I mm reinigt alles met Ata! <TudM6| Onze HoSonien, ij£_ Rechtszakew sm&akt a/s room Kerk en schooB BinnenBand Ata behoudt den glans van Uw fornuis en van al Uw keukengerei. Weinig arbeid, en het grootste resultaat aan helderheid, dat is Ata. Alles bl|j ft als nieuw door Ata, het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel,schuurt en reinigt alles. door hem beantwoord, in het bijzonder de oud-leerlingen. Hunne aanwezigheid, en vooral de aanwezigheid van katholiek en protestant, zonder onderscheid, hebben mij ontroerd tot in het diepst van mijn ziel. Het onderwijzend personeel werd mede hartelijk bedankt en vooral ook het echtpaar C. Evers voor hun keurigen arbeid, wat be- treft het rein houden van de lokalen etc. Ook voor de nieuwe school beloven zij veel steun voor de hygiene, hetwelk een eerste vereisch- te is voor de opvoeding der jeugd. Nogmaals hartelijk dank voor alles, wat mij heden is gepasseerd. Burgemeester Kooiman sprak het slot- woord en verzekerde dat de naam van „mees ter de Haan" nimmer vergeten zal worden Bij den uitgang der school namen alien, zeer onder den indruk, afscheid van een man, die 36 jaren lang aan het openbaar onderwijs z'n leven en gezondheid gegeven heeft. Ook de inspecteur v. h. L. O. in de inspectie Alk- maar, de heer H. Rahder, die in een waar- deerend schrijven van den heer de Haan af scheid nam, sprak over de toewijding welke laatstgenoemde het onderwiis in het alge- meen, en dat van Hensbroek in het bijzon der, toedroeg. „Dat de jaren van rust geze gend worden met voldoende geestkracht en gezondheid om ten voile te kunnen genieten r'yan die rust", aldus de inspecteur. Uit den onderwijzersloopbaan van den hr. de Haan stippen wij nog even aan, dat hij, geboren is in de Wouden, onder Drachten i(Friesland) 36 jaar geleden voor het eerst in functie trad te Joure, daarna te Arum, in iGroningen, om na 2 jaar naar Wester-Blok- ker in Noord-Holland te vertrekken. Meer dan 10 jaren was hij daar verbonden aan de school. 1 April 1905 betrad hij als hoofd in de plaats van den heer Hazelhoff, de O.L. S te Hensbroek, waar thans op zulk een on- vergetelijke wijze afscheid van hem genomen IE MOORDZAAK TE G1ESSEN- NIEUWKERK. Het revisieverzoek in behandeling. De Hooge Raad behandelde gister on- ider enorme belangstelling het revisiever zoek van mr. Roobol en mr. Hollander in de bekende moordzaak te Giessen-Nieuw- kerk, in welke zaak J. Klunder en J. C Teunissen destijds door de Dordtsche recht bank en het Haagsche Gerechtshof zijn veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens diefstal, in vereeniging met geweld- pleging, welke den dood tengevolge heeft gehad. Zij zouden in den nacht van 3 op 4 Au gustus 1923 in de woning van den over- wegwachter J. de Jong, 5 gulden hebben weggenomen na hem met een ijzeren ha- mer zoodanig te hebben geslagen dat hij aan een hersenschudding is overleden. De president van den Hooge Raad, Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lohman, bracht in deze zaak rapport uit. De revisieaanvraag is gegrond op de omstandigheid, dat de hoofdgetuigen Kroon en Vermeer op hun verklaringen zijn teruggekomen. De president achtte het noodig op het vonnis der rechtbank en op het geen se- dert is voorgevallen, nader in te gaan, om- dat de indruk is gewekt dat de rechtbank en het hof zich aan een grove blunder zou den hebben schuldig gemaakt en partijdig vonnis zouden hebben gewezen. Spr. ging het