Alcmaria Victrix 1 d. e. i [jDDlgP Radiosrafisch Weerbericht. AGENDA. Recftifszaken Kerk en school Vrijdag 31 Mei. 25 uur, gelegenheid voor bezichtiging van het nieuwe ziekenhuis; 1. 3 uur, Cafe Central, alg. verg. Protest. Vrouwenvereeniging. 8 uur, Groote Kerk, Concert ten bate van het restauratiefonds. 7.30 uur, Cinema Americain, hoofdnum- mer De Circusprinses, hoofdrollen Harry Liedtke, Hilda Rosch. Geen toegang beneden 18 jaar. 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer Asphalt (dram.), hoofdrollen Gustav Frolich en Betty Amann. Geen toegang beneden 18 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater, hoofdnummer Achter de haremmuren (Oostersch), hoofd rollen Louise la Grange en Leon Mathot. Geen toegang beneden 18 jaar. Zaterdag 1 Juni. 25 uur, gelegenheid voor bezichtiging van het nieuwe ziekenhuis; 25 cent. 7.30 uur, Cinema Americain, De Circus prinses (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T., Asphalt (boven 18 jaar.) 7.30 uur, Victoria Theater, Achter de ha remmuren (boven 18 jaar). Zondag 2 Juni. 1 uur, Zangconcours te Bergen. 2—5 uur, gelegenheid voor bezichtiging van het nieuwe ziekenhuis; 10 cent. 7.30 uur, Cinema Americain, De Circus prinses (boven 18 jaar.) 7.30 uur, A. B. T., Asphalt (boven 18 jaar.) 7.30 uur, Victoria Theater, Achter de ha remmuren (boven 18 jaar.) Maandag 3 Juni. Paardenmarkt en tentoonstelling te Op- meer. 7.30 uur, Cinema Americain, De Circus prinses (boven 18 jaar.) 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer Passu- der jeugd (real, dram.) Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater, Achter de haremmuren (boven 18 jaar). Dinsdag 4 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain, De Circus prinses (boven 18 jaar.) 7.30 uur, A. B. T., Passie der jeugd (bo ven 18 jaar.) 7.30 uur, Victoria Theater, Achter de haremmuren (boven 18 jaar.) Woensdag 5 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain, De Circus prinses (boven 18 jaar.) 7.30 uur, A. B. T., Passie der jeugd (boven 18 jaar.) 7.30 uur, Victoria Theater, Achter de Ha remmuren (boven 18 jaar.) Donderdag 6 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain, De Circus prinses (boven 18 jaar.) 7.30 uur, A. B. T., Passie der jeugd (boven IS jaar.) 7.30 uur, Victoria Theater, Achter de ha remmuren (boven 18 jaar.) Bsnnenland smaakt aJs room DE A.V.R.O. HEEFT EEN GOLF! 1 De „Radiobode" schrijft: Na een bezoek van de leden van de Tech- nisch A.V.R.O.-Commissie Baron Tindal en W. Vogt bij den voorzitter van de Techni- sche Commissie van de Union Internationale te Brussel, is aan de A.V.R.O. de beschik- king verleend over de golf (z.g. onde com mune) van 218 M. Onmiddellijk na uitbrenging van het rap port aan het bestuur, werd het request ver- zonden, dat verleden week in de Radiobode is afgedrukt geworden. De energie die de A.V.R.O. op deze „onde commune" eventueel over Nederland zal dis tribueeren, zal gemiddeld per station veel grooter zijn dan V- K.W. Technische bezwaren, die in verschillende bladen tegen een mogelijke adoptie van het GleichwelUn-systeem door de A.V.R.O. zijn uitgebracht, behoeven geen aanleiding te zijn voor bezorgdheid bij onze aanhangers, aan- gezien die technische bezwaren zeer wel bij de leden van de Technische A.V.R.O.