hadden medegewerkt. Dank bracht spr. voorts aan alien, die tegenwoordig waren. Spr. kon niet ingaan op al het gesprokene en zou zich dan ook bepalen tot een paar op- merkingen, die hem bizonder hadden getrof- fen. Hij verheugde zich er zeer over, dat de •vertegenwoordiger van het Coll. van Prov. Staten ons gelegenheid had gegeven, dank- baar te zijn voor het wiize besluit van de Provincie. Ik moet zeggen, dat zonder zijn scherpzinnige opmerking ik er niet aan ge- dacht had, dat wij in hooge mate het Provin- ciaal bestuur dankbaar moeten zijn, dat dit ons nadere voogdij heeft onthouden. (Gelach ien applaus). Wanneer het waar is, het is mij niet bekend, dat de Inspecteur van de Volksgezondheid in Alkmaar wel eens een slechte pers heeft ge- had, dan kan ik hem de verzekering geven, dat na zijn optreden van dezen middag daar- in radicaal verandering is gekomen. Vervolgens dankte spr. Zr. de Haan voor haar geestige redevoering. Zij had niet al leen dingen gezegd, die aangenaam waren voor de Directrice, maar ook, die volkomen het oor hadden van het gansche auditorium. Een bizonder woord van dank bracht spr. aan den heer Westerhof, voor de vriendelijke woorden, tot hem gericht. De beantwoording van mevr. Aukes was moeilijker. Dat de Raad geen vrouw in het Coll. van Regenten heeft benoemd, kan mis- schien wel een beetje hierin zijn gelegen, dat het College in deze inrichting met zoo'n enorm vrouwelijk personeel toch al bezorgd is, zijn gezag te kunnen handhaven. Vondel zeire reeds: „Een vrouw is duizend mannen 't erg". •Het vriendelijke woord van Jhr. Van Fo- reest namens de buitengemeenten, waarin er- kend werd, dat de instellingen van Alkmaar mede dienstig zijn aan de buittngemeenten, is een woord, dat hier oprechten weerklank heeft gevonden. Men mompelt wel eens, dat de bedoelingen van Alkmaar met dergelijke dingen niet anders zijn dan eigen voordeel te beoogen. Ik ben zeer verheugd, een andere klank te hebben gehoord. Het spreekt vanzelf, dat wij nooit inrichtingen maken in ons na- deel, maar wel degelijk bestaat bij ons de vaste wil, om inrichtingen te maken, die ook ten dienste kunnen zijn van de buitengemeen ten. Hoe meer gebruik de buitengemeenten van die inrichtingen zullen maken, hoe meer verheugend zal dit voor Alkmaar zijn. Maar die inrichtingen kosten veel geld en brengen eigenaardigheden mee en daarom wil ik be- sluiten met deze opmerking, dat geen opmer king mij zoo aangenaam heeft geklonken als die van mr. Ledeboer, die zeide: „Wij zijn nimmer gevensmoe, wij zijn van plan nog meermalen een beroep op onze medeburgers te doen". Dank bracht spr. hierna aan de heeren Van Kleef, Van der Vail, en Jonker en aan den voorzitter van het P. A. S. voor de vrien delijke woorden, tot hem gericht. Spr. deelde hierna mede, dat een schenker in de deuren van de vestibule brandgeschil- derd glas zal doen aanbrengen. De schat van bloemen, waarmede het ge- heele Ziekenhuis vandaag versierd was, was gegeven door een aantal kweekers uit de omgeving. Van de bloemstukken had hem bizonder getroffen het bloemstuk van de patienten die momenteel in het oude Ziekenhuis verpleegd worden, waarbij een kaartje met het volgende opschrift: „Lang gewacht en stil gezwegen, hebben wij eindelijk een nieuw Ziekenhuis gekregen. Voor ons is dit een uitkomst, daar het oude gaat vervelen en het nieuwe ons ook nieuw leven zal geven. Wij bieden daarom dan ook bij