-9- -M, Dat benauwde gevoel Foster's Maagpillen den tot klacnten en bekeuringen dan voor- heen bij den ouden toestand. Thans was het weer de oude beer G. v. N., een nog kranig rentenier en wielrijder, die op 4 Mei aldaar op zijn rijwiel de linkerzijde van den weg had gehouden. De welbespraakte grijsaard trachtte zijn rechterlij auditorium te over- tuigen, hoe moeielijk het daar was en hoe dikwerf daar gezondigd wordt, doch de kan- tonr. gaf hem gemoedelijk in overweging in den volgenden winter bij de kachel de motor en rijwielwetwet eens te bestudeeren en legde 3 boete of 3 dagen op. DE MAGNETISEUR J. F. v. d. P. IN VERZET GE KOMEN. De heer J. F. v. d. P., magnetiseur te Am sterdam, de vorige week bij verstek veroor- deeld terzake het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde te Limmen tot 10 boete of 10 dagen hechtenis, wat betrof de zaak mej A. H., huisvrouw C. M. en f 25 boete of 25 dagen met betrekking tot de behandeling van mej. C. V., huisvr. C. M. en 25 boete of 25 deze vonnissen in verzet gekomen en thans bij de hernieuwde behandeling in persoon verschenen met mr. Rits, advocaat te Am sterdam, als raadsman en verdediger. In bei de zaken werden achtereenvolgens de getui- gen gehoord. Hieruit bleek als bij de eerste behandeling, dat mej. M. die als lijdende aan hoofdpijti, vruchteloos was behandeld door den plaatselijken geneesheer. Na de behande- ling door verdachte welke behandeling be- stond uit de welbekende magnetiseursgeba- ren was zij geheel hersteld en 16 pond in ge- wicht toegenomen. Wat betreft mej. H. lijdende aan zoo zij zegt, zenuw-rheumatiek in haar rechterarm, voorts aan keel en oorpijn, zij was behandeld door dr. v. Oppen en door de specialisten dr. Bruins en dr. Hoeneveld, doch zonder eenig gunstig resultaat. Na de behandeling van den magnetiseur is zij volkomen gene- zen. Verdachte gaf in beide gevallen gaarne toe, dat zijn patienten niet in levensgevaar verkeerden en hij dus buiten noodzakelijk- heid heeft gehandeld. Aan de getuigen had noch verdachte noch zijn raadsman iets te vragen. Medicijnen zijn door verdachte niet ver- strekt. De ambtenaar neemt aan, dat alleen suggestieve handelingen zijn gepleegd, doch wijst er op dat verdachte ook in sommige gevallen inwendige middeien verstrekte, zoo- als hij trouwens nu zelf in hooger beroep heeft erkend. Dat die middeien niet altijd zoo onschuldig zijn, blijkt uit het feit, dat vol- gens een door dr. v. Oppen ingesteld onder- zoek in een aan een juffrouw verstrekt drankje arsenicum is aangetroffen. Voorts bracht de ambtenaar nog eens ter sprake het geval in Limmen, waarin verdachte als pa tient in behandeling heeft genomen een ver- soon, lijdende aan een open beenwond. Deze is gedurende die magnetische behandeling aan de gevolgen van die been- aandoeniug overleden. De ambtenaar persis- teerde dus bij zijn reads gedanen eisch, achtte het vonnis juist gewezen wat de motiveering doch niet wat de straf betrof en vorderde alzoo bekracntiging, doch oplegging van een geldboete van 2 maal 100 boete of 2 maal 100 dagen hechtenis. De verdachte protesteerde verontwaardigd tegen dit requisitoir en zeide, dat de ambte naar erg persoonlijk was, door telkens dat geval met doodeiijken afloop te noemen, welk geval met deze zaken niets te maken had. Aangezien verdachte zach a-1 sprekende meer en meer opwond, gaf de kantonrechter hem in overweging liever van het woord af te zien voor het hem werd ontnomen. Hierop kreeg inr. Rits gelegenheid