-Com missie bekend zijn. Waar nu reeds vaststaat, dat het bezwaar van gebrek aan golflengte-stiptheid, van on- derlinge beinvloeding der zenders, van de z.g. stilte zones en vooral dat v.tn de gerin- ge energie, bij den tegenwoordigen stand van de techniek en met verkregen toezeggin- gen, kan worden overkomen, kan het systeem voor een belanglooze critiek geen "oorwerp van afbraak zijn. Men kan er voorts vart overtuigd zijn, dat een Commissie van prominente technici als de heeren ir. Mak, ir. Enthoven en J. Corver der A.V.R.O. niet zullen voorstellen om de groote uitgaven te doen, die aan een verwe- zenlijking van een Gleichwellen-omroepsy- steem vastzitten, wanneer de technische uit- voerbaarheid niet vaststaat. Deze Technische Commissie is thans ver- zocht al datgene te verichten, wat noodig is om het bestuur in staat te stellen op deugde- lijke gronden een beslissing te nemen. Dit voor wat de, ongetwijfeld voorname, technische kwesties betreft. De gevoelsargumenten voor het nieuwe plan zijn talrijk. Een eigen zender, de heels week zenden, wegblazing van tramstorin- gen door plaatsing van dochter-stations bij de groote steden envrijheid, baas in eigen hrtis. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. De bioscoopexploitatie te Maastricht en Siitard thans stopgezet. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond deelt mee, dat nu het schor- singsbesluit door B. en W. van Maastricht vandaag op de Cinema Royal aldaar zal wor den toegepast, alle andere bioscoopexploita- ties in de gemeente Maastricht op last van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bio&coopbond, zulks overeenkomstig de ge- nomen besluiten in de laatst gehouden leden- vergadering, met ingang van vandaag zullen worden stopgezet. De sluiting van de bioscoop te Sittard heeft reeds eerder plaats gehad. Binnenkort zullen de bioscoopexDloitaties in enkele an dere Limburgsche gemeenten, zoodra ook daar een schorsingsbesluit in kracht van ge- wijsde gaat, vanwege den Bond stopgezet worden. In Noord-Brabant moeten Gedeputeerde Staten nog betreffende de kwestie inzake de Zuidelijke nakeuring een beslissing nemen. Deze beslissing zal vandaag vallen, nadat in een openbare zitting van Gedeputeerden te 's-Hertogenbosch de voorzitter van den Ne derlandschen Bioscoopbond, de heer D. Ham burger Jr. te Utrecht, het eerste beroep te dezer zake door een bioscoopexploitant te Eindhoven aanhangig gemaakt, zal hebben toegelicht. ZIEKF.NFONDSEN. In de te Utrecht gehouden jaarlijksehe ver- gadering van de landelijke federatie ter be- hartiging van het ziekenfondswezen is beslo- ten, met de landelijke vakcentralen samen te werken om te komen tot oprichting van door de verzekerden zelf beheerde ziekenfondsen op die plaatsen, waar dergelijke fondsen nog met bsstaan. Hierdoor krijgen de vakcentralen mede- zeggenschap in de besturen der op te rich- ten fondsen. Dit besluit houdt tevens in, dat door de federatie, waar noodig, de vrije artsenkeuze zal aanvaard worden. Verder werd nog besloten, in de door de fondsen geexploiteerde en nog op te richten tandheelkundige poliklinieken de levering van kunsttanden en gebitten in eigen beheer te nemen, teneinde deze kunstmiddelen zoo goedkoop mogelijk aan de leden te kunnen verstrekken. TEGEN NOODELOOS BELLEN. Iedere huismoeder kent de kwelling van het noodelooze gebel aan haar huisdeur, zegt de Tel. Duizend-en-een-maal op een dag relt die treiterige bel en noodzaakt haar, een dik- wijls zorg-eischend huishoudelijk werk in den steek te laten. En maar heel enkele kee- ren is dat bellen werkelijk noodig. Meestal wanneer het geen kwajongens zijn is het een venter met potlooden, veters of ande re marskramerij, vaak ook is het een bedel- partij. Maar iederen keer, dat de bel luidt, moet zij, als gehoorzame slavin van elken willekeurling die haar huis passeert, haar werk onderimken en de deur opendoen. Onze stadgenoot de heer G. L. van Gink heeft tegen dit bellende kwelduiveltje een middel bedacht en het ons in keurig model getoond. Het is het ei van Columbus. Niets anders dan naast den belknop een spaarpot- gleufje, waarin men een