VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ftasli - Flat A. DAM Co. SMAAK EN KWALITEIT VINDT U VEREENIGD IN CIGARETTEN. Garage ScEiarioo No. 12? Oif nnmmer bestaat nit 3 blades. Honderd sen en dertigste laargang 1929 AftoTmmnentsprfjs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar nlaatswifmf Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No ZATEKDAK Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 Mill De opening van het nieuwe Ziekenhuis. Nu deze week de kroon gezet is op een werk, dat jaren van strijd en voorbereiding ekost heeft en dat, als geen ander, de voile langstelling der burgerij van Alkmaar en omgeving gehad heeft, is het vanzelfspre- kend dat wij op deze plaats gaarne een wo.ord over de opening van het Centrale Neutrale Ziekenhuis willen schrijven. Het vraagstuk der ziekenverpleging in on- ze gemeente heeft in den loop der jaren steeds onze belangstelling gehad en toen wij dezer dagen nog eens in oude, reeds vergeel- de jaargangen gebladerd hebben, vonden wij daar menig artikel uit den tijd toen het bou- ,wen van een modern, naar de eischen des tijds ingericht ziekenhuis door de daaraan verbonden kosten nog zoo onbereikbaar leek, dat het bijna verloren tijd scheen er voor te pleiten. In 1919, dus reeds tien jaar geleden, heb ben wij, nadat de heer Westerhof zich in den Raad zeer critisch over het Stadsziekenhuis en de daar heerschende toestanden had uitge- laten, dit ziekenhuis bekeken en daarover onze meening gepubliceerd. Wij vonden er veel, dat waardeering ver- diende, maar ook heel wat, dat dringend ver- betering behoefde. En toch was de ziekenverpleging toen al heel wat beter dan in den tijd, dien vele onzer stadgenooten nog gekend hebben, toen een zieke-vader en een zieke-moeder het voltallige personeel der verpleging vormden, een man en een vrouw zonder eenige opleiding, die samen verantwoordelijk voor de verzorging van onze zieken waren. Er was bij ons bezoek een directrice en er waren zusters, maar het gebouw was hope- loos uit den tijd en de vele verbouwingen in de laatste 18 jaren aangebracht hadden geen afdoende verbetering kunnen brengen. Wij hebben toen verschillende doktoren be- zocht om hun oordeel over den toestand van het Stadsziekenhuis te vernemen en het is in- teressant eens na te gaan hoe verschillend daarover destijds werd geoordeeld. Er waren doktoren, die met het bestaande zeer tevreden waren, er waren er, die door vergrooting en verbetering van het alleroud- ste al hun wenschen bevredigd zouden vin- den, maar er waren er ook toen reeds, die elk kapitaal aan dit gebouw besteed weggegooid geld achtten en die er op wezen, dat alleen door -volkomen nieuwbouw iets goeds verkre- gen kon worden. Het ziekenhuis had kleine zalen met lage plafonds, oud en jong lag er bij elkaar, er was geen afscheiding voor verschillende ziek- ten en closets met waterspoeling waren voor dit ziekenhuis log een ongekende weelde. De barak aan den Westerweg, die wij des tijds bezochten, was doer de soldaten, die er een tijdelijke huisvesting in gevonden hadden, verlaten Er werden aan den buitenkant wat p'.anken tegen de reten gespijkerd, binnenin troffen wij aan de eene zijde een reusachtigen berg van de destijds zoo beruchte Heilooer turven en verder waren kris kras door het vertrek touwtjes gespannen waaraan de boontjes der volkstuintjes hingen te drogen. Het is geen wonder, dat in latere jaren het aantal van hen, die een volkomen nieuw ge bouw eischten steeds grooter is geworden, maar nog altijd schrikte men terug voor de daaraan verbonden financieele offers. Reeds voor 1919 hadden de heeren Vos en Leguit verschillende ziekenhuizen bekeken, maar zij kwamen voor een nieuw gebouw toen reeds tot