Geneeskundige bfieven. m Kerk en school ARBEIDERSHOOGESCHOOL. Het ontwikkelingswerk in de r.k. arbeidersbeweging. Naar „De Volkskrant" verneemt is de tommissie, welke het R. K. Werkliedenver bond had ingesteld ter bestudeering van het vraagstuk der arbeidershoogeschool, tot de volgende voorstellen gekomen: Het R. K. Werkliedenverbond roepe als stichting in het leven de „Sociale Hooge- school der Katholieke Arbeidersbeweging De Sociale Hoogeschool is de centrale van het ontwikkelingswerk in de arbeidersbe weging- Zij bereidt voor, leidt en beheeit vierjarige plaatselijke cursussen en geweste- lijke leergangen voor de opleiding van plaat selijke bestuursleden, benoemt de docenten, neemt de examens af en geeft diploma's. Zij biedt een tweejarige internaatsopleiding voor toekomstige arbeidersleiders en geeft daar- naast gelegenheid tot speciale functies te worden opgeleid. Zij regelt regionale cursus sen voor arbidersleiders in functie met een algemeen ontwikkeld en speciaal gedeelte. Zij wordt bestuurd door een mad van beheer, waarin naast vertegenwoordigers van het R K Werkliedenverbond als leden benoemd werden de directeur en secretaris der school. De wetenschappelijke belangen worden aan een curatorium toevertrouwd, waarin des- kundigen zitting hebben. Met de dagehjk- sche leiding van het onderwijs is de directeur belast, daarin bijgestaan door den secretaris De secretaris moet over voldoende ontwik keling en practische ervaring in de arbeiders beweging beschikken. De directeur geniet een jaarlijksch honorarium, terwijl de secretaris in bezoldigden dienst werkzaam is. Begon- nen wordt met de plaatselijke en gewestehjke cursussen, terwijl de aanvullende opleiding van arbeidersleiders in functie_ tegelijkertijd ter hand wordt genomen. Het internaat voor opleiding van toekomstige arbeidersleiders en de opleiding voor speciale functies wordt ge- leidelijk voorbereid. De commissie werd gevormd door prot. mr. P. J- M. Aalberse, voorzitter; prof. mr. dr. Ch. Raaymakers S. J., dr M. J. Verhoe- ven, Henri Hermans, P. J. S. Serrarens, Alb. M. van der Meijs, B. Berendsen en G. D. Zegers, secretaris-rapporteur. PRINS HENDRIK. Bezoek aan Mecklenburg. Ter bijwoning van een familiefeest, dat gegeven zal worden ter gelegenheid1 van de 25-jarige echtvereeniging van den gewezen groot-hertog van Mecklenburg-Schwerin, zal de prins zich Woensdag voor twee dagen naar Ludwigslust begeven. Den 8sten is de prins terug voor het bezoek van de kon. familie aan Amsterdam. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. De bioscoopkwestie besproken in den Tilburgschen gemeente- raad. De heer J. van Rijzewijk besprak in de iongste raadsvergadering van Tilburg het zuidelijk-bioscoopconflict. Hij stelde devraag of het wenschelijk is, dat Tilburg langer bij de Munt hoek Vijzelstraat te Amsterdam officieel en feestelijk geopend met een grootsch diner-dansant. Een konstabel van de Stoomvaart Mij. „Nederland" heeft op de Javakade te Am sterdam vier Chineesche stokers aangehou- den, verdacht van smokkelarij van 22 K.G. ruwe opium. De heer P. Koster, geboren te Boven- karspel, is Vrijdag te Amsterdam bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op proefschrift „Hoorn in de middeleeuwen." Donderdag op Sacramentsdag, werd evenals andere jaren na een plechtig H. Lof en processie getrokken over't kerkplein en door den tuin van de r. k. pastorie te Castri- cum, langs de begraafplaats naar de grot van Lourdes, welke mede in den tuin van den pastoor is gebouwd. Een groot aantal gelovigen, zoowel mannen als vrouwen was aanwezig, waaronder we opmerkten den burgemeester in ambts- gewaad en de kerk- en armmeesters. Het H. Sracrament werd gedragen door den pas toor, terwijl kerkzangers en de fanfare van het patronaat zorgden voor uitvoering