Pluswiveeteelt HET EEUWFEEST VAN TOONKUNST. In het vervolg van zijn openingsrede zei de voorzitter, jhr. mr. dr. E. A. van Bere- steijn, o.m. het volgende: Naast het lageronderwijs vraagt ook het middelbaar en gymnasiaal onderwijs onze aandacht. Op deze onderwijsinrichtingen wordt wel aan litteratuur en beeldende kun- sten aandacht geschonken, tervvijl de muzi- kale ontwikkeling totaal verwaarloosd wordt, niettegenstaande het zoo dringend noodig is, meer evenwicht te brengen in de ontwikke ling van hoofd en hart. Het is bekend, daf de rijpere jeugd zeer ontvankelijk is voor in- drukken van kunst. Hoe is het mogelijk, dat de overheid de gelegenheid voorbij laat gaan ora bij onze aanstaande burgers, die in die maatschappij later den toon zullen aange- ven, 't gevoel voor het schcone te ontwikke- len? Ook hier ligt dus nog voor ons een ter- rein tot werking gereed. Of het gemakkelijk zal gaan om den Ne- derlandsche wetgever daartoe te brengen? De Wetgever, die in zijn gemeentewet onze muzikale prestaties op een lijn stelt met pu- blieke vermakelijkheden en de bezoekers, die bij de Matheus Passion lafenis voor hun ziel zoeken, boven den nu eenmaal noodzakeliiken entreeprijs, een soort van luxe belasting laat betalen, die op de nuttige instelling zwaar drukt? Zoolang de overheid van oordeel blijft, dat kunst eigenlijk een luxe is, zoolang zal hij ook wel niet heel diep in den zak tasten om de muzikale ontwikkeling in belangrijke ma te ter hand te nemen. Aan ons om de autori- teiten er van te overtuigen, dat dergelijke belemmeringen in het belang van de kunst zoo spoedig mogelijk moeten worden opge- ruimd, opdat ook de subsidieering niet voor een groot dee! moet worden opgeoracht door de gesubsidieerden zelf. En tenslotte ons universitair onderwijs. Wij kunnen verheugd zijn, dat de oprichting van een leerstoel haar beslag hccft gekregen, maar mogen niet meenen dat daarmee nu onze bemoeienis is afgeloopen. Integendeel! De bezetting van een bijzon- deren leerstoel is slechts een begin, dat lei- den moet tot de instelling van een gewoon hoogleeraarschap dat het onderwijs op den duur zal eischen. En dan de hulpmiddelen bij dit onderwijs! Evenmin als de hoogleeraren in schilder- en beeldhouwkunst hun institu- ten kunnen ontberen, evenmin kan onze hoog- leeraar zulk ^en instelling missen. Aan ons om daarvoor te zorgen! Voor een waardiger en beter bewaring van onze boe- kerii en onze handschriften heeft spr. reeds gepleit. Samenwerking met andere mstellin- gen verdient wellicht in deze de meeste aan- bcvelingen. De opkomst der orkesten sedert het einde der vorige eeuw heeft nieuwe problemen in het leven geroepen. Spr. achtte het niet uit- gesloten dat op den duur de Toonkunstuit- voeringen veranderingen zullen ondergaan. Was voorheen het koor en zijn dirigent de hoofdzaak en het orkest bijzaak, die toestand heeft wijziging ondergaan. De orkestdirec- teur leidt thans het muzikale leven en het zal op den duur aanbeveling verdienen, dat het koor een instrument wordt in de handen van den orkestdirecteur. Zoo is de organisa- tie thans te Amsterdam en Utrecht en zoo wordt deze met het nieuwe seizoen in den Haag. Een dergelijke oplossing brengt me- de, dat het koor meer Kan optreden zonder de kosten enorm te vergrooten, terwijl als het koor hechter aan het orkest verbonden is, de lidmaatschapsgelden der leden niet meer de eenige en vaak zeer onregelmatige bron van inkomsten zullen zijn. Veel zal in deze af hangen van de plaatselijke omstandigheden en de leidende personen. Maar ook het b staan der orkesten zal ons op den