verloop van de behande ling na en concludeerde dat de verklarin gen der Kroons en Vermeer wel een be- langrijk bestanddeel van het bewijs vor- men, doch door andere verklaringen ge- steund worden en de rechtbank dus niet over een nacht ijs is gegaan, hetgeen ook blijkt uit het vooronderzoek. De houding van Vermeer was met die der Kroons min of meer in overeenstem- ming. T. en K., die aanvankelijk verzeker- den niet weg te zijn geweest, gaven later de mogelijkheid toe, dat zij voor korten tijd de woning der Kroons hadden verla- ten. Bij de revisieaanvraag wordt nu ge- steld en dus bij overgelegde verklaringen bevestigd, dat de Kroons en Vermeer op hun verklaringen zijn teruggekomen. Zij geven als reden daarvoor op dat hun ver- schil in verklaringen onder pressie der po- litie zijn afgelegd. T. en K. zijn slechts een kwartier weggeweest. De hamer is niet van hen. Overgelegd is een cahier waarin vrouw Kroon gedurende een paar jaar haar ervaringen zou hebben opgetee- kend. Bij onderzoek is echter gebleken dat het schrift een paar maanden oud was. Twijfel is gewettigd of de Kroons thans vvaarheid spreken. De president wees op het briefje door T. in zijn eel geschreven, bestemd voor K., waarin stond: Wij moeten ons door list vrijmaken. T. heeft later getracht dit briefje te verklaren. Die verklaring was echter niet duidelijk. Voorts wees de pre sident op de houding van K., die tegen- over allerlei personen telkens. op de moordgeschiedenis terugkwam, o.a. tegen- over Bessels, wiens vrouw, thans nader ge hoord door de justitie, verklaard heeft, dat K zich tegenover haar versproken heeft, terwijl hij min of meer onder den invloed van sterken drank was. O.a. zeide hij: Ik heb de sleutels weer erin gestopt, zooals ik die er uit heb ge- haald. Ik maak ze alletnaal kapot. Tenslotte stond de president stil bij de periode ver- loopen tusschen den afloop van het pro- ces en het tegenwoordig oogenblik. Of- schoon er toen geen sprake meer was van ressie der politie, bleven de Kroons tot et allerlaatste moment bij hun verklarin gen. De president herinnert aan de aanklacht van Mr. van Meerten wegens meineed van de Kroons en aan de eerste revisie aanvraag, waarop de Hooge Raad 26 No vember 1928 heeft beschikt, aangezien noch de Kroons noch Vermeer, zooals was aangevoerd in de revisie-aanvraag, van heading bleken te zijn veranderd. De president wees daarna op de po gingen van de zijde der verdediging bij de steenkolenhandelsvereeniging aangewend om Kroon op zijn verklaring te doen terug- komen, doch die toen zonder eenig resul taat bleven. Uit een rapport van 25 Fe- bruari 1929 blijkt ook. dat de Kroons her- haaldelijk bij de politie hulp hebben ge- zocht tegen overlast dien zij ondervonden om hen op hun verklaring te doen terug- komen. Plotseling is dit nu veranderd Voor den Hoogen Raad is het onmogelijk op de vraag naar de betrouwbaarheid der Kroons een beslissend antwoord te geven. De Hooge Raad heeft reeds beslist, dat een onbelangriik deel van de aar.gevoerde in struction twijfel wekten, maar een andere vraag is dan of de aangevoerde nova nu de verklaringen door de Kroons en Ver meer afgelegd te niet doen. Op die vraag zal het Hof waarheen even- tueel de zaak zal worden verwezen, een antwoord moeten geven. Eenige andere aangevoerde nova voldoen voor een deel niet aan den gestelden eisch van het Wetboek van Strafvordering. Deze Eunten zullen echter bij een onderzoek, dat et Hof zal