DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1 "•^^1 No. 126 Honderd een en dertigste iaargang *929 Afioimcrncntsprlis Tt)fj Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco M» Boefc en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Itedactle No. 33. VRIJDAO OH nummef beslisi uH 3 bladea- Directeur: C. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37960 31 11 El (lit het ParSement Den Haag, 30 Mei 1929 De Eerste Kamer heeft hedenmorgen een van die vergaderingen gehouden, waarvan zij het geheim bezit: in een half uur had zij de gansche agenda afgehandeld en kon zij nog voor koffietijd weer naar huis gaan tot na 1 dere bijeenroeping, vermoedelijk tegen IS Juni.. j. Toch waren er wel enkele onderwerpen, die stof tot bespreking hadden kunnen opleveren. Zoo de toetreding tot het verdrag van 1921 betreffende den kinderarbeid bij den land- bouw, de wijziging van de Krankzinnigenwef en de bepalingen betreffende den in- en door- voer van kippen- en eendeneieren. Maar de Kamer bewaarde het zwijgen, dat instemming mag heeten en deed zulks ook bij het ontwerp tot bevordering van het onderhouden van een luchtdienst op Indie door de K. L. M., waar- bij nogal offers van de schatkist worden ge vorderd. Alleen bij een suppletoire Water - staatsbegrooting voor 1929, waarvan de strekking onder meer is om den Beerschen Overlaat te verhoogen en de Maas in Noord oostelijk Noord-Brabant te verbreeden, zoodat de periodieke overstroomingen van die streek voorkomen zullen worden, hebben we den heer Van Lanschot (R.K.) vriendelijke woo-r den hooren zeggen aan het adres van de regeering, die een einde wil maken aan de on- mogelijke toestanden in die streken, en heeft cp zijn beurt minister Van der Vegte het Par- lement gehuldigd, omdat het de zaak met zoo- veel spoed heeft behandeld. Maar dat is toch eigenliik geen debat! De Eerste Kamer heeft heden in besloten vergadering hare huishoudelijke begrooting behandeld Maar het zal toch wel Juli wor den eer zij zomervacantie neemt. DagelijkscH overzicht. DE SOVJET-UNIE HEER EN MEESTER DER OOSTZEE. Het stUle werken der sovjet- regeering. Een machtige vlool in de Oostzee. Een behoorlijke maritieme bewapening. Uit de pen van een marine-deskundige pu- blioeert de „Rzeczpospolita" mededeelingen over de oorlogsvloot van den Sowjetstaat, die van bijzonder belang zijn. Er wordt in de eerste plaats vastgesteld, dat de Sowjet- regeering alle moeite heeft gedzan, om haar vloot vooral in de Baltische water en ■uit te breiden en weer slagvaardig te maken Door de groote zee-mogendheden onopge- merkt, miskend door de buur-staten, gering geschat door eventueele tegenstanders was de Russische vloot na den oorlog gedaald tot een factor, die door niemand ernstig werd opgevat. Maar juist dit is het geweest, wat deze vloot, met een geheimzinnigen sluier omgeven, tot nieuw krachtig leven heeft doen ontwaken. Men is verleden jaar ten zeerste veranderd geweest, toen, als antwoord op de Engelsche Oostzee-demonstratie, in voile gevechts-sterkte, ook de Russische vloot een kruisvaart naar de Westelijke Oostzee onder- nam. Beschouwt men den toestand van 1919 tot 1925, dan is vast te stellen, dat gedurende dien tijd van het bolsjewistische regime de vloot niet de geringste beteekenis had hoe- wel men van den czaristischen staat een rijk bestand van oorlogsschepen had overgeno- men De leiding was voortdurend bedreigd door muiterij en het volkomen gemis aan militaire tucht. Zoo