cent moet werpen, wil de bel overgaan. De heer Van Gink meent, dat dit middel alien „beldeurtjes" zal beletten hun snood bedrijf voort te zetten. Voor een straatjon- gen zoowel als voor een marskramer of een bedelaar is een cent per deur een te groote bedrijfslast om plezier in het vak te houden. Leveranciers en gasten kunnen onmidde- lijk na het opendoen der deur hun cent weer terugkrijgen. Het inwerp-automaatje, dat ge- makkelijk op iedere deur bevestigd kan wor den, kan met een hefboompje buitendien nog zo6 gesteld worden, dat of de bel buiten dienst is (bij „niet thuis") of dat zij ook zon- der inworp van een cent blijft functionnee- ren. De inderdaad handige vinding is gepaten- teerd als Ned. Octrooi 19775. DRAMA IN DEN HAAG. Vrouw vermcord. De dader zelf gewond. Gisteravond is te Den Haag een afschuwe- lijke moord gepleegd. In het benedenhuis Faber van Riemsdijkstraat 44 woont sedert vier a vijf jaar een echtpaar, waarvan de man, een 44-jarige marktkoopman, ongunstig bekend staat. Van den eersten huwelijksdag af, achttien jaar geleden, moet hij, volgens beweringen, de vrouw mishandeld hebben. Dit nam niet weg, dat er uit het huwelijk zeven kinderen geboren werden, die alien nog thuis zijn. Ter- wille van de kinderen verdroeg de zeer oppas sende vrouw, die nu 38 jaar oud was, alles van haar man, die ook buitenshuis een slecht leven leidde. Den laatsten tijd werd het de vrouw al te bar en zij moet een eisch tot echtscheiding in- gediend hebben. Een drietal maanden geleden stierf haar moeder, die eenige huizen bezat o.a. in de Celebesstraat en op het Oranjeplein te 's-Gravenhage. Deswege was het echtpaar een erf en is wachtende en dit zou voor den man aanleiding geweest zijn, erop aan te dringen dat zijn vrouw haar eisch tot echt scheiding zou intrekken. Een en ander moet een voortdurende bron van ruzie geweest zijn en nog een 6-tal dagen ge leden schreef de familie van de vrouw een brief aan den Officier van Justitie met de mededeeling dat de man zijn vrouw herhaal- delijk bedreigde met een revolver. De laatste dagen bakte de man steeds zcete broodjes om maar gedaan te krijgen, dat de echtscheidingseisch zou worden inge- trokken, en nog gisterochtend bracht hij een doos met taartjes naar huis. Wat er toen pre cies gebeurd is, weet men niet, maar de vrouw moet gisteren aan &n harer vriendinnen ge- zegd hebben: „Er gebeuren vandaag nog rare dingen". Haar man was naar Antwerpen ver- trokken, maar kwam om zes uur weer thuis. Toen hij in de gang zijn vrouw zag loopen, heeft hij vijf schoten op haar gelost, die haar zoodanig troffen, dat zij spoedig overleed. De moordenaar trachtte daarop zichzelven van het leven te berooven, hetgeen niet geluk- te. Buren waarschuwden de politie, die den man zwaar gewond vond liggen. De genees- kundige dienst bracht hem naar het zieken huis. De hoofdcommissaris van politie de heer v. 't Sant, en commissaris Kramer stel- den ter plaatse een onderzoek in. De kinderen, waarvan enkele nog te klein zijn om te beseffen wat er gebeurd is, zijn bij familie ondergebracht. Nader verneemt het Hbl., dat bij het onder zoek door commissaris Kramer ten huize van de vermoorde vrouw haar echtgenoot had den laatsten tijd zijn verblijf meestal elders opgeslagen wel een revolver werd gevon- den, doch op dezen pasten niet de tevens aan- getroffen ledige huizen, die van grooter kali- ber waren. Bovendien was de gevonden revol ver geladen, hetgeen niet mogelijk zou zijn geweest, indien B. dezen had gebruikt om er zich zelf ernstig mede te verwonden. Op last van den commissaris heeft de re cherche daarop het geheele huis doorzocht, om den anderen revolver het corpus delicti op te sporen, doch zij vond dit voorwerp