van kerkelijke gezangen. De orde was in goede handen zoodat alles zonder stoornis plaats had. Na terugkeer in de kerk volgde de ge- bruikelijke zegen. Ds. H. J. Hak te Alkmaar komt voor op het drie'r.l voor herv. predikant te Water- graafsmeer. PREDIKANTSTRACTEMENTEN IN NOORD-HOLLAND. Actie tegen den Raad van Beheer De Vereeniging tot verbetering van de pre- dikantstractementen in de Vrijzinnige herv. gemeenten in Noord-Holland heeft dezer da- gen onder leiding van den heer V. Kay een vergadering gehouden ter behandeling van het bestuursvoorstel om het besluit van 1924, geen gemeenten te steunen die voldoen aan den Raad van Beheer, in te trekken. De voorzitter deelde mede, hoe het bestuur tot dit voorstel is gekomen, en dat het thans het geestelijke belang van eenige gemeenten boven alles wilde stellen. Het proces tegen de Synode betreffende het ingrijpen in het gelde- lijke beheer van de gemeenten, welk recht de Synode zich heeft toegeeigend, kan nog lang duren. Het schipperen van den raad van be heer met aanslagen geeft een treurig beeld van zijn recht! De heer Meijer wilde gaarne eenige ge meenten helpen, al gaf hij toe dat de voor- standers van den raad van beheer daarin een zwakheid zullen zien. In de herv. kerk rusien wetgeving, rechtspraak en bestuur in een hand en die hand' moet volgens de kerkelijke wet voor twee derden een predikantshand zijn, zoodat de predikanten op geestelijk ge- bied alles te zeggen hebben. Over de finan- cieele zelfstandigheid van de gemeenten heeft de Synode nooit iets te zeggen gehad, en daarom is de raad van beheer een onwettige instelling van de Synode. De Herv. Kerk Uit Ktusland. (Nadruk verboden). HET TOONEEL IN SOVJET-RUSLAND Vo6r den oorlog wist men in Nederland vrijwel niets van het Russische tooneel. Men wist in Nederland (en in vele andere Wes- tersche landen, behalve in Duitschland dan) niet, dat het tooneel in Rusland een bloei- periode doormaakte en een hoogte had be- reikt, in vergelijking waarmede het Wester- sche tooneel als achterlijk moest beschouwd worden. Zelfs de naam van Stanislawsky, den grooten hervormer van het tooneel in Rusland, was toen in het Westen onbekend. Na den oorlog kwam hierin een zekere wijziging. De komst van het Praagsche ge zelschap, dat de menschen hier te lande in vollen ernst voor h e t Moskousche Kunst tooneel aanzagen (in werkelijkheid was het een klein groepje oud-acteurs van het be- roemde gezelschap, dat in het geheel geen recht had zich „Het Moskousch Kunsttoo- neel" te noemen en dat de Russen nooit an- ders als de „Pragenaars" noemen), heeft in de cultureele centra van Nederland zulk een sterken indruk gemaakt, dat de belangstel- ling voor het Russische tooneel plotseling ongehoorde vormen heeft aangenomen en tot zeer vermakelijke overdrijvingen geleid Intusschen was dat Praagsche gezelschap slechts een brokstuk van het Russische too neel en daarbij een dat geen contact meer met het Russische levcn in Rusland kon onder- houden en de ontwikkeling van het Russi sche tooneel niet heeft meegemaakt sinds het noodgedwongen in het buitenland bleef en niet naar Rusland on terugkeeren. Van veel meer belang dan de opvoeringen van dat gezelschap is de ontwikkeling van het tooneel in Sovjet-Rusland, dus de ontwik keling van het Russische tooneel na de revo- lutie. Wij willen hier een schets geven van deze ontwikkeling, zonder natuurlijk in details te treden, waarvoor veel meer ruimte noodig zou zijn dan een dagblad beschikbaar kan stellen. de Zuidelijke keuring blijft aangesloten? En gaat hard achteruit en voor het in vele plaat- M««j|gf|gjjj|| 1 sen te laat is moet alles worden gedaan om daarin verbetering te brengen. De afgevaardigde van Hoogkarspel sprak hierna zijn groote verbazing en teleurstelling uit over het