AlkiMischc Commit Geneeskundige brieven. De krooiijuweelen. Radio-hroekje FEULLLETON. Stadsnieuws No. 131 Honderd 1929. i en dertigste Jaargang. Donderdag' 6 Juni. Vrijdag 7 Juni. Hilversum, 1071 M. 10.—10.15 Morgen- wijding. 12.15—2.— Concert door het A. V. R O.-Kwintet. 2.05—2.45 Uitzending voor scholen. 2.454.Gramofoonmuziek. 4. 4.30 Lezing door C. H. de Boer over: Die- renbescherming. 4.305.Lezing door J. JAerts over: Kunst en Samenleving. 6.01 ,J.15 Concert door het A. V. R. O.-Kwintet. 7.15—7.45 Spreekuur van den radiodokter. 8 01 A. V. R. O.-Operette-uitvoering „De Lieve Augustijn". iMuziek van Leo Fall. 'Medespelenden: Ed. van der Ploeg, Jan Grootveld, Jules Moes e. a. In de pauze: persberichten. 11.—11.30 Gramofoonmuziek. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) 11.11.30 Korte ziekendienst. 11.3012— K. R. O. Godsdienstig halfuurtje. 12.Tijd- sein. 12.15—1.15 Concert door het K. R O.- iTrio. 1.15—2.Gramofoonmuziek. 3 4.-- ►Vrouwenuurtje. 4.5.N. C. R. V. Gramo foonplatenconcert. 5.-6.45 Orkestconcert. 7.35 V. P. R. O.-Berichten. 7.40 V. P. R O.- cyclus over: Geestelijke stroomingen. 8.15 Concert. Strijktrio. 8.50 V. P. R. O.-cursus: Opvoeding van de rijpere jeugd. 9.30 Trio- concert. 10.Voorlezing. 10.20 Concert. Strijktrio. 7.-7.25 Causerie: Snoei van vruchtboomen. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Sonatenconcert, viool en piano. 12.50 Orgelconcert. 1.20—2.20 Orkestconcert. 2.50 Lezing voor scholen. 3.15 Muziek. 3.20 Le zing: Round the world. 3.45 Muziek. 3.50 Concert. Sybil Eaton kwartet. 4.35 Orkest concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Piano- muziek van Scriabin. 7.20 Muziekcritiek. 7.35 Muziek. 7.45 Historische causerie. 8.05 Con cert Militaire kapel. Os-Ke-Non-Ton, ban- ton. V. Olof, viool. 9.20 Nieuwsberichten 9.35 Lezing: Broadcast S. O. S. 9.50 'Nieuwsberichten. 9.55 „Love in a village", kom. opera in 3 acten van Bickerstaff 11-20 Een verrassing. 11.35—12.20 Dansmuziek Pariis „Radio-Paris", 1744 M. 12.50 Gra mofoonplatenconcert. 4.055.05 Orkestcon cert 655—7.20 Gramofoonplatenconcert 8.55 „L'Arlesienne", van Daudet. Muziek van Bizet. Langenberg, 462 M. 10.35 en 12.40 Gra mofoonmuziek. 1.25—2.50 Orkestconcert 6 05—6.50 Weragorkest-concert. 8.20 Met wolken en wind. Concert. Gemengd koor. Ste- delijk Orkest van Diisseldorf. K. Seeblom— Schwartz, alt. W. Vielhaber, bariton. Daar- na tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen1649 M. 12.20—5.20 Lezingen en lessen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.20—8.05 lezingen. 8.20 Berliner Feestspelen. „Elek- tra", tragedie in 1 acte van Rich. Strauss. Hamburg, 395 M. 11.50 Muziek voor scholen. 4.55 Voordracht en recitaties. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Veedol-Jazz orkest. 8.25 Borgermeister Stine", comedie van Hinrich- sen. 10.50—12.15 Dansmuziek. Brussel, 512 M. 5.20 Orkestconcert. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Fragmenten van ..Veronique", operette van Messager. 10.35 S'luiten. CLXXVI. De Ziektewet. In de „Haagsche Post" vonden wij een prent van Piet van der Hem met het boven- schrift: „Het paaschei van Minister Slote- maker de Bruine". De kippekop is vervangen door's ministers gelaat, dat lichtelijk pijn- lijke trekken vertoont, geheel in overeenstem- ming met het onderschrift: „He, hfe!" Overi- gens laat de plaat ons zien een stad met een soort voederbak. Op den rand staat een kip, welke blijkbaar zoo juist een flink geschapen ei heeft gelegd met het opschrift „Ziekte- wet". De Ziektewet is in eerste lezing door de Tweede Kamer der StSten Generaal