llkiimtki (unit. Sth§r (V» m. v rr Baa H P m OtMETi' M a M Pi- />a tenia a I Juni. Ingezonden stukken mm. a m m "M m m m m 1929 No. 127 Hiaderd een en dertigste Jaargang. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- daetie. De opname in deze rubriek, bewijst oeenszms dat de redaeUe ermede insternt)- WAARBORGT EEN 3ETER ZIEKENHUIS OOK BETERE t VERPLEGING? Zeer Geachte Redactie. Mag- ik U beleeid verzoeken, onderstaande regel en in Uw ge^erd blad op te nemen? Bij voorbaat mijn oprechten dank. In een onzer dagbladen las ik dezer dagen het een en ander over de opening van't nieu- we ziekenhuis, hetwelk mij uit den aard van mijn beroep als verpleger bijzonder interes- seerde. Tevens meen ik, aan de hand van mijne meer dan twintigjarige ervaring, in verschillende inrichtingen opgedaan, op t ge- bied van verpleging eenigszins te kunnen oordeelen. Hoewel een gasthuis van 125 bedden met bepaald klein is te noemen, behoort het toch ten opzichte van de groote stads-inrichtingen tot de kleine ziekenhuizen. Nu is het mij meermalen opgevallen, dat juist in de kleine ziekenhuizen de slechtste toestanden heerschen, wat betreft de rechts positie van het verplegend personeel en de verpleging der patienten vaak zeer gebrek- kig is, althans veel te wenschen overlaat. In de groote ziekenhuizen daarentegen, waar over 't algemeen de rechtspositie van het personeel veel beter is, is ook de verple ging der patienten beter. Dit nu geeft aanleiding om te denken, dat rechtspositie en practische verpleging nauw met elkander in verband staan. Mijns inziens zijn de slechtere toestanden in de ideinere inrichtingen hierin gelegen, dat door de verschillende gemeenten een al te groote zuinigheid wordt betracht ten op zichte van de verpleging van zieken, een zui nigheid, die in dit geval ongetwijfeld de wijs- heid bedriegt. Het gevolg hiervan is, dat door de slechte salarieering de verplegenden die, zoodra zij hun diploma hebben bemachtigd, onmid- dellijk het gasthuis verlaten, om elders te gaan, waar hun een beter salaris of betere positie wordt aangeboden. Hierdoor blijft 't kleine ziekenhuis steeds met leerlingen voortsukkelen en blijft men verstoken van ervaren verpleegsters. Is 'tniet in-treurig, dat mannen, b.v. va- ders van een gezin tot in de intiemste aange- legenheden moeten worden geholpen door jonge meisjes, die hoogstens slechs enkele maanden in de verpleging werkzaam zijn? Is't te verwonderen, dat men daarom meer geneigd is naar een Roomsch-Katholieke in- richting te gaan, waar men steeds geholpen wordt door meer ervaren menschen, die zeer bezadigd zijn en hoogst serieus. Wat de practische verpleging van die reli- gieuse verpleegsters betreft, zal ik hier buiten beschouwing laten, maar dat weet ik wel, dat ook daar meer en meer diploma's worden ge- eischt, zoodat de kans groot is, dat al zal dit thans nog niet het geval zijn, zeer zeker in de toekomst 't peil der verpleging in de **eli gieuse inrichtingen kan wedijveren met dat in de groote ziekenhuizen. Moet daarom niet alles gedaan worden, om 't peil der verpleging in de neutrale zie kenhuizen zoo hoog mogelijk op te voeren, wat alleen gedaan kan worden door te trach- ten een stabiel corps van ervaren verplegen den te vormen, dus te zorgen