tot het houden van een uitvoerig, zakelijk en werke- lijk sciiitterend pleidooi. Verdediger ving deze pleitrede aan met te betoogen, dat de ambtenaar onjuist en ten onrechte meent, dat hier geen noodzaak. aanwezig was, terwijl het ckudelijk uit der, mond der behandeloe getuigen is vernomen, dat zij bij verschillen de andere doktoren en specialiteiten geen ge- nezing hc-bber. gevonden. Pleiter noemde dit trots de jurispondenfie wel degelijk nood- zaak. Voorts noemde pleiter het opmerkelijk, dat voorheen van strafvervolging van magneti seur* geen spoor is te vinden. Dat is eerst be- goanen in 101 i met de verc 'cieeling van een 3r:agnetiseererKi slationschef uit Haariem, die deze gave abfoiuui niet als een bedrijf be- zigdc. Dan yestigde pleiter de aandacht op een bcvangrijke en opzienbarende brochure, ge- schrereu door mr. jhr. van Holtentot Echten, waarin sen krachtig pleidooi werd gehouden voor het goed recht van menschen om hun lujzondere geneeskrachtige gaven te gebrui- ien ret genezing der lijdende menschheid. I>ze brochure is zoo wel in jurisdische als in rechteiijke kringen met ingenomenheid ont vangen. Pleiter wees voorts op vooraanstaan- de personeu als prof. Domela Nieuwenhuis die rch in deze aangelegenheid hebben gei'n- tcresseerd. Hei is zeidzaam, dat een magneti seur woixJt veroordeeiti. Velc arisen verwijzen hun patienten naar eer, magnetiseur. Het is on'nerkeltfk dat verdachte 5 jaar lang zijn t'foep ongestoorci heeft kunnen uiioefenen en thans a tort ei a havers wordt vc-rvolgd Verdediger is met een voorcaam strafrecht- kenner van meeniiig, dat verdachte niet is een genezer. maar een geueesmidde!, dat men koopen kan. zooals men een a.-pirientje koopt er gebntiicr, wanneev men zich niet wel ge voel t '-leiter icieveerde nog dat de moderne jon- gete arisen met betrekking tot het magnetis- iie een meer weiwillende houding aannemen. dan oudero medici. Hij vestigde voorts de sar/ncht den beroemden dr. Metzger die van 7<*°r g"- inge werkzaamheden het tot een beroemd niedicus bracht en wiens magneti ache gavr.u hem een weieldveruiaarueii naatn Vpfgd^LL Verdediger stipuleerde, dat na het conflict met een agent van politie verdachte steeds wordt vervolgd. Hij heeft hem onderhouden en hij heeft beloofd in't vervolg geen inwen dige middeien vcor te schrijven, doch zich alleen tot het magnetisme te bepalen. Dan nog las pleiter voor een loffelijk attest van 14 dankbare patienten, die door verdachte zijn genezen, een attest dat pleiter voorzichtig- heidshalve niet zal deponeeren. Ten slotte uitte pleiter de verwachting, dat de kanton rechter, die, naar pleiter meende, uit de moti veering van zijn vonnis niet onsympathiek staat tgenover verdachte als magnetiseur, de- zen zal vrijspreken. De ambtenaar, mr. Brueijs Tack, kwam met kracht op tegen pleiters voorstelling als zou het conflict met de Alkmaarsche politie en zijn veroordeeling door het Hof tot slechts 80 cent boete, de oorzaak zijn van de vervol- gingen. A1 de vervolgingen zijn trouwens wegens feiten, gepleegd te Limmen en houden dus met het gebeurde te Alkmaar geenerlei verband. Bij den dekter te Limmen heeft zich een juffrouw vervoegd, die door verdachte was behandeld en wie hij medicijnen had voorgeschreven, welk vocht na onderzoek zooveel arsenicum bevatte, dat de patient na 3 maanden perse zou zijn bezweken. De amb tenaar wil niet pertinent tegenspreken, dat er onder beroepsmedici ook wel kriiideniers worden aangetroffen Mr. Rits interrumpeerde