duur voor belangrijke vragen stellen, als de eischen voor de salarieering, pensionneering enz. toe nemen, de inkomsten daarmede geen gelij- ken tred houden en iedere stad van eenige betedkenis een volledig bezet orkest wenscht te hebben. Of in het heen en weer trekken van de orkesten, zonder onderling overlej organisatie gebracht moet worden, zal we licht later door onze maatschappij onder de orgen moeten worden gezien. n eindelijk zal ook de kwestie van de op rickiing van ten orkest voor de begeleiding der Toonkunstuitvoeringen in de kleinere plaatsen nog wel weer eens een punt op on ze agenda zijn. Met een beroep op de medewerking van het volk en zijn regeering aan het vele dat de Maatschappij nog heeft te verichttn, ein digde voorzitter zijn rede. Het woord aan minister Waszing Ridderorde verleend. Nadat de voorzitter de feestrede had be gindigd nam de minister van onderwijs, kun> sten en wetenschappen het woord. Toen mi nister Waszink het magistrale gedenkboek der Maatschappij ter hand nam, werd hij ge- troffen door den titel „Honderd jaren Muziek leven in Nederland". Om na te gaan of dez> titel niet getuigt van overschatting, moet men zich voorstellen hoe diep het muziekleven in Nederland ten tijde van de oprichting der Maatschappij was gezonken. Als men na gaat hoe zeer het muziekleven in dien tijc echter is opgekomen, dan moet men van een wonder spreken. Naar aanleiding van de passage in de re de van den voorzitter, dat men van overheids- wege wel van goeden wille is, maar zich geen financieele offers wilde getroosten, merkte de minister op, dat hij in het begin van zijn loopbaan heeft medegewerkt aan de oprich ting van een commissie, waaraan ook dt Maatschappij heeft medegewerkt. Deze com missie zal binnenkort rapport uitbrengen en spr. hoopte, dat dit rapport een redelijke ba sis zal geven, waarop de regeering het mu ziekonderwijs zal kunnen organiseeren. Spr bracht de Maatschappij de gelukwenschen der regeering over en meende, dat aan de waardeering voor het werk der bestuurders wel het best uiting werd gegeven door de op- dracht uit te voeren van de koningin, wie het behaagd had, den heer Dudok van Heei te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, den heer f Dresden, directeur van het Amsterdamsche Conserva- torium en den heer Nothenius tot officier in de orde van Oranje-Nassau, den algemeen se- cretaris der Maatschappij Paul Cronheim tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, ter wijl aan mejuffrouw Fricks, die 40 iaar aan het Toonkunstkoor verbonden is, de zilve-. ren eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, was verleend. Onder applaus reikte de minister de eere- teekenen uit. Andere sprekers. De heer Dudok van Heel dankte den mi nister mede namens de andere gedecoreer- den voor de bewezen eer en zeide, deze be- looning te zullen beschouwen als een aan- sporing om verier te gaan op den weg, dien men gevolgd had tot bevordering der Toon- kunst. De heer Ketelaar, wethouder van kunst- zaken te Amsterdam, bracht de gelukwen schen over van burgemeester de Vlugt, die wegens Raadszitting niet zelf aanwezig kon zijn. Spr. gaf de verzekering, dat het gemeente- bestuur de Maatschappij waar mogelijk be- hulpzaam zal zijn bij het op waardige wijze onderbrengen van de bibliotheek van de Maatschappij. Prof. Adler uit Weenen, met applaus be- groet bracht ook namens de Duitsche gasten zijn gelukwenschen over en herinner er aan, dat reeds bij 't begin der Maatscnappij Oostenrijkers hebben deelgenomen aan de door de Maatschappij uitgeschreven prijs- vraag naar de