aange nomen, zoodat het aan geen gerechten twij- fel onderhevig is, of binnen afzienbaren tijd zal de wet in het Staatsblad verschijnen. Laat ons eens zien of dit feit inderdaad de ver- zuchting „He, he!" rechtvaardigt. Onze sociale verzekeringswetgeving, is be- gonnen met de Ongevallenwet 1901. Reeds toen begreep- ieder, aat deze wet niet op zich zelf mocht blijven staan, naar slechts een onderdeel van het volledige systeem was, dat behoorde te voorzien in de gevolgen van liekte, ongeval en invaliditeit. Feitelijk be- (The crinkled Crown.) Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William le Queux, door Mej. E. H. 8 Terwijl Pennington zijn vriend naar Rid- gemount reed, vertelde hij hem, hetgeen hij aan de telefoon van Van der Wijck had ge- hoord. Easterbee had dit nieuws reeds uit an- dere bron vernomen: „De Nederlander moet wel diep verontwaardigd zijn, dat hij tot zoo iets overgaat", meende de kapitern. „Bar on- voorzichtig van hem, als hij van plan is dub- bel spel te spelen! Hij zal de achterdocht op- wekken en er zijn heel wat bloeddorstige ty- pen onder de partij, die korte metten zouden maken met den verrader!" De dames wachtten hem in den salon. Mrs. Kearns was dadelijk ingenomen met den jon- gen man met zijn aangename manieren, en Doris, die hem met critischen Nik beschouw- de, vond, dat hij heel knap was om te zien en dat, als de hoedanigheden van zijn geest en zijn karakter even uitstekend waren als die van zijn persoon, hij dan wel ruimschoots verdiende al het goeds, dat er van hem ge zegd werd. Nadat de thee gebruikt was, noodde de gasfeyrouw dep kapitern in haar hejiigdojQi hoorde de Ziektewet als basis te zijn vooraf- gegaan. Door de dikwijls moeilijk naspeur- bare wegen der hoogere politiek was dus de Ongevallenwet ietwat voorbarig ter weerld gekomen. Maar geen nood, de Ziektewet zou wel spoedig volgen. Reeds voordat de Onge vallenwet aangenomen was, werd aan het Departement ijverig aan de Ziektewet ge- werkt. Niemand durfde toen vermoeden, dat het bijna dertig jaren zou duren voordat de wet eindelijk tot uitvoering kwam. Met opzet zeg ik „tot uitvoering". Want wel werd in 1913 een Ziektewet-Talma aan genomen, doch deze is nimmer tot uitvoering gekomen. En nog iets anders is geheel anders uitgekomen als men toen ten aanzien van die wet verwachtte. Dat een Ziektewet gelde- lijke vergoeding zou geven voor de verminde- ring van inkomen, welke het gewone gevolg van ziekte is, sprak van zelf. Maar daar- naast dacht niemand anders of in de eerste plaats zou ook voor geneeskundige behande ling en medicijnen gezorgd worden. De geneeskundige verzorging liet toch in die dagen maar al te veel te wenschen over. Wel werd ook toen reeds op verschillende wij- zen door een soort vrijwillige verzekering zoowel in geldelijke uitkeering als in genees kundige behandeling voorzien, n.l. door zie- kenkassen en door ziekenfondsen, welke in vele gevallen gecombineerd waren. Een groot deel van het publiek, met name in de groote steden, was toen reeds lid van een ziekenfonds; minder groot was het aantal leden van ziekenkassen. In elk geval stonden de ziekenfondsen in het centrum der belang- stellmg, omdat tegen het einde der vorige eeuw de aandacht was gevestigd op dc schromelijke misbruiken, welke zich in het ziekenfondswezen bevonden. Nadat dr Schreve onder den schuilnaam Soranus in het „Medisch Weekblad" 'n reeks artikelen had geschreven over dit onderwerp, werd de zaak door de afd. Amsterdam der „Ned. Maat- schappij tot Bevordering der Geneeskunst" ter hand genomen. Een commissie stelde een onderzoek in en het resultaat