niet. Intusschen bevestigde een kort verhoor van den dader in het ziekenhuis de veronderstel- ling, dat hij een anderen revolver had ge bruikt om het misdrijf te plegen. Eerst nadat de politie in de omgeving van de woning het vermoeden kenbaar had ge maakt, dat de tweede revolver gestolen zou zijn, kwam iemand dit vuurwapen later op den avond bij de politie bezorgen. Een verder onderzoek bracht toen aan het licht, dat een zestienjarige zoon van B. wellicht uit angst, den revolver waarmee zijn vader het misdrijf had uitgevoerd, aan een ander ter bewaring had gegeven. PRINS HENDRIK TE BARNEVELD. Prins Hendrik heeft gisteren een bezoek aan de markt te Bameveid gebracht. Met veel belangstelling keek Z. K. H. naar de honderdduizenden aangevoerde eieren. Daarna bezichtigde de prins de in werking gestelde eierschouwinricbting en de paklooo- sen. Ook het stempelen van de eieren nam Z. K. H. in't pakhuis van den eierhandelaar den heer H. Bos in oogenschouw. Hierna is de prins gereden naar het kasteel de Schaffelaar, van W. baron van Nagell, oud-burgemeester van Barneveld, bij wien hij het noenmaal heeft gebruikt. Vervolgens heeft de prins nog Schimmel's broederif in het hoenderpark De Hokken, van den hr. H. A. Bremer, bezccht, waarna hij per auto via de verbrande staatsbosschen te Koot- wijk, weer naar het Loo is gereden. HULDIGING JOH. H. BEEN Gelijk men zich herinneren zal, heeft bij de huldiging van den populairen schrijver Joh. H. Been, archivaris van Den Briel, een comite uit de burgerij van die gemeente gel- den verzameld, waarvoor de bijdragen uit het geheele land zijn toegevloeid. Een gedeel- te dezer gelden werd bestemd voor het schil- deren van het portret van den jubilaris. De opdracht daartoe werd verstrekt aan den Amsterdamschen portretschilder T. Bobel- dijk. Gistermorgen werd dit portret bij mon- de van den burgemeester van den Briel, voor zitter van het huldigingscomite, met een kern- achtige rede aan den heer Been aangeboden, die op zijn beurt verzocht, dit te mogen over- dragen aan de gemeente, waaraan hij zijn geheele leven zijn beste krachten heeft ge geven. Het portret, dat den heer Been als causeur voorstelt, zal vermcedelijk een plaats krijgen in de raadszaal. DOODELIJK MOTORONGELUK. De directeur van de broodfabriek „De Volharding" te Den Helder, de heer J. M. Br,, reed met zijn motorrijwiel op den dijk, toen hij slipte en op de steenen glooiing te- rechtkwam. Zwaar gewond werd de heer Br. naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij korten tijd later overleed. BRANDEN. Bosch- en heidebrand. Gisiermorgen brak brand uit in de bos- schen van de z.g. Pan, onder de gemeente Hoogeloon (N.-B.). Van daar breidde het vuur zich uit tot de Wilrijt, waar het aan den steenweg nabij de Belgische grens kon onderdrukt worden. Van de Hapertsche heide onder Hoogeloon en van de Bladelsche heide achter de Pals en het Goor is een onafzienbare vlakte kaal gebrand. Naar schatting is in totaal een op- pervlakte van ongeveer 200 H.A. afgebrand. Hiervan was ongeveer 50 H.A. bosch en de rest heide, zoodat de aangerichte schade niet zoo aanzienlijk blijkt te zijn, als zij zich aan- vankelijk liet aanzien. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand rukten de brigades marechaussee van Bladel en Bergeyk uit. Rijksveldwachters van de omliggende plaatsen en tal van jacht- opzieners, boeren en burgers hebben meege- holpen aan de blussching. Men trachtte met tegenbranden het vuur in zijn voortgang te stuiten. Ook heeft men met alle macht gewerkt met takkebosschen. Boeren uit de omgeving had- den 6 paarden beschikbaar gesteld, die voor ploegen werden gespannen. Ook heeft een tractor zeer nuttige diensten bij de stuiting van het voortwoekerende vuur verricht. Nabij Postel bereikte het vuur de Belgische grens. Daar slaagde men erin, het te stui ten. Het verbrande dennenbosch behoort groo- tendeels toe aan den heer Lohman; de ver brande heide was meerendeels het eigendom van baron de Cartier de Marsienne, in Bel- gie. De oorzaak van den brand is vermoedelijk te wijten aan groote onvoorzichtigheid. Vonken uit een locomotief. Vermoedelijk door vonken uit de locomo tief van de dijkwerken aan den dijk Elden- Huissen, is gistermiddag brand ontstaan in de boerderij, bewoond door den heer Klomp te Elden. In een oogwenk stond het geheele pand in lichte laaie. Van den inboedel kon niets gered worden. Ook verbrandden 3000 pond stroo, 55 mud aardappelen en een wa- gen. De boerderij brandde geheel af. Verze- kering dekt de schade. Brand in een hoenderpark. Gisteren is te Bladel brand uitgebroken in het hoenderpark van den heer Kraayevanger. Er zijn 73 kippen en 250 kuikens verbrand. De brand is ontstaan door het ontvlammen van een broedmachine. Nog een boerderij afgebrand. Gisteren ontstond door onbekende oorzaak brand bij den heer M. Louw aan den Valk- koogerdijk onder Sint Maarten. De boeren- behuizing brandde tot den grond af. Van den inboedel kon niets worden gered. Verze- kering dekt de schade. Stal uitgebrand. Gisteravond is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de stalhouderij van den heer Bastiaansen, te Prinsenhage. De stal met vijf rijtuigen brandde geheel uit, evenals een daarachter gelegen schuur, waarin een lading hooi was opgebor- gen. Twee paarden en vier rijtuigen werden gered. Boerderij en twee arbeiderswoningen verbrand. Nabij den Ouden toren te Woensel bij Eindhoven aan de Schakelstraat, ontstond gistermiddag brand in een arbeiderswoning bewoond door M. van den Berg. De bewo- ners waren afwezig, zoodat de brand spoe dig een grooten omvang had genomen. Voor de gemeentelijke brandweer ter plaatse was waren ook de aangrenzende boerderij van den landbouwer Jan Scheepers en de arbei derswoning van Van Aspert door het vuur aangetast. Met de grootste moeite gelukte het, het in de brandende perceelen aanwezige geld en de geldswaardige papieren in veiligheid ie brengen. Een dochter van den landbouwer Scheepers, die ziek te bed lag, kon nog bij- tijds gered worden. Inmiddels brandden de boerderij zoowel als de twee arbeiderswo ningen totaal af. Van de inboedels kon slechts een zeer klein gedeelte gered worden. Ook de aangrenzende woning van Koolen bekwam aanzienlijke schade doch kon evenals een schuur langs genoemde boerderij ge- spaard blijven. De aangerichte schade, die nogal aanzien lijk is, wordt door verzekering gedekt. LEEFTIJ[D VAN VOGELS. Naar uit Algerie aan het Boedapester or- nithologische instituut bericht wordt, is daar in het begin van Maart van dit jaar een snip geschoten, die den 9en Mei 1913 in Hongarije den ring No. 2528 ontving. Waar nu in het betreffende register deze snip als broedende moeder staat aangegeven, daar moet zij ten minste 17 jaar oud zijn, terwijl tot dusverre vogels, die meer dan 10 jaren oud worden, tot de groote zeldzaamhed-en behooren In een verloop van twintig jaren ontving men o.a. bericht omtrent een 16-jarigen en een 13- jarigen purperreiger, een 11-jarige snip, een 10-jarigen ibis en een 10-jarigen ooievaar. Het instituut ontving ook een bericht be treffende het vinden in Frankrijk van een in Hiivosvolgy bij Boedapest thuisbehoorende vin-k, die tot dusver als dicht bij huis blijvend werd beschouwd. LAAG WATER. Een schip in een sluis vastgeraakt. Ten gevolge van de aanhoudende droogte is de waterstand te Amsterdam belangrijk gedaald. Maandagmorgen j.l. kwam de Kem- penaar Elisabeth, groot 