verdienste van Nederlanders in de muziek. Onvergetelijk zijn voor spr. de Mahlerfeesten 9 jaar geleden te Amsterdam gevierd. De Fransche senator Humblot het woora verkrijgende, achtte Toonkunst een instelling, aan welke het geheele internationale muziek leven dankbaarheid verschuldigd is. Geen Fransch musicus van beteekenis, die Toonkunst niet kent. De naam Mengelberg is bekend over de Nederlandsche grenzen en spr. achtte het een eer, dat zijn landgenoot Pierre Monteux zoo nauw verbonden is ge- weest aan het Amsterdamsch Concertge- bouworkest en het Toonkunstkoor. De voorzitter reikte vervolgens met een kort woord aan de nieuwbenoemde leden van verdienste een oorkonde uit. De prifsvraag. Namens de prijsvraagjury deelde dr. Wa- genaar mede, dat de jury, bij wie 169 inzen- dingen waren ingekomen, den prijs van 2500 had toegekend aan de inzending on der het motto: „Nil Mortale Sonans", een compositie voor orkest en koor, getiteld „Weinlese". Bij opening van de enveloppen bleek de inzere'er te zijn Dr. Rudolf Men gelberg. Voor een Toonkunstjonds. Vervolgens deed de secretaris der Maat- chappij, dr. Cronheim, voorlezing van een ingekomen brief van den heer Dudok van Heel, waarin deze mededeelde, een bedrag ter beschikking te stellen voor een fonds, on der beheer van het Toonkunstbestuur, van wclks rente aan talentvolle jonge kunstenaars steun verstrekt zal kunnen worden. De heer van Beresteyn had een penning in zilver en brons ter beschikking gesteld voor diegenen, die zich t. a. v. de Maatschappij bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Medailles van prinses Juliana Als blijk van belangstelling in het jubi- leum van Toonkunst had prinses Juliana door haar krmerheer doen mededeelen, dat zij n' aantal oezer medailles in goud had la- ten vervaardigen en ter beschikking van het bestuur der maatschappij had gesteld. Een- stemming had het bestuur besloten, de eerste medaille toe te kennen aan het buitengewoon verdienstelijk lid Nolthenius. Een telegram van gelukw-.nsch was ingekomen van rrins Hendrik. Huldiging van den voorzitter, Namens een aantal vrienden van den voor zitter bood de heer Dudok van Heel den heer en mevr. van Beresteyn een door den kunst- schilder Tholen g^schilderd portret van den heer van Beresteyn aan, waarvoor deze ont- roerd dankte. Receptie Daarna bestond er gelegenheid het bestuur der Maatschappij te feliciteeren. Behalve mi nister Waszink en den Amsterdamschen wet houder Ketelaar merkten wij onder de aan- wezigen op den oud-Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie Fock, den heer Ch. Boissevain, den burgemeester van Utrecht, den kamerheer van de koningin-moeder en vele bekende figuren uit de muziekwereld. Een medaille voor Mengelberg. Nadat het Toonkunstkoor eenige couplet ten van het Wilhelmus gezongen had, het- geen door de aanwezigen staande werd aan- gehoord, deelde de voorzitter mede, dat be sloten was de door prinses Juliana aangebo den medaille in goud aan den heer Mengel berg aan te bieden. Hij voegde hieraan toe, daf hij wenschte, dat de heer Mengelberg nog vele jaren in Amsterdam zijn groote ga- ven te beschikking van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zou stellen, waar mede de aanwezigen door daverend applaus instemden. van een aanstaande feestelijkheid te ontvan- gen telegrafische gelukwenschen op geluk- telegramformulieren af te leveren, dus 66k wanneer de afzender dit niet heeft opgegeven. Men verbindt zich dan om de extra kosten in het laatstgenoemde geval 0.40 per tele gram zelf te dragen. DE R. K. KERK TE HOOGMADE. Omtrent den