daarvan, het zoogenaamde „Amsterdamsche Rapport", deed menigeen de haren ten berge rijzen. De meeste fondsen bleken financieel zeer renda- bele ondernemingen te zijn, de leden waren overgeleverd aan de willekeur der fondsbe- sturen, aan allerlei onzuivere praktijken der boden, terwijl sommige artsen ook niet vrij uitgingen en bijv. een zoo groot getal fonds- leden op hun naam ingeschreven hidden, dat goede behandeling eenvoudig onmogelijk was. Toen dan ook bekend werd, dat minister Kuyper een ontwerp-wet in behandeling had genomen, meende de ,,Ned. Maatschappij t. Bev. d. Geneesk." nuttig werk te doen met het verzamelen van gegevens op ziekenfondsge- bied over het geheele land, welke bij de tot- standkoming der wet met voordeel gebruikt zouden kunnen worden. Er werd een com missie benoemd welke zeker niet aan haar doel beantwoord zou hebben, als het rader- werk van onze wetgevende macht wat vlug- ger had gedraaid. Zij heeft toch niet minder dan acht jaar werk gehad om haar rapport, uit twee kloeke kwartodeelen bestaande, ge- reed te krijgen. Maar dat hinderde niet In dat tijdsverloop was de Ziektewet voor'oopig geheel op zijde gezet. En toen later minister Talma de zaak weer ter hand nam, kon hij van de verzamelde gegevens gebruik maken. Het rapport was intusschen op de algemeene vergadering van 1908 behandf Id en zoo wa> ren de wenschen van de geneeskundige we reld genoegzaam vastgelegd en bekend ge- worden. Een van de gewichtige punten, welke door Talma werden overgenomen, was de schei- ding var kas en fonas. Het was duidelijk ge- worden, dat de geldelijke uitkeering en de geneeskundige behandeling afzonderlijk be- heerc. moeten worden. Als doelmatigste vorm werd het volgende algemeen aangenomen: De wet zorgt direct alleen voor de uitkeering van ziekengeld. Indirect houdt zij toezicht alleen voor de uitkeering van ziekengeld, in- dien hij ingeschreven is bij een ziekenfonds, dat aan bepaalde, door de wet vastgestelde eischen beantwoordt, tenzij hij kan aanteo- nen dat op andere wijze in een behoorlijke behandeling is voorzien. In dien zin werd de wet Talma" in 1913 aangenomen. Maar zooals gezegd, de uitvoering is achterwege gebleven. Opvolgende ministers hebben weer op an dere wijze gcoogd, in de bestaande behoefte te voorzien. Zoo wilde Treub een wet, welke wel geneeskundige behandeling verleende. Door Aalberse werd een „Ziekenverzor- gingswet" voorbereid. Thans echter schijnt aan den langen, lan- gen lijdensweg een einde te zullen komen en kunnen wij nog in dit jaar een Ziektewet verwachten, terwijl een Ziekenfondswet in uitzicht is gesteld. Over de behandeling en beteekenis van deze wet is veel te zeggen. Ik wil dat echter liever uitstellen tot een vol genden brief. H. A. S. Land- en Tuinbouw. STIKSTOFVERBINDINGEN IN DEN BODEM EN HUN VERANDERINGEN. II. Bij nader onderzoek vond men dat het pro- ces eigenlijk in twee gedeelten verloopt. Dat Schloszing en Miinz de bacterien niet konden vinden, was volgens andere onderzoe- kers daaraan toe te schrijven. dat deze bac terien niet kunnen groeien bij aanwezigheid van organisch materiaal. Vandaar dat Wy- nogradski dan ook kiezelplaten gebruikte voor z'n bacterie culturen. Het eigenaardige is nu evenwel dat de ni- trificatie (dat is het proces dat de bacterien bewerkstelligen) het beste en snelste verloopt in bladaarde en deze bevat juist zeer veel or ganisch stof. De tcgenwoordige opvatting is dat de bac terie die men in een zoogenaamde reincul- tuur heeft gekregen, geen organische stof verdraagt, maar dat in de natuur de bacterie zich geleidelijk aan instelt op z'n omgeving