het openen van het nieuwe Ziekenhuis dit bloemstuk aan, met den wensch, dat wij ook spoedig daarheen zullen gaan". De patienten van het Stadsziekenhuis. Voorts zijn bloemstukken ingekomen van Kaan's Boterhandel te Alkmaar, van de Di- rectie Techn. Bureau Senckingwerk, Amers- foort, van de N.V. Almarate Amsterdam, van Nelly en Mar.ietje van Leyen, twee palmen van den heer en Mevr. Van der Velde, een groote palm van de fam. Meijer, Heiloo, een bloemstuk van den heer Margadant, Dir. van Gemeentewerken, een dito van N. V. Astro, Den Haag; van de firma Heideman, Enschede. van de Moeder en Zusters van het St. Eliza- bethziekenhuis te Alkmaar (applaus) ,van den heer G. G. Vonk en oud-regenten van het Stadsziekenhuis, van de Aannemersmaatsch Bouw- en Betonwerken te Amsterdam, van A. J. Dijke, Directie Techn. Adviesbureau en Laboratorium. Utrecht, van het Electr. Tech- nisch Bureau Pedroli, Alkmaar en van het Ingenieursbureau J. F. Kramer en Co. te Den Haag, alsmede van de afd. Alkmaar van de Ver. tot Bevordering der gezondheid in de Graf. Vakken in Nederland. En thans, aldus de Burgemeester, verklaar tk het ziekenhuis officieel voor geopend. Een slotwoord van den heer Govers. De heer D. G o v e r s bracht hierop als nestor van den Raad den burgemeester een woord van hartelijken dank voor al hetgeen hij, om de totstandkoming van het Zieken huis te bevorderen, had verricht. Spr. hoopte, dat aan Mr. Wendelaar de gezondheid gegeven mag worden om nog veel voor den bloei van dit ziekenhuis te kunnen doen tot heil van Alkmaar en omgeving. Hierna werden ververschingen aangeboden en werd het ziekenhuis onder leiding van de zusters bezichtigd. Binn anBand NED. ISR. GEMEENTE TE LEEUWARDEN. De rechtspositie der ambtenaren. Bij de Isr. Gemeente Leeuwarden doet zich een conflict voor, waarvan het verloop in de kringen van besturen en ambtenaren in de Joodsche gemeenten met belangstelling wordt gevolgd, omdat dit van beteekenis wordt ge- acht voor het vraagstuk van de rechtspositie van ambtenaren en beambten bij de Joodsche gemeente in den lande. De Kerkeraad te Leeuwarden heeft beslo- fen tot het verleenen van ongevraagd eervo! ontslag aan vier ambtenaren zulks in ver- band met den wensch van den Raad om tot een reconstructie van het ambtenarencorps te geraken. Daar nu Leeuwarden een van de gemeen- •en is, die de jurisdictie van de Kerkgenoot- irb noeliike commissie van arbitrage niet heeft aanvaard, zijn de ambtenaren niet in staat de bemiddeling van deze commissie in te roepen en staan zij derhalve vrijwel mach- teloos tegenover den kerkeraad, die zijn be sluit heeft gebaseerd op de bepalingen van het Burgerl. Wetboek volgens welke opzeg- ging van een arbeidscontract met inachtne- ming van den wettelijken termijn kan geschie- den. In casu zijn de ambtenaren met een ter mijn van drie maanden per 1 Sept. a.s. opge- zegd. Van verschillende kanten wordt er op ge- wezen, dat dergelijke besluiten van gemeente- raden ten opzichte van stedelijke ambtenaren, door Ged. Staten plegen te worden vernietigd op grond, dat ambtenaren geacht worden voor hun leven te zijn aangesteld, behoudens de mcgelijkheid van ontslag in verband met de wiize waarop het ambt wordt uitgeoefend. Intusschen verneemt het Hbl., dat het niet uitgesloten is, dat een gerechtelijke beslissing zal worden uitgelokt omtrent de vraag of het B. W. in deze toepa'sselijk is. waar het regie