DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i I Honderri m en dertlgste laarganp Dagelijksch overzicht. Buitenland OM EEN CIGARETTE TE KUNNEN BB BEOORDEELEN, MOET U flB KENNEN. no. ISO DIf nommer oestaa* ait 2 blades. 2629 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bl] voorultbetaling pel 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rljk 2.50. Aizonderlljke en bewljsnnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN r Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimta. Brieven franco aan de N. V. Book* en Handelsdrakkerlj e/h. HERMs, COSTER ZOON, Voordam C 9. Directenrt C, KRAK. WOEliDAG Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redacfle 33. Postglro 37060. Hooldredacteor: Tj, N, ADEMA. 5 JU\1 EEN DIPLOMATIEKE NEDERLAAG PER KLEINE ENTENTE. De situatie van midden-Europa. De Kleine Entente heeft een besliste neder laag geleden. Reeds de uiterlijke omstandig- heden wijzen er op: de Poolsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Graat Zaleski, heeft in Boedapest feen officieel bezoek gemaakt fuist in den tijd, toen in Belgrado de conferen ce der Kleine Entente plaats had, deze poli- jtiekesamenstelling, die vooral tegen Hon garije werd opgericht en die nog altijd de hoofdredenen van haar bestaan zoekt in het i.yan Hongarije dreigende gevaar. Pogingen (van Boekarest, om de reis van Zaleski uit te stellen, door op de Belgraadsche conference tie wijzen, zijn mislukt; de Poolsche minister jiheeft in de Roemeensche hoofdstad laten zeg- gen, dat hij zijn voorgenomen bezoek daar op een later tijdstip zal komen brengen. Hei spreekt van zelf, dat het bezoek in Boedapest, welk Graaf Zaleski niet heeft willen uitstel- len, onder deze omstandigheden, sterk de aan- dacht trekt. In Weenen is men over de diplo matieke gebeurtenissen in de Oost- en Mid- den-Europeesche politick gewoonlijk goed in- gelicht. Men krijgt dezen keer uit alle versla- gen beslist den indruk van een diplomatieke nederlaag der Kleine Entente. Een verklaring, die is verschenen en die op biizondere informaties is gebaseerd, geeft een overzicht van de diplomatieke situatie in Oost- en Midden-Europa. In dit verslag lui- den de belangrijkste mededeelingenHet is bekend, dat de grondgedachte van de Kleine Entente daarin bestaat, dat Tsjecho-Slowa- kije, Joego-Slavie en Roemenie den kern vor- men van een Midden-Europeesche staten vereeniging; de Kleine Entente heeft dan ook getracht, de overige staten van Oost- en Midden-Europa er bij te trekken. Hierbij stond Hongarije op den voorgrond Oos- tenrijk komt pas in de tweede plaats want ,van eerstgenoemd land komt de strooming der herziening en men moet er ook op bedach; zijn, dat er in de konings-kwestie een plotse linge keer komt. Het zou voor de Kleine En tente het grootste voordeel zijn geweest, wan- neer de vredesverdragen waren hemieuwd, op grondslag van de bestaande grenzen, vol- gens het voorbeeld van Locarno. Maar Hon garije kreeg in de laatste jaren niet alleen materieele hulp uit Londen en New York, het ontving ook in hooge mate moreelen steun uit Rome. De Italiaansche diplomatic, die in het na- burige Oosten en vooral in Turkije grooten invloed heeft gewonnen, zoekt nu ook Polen langzamerhand onafhankelijk te maken van de traditioneele betrekkingen tot Frankrijk Graaf Zaleski houdt zich ongetwijfeld aan de bindingen, die Parijs en Warschau vereeni- gen, al was het alleen maar door de beloof- de gewapende hulp in geval van een Poolsch-Russischen oorlog. Maar Maar schalk Pilsoekski schijnt de wereld te willen duidelijk maken, dat Polen geen aanhangsel is, maar de zelfstandige