een kostenberekening van onge- veer 400.000 en er was niemand in Alk maar, die begreep waar dit geld vandaan zou moeten komen. En toch kwam telkens het verlangen naar een nieuw en modern ziekenhuis weer naar voren, het leefde in de burgerij en niet het minst bij de doktoren. Op 8 October 1921, toen de plannen van een nieuw Sint Elisabethgesticht -vasteren vorm hadden aangenomen, hebben wij den bouw van een nieuw stadsziekenhuis met klasse-verpleging bepleit waaraan Rijk, Pro- vincie en verschillende buitengemeenten zou den moeten bijdragen. Er is een factor geweest, welke wij toen over het hoofd zagen, dat was de vrijwillige medewerking van particuliere zijde. Op dat gebied had Alkmaar nooit veel ge- presteerd en wij hebben op steun van die zij de destijds niet durven rekenen. Het is thans de tijd met dankbaarheid te constateeren, wat door goede organisatie op dit gebied bereikt kan worden. Het denkbeeld-Westerhof, een volkomen nieuw ziekenhuis te bouwen, dat later scher- per begrensd zou worden door de gedachte van wethouder Thomsen, dit ziekenhuis in de ontruimde Cadettenschool te stichten, heeft weerklank in breede kringen der bevolking gevonden en toen het vaststond, dat van Ka- tholieke zijde de plannen voor een groot mo dern verplegingsgesticht vasten vorm hadden aangenomen, kwam uit de burgerij zelf het verlangen naar voren daadwerkelijk steun te verleenen. Het is aan de doeltreffende organisatie, onder leiding van Mr. Ledeboer, in Alkmaar en omliggende gemeenten te danken geweest, dat voor het goede doel zoo spontaan en zoo gul geofferd is geworden en het was ons een groote voldoening daaraan op verschillende tijdstippen te kunnen medewerken. Het verlo- tingscomite en het Damescomite dat den Ba zar organiseerde, hebben eveneens krachtig tot het succes van deze actie medegewerkt en zon der aan het werk van anderen, dat voile waar deering verdient, te kort te doen, meenen wij, dat den penningmeester van het Alkmaarsche comite, den heer A. Englander, een bijzonder wcorjj van lof toekomt. Al zijn beschikbare tijd en al zijn niet geringe overtuigingskracht en werkkracht heeft hij in dienst van het comite gesteld, en dat het succes- dezer inza- meling zoo verblijdend geweest is, mag voor een groot deel aan het onvermoeide werken van dezen penningmeester worden toege- schreven. Wij herdenken naast dit a lies dankbaar den arbeid der verschillende commissies, zieken- huiscommissie en bouweommissie, de mede werking van den Raad en van den burgemees- ter, die zelfs in de dagen toen de plannen voor een nieuw gebouw nog geen kans op ver wezen lijking hadden, steeds een overtuigc voorstander van een modern, neutral zieken huis geweest is. Dat een inrichting van dezen omvang en beteekenis niet zonder strijd tot stand zou ko men is te begrijpen. Er moesten heel wat verouderde inzichten overwonnen worden, er moest daarnaast re- kening worden gehouden met particuliere be- langen, die ten nauwste bij de reorganisatie waren betrokken, politieke- of godsdienstige factoren moesten uitgeschakeW of omzeild worden en wij prijzen ons gelukkig in menig artikel te hebben mogen medewerken aan wat ten slotte alle enthousiasten van den begin- ne af aan voor oogen gestaan heeft: een modern Centraal Neutraal Ziekenhuis, met klasseverpleging en vrije artsenkeuze voor Alkmaar en omgeving. Op den dag, dat wij dit publiceeren is het ziekenhuis, tegen 'n kleine vergoeding ten bate van den inventaris, voor alle belangstellen- den te bezichtigen en wij begrijpen dat zeer velen uit Alkmaar en omgeving daarvan thans een dankbaar gebruik zullen maken. Zij zullen in hun verwachtingen niet te- leurgesteld worden want wat, mede door de goede zorgen van de directrice, tot