lachend tot de pers: „Zet dat maar niet in de courant De ambtenaar persisteerde ten slotte bij zijn requisitoir en werd door verdediger nog uitvoerig op enkele punten beantwoord. De kantonrechter zal over 14 dagen uit spraak doen. NIET FOTOGRAFEEREN ZONDER VERGUNNING De lQ-jarige beroepsiotograat A M. J uit Den Haag was op 22 Mei te Aikmaar gever- baliseerd wegens het uit hoof Je van zijn be roep fotografeeren op den openbaren weg de Langestraat zonder vergunning. Verdachte werd heden terechtstaande, bijgestaan door zijn compagnon S. v. Gelder als gemachtigde Deze betoogde, dat het hier gold de o'e- monstratie van een nieuw soort fototccstel. De foto werd genomen en dan aan den ge- fotografeerde een reclamekaart uitgereikt. In andere plaatsen was zijn toestel, onder meer te Dordrecht, in beslag genomen, doch weer teruggegeven en had men niets meer van de zaak gehoord. Zoowel ambtenaar als kan tonrechter waren echter van meening, dat men hier wel degelijk te doen had met een winstjagend bedrijf en verdachte werd ver- oordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. De kantonrechter waarschuwde de foto- grafen voorzichtig te zijn, daar het hun wel eens hun toestel kon kosten. NADEELIGE NALAT1GHEID. Een te Krommenie wonend 38-jarig koop- man G. S. stond terecht op grond dat hij 25 Mei op den Kennemerstraatweg te Alk maar buiten noodzaak met zijn motor het westelijk rijwielpad had bereden. Verdachte erkende zulks royaal. doch gaf als veront- schuldiging op, dat hij komende vanuit de Kruis- of Muzieklaan links en rechts het verkeer had geobserveerd, doch niet op het al te duidelijke had gelet. Hij verkeerde dus in de veronderstelling niet op een rijwielpad te rijden. In justitieele spheeren echter geldt niet als regel: onwetend zondigt niet, maar onbekendheid met de wet strekt niemand tot verschooning, zoodat onze onachtzame mo torist tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis werd veroordeeid. heeft niet mogen baten, doch bij wet zal toch uitgemaakt moeten worden of het onteige ningsplan, dat ter uitvoering moet worden opgemaakt, zal worden goedgekeurd. Daar op heeft Castricum haar oog gevestigd en nu hebben wij nog niet de zekerheid dat zulks het geval zal zijn, d. w. z. dat zonder meer het ernstig bezwaar van Castricum zal worden voorbij gegaan. Ter zake zijn de noodige maatregeien getroffen en het komt ons voor dat reeds hangende deze uitspraak wel wat voorbarig wordt gehandeld door reeds uitvoerende maatregeien te nemen voor dat het plan tot onteigening is aangenomen. Men is thans begonnen aan het leggen van de telefoonkabel van den rijksweg naar het postkantoor in de Burgem. Mooijstraat. Het werk is noodig om het kantoor op te nemen in de intercommunale verbindingen, welke in verband met de electrificatie van de spoorlijn tot Alkmaar ondergrondsch moe ten worden gemaakt. ZTJIDSCHARWOUDE. De afdeeling Zuid-ScharwoudeBroek op Langendijk bereidt zich voor om den ouden van dagen (rentetrekkers) andermaal een gezelligen dag te verschaffen Wij vernemen dat 18 eigenaars van auto's welwillend deze voertuigen zullen afstaan. De meeste oudjes kunnen zich nog levendig herinneren de ge- noeglijke uitstapjes van vorige gelegenheden, en verbeidden met spanning den 6en Juni a.s. Niet alien kunnen geplaatst worden in de beschikbare auto's. Ook de firma Kok en Tuinman zal met een autobus een deel der ouden van dagen voor haar rekening nemen Daartoe uitgenoodigd zal ons Fanfare- corps „Kunst Na Arbeid" op 