ment der Isr. Gemeente te Leeuwarden het ontslag van ambtenaren regelt en wel in ge val van wangedrag. EERSTE DRENTSCHE STOOMTRAM MIJ Naleving van het reglement dienst- voorwaarden. Het lid der Eerste Kamer, de heer Molt- maker, heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend. dat de directie der Eerste. Drentsche Stocmtram Mij., voor welke maatschappij een reglement dienst- voorwaarden bij beschikking van 1 Nov. 1927 is goedgekeurd, geen gevolg geeft aan verplichtingen, in dat reglement neergelegd, namelijk dat deze maatschappij nalatig blijft te voldoen dan de bepalingen in art. 442, waarin tot oprichting van een zieken- fonds, en die van art. 78, waarin tot vorming van een raad van beroep wordt verplicht? Zoo ja, is de minister dan bereid, deze maatschappij tot naleving dezer bepalingen van het R.D.V. te verplichten? HET SLACHTFONDSENCONFLICT. Bij informatie werd ons medegedeeld, dat de aanvoer van vet vee op de Schager vee- markt gister aanmerkelijk minder bedroeg dan de vorige week. Er werden 14 koeien onderling gefondst en aan slagers verkocht. Er werden geen beesten overgenomen door de inkoop-combinatie van den Bond van Boeren- slachtveefondsen. De prijzen waren heel wat lager dan verleden Donderdag. DE LANDARBEIDERSSTAKING IN HET OLDAMBT. Nog meer gewonden. Bij een nieuwe botsing tusschen stakers en politie te Finsterwolde zijn twee wacht- meester licht gewond. AUTO-ONGELUK BIJ GULPEN. Te Maastricht zijn gistermorgen naar het ziekenhuis Calvarienberg gebracht twee hee ren, die bij Gulpen een auto-ongeluk gehad hebben. De heer Van Klinkum uit Tilburg is na aankomst overleden, de andere, de heer Van Wuest uit Haarlem, is niet levensge- vaarlijk gewond. ALG. NED. CHR. AMBTENAARS- BOND. De Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond hield Woensdag te Groningen zijn jaarvergade- ring. Bij de behandeling van het jaarverslag maakte de afgevaardigde van Amsterdam de opmerking, dat gestreefd moet worden naar verlaging van den aftrek van pensioen. Het rijk verdient op elken ambtenaar 3 pCt. der pensioen-bijdrage. Verscheidene andere afgevaardigden had den wenschen, speciaal ten aanzicn van het bezoldigingsbesluit. De heer L. H. Kurpershoek deelde mede, dat eerlang een congres van gemeente-amb- tenaren zal worden gehouden. Daar zullen de richtlijnen worden aangegeven voor het georganiseerd overleg. In den loop der vergadering huldigde de voorzitter den heer Vermeulen, die thans tien jaar als bondssecretaris fungeert. Beslo ten werd de volgende vergadering te Amersfoort te houden. DE AMSTERDAMSCHE SCHOUWBURG- COMMISSIE. De Commissie, door B. en W. te benoemen ter bestudeering, van het Schouwburgvraag- stuk, is nog niet geheel saamgesteld. Leden daarvan zullen zijn, behalve wethouder Ke- telaar die het voorzitterschap ervan beklee- den zal, mevrouw mr. H. van Dam van Isselt, referendaris der afdeeling ,,Kunstzaken"; ir A. R. Hulshoff, stadsarchitect; mr. H. M. Merkelbach, directeur van den Stadsschouw- burg; mr. A. J. van Hengel, directeur van de Amsterdamsche Bank; een lid van de Ne- derlandsche Tooneelkunstvereeniging, die door deze organisatie nog moet worden aan- gewezen; en een tooneeldirecteur, waarvoor wethouder Ketelaar zich heeft gewend, opdat zij zich onderling omtrent de keuze zullen verstaan, tot de directies van het Vereenigd Tooneel, van het Schouwtooneel en van het Nieuwe Nederlandsch