DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. E. G. Schfirmann, A. DAM Co. Buitenland mm BOct/fl Middenstanders DINSDAG 11 JUNI spreekt in de Dancing v. d. Harmonie. No. 133 Oif ntuntnef bfsfaat off 3 blades. Honderd een en dertigste laargang 1939 .f_ hn vooruitbetaling per 3 maandcn f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Mrertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaaisrnlmte. ITiOTtio.-meTi j franco fi.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Reflactie No. 33. VB1JDAK DE U1TBARST1NG VAN DE VESUVIUS. De heftigheid neemt af. Uit Rome meldt men ons d.d. 6 Juni: In de omgeving van Terzigno heerscht thans rust. De ter assistentie gezonden troe- pen kunnen eenigszins van de vermoeienissen van het reddingswerk uitrusten, aangezien de lavastroom stdert korten tijd tot stilstand is gekomen. In totaal zijn tot nogtoe 75 boerderijen ge- heel of gedeeltelijk vernield. Ook de post- en telegraafdienst staat stil. Hoewel de schade nog niet te overzien is voert het bestuur van Terzigno met de autoriteiten reeds besprekin- gen over den wederopbouw der vernielde ge- bouwen. De Aartsbisschop van Napels, Kar- dinaal Ascalesi, bezocht gisteren Terzigno en zegende de bevolking. Ondanks de vermindering van de heftig heid der uitbarstingen waarschuwt de direc- teur van het observatorium, prof. Maladra, de toeristen om zich niet in de nabijheid van de Vesuvius te begeven. Ook de troepen heb- ben het strengste bevel, om de bevolking op een afstand te houden. De voorzorgsmaatre gelen, zooals de ontruiming der dorpen, zul len nog eenigen tijd in werking blijven. Ver schilende geleerden hebben het plan te ken- nen gegeven om de Vesuvius te bezoeken. Prof. Maladra deelt nog mede, dat de aardschokken gisteren vier uur duurden met een golvende beweging van ongeveer tien mi- nuten. Te 4.24 uur werden zij ongeveer vier minuten lang en gingen vergezeld van krach- tige ontploffingen, die tot ongeveer drie uur hedenmorgen duurden, afgewisseld met rust- poozen. Daarbij vielen een steenregen en het uitstooten van gloeiende lava waar te nemen. Thans is op den bodem van den krater geen gloeiende lava meer te zien. Dr. Signore, een assistent van het observatorium, heeft he- den een nauwkeurig onderzoek ingesteld m de Valle d'lnverno en de geheele omgeving. Hij constateerde, dat de vloeibare lava begon Directeur: C. KRAK. te stollen. Ook de aarbevingen worden min der- Terzigno aan den ondergang ontsnapt. De activiteit van de eruptie is den gehee- len nacht schoksgewijze voortgegaan, doch in steeds mindere intensiteit. Naar alle waar- schijnlijkheid is dus thans het einde van de uitbarsting nabij. Het officieele bulletin van prof. Maladra vermeldde, dat behalve twee of drie schoksgewijze explosies, begeleid door golvende aardbevingen het uitvloeien van la va uit den massieven krater practisch geein- digd was. Verschillende teekenen, die op ver mindering der eruptie wijzen, zijn waarge- nomen, ofschoon, zooals prof. Maladra zei, nauwkeurige voorspellingen niet gemaakt kunnen worden, aangezien het leven van den vulkaan zoo geheimzinnig is. Op et laatste moment is Terzigno dus aan den reeds, voor zeker gehouden ondergang ontsnapt. Het thans weer herademde volk uit zijn dank- baarheid in gebeden, vooral omdat de lava- stroomen bijna onmiddellijk ophielden te vloeien, nadat kardinaal Ascalesi, de aarts bisschop van Napels, met opgeheven crucifix den lavastroom tegemoet gaande gebeden heeft voor het behoud van de stad. De kleine kerk San Antonio werd ook op wonderbaarlijke wijze gespaard, doordat de lavastroom juist voor het kerkje zich in twee- en splitste. Van officieele