en zoodoende ook went aan het organisch materiaal. Alvorens de nitrificatie goed zal verloopen, moet er aan verschillende voorwaarden vol- j daan zijn. Zoo heeft men aan de hand van veel onder- zoekingen gevonden, dat het voor een gunstig verloop der nitrificatie noodig is dat; 1. er voldcende water in den bodem is (tot 60 pCt. van de voile watercapaciteit, wat neerkomt op ongeveer 100 pCt. van de abso lute of kleinste watercapaciteit) 2. de temperatuur niet te laag blijft, aan- gezien de nitrificatiebacterien een hooge op timum temperatuur hebben (n.l. van 37° C., wat een uitzondering is voor bodembact.); 3. de bodem neutraal reageert. De bac terien kunnen noch in zuren, noch in sterk alkalische gronden leven; 4. er voldoende iuchttoetreding plaats vindt. om de bacterien tot voile werkzaam- heid te kriigen; 5. er ammoniak aanwezig is, aangezien deze noodig is voor de bacterien 6. de bacterien overal in den grond voor- komen en zich aan hun omgeving hebben aangepast. De bacterien komen lang niet in alle gron den voor; zoo ziet men, dat in gronden met slechte Iuchttoetreding en weinig humus er slechts weinig of geen nitrificatie plaats heeft. Men heeft wel gezegd dat de voorwaarden voor een goede plantengroei en een goede nitrificatie dezelfden zijn Of dit waar is of niet, is nog niet uitgemaakt. Keeren we na dit bacteriepraatje weer te- rug tot de stikstof „an und fur sich", dan kunnen we ons nu afvragen welke stikstof meststoffen het beste voldoen. Over het algemeen geven kalksalpeter en chilisalpeter gelijke resultaten volgens lang- durige proefnemingen door Schneidewind hieromtrent gedaan. Men moet bij zulke on- derzoekingen altijd veel proeven doen, om de klimatologische en andere factoren uit te schakelen. Bij bieten vond men steeds dat chilisalpeter een beter resultaat gaf dan een andere stik- stofmeststof en nu verklaarde Schneidewind dat door te wijzen op de „maritieme" afkomst van onze bieten, waardoor het natrium uit de chili ook een meststof van belang zou zijn. Het bleek dan ook dat natrium een gunstige invloed had op de bieten, zoodanig, dat een bemesting met keukenzout de op- brengst aanmerkelijk verhoogde. De suiker- opbrengst werd er evenwel niet beter op, om dat tengevolge van het keukenzout de suiker in de melasse bleef, zoodat het keukenzout, uit een oogpunt van productieverhooging on geschikt is als meststof. Het natrium speelt alleen een rol bij de bieten en niet bij andere gewassen. Nu komt er in kalksalpeter nog wat ni- triet voor, wat men vroeger schadelijk dacht te zijn voor de planten. Proeven wezen even wel uit dat de hoeveelheid nitriet in deze meststof van geen invloed was op de groei der planten. Gaan we nu na hoe er over de diverse ammoniumzouten gedacht werd in de loop der tijden, dan vinden we dat men er voor ongeveer dertig jaren terug niet veel goeds van wist te vertellen. Zoo nam men zonder meer aan ,dat de am moniak onopneembaar was voor de planten Prof. Pitsch bewees dat dit een onjuist be- grip was en dat de planten wel degelijk am moniakstikstof opnemen, hoewel ze ongetwij feld nitraatstikstof prefereeren. Ook vroeg men zich af wanneer de planten meer van de stikstof profiteerden, indien er nitraat werd gegeven of indien men ammo niak gaf. Toen de zwavelzure ammoniak meer en meer bekendheid kreeg, is men zich gaan af vragen welke de waarde van de stikstof in de toen nieuwe meststof was, in vergelijking met de bekende nitraat-meststoffen. Prof. Wagner hield zich hier vooral mee bezig. Hij vond eerst, dat de ammoniak maar 70 pCt. van de waarde van eenzelfde hoe veelheid chilisalpeter