bestuursvoorstel, want hoe men de zaak ook beziet, hulp aan welke gemeente ook is een steun voor den raad van beheer. De gemeenten ontvanger. geen hulp van den raad van beheer, en waarom zullen wij die dan overnemen? Wij moeten onze kas sterk maken, om straks, als het proces is gewon- nen, weer aan het werk te gaan. Niet wij maar de Synode draagt de schuld van het verval van de kerk en met zorg zien wij de Roomsche kerk groeien. Persoonlijk zou spr gaarne vele gemeenten willen helpen, maar de handelwijze van de Synode maakt dit on- mogelijk. De heeren Haringhuyzen en Kistemaker verdedigden hierna uitvoerig het bestuurs voorstel en vroegen dringend hulp voor hun gecombineerde gemeenten Wieringerwaard en Kolhorn. Afgevaardigden van andere kerkvoogdijen verklaarden zich ook tegen het bestuursvoor stel, en die van Wognum wilde alleen met Kolhorn een uitzondering maken. Betreurd werd dat de groote pers vele berichten ten gunste van den raad van beheer vermeldt en slechts weinige er tegen, en daarom wilde men meer propaganda. De voorzitter deelde nog mede, dat een nabijgelegen gemeente een flinke som geld heeft gekregen, en dat ce raad van beheer van het provenu wel een flink deel zal op- eischen. Spr. geloofde dat als de schenker dat geweten had, hij het geld niet zou hebben ge geven. Daar verder niematfd zich voor het be stuursvoorstel verklaarde, trok spr. onder goedkeuring van de vergadering het voorstel in. of het niet beter is, weer" plaatselijke nakeu- ring in te voeren? De voorzitter zeide het conflict te voren te hebben zien aankomen. De centrale keuring is in't leven geroepen ten gerieve van de filmverhuurders en bioscoop-exploitanten. De filmverhuurders hebben indertijd tot zelfs 10.000 subsidie gegeven voor zulk een cen trale keuring! De bedoeling schijnt echter te zijn om de na-keuring weg te werken. Immers geen bioscoophouder behoeft in zijn eigen theater eenige nakcuring te dulden. Van de 1000 films, die de Rijkskeuring heeft gekeurd van 1 Januari tot 15 Mei j.l., zijn er 1800 goedgekeurd voor personen beneden 18 jaar. Van de overige 100 films, die goedgekeurd werden door de Rijkskeuring, voor personen boven 18 jaar, heeft de zuidelijke keuring' er 64 goedgekeurd. Er is dus voldoende voorraad. Spr. wilde dan ook de zaak uit- vechten en deelde mede, -dat desnoods de ge meenten wel zullen zorgen, dat er toch bios- -.oopvoorstellingen kunnen worden gegeven. Vrouwen te Bus- SO-jarige KORTE BERICHTEN. De algemeene Nederlandsche V'redesbond heeft jaarvergadering sum gehouden. De presidente, de mevr. de JongJohns uit Rotterdam, hield een rede, waarin zij opwekte, alleen op die candidaten voor de Tweede Kamer te stem- men, die tegen den dienstplicht en tegen de oorlogscredieten zijn. Ir. H. Baron, inspecteur van weg en wer ken der Nederl. Spoorwegen, heeft medege- deeld, dat de electrificatie van het baanvak UitgeestBeverwijkVelsen, aansluitend op het reeds voor electrische tractie ingerichte gedeelte Velsen—Haarlem, oo 15 Mei 1031 geheel gereed zal zijn. In December 1930 zullen reeds de proefritten aanvangen. In de ondergron-dsche werken van de raijn „Willem-Sofia" te Spekholzerheide is de 42-jarige H. Kleine uit Heerlen door neer- vallend gesteente getroffen en gedood. De man was gehuwd en vader van twee kinde ren. Minister Kan zal vandaag een bezoek brengen aan de houtvesterij Kootwijk, ten- einde de door brand geteisterde staatsbos- schen te bezichtigen. Des middags zal het Rijksinstituut voor pluimveeteelt worden be- zocht. Deze maand is het 50 jaar geleden dat het Friesch paardenstamboek werd inge- voerd. Met uitzondering van den Neutralen Bond van arbeiders in de voedings- en genot- middelenbedrijven hebben de besturen van alle arbeiders-organisaties in de aardappel- meelindustrie in Groningen de collectieve ar- beidsovereenkomst opgezegd. Hoogstwaarschijnlijk zal de Eerste Ka mer in de tweede helft dezer maand weer bij- eenkomeiv Zaterdagavond is naar het ziekenhuis Calvarienberg te Maastricht gebracht de heer Brinkman, electr.