politick uitoefent van een grooten staat. Het bezoek van den Pool- schen minister van buitenlandsche zaken in Boedapest op een oogenblik, dat de Kleine Entente confereert, is een symptoom van deze individueele opvatting van Pilsoedski. Zaleski zou tusschen Hongarije en Frank rijk, tusschen Hongarije en Roemenie willen bemiddelen; hij zou willen bereiken, dat de spanningen onder de kleine staten vermin- derd worden en dat door een compromis het kan woiden vermeden, dat twee staten-groe- pen, de vrienden van Italie en de vrienden van Frankrijk, met elkaar in botsing komen. Als Graaf Zaleski de bemiddeling op zich neemt tusschen Frankrijk en Roemenie, dan zal hij met dit plan in Boedapest niet aan doovemans deur kloppen. Hoe innig de lief da voor Italie in Boedapest ook is, men zal toch niet zo6 ver gaan, om zich af tesluiten. Graaf Bethlen zelf heeft zich tegenover een Fransch journalist uitgelaten over de betrekkingen tus schen Hongarije en de Westelijke groote mo gendheden. Hij zeide o.a.: We gelooven, dat Polen, krachtens zijn verbond met Roemenie, onze betrekkingen tot dit land gunstig kan be- invloeden. Tevens hopen we, dat onze vriend Bchap met Polen ons door de betrekkingen tusschen Frankrijk en dit land behulp- zaam zal zijn, om onze verhouding tot Frankrijk in hooge mate te verbeteren. Frank rijk zal tot de overtuiging komen, dat Hon garije niets anders is, dan een constructief element in Europa. Onze gemeenschappelijke Warschausche vriend zal ons zonder twijfel bijstaan, om tot dit resultaat te komen. Dat is een duidelijke aankondiging van het nieuwe programma' met sensationeelen in- ihoud. Men moet met spanning afwachten, in hoe ver deze plannen in politiek opzicht kun- nen worden verwezenlijkt. In hoofdzaak zal alles er op aankomen, of de zaken tusschen Italie en Frankrijk reeds zoo ver zijn gevor- flord. dat een bemiddeling tusschen hun bond- toi Rood resu ltaat kan leiden. VREDESVERDRAG. DE SCHADEVERGOEDINGS- CONFERENTIE Gistermiddag om zes uur wordt een ple- naire zitting gehouden, waarin de formalitei- ten voor de onderteekening van het slotver- slag zullen worden vastgesteld. Nu het belet- sel van den Belgischen eisch inzake de mar- ken-kwestie algemeen als uit den weg ge- ruimd wordt beschouwd, meent men dat er niets meer de onderteekening van het slot- verslag tegenhoudt. De Belgische delegatie heeft gisteren van de andere schuldeischers de verzekering ont- vangen, dat de onderhandelingen ten aan- zien van de markenkwestie onmiddellijk en waarschijnlijk te Brussel zouden beginnen, dat in den loop van de besprekingen geen enkele territoriale kwestie zou worden aange- voerd en dat men zou trachten Belgie waar- borgen te geven door parallelle besprekin gen, liever dan door de onderteekening van een prealabele overeenkomst, wat technische bezwaren zou hebben. De schuldeischers de- den hun best terstond een procedure te vin- den, die ten deze volledige voldoening zou schenken. De Belgen stelden voor, dat het plan-Dawes van kracht zou blijven en het plan-Young slechts in werking zou treden, als voor de Belgen een bevredigender over eenkomst bereikt zou zijn. Young zou's mid- dags de Duitsche delegatie op de hoogte van den toestand brengen. Over de plenaire zitting van gistermiddag, die drie kwartier geduurd heeft, is een be- richt uitgegeven, dat over alle essentiede punten overeenstemming bereikt is. De com- missie zal zich nu bezig houden met een be- spoedigd vaststellen van het verslag en de verwachting is, dat dit voor het einde van de week ter onderteekening gereed zal zijn. Het verluidt, dat de verdere voorbereiding