had. Later vond men dat er geen verschil in waarde was indien men de ammoniakstikstof maar op de juiste manier aanwenddt. Wagner zegde dat de ammoniak teveel stikstof verloor door verdamping van de ammoniak. Bij een goede menging van deze meststof met de bouwvoor (door ze in te egg en) was er van verlies geen sprake. Men neemt tegenwoordig aan dat beide meststoffen, wat de waarde van hun stikstof aangaat, gelijkwaardig zijn. Natuurlijk zal nitraatstikstof op den eenen grond beter wer- ken dan ammoniakstikstof en omgekeerd De verschillen die men bij dergelijke proefnemin gen vindt zijn dan echter geen uitvloeisel van de ongelijkwaardigheid van de stikstof in die meststoffen, maar zij zijn dan te wijten aan de verschillen in den grond zelf. Wel wordt de kalktoestand van den grond verschillend beinfliienceerd door de diverse meststoffen; dit is echter een kwestie van ionenuitwisse- ling en staat buiten de waardebepaling der meststoffen als stikstofbronnen. Ir. G. L. waar zij haar zeer uitgebreide briefwisseling voerde, met behulp van Pennington. Zij liet hem den brief van Van der Wyck zien, die haar in korte bewoordingen mededeelde, dat het hem zeer aangenaam zou zijn, haar te spreken over een zaak, die van groot gewicht moest zijn voor haar en haar vrienden, met wie zij samenwerkte, en waarin hij het aan haar overliet, om een punt van samenkomst met hem vast te stellen, of op een heel stil plekje in Londen, of in haar eigen huis. „Na wat u en George hebt gehoord van de verbittering jegens zijn voormalige vrienden, is die brief slechts voor een uitleg vatbaar", merkte mrs. Kearns op, terwijl zij het epistel in haar lessenaar sloot, nadat Easterbee het gelezen had. „Hij is blijkbaar bereid, om ons enkele geheimen mede te deelen van zijn or- ganisatie. Ik wilde nu met u overleggen het vraagstuk van den prijs, dien wij er voor betalen moeten, en de plaats van samen komst, die wij er voor bepalen zullen, Ik zou het't liefste op hier houden, omdat ik mij het veiligst zou achten met mijn luidjes bin nen mijn bereik. Niet, dat ik eenige gewelda- digheid verwacht, maar ik ben nu nooit zoo bijzonder op mijn gemak in tegenwoordig- heid van menschen van zijn slag". Ze bespraken toen verder het onderwerp en overlegden breedvoerig het vraagstuk van den prijs, daar dit van zeer veel gewicht was. Easterbee was het volkomen met haar eens, <fet le saffigtkdfflftt OR.&.dSSSPW" c-oso zou STANDAARDISATIE DER CONSUMPTIEMELK. Een studiecommissie ingesteld. Naar het Hbl. verneemt, heeft de regee- ring besloten, een commissie in te stellen, welke het vraagstuk der standaardisatie v^n consumptiemelk zal onderzoeken. Dit onderzoek zal worden gesplitst in vier onderdeelen, n.l.: lo. het economisch belang, dat het veehou- dersbedrijf bij de standaardisatie heeft; 2o. de technische uitvoering der standaardt satie door het melkdistributiebedrijf 3o. het economische en hygienische belang, dat de consument bij de zaak heeft; 4o. de chemische zijde van het vraagstuk, /oornamelijk uit een oogpunt van controle. De commissie wordt ingesteld door den di recteur van de Volksgezondheid dr. L. Lie- taert Peerbolte, op verzoek van den Alg Ned. Zuivelbond en het Kon. Ned. Land- bouw Comite. Teneinde te onderzoeken, of medewerking voor de bestudeering van dit belangrijke on derwerp zou zijn te verkriigen van de belang- hebbende organisaties, heeft dr Lietaert Peerbolte zich thans, met het verzoek, om zich in bedoelde commissie te doen vertegen woordigen, gewend tot den Ned. Chr. en den R. K. Boeren- en Tuindersbond, het Centraal Bestuur der Bonden van Melkveehouders, den