stand kwam, is meer dan wij lange jaren durfden hopen. Het exploiteeren van dit gebouw zal niet gemakkelijk zijn en vooral in de eerste jaren, als routine en ervaring nog ontbreken, zal men menigmaal voor moeilijke vraagstukken gesteld worden. Na de opening hebben ons reeds twee in- gezonden stukken van belangstellenden be reikt, waarvan een de aanstelling van erva- ren verpleegsters bepleit en de ander zijn groote bezwaren kenbaar maakt tegen den verhoogden verpleegprijs voor inwoners van niet subsidieerende gemeenten. Daadwerkelijk voorstander van het nieuwe ziekenhuis, een financieel offer daarvoor brengend, was hij uitgenoodigd al het moois te komen bewonderen met de zekerheid, dat hij en zijn dorpsgenooten daarvan slechts tegen dubbel tarief mogen profiteered Steeds duidelijker blijkt, dat hier inderdaad een groote onbillijkheid begaan is en het nieu we college van regenten zal een wijze daad doen daarin, in samenwerking met den Raad, zoo spoedig mogelijk verandering te brengen. Hoofdzaak is, dat, wat zoo lange jaren voor velen een utopie was, thans tot werke- lijkheid is geworden. Hecht en sterk, aan alle hygienische eischen des tijds voldoende, staat thans in onzen fraaien Hout het zoo lang begeerde Neutrale Centrale Ziekenhuis voor Alkmaar en omgeving. Het is door eigen werkkracht en eigen of fers, zonder hulp van Rijk of Provincie, tot stand gekomen, een monument dat van de samenwerking en offervaardigheid der bur gerij getuigt. Moge het nog tal van jaren tot heil der bevolking zijn zegenrijken arbeid verrichten. Dagelijksch overzicht. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. De voorloopige uitslagen; groote winst voor labour; enorme verliezen van de ccnservalieven; de „vergis- sing" van de liberalenconserv. en liberalen straks samen? We hebben gisteren de Engelsche verkiezin gen zoo nauwkeurig mogelijk gevolgd en de stand op verschillende oogenblikken van den dag gepubliceerd. Om 7 uur gisteravond waren van de 615 uitslagen er 574 bekend, zoodat er nog 41 ontbraken, die in den loop van dezen dag we! zullen binnenkomen. Hoewel dus de totale uitslag nog niet be kend is, kunnen we toch wel een voorloopige beschouwing geven over het resultaat. En dan valt allereerst op de groote vooruitgang van de Labour-partij. Regelmatig steeg het aantal zetels van deze partij en we kunnen dan ook wel zeggen, dat het vast staat, dat de arbei- derspartij in het toekomstige parlement de sterkste wordt, zonder echter de volstrekte meerderheid te verkrijgen. Wat eveneens scherp naar voren springt is de gewelaige nederlaag der conservatieven. Volgens het laatste tot op dit oogenblik bin- nengekomen telegram (hedenmorgen 10 uur) hebben zij reeds 142 zetels verloren, waar- tegenover een winst staat van 3 zetels. Ze hebben nu 236 zetels verkregen, zoodat het twijfelachtig is, of ze de hun toegedachte 269 zetels wel zullen halen. En dan de liberalen. Deze voorspelden, dat de Tories 200 zetels zouden verliezen. Tot zoover hebben ze misschien wel gelijk gehad. Maar hun tweede voorspelling, dat het mee- rendeel dier zetels aan hun partij ten goede zou komen, blijkt op een leelijke vergissing te berusten. Tot nog toe hebben ze 50 zetels ver- overd, zoodat ze althans een vooruitgang te boeken hebben, want in het Oude Lagerhuis waren ze 46 man sterk. Het Engelsche verkiezingsstelsel geeft na- tuurlijk geen zuiver beeld van den toestand. Herstemmingen kent het niet en het gebeurt vele malen, dat een minderheidscandidaat ge- kozen wordt. Bij een verhouding van 4:3:2 in de uitgebrachte stemmen tusschen arbei- derspartij, conservatieven en liberalen bijvoor- beeld, wordt de arbeiderscandidaat overwin- naar, terwijl hij bij een herstemming ten