Brieven ntt Amerika. zoo'n hart werken kan is me absoluut een raadsel en ik verbaas me elke keer weer op- nieuw als ik het zie. Zoodra nu de jonge hen aan den leg gaat begint de bacil ook te herleven en veroorzaakt of een ontsteking van de dooiers aan den eierstok of ze gaat rustig in een schijnbaar gezonde dooier mee in een ei. Opent men dus een kip in dat stadium, dan vindt men naast gezonde dooiers, gedegenereerde, verschrom- pelde, bloederige, ingedroogde dooiers. Gaat men een broedei van zoon' kip uit- broeden dan heeft men dus alle kans dat er bacillen in den dooier zitten en dat het kui- ken of in de schaal tijdens het broeden af- sterft, of bij het uitkomen afsterft als ge- volg van de ziekte of van de hartspier-dege- neratie, of en dat is het ergste-geboren wordt, tusschen de andere kuikens komt en deze besmet. En zoo gaat het heel vaak en is het nu bij het geval Werkendam ook ge- gaan. Stel eens voor dat we in den foktoom een besmette hen hebben en dat deze van elke 10 eieren een besmet ei legt. Dan kan het dus gebeuren dat we in een broedsel van een 100 eieren der foktoom geen enkel besmet ei heb ben en alles dus goed gaat, 6f dat er bij het uitkomen een ziek kuiken is. Dit kuiken nu besmet in tijd van een uur de heele partij en alien sterven haast uit. De ziekte overwintert dus als het ware in den eierstok der hennen, doch zij verspreidt zich het meest door de besmetting der kuikens onderling. Hebt ge dus kuikens, pas dan op. Voorloo- pig deze raad. Raak geen dood kuiken met de vingers aan. Pak ze beet met een pa- piertje. Stuur direct op ter onderzoek (niet naar mijn huis, doch naar de Rijksserumin- richting of naar Utrecht). Zet drinkbak en voerbak der kuikens op een bodem van mus- schengaas ongeveer 10 c. M.hoog, zoodat al les wat er naast valt door het gaas heen valt in een bakje met turfmolm of zand met creoline. Dit zal al veel besmetting voor- komen. Dr. TE HENNEPE. Buitenland ENGELAND. DE ONTWAPENING TER ZEE. Een antwoord van MacDonald Volgens berichten uit Washington heeft het Amerikaansche staatsdepartement be- richt ontvangen, dat MacDonald zich bereic zou hebben verklaard binnen 48 uur te ant- woorden op de rede van Hoover, over het bijeenroepen van een groot-conferentie. Aansluiting Vesuvius. ITALIS. DE PAUS OVER DE REDEVOERINGEN VAN MUSSOLINI IN KAMER EN SENA AT. Scherpe kriiiek. /'De Osservatore Romano publiceerde gister- avond een uitvoerige brief van den Paus aan den kardinaal staatssecretaris Gaparri. Daar in geeft de Paus zijn indrukken weer, die de redevoeringen van Mussolini in de Kamer en den Senaat en de daarop aansluitende debat ten op hem hebben gemaakt. In de eerste plaats geeft de Paus uiting aan zijn leerwezen over de harde wijzewaar op Musolini zich heeft uitgedrukt. Het is vooi hem verder een bittere teleurstelling geweest over het wezen van het Christendom en den oorsprong daarvan, opvattingen te moeten hooren, die kettersch en meer dan kettersch zijn. Deze opvattingen hee't Mussolini in zijn tweede rede niet volkomen teruggenomen. De Paus kant zich vervolgens tegen deze op vattingen, die hij als protestantscne en moder nistische uitingen kenschetst en wraakf voorts in de genoemde rede de bewering dat de resul tanten van het maatschappelijk werk der Ita Iiaansche gerechtigheid slechts onbeduidend zijn. Met nadruk bestrijdt de Paus „de onjuiste opvatting, dat in Italie de staat souverein is over de Katholieke kerk", en verzekert dat „al- leen de Paus souverein is over de Katholieke •kerk en dat hij alleen bevoegd is de