is het mogelijk geweest dat Engelsche zee-strijdkrachten in Augustus 1919 door de mijnen-afsluiting voor Kroon- stad hebben kunnen heendringen en op de reede een kruiser en een ander schip hebben doen zinken. Dat heeft den Sowjets aanleiding tot na- denken gegeven en heeft den aanstoot gege- ven, om weer met den bouw der vloot te be- ginnen. De Russische Oostzee-vloot bestaat op het oogenblik uit twee gezwaders een voor de hooge zee en een voor de verdedi- ging der kust, welke samen onder het opper- bevel staan van admiraal Viktorow, een voor- malig keizerlijk luitenant ter zee. Het eerste gezwader is samengesteld uit drie gelijk- soortige en even sterke linie-schepenhet vlaggenschip „Marat", de „Oktiabrskaja Revolutia" en „Parischkaja Kommuna" (vroe- ger „Petropawlowsk", „Poltawa" en „Se- bastopol"), elk met 26.000 ton water-ver- plaatsing en elk bewapend met twaalf 30.5 en zestien 12 centimeter-geschutten, verder 1225 man bezetting. Deze schepen zijn geheel ge- moderniseerd en niettegenstaande hun, in den oorlog sterk uitgeschoten en maar ge- deeltelijk vervangen. buizen, zouden ze al leen al voldoen, om voor Rusland het mili taire overwirht over alle Oostzee-marines te verzekereri. Toegevoegd bij dit gezwader zijn drie divisies. elk van vier torpedoboot- verwoesters, booten der „Nowik"-klasse van 1350 tot 1600 ton deplacement, elk bewapend met vier tot vijf 10-centimer-geschutten en negen tot twaalf torpedo-buizen Hun snel- heid ligt tusschen 28 en 30 zeemijlen. Tot het gezwader behooren 12 duikbooten ter grootte van 350 tot 650 ton, ben-evens een res-erve-divisie van drie eenheden. Twee aviso's en vier torpedobooten. mijn- leggers voor de afgifte van circa 300 mijnen en mijnzoekers, twee artillerie-opleidings- schepen en het jacht „Kretschet". om den staf der vloot op te nemen, drie werkplaats duik boot-moederschepen, zeven ijsbrekers, en een vliegtuig-moederschip voltooien het geheel. Bij dit hoogzee-gezwader komt het tweede voor de kustverdediging. Dit bestaat uit twee kruisers, de „Profintern" en „S. S. S. R. (vroeger „Swetlana" en „Awrora"). Deze zijn eveneens zorgvuldig hernieuwd. Het zijn twee 6800-tor. schepen met een bewapening van vijftien, resp. tien 13-centi- meter-geschutten als hoofd-artillerie, met elk 600 man bezetting. Toegedeeld bij dit ge zwader zijn nog twee verwoesters-divisies, elk van vier eenheden. De opleiding en het prestatie-vermogen der bemanning hebben in den loop der laatste jaren opmerkelijke vor- deringen gemaakt. Voor de bezetting der beide gezwaders en voor de kustverdediging te land staan op het oogenblik 24.000 man ter beschikking, waar van ongeveer 10.200 manschappen inge- scheept zijn, daarvan 700 op de duikbooten Deze mannen staan onder bevel van 530 zee- officieren; '20 hiervan zijn nog oud keizerlijk- Russische officieren, die bij het uitbreken van de revolutr bijna alien nog maar lage dienst- graden hebben bekleed. De rest zijn officie ren met een „roode" opleiding. Er wordt ook gebouwd in de Sowjet-marine, maar dit zijn slechts drie duikbooten, die op de Balti sche werf in Leningrad op stapel liggen. 