bouwvalligen toestand van de r. k. kerk te Hoogmade lezen we nog: Het kerkgebouw bestaat uit twee deelen en een middenpad. die geschraagd werden door pilaren die ook het lage gedeelte van beide beuken droegen. Op het kapiteel van iede- ren pilaar komen drie bogen samen. De fundamenten nu van den westelijken beuk waren reeds eenigen tijd aan het verzakken. Dit euvel werd echter niet zoo ernstig, dat men voor een catastrophe had te vreezen. In de laatste dagen is de verzakking in ver- sneld tempo voortgegaan bij de pilaren, die den westelijken beuk droegen. Reeds eer- der waren zinken banden om die pilaren aangebracht, die een decimeter en meer verzakt zijn, waardoor de muren, en vooral de welving, gingen scheuren, zoodat groote stukken steen omlaag kwamen. Onder deze omstandigheden werd het noodzakelijk, Maandag j.l. op advies van den architect ir. Jan van der Laan te Leiden de kerk te sluiten. Men was toen reeds bezig om alles wat waarde had te verwijderen. De beelden in de nissen moest men in den steek laten. Ook van de verwijdering van het orgel moest men afzien. De verzakking bleef ook Dinsdag aanhouden, zoodat scheuren ont- stonden waardoor men naar buiten kon zien. In den loop van den middag is gister een gedeelte van het kerkgebouw ingestort. Men overweegt nu, met het oog op het ge- vaar voor de omgeving, de kerk voor een gedeelte te sloopen. De kerk werd gebouwd in 1876 en op 10 October 1877 geconsacreerd door den toen- maligen bisschop van Haarlem mgr. P. M. Suickers. De verzakking wordi geweten aan de slappe bodemgesteldheid. De pastoor, de heer Borsboom, heeft gisteren een mis gelezen te Rijkswetering, hetgeen ook de eerstvolgende dagen zal ge- schieden. Voor Zondag a.s. hoopt men een noodkerk in de pastorie te kunnen inrich- ten. OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Bij het verrichten van werkzaamheden bij den aanleg der rioleering zijn te Elsloo bij Beek (L.) in een weide een drietal hut- kommen waarin zich overblijfselen van aardewerk en vuarsteenen bevonden, aan de oppe:vlakte gebracht. Dr. Beckers, oud- heidkundige te Beek, zal een onderzoek naar deze vondst instellen. DE KAMERVERKIEZ1NGEN. Ongeldige lijsten. Ged. Staten van Noord-Holland hebben een beslissing genomen in zake verzoek- schriften tot geldig verklaring van die can- didatenlijsten, waarbij niet aan de voor- schriften was voldaan. Bij de door C. Merkelbag, te Amsterdam ingediende lijst van candidaten der Ned Volkspartij voor Hoofd- en Handarbeiders was verzuimd als gemachtigde tot het ver- binden van de lijst aan te wijzen den heer F. Hulscher, te Amsterdam. Het verzoek deze fout te mogen herstellen, is afgewezen. De door D. Breeuwer, te Haarlem, inge diende lijst van de Christ. Dem. Unie was te laat ingekomen en is dus niet aangenomen Een verzoek om deze lijst alsnog geldig te verklaren is afgewezen. Nog was ingekomen een verzoek om gel dig te verklaren de door H. Oost, te Den Helder, ingediende lijst, w-elke ongeldig ver- klaard is, omdat er twee handteekeningen op voorkomen, die niet door de betrokken per sonen geplaatst zijn, terwijl het overblijven de aantal handteekeningen onvoldoende is. Ged. Staten hebben op het verzoek afwi] zend beschikt. DE BELGISCHE KROONPRINS EN DE UTRECHTSCHE DOCUMENTEN. Een tegenspraak. Een B. T. A.-telegram uit Brussel d.d. gis ter meldt: „Een Indisch blad maakt melding van een incident, dat zich zou hebben voorgedaan ge- durende de reis van den hertog van Brabant door Ned.