Tooneel. Alhoewel het in de bedoeling ligt dat deze commissie spoedig met hare adviezen gereed komt, zal het toch wel najaar worden, meent het Hbld. voor haar rapport kan worden verwacht. DE BURGEMEESTER VAN BUNSCHOTEN. Het Eerste-Kamerlid de heer Hermans heeft den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in een kort- gedingzaak voor den president der Utrecht- sche rechtbank, mr. S. Triezenberg, tegen den burgemeester van de gemeente Bunscho- ten door mr. Sieburg een artikel, door ge- noemden burgemeester geschreven en opge- nomen in het „Geref. Weekblad", is geci- teerd en waaruit blijkt, dat de schrijver, dus de burgemeester van Bunschoten, zijn spijt er over uitdrukte, dat destijds wel Borculo door een orkaan verwoest werd, maar Bun schoten niet? Zoo ja, is de minister dan bereid dezen burgemeester te kennen te geven, dat zulke uitdrukkingen in een openbaar stuk niet te pas komen voor het hoofd van de gemeente en dat hij zich voortaan daarvan heeft te ont houden? Is het den minister verder bekend, dat door het zeer ontactisch optreden van dezen bur gemeester groote onrust heerscht in de ge meente Bunschoten? Zoo ja, wil dan de minister het daarheen leiden, dat de burgemeester door een meer gematigd optreden den normalen gang van zaken weer zal herstellen? DE VACANTIE- EN ARBE1DS- VOORWAARDEN IN DE TEXTIEL- NIJVERHEID. De besturen van de Fabrikantenvereeni- ging te Enschede, de Twentsch-Geldersche Fabrikantenvereeniging en de Bond van Tex- tielondernemingen in en buiten Twente heelt aan den Textielarbeidersbond „De Een- dracht", „Unitas" en „St. Lambertus" een schrijven gezonden als antwoord op de door deze organisaties bij de fabrikantenvereeni- gingen bekendgemaakte verlangens inzake vacantie- en arbeidsvoorwaarden. In dit schrijven wordt o.m. gezegd: het is uwe organisaties bekend, dat wij gaarne be reid zijn tot een vacantie voor de arbeiders, die reeds dezen zomer genoten wordt. Het spreekt echter van zelf, dat, wanneer ook de andere, zeer uiteenloopende punten van uwe tegenvoorstellen gelijktijdig onderwerp van bespreking moeten uitmaken, van eerf vacan tie in den zomer van 1929 geen sprake kan zijn. Hoewel wij genegen zijn tegelijkertijd, na voldoende voorbereiding, over uwe .andere wenschen te confereeren, geven wij toch in ernstige overweging om het vacantiepunt voorloopig van de andere gescheiden te hou den. Daarom vernemen wij gaarne van u, of u meent, dat het nog zijn nut kan hebben, dat de vacantiekwestie zoo spoedig mogelijk op de basis van ons voorstel besproken wordt". DE NIEUWE SCHUTSLUIS TE IJMUIDEN. De correspondent te IJmuiden schrijft: Sommige bladen hebben gemeld, dat de nieuwe schutsluis te IJmuiden zoover gereed is, dat deze met September voor de scheep- vaart kan worden geopend. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat dit onjuist is en dat nog niet met eenige zekerheid kan worden gezegd, wanneer de nieuwe sluis in gebruik kan worden genomen. TRIBUNE INGESTORT. Te Bredenboek gem. Gendingen is Dinsdag de ter gelegenheid van het Roomsch Katho- lieke Gildefeest opgerichte tribune, die over de Aak'ersbeek was gebouwd, ingestort. Ver schillende personen kwamen in de Aalders- beek, die gelukkig droog was, terecht. Een van hen, de landbouwer J. H. van Hoi, uit de buurtschap Vonst, is evenwel, doordat hij een bank op zijn hoofd heeft gekregen, zwaar ge wond. DE VEENARBEIDERSSTAKING. De