instellen naar de zaak in haar vollen omvang vanzelf ter sprake komen Procureur-generaal, mr. Tak van Looi, hield hierop zijn requisitoir en zei o.m.: Er is ten opzichte van deze zaak de laatste weken zekere stemming gewpkt en ongerust- heid in den lande ten opzichte van politie en justitie. Gebleken is echter, dat de justitie geen enkel verwijt kan treffen. Het verwon- derde spr. dat mr. Roobol in een interview verklaard heeft, dat het Nederlandsche volk, als het kennis neemt van het dossier, de handen ineen zal slaan. Spr. tartte mr Roobol een stuk uit het dossier aan te voe- ren, dat dezen uitleg rechtvaardigt en waar- voor de justitie zich zou hebben te scha- men. Uit de stukken blijkt, dat de hamer hec eigendom was van de Kroons. Wat het groote woord „klassen justitie" met deze zaak te maken heeft, had spr. tot dusverre niet kunnen begrijpen. Spr. heeft mr. van Meerten zelf geholpen voor de revisie. Men heeft daarna de Kroons j>p allerlei wijzen trachten te bewerken. Spr. las de verklaringen van mej. Kroon en haar man. Hij was warm overtuigd, dat in dezen stand van het geding absoluut on- waarheid door hen wordt gesproken. Maar ten slotte moet de rechter in dezen beslis- sen en zal dus verwijzing moeten volgen, Van invrijheidstelling der veroordeelden kan in elk geval bij ae eindbeslissing geen sprake zijn, daar deze personen gevaar- lijk zijn voor de maatschappij. Spr. requi- reerde dus tot verwijzing der zaak naar een gerechtshof, dat van de zaak nog geen kennis heeft genomen met bevel tot ge- envangenhuoding der veroordeelden. Daarna heeft de advocaat van veroor deelden, mr. Roobol uit Arnhem, het revi sieverzoek verder toegelicht. De spil van het heele drama is getuige Mijnstra, die het land heeft aan de Kroons en zegt dat de hamer van de Kroons -was Ook stond de rechercheur de Jong niet onbevooroor- deeld tegenover deze zaak. Uitvoerig betoogde pi. de onbetrouwbaar- heid van de verdere verklaringen, die tot het bewijs medewerkten en hij dringt aan op in vrijheidstelling van de veroordeelden. PI. staat den Hooge Raad persoonlijk borg met zijn hebben en houden, dat deze menschen onschuldig zijn en niet ontvluch- ten zullen. De uitspraak werd bepaald, behoudens vervroeging, op 24 Juni a.s. (Reeds in een deel van ons vorig num. - rner opgenomen). KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 31 Mei 1929). S. A. te Broek op Langendijk, overtreding Invaliditeitswet, 10 boete of 10 dagen hech- tenis. F. F. en A. W. te Den Helder, strooperij, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. P. T. en H. de M. te Uitgeest, overtreding Spoorwegwet, ieder 2 X 10 boete of 2 X 10 dagen hechtenis. C. J. de V. te Amsterdam, overtreding Ar- beidswet, 2 X 4 boete of 2 X 4 dagen hechtenis. C. A. D. te Alkmaar, overtreding Vleesch- keuringswet, 40 boete of 40 dagen hech tenis. K. de G. te Beverwijk, J. de H. te Haar- lemmermeer, H. M. te St. Pancras, J. K. te Alkmaar, C. S. te Hoorn, dronkenschap, de lste en 5e ieder 2 boete of 1 dag hechtenis, de 2e en 3e ieder 3 boete of 3 dagen hechte nis en de 4e 8 boete of 8 dagen hechtenis. W. K. te Schoorl, P. T. te de Rijp, overtre ding Woningwet, de lste 4 boete of 4 da gen hechtenis, de 2e 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. K. te Limmen, P. S. te Zaandam, over treding Leerplichtwet, de lste 30 boete of 30 dagen hechtenis, de 2e 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. P. NB. M. H. K. en