SANATOCEH AAAAAAAAAAAA Binnenland PluimveeteeMt Reciilszaken Ome Kolonien. Marktberichten verkiezingsmodder In de bladen van gisteravond troffen ons {wee berichten betrefiende verkiezingsrecla- ne in verband met kerkgebouwen. Het Handelsblad meldt, dat de wanden van de Hervormde kerk op het Amstelveld, Volgeplakt zijn met aansporing tot verkie- :ing van een roomsch „edelman, die voor het volk werkt". Als de plakkers die papieren per se op een terk willen aanbrengen, hadden zij vlak laartegenover een object bij de hand: het Duifje, die evenwel hebben ze terecht mtzien, schrijft het blad. En het spreekt de tarwachting uit, dat het bestuur der r.-k hiesvereeniging zich haasten zal het pro- kestantsche kerkgebouw, op zoo onedele wij- ;:e besmeurd met haar propagandabiljetten, lie laten reinigen. En Het Volk meldt, dat een communist 'Zaterdagavond, op het Johan Daniel Meyer- rplein, juist voor den ingang van de nieuwe isynagoge, een aanbeveling voor Wijnkoop (schilderde. Een voorbijgangster maakte daar aanmer- (dng op, waarbij zij steun ondervond van an- Idere voorbijgangers, die daar evenzoo aan- ^stoot aan namen. Men vroeg den schilder, waarom het nu juist noodig was, juist voor ide stoep van het kerkgebouw en bovendien lap den Sabbathdag te schilderen, terwijl bo vendien het was ongeveer negen uur de avonddienst in de Synagoge spoedig zou beginnen. De communist antwoordde, dat hij met dat alles niets te maken had. Er mag op straat geschilderd worden, en voor de rest interesseerde het hem niet, of hij voor een woonhuis of voor een ander gebouw schil- derde. Toen de volksoploop nog was aange- groeid, moet de communist ook nog onder: Kiest Wijnkoop, in Hebreeuwsche letters ge schilderd hebben: En niet: de Visser! Daar- op kwam het tot daden! De juffrouw schopte de kalkbus om; de communist gooide met de -rest van de kalk om zich heen, waardoor het goed van verscheidene menschen bedorven werd en een jongen, die kalk in de oogen kreeg, moest bij een apotheek behandeld worden. Katholieke en communistische verkie- zingsschilders schijnen al even weinig de godsdienstige gevoelens van anderen te ont- zienl - POGING TOT MOORD OP ZIJN VROUW. Tusschen half zeven en zeven uur heeft Zich gisteren in enkele minuten in de Oude Kennissteeg te Amsterdam een drama afge- speeld. In dat straatje woont op no. 3 een zekere Huisman, die eenige vrouwen in huis heeft. Van den kant van het Oude Kerksplein kwam gisteravond op bovengenoemd uur een man, C. S., die gehuwd is met de 22-jarige juf frouw de R., die achter het venster zat. Toen hij bij het huis was, trok hij een revolver. Zijn vrouw, die het zag, sprong op, maar op hetzelfde oogenblik knalde een schot, onmid- dellijk gevolgd door een tweede. De vrouw gilde en viel in zwijm. Beide re- volverkogels hadden haar getroffen. De eerste kogel had haar in de zijde, de tweede in den rug geraakt. Spoedig was de politie aanwezig. Een agent greep op den Achterburgwal den da der, die zijn revolver in de gracht wierp. Hij werd overgebracht naar het bureau in de Warmoesstraat. De getroffene werd door den geneeskundigen dienst naar het Binnengast- huis vervoerd. Daar bleek na onderzoek, daf de wonden niet levensgevaarlijk zijn, omdat geen edele deelen zijn geraakt. Op het politiebureau verklaarde S., dat hij met de vrouw, op wie hij geschoten had, ge- trouwd was. Hij was na zijn huwelijk ziek geworden en in het gasthuis verpleegd. Toen hij hersteld was, vernam hij waar zij was heengegaan. Hij had haar dezer dagen een brief geschreven, waarin hij haar meedeelde, dat hij eerst haar en daarna zichzelf van het leven zou berooven. Hij heeft toen een re volver gekocht en gisteravond gepoogd zijn voornemen ten uitvoer te brengen. PROV. UTRECHTSCH GENOOTSCHAP VAN KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Krachtens art 15 der wet heeft de direc- +ie van het prov. Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen tot leden van het genootschap benoemd dr. F. Bastiaanse, let- terkundige te Hilversum. dr. A. B. G. M. Rijckevorsel. commissaris der koningin van Noord-Brabant te Den Bosch, prof. dr. H. J M Weve, hoogleeraar aan de rijksuniversi- teit te Utrecht, prof. dr. L K. Wolff, hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, cura tor der rijksuniversiteit te Utrecht. NED. R.K. MIDDENSTANDSBOND. Een middenstandsbedriifsvereeni- Sing- Op de te Utrecht gehouden vergadering van den Nederl. r.-k. middenstandsbond, waarin besproken zijn de plannen, welke door het hoofdbestuur waren uitgewerkt be- treffende de uitvoering van de ziektewet, heeft mr. van Hellenberg Hubar, directeur van het nationaal Hanzebureau, een uitvoe- rige inleiding gehouden, waarin hij behan- delde het ontwerp van minister Slotemaker de Bruine. zooals de Tweede Kamer dit heeft aangenomen, in het bijzonder wat betreft de uitvoering der wet door bedrijfsvereeni- gingen. Vervolgens heeft spr. de plannen ontwik- keld van het hoofdbestuur en den vakraad van den Nederl. r.-k. middenstandsbond ten aanzien van een op te richten bedrijfsvereeni- ging. Spreker memoreerde, dat reeds in 1927 het onderwerp in studie is genomen door het vakbestuur en den vakraad, welke colleges een commissie hadden benoemd, die tot taak had de vraag te bestudeeren, op welke wijze de Nederl. r.-k. middenstandsbond zou kun- nen deelnemen aan de uitvoering van de ziektewet. Aan de hand van het rapport van deze commissie heeft het bestuur nadere plannen voor de oprichting van een bedrijfsvereeni- ging ontworpen, welke thans volledig aan de vergadering zijn voorgelegd. Het ligt in de bedoeling met de drie werknemerscentra- len een middenstandsbedrijfsvereeniging op te richten. Het bestuur zal worden gevortnd voor de IV /Iedische onderizoekingen lVl hebben aangetoond.dat na 3 weken Sanafogen-ge- bruik het aantal roodebloed- lichaampjes met gemiddeld 60 was toegenomen. helft uit vertegenwoordigers van den Ned. r.-k. middenstandsbond en voor de andere helft uit vertegenwoordigers van de werk- nemerscentralen. Het risico zal zooveel mogelijk beroeps- gewijze worden bepaald. De vraag of de administratie der bedrijfs- vereeniging in eigen hand zou worden ge houden, dan wel overgedragen aan een an der lichaam is in eerstgenoemden zin be- antwoord. De deelnemers (eventueel hun erfgenamen) die ophouden lid van de bedrijfsvereeniging te zijn, door overlijden of door het uittreden uit zaken, krijgen hun aandeel in een even- tueele reserve terugbetaald Op deze inleiding is een uitvoerige gedach- tenwisseling gevolgd, waaruit bleek, dat over het algemeen groote instemming bestond met de plannen, zooals deze waren uiteen- gezet. Het ligt in de bedoeling de bedrijfsvereeni ging zoo spoedig mogelijk op te richten en deze, wanneer de voorbereidende werkzaam- heden geeindigd zijn, in werking te doen treden. THORBEOKE-MEDAILLE UITGEREIKT. Gisteren, op den sterfdag van Thorbecke, is in een plechtige bijeenkomst van het Cura- torium der Thorbeckc-stichting, gehouden in het academiegebouw aan het Rapenburg te Leiden, uitgereikt de Thorbecke-medaille, wel ke het curatorium van genoemde stichting heeft toegekend aan prof. mr. E. M. Meyers, hoogleeraar in het burgerlijk recht en het internationaal privaatrecht te Leiden, voor zijn geschrift: „Le droit ligurieu de succes sion". TWAALFJARIGE JONGEN ALS VER- KEERSAGENT. Een chauffeur schrijft aan de Tel.: Het gebeurde gistermiddag ongeveer 1 uur 15 dat een fietsrijder door het stopbord reed (kruising AmsteldijkCeintuurbaan), De dienstdoende agent was hier niet raee tevreden en volgde op een auto den overtre- der. Een jongen van een jaar of twaalf