groote be sluiten te nemen". De Paus betreurt ook de herhaalde verkla ringen van Mussolini, dat de staat van zijn souvereiniteit over de katholieke kerk geen af- stand heeft gedaan en zich een controle heeft voorbehouden. Dat klinkt alsof de kerk er naar streeft den staat te benadeelen. Verder kant zich de Paus tegen de uiteen zetting over den katholieken eeredienst en ver- jdaart zich met groote beslistheid tegen de Vrijheid van godsdienstig onderzoek. Vervol gens bestrijdt hij Mussolini's opvatting over 'gewetensvrijheid en zet uiteen dat in een katholieken staat de gewetensvrijheid zich naar de beginselen van de katholieke kerk heeft te richten. De Paus legt den nadruk op het recht van de kerk op de opvoeding der jeugd en zegt dat dit recht niet beperkt is tot godsdienst-onder- richt en dat de staat er niet aan behoort te tornen. Als in de Katholieke kerk 'ezingen over Emanuel Kant worden gehouden, geschiedl dit uitsluitend om zijn dwalingen aan te too- nen. De staat behoeft de katholieke wetenschap niet te drukken. De Paus wraakt verder de woorden van Mussolinidie gericht waren tegen den rfwang van het kerkelijk huwelijk). Hij ver Jdaart dat de katholieke kerk dezen dwang zal uitoefenen en onverwijld elke katholiek, die zich alleen met het burgerlijk huwelijk verge- roegt, zal excommuniceeren. Ten slotte geeft de Paus uiting aan zijn inisnoegen over Mussolini's verzekering, dat geestelijken die de katholieke kerk hebben ver laten en in staatsdienst zijn getreden, daaruit niet verwijdrd zullen worden. Met groote nadruk verklaart de Paus dat verzoening tusschen kerk en staat en het con cordant een onscheidbare eenheid vormen en dat zij met elkaar staan en vallen. EEN MILITAIRE LOODS IN DE LUCHT. Elf arbeiders gedood. De in het dorp Tauriani, bij Spilimbergo (Frinli), gelegen opslagloods, waar ontplof- bare stoffen van het legerbestuur werden be- waard, geraakte tengevolge van onbekende oorzaak in brand en vloog in de lucht. Elf arbeiders werden gedood. zes zwaar en zeven ljfijjt gesofld. J<j RUSLAND. DE LEVENSMIDDELENVOORZIENING VAN ODESSA. Te Odesso zijn de broodrantsoenen voor de leden van cooperatieve vereenigingen van een pond tot drie kwart pond per dag verlaagd en voor leden van het gezin van drie kwart tot een half pond. De arbeiders krijgen echter nog altijd anderhalf pond per dag. Het vleeschgebrek is thans zoo, dat hoofden van gezinnen, onafhankelijk van de grootte van het gezin, vier ons vleesch per twee dagen krijgen. Alleenstaande personen krijgen hee- lemaal geen vleesch. jn1' A POLEN. NIEUWE RELLETJES TE LEMBERG. De studenten te Lemberg hebben besloten de colleges niet meer te volgen, als protest tegen de in hechtenisneming van 29 studen ten bij de anti-semietische relict jes van Zon- dag. In de stad patrouilleeren sterke afdeelingen politie. Ook de gebouwen der dagbladen wor den sterk bewaakt Dinsdag demonstreerden ongeveer 200 stu denten voor het hoofdbureau van politie. Een delegatie begaf zich naar den hoofdcommis- saris om te trachten hem te bewegen de ge- vangen genomen studenten vrij te laten. De hoofdcommissaris verklaarde echter, dat hij niet te spreken was voor lieden, die de waar- digheid van den Poolschen staat in gevaar brachten en liet de demonstranten daarop door de politie uiteendrijven. De studenten kwamen in het gebouw van de Technische Hoogeschool bijeen. Hier werden twee moties aangenomen. De eene wendt zich tegen een Joodsche blad, terwijl de andere motie te kennen geeft, dat Joodsche studenten den toegang tot de Hoogeschool