J. N. te Castri- cum, overtreding Ongevallenwet, de lste 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 2e en 3e ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis. J- J. H. H. te Haarlem, G. A. de W. te Egmond Binnen, A. J. R., G. B. en J. S. te Heemstede, J. H. te Wijk aan Zee en Duin, N. D., B. M. te Bergen, J. K. te Uitgeest, H. S te Oudkarspel, A. M. J. te 's-Gravenhage, J B. te Zuid- en Noord-Schermer, M. K. te St. Pancras, J. K. te Zuidscharwoude, P. G. R., J. C- E., J. M. K. te Amsterdam, S. R. te Leiden, P. A. J. S., A. R. en W. B. S. te Alkmaar, overtreding Politieverordening, de lste, 7e, 18e, 19e en 2lste, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e 1.50 boete of 2 dagen hechtenis, de 3e, 4e, 5e, lOe en 20ste, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 6e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 8ste, 9e en 12e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 13e en 14e ieder 6 boete of 6 dagen hechte nis, de 15e, 16e en 17e ieder 0.50 boete of 1 week tuchtschool. J. M. te Beverwijk, T. P. B. te Sassenheim, J B. te Egmondermeer, A. B., S. V. te Lim men, A. J. R. te Heemskerk, C. de B., G. v. N., J. H., L. de W., K. P. en A. B. te Alk maar, P. B. te Akersloot, G. S. te Kromme- nie, J. W. te Broek op Langendijk, J. C. R. te Boxtel, T. N. W. te Anna Paulowna, B. V. en A. B. te Zuidscharwoude, overtreding Motor- en Rijwielwet, de lste 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 2e, 3e, 5e, 6e, 7e, 9e, lOe, lie, 13e, 17e en 18e ieder 4 boete of 4 da gen hechtenis, de 4e, 8ste en 14e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 12e 12 boete of 12 dagen hechtenis, de 15e 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 16e 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 19e 6 en 4 boete of 6 en 4 dagen hechtenis. Te Groningen is opgericht de vereeni ging voor Montessori-onderWijs in die stad. Getracht zal worden nog dezen zomer te ge- raken tot de opening van een Montessori- klas voor voorbereidend onderwijs. Tot reizend secretaris van de Vereeni ging voor Inwendige Zending in Noord- Holand is benoemd de heer Joh. J. van Kempen te Haarlem, thans verbonden aan de Hervormde Stadszending te Amsterdam. Voor het toelatingsexamen tot de Rijks- kweekschool te Maastricht hebben zich voor het eerste studiejaar slechts 4 candidaten aangemeld. Nog enkele wenschen toegelaten te worden tot een hoogere klasse. DE REMONSTRANTSCHE BROEDER- SCHAP. Vierde Broederschapsdag. Zaterdag en Zondag is, voor de algemeene vergadering der Remonstr. Broederschap, te Haarlem en Alkmaar de vierde Broeder schapsdag gehouden. De deelnemers, onge- veer tweehonderd in getal, leden van allerlei gemeenten en remonstranten uit de diaspora, zijn Zaterdagmiddag eerst in het Remon- strantenhuis te Haarlem bijeengekomen Za- terdagavond hadden zij in de remonstr. kerk aldaar een samenkomst, waarin dr. A. H. Haentjens, remonstr. pred. te Haarlem, een gedachtenwisseling inleidde over het begin- sel van „Vrijheid en Verdraagzaamheid". Hij concludeerde, dat het streven der Broe derschap in de eerste plaats op het bevorde- ren van de eenheid onder de protestanten ge- richt moet zijn. Parallel daarmede gaat de taak, de onvrijheid en de onverdraagzaam- heid te bestrijden. Een is Uw Meester, en gij zijt alien breeders Op deze inleiding volgde een gedachten wisseling, waaraan o.m. de predikanten El- dering en Sirtis deelnamen. Zondagochtend