groep van groote verveners heeft aan de stakende turfgravers medegedeeld, dat zij bereici is de tarieven met 10 pCt. te verhoo- gen. Een andere groep van werkgevers, meeste kleine verveners, is bovendien bereid het tarief voor het baggerwerk met 5 pCt. te verbeteren. De gevraagde verhoogingen be- dragen resp. 20 en 15 pCt. De verveners ver- langen, dat de arbeiders over die voorstellen een spoedige beslissing zullen nemen. PATROONSBOND VOOR DE BOUW- BEDRIJVEN. Jaarlijksche vergadering. Te Groningen is Woensdagmiddag de jaarlijksche vergadering van den Patroons- bond voor de bouwbedrijven begonnen on der voorzitterschap van den heer B. v. Ees- teren te 's-Gravenhage, die in zijn openings- reae o.m. aan het tienjarig bestaan van den bond herinnerde. Het jaarverslag van mr. Bouman werd goedgekeurd. Daaruit blijkt dat het ledentai op 1 Januari 1928 1112 bedroeg en op 1 Januari 1929 1147. Thans is het aantal le den 1227. Als bestuursleden werden herkozen de heeren D. S. Diddens te Groningen, T. Wee- ringa te Groningen, J. 'Huitzing te Coevor- den, W. H van Breen te Vlissingen, A. den Ouden te Alphen a. d. Rijn. Gekozen werden in de plaats van de heeren van Eesteren en Gijsman de heeren Breur C. M. Gzn, te Rot terdam en W. Aleman te Schiedam. De voorzitter, die aan de beurt van aftre- den was, werd herkozen. De tweede voorzit ter, de heer Ringers te Alkmaar, wenschte den bond geluk met dit besluit en huldigde de verdiensten van den heer van Eesteren. Aan de orde kwam het voorstel tot het aangaan van een landelijk collectief contract voor den tijd van twee jaar. De voorwaar- den zijn zoodanig gewijzigd, dat de vacantie in 1930 zal ingaan voor alle klassen. Uit de 4e en 5e kiasse zullen in verband hiermee een aantal plaatsen worden geschrapt, zoo- dat in de 4e kiasse o.a. overblijven: Beem- ster, Blokker, Edam, Grootebroek, Heer-Hu- gowaard, Lutjebroek, Medemblik, Monniken- dam, Schagcn, Wadwaay, Westwoud en Zwaag. In de 5e klase blijft geen enkele meer over. In het voorjaar van 1930 zal een bespre king worden gehouden over de vraag, welke der geschrapte plaatsen wederom in de klas- senlijst zullen worden opgenomen. Het is de bedoeling dat in de geschrapte plaatsen de bestaande arbeidsvoorwaarden worden bestendigd of anders onderling ge- regeld zullen worden. Dit voorstel werd zonder discussie onvcr- anderd goedgekeurd. Vervolgens werd behandeld 'n voorstel tot vaststelling van de regeling van vacantie en feestdagenverzuim. Er wordt gevormd een centraal landelijk fonds, te beheeren door den bond. Dit fonds stelt plaatselijke corres- pondenten aan, bij wie bons in depot wor den gegeven ten verkoop aan plaatselijke pa- troons. De opbrengst der verkochte bons wordt ten spoedigste aan het fonds afgedra- gen. De patroons stellen hun arbeiders bij de loonbetaling een bon ter hand, waarna de bemoeiingen der individueele patroons zijn geeindigd. De arbeiders leveren tegen het aanbreken van feestdagen en vacantie de noodige bons in bij hun vakvereenigingen, die deze opzenden aan het centrale fonds ter verzilvering. Het fonds betaalt aan de vak vereenigingen de geldswaatde der ingelever- de bons uit, waarna de vakvereenigingen aan de betreffende arbeiders de noodige feest dagen- of vacantie-uitkeeringen doen. De we- gens verzuim op een feestdag uit te betalen bedragen zijn in den regel aldus: hoofdklas- se 6, eerste kiasse 5.50, 2e kiasse 5, 3e