zag het bord onbeheerd staan en dacht er goed aan te doen, het verkeer te regelen. Het duurde ongeveer een half uur voor de agent terug- kwam. Inplaats van den jongen te prijzen schreef hij hem echter op en nam hem mee naar het bureau. Het is echter een feit, dat de jongen het verkeer beter regelde dan menige agent. Zelfs passeerde er een koninklijke auto, dien hij een plaats rechts van den weg aanwees. totdat hij het bord veilig zette. Misschien heeft die jongen verkeerd gedaan, maar hier- door is een opstopping, die anders zeker zou hebben plaats gehad, vermeden. ONDER PUIN' BEDOLVEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op de Kon. Ned. Zoutindustrie te Boekelo een ernstig ongeval gebeurd. Eenige arbei- ders waren bezig een muur te sloopen, toen plotseling een groot stuk beton naar benedeu kwam. Een 41-jarige arbeider, wonende bij Enschede en vader van zeven kinderen, werd levenloos onder het puin vandaan gehaald. EEN KERK OP INSTORTEN. Voor de R.K. kerk te Hoogmade bestaat ernstig gevaar voor instorting. Men vreest ook voor den toren. Het schip van de kerk is reeds gedeeltelijk ontruimd. Gistermiddag is reeds een stuk van den muur en het dak gevallen. HET BIOSCOOPCONFLICT. De heer D. van Staveren, voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring, heeft aan de Vereeniging van Noordbrabant- sche en Limburgsche Gemeenten voor ge- meentelijke filmkeuring, zoowel als aan den Ned. Bioscoopbond zijn bemiddeling in het conflict aangeboden. Een onderhoud met den minister. Een deputatie van den Nederlandschen Bond van theaterpersoneel heeft gister een onderhoud gehad met den minister van bin nenlandsche zaken ten einde de bemiddeling van dezen te vragen in het bioscoopconflict De minister zeide begaan te zijn met het lot van het person eel, dat door de sluiting van de bioscopen ontslagen zal worden. Men is op het departement druk bezig om het conflict te doen eindigen. NEDERLANDSCH CONSUL VER- DWENEN. Uit Kowno wordt gemeld: Groot opzien heeft in de hoofdstad van Litauen gebaard het verdwijnen van den vroegeren Nederlandschen consul J. S. v. d. L., die hier groote schulden heeft gemaakt. De verkoop van zijn bezittingen heeft slechts 20.000 lit opgebracht, een bedrag dat voor geen tiende toereikend is om de vorderingen te dekken. Verscheidene Litausche Banken hebben bovendien aangifte gedaan, door den gevluchten consul te zijn bedrogen. KORTE BERICHTEN. Maandag werd te Arnhem de alge- meene vergadering gehouden van den Aarts- diocesanen R. K. Boeren- en Tuintiersbond. Ter gelegenheid van het bezoek van het Finsche Volkenbondsgezelschap aan ons land heeft de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede Maandagavond een openbare ver gadering gehouden in de aula van de univer- siteit van Amsterdam. Een vrachtauto, die op weg was van Heerlen naar Deventer en tooneel-requisie- ten bevatte, is op den dijk bij Nijmegen, na het verlaten van de pont, bij het uitwijken voor een ander voertuig gekanteld en omlaag gestort. De auto sloeg drie maal over den kop en is totaal vernield. De chauffeur en twee personen, die in den wagen zaten, zijn licht gewond. De tooneeldecors zijn ernstig beschadigd. Te-Nijmegen is een 4-jarig meisje van een draaiorgelwagen, waarop het meereed, gesprongen, onder de wielen geraakt en even later overleden. De 25-jarige landbouwersknecht Ch. P., die Zondagavond te Swalmen door een auto is aangereden, is gisteren in het Louisahuis te Roermond aan de gevolgen overleden. Gistermiddag is in een eenvoudge plechtigheid in den achtermuur aan de Bur- gemeester Tellegenstraat van het gebouw van de Federatie van Amsterdamsche Wo- ningbouwvereeniging het Tellegen-monu- ment onthuld. Gisteren heeft de gemeenteraad van Barneveld goedgekeurd den aankoop der te- genover de eierhal gelegen