1100 ton groot zijn en met tien torpedo- buizen moeten worden uitgerust. Voor den bouw van kruisers en dergelijke zijn de werven op het oogenblik nog niet geschikt Doch niet alleen zijn de werven gebrekkig, het - mankeert vooral ook aan bekwame scheepsbouwmeesters en ingenieurs. Het zou een dwaling zijn, de Sowjet-marine na haar herstel niet voor vol aan te zien. De kruisvaart in de Oostzee als protest tegen het hoogst ongewenschte bezoek der Engel- schen doet duidelijk blijken. dat de Russen de heele Oostzee als hun speciaal interessen- gebied beschouwen. De ..Rzeczpospolita" maakt uit dezen stand van zaken de gevolgtrekking, dat te- genwoordig de Sowjets als de eigenlijke heer en meester in de Oostzee zijn te beschouwen en dat ze dat voor afzienbaren tijd ook zul len blijven, daar geen andere mogendheid zich met de strijdkracht van hun vloot kan meten. Buitenland ENGELAND. De verkiezingen. De eerste gegevens- Gisteravond en vannacht zijn de 200 eerste uitslagen van de verkiezingen bekend gewor- den. Al geven deze waarschijnlijk reeds een beeld van de richting, waarin de stemming Gfeich bewogen heeft, toch merkt Reuter op, dat men in aanmerking moet nemen, dat de uit- slagen in de meerderheid der graafschappen, waar gewoonlijk conservatieven gekozen wor den, niet voor vandaag bekend kunnen zijn. De eerste beide uitslagen. De twee eerste uitslagen waren gisteravond precies half elf (G. T.) bekend. Bury, dat bij de vorige verkiezing het eerst bekend ge maakt was, en alles er op gezet had om dit record te handhaven, werd ditmaal met 3 minuten door Oxford City geslagen, dat een voor de conservatieven hoopgevend begin leverde, want hun meerderheid steeg en van 5360 tot 6057 stemmen. Ook Bury bleef conservatief, maar hier daalde de meerderheid van 3096 tot 1670. De cijfers waren Oxford: Cons. 14 638, lib. 8591, arb. 4694; Bury: Cons 14.845, arb. 13.175, lib. 7160. De eerste liberate overwindng. Vijf minuten later kwam de eerste libera!e overwinning uit Great Yarmouth, waar een conservatieve meerderheid van 1571 in een liberale van 1577 omgezet was De eerste arbeidersoverwinning. Om elf uur kwam de eerste arbeidersover winning uit Salford bij Manchester waar 2 arb. candidaten gekozen zijn en de tweede den conservatief met 1136 stemmen meerder heid verdreven heeft. Grimsby en Cheltenham bleken de conservatieven intusschen trouw gebleven te zijn. Hornsey zendt haar conserv. afgevaardig- de met 1711 stemmen grooter meerderheid naar Westminster terug dan in 1924 en ook Exeter in het Z. W. blijft cons. De stand der partijen was om elf uur: cons. 8, arb. 4, lib. 1, onafh. 4. Dan geven twee industriestadjes in Yorks hire, Wakefield en Stockton, twee arbeiders- overwinningen op aftredende conservatieven. Te Wakefield werd daarbij een cons, meer derheid van 894 in een minderheid van 3213 omgezet. Stockton gaf den arbeiderscandi- daat een meerderheid van 2389. Arbeiderswinsten in Lancashire. Arthur Henderson is de eerste arbeiders- leider, die herkozen wordt te Burnley met 7954 meerderheid tegen 4465 in 1924. Te Accrington verslaat de zoon van Philip Snowden den aftredenden liberaal met 25.336 tegen 23.110 en het derde district van Salford gaat ook van de conservatieven (708) op de arbeiders over met 3254 meer derheid. Sir Philip Sassoon is bet eerste lid van het kabinet dat te Hythe herkozen wordt, maar zijn meerderheid is van 8907 tot 6170 terug geloopen. Rotherham en Dewsbury en Yorkshire herkiezen hun arb. candidaten. Verdere uitslagen. De eerste uitslag van een groote stad le- vert het Beurs- district te Manchester, dat voor de cons, behouden blijft met 13.691 stemmen tegen 11.112 op den liberaal en 9508 op de arb. Bath, de badplaats in So merset, blijft cons., met iets vergroote meer derheid. De eerste Londensche uitslag geeft West minster (Abbey), dat met 11.784 stemmen meerderheid cons, blijft, evenals Kingston-on- Thames. Warrington, een andere industrieplaats in Lancashire, geeft weer een eclatante arb.