ge- volge van het samengaan der anti-socialisti- sche stemmen het loodje zou leggen. Het groot aantal driehoeksverkiezingen ditmaal heeft het beeld van den toestand nog veel on- zuiverder gemaakt dan anders en reeds nu ontbreekt het niet aan klachten van conserva tieven kant dat een aantal voor de arbeiders partij vroeger niet te winnen districten door de verdeeling harer tegenstanders in conserva- tieve en liberale kampen verloren zijn gegaan De belangstelling welke de verkiezingen in de geheele wereld vonden, werd volgens Reu- ter gei'llustreerd door het feit, dat er ten min- ste vijftig buitenlandsche speciale correspon- denten waren overgekomen. Onder degenen, die vroeg kwamen stem men, waren scharen winkeljuffrouwen en ty pisten, op weg naar haar werk. Op sommige plaatsen kwamen heele gezin nen stemmen. Duizenden vrouwen, die de candidaten had den bijgestaan bij haar verkiezingswerk en vrouwelijke automobilisten waren druk in ac tie om de kiezers naar de stembureaux te brengen. Overal was groote belangstelling der vrou wen merkbaar. Tal van vrouwen namen haar kleine kinderen mee naar de stembus. Het was een heel gewoon verschijnsel een politie- agent buiten bij een halfdozijn babies in kin- derwag-ens de wacht te zien houden, terwijl de moeders binnen stemden. Een vrouw, die een groep meisjes naar de stembus reed, zeide, dat ze zelf niet stemde, omdat zij het standpunt van alle drie de par tij en had bestudeerd en het met geen van de drie eens was. Een tweede vrouw dacht er echter heel anders over: Welke partij ook wint, het zal zijn door onze stemmen, ver- klaarde zij. Voor niets ter wereld zou ik het willen missen. Bij een tocht door zijn district (Seaham) werd de arbeidersleider MacDonald door zijn bewonderaars dermate omstuwd dat hij niet verder kon. Schier alle Londensche stembureaux meld- den in den loop van den dag dat het aantal vrouwen dat kwam stemmen veel grooter was dan dat der mannen. Nu de uitslag dus zoo goed als geheel be kend is blijkt, dat de arbeiders, de conserva- tieve en de liberale de meeste zetels in beslag genomen hebben. Hoe zal nu straks de regeering gevormd worden? Zal Labour weer met de vormin^ belast worden? We gelooven het niet. Er bestaat o.i. veel meer kans op een nieuwe toenadering tus schen conservatieve en liberalen, al ware het alleen maar, om de arbeiderspartij zoo krach tig mogelijk te bestrijden. Maar dat zal de naaste toekomst wel lee- ren! Buitenland VREDESVERDRAG. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. In verband met de geruchten, dat Enge- land definitief toezegging zou hebben gedaan voor de terugtrekking der Engelsche troepen voor 1 September, wordt officieus medege- deeld, dat de Engelsche regeering geen enke- len stap te Parijs heeft gedaan in verband met de ontruiming van het Rijnland. Er wordt aan toegevoegd, dat over deze kwestie gedurende den laatsten tijd geen on- derhandelingen hebben plaats gehad. Het standpunt van de Britsche regeering is ter kennis gebracht van de beide Huizen van het parlement en heeft geen wijziging onder- gaan. Tegen Kerstmis ontruiming De diplomatieke medewerker van de „Daily Herald" verneemt, dat officieel noch een be- lofte, noch een verzekering voor de ontrui ming van het Rijnland door een der geallieer- de regeeringen is gegeven. Hij is er echter van overtuigd, dat desondanks geen moeilijk- heden voor de ontruiming meer bestaan, daar de deskundigen anders een dergelijke oplos- sing niet zouden hebben aanvaard. Tusschen de betrokken mogendheden bestaat een ver- trouwelijke overeenkomst volgens welke de geallieerden met Kerstmis hun troepen van den Rijn zullen terugtrekken. De Parijsche correspondent van de Mor ning Post constateert