vaste goederen, ter grootte van 15 A., 13 c.A., voor f 20.970. Voorts werd besloten dit terrein te bestem- men voor uitbreiding der in 1913 gebouwde eierhal en pakloodsen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, G-iergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel van 7M cent voor ant- woord insluiten en b 1 a d vermelden. Maatregelen bij Kuikenziekten. De Drinkwatervoorziening en ontsmet- ting. Prijsvraag met broedsel eieren cadeau. Ik heb de vcyige keer uitgelegd dat het groote gevaar bij de kuikenziekten zit in de onderlinge besmetting door drinkwater, be- smet voer, bodemverv-uiling. De ziekte krijgen we meestal door besmette broedeieren. Meest- al zeg ik, niet altijd. Zoo kunnen ratten, mui- zen, musschen en spreeuwen ook wel smetstof overbrengen, doch verreweg de meeste geval len zijn aan besmette eieren toe te schrijven. De kunst is nu de besmetting van de kuikens onderling tegen te houden. Kijken we eerst eens naar het drinkwater- bakje. Tien tegen een dat het gewoon op den grond staat en al heel gauw nadat het's mor gens neergezet is, zit er vuil in van strooisel- materiaal, van de snavels der kuikens, enz. Elk oogenblik zoo'n bakje ververschen gaat haast niet, vooral niet op een groot bedrijf. Veel schietmen al op als men het drinkbakje op een verhooging zet, zoodat de kuikens als het ware op een trapje er naar toe moeten loopen. Ze kunnen er dan geen strooisel in knoeien. Nu gaan we nog een stap verder en probeeren het drinkwater te ontsmetten Drinkwater-hygiene is een der meest doe1!- treffende middelen totb estrijding van be smettelijke pluimveeziekten, maar zij is niet gemakkelijk. Een goed drinkwater-ontsmet- tingsmiddel moet-zijn: 1. goed ontsmettend; 2. absoluut onschadelijk; 3. geen smaak of reuk hebbend; 4. piet duur zijn. Ziedaar nu een serie eischen waar men nog niet zoo gemakkelijk mee klaar is. Goede ontsmettingsmiddelen zijn er ge- noeg maar het zijn meestal ook zware vergiften. Denk maar eens aan carbol, subli- maat enz. Deze zijn dan ook voor de groote practijk niet bruikbaar en hoe gevaarlijk het is de menschen stoffen aan te raden, die slechts in heel sterke verdunning ongevaarlijk zijn, is mij vaak door allerlei vergiftigingsge- vallen gebleken. Zoo is er wel eens aange- raden kopergroen, dat nog werkzamer zou zijn dan z.g. ijzervitriool. Nu is kopersulfaat wel bruikbaar mits sterk verdund, terwijl de ervaring ons leert dat vrijwel de meeste men schen bij geneesmiddelen denken. „als een klein beetje helpt, helpt een flinke hoeveelheid nog veel beter." Gevolg: verscheiden doode dieren waar bij opening de maaginhoud ge woonweg groen zag van het kopergroen. Zulk soort van stoffen raad ik dus sterk af. Ijzer vitriool is minder gevaarlijk en sommigen denken al heel wat goeds te doen als ze wat roestige spijkers in het drinkwater doen. Dat is echter heel weinig waard en helpt ons bij dergelijke mettoffen als waar het hier orn gaat heelemaal niet. Een der beste stoffen was tot nu toe creoli- ne. Dit is niet zwaar vergiftigd, maar het be- zwaar is, dat de meeste dieren een afkeer hebben om het te drinken. Ze moeten dus a! flink dorst hebben om er aan te beginnen en om de kui-kentjes zoo ver te brengen is al totaal verkeerd. Bij ganzen en eenden, die volwassen waren, heb ik met lA creoline in het drinkwater vaak heel aar-dig succes ge had. Ook kaliumpermanganaat is veel gebruikt en hoewel deze stof in rein water heel goed werkt, veriiest het heel gauw zijn werking als er onreinheden in het water komen. Dit ge- schiedt bij drinkwater voor pluimvee direct door de vuiles navels der dieren. Een niiddel dat in den laatsten tijd in Duitcchland veel gebruikt worde en waarvan ik verschillende~kunstige resultaten vernam, is chinosol. Ik ben op net oogenblik bezig daarmede proeven