van het verslag in de redactiecommissie, onder voorzitterschap van Sir Josuah Stamp zal geschieden. CHINA. FENG EN JEN BUITENSLANDS? Uit Peking komt het bericht van een ietwaf geheimzinnig plan van den „christen-gene- raal" Feng Joe Hsiang en den z.g.n. model- gouvemeur van de provincie Sjansi, Jen Hsi Sjan. Zij zouden zich namelijk binnenkort inschepen naar Canada, de Vereenigde Sta ten en Engeland. Het heet dat zij in het bui tenland medische specialiteiten willen raad- plegen, maar betwijfeld wordt of dit het wer- kelijke doel van hun reis is. Zelfs wordt be twijfeld of ze wel inderdaad zullen vertrek- ken. Ondanks het beweerde vertrek van Feng gaat de oorlog tusschert de beide partijen zijn gang. In Honan brengen zij beide troepen bijeen. DUITSCHLAND. VAN EEN PAARLSNOER EN EEN DOODE MUIS. Baron v. Gleichen veroordeeld. De rechtbank van Wiirzburg heeft vonnis geveld in het proces tegen den dichter baron Alexander von Gleichen Russwurm, die be- ticht wordt een paarlsnoer, in een postpakkat naar Miinchen gezonden, te hebben vervan- gen door een doode muis. Beklaagde werd veroordeeld tot 10.000 mark boete of 1 maand hechtenis. De vertegenwoordiger van het openbaar ministerie had geen straf geeischt. De rechtbank was van meening dat de be klaagde de hem ten laste gelegde daad had gepleegd, omdat hij zich in financieele moei lijkheden bevond. BRAND IN EEN ZIEKENHUIS TE KOBLENZ. In het ziekenhuis Marienhof der Katho- lieke zusters te Koblenz is Dinsdagmorgen een groote brand uitgebroken. In korten tijd stond de Oostelijke vleugel van't gebouw in vlammen. Onmiddellijk rukte de brandweer met vier wagens uit, terwijl ook de Fransche bezetting assistentie verleende. De Fransche soldaten brachten een deel der patienten oyer naar het in de nabijheid gelegen voormalige militaire hospitaal, dat op het oogenblik ter beschikking van de bezettingsautoriteiten staat. Het vuur breidde zich snel langs het geheele dak uit en bereikte de aangrenzende kapel, waarvan na eenigen tijd de toren on der luid gekraak naar beneden stortte. Na on- geveer anderhalf uur had de brandweer met behulp der militairen het gevaar voor uitbrei- ding bezworen. Er kwam geen enkel per- soonlijk ongeluk voor. HET PROCES-STINNES JR. Men meldt uit Berlijn: In het proces-Stinnes begon Dinsdag het verhoor van beklaagde Nothmann, directeur van het Stinnesconcern. De uitlatingen van Nothmann waren uiterst bezwarend voor Bela Gross. Nohtmann beschuldigde Gross zelfs Hugo Stinnes en hem zelf te hebben be- drogen. Nothmann verklaarde eerst, dat de te Pariis vertoevende Eugen Hirsch en S. hem de zaak aldus hadden uiteengezet: Stinnes zou voorschotten uitbetalen over de valorisa- tie-vorderingen van buitenlandsche eigenaars van oud bezit oorlogsleeningen. Men zou hieibij te doen hebben gehad met geboren Duitschers, die door het verdrag van Ver sailles als bewoners van de verloren gewesten buitenlandsche onderdanen waren geworden De voorz. wees er op, dat de verklaringen van Nothmann in menig opzicht ongeloof- waardig klinken, immers waarom heeft Noth mann geen inlichtingen ingewonnen bij de be- voegde instances, namelijk bij de rijksautori- teiten. Nothmann antwoordde daarop, dat in- dien hij slechts had kunnen vermoeden, dat de zaak niet geheel zuiver was. hij er zich niet voor zou hebben gei'nteresseerd. De voorzitter merkte toen op, dat volgens beklaagde Gross Nothmann wel degelijk op de hoogte is geweest van den toestand. Hij wist dat oorlogsleeningen nieuw bezit als oud bezit zouden worden aangemerkt. Tegen deze beschuldiging protesteert Nothmann krach- tig hij liet zich hier op zeer