zijde wordt de op- pervlakte vruchtbaar land die door de lava is verwoest geschat op 125 morgen, waarvan ongeveer 109 morgen beplant waren met wijngaarden, moestuinen, en boomgaarden en de rest met bosch begroeid was. Onge veer 50 huLen zijn verwoest, waardoor 87 huisgezinnen dakloos zijn, terwijl ook de waterreservoirs van Terzigno vernield zijn Hoe hoog de schade in totaal is, is nog niet officieel geschat, doch men meent te weten, dat deze in ieder geval verscheidene millioe- nen lire beloopt. De bevolking ondergaat dit alles met be- wonderenswaardige stoicijnsche kalmte. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. UWASTRSlfl t brrm S.S£BH3T/flV0 YE5UVI US nti TBRZ CASE PORTKI ,,TDR8£ f\M,. Bovenstaand kaartje geeft een beeld van de Vesuvius. De pijl geeft aan, in welke richtino- de lava stroomde Men ziet, dat Terzigno al heel ernstig bedreigd werd. Ook de andere plaatsjes in de nabijheid van Terzigno werden met den ondergang ^Verder zien we het observatorium. waar prof. Maladra de Vesuvius voortdurend bestudeert VOLKENBOND. DE INTERNATIONALE BANK. Het „Journal" schrijft hedenmorgen als zijn meening, dat geen enkele regeering af- breuk zal doen aan de met zooveel moeite en met zooveel hoop tot stand gekomen over- eenstemming tusschen de deskundigen De regeeringen kunnen zich thans niet meer aan de eind-condusies der deskundigen onttrekken en zul'len deze moeten bevestigen en completeeren. Bepaalde beslissingen zijn de regeeringen nog voorbehouden, zooals bijv. het vaststel- len van den datum van het inwerking treden van het plan Young. De regeeringen moeten voorts hun verhouding tot de te stichten in tern. bank vastleggen. Men doet in verband hiermede mededeeling van een conference der betrokken regeeringen, die in de tweede helft van Juli te Den Haag zal plaats vin- den. CHINA. DE BETREKKINGEN MET RUSLAND „Buitengewoon ernstig", zegt Buitenlandsche Zaken. Het departement van buitenlandsche zaken deelde aan de persvertegenwoordigers mede. dat de verhouding tusschen China en Rus- land buitengewoon ernstig is. Hij gaf te ken- nen, dat de mogelijkheid bestond, dat de na- tionale regeering gedwongen zou kunnen worden tot draconische handelingen over te gaan. Zij had de normale betrekkingen reeds afgebroken. De Sovjets onderhouden nog con- sulaten in het noorden van China en China had zijn diplomatieken vertegenwoordigers nog niet uit Moskou teruggeroepen. DUITS CHL AND. Dr. STRESEMANN NAAR MADRID. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, dr. Stresemar.n, heeft gisteravond met de Zuid-Express te 20.50 uur Parijs verla- ten, teneinde zich naar Madrid te begeven. EEN LOOS GERUCHT. Altijd de pantserkruiser In den Rijksdag deed het gerucht do ronde, dat de Duitsch nationalen van plan zijn de regeeringscoalitie in moeilijkheden te I brengen door bij de hehandeling van de be- j grooting van verdediging te stemmen tegen het tweede crediet voor den pantserkruiser In werkelijkheid moeten slechts enkele radicalen uit de Duitsche nationale groep een dergelijk middel hebben aanbevolen. De meerderheic der groep voelt er niets voor om redenen van zuiver politieken aard te stemmen tegen de voortzetting van den bouw van het oorlogs schip, daar de aanhangers der partij een der gelijke houding niet zouden begrijpen. DE MOORD OP PROF. ROSEN Naar de Frankf. Ztg. uit Breslau verneemt, is een der redenen, die de justitie hebben be- wogen de weduwe Neumann, die verdacht wordt van den moord op prof. Rosen, weer in hechtenis te laten nemen, de ontdekking dat het testament, waarin de vermoorde een zeer groot legaat aan de weduwe had besproken, vervalscht is. Over dit