Bond van Kaasproducenten te Gouda, de Ver. voor Zuivelindustrie en Melkhygiene, den voorzitter van de Ver. van Directeuren van Keuringsdiensten (dr. J. D Filippo), prof. C. F. van Oyen, den wnd. directeur-ge neraal van den Landbouw dr A J. Swa- ving. den directeur van M E C A. en M. E. B A. dr. R. H. Gelder, de hoofd inspecteur der Volksgezondheid dr. J. B. M Coeberg en dr. H. C. L. E. Berger, terwijl mr. dr. A. A. van Rhijn als secretaris zal fungeeren. Behalve vertegenwoordigers van den Alg. Ned. Zuivelbond en het Kon. Ned Landbouw Comite, zal bij voldoende be langstelling der aangeschreven instantien ook dr. Lietaert Peerbolte het voorzitter schap der commissie op zich nemen. wezen. Het eind van hun beraadslagingen was, dat mrs. Kearns onmiddellijk een brief schreef aan den Nederlander, waarin zij hem meedeelde, dat, als hij haar maar een tele gram zond, waarin hij haar het uur van zijn komst meldde, zij hem dan zou wachten. Easterbee stelde voor, dat de brief dadelij gepost zou worden; of door Pennington of door Ena Craven, die bij mrs. Kearns was als dame van gezelschap en vertrouwelinge Dat hij er zoo'n haast achter zette, verklaar de hij als volgt: „Ziet u, als die man doorgaat met grieven overal rond te bazuinen, dan zullen ze hem hoogstwaarschijnlijk bewaken en hun best doen om te beletten dat hij eenig kwaad kan stichten. Die luidjes vertrouwen dkaar in den regel geen zier! Dus hoe gauwer u hem hier heeft en uit hem krijgt wat hij verkoopen wil, des te beter zal dit zijn voor beide par tijen". Mrs. Kearns zag de kracht van zijn argu ment in en beide, waarop zij het meisje ver zocht haar gezelschapsdame bij haar te stu ren. Miss Craven kwam onmiddellijk en Eas terbee, die haar voor het eerst zag, was dan wel zeer getroffen door haar verschijning Ze had een slanke gestalte en donkere oogen en er lag een. fier zelfbewustzijn over heel haar fijn, beschaafd wezen. Easterbee kon niet nalaten eenige opmer kingen over haar te maken, toen zij het ver tjek verlaten had, njet den brief in de hand Butzelaar, N.H., winkeljuffr., van Paternos- terstr. 4a naar Apeldoorn. A. Sentveld, R.K., dienstbode, van Emmastraat 39 naar Egmond-Binnen. B. C. A. Abeln, R.K., winkelbediende, van R. Visscherstr. 22 naar Enschede. A. M. Toornvliet, N.H., huis- houdster, van Nassauplein 5 naar Heiloo. P. G. Roobeek, R.K., arbeider, van Wester- hofje 14 naar Nijmegen. K. v. Braam, geen, dienstbode, van Forestusstr. 43 naar Beemster. B. Bloek, D.E., dienstbode, van Kennemerstraatweg 11 naar Duitschland. A. Rosskothen, E.L., dienstbode, van Kenne merstraatweg 23 naar Duitschland. J- Vos, G.K., radiomonteur, van Doelenstr. 25 naar Zierikzee. C. v. Ruiten, N.H., wagen- voerder N. S., en gezin, van Middenstr. 9 naar Hoorn. S. J. v. Berkum, R.K., arbei der, van Fabrieksweg 7 naar Rotterdam. J. M. Stoop, R.K., zonder, van Eikelenberg- straat 74 naar>Arnhem. H. v. Bokhorst, N.H., kapper van Eikelenbergstr. 74 naar Arnhem. P. L. Overhuijs, geen, piano stemmer, en gezin, van K. v. *t Veerstr. 10 naar Amsterdam. F. W. J. Zimmerman, N.H., reiziger, van Boterstr. 14a naar Heer- de. A. J. Stienstra, N.H., insp. v. polvan Verdronkenoord 123 naar Dordrecht. J. Bakker, D.G., zonder, en gezin, N.H., van Hoogstr. 