8 Juni een concert geven op het feestterrein van het concours te Noord-Scharwoude, vanwege den R. K. Bond van Harmonie- en Fanfarege- zelschappen. Bitmenland Pi^ovinciaal nieuws HEILOO. De minister van Waterstaat heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den hc:r Th. B. Brand om bezuiden de Zevenhuizerlaan tot Kapel een lijn aan te leggen voor radio- distributie. De minister zegt, dat aan de firma Kluijver alhier toestemming is verleend voor de ge- heele gemeente. Echter is voor aansluiting be zuiden de Zevenhuizerlaan een extra betaling noodig, omdat het net daar niet rendabel is. Zoodra er een aanvrage uit dat gedeelte komt en men bereid is de extra kosten te betalen, zal genoemde firma de draden aanbrengen De heer Brand deelde ons mede, dat dit be- drag voor Kapel pl.m. 20 bedraagt. Vrijdagmorgen werden aan de veiling „St. Willebrordus" de eerste late aardbeien (Amazone) aangevoerd door den heer J. Lakeman. De vrucht, eer, kasproduct, was. hoewel nog wat bleek, moot en flink van stuk. De opbrengst was f 0.67 per doosje of onge- veer 4 cent per stuk. DIRKSHORN. Donderdagavond werd ten huize van den heer D. Bruin een vergadering gehouden ter bespreking van het jaarlijksche schoolfeest al hier. De vergadering was slecht bezocht. De voorzitter, de heer Van der Laan, heette de aanwezigen welkom en legde daarna over de rekening van het verleden jaar gehouden feest. De ontvangst bedroeg f 231,50, de uitgaaf 153,75, batig saldo 77,75, hetwelk bij de reserve wordt gevoegd. Na eenige bespreking wordt besloten, met de klassen 1 tot 5 een rijtoer te maken naar Bergen en Schoorl op Vrijdag 21 Juni en met de hoogste klassen een bezoek aan Amster dam te brengen. Enkele personen stelden zich weder welwil lend beschikbaar voor het presenteeren van lijsten bij de burgerij, waarop kan worden geteekend voor zeker bedrag, benevens voor voor paard en rijtuig. Het reisje naar Amsterdam zal op een na- der te bepalen dag plaats hebben. Bepaalc! werd, dat de nu gevormde commissie Donder- dag a.s. weder zal vergaderen. CASTRICUM. Wij lazen dezer dagen een bericht dat het gemeentebestuur van Limmen aan de provin- cie heeft overgedaan den z.g.n. Nesdijk en zulks in verband met den aanleg van den primairen provincialen weg van Amsterdam door de Zaanstreek naar Alkmaar. Het gemeentebestuur van Castricum heeft met kracht en klem geprotesteerd tegen het uitvoeren van het plan zooals de prov. wa terstaat dat wil en zich zelf groote offers willen getroosten indien de bedoelde weg te- genover dec L lakers weg zal uitkomen. Dit INCIDENTEN BIJ EEN BEGRAFENIS. Nasleep van het Haagschs drama De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van vrouw B., die Donderdagavond door haar man in haar woning in de Faber van Riemsdijkstraat te Den Haag met vier revolverschoten werd gedood, heeft tot ver- schillende pijnlijke incidenten aanleiding ge- geven, zooals we ze op een begrafenis nog nooit eerder hebben medegemaakt, zegt de Crt. Nadat de gerechtelijke schouwing van het lijk van den verslagene in het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal had plaats ge- had. was er geen bezwaar meer tegen de be grafenis. Deze had plaats gistermorgen op de Israelitiesche begraafplaats aan den Leid- schen straatweg te Wassenaar. Om circa kwart na elf vertrok de stoet van 1 het gemeente-ziekenhuis, in de omgeving waarvan zich een talrijke menigte had opge- steld, terwijl vele agenten en rechercheurs aanwezig waren ter handhaving