moet wor den ontzegd. Tegen den avond kwam het opnieuw tot demonstraties en de studenten begaven zich naar de gevangenis ten einde den gevangen studenten met geweld te bevrijden. Ook thans werden de studenten door de po litie uiteengejaagd. AMERIKA. AMERIKAANSCHE TORPEDOBOOT IN GEVAAR. De Amerikaansche torpedoboot „Luzon" van den patrouilledienst op de rivieren in China is te Boosung aan den grond geraakt. Het schip verkeert in een gevaarlijke positie Rechtszaken OPLICHTING. De rechtbank te Arnhem heeft den leider van de Heilsbrigade, die de vorige week te- recht stond wegens het plegen van oplich- ting, voorwaardelijk veroordeeld tot een maand gevangenisstraf met ter-beschikking- spelling van de regeering. LIEBERMANN VOOR DE RECHTBANK Het getuigenverfloor. Bij de gisteren voortgezette behandeling van de strafzaak tegen den heer S. Lieber- mann verklaarde getuige Woltman o.a. dat de verdachte hem verzekerde, dat de Discon- tobank van hem, Liebermann, was; dat Lie- bermann hem op 10 Juni 1927 zei, dat Mdhring directeur zou worden en dat hij hem reeds voor 15 Juni vertelde wie com- missarissen zouden worden en dat op de ver- gadering van 25 Juni 1927 mr. Van Gigch hem een lijstje overhandigde, waarop de na- men van het nieuwe bestuur stonden. Liebermann evenwel verklaarde, dat mr Van Gigch hem verzekerd had, dat hij en mr. Gomperts commissaris zouden worden, maar dat is per slot van rekening niet gebeurd Mr. Van Gigch zei toen er voor te zullen zorgen, dat er een nieuw bestuur kwam. Op de vergadering van 25 Juni 1927 overhan digde mr. Van Gigch het papiertje met de namen van het nieuwe bestuur. Zelf zegt Liebermann de personen niet te hebben aan- gewezen. Liebermann verklaarde desgevraagd ver der, dat hij de effecten wel meegenomen en op zijn naam verkocht heeft, doch de op- brengst weer heeft goedgeschreven op reke ning van de „Veendammer". Getuige J. J. Woltman Jr. zei voorgesteld te hebben met den aankoop der aandeelen te wachten tot de Atlas Hypotheekbank zou zijn opgericht. Op 26 Januari 1928 verklaarde getuige Woltman in de instructie, met Liebermann tot een prijs van 2.625.000 te zijn gekomen Verd.Het geheele verhaal is een verzin- sel. Liebermann stelde 't hierop voor, dat hij de Atlas Hypotheekbank zou oprichten met een kapitaal van minstens twee millioen vol- gestort. Het kapitaal moest komen uit de hy- potheken van de „Veendammer". Verder verklaarde Liebermann ronduit tot getuige Woltman te hebben gezegd, dat het hem te doen was om twee millioen in contan- ten te krijgen, want hem was't om geld te doen. Daarop heeft getuige Woltman hem aangeraden om af te lossen in hypotheken. Getuige Woltman ontkende dit. Hierna kwam het zoogenaamde kassiers- contract ter sprake. Getuige Woltman ontkende, ooit iets van het contract te hebben afgeweten. Getuige A. Smits, die in 1926 en in de eer ste helft van 1927 accountant van de „Veen- dammer" was, deelde 't een en ander mede over de conferenties, die hij bijwoonde en waarin onderhandeld werd over den verkoop van de aandeelen der „Veendammer". Op een dier bijeenkomsten was Liebermann te- genwoordig. Toen getuige bezwaren opperde tegen de transactie zonder een behoorlijke te- genwaarde, noemde Liebermann als tegen- waarde een borgstelling van Van der Toorn. Op getuige's opmerking, dat deze dan wel heel riik mocht zijn, liet Liebermann hem aanslagbiljetten in de O. W.