5 naar Schoorl. E. C M. en A. A. Bots. R.K., resp. broeder en zonder, van Luttik Oudorp 53 naar Tilburg. J. D Thie, geen, kantoorbediende, van Wolfpad 12a naar Amsterdam. VERTROKKEN PERSONEN. T. Bos, N.H., kapp.ersbediende, van Lange straat 64, naar Groningen. D. Weeder, N.H., z.b., van Egmonderstraat 8 naar Mid- woud. J. Bakker, N.H., z.b., van Wester- weg 43 naar Bovenkarspel. J. de Groot, N.H., slagerknecht, van Oudegracht 72 naar Zaandam. M. Zoon. R.K., dienstbode, van Emmastraat 66 naar Heiloo. C. J. J. Bots, R.K., winkelbediende, van Luttik Oudorp 53, naar Oosterhout. E. L. Melgers, N.H handelsreizigers van Stationstraat 46 naar Winschoten. J. Goet, N.H., kapper, var. Spoorstraat 29 naar Velsen. T. Dekker, G.K., dienstbode, van Turfstraat 3 naar An dijk M. Kolm, geen, dienstbode, van Langestr. 45 naar Graft. S. Blaauw, N.H., bakkers bediende, van Spoorstr. 30 naar Zandvoort. D. H. Oosterhof, D.G., commies N. S., en gezin (geen), van Asterstraat 1 naar Enkhui- zen. G. Slooves, N.H., zonder, van Krela- gestraat 1 naar Bergen. A. Schoutsen, R.K., dienstbode, van Hof 6 naar Hensbroek T. StraakenbroekTheebe, N.H., zonder, en gezin, van Koningstraat la naar Hilver sum. A. A. P. Koenen, R.K., zonder, van Spoorstraat 51 naar Utrecht. C. Schouw, N.H., ambt. Rijkstelegr., en gezin, van Sta- tionsweg 146 naar Bergen. B. Bakker, R.K., zadelmaker, en gezin (geen) van Ver dronkenoord 103 naar Oudorp. J. G. P Verduin, R.K., beambte N. S., en gezin, van Boomkampstr. 26 naar Hoorn. A. Dudink, R.K., pakhuiskn., en gezin, van Wolfpad 9 naar Oudorp. J. Vlaar, R.K., slagerkn van Snaarmanslaan 75 naar Hoorn. G. v INGEKOMEN PERSONEN. G. K. Uipkes, N.H., winkeljuffr., van Am sterdam naar Achterstr. 51. J. Kamp, N.H., landbouwer, met vrouw, van Schagen naar Kalkovensweg 4. J. W. Flokstra, geen, zonder, van Schermerhorr naar Boe- zemsingel 35. E. L. Rul, D.G., zonder, van Haarlem naar Nassauplein 42. N. H. ten Hoope, H.E.L., dienstbode. van Hoorn naar Verdronkenoord 37. N. J. de Wit. R.K., broodbakkersknecht, van Harenkarspel naar Kennemerstraatweg 18. E Beuving, geen, zonder, van Groningen naar Lange- straat 24. A. Leeuwenkamp, N.H., zonder, van Wassenaar naar Nieuwesloot 2. M. M. Schole, N.H., zonder, van Rotterdam naar Anjeliersstr. 20. G. M. Buijs. R.K ver- koopster. van Hilversum naar Nieuwesloot 59. A. M. M. Sindorf, R.K., verkoopster, van Hilversum naar Nieuwesloot 59. M. Dekker, N.H., hulp in de huish., van Zijpe naar P. Hendrikstr. 7. A. A. N. Thomsen, N.H., zonder, van Amsterdam naar Ritse- voort 27. P. Stam, R.K., slagersknecht, van Wognum naar Laat 142. Th. P. N. Janssen, R.K., zonder, van Venlo naar Fnid- sen 125. A. v. d. Gulik, R.K., zonder. van Beemster naar Snaarmanslaan 102. P. C. Formijne, N.H., zonder, van 's-Gravenhage naar Geesterweg 11. D S. Bos, N.Izon der, van Amsterdam naar Westerweg 15. A. H. v. d. Made, kapster, van Blaricum naar Zeglis 30. J. van Westen, R.K., klerk Raad v. Arbeid, en gezin, van Hoorn naar Eendrachtsstr. 16. E. M. de Waal, geen, ambtenaar Raad v. Arbeid, van Hoorn naar Stationsweg 27. Wed. F. v. d. LaanSmit, N.H., zonder, van Leeuwarden naar Molen- kade 46. H. v. d. Laan, N.H., zonder, van Leeuwarden naar Bleekerslaan TO. M. C Ploeger, R.K, winkeljuffr., van Schagen naar Langestraat 10. A. C. Rood, R.K., dienst bode, van Amsterdam naar Oudegracht 275. A. D. van Veen, N.H. dienstbode, van Groningen naar Kennemerpark 20. C Schutz en Cornelia Schutz, N.H., z.b., van Amsterdam naar K. v. 