-Indie naar aanleiding van het „faux Utrecht". Het bericht mist elkeo grond". GEI UKTELEGRAMMEN. In de maand Maart 1929 werden ver- zonden 9527 geluktelegrammen, bestemd voor het binnenland, 375 voor het buiten- land en 1 voor een Nederl. Scheepsstation via een Nederl. kuststation. Ontvangen werden vanuit het buiten land 279 en van Nederl. Scheepsstations via Nederl. Kuststations 45 geluktelegrammen Amsterdam verzond 2374 en ontving 78 geluktelegrammen, Alkmaar 51 en 2. De opbrengst der geluktelegrammen over de maand Maart 1929 bedroeg f 1970 85. dit is slechts 19 50 meer dan gedurende d-e maand Maart 1928. Van de op st werd door het jpbrengst landsch Jeugdlciders Instituut 29.56 Neder- be- schikbaar gesteld voor het Kinderfonds van het Post- en Telegraafpersoneel. Voornoemd Instituut, hetwelk belast is met de taak der verd-eelrng van de extra op brengst aan instellingen op Jeugdwerkge- bied, in hoofdzaak de Jeugdvereenigingen van alle richtingen in ons land, meent, ge zien de slechts zeer geringe toename van het aantal verzonden en ontvangen Geluktele grammen, in het belang d-er jeugd de lezers te moeten aansporen liunne gelukwenschen steeds als geluktelegram te verzenden Het v-estigt er voorts nogmaals de aandacht op, dat men ook zelf den dienst der telegrafie in zijn woonplhats vooraf kan opdragen liefst schrifieliik om alle ter gelegenheid HET PALEIS VAN VOLKSVLIJT- TERREIN. Aan de gemeente te koop aangeboden Gistermorgen is door een vertegenwoor- diger der combinatie die over den aankoop van het Paleis voor Volksvlijt-terrein reeds weken onderhandelt, dit het gemeentebe- stuur aangeboden. De aanbieder heeft eerst een bezoek gebracht bij den burgemeester, die hem verwees naar wethouder Abra hams. De gevraagde koopsom was den wethou der van Publieke Werken te hoog, zoodat onmiddcllijk den belanghebbende is mede- gedeeld dat op dien koopprijs niet kon worden ingegaan. HET BIOSCOOPCONFLICT. Een open brief De Nederl. Bioscoopbond heeft aan den burgemeester van Tilburg een open brief gezonden naar aanleiding van de door de- zen verstrekte gegevens aangaande het aantal nagekeurde films en wel in ant- woord op de interpellatie van het raadslid Van Rijzewijk in de laatstgehouden raads- vergadering. De Bioscoopbond noemt de gegevens van den burgemeester aange nomen dat hij gebruik maakte van officieele gegevens een opzetielijk onjuiste inlich- ting en stelt daartegenover de volgende of ficieele cijfers: Tot 1 Mei 1929 heeft de Centrale Com missie toegelaten 1959 hoofdfilms, waarvan er 739 toelaatbaar werden geacht voor per sonen boven de 18 jaar. Deze 739 films mocsten door de Amsterdamsche „dilletan- tistische" Nakeuringscommissie van de „Vereeniging van Noordbrabantsche en Limburgsche Gemeenten voor Gemeen- I schappelijke Filmkeuring" worden nage keurd- .Op de door de ZuideUjke Keurings vereeniging voor 1 Mei j.l. verstrekte lijsten komen thans de titels van 61 goedgekeurde films voor. Onder films staan er enkele dub- bel vermeld en moeten verschillende gerang- schikt worden onder de films, die door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring te s-Gravenhage voor personen beneden 18 jaar toelaatbaar zijn geacht, zoodat er naar officieel is vastgesteld slechts in het geheel 31 films overbleven, welke door de nakeuringscommissie voor het Zuiden zijn goeagekeurd, d. i. 4.2 pet, van het totaal aantal hoofdfilms, hetwelk in roulatie is. Ruim 700 hoofdfilms, toelaatbaar voor vol- wassenen, d. i. 95.8 pet. per productie, wer den niet door de Zuidelijke Nakeuringscom missie gezien en dus door u geweerd. Beroep der Tilburgsche exploi- tanten op Ged. Staten. In de gister gehouden openbare vergade- ring