-belasting van Van der Toorn zien. Met J. J. Woltman Jr. is getuige toen naar mr. Schurmann gegaan, die getuige's bezwaar wegvaagde. Verdachte ontkende, dat getuige in zijn te- genwoordigheid bezwaren geopperd heeft. A.s. Vrijdag voortzetting. De belangstelling, bij het begin der zitting zeer groot, was in den loop van den dag sterk verminderd. Aan het einde der zitting woonden nog maar enkelen de behandeling bjj. T Y In den nacht van 27 op 28 April ving onze zomertijd aan, praciisch genoeg op een Zon- dagnacht, zoodat men den htelen volgenden dag tijd had zijn vergissing te bemerken, ic- dien de k'ok geen uur voor was gezet. En zelfs nog kwamen er Maandagmorgen te laai op het kantoor met dat excuus. De zomertijd verheugt zich hier in precies dezelfde gunst bij de stedelingen en tegenkanting ten platte- lande als bij ons. Terwijl de maatregel een federale is, dus van Washington uitgaand' over alle staten, wordt hij lang niet overal ge hoorzaamd: hier en daar wordt hij zelfs door plaatselijke verordeningen fe niet gedaan Voor een groote stad als New-York is de zo mertijd natuurlijk 'n zegen, omdat door hon derdduizenden geprofiteerd wordt van he* extra uur licht op sportvelden of voor een eindje om in de car. Overigens zette het voor jaar weinig vroolijk in; de maand April hac niei meer dan vijf zonnige dagen, de rest was grauwe luchten en veel regen. Op den dag der opening van het baseballseizoen, de na- tionale zomersport, goot het bij bakken op de vijftigduizend toeschouwers in het groote Yankee Stadium. Het groen begint nu pas heel langzaara uit te loopen, maar wij bleven voor den Europeeschen winter gespaard en mogen dus tevreden zijn. Een onmiskenbaar teeken van de lente is het bezoek aan de liui deur dat met den dag drukker wordt. Wij missen het gebel van melkboer, bakker, slager, kruidenier, die komen hooren en bezor- gen en evenmin kennen we, in't algemeen ge- sproken, gebedel of gevent van prullen aan de voordeur. De afstanden zijn te groot en er zijn te veel deuren. Een bloemenkoopman laat de toeter van zijn auto een helsch con cert spelen en roept zijn waar uit. Mijn leze ressen, die mogelijk het mankeeren van sla- gers- en bakkersbezoek ee nideaal vinden, ge lieven daarentegen te bedenken, dat wij ge- noopt zijn elken dag naar den winkel te gaan en onze stapels inkoopen zelf huiswaarts te dragen. En ik, die het voorrecht heb vrijwel buiten te wonen in een alleenstaand huis, ben nog niet vergeten hoe ik twee jaar geleden met mijn slee vol proviand in een heftigen sneeuw storm vastraakte. Het Amerikaansche winkel- systeem is voornamelijk „cash and carry", be taal (dus geen prijsverhooging voor bezor ging) en draag het zelf mee naar huis (in- dien het draagbaar is). Zeer gegoeden zien er dan ook in't geheel geen bezwaar in om per auto zelf hun biefstuk, groenten en krui- denierswaren te gaan inslaan, dat alles keu rig verpakt wordt. De eenige vaste bezorgers aan huis zijn de melkboer, die bij zonsop- gang rondgaat en de flesschen in mijn kelder zet, benevens de ijsman, die mijn ijskast al- daar voorziet. Eens per week of per maand duiken zij overdag op met een rekening. Vooral's zomers leven wij buitenshuis, d.i op de voor- en achterwaranda, twee geneug- ten, die de bewoners van appartementen in een woonkazerne missen en ons altijd benij- den. Nauwelijks hadden we de schommelstoe- len buiten geplaatst of daar stond een jong- mensch voor ons. ,,Hoe gaat het lui! Zeg, iullie zitten hier fijn, zon, 'n mooi uitzicht'" Een wildvreemd gezicht, ongeveer achttien jaar, blootshoofds, het type van de hoogste klas High scool, onze H.B.S. Even onge- dwongen en familiaar gaat het voort: „Ik i^n hier in de buurt