564 ton, schipper L. G. Althusius, geladen met kolen en bestemd voor de Zuider-gasfabriek, voor de Amstel- schutsluis. Volgens den schipper lag zijn schip 2.31 M. diep, en volgens den sluis- wachter stond er in de sluis 2.33 M. water. Het schip werd in de groote kolk van de Amstelshcutsluis gesleept, doch het bleek, dat het er niet meer uit kon. De waterstand werd steeds lager, en het gevolg was, dat het ■vaartuig de geheele week in de sluis bleef vastzitten. Alle andere schepen, die niet door de kleine sluis geschut konden worden, kon- den dientengevolge niet door de sluis. Gistermiddag heeft de havenmeester, de heer W. N. van dc Poll, maatregelen geno men om te trachten, door het opzetten van het water het schip uit de sluis te zetten. De sluizen en bruggen te Amsterdam ressortee- ren niet onder den havenmeester, doch onder den dienst der belastingen, doch de haven meester, tot wien de schipper zich om hulp wendde, was onmiddellijk bereid, deze zoo mogelijk te verleenen. In den afgeloopen nacht is het water, zoo- veel opgezet, dat de „Kempenaar Elisabeth" de sluis kon verlaten. Hedenmorgen tegen 9 uur is echter op- nieuw een schip in dezelfde sluis vastgeraakt, n.I. de „Kempenaar Vergeet mij niet", schip per C. Bakker, groot 517 ton, eveneens gela den met kolen. Er worden thans pogingen aangewend, om het schip door de sluis te trekken, om de sluis vrij te laten. MAN OVERREDEN DOOR EEN TRE1N. Hedenmorgen vroeg werd nabij Amers foort op de lijn AmersfoortKesteren bij den overgang van een zandweg het lijk ge vonden van den 50-jarigen de H., wonende te Amersfoort aan den Arnhemschen weg. Vermoedelijk is de man overreden door den laatsten goederentrein even voor 12 uur. Provinciaal nieuws BERGEN. Concert in den Muziektuin te Bergen op Dinsdag 4 Juni 1929, des avonds 8 uur door „Bergen's Harmonie". Programma: 1. Spearmint, marsch V. Turine. 2. Marien Henriette, ouverture L. Montagne 3. Fantaisie „Martha" F. v. Flotow. 4. Ballet „Marion" Sam Vlessimr. a Prelude d. Intermezzo b. Rigondon e. Gavotte c. Badinage f. Rondo-Finale P a u ze. 5. Wilhelmine, ouverture L Boyer 6. Grass an Zurich, wals Ed Kiesler. 7. Fantaisie „Le Trouvere" G. Verdi. 8. Marsch, finale. MISLUKTE INBRAAK. Men herinnert zich de mislukte inbraak in de woning van den stationchef van het Gen- traalstation. De echtgenoote van den station- chef hoorde aan het slot der kamerdeur mor- relen. Zij draaide het slot aan den binnen kant om en ging door een andere deur de portiersvrouw waarschuwen. Deze begaf zich naar den man, vroeg hem wat hij wenschte en toen hij antwoordde, dat hij verkeerd was, zei zij: „0 dat is niets, ik zal je wel uitlaten" Zij deed de man hierop in de lift plaats ne men, bracht die in beweging, maar sloot hal- verwege de stroom af, om daarna de politie te roepen. Deze arresteerde den pe.rsoon. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 Mei. Medegedeeld door het Kon Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.1 te Vestma- nor. Laagste barometerstand 753.3 te Whisby: Verwachting, geldig tot den avond van 1 Juni: Matige tot zwakke, aanvankelijk Noorde- lijke tot N. Oostelijken wind; later wellicht veranderlijk; zwaar tot half bewolkt; waar- schijnlijk droog; weinig verandering in tem* peratuur. Zondag a.s. 7 uur (Amsterdam). 11 Draagmedailles beschikbaat gesteld door den heer OTTO. 