van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant werden behandeld de beroepen, in- gesteld door de heeren W. van Dun te Til burg, M. Desmet te Eindhoven, het bestuur der Kon. Liedertafel „Souvernir des Montag- nards" te Tilburg en den heer H. C. van der Waarden te Tilburg tegen de schorsing voor den tijd van zeven dagen van de aan ieder van hen verleende vergunning als be- doeld in artikel 1 van de bioscoopwet. tot welke schorsing door Burgemeester en Wet- houders van Tilburg respectievelijk op 12 Maart, 22 Maart en 2 April j.l. Nadat door den rapporteur verslag was uitgebracht, voerde de heer A. de Hoop, administrateur van den Nederlandschen Bioscoopbond te Amsterdam bet woord, als gemachtigde van de drie eerstgenoemde ap- pellanten. Hij bestreed in den breede het recht van het Gemeentebestuur van Tilburg om de film-nakeuring, die volgens de onbe- twistbare interpretatie der Bioscoopwet een plaatselijk karakter moet hebben, aan de Vereeniging van Noord-Brabantsche en Limburgsche Gemeenten voor gemeenschap- pelijke Filmkeuring" te Amsterdam over te dragen. Spr. beriep zich hierbij in de voornaamste plaats op minister Kan, die de verordenino; door den Raad van Tilburg vastgesteld, waarin de overdracht der nakeuring was be- paald, indertijd aan het Tilburgsche Ge meentebestuur niet-goedgekeurd had terug- gezonden. Spr. bestreed de zienswijze van Gedepu teerde Staten, dat de gemeenten het recht hebben de films aan de zedelijke en gods- dienstige overtuiging van hare bevolking te toetsen, daar blijkens de considerans van de bioscoopwet dit recht z. i. uitsluitend aan den wetgever toekomt en niet aan de gemeenten, die slechts een aanvullende taak hebben. Ten slotte zeide de heer de Hoop uiteen dat de gemeentelijke nakeuring in het Zui den practisch onuitvoerbaar is, waarbij hij aan de hand van de door de Zuidelijge Keu- ringsvereeniging uitgegeven lijsten, waarin naar hij zeide hopeloos gekno-eid is uit- rekenende. dat van 1 Januari tot T Mei slechts 31 films door de Zuidelijke nakeu ring goedgekeurd zijn, terwijl er 739 films te keuren waren. De heer D Hamburger Jr., voorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond te Utrecht, die als gemachtigde de belangen van den vierden appellant bepleitte, sloot zich bij dit betoog aan. Overigens iiet hij nog uitkomen. dat niet de exploitanten van Tilburg in gebreke zijn maar wel het college van B. en W. dier ge meente, dat met de andere gemeentebesturen er naar streeft aan de bioscoopwet te ontko- men om zoodoend-e weer een toestand van willekeur te scheppen, die ook voor het in werking treden der bioscoopwet bestond toen de burgemeester aan de hand van arti kel 188 der gemeentewet heer en meester in zijn gemeente was. Wanneer de gemeentebesturen in het Zui den een nakeuring met het oog op het zedeiijk welzijn hunn-er inwoners in het leven hadden willen roepen, dan hadden zij dit moeten doen op de wijze als de gemeenten Nijmegen en Helmond, die een plaatselijke nakeuring instelden, evenals de gemeente Hoensbroek, die ondanks haar lidmaatschap van d-e Zui delijke keuringsvereeniging plaatselijk na- keurt en aile daar ter plaatse vertoonde films behoudens een van Russisch fabrikaat heeft goedgekeurd. Het optreden der gemeentebesturen in Noord-Brabant en Limburg noemde de heer Hamburger onoprecht en hij sprak zijn groote teleurstelling uit. dat Gedeputeerde Staten klaarblijkelijk de in strijd met de wet gepleegde handelingen der onderscheiden gemeentebesturen steunen. De voorzitter deelde hie: op mede, dat Ged. Staten spoedig eene beslissing in