- overwinning; een cons, meerderheid van 1598 is in een minderheid van 3857 omgezet. Het eerste Welsche district Swansea-Oost blijft ook den arbeiders trouw. De stand om 1 uur. Om 1 uur was de stand arb. 40, cons. 28, lib. 6, onafh. 4. De arbeiders winnen 17 ze- tels, de lib. winnen 4 en verliezen 3, cons verliezen 20. De activiteit. Te Manchester heeft men een vliegtuig ge- bruikt om de kiezers naar de stembus te brengen, terwijl een ander met conservatieve kleuren boven Londen vloog. Het was dit jaar een verkiezing per auto. Er werden er veel mepr gebruikt, dan bij eeni- ge vorige verkiezing.' Bij een der bureaux in Londen leek het op een groote officieele re- ceptie. Er zijn 3 ongelukken voorgejcomen. In Londen is een 53-jarige man op het stem- bureau dood in elkaar gezakt. Te Hastings is een onbekende man op weg naar het stem- bureau in elkaar gezakt. Te Folkestone heeft een vrouw bij het invullen van haar stembil- jet een beroerte gekregen, die den dood tenge- volge had. De bekende hotels te Londen hebben speciale diners en soupers georganiseerd met muziek en dansen. De uitslagen worden aan de gasten bekend gemaakt. De conservatieven moeten 308 zetels halen voor een absolute meerderheid. De stand van hedenmorgen. De stand van de partijen na de laatste, die hedennacht bekend werden, is als volgt: arb partij 117, conserv. 76, liberalen 14, andere 4. De arb. partij wint tot dusverre 56 zetels en verliest er drie; de conservatieven winnen 1 zetel en verliezen er 54; de liberalen win nen 8 en verliezen 10; de andere partijen winnen 2 zetels en verliezen 1. De zoon van den eersten minister Oliver Baldwin, de labour candidaat te Wudley, is gekozen. De eenige communist in het park ment Saklatvala is door den arbeiderscandi- daat verslagen. Conservatieven verslagen. De minister van arbeid is in zijn district verslagen door een labour-candidaat. Ook de conservatieve speaker van het Lagerhuis moest zijn zetel aan de labour- candidaat More afstaan. De uitgebrachte stemmen Hedenmorgen bedroeg het aantal uitge brachte stemmen op de arbeiderspartij 3.278.460, op de conservatieven 2.883.211, op de liberalen 660.292 en op de overige groe- pen 106.318. Gedurende de eerstvolgende uren worden geen nieuwe uitslagen bekend gemaakt. In een der Londensche kiesdistricten werd de voormalige ambassadeur te Rome Rennell Rodd gekozen. De broer van Lord Balfour werd eveneens te Londen als conservatief candidaat gekozen. DE KONING WEDER ONGESTELD Offideel wordtg emeld, dat de koning lijdt aan een aanval van koorts en het bed moet houden. Geen reden tot ongerustkeid. Over de nieuwe lichte ongesteldheid van den koning meldt de medische medewerker van de „Times", dat de behandelende genees- heeren lord Dawsen en sir Hervett op het oogenblik geen bizondere aanwijzingen zien die redenen geven tot ongerustbeid. Er is geen reden te veronderstellen, dat de toestand van den koning op eenigerlei wijze ongunstig be'invioed is door zijn werkzaam- heden of door de te verwachten gebeurtenis- sen in verband met de verkiezingen. Er wordt voorloopig niet aan gedacht re- gelmatig bulletins uit te geven. Een vooraanstaand medicus heeft verklaard dat het gaat om een lichte verkoudheid, die iedereen kan oplossen. Nadat de koning Zondag een opera-bijeen- komst had