-technisch ambtenaar bij de telegrafie aldaar, die door een mijn- werker bij Beek zwaar gewond naast zijn motorrijwiel is gevonden. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Het zes-jarig zoontje van den heer Dui- v^nvoorde te Noordwijkerhout is in „De Ha ven" geraakt en verdronken. - Zaterdagavond is het Carlton-hotel bij Land- en Tninlumw. DE STAND DER AARDBEIEN. Uit Castricum schrijft men ons: In een der bladen lazen wij dezer dagen dat de stand der aardbeien zeldzaam gun- stig was. Hoe men aan dit bericht is geko men lijkt ons geheel onbegrijpelijk. Wij heb ben daarom een grondig onderzoek ingesteld en door verschillende tuinders, deskundigen op dit gebied, is ons in vollen ernst het te- gendeel medegedeeld. Wij hebben ons in verschillende tuinen op de hoogte gesteld en het tegendeel moet dan ook worden vermeld. Zeker, het warme weer van verleden week en de eerste dagen van deze week, heeft wonde- ren gedaan, dat wil zeggen aan die opper- vlakten die niets of slechts een weinig van de vorst te lijden hebben gehad. Maar waar koning winter heeft huis gehouden, daar is het treurig. Daarbij komt nog dat de droogte zeer veel kwaad zal doen aan de vruchtzet ting van de bloesem, terwijl ook verschillen de velden zijn aangetast door.de z.gn. rijp, die de sterkste planten doet sneuvelen. Wij hebben dan ook verschillende tuinders gesproken, die verleden jaar van werkelijk geen groote oppervlakte f 2000 aan vruch ten hadden kunnen plukken, hetgeen dit jaar uitgesloten is, terwijl verschillenden hun ge was hebben afgeschoffeld om althans te trachten met het planten van boonen dit jaar iets te kunnen verdienem Een van de meest typische eigenaardighe- den van het Russische tooneel voor de revo- lutie, het tooneel van Stanislawsky, zooals het met recht naar den naam van den too- neel-hervormer mag genoemd worden, was het streven naar de realiteit. naar de wer kelijkheid. Stanislawsky wilde, dat het too neel een volkomen illusie van het werkelijke leven zou geven, dat de toeschouwers zouden vergeten, dat zij in den schouwburg zitten en den indruk krijgen, dat zij door een toeval ligen samenloop van omstandigheden een werkelijke gebeurtenis uit het leven bijwonen. Hij eischte daarom ook van de toeschouwers, dat zij zich op een wijze gedroegen, die met deze opvatting strookte. Geen applaus, geen bloemen, geen enkele uiting van goedkeuring. Er mocht geen band bestaan tusschen de toe schouwers en de spelers; de acteurs moesten zich gedragen als bestond het publiek in het geheel niet, als waren zij inderdaad de men schen, die zij uitbeeldden. Na de bolsjewistische revolutie werd het vasthouden aan dit stelsel onmogelijk. De bolsjewiki eischten van de tooneelgezelschap- pen, dat zij revolutionnaire tendenz-stukken speelden, waarin het bolsjewisme verheerlijkt werd en alle tegenstanders van het nieuwe bewind als schurken werden voorgesteld Het waren onmogelijke stukken en de acteurs konden zelfs met den besten wil ter wereld geen illusie van de werkelijkheid geven, om dat er in die revolutionnaire stukken in het geheel geen leven was. Er waren slechts on mogelijke wezens, die ellenlange revolution naire redevoeringen hielden over het bolsje wisme, het lenisme, het communisme enz ongehoord edelmoedig, dapper, eerlijk, ide- alistisch enz. waren, terwijl daarnaast dui- velsche schurken stonden, die een en al slecht- heid waren. Zulke „scheppingen" leven in blazen konden zelfs de groote Russische ac teurs niet. Het was bovendien een zeer harde, moei lijke tijd. Allen leden honger en woonden