartoe ten minste maar in staat is. Het kan daartoe evenwel door de vrijgevigheid van de vrien den van het Ziekenhuis te alien tijde in de gelegenheid gesteld worden, want ook voor dat doel is de Stichting in het leven geroe- pen. Het Bestuur wil ten slotte ook thans niet heen gaan met ledige handen en heeft ge meend, dat een monumentale bank in den tuin een geschikt geschenk zou zijn om aan de herstellende zieken en de van haar dag- taak vermoeide zusters gelegenheid tot ruster te bieden, terwijl naar onze meening in de hall eeri flinke kapstok op zijn plaats zou zijn. Mag ik den Voorzitter van het College van Regenten wel verzoeken de teekeningen van deze geschenken te willen aannemen uit mijn hand ten blijke dat de geschenken wor den aangenomen? Vervolgens verkreeg de heer dr. A. W. van Kleeff het woord voor het uitspre ken van de volgende redevoering: Wanneer ik enkele oogenblikken het woord vraag, doe ik dat in een dubbele functie. En wel als voorzitter van de af deeling Alkmaar en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevor- dering van de Geneeskunst en als voor zitter van de afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen Bond voor Ziekenver- pleging. Het is mij zoo gemakkelijk gelijktijdig in beide functies te spreken, omdat de verlangens en de idealen van doctoren en verpleegsters, wat betreft de behan- deling en de verpleging onzer patienten over zoo'n groot gebied samengaan. Bei de groepen toch verheugen zich van harte over elke gelegenheid die haar ge- boden wordt, de zieken beter te kunnen verzorgen. Zooals voor twee jaren mijn voorgan- ger uiting kon geven aan onze vreugde, toen dat mooie en geriefelijke St. Elisa- beth-Ziekenhuis werd geopend, zoo is het mij thans een prettige taak onze voldoening uit te spreken, dat Alkmaar, die kleine, maar op velerlei gebied toch zoo wakkere stad, eindelijk na veel moeite en getob, de tweede goede zie- keninrichting is rijk geworden, waaraan het al zoolang behoefte had. Een zieken- inrichting, waarin het voor de zieken nu wel geen genoegen zal zijn te liggen, want wie ligt er voor zijn genoegen in een ziekenhuis ?-- maar waar ze het in alle opzichten goed kunnen hebben en waar het voor ons een vreugde zal zijn dagelijks te werken. Huisartsen en spe cialisten, uit wier beider naam ik thans spreek, vinden hier wat zij zoeken: ruimte, lucht, licht, moderne inrichting, comfort. Voortaan mag de zieke den genees- heer zijner keuze medebrengen, en deze behoeft zijn patienten niet meer aan de poort van het ziekenhuis vaarwel te zeg gen. Er zijn hier in ons midden velen, die we met de opening van dit huis kunnen gelukwenschen zoovelen dat als we aan het opnoemen begonnen, altijd weer werkers zouden vergeten, die er hun schouders hebben ondergezet. Er is door het Gemeentebestuur, door regenten, door bouwbeheer en bouwcommissie, door Let comit6, dat de stichtingsgelden bijeenbracht en niet het minst door de directrice ontzaggelijk veel arbeid ver richt om zoover te komen als we nu zijn. Wat is er door de directrice in het bij zonder niet onnoemelijk veel werk ge- daan, en soms onder zeer moeilijke ona- g' I

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6