evenwel, dat de ontrui- ming van het Rijnland op 1 September mo gelijk is. Het is noodig, dat de goedkeuring der betrokken regeeringen op het rapport der deskundigen wordt verkregen, hetgeen nog voor het einde -van de volgende week kan ge- beuren. Bij het plan van Dawes heeft het zes weken geduurd, voordat de goedkeuring plaats had. Thans kan er geen langer tijd verloopen. De ontruiming kan eerst' na de goedkeuring van het rapport der deskundi gen door de regeeringen beginnen. DUITSCHLAND. ORGAAN DER COMMUNISTISCHE RIJKSDAGGROEP VERBODEN. Het hoofd der Berlijnsche politie heeft een door de communistische Rijksdagfractie uit- gegeven blaadje „Der Rote Whhler" (de Roode Kiezer) verboden. Naar zijn meening was het blaadje slechts een plaatsvervanger van de verboden Rote Fahne. De communistische Rijksdaggroep heeft tegen dit besluit protest aangeteekend Tegen de in het blaadje genoemde redactie, bestaande uit de Rijksdagleden Pieck, Stocker en Jeschke zal het O.M. een vervolging in- stellen. Aan den Rijksdag is reeds opheffing van hun immuniteit gevraagd. COMMUNISTISCHE JOURNALISTEN VEROORDEELD. In het proces tegen de verantwoordelijke redacteuren van de Rote Fahne Albert Nor- den, Karl Schrader en Werner Hirsch heeft de rechtbank te Berlijn de drie verdachten we- gens voortdurende overtreding van de pers- wet elk tot 6000 mark boete subsidair 300 da gen hechtenis veroordeeld. DE ZEESLAG BIJ JUTLAND HERDACHT. Te Kiel is gisteren de zeeslag in het Ska gerak, die 13 jaar geleden is geleverd, her- dacht met een plechtigheid aan de graven der gesneuvelden op het garnizoenskerkhof. Daarna werd op het Flandernplein een para de der zee- en luchtmacht gehouden. Admi- raal Hansen hield een rede, waarin hij o a den leider van den slag in het Skagerak her- dacht en de hoop uitte, dat het Duitsche volk weer groot, sterk en rijk zou worden. DE MOORDZAAK TE LIMOGES. De behandeling voor het hof van assiesen te Limoges van de moordzaak, waarin Char les Barataud de treurige hoofdpersoon is, heeft den tweeden dag geen bijzondere sensa- ties verwekt. De beklaagde bleef volhouden, gelijk hij van meet af aan heeft gedaan, dat hij hij wordt van twee moorden beschul- digd onschuldig is, maar dat hij zijn on- schuld niet kan bewijzen zonder een plechti- gen eed te breken.. En dat wil hij niet doen. Donderdag heeft de rechter hem geprest te zeggen of, wanneer hij dan onschuldig was, wijlen zijn vriend dan schuldig was. Bara taud, die zijn handen voor zijn gezicht sloeg, brak in snikken uit. Ten slotte kon hij uitbren- gen, dat hij niets kon zeggen, omdat hij door zijn woord was gebonden. Toen de rechter op- merkte, dat zijn stilzwijgen eigenlijk neer- kwam op een beschuldiging van zijn dooden vriend, herhaalde Barataud slechts, dat hij niets kon zeggen. Van den dood van Peynet, zijn vriend, gaf hij deze verklaring: beide jongemannen wa ren besloten zelfmoord te plegen. Hij had een geladen geweer aan Pey-nei gegeven hem ver- zoekend het eerst te schieten, maar Peynet smeekte Barataud hem te dooden. Zoo schoot Barataud zijn vriend dood, maar voor hij tijd had nu ook zich zelf van het leven te beroo- ven, waren de gendarmen, die beneden in huis op hem wachtten, de kamer binnengedrongen en hadden zich van hem meester gemaakt. Een gedeelte van de zaak is met gesloten deuren behandeld. SPOORWEGONGELUK. Naar de spoorwegdirectie mededeelt is gis- termorgen op het traject Edle-Kronen en KlingenbergColmnitz een locomotief, die voor het innemen van water naar Edle-Krone was vertrokken tengevolge van het weigeren der remmen in beweging geraakt en op een stilstaande locomotief gereden. Door den schok werd de goederenwagen en een zich daarachter bevindenden constructiewagen