aan het stemmen werven voor een studiebeurs, want ik wil dokter wor den. Jullie willen me toch wel helpen om een goed dokter te worden door me je stem te ge- ven? Kijk eens, wat een boel ik er al heb!" Ik puf eens aan mijn sigaret en antwoord: „Zeker, wel mijn stem, maar geen cent!" Hij grinnikt, niet uit het veld geslagen, terug: „Gesnapt, he? Maar jullie kunnen toch wel een paar abonnementen nemen, je hebt toch niet ae magazines, kijk, Good Housekeeping, Vogue, Cosmopolitan We blijven onver- murwbaar en even vroolijk verdwijnt het jongemensch zonder abonnementen en zon der stem voor zijn doktersbeurs. Hij was een gecamoufleerde koopman; wel degelijk een H.B.S.-er, die een extra zakduit wou'verdie- nen, misschien wel degelijk voor zijn studen- tenjaren, maar au fond niets anders dan een koopman aan de deur. En deze kooplui heb ik bij honderden in al- lerlei uiterlijk en soorten aan de deur gehad, helaas, zelfs in onze zitkamer jaren geleden toen we er nog inliepen. Groene vreemdelin- gen, die wij waren. Deze menschen hebben een techniek van onschuldig en zakelijk voordoen ontwikkeld, die aan het ongelooflijke grenst. Klopt een man met een stofzuiger, een bak met Brus- selsche kant of Turksche tapijten aan de deur, dan weet men direct welk vleesch men in de kuip heeft. Daar staat een dame voor de deur van vliegengaas en maakt zich middels een document bekend als een gemeentelijke ver- pleegster op rondgang om te waarschuwen tegen diphtheritis bij jonge kinderen en te ad- viseeren, welke voorzorgsmaatregelen daar- tegen zijn te treffen. Na tien minuten ontpopt de „verpleeg9ter" zich als een welbespraakt en zeer vasthoudende colportrice van een boekwerk, samengesteld door alle medische grootheden in Amerika en aanbevolen door de rest, die niet meewerkte, voor den schappe- lijken prijs van vijftig dollar en aanschafbaar in maandelijksche termijnen. De moeilijkheid is altijd om beleefd te blijven, wanneer ik be- grijpbij den neus te zijn genomen, als ik voor de zooveelste maal me door den schijn liet be- driegen. Er bestaan scholen en cursussen, waarop speciaal onderwijs wordt gegeven in „salestalk", verkoopspraat, waarbij elke aan- val op den klant even nauwkeurig wordt op- gesteld als rekening gehcuden wordt met diens weerstand. overrompeling en uiteinde- lijke nederlaag. En het is vaak een heksentoer hun den baas te blijven. Zoo had ik me eens laten bedotten door een dame, die werkzaam was aan de school van mijn jongens en ten slotte met een boek voor den dag kwam ik meen van ruim tachtig dollar dat van on misbaar nut was voor jongelui, die middel- baar onderwijs volgen. Van alles stond er in! Latijnsche grammatica en hoe hoog de Mont Blanc, de geschiedenis van Assyrie en hoe- veel katoen Amerika uitvoert, alles in vogel- vlucht, een totaal indruk, dien men hier graag beschaving noemt. Mijn bezoekster was een dame in den volsten zin des woords, boven- dien zeer welbespraakt en haar terrein gron- dig beheersehend. Niet alleen ging de prijs ver boven mijn beurs, maar ik zag geen nut in het heele boek. Het eerste moest zij als on- wverkoinejijk aanvaard©aar dat jjic njet in de diepste bewondering voor het boek zelf was, dat stak haar geducht, temeer, daar zij in den loop van het gesprek had gemerkt met een Europeaan te doen te hebben. Zij besloot zich te wreken en deelde mij vroolijk lachend mee, dat zelfs oudere menschen er nog we! iets uit konden opsteken. lets wat ik nederig toestemde. Of ze mij ook eens iets vragen mocht? Zeker, mits het geen onbelang- rijk jaartal