voor een goede rechtspositie en een niet te lange arbeids- duur en voldoende personeel, want: a. een goede rechtspositie voorkomt mutatie (verloop) b voldoende personeel belet 'tafjakkeren van de verplegenden, als gevolg waar- door prikkelbaarheid ontstaat, wat hoogst onaangenaam is voor de patien ten; een beleefde vraag wordt vaak snib- big beantwoord, men gunt zich geen tijd de patienten rustig en zorgzaam te be- handelen; de medicijnen worden niet op tijd toegediend, de dieetlijsten kunnen niet conscientieus worden nagezien, waardoor tal van abuizen kunnen ont- staan, zoodat de geneesheer alle controle op zijn behandelingsmethode verliest en de patienten worden mopperig als gevolg van de onaangename sfeer en de onhar- telijke bejegening van 't perscneel. Een korte arbeidsduur plus voldoende personeel sluit uit dat de verplegenden oververmoeid worden wat een hoog ziektecijfer voorkomt dat zich toe standen voordoen waarbij de zieken 's morgens om 3 uur al wakker gemaakt moeten worden voor't wasschen, tanden- borstelen, mondspoelen, bedden recht- trekken enz. enz. (in sommige inrichtin gen gebeurt dit nog vroeger), om gereed te zijn voor 9 uur of 10 uur, wanneer de medicus visite komt maken. Dit toch zijn alle toestanden, die voorko- men in bijna alle inrichtingen waar een te lange werktijd en een tekort aan personeel is. De scheidende directeur van het Wilhelmi- na-gasthuis te Amsterdam, die vroeger nooit lets wilde weten van een verkorten arbeids duur, heeft zich de laatste jaren juist uitge- sproken voor een 8-urigen arbeidsaag en Dr. Kuiper is toch wel iemand naar wien men mag luisteren op 't gebied van gasthuistoe- standen. Ik hoop dan ook van harte dat men, wat betreft de personeelaangelegenheden, eens ernstig te rade zal gaan en met de verschil lende organisaties op verplegingsgebied in overleg trede. Men heeft zeer veel geld besteed voor een goed gebouw, laat men nu ook zorgen voor goed personeel, want zonder dat is een doel- matige verpleging zeer zeker onmogelijk. Laat men er dan ook mede eindigen, de patienten te laten drinken uit gebarsten kop jes of eten van gebarsten borden of met hoek- jes er uit of ijzeren lepels en dito vorken met vorbogen tanden. want dat is in strijd met de hygiene die in de gasthuizen in de eerste plaats moet worden gehandhaafd- lien zieke moet er in't gasthuis op verbe teren maar niet versiechten. Naar ik las, zullen 25 verpleegsters wor den aangesteld boven de oude sterkte, ik vrees echter dat dit aantal veel te gering is, want in de groote gasthuizen beslaat :t aan tal verplegenden plm. tweederde van't aan tal bedden. Natuurlijk begrijpt een ieder, dat t per centage verplegenden in de groote gasthui zen altijd nog kleiner kan zijn dan in de klei ne ziekenhuizen, maar't is in de meeste ge- vallen helaas andersom en ik geloof ook niet, dat mijn vrees ongegrond zal zijn ten opzich te van't nieuwe ziekenhuis te Alkmaar. Tenslotte nog een vraag, waarom gaat men absoluut niet over tot't aanstellen van manlijk verplegend personeel? Zijn die onge- schikt? Mocht men dat inderdaad van mee- ning zijn, laat men dan eens een kijkje ne- men in het Marine Hospitaal te Den Helder, waar de Marineafdeeling uitsluitend door manlijk personeel wordt beheerscht