de vier be- roepszaken zullen geven. Boldoot' Volgens medisch voorschrlft bereid Doos 20 ct. Tube 35 ct hebben gistermiddag het werk niet hervat omdat zij door de stakers die in grooten ge- tale kwamen opdagen, werden tegengehou- den. Het haventerrein was geheel door de politie afgezet. Het bestuur van de schippersvereeniging is gisterochtend op bezoek geweest bij de sta- kingsleiding en tracht in zekeren zin bemid- delend op te treden. Van deze bemiddeling wordt geen resultaat verwacht EEN BELASTINGKWESTIE. Zijn winkels e. d. ten onreehle aangeslagen? Het Tweede Kamerlid de heer Staalmaa heeft aan den minister van financien ge- vraagd Is het den minister bekend, dat door de vereeniging Koninklijke Nederlandsche Mid- denstandsbond op ruime schaal onder de le den van de bij haar aangesloten organisaties een circulaire wordt verspreid, waarin wordt gezegd, dat aan het bestuur dezer vereeni ging „duidelijk is gebleken, dat het betrekken van winkels, hotels en koffiehuizen in deze belasting (personeele belasting) niet op de wet steunt, m. a. w., dat dus ten onrechte tot op heden deze belasting geheven wordt voor winkels, hotels en koffiehuizen" en m welke circulaire den leden wordt aangeraden aan een actie mede te werken om van betaling de zer belasting ontheffing te verkrijgen? Is den minister eenige rechterlijke beslis sing bekend, welke het zenden gener dergelij ke circulaire wettigt? Zoo ja, is de minister dan bereid te bevor- deren. dat aan belanghebbenden terug worat betaald. zonder dat de hulp van den rechter behoeft te worden ingeroepen, wat door hen tot heden cnversrhuldigd aan personeele be lasting is betaald? HET CONFLICT IN HET SCHEVENINGSCHE VISSCHERIJ- BEDRIJF. De staking onder de Scheveningsche ha- ringvisschers heeft thans een geheel ander aanzien gekregen. Met alle gemoedelijkheid is het thans gedaan, conferenties hebben niet meer plaats, het gaat nu hard tegen hard. De reeders hebben besloten niets meer toe te geven. Zij meenen tot het uiterste gegaan te zijn. De reeders ontvingen gister bericht van de schippersvereeniging, dat de schip- pers bereid zijn een kwart procent van hun loon te laten vallen, dat dan ten goede zal komen aan de overige bemanning, om zoo- doende mede te werken aan beeindiging van het conflict. Van reederszijde wijst men er op dat door verschillende toezeggingen, door de reeders gedaan, de loonen der matrozen zouden bedragen 25 3/4 pet., terwijl 26 pet ge6ischt wordt. Onder die 25 3/4 pet. is het monstergeld inbegrepen. De reeders wijzen erop, dat de bonden hoegenaamd niets heb ben laten vallen en ook met betrekking tot dit kleine verschil niet wenschen tegemoet te ko men. In reederskringen hereidt men zich voor op een langdurige staking, die vvrscherping van het conflict met zich zal brengen. Het schijnt thans uitgesloten te zijn, dat de schippers nog aan het werk zullen gaan. Gis terochtend is een aanvang gemaakt met het bergen van netten en zeilen. De reeders moesten zelf deze werkzaamheden verrichten, omdat zij zeer weinig medewerking hadden. Slechts werden zij geholpen door een paar ojaatskoechten en zeilmakers. Deze. laatsten Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel van 1% cent voor antwoord insluiten en blad vermelden. Kuikensterfte aan Pullorum. Naar aanleiding van een brief breek ik mijn onderwerp waarmede ik >ezig was, het broedei en het broeden af en spring opeens een heele stap over. Pas is het een beetje voorjaar of we zitten volop in de kuikens en komen ook van aller- lei kantei .veer klachten over i.iekten. Nu heb ik verleden jaa* eenige