was of hoeveel liter de Niagara- waterval per dag naar beneden gooide. „Waarom heeft de Amerikaansche kust nooit last van ijsbergen, die wel bij Europa ko men?" Dat had ze aan honderden klanten gevraagd zonder een antwoord te krijgen Mijn antwoord, dat de Mexicaansche warm; goifstroom dezen toestand veroorzaakte, deed haar opstaan onder den uitroep, dat ze met mij niet verder kon praten. „Hollandsch on derwijs, mevrouw!" voegde ik haar toe bij h;4 uitlaten. Het succes van al die huisbezoekers en er zijn er op elk denkbaar gebied zijden kou- sen, auto's en een levensverzekering is eerstens gelegen in de verkoopers zelf, maar vooral in de onmacht van het publiek hen te woord te staan. Het gevolg van het laatst? is, dat de meesten hun bezoekers grof afsche- pen om maar van het gezeur af te zijn en on geveer behandelen als wij den man met een drankneus en schuurpapier. En het kalibi1- der bezoekers is hier niet van dien aardhet zijn inderdaad dames en heeren of studeeren- de jongelui, die bijverdienste zoeken of er hun bestaan, vaak een heel goed ook, in vinden. De Amerikaansche fabrikant of winkelier heeft aan zijn winkel of magazijn en zijn ko- lossale reclame in kranten en op biljetten nog niet genoeg, het publiek komt niet genoeg naar hem1 toe, dus hij gaat naar het publiek middels een leger prima verkoopers. Ik kan morgen aan den dag tien demonstraties bij mij aan huis krijgen van wasch- of naaima- chines zonder eenige verplichting op me te nemen of een rit van honderd mijl in een auto doen, wanneer ik met een ernstig gezicht be- weer over den aanschaf van dat merk te den- ken. Daarbij komt. dat wat aangeboden wordt in zeer veel gevallen, heel erg bruikbaar is. dikwijls een stille wensch. Jaren geleden wil- den wij een stofzuiger aanschaffen, maar de prijs van zelfs de eenvoudigste apparaten was niet malsch. Daar verscheen een verkoo- per van de New-York Edison Co., die ons electrisch licht levert, met een zeer goedkoop en goed instrument, waarvoor geen deposito verlangd werd en dat per maand met een dol lar op de lichtrekening werd afbetaald. Hot toestel werkt nog perfect al klopt en veegt het niet. De meest welkome bezoekers zijn zij, die uit naam van hun firma gratis proefmonsters kemen aanbieden onder het opdreunen van een aanbevelingstoespraakje. Meestal eetwaar of keukenbenoodigdheden van reusachtige firma's. die zoo'n dure reclame kunnen beko's- tigen. Maar weest voorzichtig met dezen kreupele, die niet voor zichzelf ondersteuning komt vragen maar voor een instituut van lot- genooten ergens in de stad, dat, trots al zijn papieren, slechts in zijn verbeelding bestaat of de charmante dame, die uw kinderen van de Zondagsschool kent. Hun eenige doel is geld van uw beurs in de hunne te doen verhuizen en hoe meer hoe liever. Op het boekwerk van tachtig dollar zit dertig commissieloon, geen wonder, dat de dames vasthoudend zijn! WOLKENKRABBER Bifinenland ZUIDERZEESTEUNWET. Bij Kon. besluit is aan dr. ir. H. Wortman, oud-airecteur-generaal der Zuiderzeewerken, te 's-Gravenhage, op zijn verzoek, eervol ont- slag verleend als lid van de commissie, be- doeld in artikel 3 van de Zuiderzeesteunwet 1925 (Staatsblad no. 290), met dankbetui- ging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is benoemd tot lid dier commissie ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, directeur-generaal der zuiderzeewerken, te 's-Gravenhage. EEN REUZENKRENTENBROOD. Het Spoorwegpersoneel te Bameveld heeft Dinsdag den machinist G Lammers, aldaar, bij de geboorte van