onwelwillende wijze over Gross uit, die hem als een fatsoen- lijk koopman was aanbevolen en die hem in het geheel niet voldoende heeft ingelicht Gross zou persoonlijk hem toevertrouwde depositokwitanties van oorlogsleeningen te Weenen hebben verpand. ONTPLOFF1NG VAN EEN GRANAAT. T wee dooden Naar de Saarbriicker Zeitung uit Saarge- mund meldt, hebben twee mannen gistermor- gen bij1 het houthalen in het bosch van Lohr bij Albesdorf een granaat gevonden en mee naar huis genomen. Toen een buurman daar den ontsteker wilde losschroeven ontplofte de granaat. Een der mannen was onmiddellijk dood, de andere overfeed spoedig aan zijn verwondingen, terwijl de buurman levensge vaarlijk werd verwoud. De kamer werd ge heel vernield. EEN DUIZENDJARIGE STAD. Meissen, bekend om zijn porceleln-fabrie- ken, heeft gister zijn duizendjarig bestaan ge- vierd. Tal van extra-treinen hadden zooveel duizenden belangstellenden aangevoerd, dat in de nauwe straten een levensgevaarlijk ge- drang ontstond. 's Middags om twaaif uur heeft voor het eerst het porceleinen klokkespel, door de „Staatsliche Porzellanmanufaktur" aan de gemeente geschonken en in den toren van de Frauenkirche geplaatst, zijn welluidende tonen laten hooren. Het klokkenspel moet van een zuiveren, fijnen en toch op grooten af- stand hoorbaren klank zijn. 's Middags heeft het gemeentebestuur de vertegenwoordigers van de burgerij en de gasten een receptie aangeboden in den Al- brechtburg. Naaat de eerste burgemeester een rede had gehouden, hebben tal van autoritei- ten uit Saksen de gemeente gelukgewenscht. DE MOORD OP PROF. ROSEN. De huishoudster weer gearresteerd Dezer dagen is weder de algemeene be- langstelling gewekt voor den reeds vrijwel vergeten moord op prof. Rosen die nu vier jaar geleden in zijn villa in Bischofswald nabij Breslau werd gedood. Verdacht van moord werd indertijd de huishoudster Neumann, maar haar schuld kon niet overtuigend worden aangetoond. In een civiel proces gelukte het haar zelfs de erven van den hoogeleraar een deel der erfe- nis te doen afstaan. Intusschen heeft het O.M. te Breslau niet stilgezeten. Het onderzoek werd. in alle stil- te opgedragen aan de Berlijnsche recherche, die een geheel nieuwe enquete instelde, waar- bij men tot de overtuiging kwam, dat zich in den nacht, waarin de moord plaats vond, geen vreemd persoon in de woning heeft be- vonden. Met net gevolg, dat thans wederom de nu 60-jarige huishoudster, te Berlijn waar zij tijdelijk vertoefde, is gearresteerd. FRANKRIJK. DE MOORDZAAK TE LIMOGES. Meer een blijspel dan een drama. Ongepaste ioestanden en grap- pen. Reeds vaak is er, ook in Frankrijk zelf, ge- wezen op de eigenaardige, weinig ernstige wijze, waarop in den regel moordzaken, lief- desdrama's enz. door de Fransche rechtban- ken worden behandeld. Deze soort processen wordt veelal als een openbare vermakelijk- heid beschouwd, waarbij het publiek zich verdringt, terwijl de president der rechtbank en de verdedigers der beklaagden vaak door onwaardige grappen, woordspelingen of the- atrale effecten een persoonlijk succes op de toehhoorders trachten te behalen. Hetzelfde is thans het geval in het geding voor het Assisenhof te Limoges tegen Charles Barataud, den jeugdigen industrieel, die, zoo- als wij de vorige week vertelden, wordt be- schuldigd van moord op een chauffeur en op zijn vriend Peynet, twee misdaden, waartusschen men het verband, dat er moet wezen, nog niet heeft kunnen vaststellen. Gelijk steeds bij soortgelijke processen, wordt het publiek in hoofdzaak gevormd door dames en meisjes, die zich spitsen op de schandaaltjes, welke worden