kiasse en 2e kiasse 4.50, 4e kiasse 4 en 5 kiasse 3.50 per dag. Bij ziekte van den arbeider wordt wel een bon uitgereikt, bij vorst niet. De bons heben de volgende waarden, waarbij wordt opgemerkt, dat geen onder- scheid wordt gemaakt of de betreffende workman is geschoold, geoefend of ongeoe- fend: hoofdklasse 1.20, le kiasse 1.10, 2e kiasse 1, 3e kiasse 0.90, 3e kiasse A. 0.90, 4e kiasse 0.80 en 5e kiasse 0.70. Deze regeling zal duren tot 31 maart 1931 en de berekening tot 31 Juli 1931. De vergadering stelde verscheidene vragen naar aanleiding van den opzet van deze re geling en haar uitvoering. Zij hechtte ten slotte haar goedkeuring aan de gedachte en liet de verdere uitwerking over aan de voor de definitieve vaststelling samengestelde commissie, die rekening zal houden met de gemaakte opmerkingen en vragen. Een voorstel van de afd. Schiedam: de le- denvergadering besluit, aan het hoofdbestuur op te dragen, middelen te beramen tot opne- ming van de landelijke collectieve arbeids- overeenkomst voor de bouwbedrijven of soortgelijke regeling in alle overheids- en an dere bestekken, werd bij acclamatie aangeno- men. Het voorstel van het hoofdbestuur om sa- menwerking te zoeken met de betreffende bouwvakarbeidersbonden ter bereiking van het gestelde doel werd aangenomen met 46 tegen 24 stemmen. Gistermorgen 10 uur is de jaarlijksche ver gadering te Groningen van den Patroons- bond voor de bouwbedrijven in Nederland heropend. In behandeling kwam een voorstel van de afdeeling 's-Gravenhage: „De bondspropa- ganda, zooals die in Den Haag is gevoerd, kan ons hiet bevredigen, waarom wij er bij den bond op aandringen deze anders te re- gelen". Afdf. Enschede stelde voor, gelet op het persoonlijk karakter, de verdere bespreking over te iaten aan het hoofdbestuur en het voorstel niet verder te behandelen. Hiertoe is besloten. De afdeeling 's-Gravenhage heeft voorge- steld: De bond besluite tot het stichten van een eigen bondsorgaan. Nadat verschillende sprekers hierna hun oordeel hadden uitgesproken, is overeenkom- stig het voorstel van den voorzitter beslo ten, dat het hoofdbestuur zich zal richten tot de directie van De Aannemer, met de vraag of het niet mogelijk is dat blad of een gedeelte ervan dat alleen van belang is voor de leden van de A. P. B., tegen gereduceerden prijs te leveren. In besloten vergaderingen zijn hierna be handeld de gevolgen van de Ziektewet en het nemen van eventueele besluiten in verband daarmede. Hierna kwam aan de orde het voorstel 's-Gravenhage: „Het verplichtend stellen dat individueele leden van afdeelingen van den Bond, zoo zij werken maken in andere plaatsen, waar een afdeeling bestaat zich bij die afdeelingen voor het lidmaatschap moe ten aanmelden. De afdeeling waar zich een lid van buiten tijdelijk wil laten inschrijven, is verplicht deze aan te nemen op dezelfd? voorwaarden als voor haar leden geldend". In verband met den tijd heeft Den Haag het voorstel weer ingetrokken. De afdeeling Assen stelde voor de indee- ling van het Bondsbestuur zoo te maken als bij den Ned. Aannemersbond, zoodat niet de afdeelingen lid zijn van den bond maar de le den individueel met een provinciaal afge vaardigde in het bondsbestuur. De voorzitter heeft vervolgens de beide ontvangende afdeelingen dank gezegd voor de ontvangst en heeft de vergadering daarna gesloten. Na afloop is een autotocht gemaakt naar Paterswolde, waar geluncht is. DE AANNEMERSKWESTIE. Destijds is gemeld, dat de Aannemersbon- den hun actie tegen de borgstelling en voor de arbitrage hadden opgeschort tot 1 Junk Intusschen zijn de besprekingen met den mi nister van waterstaat voortgezet. Zij hebben nog niet tot een definitief resultaat geleid. Echter heeft naar verluid de stand der be sprekingen den bonden aanleiding gegeven de actie opnieuw op te schorten. De R.