van de or- de. De lijkauto werd gevolgd door zes auto's uitsluitend met familieleden van het slacht- offer, daar men ten gevolge van de zeer ge- spannen verhoudingen met de familieleden van den man, deze niet bij de begrafenis wenschte toe te laten. Van de kinderen van de vrouw volgde alleen de 16-jarige zoon, tegen wien reeds bij het vertrek door tal van tceschouwers bedreigingen werden geuit, otn- dat hij partij voor zijn vader had getrokken. Van alle bewoners van de Faber van Riemsdijkstraat was een .eenvoudige kraos meegekomen als laatste eerbewijs aan de na- gedachtenis van de verslagene. Op de begraafplaats te Wassenaar, waar zich reeds velen hadden opgesteld, waaron- der marechaussees en gemeentepolitie van Wassenaar benevens rechercheurs, kwam men tegen twaalf uur aan. In het Reinigingshuis hadden de gebruike- lijke ceremonien plaats, waarbij de rabbijn Van Gelder uit Den Haag op verzoek der fa- milie slechts een kort woord aan de nage- dachtenis van vrouw B. wijdde. Hierna werd de kist naar het graf gedra- gen. Onderweg werd eenklaps de 16-jarige zoon, die weenend achter de lijkbaar van zijn moeder liep, door twee rechercheurs vastge- grepen en onder groote ontsteltenis der om- standers uit den stoet verwijderd en een tien meter ter ziide genomen, waar hij ten aan zien van iedereen werd gefouilleerd. Er was n.l. der politie tijdens de begrafenis toege- fluisterd, dat de jongen wapens in zijn bezit zou hebben, hetgeen ten eenenmale fantasie bleek te zijn. Daarna mocht hij zich weer bij den stoet voegen, hetgeen hij hevig snikkende deed. Het was wel een zeer pijnlijk moment. Hoewel de rabbijn gezegd had, dat er niet gesproken mocht* worden, trad ondanks zijn protest een broer van de overledene naar vo- ren, de heer A. S., die een korte toespraak wilde aanvangen. Toen hij zijn eerste woorden uitte, drong plotseling de zoon van het slachtoffer naar voren en riep hevig ontdaan: „Hier mag niet gesproken worden". Enkele rechercheurs ver- wijderden den jongen en wilden hem niet meer bij de begrafenis toelaten, maar op het protest van een der Israeliet. voorgangers die zeide dat de oudste zoon er bij moest zijn, inocht hij zich weer tusschen de anderen voegen. De heer S. vervolgde daarop zijn toespraak en herinnerde er aan, 'hoe zijn zuster een gewelddadige dood was gestorven, maar dat geen gevoelens van wraak de harten vervul- den. „Wel van bitterheid jegens den moorde- naar en zijn eventueele medeplichtigen" al- dus spr. Als de gestelde machten, de gezags- organen, hun taak hadden gekend en de ge- vraagde bescherming hadden verleend, zou spr.'s zuster nog in leven zijn geweest. Maar de gezagsorganen waren volgens spr. doof gebleven voor de klachten. Gelukkig dat zijn oude moeder dit niet heeft mogen beleven, want stellig zou zij het niet hebben over- leefd. „Ook mijn overleden zuster, heeft geweten dat het komen zou", zei spreker. „Ondanks dat is zij toch voortgegaan met te trachten haar boeien te verbreken en als een schip dat in het gezicht van de haven strandt, ben jij gesneuveld", riep hij uit. „We zullen ons met pijnigen met de vraag: waarom? We zijn vragensmoe. Een gelofte doen we je, Rachel, dat jij een aansporing .voor ons bent om te strijden voor de tecfetep Schotache havermout - Gezond-Voedzaam-Zuimg van de geknechte gehuwde vrouw. Wij verze- keren je, dat we zullen vechten om je kinde ren, die nu in handen zijn gesteld van je bitterste vijanden, die nu de resultaten zien van hun handelingen. Nog