bij kuikens te nemen en ik moet zeggen, dat het tot nu toe goed voldoet. Chinosol is niet giftig, tenminste in nor- male dosis en het heeft weinig reuk of smaak. Het is een geel poeder, dat echter voor het gemak der verbruikers in pastilles van 1 gram afgeleverd wordt. Zo'n pastille kost on geveer 10 cent en dat is betrekkelijk duur Als men echter bedenkt dat men op 1 emmer water maar ene pastille noodig heeft, dan be- grijpt men dat de kosten nog al meevallen Ik heb ook proeven genomen met chloor, doch deze milukten om dezelfde reden als het kaliumpermaganaat. Chloorgas wordt tegen- woordig veel gebruikt om leidingwater en zwembadwater te steriliseeren en het is ver- bazingwekkend' te zien hoe een bijna onaan- toonbare hoeveelheid chloorgas net sterktst besmette water absoluut steriel maakt. Is er echter veel onreinheid, organische stof in het water, dan verdw-ijnt het chloor direct, wordt scheikiindig gebonden en de werking is afge- loopen. Vooal met drinkwater voor eenden lukt het heel slecht. Ik kon bij de proeven haast zooveel chloor er niet in doen of het verdweej. direct. Mogelijk dat het met kipper, wat beter zou gaan, maar dit moet ik eerst nog weer eens verder uitwerken. Het beste lijkt mij op het oogenblik werkelijk de chinosol hoewel het voor mij een bezwaar blijft, dat chinosol in de aanwezigheid van ijververbin- dingen daarmede een zwarte verbinding geeft, die onwerkzaam is. Nu is het een lastig feit, dat het meeste grondwater in ons land, aithans dat uit welputten, ijzer bevat. (Water uit zakputten bevat minder ijzer, doch is op zichzelf al af te raden.) Men moet dus regen- water nemen voor de chinosol of leidingwater en dat is niet altijd gemakkelijk te krijgen. Verder zijn ded rinkgereedschappen er meestal ook niet op ingericht, daar ze meestal van z.g. gegalvaniseerd ijzer zijn. Dit galva- niseeren geschiedt meestal met den Franschen slag, d.w.z. heel mat-ig en hetg evolg is, dat dergelijke drinkbakken heel gauw roestig worden. Ze zijn dan ook voor de chinosolop- lossing ook al weer ongeschikt. Drinkbakjes van aardewerk zijn het beste, maar deze moeten zoo geconstueerd zijn, dat de kuikens er niet in kunnen gaan staan. Men zal zoo zoetjes aan het idee krijgen, dat ik vrijwel alles afkam en tot mijn spijt moet ik eerlijk zeggen, dat er in mijn oogen ook maar heel weinig goeds is in alle pluimveebenoo- digdheden. De meeste hebben het bezwaar, dat ze op een tentoonstelling heel aardig lij- ken en als men ze in dep ractijk door en door probeert, blijft er heel weinig goeds van over Bekijk nu bij v. met de gegevens die ik U dezen keer gegeven heb, eens de drinkbakjes die er in den handel zijn. Ga bij buren en vrienden eens kijken hoe het er uit ziet en gij zult overal met mij zeggen: ,,dat is geen ideaal" Zoolang er geen ziekte is, is alles best, be- grijp dat goed maar ik wil het juist goed heb ben als er ziekte is. Reken maar, als ik zoo met U allerlei benoodigheden eens ging be- kijken, van een eenvoudig drinkbakje tot broedmachines en kunstmoeder toe, gij gauw in mijn schuitje zoudt komen en wel zoudt inzien, dat de meeste gereedschappen meer goed bedoeld dan veel waord zijn. Street dus na dit artikel maar weer eens naar het dieaal: Een gemakkelijk reinigbaar, roestvrije drinkbak, die op een verhooging gezet wordt, zoodat de kuikens of kippen er geen vuil in kunnen gocien en waarin de kui kens niet kunnen gaan staan. Hebt ge last van ziekte, doe dan in het water per emmer een of twee pastilles chinosol en gebruik daar- voor leidingwater of regenwater. Ik houd mij aanbevolen voor elke opmerking of uitvinding op het gebied van kuikendrinkbakjes die mijn ideaal nabij komen. Wie van mijn lezers lust heeft er eens ernstig over te denken, mag mee- doen aan een soort prijsvraag, waarbij ik van de ingekomen