diens 12e kind, een kren- tenbrood, ter lengte van 2.20 M. en wegende 22 lA K G., aangeboden. Vooraf droegen vier spoorwegmannen dit reuzenbrood op hun schouders door de dorps- straten. ONZE HILVERSUMSCHE GOLF VOORLOOPIG BEHOUDEN. Noorwegen heeft thans, naar „Wireless World" bericht, officieel het standpunt inge- nomen, dat het nog geen onmiddellijke be- hoefte heeft aan de golflengte van 1070 Me ter, weshalve het deze golflengte voorloopig ter beschikking stelt van Hilversum. De Tel. merkt hierbij op: u Zooals men weet, moest de Noorsche zen- der, waarvoor onze delegatie de Nederland- sche historische rechter. op deze golf heeft prijsgegeven, nog worden ontworpen en ge- bouwd. vergadering van het R.-K. bond gehouden. Werkliedenver- DOODELIJK ONGEVAL IN DE „MAURITS". In het bovengrondsch bedrijf van de Staats- mijn „Maurits" te Lutterade is tijdens werk- zaamheden aan de maalcentrale een ernstig ongeval gebeurd. Bij de verwijdering van bal- ken, die gebruikt waren om een nieuwen venti lator te plaatsen, verschoof een deel van den vloer met het gevolg, dat dC 49-jarige ketel- maker P. G. Speyker, vroeger wonende te Lottum bij Venlo, van aoht meter hoogte naar beneden viel. Met inwendige kneuzingen werd hij naar het hospitral te Sittard overge- bracht, waar hij ten gevolge van zijn ver- wondingen is overleden. KORTE BERICHTEN. Gisteren kon de heer W. uit Twello, met zijn auto op weg van Nijmegen naar Grave, door te groote snelheid te Neder- Asselt een hoek niet nemen. Hij slipte en reed met zijn auto tegen een paal. De auto is groo- tendeels vernield. Een inzittende, de heer M. Bouten, kreeg eenige ernstige hoofdwonden, terwijl de heer W. geen letsel heeft gekregen. In de stoomzuivelfabriek te Eelde (Dr.) is de arbeider P. Odding met zijn rechterarm bekneld geraakt in den lijnkoekenbreker. Men heeft de machine moeten demonteeren om den man te bevrijden. O. is naar het Academisch •ziekenhuis te Groninpen overgebracht. Dinsdag is it Maastricht de voorjaars-1 DE LANDARBE1DERSSTAKING IN HET OLDAMBT. Vragen van Kamerleden. De heer Schaper heeft den minister van justitie vragen gesteld naar aanleiding van het voorgevallene te Finsterwolde en ge vraagd om maatregelen ter voorkoming van meer bloedvergieten. De heer Stenhuis heeft zich tot den mi nister van binnenlandsche zaken en land- bouw gericht met de opmerking dat de stakers bereid zijn voor zeer matige loonen te werken, maar dat de landbouwers weige- ren hen te werk te stellen, of die arbeiders nu niet als werkloozen moeten worden be- schouwd en of de minister bereid is de werk- verschaffingen voor hen open te stellen. Ppovincaaal niouws NOOR D- SCH A R WOUDE Al'hier is gearresteerd een zekere P., die met zijn vrouw in ongenoegen leeft, zoodat onze Rijks- en Gemeentepolitie er bij te pas moest komen. P. nam tegenover de politie een dreigende houding aan, hij had namelijk een straatklin- ker in zijn handen en meende hiermede de po litie aan te vallen. Zonder gebruik te make# van de wapenen werd P. overmand en in ar rest gesteld. Bij nader onderzoek is gebleken, dat ge noemde persoon zich schuldig heeft gemaakt aan diverse rijwieldiefstallen, welke den laat- sten tijd in deze omgeving gepleegd zijn. De arrestant is naar Alkmaar overge bracht. De politie heeft in deze goed werk ge daan. s Gestoorde feestvreugde. ler gelegenheid van het muziekconcours alhier was het feestterrein Woensdagmiddag geopend, zoodat de jeugd volop kon genieten van de kermisvermakelijkheden. De ouderen wilden dit 's avonds voortzetten en begaven