zijn je vijanden niet tevreden. Ze zijn reeds begonnen je na- gedachtenis te besmeuren. Maar wij zullen je beschermen, wees daarvan verzekerd. De ze strijd zal levensgevaar lijk zijn, want ook ons is 't lot beloofd dat jou beschoren is". (Beweging). Namens de familie, rust zacht, aldus ein- digde spreker, waarna een der broers zoo overstuur geraakte dat hij moest worden weggeleid. Hierna wierp eerst de zoon eenige schop- pen aarde op de kist, gevolgd door de ove- rige familieleden. Toen daarop het ritueele handenwasschen zou plaatsvinden, weigerde de familie den oudsten zoon hierbij toe te la- ten. Door het ingrijpen van een der voorgan gers werd dit echter belet en kon hij snik- kend aan de ceremonie deelnemen. Nadat nog enkele gebedsplechtigheden wa ren verricht, reden de auto's weder voor. De zoon moest alleen in den eersten auto plaats nemen, daar de andere familie weigerde met hem mee te rijden. EEN VERDWENEN EFFECT. Een houder van een safe van de Spaar- bank aan den Singel te Amsterdam, kwam tot ontdekking, dat een effect van 1000, dat hij, naar hij meende in die safe had gelegd, weg was. Daar het onmogelijk is, dat het stuk uit het gesloten kistje is gestolen is het waarschijnlijk dat de eigenaar bij een vorige gelegenheid heeft vergeten het weg te leg gen, zoodat een onbevoegde het in handen kan hebben gekregen. NOG EEN SUIKERFABRIEK STOP- GEZET. Wegens gebrek aan bieten zal de suiker- fabriek „Frisia" te Franeker den komenden lierfst niet werken. Het vaste personeel is gedeeltelijk ontslagen. De met bieten beteelde oppervlakte in 't Noorden is ongeveer 30 pCt. kleiner dan het vorige jaar, zoodat ook al werkt Frisia niet, de beide andere fabrieken nog maar een ge- deeltelijke campagne zullen kunnen maken. HET CONFLICT IN DE HOUT- INDUSTRIE. De staking bij de firma P. Rot Czn. opgeheven. Met overgroote meerderheid van stemmen heeft het personeel van de N.V. Houthandel v/h P. Rot Czn. te Westzaan besloten het werk weder te hervatten. Het door Elburgers geloste hout, dat door de stakingsleiding besmet was verklaard, zal eveneens door hen in de loodsen worden opgeslagen. Alle arbeiders zullen zonder onderscheid weder door de firma Rot dienst worden teruggenomen. NEDERL. R. K. MIDDENSTANDS- BOND. Het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Mid denstandsbond heeft in verband met het voornemen van den minister van Arbeid, H. en N. om met een werktijdenbesluit van win- kels, ingaande 1 Januari 1930, te komen, den minister verzocht, vast te houden aan zijn oorspronkelijk voornemen om een werktijden besluit niet dan in vereeniging met een win- kelsluitingswet in te voeren, subsidiair om advies te mogen uitbrengen over het ontwerp Werktijdenbesluit, zooals het zal luiden bij invoering, los van een Winkelsluitingswet. Aan dit verzoek is door den minister g?en gevolg gegeven. DE LANDARBEIDERSSTAKING IN HET OLDAMBT. Het relletje te Finsterwolde Het stoffelijk overschot van den bij de rel- letjes te Finsterwolde op Dinsdagavond j.l. doodgeschoten Simens, zal niet vandaag, zoo als aanvankelijk was bepaald, worden ter aarde besteld. De justitie heeft het lijk nl. in beslag genomen. Naar het gebeurde zal een nader onderzoek worden ingesteld. HUISARBEIDSWET. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft benoemd tot voorzitter en leden van de commissie, welke aan den Raad prae- advies zal uitbrengen omtrent het vooront- werp van een huisarbeidswet: tot lid en voor zitter prof, in I. P. de Vooys; leden prof. dr. H. W. C. Bordewijk, mr. A. M. Engels (ad- viseerend lid), Th. de Groot (R.K. werkl. Verb.), T. van der Heeg (N.V.V.), A. van der Heyden (C.N.V.), W. van der Hoeven (N.V.V.), mej. mr. C. Frida Katz, mej. dr E. Kleerekoper (adviseerend lid). T. E. Kor- sel (N.A.S.), A. Merkx (R.K Midd.b.), mr. A. N. Molenaar (Verb. v. Ned. Werkg.), mr. J. J. M. Noback, mr. B. J. M. van Spaendonck (R.K. Werkg. Ver.), dr. J. van den Tempel,.W. Wessel Bzn (Kon. Ned. Midd.b.), mr. J. Westhoff en C. J. Ph. Zaal- berg. verzameling. De bisons en de gnoes, de wil de paarden en de kangoeroes, do wisents en een scliat van het merkwanrdigsi gcvogclte trekken er hen al evenzeer heer.,' als cie merk" waardige verzameling planten (biiv. talrijke soorten groen blijvende eiken, die hmr bijeer is gebracht. Hoe het mogelijk is, dat het genieenitbe- stuur van 's Graveland dit alles met onder- gang kan bedreigen ter wilie van een paar inwoners en een weinig belastinggeld meer is een iaadsel. lalrijk zijn reeds de protesfen geweest van verschillende landelijke organi- saties, die hebben willen pogen een brokie natuur te redden en zelfs de eigen adviscurs der gemeente hadden aangeraden fabrieks- bouw naast „Gooilust" niet toe te staan. Maar een kortzichtig gemeentebestuur wist beter! De kininefabrikant wil blijkbaar de bcslb- sing van den Raad van State niet afwach- ten, en is reeds met de eerste werkzaamheden begonnen. De heer Blauw, de eigenaar van „Gooilust", heeft hem thans per exploit doen aanzeggen, dat bij den Raad van State door hem beroep is aangeteekend, en een dcrge- lijk exploit heeft hij ook bij het gemeentebe stuur van 's-Graveland doen uitbrengen. Uit alle deelen des lands ontving de heer Blauw talrijke betuigingen van sympathie. AMBACHTSSCHOOLKAARTEN. Geen nieuwe regeling voor meisjes. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, mevr. BakkerNort betreffende wederinvoe- ring van de vroegere regeling omtrent am- bachtsschoolkaarten voor spoorreizen voor meisjes, die een vakschool bezoeken hebben de min. van Onderwijs, K. en W. en van Water staat geantwoord, dat de directie der spoor- wegen gedurende eenige jaren bij het ver- strekken van ambachtsschoolkaarten aan leerlingen van nijverheidsscholen voor meis jes een ruimer maatstaf heeft aangelegd dan waartoe zij volgens 34 van het Tarief voor abonnementskaarten feitelijk verplicht was. Nu hierop al meer een beroep gedaan werd om deze kaarten ook voor allerlei andere cate- gorieen van leerlingen te verkrijgen is zij tot een stipte toepassing van die 'S 34 terugge- keerd. De min. v. Onderwijs betreurt het, dat als gevolg hiervan niet alle meisjes van buiten, die het onderwijs aan een nijverheidsschoo! voor meisjes in de stad wenschen te volgen, voortaan meer van deze kaarten gebruik zul len kunnen maken. De min. v. Waterstaat .vestigt er evenwel de aandacht op, dat inge- voige 34 van het bovengenoemd tarief de directie der spoorwegen nu eenmaal de beslis- sing in handen heeft, of een school te beschou- wen is als een ambachtsschool. Hij is overi- gens van oordeel, dat met het oog op de lage vrachtprijzen van dit, bij de vereenvoudiging en unificatie der reizigerstarieven noode be- stendigd, uitzonderingstarief in billijkheid niet van die directie verlangd kan worden, dat zij aan het verstrelcken van die ambachts schoolkaarten uitbreiding geeft buiten de vakopleidfng in eigenlijken zin. RUPSENPLAAG IN OOSTELIJK BRABANT EN LIMBURG. In Oostelijk-Noord-Brabant