en die voor de burgerafdeeling in die zelfde inrich- ting, waar uitsluitend vrouwlijk personeel is te werk gesteld, minstens genomen niet on- derdoet wat betreft regelmaat, orde, netheid en zindelijkheid of hygiene. Of bestaat de vrees bij 't college van re- genten, dat deze hoogere eischen zullen stel- len? Laat men toch bedenken, dat er veel man nen zijn, (vooral van 't platte land) die er voorkeur aan geven door verplegers te wor den geholpen en zeer zeker ten aanzien van de meest intieme aangelegenheden, geheime ziekten enz. enz. Waarom worden al gedurende een lange reeks van jaren verplegers in de groote zie kenhuizen gehandhaafd? Dat men bij 't aanstellen van personeel de hoogste eischen stelt omtrent moraal, ernst en nauwgezetheid zal een ieder begrij- Aan den Gemeenteraad van Alkmaar. Geeft te kennen, ondergeteekende A. Blauw wonende te Obdam, dat hij het zeer betreurt dat ten aanzien van het nieuwe Stads-ziekenhuis voor inwo- ners van verschillende gemeenten geen gelij- ke tarieven voor verpleging zijn vast ge steld; en berzoekt Uw college dit nochtans te doen en hiertoe in de eerstvolgende Gemeen- teraadsvergadering te besluiten; 't welk doende A. BLAUW. OBDAM, 1 Juni 1929. Mijnheer de Redacteur, Het zou m.i. jammer zijn als een actie voor gel ij ke tarieven zou moeten worden begon- nen en het ziekenhuis zou dit reeds schaden ook al werd het doel na actie en na tijd dan qok bereikt. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, A. BLAUW. den hoofdklasse-wedstrijd M. D. I, Den Haag. Haarl. D. I- pen. Mijnheer de Redacteur, hoewel-nog veel over dit onderwerp valt te schrijven, mag .k thans niet meer van uw plaatsruimte verlan- gen en dank ik U nogmaals voor de geno- ten vrijheid. Hoogachtend, J. BREED Janzendwarsstr. Den Helder w/, W/,H HET NIEUWE ZIEKENHUIS. Mijnheer de Redacteur, Zeer zeker was het een heugelijk feit, de opening van 't nieuwe stadsziekenhuis en is een gelukwensch aan Alkmaar en omgeving niet misplaatst. Verschillende sprekers en spreeksters ge- tuigden van de blijde stemming en dank werd gebracht aan alien, die tot de totstand- koming hebben medegewerkt. De medewerkers waren uitgenoodigd om de opening bij te wonen en voor velen moet het een bevrediging zijn te weten dat zij mochten meewerken om de lijdende men schen uit hunne naaste omgeving in de gele-. genheid te stellen aanstonds in dit mooie zie kenhuis verpleegd te worden en wie weet misschien ook zelf tot de verpleegden te be- hooren. Niet zoo is het met alle medewerkers, want voor hen die in gemeenten werkten waar de Gemeenteraad naderhand besloot om geen subsidie aan Alkmaar te geven blijft de toe- gang versperd indien zij niet in staat zijn om zes gulden per dag te betalen voor ver- plegingskosten. Ondergeteekende heeft ook zijn medewer- king verleend als voorzitter van het Plaatse- lijk Comite te Obdam, heeft persoonlijk geof- ferd en giften van 50 en 100 op zijn lijst gekregen. Ook kleinere maar alle giften wa ren bedoeld als bijdrage voor het openbare Centrale Neutrale Ziekenhuis gegeven in de verwachting dat daar alien konden worden opgenomen, die dit zouden verlangen. Als voorzitter van de vereeniging „Pro- testantsch Belang" mocht ik het voorstel zien aangenomen om uit de kas