antwoorden de beste zal uitzoe- ken, zal publiceeren en naar verkiezing cadeau zal zenden een broedsel goede Wit Leghorns, Wit Wyandottes. Khaki Cambel! eenden of Reebonte Loopeenden naar verkie zing alien van eigen fokdieren. D. TE HENNEPE. Ziet gij muggen, tang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dooa HET STRAFPROCES TEGEN SALOMON LIEBERMANN. Voor de Vierde Kamer der Arrondisse- inentsrechtbank te Amsterdam is heden be- gonnen het strafproces t gen den 43-jarigen te Riga in Letland geboren en thans in het Huis van Bewaring te Amsterdam gedeti- neerden Salomon Liebermann, wiens be- rucht geworden naam zoo vaak is genoemd tijdens de behandeling, het vorig jaar, van de strafzaak der „Veendammer Hypotheek- bank". Hem is ten laste gelegd het medeplegen van de door Mohring gepleegde bedriege- lijke bankbreuk. Daarnaast wordt verd. be- schuldigd van medeplichtigheid aan, het uit- lokken en het doen plegen ervan. Het delict zelf is in de dagvaarding acii- tereenvolgens geconstrueerd als verduiste- ring, waarbij weer sprake is van medeple gen, medeplichtigheid enz. Het tweede com plex van feiten, aan Liebermann ten laste gelegd, betreft de overdracht tusschen Juni en October 1927 van waarden (geldsbedra- gen, effecten en andere geldswaardige pa pieren) door de „Veendammer" onder direc- tie van Mohring aan de Discontobank waar in Liebermann de feitelijke machthebber was. Ook dit delict is geconstrueerd als bedriege.- lijke bankbreuk en als verduistering en voorts nog als heling.. Tenslotte wordt, indien voor al deze feiten geen veroordeeling kan plaats hebben, aan Liebermann ten laste gelegd het tezamen met Mohring in diens kwaliteit van direc teur der „Veendammer" (als opvolger van de Woltmans) medeplegen aan het doen vervan- gen van de vordering der „Veendammer" op de Discontobank door een vordering op L. W. S. Paardekooper. Aanvankelijk had deze Paardekooper de 966 ,,Veendammer"-aan- deelen van de Discontobank gekocht voor vijf millioen gulden; Paardekooper nam ech ter de schuld van de Discontobank aan de „Veendaminer" over, welke schuld ten bedra- ge van eenige milliocnen guldens in minde- ring werd gebracht van genoemden koop- prijs. In dezen gedachtengang wordt de Dis contobank (in tegenstelling met het in de eerste beide feitencomplexen omschrevene) in- staat geacht dat zij die schuld geheel, aithans voor een belangrijk gedeelte kon voldoen, ter wijl de dagvaarding van Paardekooper zegi dat hij die schuld niet kon voldoen. Ook bij het doen vervangen van genoemde vordering is ten opzichte van Liebermann subsidiair weer sprake van medeplichtigheid, lokking en doen plegen. (Zie voor het vervolg in de telegrammen. EEN KIPPENSLACHTER. De Tel. bevat de volgende rechtszaak, be handeld voor den Amsterdamschen politie- rechter Ik doe al zeven en twintig jaar zoo, zei de kippenslachter. Zeven en twintig jaren had hij de kippen den hals afgesneden en was, zonder het dier te laten uitbloeden, aan het plukken gegaan. Zoodat de reeds naakte kippenlichamen nog bewogen, op het oogenblik dat er technisch niets tegen was om hen direct in den pot te steken. Tracht dan in zeven minuten af te lee- ren wat u in zeven en twintig jaar gedaan liebt, zei een gevexeerde rechter. Er was een Amsterdamsche politieagent die den poeliersknecht al een paar maal ge- waarschuwd had en hem nu eindelijk op den bon geslingerd had door middel van een ver- baaltje waar geen speld tusschen te krijgen was. Hij had om zoo te zeggen den dood- strijd van de kip tot in details gevolgd en de deskundigeverklaring klopte precies met wat de ondeskundige agent waargenomen had. En goed waargenomen. Het is vreeselijk wat er in de poeliers- werkplaatsen geleden wordt door de dieren, ten gevolge van onverschillige en slordige slachting, zei de dierenarts. Maar