te negen uur begaven de deelnemers zich in negen autobussen van Haarlem naar Alktnaar, waar zij in het fraaie oude schuilkerkje de godsdienstoefening on der leiding van ds. L. B. Houtgast bijwoon- den. De voorganger las in het begin van den dienst ps. 27, en preekte vervolgens naar aanl. van Lucas 7 vs. 50: „Uw geloof heeft u behouden". De gemeente Alkmaar verraste na den dienst de vergaderden door op het carillon van den Waagtoren eenige liederen uit de beide bundels van den Protestantenbond te laten spelen. Men ging vervolgens naar Bergen-Binnen, waar de deelnemers den koffiemaaltijd ge- bruikten, en vervolgens naar Haarlem terug. De gemeente Haarlem bood te half vijf in de St. Bavo een orgelbcspeling aan. In de kerk vonden de deelnemers nog ge- legenheid, het graf met den gerestaureerden grafsteen van ds. Paschier de Fijne, den eer- sten remonstrantschen predikant te Haarlem, te bezoeken. Na een gemeenschappelijken maaltijd kwam men in de doopsgezinde kerk. te Haar lem samen, waar dr. A. H. Haentjens met een dankbetuiging aan de doopsgez. gemeen te voor haar gastvrijheid, tevens lewlwezen uitsprak over den dood van haar emeritus- predikant ds. B. P. Plantenga. Behalve mu- zikale nummers (zang van mej. Cor Igesz, orgelspel van den heer J. Bijster, vioolspel van de heeren K. F. van Maas en K. Hens broek) waren hier twee toespraken van niet- theologen aan de orde. Het eerste sprak dr. A. J. Korteweg, arts te Alkmaar, over „De beteekenis van de preek". Spr. betoogde, dat de waardeering van de gemeenteleden voor de preek verschillend is naar individueelen aanleg, tijdstip, leeftijd, sexe, enz. Het traditioneele onderscheid dat vaak wordt gemaakt: „de jeugd wil bezield, de oude dag getroost worden", gaat echter volstrekt niet immer op. Spr. ontwikkelde nu den gang van het zielsproces, dat de preek te voorschijn moet roepen: van onrust uit zondebewustzijn tot bevrijding door aanra- king met het hemelsche. De preek moet vervolgens een vertolking van het Godsbewustzijn wezen. Maar zij moet ons God niet doen zoeken in de wereld der zinnen, doch daarbuiten. Wij willen in de kerk als het ware aan de voeten zitten van Hem, die zeide: Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven. De preek moet de toegangs- poort openen tot het andere wereldrijk, waar- van ons verstand het bestaan niet kan be- wijzenopdat wij het irrationeele leeren aan- vaarden, Gods stem in ons leeren verstaan als de diepste werkelijkheid. Het gebed in het gezin. Mevr. W. J. C. Blomberg—Zeema te Haar lem, sprak later over het'gebed in het gezin. De oude sleur van de vele ochtend-,- tafel- en avondgebedjes, aldus spreekster, heeft er toe geleid, dat in vele vrijz. christelijke ge- zinnen het gebed het gemeenschappelijke gebed dan is afgeschaft. Hoe begrijpelijk dit verschijnsel ook is, het is toch een te- kort, een droevige leemte. Want de kinderen van het gezin moeten jong leeren biddenan- ders zullen zij het later niet kunnen. Trou- wens, voor een kind, dat immers nog zoo weinig gecompliceerd is, is bidden iets heei gewoons: een natuurlijk vragen aan God. Maar dat vragen moet geleid en ontwikkdd worden. Het is noodig dat er in het gezin gebeden wordt. Formuliergebedjes wil spreekster niet aanbevelen. Zij leiden zoo licht tot gedach- tenloosheid. Beter nog kan men eenvoudig voor en na tafel samen eenige oogenblikken stil zijn, opdat er een andere sfeer komt, een stemming van dankbaarheid