-K. Bond van Bouwpatroons deed het tot 1 Juli, de Ned. Aannemersbond voor onbepaalden tijd. In aannemerskringen koestert men het ver- trouwen, dat eerlang een bevredigende oplos- sing zal zijn gevonden. Pv*ovisiciaa9 nieuws HEEMSKERK. Raadsvergadering. De raad kwam Woensdagmiddag 2 uur bijeen. Afwezig wegens ziekte en met kennis- geving de heer P. Klaasse. Voorzitter was de burgemeester. Punt 1. Vaststelling notulen. Onveranderd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. Verzoek Wit-Gele-Kruis om hare subsidie van 800 op 1500 voor T.B.C.-bestrijding te brengen, daar zij reeds voor groote uit- gaven heeft gestaan. Het gevraagde wordt toegestaan daar wanneer deze gelden geheel verbruikt worden de helft door de Prov. gerestitueerd zal werden. Besloten werd om gemeentewerken waar van de raad in een vorige zitting publieke aanbesteding boven eigen b'eheer dc voorkeur gegeven had om de te hooge inschrijfsommen minstens 2000 boven de raming uit de hand door B. en W. te laten uitbesteden. 3. De balans winst- en verliesrekening G. F..B. wees aan dat het bedrijf verleden jaar een winst had opgeleverd groot 4168.88 waardoor de reserve gestegen was tot 22.673.62. 4. Besloten werd om den kostprijs van het G.E.B. met 3 ct. p r K.W. uur te verlagen en het bedrijf zoodanig te wijzigen dat het ge bruik van vastrecht binnen ieders bereik zal komen. 5. Nog ging de raad accoord met een voor- stel van B. en W. om eene regeling te tref- fen met Hoogovens inzake ziekte-uitkeering bij arbeiders uit onze gemeente daar werk- zaam. Tot een maximum van 2 jaren zal on ze gemeente zich verplichten om wanneer de 13 weken wettelijke uitkeerings-termijn verstreken is p. w. 8 aan den zieken arbei der uit te betalen en zulks in gemeensch. met het daar gevestigde Menckbachfonds dat f 16 per week zal bijdragen. Hierna sluiting. LUTJEBROEK. Het vijfjarig dochtertje van den heer N. Brieffies is, terwijl ze den weg wilde over- steken, door een auto overreden. In zorg- wekkenden toestand werd het kind het Sint Nicolaas-gesticht binnengedragen. Naar men verzekert treft den chauffeur geen schuld AMDIJK. De heer D. A. Sijm heeft zijn ontslag in* gediend als Hoofdingeland van de Banne Andijk. SCHOORL. Onze oud-plaatsgenoot, de heer Joh. Peet- oom, sedert jaren werkzaam geweest ten no- tariskantoor te Schoorldam, werd gister 30 Mei 1929 te Alkmaar, door de arrondisse- mentsrechtbank aldaar, beeedigd als make- laar in onroerende goederen. ST. MAARTEN. Alhier is afgebrand de boerenplaats van en bewoond door den eigenaar den heer Maarten Louw. Alleen de boet bleef behou- den. Als oorzaak wordt genoemd eene ont- ploffing in het theelichtje. Verzekering dekt de schade. De Schager Paaschtentoonstelling-ver- eeniging nam het initiatief voor eene Fokvee- tentoonstelling op 2 Oct. te Schagen. Een 8- tal vereenigingen in Hollands Noorden heb ben hare medewerking toegezegd. Bij het Bestuur van den polder Waard en Groet is vanwege een Hoofdingeland een voorstel