in onverwarmde huizen. De acteurs waren niet in staat zich aan hun werk te wijden, omdat zij honger hadden en kou leden. Er konden geen nieuwe decors gemaakt worden en de acteurs moesten te midden van armoedige decors spelen, die hun en den toeschouwers de laatste illusie ontnamen. In de schouwbur- gen was het bar koud en de toeschouwers zaten in hun pelsjassen; in de zaal hing een grauwe, koude mist. De electriciteit werkte slecht, zoowel de zaal als het tooneel werden soms plotseling in een duisternis gehuld De werkelijkheid was zoo troosteloos, zoo el- lendig, dat de menschen, zij het voor een korte poos, er van bevrijd wilden worden en eischten, dat het tooneel hun een illusie van iets anders, iets vroolijkers zou geven. Het handhaven van de leerstellingen van Sanls- lawsky werd dus onmogelijk, er moest een andere richting komen. Er werden toen vele pogingen gedaan om iets nieuws op tooneelgebied te brengen, een nieuwe hervorming door te voeren. De be- langrijkste van de zeer talrijke stroomingen, die toen ontstaan zijn, was die, welke be wust naar ht volkomen verdrijven van de werkelijkheid streefde, die eischte, dat de ac teurs onderstreepten, dat het maar spel was, dat er niet de minste overeenkomst met de werkelijkheid bestond. De toeschouwer mocht geen oogenblik vergeten, dat hij in de come- die zat, dat op het tooneel slechts acteurs wa ren, die hem wilden amuseeren, die comedie speelden. Om te voorkomen, dat de toe schouwer nu en dan toch de illusie van het werkelijke leven kreeg, werden in de tooneel- stukken (de oude, de goede) tafreelen mge- lascht, die in het geheel geen verband met de voorstelling hadden en die ten doel hadden de illusie te breken. Bijzonder ver ging in deze richting de bekende regisseur Meyer- hold, die zijn acteurs tijdens het spel acroba- tische toeren liet uitvoeren, ladders beklim- men, op draaiende bruggen spelen enz. De acteurs moesten er naar streven elke natuur- getrouwe intonatie te vermijden, niet als le- vende menschen te spreken. lets dergelijks vond overigens ook in alle andere takken van de beeldende kunst plaats. Zooals te begrijpen is, kwam er al spoedig een reactie tegen deze overdrijving. De vol komen breuk met het werkelijke leven maakte de ontwikkeling van het tooneel, evenals van alle kunstuitingen, onmogelijk. Het leven protesteerde tegen een dergelijke verkrach- ting en alleruzs. haast onmerkbaar. voltrok zich in Rusland op het gebied van het too neel een nieuwe verandering, die een, zij het gedeeltelijken, terugkeer tot de werkelijkheid beteekende. Dit proces beperkt zich niet tot het tooneel alleen, maar vindt zijn uiting in alle kunstvormen. Wie de ontwikkeling van het geestelijke le ven in Rusland aandachtig volgt, weet dai er de laatste jaren in Rusland een zeker stre ven tot cultureele en geestelijke stabilisatie bestaat. De literatuur, de beeldende kunst, het tooneel verlaten hun phantastische posi ties en keeren terug tot de overtuiging, dat zij van het publiek afhankelijk zijn, dat zij den band met het publiek moeten herstellen. De toeschouwers willen nog niet, dat het tooneel ee* volkomen illusie van de werke lijkheid geeft, omdat die werkelijkheid nog steeds troosteloos is. De toeschouwer zoekt nog steeds in den schouwburg een illusie van een ander, voller en rijker leven dan hij zelf tooneelstuk logisch opgebouwd is. dat er geen leidt, maar de toeschouwer eischt, dat het dingen gebeuren, die in strijd zijn met het gezond verstand en met de logica. Bovenai wil de toeschouwer echter niets meer weten van al die circuskunstjes op het tooneel, van de draaiende bruggen de clownerie, de lad ders, de acrobatische kunsten, de onnatuur- lijke dictie. de phantastische, met elke voor stelling van de werkelijkheid spottende de cors. Zelfs Meyerhold