dezer vereen. .250 bij te dragen voor den bouw van het ziekenhuis en in een ingezonden stuk in uw blad heb ik de actie voor deze mooie instel- ling aanbevolen. Als anderen heb ik de eer gehad bij d: opening tegenwoordig te zijn en met zeer ge mengde gevoelens heb ik het ziekenhuis be- keken. Spijtig ben ik heengegaan omdat niet is vervuld wat ik had verwacht, dat ook zieken uit mijn dorpje hier kunnen worden opgeno men. Met blijdschap hebben de inwoners geof- ferd, ook het penninkje dat noode gemist kon worden. Het ziekenhuis is geopend, ik heb het bekeken en mooi gevonden, maar voor inwoners van mijn dorp en van meerdere plaatsen is geen toegang en het ziekenhuis is gehandicapt legenover het R.-K. ziekenhuis ongelukkig besluit door zoo velen af te wij- zen. De Raad van Alkmaar nam m.i. een zeer ongelukkig besluit door velen af te wijzen Was het kapitaal voor den bouw bijeen- gebracht enkel door gemeenteraden, wij zou den het besluit dan zelfs nog niet zeer ver- standig kunnen noemen. Nu daar een legaat is van 100.000 en schenkingen die tezamen de 2 ton beginnen te naderen, nu is het be sluit om vele schenkers practisch buiten het ziekenhuis te houden m.i. zeer te betreuren en zeer, zeer onbillijk. Het lijkt mij zelfs, op zijn zachtst gespro- ken een teken van ongevoeligheid om bij de opening uit te noodigen, hen. voor wie geen geen plaats in de ziekenzalen zal zijn. O' laat ik nog hopen dat het een blunder is zooals ieder die in zijn leven slaat en dat de Gemeenteraadsleden ieder voor zich reeds het besluit betreuren en er zich zelfs een beetje over schamen. Ik zou zeggen het kan haast niet anders zijn en de Raad van Alkmaar zal gaarne de gelegenheid hebben om die fout te herstellen en het tarief voor. alien gelijk maken, zoodat de schenkers geen spijt van hun gave zullen hebben en het ziekenhuis er werkelijk een za' zijn voor de lijdende menschheid. Dat za toch de bedoeling zijn geweest van wijlen mevrouw Van der Oord en dat was de be doeling toch zeker van hen die de 156.000 bijeen brachten. Gaarne wil ik aanleiding geven dat de Gemeenteraad van Alkmaar de tariefkwestie opnieuw bespreekt en ik zal het volgende adres aan den Raad aatibieden: Schaakrubraek BUDAPESTER VARIANT. Na de zetten 1. d4 Pf6 2. c4 e51? 3. de4 Pg4 zegt P. Mieses, dat deze opening „uit- gevonden" en aan de practijk getoetst is door de meesters Abonije, Breijer en Barasz sinds 1917. Carl Schlichter gaf er in 1918 een beoor- deeling over. Deze variant voert meestal tot wild onberekend spel 4. e4! Wil wit den pion niet verdedigen dan is dit de beste zet 4Pe5 5. f4! Pg6 6. Le3 Lb4f 7. Pd2 De7 8. Dc2 Pc6 9. Pf3 b6 10. Le2 Lb7 en de spelen staan gelijk. Na 3. de5 Pg4 kan wit ook spelen 4 f4 en zoo den pion verdedigen, wat niet juist is Lc5! 5. Ph3 d6 6. ed6 0—0! 7. dc7 Dc7 8 Pc3 Lb4 9. Db3 Pc6 10. e3 Tfe8 en zwart staat beter. Maar na: 4. f4 Lc5 5 Ph3 Ph2 6. Th2 Dh4f 7. g3 Dg3f 8. Tf2 d6 9. Dd3 Dd3 10. ed3 Lf2f 11. Pf2 de5 12. fe5 Pc6 13. Lf4 Pd4 14. Pa3 g5 15. Le3 Pf3 16 Ke2 g4 17. d4 h5 staat wit beter. Na 1. d4 Pf6 2. c4 e5 3. de5 Pg4 4. Lf4 Pc6 5. Pf3 Lb4 6. Pc3 De7 7. Dd5 Lc3 8. bc3 Da3 9. Tacl f6 10. e6! de6 11. Dh5 g6 12 Dg4 e5 13. Dh4 ef4 14. Df4 0—0 is zwart's geofferde pion de stelling waard. Na 1. d4 Pf6 2 c4 e5 3. de5 Pg4 4. Lf4 Pc6 5. Pf3 Lb4 6. Pc3 De7 7. Dd5 Lc3 8. bc3 !)a3 9. Dd3 Dc5! 