't Was een 66-jarige recidivist, die in het bezit was van een groot aantal inbrekerswerk- tuigen en te wiens huize een niet minder groot aantal inbrekerswerktuigen werd aan- getroffen. Gisteren stond hij voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht wegens poging tot diefstal. Hij ontkende diefstal te hebben willen plegen. Tegen den verdachte, die ruim 31 jaar in de gevangenis doorbracht, eisch te het O.M., mr. Van Dullemcn, drie jaren gevangenis- straf. Verdachte gaf te kennen, dat hij liever op het asfalt stierf dan in de gevangenis. DE GEFINGEERDE BEROOVING TE DEVENTER. De veroordeelingeK De rechtbank te Zutphen wees heden von- nis in de zaak der gefingeerde berooving te Deventer, gepleegd op 19 Jan. j.l., waarbij een kantoorbediende der firma Stegeman voor een bedrag van 15.000 werd beroofd. Wegens't door beloften en bedreigingen uit- lokken van het misdrijf van verduistering veroordeelde de rechtbank den 28-jarigen be- tonwerker G. J. D. te Deventer tot 2 jaar gevangenisstraf en den 27-jarigen betonwer- ker H. F. v. S., eveneens te Deventer, tot 1' jaar en 6 m. gevangenisstraf, voor beiden met aftrek der preventieve hechtenis. H. F. v. S. werd bovendien wegens heling veroordeeld tot 6 m. gevangenisstraf. De 25-jarige kantoorbediende G. J. J. S. werd wegens verduistering in dienstbetrek- king veroordeeld tot 6 m. gevangenisstraf. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD Leendert Maijer en Neeltje Pranger. Fre- derik Rentenaar en Albertina van Amers foort. Daniel Pont en Jansje Kater. Dirk de Groot en Grietje Beers. Lourens Blauw en Margaretha Fernee. Barend Koeleman er Anna de Groot. Gijsbertus Terstall en Maria Pauwels. Pieter de Goede en Francisca Jo hanna Kieft, Matthijs Borst en Jannetje Dijpost. GEBOREN: Anna Maria Elisabeth d. v. Johannes Bal- tus en Maria van Dijk. Jan Cornelis z. van Cornelis Bijtjes en Sijtje Peetoom. OVERLEDEN: Anthonius Theodorus Boogers 86 jaar. Maria Volger, gehuwd met Jan Koeman, 68 jaar. Beroepen tot predikant bij de herv. gem. te Den Burg op Texel ds. Beerekamp te Molkwerutn (Fr.) CHRISTELIJK ONDERWIJS. Aangifte van leerUngen. Gelegenheid tot aangifte van leerlingen voor de scholen, uitgaande van de Ver. tot bevordering van Chr. Onderwijs voor den nieuwen Cursus bestaat van 116 Juni en wel voor de Wilhelminaschool aan de Doe- lenstraat bij den heer C. Knaap, hoofd der school; voor de Julianaschool voor L. O. en voor de Julianaschool voor U. L. O. beiden aan de Palingstraat bij den heer J. J. Adri- aanse, hoofd dezer scholen. De aangifte kan geschieden elken werkdag na schooltijd, ook schriftelijk. Voor de lagere scholen moeten de leerlinfgen voor de aanvangsklas op 1' Augustus den leeftijd van bY> jaar hebben bereikt. BROEDERSCHAPSDAG. Men schrijft ons: Een ongewoon bezoek wacht onze stad dezen Zondag: ruim 200 leden der Remon- strantsche Boederschap, per autobus van Haarlem gekomen, zullen dien morgen om half elf de godsdienstoefening bij wonen in de oude schuilkerk der Remonstrantsche Ge meente in het Fnidsen. 's Avonds te voren is men reeds in Haarlem bijeen geweest, waar ds. Haentjens spreekt over het beginsel van vrijheid en verdraagzaamheid, dat geduren- de de drie eeuwen van haar bestaan het ken- merk der Broederschap is geweest. Na de godsdienstoefening zal het gerestau- reerde klokkenspel van den Waagtoren en kele liederen voor de gasten laten hooren, waarna men naar Bergen rijdt, waar de kof- fiemaaltijd wordt gebruikt. Langs den duin-1 rand keert het gezelschap naar Haarlem te; rug, om het orgelconcert in de St. Bavo bij te wonen. Na den maaltijd heeft een bijeen- komst plaats, waarin door dr Korteweg van Alkmaar over de beteekenis der preek, door mevr. Blomberg-Zeeman uit Haarlem over het gebed in het gezin wordt gesproken. Het is dit jaar voor de vierde maal, dat zulk een Broederschapsdag gehouden wordt. Evenals de vorige jaren gaat deze bijeen- komst vooraf aan de Algemeene Vergade- ring, die nu Maandag en Dinsdag in Haar lem biieenkomt

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2