Is het dagelijk- sche leven te druk, te gehaast daarvoor? Dan is er een rustige Zondag. En 's avonds bij het naar bed gaan, moet er gebeden wor den. Het gebed in het gezin zal niet altijd een sterk brandende vlam zijn, maar soms ook wel eens tanen. Toch, de kleine lichtjes die wij aansteken, zullen eenmaal sterker wor den: en in ons zelf, wanneer de grijsheid in- treedt, zal dan het groote vuur van Gods liefde zijn, het geheiligde besluit van ons aardsche bestaan. Zoo moge de gemeenschap in God in ons en onze kinderen door het ge bed tot stand zijn gebracht. De avond werd met een toespraakje van ds. A. Klaver uit Hoorn en gemeenschappe lijken zang besloten. Daarmede was de vierde Broederschapsdag der remonstranten geein- digd. De algemeene vergadering (synode) der re- monstrantsche broederschap is gister te Haarlem begonnen. Zij werd te tien uur ge- opend door de voorzitster, de oudste vrou- welijke predikante, ds. Frederika W. Rap- pold, in plaats van den ten vorige jaren aan- gewezen praeses, ds. F. Kleyn, die door ziek- te verhinderd is. Ds. Rappold wijdde de ver gadering door gebed en door een rede, waar in zij de overleden predikanten Van Assen- delft en dr. Sax herdacht. Spr behandelde o.m. de uit de Broederschap in het licht ge geven geschriften, en besprak afzonderlijk ,.De Zondeval van het Christendom" door prof. Heering. In het laatste gedeelte van haar rede gaf spr. een beschouwing van het geestelijke le ven binnen de Broederschap en haar plaats in het groote geheel. Aan de orde waren hierop de jaarversla- gen. Aan het verslag van den secretaris en Commissie tot de Zaken der Broederschap ontleenen wij het volgende: De omvang der Broederschap bleef gelijk: 28 gemeenten en drie kringen met tezamen 28 predikanten, met alle geregistreerde verstrooiden meegeteld tegen de 17.000 lidmaten, d.i. ongeveer 25.000 zielen. De me morabilia van de gemeenten worden in het verslag kort genoemd. Begin van federatief werk in Amsterdam en Rotterdam, belang- rijke kerkbeschildering in Den Haag, enz. enz. Het curatorium meldt in zijn verslag dat acht mannelijke en elf vrouwelijke studenten als kweekelingen ingeschreven zijn. Isanti- en TiiinlKiitw. HOOI. De stand der Hooilanden is van dien aard dat de veehouders in geen geval optimistisch gestemd zijn. Over een paar weken vangen de jaari. grasveilingen aan. Maar er is nog weinig gras te zwn. De verwachting is derhalve duur gras en weinig hooi in de schuur. STEEDS MEER AUTO-ONGELUKKEN. Tusschen Kledoeng en Wonosobo is een auto geslipt en omgeslagen. De tandtechni- ker Otten uit Djocja werd zwaar inwendig gewond. Tijdens het transport naar Mage- lang is hij overleden. De mede-inzittende chef van de firma Prottel Co. te Soerabaja, Ot to Kessler, heeft beide beenen gebroken. DE PEST TE BANDOENG. Vrijdag is nog een zieke, die mogelijk pest heeft en die afkomstig is uit het besmette nuis in het gemeenteziekenhuis opgenomen. Zater- dagmorgen is de lijder met de halsbubo in het zendingshospitaal overleden. De toestand is overigens onveranderd. LOONACTIE IN DE LIMBURGSCHE ME- TAALNIJVERHEID. De arbeiders in de metaalbedrijven van Tegelen en Blerik zijn ontevreden over de ar* beidsvoorwaarden en loonen, welke in ver- gelijking met de bedrijven elders onvoldoende worden geacht. De afdeelingsbesturen van den Metaalar- beidersbond te Tegelen en Blerik hebben ter- zake een gecombineerde vergadering gehou den. In een aan de werkgevers