en Limburg heerscht op het oogenblik een geweldige rup- senplaag, waarbij de Hollandsche en Ameri- kaansche eiken het vooral moeten ongelden. Rijen boomen zijn op vele plaatsen geheel kaalgevreten. Te Helmond staan op den Aarle-Rixtelschen weg vele boomen van hun bladerin beroofd. Ook de stadparken hebben van de plaag te lijden. Wanneer de boomen kaal zijn. trekken de dicren in lange proces- sies op de huizen af. Op soinmige plaatsen zien des morgens de deurpaneelen bruin van de rupsen. Men heeft hier te doen met de bestaard-zii de-rups. OPLICHTING De politie te Voorthuizen heeft procesvefc fcaal opgemaakt tegen een jeugdig lar.dbou wer, die op de markt aldaar den eierhande- laar F. Bos, te Barneveld, voor ruim 1800 eieren heeft opgelicht. De landbouwer had zijn eieren verkocht en, na telling daarvan, achter het getal een cijfer gezet, zoodat hij, in plaats van voor 200, voor ruim 2000 eie ren geld ontving. Bovendien had hij een val- schen naam opgegeven. EEN SCHOT. Zateraagochtend werd de bestuurder vat een auto, bij Diemerbrug, plotseling opge- schrikt door de verbrijzelifcg van cie voorruit van zijn wagen. Blijkbaar was de ruit ver- nield door een kogel uit een flobertpistool Waar de schutter zich had verscholen en wie hij was, is niet met zekerheid gebleken. HET BEDREIGDE GOOILUST. De gemeenteraad van 's Graveland heeft aan een aanvrager verlof ge geven tot het bouwen van een kininefabriek naast het terrein van „Gooilust", waardoor, naar velen vreezen, de merkwaardige verza meling planten en dieren ernstig zal worden bedreigd. Van overal uit heel de wereld hebben zoologen en botanici zich reeds verlustigd in den aapbUk dezer in haar snort eenkre STAKERS ALS BRUIDSJONKERS. Een werkwil'ige (kantoorbediende) in het houtbedrijf te Zaandam, die te Purmerend ;n het huwelijk zou treden, zag zich aldaar, zeer tegen zijn zin, in het midden van de belang- stelling geplaatst. Een troep stakende houtbewerkers uit Zaan dam postecrde zich voor het huis van de bruid, terwijl eenige tientallen stakers zich voor het stadhuis hadden opgesteld. Zoodra het bruidspaar verschenen was, werd het met kreten begroet. De woorden onderkruiper o.a waren duidelijk te verstaan. Geescorteerd door dezen trce-i kwam men aan het stadhuis, waar de politic ar een goede afzetiing ge- zofgd had. He, iruidje was zeer ender den indruk. HET PENSIOENFONDS VOOR HEY DRUKKERSBEDRIJF. Naar men weer, bestond het plan het pen- sioenfonds voor het boekdrukkersbedrijf met ingang van 1 Jul; a.s. in werking te doen treden. Thans verluidt, dht hierin vertraging zrl komen, doordat van werknemerszijde cm- s.ige bezwarcn tegen het fonds werden geop- pcrd Er is oa een lan^elijk agitatiecomiW cpgericht met het doel de invoering te verijde- len. Een der grieven moet hierin bestaan, dat alien, die onder collectief contract werken, vrrplicht zouden worden aan het fonds bij te dragen op straffe van royement. De hoofdbe- sturen der werknemersorganisaties hebben in- tusschen verklaard de noodige maatregeien te zullen nemen om zoo spoedig mogelijk de fcndsnlannen uit te voeren. De leden-werkge- vers der pensioencommissie hebben niedege- deeld, tot 1 September a.s. te zullen aanblij- ven teneinde de beslissing der werknemers af te wachtea. als gevolg van slcchtc spijivertering. zal spoe- dig vtfdwijncn na ge- bruik van Poster's Maag- pillen. het laxeermiddel bl) uitnemendheid. Alom verkritgbaar A 0.65 per Bacon. in

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6