zich eveneens in grooten getale naar het feest- teriein, doch deze vreugde was van geen lan- gen duur, daar het terrein door de gemeente politie ontruimd moest worden, omdat hier- voor geen toestemming verleend was. Begrijpelijker wijze was dit een teleurstel ling. SCHOORL. De Duinweg moet verbeterd worden. Aan het college van Prov. Staten is door het gemeentebestuur van Schoorl het volgen- de adres verzonden: Nu weldra de beslissing omtrent de her- ziening van het „Provinciaal Wegenplan" valt, veroorloven wij ons on? in aansluiting op onzen brief van 24/25 October 1928, No. 1016/1018, nog het navolgende onder Uwe welwillende aandacht te brengen' lo. De ontworpen verbinding: Laanweg (Schoorl) naar Zuiderlaan (Bergen), zal alleen met Rijks- en Provinciale subsidie tot stand kunnen komen, daar de Ge- meente Schoorl daartoe financieel on- machtig is. 2o De stelling toch, dat de Gemeente een weg kan financieren, door bij den aanleg te- vens de aan-grenzende terreinen aan te koopen en daarna te verkoopen, moge voor de steden gelden, doch is voor het platteland niet van toepassing, te minder alhier, omdat langs de bestaande wegen nog overvloed van bouwterrein ligt. 3o. Derhalve zal gedurende de jaren, waarin geldelijke steun van Rijk en Provincie wordt afgewacht, de gevaarlijke, smalle Duinweg het steeds toenemend verkeer moeten blijven bedienen. 4o. Indien deze Duinweg, lang 2640 Meter, alsnog op het „Provinciaal Wegenplan" geplaatst wordt, kan onmiddellijk met eene verbreeding tot 8.70 Meter en af- snijding van een paar bochten worden aangevangen, hetgeen voor een reeks van jaren voldoende wordt geacht. 5o. Aangezim de verbreeding hoofdzake'ijk aan den Ocstkant zal geschieden, blijft de duinkant ongerept, terwijl door be^ planting van het Oostelijken-, en waar mogelijk ook van den Westelijken berm van den nieuwen Duinweg, het natuur- schoon wordt behouden. Moge het vorenstaande U, voor zooveel noodig, tot het inzicht brengen, dat het be- lang der Duinstreek eischt, dat alsnog de Duinweg onder deze Gemeente (inplaats van den Ornloop aldaar), in het „Provinci- aal Wegenplan" worde opgenomen, zulks ter bevordering van ae ontwikkeling en veilig- heid van het verkeer! Wij hopen van harte, dat het gemeentebe stuur er in zal slagen dezen weg verbeterd en verbreed te krijgen. Het verkeer wordt hier, mede door de autobussen op Schoorl en Camperduin, zeer druk en voor de fietsers wordt het hier levensgevaarlijk. Wie des Zon- dags dezen weg passeert verwonderd er zich slechts over, dat hier nog niet veel meer on- gelukken gebeuren. Red. Alkm. Crt. Hoadi Uw huis van mug gen schoon En gezondheid is Uw loon. Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede inslemt). HET SLOOPEN VAN DE ROOTOREN- BRUG! M. de R.! Enkele dagen geleden heeft iemand in uw, blad de vraag gesteld, of er niet een nood- brug gemaakt kan worden over de Zaad- markt nabij de Bierkade. Gisteren heb ik de werkzaamheden van het sloopen eens aan- schouwd en ben tot de conclusie gekomen, dat wij bij dezen gang van zaken nog langen tijd kunnen genieten van den omloop via St. Annastraat, wat vooral voor menschen, die een uur middagschaft hebben, een handicap is. Twee menschen, een met een beitel en de andere met een hamer, trachten de oude brug klein te krijgen. Tergend langzaam gaat dit en wanneer er niet meer personeel aangesteld wordt, dienen hier andere maatregelen geno men te worden ter wille van het publiek. U dankend voor de plaatsruimte, W. H

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 8