moest ten slotte aan den drarig van het publiek toegeven en al die buitenissigheden in het archief opbergen Zijn terugtocht was voor de talrijke imitatie- holds een sein tot een overhaasten terugtocht, tot een capitulatie. Deze omkeer maakte het den Russischen tooneelspelers mogelijk, opnieuw ernstig te werken. Het tooneel keert naar het punt te rug, dat het noodgedwongen in het najaar van 1917 moest verlaten. Dat beteekent na tuurlijk niet, dat er geen verdere ontwikke ling meer mogelijk of gewenscht is Het werk van Stanislawsky, hoe grootsch het ook is, kan niet als onfei'.baar beschouwd worden Het Russische tooneel zal niet voor altoos op het standpunt van Stanislawsky en het rea- lisme blijven staan, maar de ontwikkeling zal nu logisch zijn en in een richting gaan. die voor iedereen. die de Russische tooneelge- schied-enis kent, niet moeilijk te raden is. Dr. BORIS RAPTSCH1NSKY. Is armoede een ziekte. Gemeentelijke Gezondheidszorg in Nederland" is de titel van een boek, dat onlangs verschenen is. De- schrijver is de directeur van den geneeskundigen en gezondheidsdienst van Amsterdam, dr. L. Heijermans. Bedoeld als een wegwij- zer voor leden van regeeringscolleges, gezondheidscommissies en allerlei ver- eenigingen, werkzaam op het gebied van openbare gezondheidszorg, verdient het de aandacht ja, eigenlijk van ieder een, want de in dit boek behandelde on- derwerpen zijn van zoo algemeen be lang, dat ieder er wel iets in vindt, dat hem persoonlijk interesseeri. Een bloote opsomming van enkele hoofdstukken le- vert hiervoor het bewijs: woningbouw, ongedierte in woningen, afvalstoffen, drinkwatervoorziening, het melkvraag- stuk, levensmiddelen, lichaamsreiniging sport, besmettelijke ziekten, zieken- verpleging, met een of meer van deze on- derwerpen komt ieder op zijn tijd wel eens in aanraking. Het boek is breed opgezet en de be kende vlotte pen van den schrijver waar- borgt een prettige lectuur. Vele der be handelde onderwerpen hangen echter ten nauwste samen met de verschillende stroomingen op sociaal en politiek ge bied. De schrijver zelf wijst hierop in zijn voorwoord; hij geeft toe, dat het onmogelijk is, persoonlijkheid en opvat- tingen van den schrijver niet een woord- je te laten meespreken ook al heeft hij ook nog zoo zijn best gedaan, zoo veel mogelijk objectief te blijven. Hij rekent er dan ook op, dat zijn opvattingen niet door een ieder gedeeld zullen worden. Dat neemt echter niet weg, dat de ken- nisneming van het boek, zij het met de noodige critiek, warme aanbeveling ver dient. Reeds in de eerste bladzijden van de algemeene beschouwingen stuiten wij op een uitspraak, die waard is, eens nader bekcken te worden. Ik bedoel deze „dat armoede een ziekte is, welke lichaam en ziel aantast'. De schrijver gaat daarbij uit van niet te weerspreken feiten. Den invloed der maatschappelijke ver houdingen toetst de schrijver in de eer ste plaats aan de sterfte der verschillen de menschengroepen. In deze richting zijn verscheidene onderzoekingen inge steld, bijv. voor Brunswijk naar de sterf te in straten met een gemidcield inkomen der bewoners van: btneden 75, van 75 100, van 100150, van 150£00 en boven 200 Thaler. Verder vinden wij een sta- tistiek van een groote maatschappij van levensverzekering, waarbij de verzeker- den zijn ingedeeld naar een inkomen van beneden 3000, van 3000—6000 en boven 6000 Mark. Funk heeft getracht, cijfers te verkrijgen voor de drie groepen: welge- stelden, middenstand en armeren. Voor Amsterdam zijn dertien buurten onder- scheiden, zooals centrum oude stad, jor- daan, jodenbuurt, havengebied, benoor- den het IJ enz. Met de uitkomsten van dergelijke onderzoekingen moet men al- tijd voorzichtig zijn. Zoo wijst de schrij ver er op, dat in den grachtengordel veel oude