de man die nu al zeven en twintig jaar lang de kippen slachtte op de beschre- ven wijzemet een gemiddelde van hon- derd kippen per dag heeft hij er in dat tijd- een millioen krimpend en stuiptrekkend de veeren uitgetrokkenvond dat hem on- recht aangedaan werd en beriep zich op de beestachtige usances van het vak. Hij werd veroordeeld tot vijf cn twintig gulden boete, wat nog geen gulden per jaar is en pirn. 1/40 cent per gemartelde kip. En ik hoopte dat de rechter hem nog zou ver- oordeelen tot de operatieve verwijdering van zes kiezen, zonder narcose. Maar het schijnt dat de wet zulke paedagogische straffen niet toelaat voor dierenbeulen Maar ik troost me met de belofte van den officier: den volgenden keer een gevoelige gevangenisstraf. „Der uit zal het". DE LEPRA-BESTRIJDING. Op het departement van B B. te Batavia werd een belangrijke conferentie gehouden i" verband met de bespreking over de spoe dig bij den Volksraad in te dienen ordonnan< tie inzake de lepra. Hierbij was aanwezig de adviseur voor de decentralisatie. Zulks in verband met het feit dat besloten is tot aan- vullende locale regelingen welke de goede werking dier ordonnantie zullen moeten ver zekeren. AMSTERDAMSCHE AADRAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 5 Juni 1929. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen on-verandeid. Aanvoer 1 lading, zijn- de 900 H.L. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 5 Juni 1929. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 269 vette kalveren, le kw. 0.9212e kw. 0.80--/ 0.90; 3e kw. 0.700.80; 68 Nuchtere kalveren f 13— 20; 520 Varkens, Holl. le kw. 0.99 1.01; 2e kw. 0.96—/ 0.98; Overz. en Geld, le kw. 0.99—/ 1.01. BOVENKARSPEL, 4 Juni 1929. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Sla 1 per 100 krop; Rabarber 1.20 per 100 K G.Wortelen 0.07 per bos. COoP. CENTRALE EIERVEIILNG. PURMEREND, 4 Juni 1929. (Weekber.) 226586 stuks Eendeneieren 4.90f 5.10 per 100 en 118566 stuks Kippeneieren waar van de prijzen als volgt 70—85 K.G. 8.30; 65-66 6.10—6 70; 63—64 5.90— 6.30; 60—62 5.70—/ 6.10; 58—59 5.50—/ 5.90; 56—57 5.30—/ 5.70; 53 —55 5.10—/ 5.50; 50—52 4.80—/ 5. ZWAAG, 3 Jum 1929. Bangert en Om- streken. Spinazie 38; Tomaten 28 40; Peulen 3040; Aardbeien 55^ 80; Dubbele Slaboonen 5570; Bl. kool 25—/ 40; Postelein 3f 5; Sla 2.50—/ 4.50; Wortelen 15—/ 25; Kom- kommers 15—/ 24. BEVERWIJK, 3 Juni 1929. Coop. Tuin bouw Vrije Groenten Fruitveiling. Spina zie 5—/ 15; Potselein 810 per 100 K.G.Bloemkool 2040; Sla 3— 9.50 per 100; Hout 2.50—/ 5.50; Peen 17—/ 27; Raapstelen 3—/ 4; Asperges le s. 5073; Asperges 2e s. 36 54 per 100 bos; Aardbeien (per schotel) 19 —54 cent; Komkommers 814 cent per stuk; Tomaten 3536 cent per pond. BEVERWIJK, 3 Juni 1929. Tuindersvefr ling „Kennemerland". Aspergevefling. In die veiling van Maandag werd per 100 bos be- taald voor dik wit 4472dik blauw 34—/ 50; dun wit 22—/ 29; dun blauw 19—/ 28; kort wit 35—/ 44; kort blauw 2835; dik donker blauw 20—/ 32; stek 59. I,t Aan de bloemenmarkt werden Maan dag de eerste Qladiolen voor 10 tot 21 cent per stuk verhandeld. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Juni '29. Langedijker Groentenveiling. 135 st. Bloem kool le s. 26—/ 30.10, 2e s. 13.10 18.40 per 100 stuks; 140 bos Wortelen 15.30 per 100 bos; 156 kroppen Sla 5 30 7.50 per 100 krop, - f** - - w WDM MUTISIHMIIWHHI mwiUIH W WWII l»» (Zie Med. Echo Mit. '24) Ov'erWin bloedarmoede en haar ge- volgen: zwakte, venlapping, Iuste- looaheid, enz. door eens eenigen tijd Sanatogen te gebruiken. Met Sana- togen zal weldra weer krachtig bloed door Uw lichaam atroomen en de bloa der gezondheid op Uw wangen terugkeeren. Het Zeftttwaterkdhd Voedael In alle Apoth. en Drog. vanaf /I,per bus.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 8