't Veerstraat 4. P Hiemstra en echtg., N.H., machinist, van Oterleek naar Fr. Engelstraat 10.H. Vet, N.H., chauffeur, van Warmerveer naar Landjtraat 45. A. de Groos, R.K., dienst- bodt-van Bolsward naar St. Josephbuurt 10. A. W. Kok en echtgen., N.H., z.b., van Weesp naar K. van't Veerstraat 54.G. M C. Belt, R.K., z.b., van Amsterdam naar Keetgracht 2. J. Visser, R.K., arbeider, van Grootebroek naar Snaarmanslaan 102. B. v. d. Werfhorst. N.H., spoorwegambt., van Purmerend naar Boomkampstraat 20. B. P. Botman, R.K., z.b., Eendrachtstraat 12 van Grootebroek. M. Mosk, N.H., z.b., van Koedijknaar Baanstraat 10a. J. M. Kohl- brugge, huishoudster, van de Bilt naar Kruis- laan 1. J. C. de Haan, N-H., dienstbode, van Graft naar Emmastraat 97. J- A Hanson, G.K., winkelbediende, van Alphen a. d. Rijn naar Stationsstraat 42. B. Muis, N.H., off. Nat. Reddingsleger, van Amster dam naar Overdiestraat 50. J. M. J. Volker, E.L., agentesse assurantien, van Am sterdam naar Stationsweg 134. J. Smith, N.H., dienstbode, van Onstwolde naar Wil- helminalaan 10. J. Schutz, N.H., los werkman, van Amsterdam naar Limmerhoek 30. G. de Boer, R.K, arbeider, St. Annastr. 23 van Hoogwoud. J^Bauer, Ev., cellist, Stuartstr. 17, van Kirchberg (D.) Fr. Ben- „Ik had niet durven denken, dat zij er zoo uitzag. Pennington heeft wel altijd met een nadruk van haar gesproken als van een supe- rieure persoonlijkheid, maar de werkelijkheid overtreft nu toch mijn verwachting. Zou het waarlijk tot een verbintenis tusschen hen ko men?" „Ik hoop het van harte", antwoordde mrs. Kearns, met voor haar doen ongewone warmte. „Zooals u weet, ben ik op beiden evenzeer gesteld. Zij is een lief, zacht meisje; welopgevoed en beschaafd, in iedere beteeke nis van het woord. U hebt natuurlijk haar geschiedenis gehoord van George? U zult het wel met mij eens zijn, dat dit een zeer droeve geschiedenis is: zoo in weelde opge- voed te zijn door een schijnbaar rijken vader en bij diens dood dan zonder een cent achter te blijven en dus aan de genade van de we- reld overgeleverd te zijn; en niet alleen arm, maar ook onteerd te wezen. Haar vader had jaren lang van het geld van zijn clienten ge- leefd en toen hij stierf kwam de waarheid uit. Arm kind; ik heb mijn best gedaan, haar het leven gemakkelijk te maken,- maar dikwijls denk ik, dat het leed al te diep bij haar binnengedrongen is, zoo zielsbedroefd en terneergeslagen kan zij er uitzien. Maar ik hoop, dat de nieuwe liefde bijtijds zal ge- nezen". „Dus u houdt het al vooi zoo goed als af- gesproken?" vroeg Easterbee. „Nu, ik wensch hen van harte geluk! George is een jonge man vdh onberispelijk gedrag; hij zal zijn vrouw zeker heel gelukkig maken. Maar om nu voor een oogenblik tot onze eigen za- ken terug te keerenhet lijkt mij, dat die men schen evenveel van ons weten, als wij van henmisschien nog een tikje meer. Ze moe ten er een mooien Geheimen Dienst op na houden, die niet veel bij den onzen achter- staat. Nu, ik ben heel nieuwsgierig naar den uitslag van aw onderhoud met den teleurge- stelden Nederlander". „U zult het per telefoon te hooren krijgen, even nadat ik het zelve weet; natuurlijk in bedekte termen. A propos, George heeft ver- teld, dat u beiden zijn dochter op een avond van de een of andere club hebt ontmoet Hoe zag hij er uit? Van der Wyck werd mij eens, op een bijeenkomst, gewezen: een heel onbeduidend mannetje. Lijkt ze op hem? Zoo ja, dan is het voorwaar geen schoonheid!" Easterbee toonde onwillekeurig eenige ver- legenheid, toen hij die vraag beantwoordde iets, dat niet verloren ging voor zulk een scherp waarneemster. „Neen, ze lijkt in het geheel niet op hem. Ze ziet er heel goed uit. Ik geloof zelfs, dat de meesten haar voor een schoonheid zullen houden. Ze heeft niets van een vreemde- linge, noch in accent, noch in uiterlijk. Maar dit kan verklaard worden uit het feit, dat zij een Engelsche moeder had". „Ze heeft waarschijnlijk de bolsjewistische opvattingen van haar vader geerfd?" ging mrs. Kearns voort. (Wordt vervolgd). Ir

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5