ingekomen tot opheffing van het college van Hoofdingelanden. Door de op- name in het Hoogheemraadschap is een uit- gebreid bestuur voor Waard en Groet on- noodig en de onkosten, die zulk 'n bestuur meebrengt kunnen voorkomen worden. OUDE NIEDORP. De groenteschipper C. Stam van Noord- scharwoude, die deze week met zijn motor- rijwiel door de gemeente reed had het onge- luk aan de Weel in de wegbocht te slippen waardoor hij zoodanig kwam te vallen, dat een zijner voeien ernstig werd verwond. Hij werd in de woning van den heer H. Tamis binnengedragen, waar Dr. Maats die inmiddels was gehaald hem de eerste hulp verleende. Op advies van den dokter werd Stam vervoerd naar het St. Elizabethgesticht te Alkmaar. Land- en Tiainlumw. JAARVERGADERING ALG. NED. ZUIVELBOND. In het Paviljoen Vondelpark werd Woens dagmiddag de alg. vergadering van den Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) gehouden onder presidium van den heer dr. F. E. Posthuma, die bij de opening woorden van waardeering en dankbaarheid wijdde aan de nagedachte- nis van den overleden oud-voorzitter, baron Collot d'Escury. Door den secretaris, den heer J. A Geluk, werden daarop mededeelin gen gedaan, o.m. over de prijzen van alle zuivel- en melkproducten in het begin van dit jaar een belangrijke verlaging ondergingen. Ze bleven tot nu toe op een veel lager niveau dan het vorig jaar in den overeenkomstige tijd het geval was. Dit, gevoegd bij de lang- durige koude, welke er dit voorjaar ge- heerscht heeft, waardoor het vee pas veel later den stal kon verlaten dan andere jaren 't geval is, veel en duur voer moets worden bijgebracht, heeft op de uitkomsten van het veehoudersbedrijf tot nog toe een zeer on- gunstigen invloed gehad. Behandeld werden hierna de rekening en verantwoording over 1928, welke zonder dis cussie werden goedgekeurd, evenals het jaar verslag over 1928, waarin o.a. werd meege- deeld, dat de totale hoeveelheid melk van de bij de Bonden aangesloten fabrieken is ge stegen van 2.080.587.617 K.G. tot 2.097.068.172 KG. een stijging van 0.8 pCt. Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubnek, bewiist geenszins dat de redactie ermede instemt). VROUWEN IN HET REGENTEN- COLLEGE VAN HET CENTRAAL NEUTRAAL ZIEKENHUIS TE ALKMAAR. In de ledenvergadering van de afd. Alk maar v. d. Ned. Ver. v. Staatsburgeressen op Woensdagavond werd besloten onderstaand verzoek te ricl n aan de afd. Alkmaar van den Vrijz. Dem ond en de S.D.A.P. en bo vendien aan de 23 buitengemeenten, die ge- meenschappelijk 2 candidaten voor het Regen- ten-College van het Centr. Neutr. Ziekenhuis te Alkmaar mogen aanwijzen. „De afdeeling Alkmaar van de Nederland- sche Vereeniging van Staatsburgeressen van oordeeldat in het College van Regenten van het Centraal Neutraal Ziekenhuis te Alkmaar zoowel v r o u w e n als mannen zitting moe ten hebben, richt tot U het dringend verzoek om als candidaat, door U aan te wijzen, als No. 1 op de voordracht een vrouw te plaat sen. Aan een ziekenhuis, waar het personeel voornamelijk bestaat uit vrouwen, is het toch zeer zeker gewenscht, dat men door een aan tal vrouwelijke bestuursleden ter zijde wordt gestaan. Vcrtrouwend, dat bovenstaand verzoek voor inv.niiging vatbaar zal blijken." Hoogachtend, (w.g.) N. CARELS. Presidente. A. F. BOSSERT, Secretaresse Alkmaar, 30 Mei 1929. Ziida® 9A

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6