onthuld. In een der zittingen, toen was gebleken dat «r tus schen Barataud en zijn jonge vriend een meer dan gewone vriendschapsverhouding had bestaan, besloot de president dit gedeel- te van het onderzoek met gesloten deuren te behandelen. Nadat het publiek de tribune had ontruimd, gingen eensklaps de deuren weer open en stormden een aantal zeer jeug- dige studenten binnen. Het bleken de jongste leerlingen der Ecole de Medecine te zijn, die om „beroepsredenen" toegang tot gesloten rechtszittingen hebben. In de verslagen der bij het hooren voorlezen van de briefwisse- zittingen lezen we dat de jongens gnuifden ling tusschen Barataud en Peynet met aller- lei intimiteiten, en tal van ongepaste opmer- kingen maakten Een oogenblik later begon een kip in den tuin van het gerechtshof heftig te kakelen ten teeken dat ze een ei aan het leggen was. De president schorste de zittingten einde de kip te doen verwijderen! Op de zitting van Zaterdagochtend werd druk gesproken over een droevig incident, dat zich gedurende den nacht in de gevange- nis, waar Barataud is opgesloten, had voor- gedaan. Een merkwaardige gevangenis, dit huis van bewaring te Limoges, trouwens Een er zich in hechtenis bevindende jonge vrouw had zonder dat het gevangenisperso- neel er iets van had gemerkt, een kind ter wereld gebracht, en de pasgeborene, na deze te hebben verstikt, in een kabinet weggewor- penDe verdediger van Barataud verze- kerde „grappig" dat zijn client de vader niet was. Ofschoon er 250 man mobiele garde te voet en 90 man paardenvolk uit Perigueux en Car- cassone naar Limoges waren geredigeerd om het gerechtshof te bewaken, besloot de president Zaterdagochtend om elf uur de zit ting tot Maandagmorgen te schorsen. Naar later bleek, omdat hij vreesde dat de arb. der fabrieken, die Zaterdag vroeg vrij zijn, een poging zouden doen om de gerechtszaal bin nen te dringen en zich van Barataud, tegen wien ze scherp gekant zijn, meester te maken ten einde zelf „recht te spreken".. DE STAKING BIJ DE POSTERIJEN. De toestand aan het postkantoor. Gisterochtend werd een delegatie der sta- kende postboden door den directeur van het ondersecretariaat der posterijen ontvangen, die verklaarde, dat alleen de ministerraad, welke heden bijeenkomt, den toestand kan onderzoeken en besluiten kan nemen. Om half elf werd in c'e voornaamste bu reaux van ontvangst en in de drukwerken- zaal in de Rue du Louvre een vrij groote ver- traging in de werkzaamheden vastgesteld. Pakken drukwerken lagen op de tafels zon der te zijn uitgezocht, terwijl een aantal be- stellers met de armen over elkaar gekruist zaten. Een derde van de beambten staakt. De directie der posterijen meende om elf uur te kunnen vaststellen dat ongeveer een derde deel der stakende postbeambten, met inbegrip van de beambten die staken door de armen over elkaar te kruisen, afwezig was. Er hebben eenige arrestaties plaats gehad wegens belemmering van de vrijheid van den arbeid, in verband waarmede een mededee- ling van den onderstaatssecretaaris van Pos terijen uitging dat de normale bezorging in het meerendeel der wij ken van de hoofdstad niet kon worden verzekerd, doch dat indien deze toestand langer dan een dag zou voort- duren maatregelen zouden worden genomen voor de bezorging van de post. Strafbedreiging tegen de stakers. Heel den dag hebben de bestellingen van brieven en drukwerken in en om Parijs stil gelegen. De postbeambten die nog opgekomen waren, hebben niets uitgevoerd en door hun lijdelijk verzet gemaakt, dat ook de werk- willigen en de plaatsvervangers niets kon- den uitvoeren. Vanavond zal in verschillende