menschen wonen, terwijl over het IJ zich voornamelijk jonge men schen vestigen. Dit verklaart ten deele dat in 1920/1921 in het eerstgenoemde gebied de sterfte 16.2, in het tweede slechts 6.7 was. Zijn er veel gestichten in een bepaalde wijk, dan wordt het sterftecijfer hierdoor dadelijk beinvloed. Alles te samen genomen, blijkt wel duidelijk de grootere sterfte der armere volkoklassen. Volgens Funk zijn de ver- houdingscijfers van de gemiddelde sterf te voor de jaren 1901 tot 1910 de vol gende: mannen vr. tot. voor dj welgestelden a05 58 73 voor den middenstand 109 106 107 voor de arbeiders enz. 210 182 196 Voor de besmettelijke ziekten zijn de verschillen niet zoo groot. Zelfs komen sommige dier ziekten juist bij de meer welgestelden iets meer voor, n.l. rood- vonk en diphteritis, griep en geslachta» ziekten. Ook kanker en kinderverlam- ming behooren bij deze groep. ^aaren- tegen komt typhus onder alle klassen der bevolking vrijwel in gelijke mate voor. Mazelen. kinkhoest, tuberculose, pokken hebben de overhand in arbei- derskringen. De invloed van armoede op den mensch wordt door Heyermans in schril- le kleurer: geteekend. Inderdaad zijn de maatregelen der hygiene in een ar moedige omgeviag moeilijk toe te pas- sen. Wanneer niet over een behoorlijke wonin beschikt k.;n worden, gaat het niet aan, te eischen, dat die woning hc- gienisch zal worden ingericht Voor een goede keus en voor doelmatige toeberei- ding van het voedsel is in de eerste plaats noodig, dat dat voedsel gekocht kan worden. Dat de zindelijkheid lijden moet bij gebrek aan voldoende linnen- goed en waschgelegenheid, spreekt van zelf. Dat in een dergelijke omgeving een gansch andere mentaliteit en een afwij- kende levensbeschouwing zich gemak- kelijk ontwikkelt en openbaart, ligt voor de hand. Toch zou ik aarzelen, de uitspraak, dat armoede een ziekte is, te onder- schrijven. Armoede is een toestand, een omstandigheid. Zij kan ontstaan door ziekte, zij kan ook aanleiding tot ziekte geven, maar zelf is het geen ziekte. De schrijver erkent verschil van zieleleven, een psychologisch verschil der verschil lende volksklassen. Er is niets tegen, hierin met hem mee te gaan. Groote ver schillen bestaan, soms in die mate, dat het moeilijk valt, elkaar te verstaan en te begrijpen, tusschen bijv. den koop- manstand en dien der geleerden; het- zelfde is het geval tusschen ondergroe- pen, zooals bijv. rechtsgeleerden en ge neeskundigen. De adel, de kruidenier, de zeeman, de officio], de geestelijkheid, de werkende vrouw, de ambtenaar, de jour nalist, voor iedere groep kau men apar- te psychologische kenmerken vinden. Maar het gaat niet aan, daarom van ziekte te spreken. De mensch, die lang in de tropen of in het hooge Noorden vertoeft, veranclert ook in sommige op- zichten. Niemand zal echter een van de genoemde omstandigheden, welke op den mensch van invloed zijn, een ziekte noemen. Alleen in overdrachtelijken zin zou gesproken kunnen worden van een ziek te. En ieder zal de middelen toejuichen, welke dit maatschappelijk euvel kunnen beperken of opheffen. Maar dit is ge heel iets anders dan men in den regel onder ziekte verstaat. Zooals de schrijvei het uitdrukt, kan een dergelijke uit spraak niet anders dan verwarring stich- ten. Het bovenstaande kan niet beschouwd worden als een volledige aankondiging van het belangwekkende werk van Eeyermans. Er is nog zeer veel in te vin den, dat de moeite waard is, er bij een volgende gelegenheid nog eens op terug te komen. J H. A. S. VtMa „Ooe!e hemel, Vfouw „0 mannie, het volgend jaar die lfc bedenken wufden". wat moet dat ahcmaal b. ludbwn V lk heb het v.. to besluit greeman vu te bezuini n en daarom heb lk USagtm kon, beste!;:, on: voor Januari geleverd te

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7