10. e3 Da5 en zwart wint met gelijk spel den pion terug of 9 Ld2 f6 10. ef6 Pf6 11. Dd3 0—0 12. e3 d6 13. Le2 Dc5. Ook nu is't zwarte spel beter. Na 1 d4 Pf6 2. c4 e5 3. de5 Pg4 4. Pf3 Pc6 Dd5 Lb4 6. Pc3 De7 Lf4 Lc3 bc3 Da3, zie Zw. 12 sch. op: 3, 5, 6, 9, 11, 13, 14, 18, 19, 24, 26. W. 12 sch. op: 25, 27 28, 30, 32, 33, 35, 38, 39. 42, 44, 48. De beer Hartgerink uit Haarlem won nu als volgt: 1. 28—23 1. 2. 30 8 2. 3. 42:31 3. 4. 38—32 4. 5. 33: 4! Erg ingewikkeld is maar zwart zag haar hoofd. WIT FORCEERT DE WINST Zeer mooi is de volgende stand van den heer Huizer uit Den Haag. 19 :37 3 12 26 :37 37 :28 de combinatie niet, toch maar over 't voren. Of 4 Dd5 Pc6 5. f4 Pb4 6. De4 Lc5 7. Ph3! 0—0 8. Pc3 f5 9. ef6! e. p. Pf6 10. Dbl d5 11. a3 Pc6 12. cd5 Pd5 13. Da2 Le6 14. Pf5 Lf2 15. Kf2 Dg5 16. Pd5! Ld5 17. b3. Zwart staat beter Hier uit blijkt, overtuigend dat wit met Capablanca's zet Le2 (zie vorige week) alle bedoelingen van zwart verijdelt en't betere spel bereikt. EINDSPEL 285 (Labourdonnais). Zw. 9 sch. op: 7, 14, 16, 17, 18, 20, 23, 26, 30 W. 9 sch. op: 27, 31, 32, 33, 37, 38, 40, 45, 49. Wit speelt: 1. 33—28! Zwart is nu gedwongen aan te sluiten met: 1. 14—19 2. 16 36 2. 3. 27—21 37—31!! Zwart heeft nu de keus tusschen 26 37 en 36 27 Op 26 37 volgt 32 41, 49 38, 40—34 en 45 1. Op 36 27 volgt 32 1 en 1 48 Ter oplossing voor deze week PROBLEEM 1071 van C. Th. Huizer, Den Haag. rr/;/, b c d e f g Wit speelt en wint. PROBLEEM No. 233 (G. T. Anderson) m Wm. cfftkuAmoedefri OetxruteTimde (jLZcmtAadfhvux fimdclen v acci Het eten te bcievclceL met fvet voecfzame -zuinett fa. 13. Ben n i n ga &Zn Leeuwarden m$i Mffik WM,*', l abedefgh Tweezet. OPLOSSING PROBLEEM No. 232 (J- Hady). Te4 Ke4 2. De5 mat Ke6 2. Lc8 mat Pc6 ad. lib. 2 De5 mat Pe5 ad. lib. 2. Dh7 (Dh5) mat OPLOSSING EINDSPEL No 284 (Daubier—Schapiro). 1Dh6 2. Df5 De3f 3. Kdl Delf 4 Kc2 Pd4f 5. Kd3 De3 mat. Damnubriek Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter op lossing probleem No. 1070 (auteur Cremer Veendam) 12, 13, 14, 16, 20, 24, 22, 27, 28, 32, 33, 38, Stand. Zw. 8 sch. op: 11, 30 en dam op 5. W 12 sch. op: 21 39, 42/45. Oplossing. 1. 22—17 1. 11:31 2. 33—29 2. 24 22 3. 42—37 3. 31 33 4 39 10 4. 16 40 5. 45:14!! UIT DE PARTI J. Van de vele partijen, die in de competitie van den N. D. B. worden gespeeld, krijgt men over 't geheel weinig onder de oogen 't Doet ons daarom genoegen onzen lezers <ian volgendep stand te kunnen toongn uit Zw. 11 sch. op: 4, 7, 9, 12, 13, 14, 20, 23, 31. 35, 36. W. 11 sch. op: 25, 32, 33, 34, 38, 39, 40, 42. 47, 48, 50. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. Provinciaal nieuws KOEDIJK. Raadsvergadering. De Raad dezer gemeente vergaderde gister- middag ten Raadhuize om half drie. Afwezig weth. W. Visser. De voorzitter opende de vergadering, waarna de notulen behoudens een kleine wij- ziging werden goedgekeurd. E>e voorzitter deelde mede, dat weth. W. Visser had medegedeeld verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Van Ged. Staten is goedkeuring ontvan- gen van raadsbesluit inzake aankoop grond voor den bouw van een raadhuis, idem van de wijziging van de begrooting 