vergaderingen een besluit over het al of niet voortjetten der staking genomen worden. De postdirectie heeft alle weggebleven beambten gewaarschuwd, dat ze morgen weer moeten verschijnen, willen zij geen ernstige straffen oploopen. Of dit succes zal hebben, zal eerst in den loop van den nacht en morgenvroeg blijken. E)e regeering heeft gedaan gekregen dat de interpellaties over de staking eerst Don- derdag a.s. behandeld zullen worden, als wanneer hooop bestaat dat alles weer nor- maal zal zijn. Ze behaalde daarmee een over- winning op socialisten en communisten, die op onmidaellijke behandeling hadden aan- gedrongen. DE SPREKENDE FILM. Fransche taal bedreigd K Het Kamerlid Gaston Gerard, afgevaarj digde voor Dyon, is vast overtuigd dat, als het zoo doorgaat en de in Amerika vervaar- digde sprekende film de bioscoopwereld ver- overt, de Fransche taal op, achter, voor en door het doek geheel zal worden verdrongen. Hij heeft althans een verzoek ingediend om de regeering te mogen interpelleeren over „de maatregelen, welke zij denkt te nemen tegen over de snelle ontwikkeling van de sprekende film en het openlijk kenbaar gemaakte voor- nemen der Britsch-Amerika ansche onder- nemers om de Engelsche taal, dank zij de sprekende film, als voorwaarde voor Fran sche vertooningen te stellen ENGELAND. DE KABINETSCRISIS. De Koning heeft het ontslag van Baldwin's kabinet aanvaard. De audientie van Baldwin bij den Koning duurde ongeveer een half uur. In het begin van den middag werd Mac- Donald bij den Koning ontboden. MacDonald zal echter pas heden naar het kasteel Wind sor gaan, daar men het wenschelijk achtte, dat de Koning niet de inspanning van twee audienties op een dag zou doorstaan. MacDonald is er op voorbereid de uitnoo- diging tot het vormen van een kabinet te aan- vaarden en men verwacht, dat het kabinet der arbeiderspartij aan het eind der week ge- installeerd zal worden. Naar verluidt, is MacDonald reeds een eind gevorderd met het uitkiezen van zijn ministers. Men meldt uit Londen: De ontwikkeling van de politieke sjtuath geeft tot dusver voldoening. Het zou van Baldwin een onnoodige formaliteit zijn ge weest op een nederlaag te wachten voor nij! aftrad. In December 1923 was de toestand geheel anders, daar toen de conservatieven met 258 zetels verreweg de sterkste partij' vormden, daar de arbeiders 192 en de libera- len 157 zetels bezaten. De conservatieven werden toen op een motie van wantrouwen verslagen en MacDonald vormde zijn kabi net, dat op 12 Februari van het volgend jaar zijn functie aanvaardde. De „groote Vijf" in de arbeiderspartij^ Ramsay MacDonald, Thomas, Snowden, Henderson en Clynes waren heden druk bezig met het samenstellen van het kabinet. Woens- dag komt het bestuur van de parlementaire arbeidersgroep in het Lagerhuis bijeen en zal dan confereeren met het bestuur van de na tional arbeiderspartij. Verwacht wordt, dat de veelbereisde Henderson, die ook in 1927 door Lloyd George naar Petersburg werd ge-' zonden, minister van buitenlandsche zaken zal worden. MAC DONALD BIJ DEN KONING. De leider van de arbeiderspartij Mac Donald heeft zich hedenmorgen naar Wind sor begeven, om den koning mede te deelen, dat bij de uitnoodiging tot vorming van een nieuwe regeering aanvaardt. Verwacht wordt, dat thans spoedig de sa- menstelling van de nieuwe regeering bekend zal worden gemaakt. DE ZIEKTE VAN DEN KONING VAN ENGELAND. De koning heeft een kalmen dag gehad. Zijn toestand is onveranderd. Hij lag te bed. toen hij Baldwin ontving en zijn ontslagaan: vraajr aanvaardde. i.vAFUDIS i

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1