bijgewoond, heeft de arts Maan- dag een lichte verhooging van de tempera- tuur vastgesteld en heeft toen onmiddellijk gelast, dat de koning het bed moest houden Sinds dien is de temperatuur niet gedaald. EEN LUGUBERE VONDST. In een van Allahabad afkomstigen passa gierstrein werd te Kioel in een koffer een ont- hoofd lijk gevonden. Het bleek later afkomstig van een zekeren Abdoel Ghafoor, een brillen- verkooper te Allahabad, die verscheidene da gen geleden plotseling verdween. DE WEGGELOOPEN SCHILDWACHT. De krijgsraad te Chelsea heeft gisteren dt zaak behandeld van den milicien Sievright, die op 30 April, terwijl hij op schildwacht stond voor het Buckinghampaleis zijn post verlaten had en 11 da gen later bij zijn moe- der te Aberdeen in Schotland opgedoken is, waar hij' zichzelf bij de politic aangegeven heeft. Beklaagde beweerde, dat hij door pla- gerijen van een sergeant en een paar andere soldaten dien middag zijn hoofd kwijt was geweest en automatisch den weg naar het noorden ingeslagen was. Uit een onderzoe'; bleek, dat Sievright, die 2 shillings op zak had, inderdaad den geheelen weg naar Aber deen te voet heeft afgelegd 1000 K.M. en pas bij zijn moeder tot bewustzijn van zijn daad is gekomen. Hij werd niettemin schuldig verklaard maar de straf zal nader bekend worden maakt. BELGIe. NA DE VERKIEZINGEN. Liberale en Vlaamsch-nationale Stemmenaanwinst. De correspondent van de N.R.Crt. te Brus- sel meldt, dat de stemmen aanwinst van de liberale partij, bij deze Kamerverkiezingen ongeveer 56.500 bedraagt. E>e liberalen be- haalden, in totaal, 361.000 stemmen. Wat de Vlaamsche nationalisten betreft, dezen zagen hun stemmencijfer stijgen van ongeveer 80.000 tot 125.000 wat dus een aan winst van 45.000 stemmen geeft. Hierbij dient opgemerkt dat de Vlaamsche nationalisten, natuurlijk alleen maar in de vijf Vlaamsche provincien opkwamen, terwijl de liberale winst over de negen provincien van het land is ver- deeld. Te Brussel wonnen de liberalen 17.000 stemmen en de Vlaamsche nationalisten 5.500 stemmen bij. In het arrondissement Turnhout gingen de Vlaamsche nationalisten 6500 stemmen vooruit, de liberalen echter slechts 300. Te Gent verloren de liberalen 300 stem- men. Te Antwerpen steeg het liberaal stem mencijfer met 5500, dat der Vlaamsche Na tionalisten met 4300. Te Mechelen bedroeg de liberale winst 1700 stemmen en deze der Vlaamsche Nationalisten (Ward Hermans) 2700. Voorkeurstemmen bij de conserva tieve partijen. Uit de officieele gedetailleerde verkiezings- resultaten blijkt, dat vooral te Brussel en te Antwerpen op de katholieke en de liberale candidatenlijsten met voorkeurstemmen is ge- werkt. Bij de socialisten en de Vlaamsche na tionalisten is deze wijze van stemmen minder in gebruik. In het arrondissement Brussel waar, door de Nation Beige, voor den conservatieven en anti-Vlaamschen katholiek Wauwermans en den liberaal Lemonnier was geijverd, telde men 4097 voorkeurstemmen voor den eerste en 6628 voor den tweede. Nothomb, nummer 11 op de katholieke lijst die er 9 man door haalde. kreeg 5046 voorkeurstemmen, wat niet voldoende was om de volgorde der candi- ten te wijzigen. Het kwam dan ook niet in aanmerking voor een Kamerzetel. Voor de voornaamste liberale candidaten (het aantal liberale zetels steeg, als bekend, te Brussel, van 5 op 7) was het aantal voor keurstemmen als volgt: Deveze, oud-minister van landsverdediging, 3607; Hijmans, mi nister van Buitenlandsche Zaken, 