1927; idem inzake het besluit van de vaststelling eener verordening op den keuringsdienst voor wa ren. De goedkeuring op het besluit tot aan koop van grond voor den aanleg van het Koedijker pad is, hangende het onderzoek, verdaagd. Van de L. G. C. is mededeeling ingekomen, dat voor den aanleg van het Koedijkerpad 4000 wordt beschikbaar gesteld; de voor zitter dankt het bestuur van de L.G.C. voor dit royaal standpunt. Van de Nutsspaarbank te Alkmaar is me dedeeling ontvangen dat ingaande 1 Oct. het percentage van 6 pCt. op 5 pCt. is gebracht voor de geldleening ad 15.100. De mededeelingen worden voor kennisge- ving aangenomen. Ingekomen stukken: van Jb. Koelman mededeeling van de aan- neming zijner benoeming tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhied. Voor kennisgeving aangenomen. van den Alkmaarsche brandweer nota van onkosten, groot 12, in verband met ver- leende hulp tijdens den brand op 21 April. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan die brandweer een gratificatie te verlee- nen van 25. De voorzitter memoreert den laatsten brand en uit woorden van waardeering aan het adres van den Alkmaarschen Brandweer en speciaal den plaatselijken brandweer, aan beider fcranig optreden is het te danken, dat de brand zich niet verder heeft uitgebreid. De heer Hart dankt voor de woorden aan het adres van den plaatselijken brand weer. Spr.kon zich volkomen met het voor stel van B. en W. vereenigen. Voorts vroeg spr. of de loonen aan de brandweerlieden niet direct uitb&taald konden worden. De voorzitter zei, dat dit bij supple- toire begrooting geregeld moet worden; het is de zaak bij een volgende begrooting d« post onkosten bij brand hooger te ra- men, de gelden zullen echter zoo gauw mo gelijk betaald worden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. aangenomen.. Aan de orde is een verzoek van de heeren C. Stuffers en P. Kohne, hoofd en onderwij zer aan de openbare lagere school alhier om teruggave van het door hen betaalde lesgeld ad 20 voor deelname aan den applicatie- cursus te Alkmaar. Burgemeester en Wethouders stelden voor alleen den heer P. Kohne een vergoeding te geven van 10. De voorzitter zegt, dat de minder- heid van B. en W. voorstelde ook aan den heer Stuffers de gevraagde vergoeding te ge ven. De heer Hart vraagt naar de reden, waarom werd voorgesteld aan den heer Stuf- ;:ers geen vergoeding te geven. Beide hebben toch evenveel gepresteerd en verdienen dus eenzelfde vergoeding. Spr. noemde de vergoe ding een moreele verplichting, zoowel tegen- over den een als over den ander. Spr. noemde het voorstel onreeel. Weth. J. Visser noemde het halen van een diploma in het voordeel van den onder wijzer en niet van de gemeente, zooiets is de financieele positie van het H. d. Sch. beter dan die van den heer Kohne. De heer Mulder onderschrijft 't betoog van den heer Hart. De v o o r z. zegt ook te staan op't stand punt van den heer Mulder; het verschil in den maatschappelijken toestand van aanvra- gen moet buiten beschouwing gelaten wor den. Het voordeel is zoowel aan den onder wijzer als aan de gemeente, zoodat beide een gedeelte van de lasten moeten dragen. De heer Hart wees er op, dat de onder- wijzers 78 uren vrijen tijd hebben opgeof- ferd