gezonden ver« zoekschrift werd aangedrongen op een loons- verhooging van 10 pCt., recht op behoud van loon op de R.K. feestdagen en drie da gen verlof met loon per jaar. De fabrikanten te Tegelen hebben een af- wijzend antwoord gezonden, terwijl van de N.V. v. d. Bergh's ljzergieterij te Blerik geen antwoord is ontvangen. Het hoofdbestuur van den bond zal nog trachten met de fabrikanten nadere bespre- kingen te houden. OP HEETERDAAD BETRAPT. Toen Zaterdagnacht omstreeks half een een poliiieagent in' burger, die buiten dienst was, de De Ruyterkade te Amsterdam passeerde, zag hij dat twee mannen een meer dan ge- wone belangstelling aan den dag legden voor de garage-Fels-Ham, gevestigd in het perceel De Ruyterkade 1. De een ging op den uitkijk staan, de ander morrelde aan het slot. De agent waarschuwde zijne collega's aan het posthuis-Droogbak en had inmiddels de garage in de gaten doen houden. De beide mannen zetten hunne pogingen om de deuren te openen, voort, en met succes. Zij gingen er in, draaiden het licht op, een nam plaats aan het stuur, de ander ging in den wagen, een gesloten Ford van het nieuwste model. Opeens verschenen drie politiemannen die hun gelastten het voorgenomen autotochtje te laten varen. Zij werden geboeid en naar politiebureau Warmoesstraat overgebracht. Het zijn mannen van respectievelijk twintig en drie-en-twintig jaren oud. STAKING TE IJMUIDEN. De sleepdienst nagenoeg stilgelegd. Onder het personeel van de sleepbooten der Sleepboot-exploitatie-mij. „IJmuiaen" te IJmuiden is gistermorgen een algemeene sta king uitgebroken. De sleepdienst in de vis- schershaven, welke voor een groot deel door deze maatschappij wordt uitgevoerd, ligt thans zoo goed als geheel stil. De rijkswater- staatboot, „Hoofdingenieur Dirks", zal voor- loopig aan de stoomtreilers de noodige assis- tentie verleenen, totdat een nadere oplossing gevonden is. Alleen de treilers van de Ver. Exploitatie Mij. worden\door een sleepboot onder eigen beheer geassisteerd. HET BIOSCOOPCONFLICT. Gedeputeerde Staten van Limburg zullen 7 Juni a.s. conclusie nemen op het beslud der gemeente Venlo inzake de schorsing van de exploitatie der bioscopen Grand-Theater, City-theater en Scala-theater. Mocht het be sluit worden goedgekeurd dan zullen alle vijf bioscopen te Venlo geen films meer ont vangen ingevolge het besluit van den Bios- coopbond en het personeel zal worden ont- slagen. Een geesteliik conflict. Het Hbld. schrijft: Het bioscoopconflict in het zuiden des lands loopt feitelijk over de vraag, of de na- keuring, die de bioscoopwet aan de gemeente toestaat, ook namens die gemeente door een bepaald lichaam kan worden uitgeoefend. Dat geschil zal wel tot in hoogste instan ce worden uitgemaakt, daarover spreken wij niet. In het geding over deze zaak is evenwel aan den dag getreden een bijverschijnsel, dat elke censuur moest hebben. Men vreest in de kringen der bioscoopwet en de daardoor in- gestelde censuur moest hebben. Men vreest in de kringen der bioscoopexploitanten, dat deze centrale nakeuring voor de overwegend roomsch-katholieke provincies des lands zal leiden tot een roomsch-katholieke voor-cen- suur. Zooals de opvattingen van die centrale, r.k. keuring beslissend zijn voor de vraajr. In handige strooiflesschen Prijs 13 cent. Eenig Importeur E. Ostermann Co's Handel Mi)., Amsterdam Fabrikante: Henkel 6t Cie A G., Dusseldorf

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7