ziekten uitvoerig be handeld, doch oemeik dat vele lezers of deze artikelen niet gelezen hebben 6f veel er van weer vergeten zijn. Daar we inmiddels met de kuikenziekten wver een eind opgeschoten zijn, zal ik in het kort de gevretcle pullorum nog eens be- schrijven. Een paar dagen na een zending doode kuikens kreeg ik de volgende brief uit Wer- kendam: ,In aansluiting op de brief bij de doode kuikens wil ik U nog even melden dat de sierfte der kuikens nog steeds doorgaat. Er zijn er in 't geheel nog 10 van de 100 over en er zullen er nog meer sterven. De kuikens waren ondergebracht in een geheel nieuwe kunstmoeder, met veel g!as, dus veel licht en met een blauwbrander werden ze ver- warmd. Ik heb ze heel netjes opgepast, 's avonds bleef ik er een poos voor op en ging dikwijls kijken of alles in orde was en 's nachts ook nog eens. 's Morgens om half drie werd er al weer naar omgezien of alles wel in orde was. Ik gat ze oud brood, be- schuit, gekookt ei en biina niets geen opfok- voer, wel gemengd zaad et graan en hen- nep, zooals voor de kuikens voorgeschreven wordt. Ik heb ze de eerste 2 dagen melk ge geven en toen zachtjes aan water, daar de kuikens zich zoo vuil maakten. Alles hebben wij gercinigd maar er mocht niets baten, de kuikens waren ten doode opgcschreven. Ik volg al Uw artikeltjes in de krant en de kinderen ook en als de kinderen iets niet we- .en omtrent pluimvee, zoudet. ze altoos maar willen hebben dat ik b., U om raad en daad vroeg, maar ik zeg dikw.jls, ik durf die mijn- heer niet altoos lastig vallen, hij zal het toch wel druk genoeg hebben met al die narighe- den. Ik ben ten einde raad hoe ik doen moet om kuikens op te iokken, het is of het ongeluk mij op de hielen zit.'' Ziedaar nu een brief die het Iced vertolkt dat thans door zoo velen gevoeld wordt. Vol enthousiasme en genoegen begint men de kuikentjes op te fokken, men doet er alles aan wat men maar bedenken kan enhet re sultaat is ellendig. Hoc komt dat nu? Ik kan thans niei alles precies gaan be- schrijven, het zou werkelijk te veel ruimte gaan eischen. Het geheele geheim van den ziekte zit hierin, dat de broedeieren van bin- nen besmet zijn, dat de kuikens besmet ter wereld komen, dat de zieke dan gezonde aan- steken en zoo in eenige dagen alles uitsterft. Een heel kort verhaal dus en toch gel oof ik dat er maar weinig pluimveeziekten zijn waar zoo geweldig veel over geschreven is in de laatste jaren. Bergen literatuur verschijnen er dagelijks, haast te veel om door te lezen. Gelukkig echter dat het onderzoek opschiet en we flink? hoop hebben uit de ziekte te komen. Laten we eens bij den brief uit Werken- dam djven en veronderstellen dat de 10 kuikens in leven blijven. Z< zullen opgroeiea en bijv. 5 hennen leveren. Deze hennen hou den re aan en zetten ze het voigend jaar in een foktcom. Dan begint daarmede de misere, want honderd tegen een zullen deze hennen of enkele er van besmette eieren leggen. De ellendige ziekte-veroorzaker, de pullorum- bacil (pullorum beteekent „van de kuikens") verdwijnt namelijk bij een genezend kuiken niet uit het lichaam maar kruipt als het ware weg in den eierst of in de hartspier. Dnar blijven ze nu min of meer rustig zitten en doen sch.,nbaar geen kwaad. Alleen staat men verbaast als men toevallig eens zoo'n kip slacht, hoe geweldig de hartspier veranderd kan zijn. In plaats van een .nooie, gladde, ronde spier soms niets andc-s dan witte knobbels ter grootte van een Jeine erwt en haast geen normaal Si>iesv<D^hv meer. Hoe Ta INI n PASTA

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7