en oordeelde een volledige vergoeding billijk. Spr. stelde voor beide aanvragen. de voile 20 vergoeding, te geven, dan staan we gelijk in houding met andere gemeenten. Het voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen. De heer Mulder stelde voor beiden 10 te geven, welk voorstel, met alleen weth. J. Visser tegen, werd aangenomen. Op een verzoek van den heer W. van Schaik alhier om subsidie voor het overzet- veer onder dezelfde voorwaarden als aan P. Sikkes is verleend, ingaande 1 Mei 1929, werd na toeiichting van den voorzitter z. h. st. goedgunstig beschikt. Een wijziging begrooting 1928 en 1929 in welke laatste de onkosten van den laatsten brand zijn opgenomen, werd z. h. st. goedge keurd. Aan de orde was hierna de aanbeveling van B. en W. voor de benoeming van een lid in de Commissie van toezicht op het lager* onderwijs1. Mevr. N. KikkertKostelijk; 2. Mej. G. de WaalKoning. Eerstgenoemde werd benoemd met 4 van de 6 uitgebrachte stemmen; 2 stemmen wa ren bianco uitgebracht. Aan de orde was de vaststelling van het verhoudingscijfer der plaatselijke Inkomsten- belasting voor het dienstjaar 1929/1930. B. en W. stelden voor verlaging met 0.15 en het verhoudingscijfer vast te stellen op 0.85. De Voorzitter noemde het een verheugend verschijnsel, dat de belasting kon verlaagd worden. Spr. kon mededeelen, dat het batig saldo over 1928 zal bedragen 5000; voorts heeft de einduitkeering van de Belastingen 2700 bedragen; dua ook een meevallertje. Gezien den gezonden stand van de gemeente- financien, adviseerde men aanneming van het voorstel van B. en W. De heer Groen, was aanvankelijk bang, dat de verlaging der belasting te ver ging, doch kon zich, na de toeiichting van den voorzit ter, volkomen met het voorstel van B. en W. vereenigen. Na nog eenige discussie werd z. h. st. het voorstel van B. en W. aangenomen. Tenslotte kwam aan de orde een voorstel tot het aangaan eener geldleening van ten hoogste f 25000 tegen een rentetype van hoogstens 5 pet., af te lossen in jaarlijksche termijnen van 1000 ten behoeve van: a. be- taling van den aangekochten grond, benoo- digd voor het nieuw te bouwen raadhuis; b. nieuwbouw raadhuis en c. aankoop meubilair nieuwe idem. B. en W. legden hierbij over de teekening van het nieuwe raadhuis, gemaakt volgens het plan van den bouwkundige L. Visser, alhier. Laatstgenoemde was wegens tijdgebrek nog niet in de gelegenheid de vol ledige cijfers met betrekking tot den bouw te geven. Met het oog op den goedkeurings- termijn van Ged. Staten kwam het ons ge- wenscht voor aldus te handelen. De voorloo- pige raming is ons college bekend. B. en W. hebben zich echter voorgenomen binnen de grenzen van genoemd bedrag alles uit te voeren wat met deze aangelegenheid in ver band staat. Het college za! in de eerstvol gende vergadering, in ieder geval voor met den bouw begonnen wordt, den raad volledjg op de hoogte te stellen met het bestek etc. (De raad ging in comite.) Ten aanzien der gqjdleempg boden B en W/. cJ/jesuje&fnoztesi "uutcLVet VcrNBtl wtrtldbollecjci act bet »o« PP dea tinwea komcadea woordco wedatrtjd. Voor H.H. Winkeliers verkrijgbaar bij de grossiert Fa. JAN BAK, Alkmaar F. S. DE WAAL, Zaandam.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9