ge heel vernield. De overige wagons, die met rails beladen waren ontspoorden. Hierbij werden drie arbeiders zwaar gewond en twee licht. Na eenigen tijd konden de ver- sperde sporen weer worden vrijgemaakt. FRANKRIJK INTERPELLATES EN OVERWINNINGEN VOOR DE REGEERINGEN IN DE FRANSCHE KAMER. Over het debat over de regeling van de schulden en de schadevergoedirt- gen en over de ziektegevallen in het kamp van Chalons. Poincare heeft aan Franklin Bouillon ver- klaard, dat de regeering van oordeel was, dat zij geen besluit mocht nemen inzake de regeling van de schulden en de schadever- goeding zonder de Kamer te raadplegen en dat hij haar daarom zou voorstellen aan het einde van de vergadering van Dinsdag.den datum van deze bespreking vast te stellen. Hij voegde hieraan toe, dat hij zich tegen een onmiddellijke behandeling van de inter- pellaties van Franklin Bouillon en Renaudel zou verzetten. De Kamer sprak met 272 tegen 226 stean- men haar vertrouwen uit in de regeering. in 1929 aan den spits Alkmaar Telef. 490 Het kamp van Chalons. De Kamer heeft de interpellates behan deld over de gebeurtenissen in het kamp van Chalons en het geval van den majoor van gezondheid Leon. De sprekers achtten de straffen onvoldoende, gezien de ernst van de ruwheden, waarvan de geneesheer beklaagd wordt. Painleve antwoordde hierop, dat een onpartijdig onderzoek was ingesteld. De straf van pensioeneering is de zwaarste straf, als men iemand niet wil verwijzen naar den 1 krijgsraad. De min. wees de beschuldigen van wreedheid tegenover Leon van de hand Deze heeft geen ernstige fouten begaan. in medisch opzicht valt hetn niets te verwijten, tal van soldaten .waren er op gesteld door hem geopereerd te worden. De minister er- kent ten opzichte van Leon alleen een zon- digen tegen de discipline en het verkoopen van praatjes. Hij heeft hem op pensioen ge steld, omdat hij zelf de verantwoordelijkheid wilde dragen en deze niet wilde afwentelen op den krijgsraad. Nadat Poincare de kwestie van vertrouwen had ingesteld, verwierp de Kamer met 325 tegen 258 stemmen een socialistische motie waarin de benoeming van een commissie van onderzoek werd geeischt. MAG EEN ONGENEESELIJKE ZIEKEN DOODEN? r, Het recht op den dood. De oude kwestie of iemand het recht heeft een famihelid of vriend, die ongeneeselijk ziek is, hevige pijnen lijdt en dringend ver- zoekt een einde aan zijn leven te maken, te dooden, is thans weer aan de orae van' den dag door de handelwijze van een jongen man, Richard Corbett, die zijn aan kanker I'jdende moeder op haar verzoek doodschoot. Daarna deed hij zelf eeij mislukte po- ging om zich het leven te benemen. Uit het hospitaal te Hyeres heeft hij een brief geschreven aan de „Matin", welk doel het is, om, zooals hij zegt, de aandacht der openbare meening te vestigen op het pro- bleem der ongeneeselijke ziekten. Hij conclu- deert, dat de Staat in deze gevallen moet in- grijpen, en verklaart dat hij zijn moeder dood- de omdat de Staat zijn plicht niet kent. Hij betoogt dat elke ongeneeselijke zieke het recht moet worden gegeven, zich tot den prefect te wenden, die, na den behandelenden genees heer te hebben geraadpleegd, moet beslissen of hij al of niet mag worden gedoocf. Ter ondersteuning van ziin argument wijst de jonge man er op, dat van de 45.000 zelf- moorden er 20.000 hun oorzaak vinden in het 1 ijden aan ongeneeselijke ziekten, en dat het aantal Franschen, die aan kanker lijden, jaarlijks 40.000 bedraagt. Men begrijpt, dat deze brief veel commen- taar heeft uitgelokt. Corbetts meening wordt hevig bestreden, niet slechts op religieuze gronden, doch ook met het argument dri voor ALKMAA1SGHE VATUDIS

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1