1062; Max, burgemeester van Brussel, 4369; Cocq 624; Mundeleer 4395; baron Lemonnier, wethou- der te Brussel, 6628; Petitjean 1269; Fou- cart, oud-burgemeester van Schaarbeek, 4805 De gepensionneerde generaal Maglinse, ge- wezen chef van den Belgischen legerstaf. nummer 12 op de candidatenlijst, kreeg slechts 405 voorkeurstemmen. Te Antwerpen ging de strijd onder de libe ralen, voor den derden zetel, tusschen den Vlaamschgezinden democraat Boeckx en den anti-Vlaamschen conservateur Werner. Wer den gekozen: Joris 372 voorkeurstemmen; Balde, 581 voorkeurstemmen; Boekx 2214 voorkeurstemmen. Niet gekozen: Werner, met 5523 voorkeurstemmen, d.i. 642 stemmen te weinig om de plaats van Boeckx in te nemen. Bij de Antwerpsche katholieken haalde burgemeester Van Cauwelaert 2943 voorkeur stemmen. DUITS CHL AND. DE BARONES-DIEVEGGE. Naar de Voss. Ztg meldt, heeft de recher che te Berlijn bij haar onderzoek bevonden dat barones Helga von Monroy niet alleen het kistje met juweelen van haar tante gravin Hermersberg heeft gestolen, doch bovendien ook tal van andere sieraden. Verder verluidt dat zij een acte van cessie, waarin prins Hans von Hohenlohe haar een groot bedrag schonk, 'heeft vervalscht en dat zij er niet voor is teruggedeinsd het dienstpersoneel van haar tante te bestelen. Zoo heeft zij eens uit de ka mer van een 70-jarige bediende een bankbiljet van 50 mark gestolen. Voorts moet zijn gebleken dat haar verloof- de V. Wedel en niet zij zelf de kostbaarheden heeft verkocht. Voor de rechtbank. Het proces tegen baronesse von Monroy is Donderdag kort na de opening der zitting verdaagd. Beklaagde werd op verzoek van haar verdediger, den bekenden Berlijnschen advocaat, dr. Frey, in voorloopige vrijheid ge- steld. De belangstelling voor het proces was enorm. Een geweldige menigte verdrong zich bij den ingang van de zaal, die in een oog- wenk geheel gevuld was. De nieuwsgierigen, die geen plaatsen hadden kunnen veroveren, werden zelfs handgemeen met de agenten. Uit de acte van beschuldiging blijkt, dat de barones beschuldigd wordt voor 27.000 mark aan juweelen te hebben gestolen van haa: tante, gravin von Hermersdorf. De barones bleek nauwelijks in staat t zijn op de haar gestelde vragen te antwoorden en moest door haar verdediger worden ondersteund, waar on de voorzitter haar toestond te gaan zitten Gavin Hermersdorf, die als getuige werd ge* hoord, verklaarde ten alien tijde bereid te zijn haar nicht weer bij zich te nemen. Eerst na deze mededeeling vroeg dr. Frey eerst om ver- daging van de zitting, gezien den gezond- heidstoestand van beklaagde en daana om haar voorloopige in vrijbeidsstelling. Dr. Frey heeft de barones in kennis gesteld van het overlijden van haar verloofde. VERMIST. Het motorschip Seeadler uit Stolpmfinde, dat 10 Mei vandaar vertrokken is met 205 ton rogge voor Libau, heeft zijn bestemming niet bereikt, Men vreest, dat het schip ver- gaan is. DE PARTIJDAG DER S. P. D. Partijbestuur en controle-comnii* sie herkozen. Bij het begin der Vrijdag-zitting van het soc. dem. congres werd het resultaat van de verkiezing van het partijbestuur bekend ge maakt. Het geheele bestuur werd in de hui* dige samenstelling herkozen. Van de 386 uit gebrachte stemmen kregen de door de op posite gestelde candidaten tusschen 130 en 150 stemmen. Ook de controle-commissie werd in haar huidige samenstelling herko zen. FRANKRIJK. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Politiek krakeel. Daar de groep Marin gisteren besloten heeft zich uit te spreken tegen een vervroegde ontruiming van het Rijnland en hiervan ken nis heeft gegeven aan de commissie van bui tenlandsche zaken uit de Kamer, heeft de so- cialistische partij in de Kamer besloten dat Renaudel de regeering zal interpelleeren over deze houding van de sterkste partij van Poin-. care's meerderheid, waarvoor men een drin- gende behandeling zal eischen Renaudel zal meteen interpelleeren over de houding van de groep Marin tegen de ratificatie van de over- eenkomsten tot regeling van de schulden met Engeland en de Vereenigde Staten. Daar behalve de groep Marin ook de radi- cclen zich tegen de regeling van de schulden met Engeland en de Ver. Staten verklaard hebben, zal het kabinet te dien aanzien ver moedelijk in de minderheid komen. GESTOLEN JUWEELEN ACHTER- HAALD. Een diadeem en een paarlsnoer van de Habsburgers. Naar Havas uit Marrakesj meldt, is de schat van de Habsburgers, die in 1927 te Weenen gestolen is en bestond uit een diadeem met diamanten en paarlen en een collier met verscheidene zwarte paarlen, door een Ita- liaan, die klaarblijkelijk tot een internationale dievenbend^ behoort te koop aangeboden aan een handelaar te Safi. Deze gaf de politic hiervan kennis, welke den Italiaan aanhield. De sieraden welker waarde op 9 millioen francs wordt geschat, zijn in beslag genomen. De aangehoudene zegt slechts bemiddelaar te zijn geweest. SCHATGRAVERS. Zeven jaar geleden is het stoomschif Egypte, na aanvaring met een vrachtboot, voor de Bretonsche kust gezonden. De Egypte vervoerde een kostbare lading, want zij had voor twee millioen pond aan goud en zilver in staven aan boord. Natuurlijk heeft deze schat heel wat bergingmaatschappijen in verzoe; king gebracht en verleden jaar heeft een Fransche maatschappij met de hulp van Dun- sche duikers getracht den schat uit het gezon- ken schip te lichten. De duikers vonden inder daad een wrak en men meende ook wel, dat het dat van de Egypte was; maar het geluk- te niet tot de kluizen door te dringen, waarin het goud en zilver moest geborgen zijn. Men wil nu binnenkort opnieuw een poging doen en dan probeeren van buiten af door een van de flanken van het schip heen in het binnen- ste door te dringen. Ditmaal zullen Italianen dienst verleenen. HET GEDING TE LIMOGES. - Barataud, de jeugdige rijkaard uit Limo ges, is Woensdag wel voor de gezworenen verschenen. Men weet, dat hij alle moeite haa gedaan om zijn verschijning voor het assie- senhof uit te stellen, waartoe hij tweemaal een poging tot zelfmoord deed De belangstel ling voor deze zaak was groot, maar de stampvolle rechtzaal heeft gisteren een ande- ren Barataud gezien dan den knappen, sportieven jongeman, die te Limoges alge- meen was bekend. Elegance en bravoux wa ren wel geheel vreemd aan den ontijdig ver- ouderden man, die de beklaagdebank meer binnenstrompelde dan liep en met den angst op het gelaat zijn rechters aankeek. Gedu rende de voorlezing van de lange acte van beschuldiging leek Barataud, die wegens zijn verzwakten toestand, vergunning had gekregen om te gaan zitten, half bewuste- loos. Twee moorden zijn Barataud, gelijk wij reeds meldden, ten laste gelegd; den eene'n moord heeft hij gepleegd op een taxi-chauf feur; den anderen op een van zijn (Bara- taud's) beste vrienden. Waarschijnlijk zal de behandeling van de ze zaak drie dasen in beslag nemen. ALIMAAH COURANT. ge

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1