legaat is tusschen de verdachte en de familie van prof. Rosen inder- tijd een civiel proces gevoerd, dat ten voor- deele van de verdachte is geeindigd. Het legaat is echter nog niet uitgekeerd. Postgiro 37960 Verdachte, die verloofd is en steeds vlijtig had gewerkt, totdat zij door ziekte in moei lijkheden raakte, werd voorwaardelijk veroor- deeld, waarbij de voorwaarde werd gesteld, dat zij gedurende de eerstkomende drie jaar niet trouwt en in dien tijd als huishoudster gaat werken in een inrichting. Deze betrek- king mag zij niet verlaten, voordat zij als „verbeterd" wordt beschouwd. De rechter, die dit vonnis uitsprak, heeft vroeger reeds een man voorwaardelijk veroordeeld, onder voor waarde, dat hij het meisje, dat hij met zout- zuur had gegooid, zou trouwen. GEVAARLIJK INDIVIDU GEARRESTEERD. De Berlijnsche politie slaagde er Donder- dagochtend in op Unter den Linden een ge- vaarlijk individu te arresteeren op het oogen- blik, waarop deze den looper van een kunsf- liandel aanviel. De gearresteerde was pas eenige maanden uit de gevangenis te Tegel ontslagen, maar had intusschen een reeks ernstige misdrijven gepleegd. GROOTE BRAND TE HAMBURG. Donderdagmiddag is brand uitgebroken in een groot meubelmagazijn van de Einheits- preise A. G. Rudolf Karstadt te Hamburg De magazijnen zijn gelegen in dezelfde wij!:, die verleden door de vreeselijke fosgeencafa- strophe werd geteisterd. Het vuur was van dien aard, dat de geheele omgeving door de vlammen werd bedreigd. In het magazijn werden groote voorraden celluloid speelgoed bewaard, deze werden in een oogenblik een prooi der vlammen. De brandweer slaagde er na veel moeite in het vuur te beperken. Het magazijn was voor twee millioen mark tegen brand verzekerd, zoodat de Rudolf Karstait A.G., die net haar algemeene vergadering geen aanmerkelijk verlies heeft geleden. tlagelijksch overzicht. DE PAUS EN MUSSOLINI. Paus Puis XI beantwoordt Mus solini's rede. Een scherpe kritiek. De strijd om de souvereiniteit. Het kerkelijk huwelijk. Nog voor de ratificatie van de verdragen zijn uitgewisseld, heeft paus Pius XI de rede van Mussclini, die in de Kamer en in de Senaat gesproken heeft, beantwoord door middel van een brief van zijn kardinaal- staatssecretaris Gasparri. In dien brief geeft de pans uiting aan zijn leedwezen over de harde kritiek van Mus solini. Voorts was het voo<~ hem een bittere te- leurstelling, over het wezen des Christen doms en deszelfs goddelijken oorsprong op- vattingen te moeten hooren verkondigen, welke kettersch, ja erger dan keltersch zijn Deze opvattingen zijn in de tweede rede van Mussolini niet voikomen teruggenomen. De paus protesteert tegen deze beschouwingen, welke hij toeschrijft aan den invloed van pro- testantsche en modernistische uitspraken. De paus keurt verder in de genoemde rede- voeringen af, dat gewezen wordt op de ge- ringe resultaten van den wetenschappelijken arbeid der Italiaansche geestelijkheid en ver- klaart,, dat de opsomming en de schildering de- perioden van den strijd tegen de wereld- lijke macht der pausen niet bepaald kiesch was. t In het bizonder echter noem de paus het een verkeerde opvatting, dat de staat in Italie de souvereiniteit over de katholieke kerk zou Met grooten nadruk betoogt hi], dat alleen de paus souverein is over de kerk en dat hij alleen de groote beslissingen heeft te nemen De paus betreurt ook de herhaalde ver- klaringen dat de staat van zijn souvereini teit geen afstand heeft gedaan en dat de staat zich een controle heeft voorbehouden,als ware het. dat de kerk er naar streefde, den staat te benadeelen. Verder keert de paus zich tegen de uit latingen over den katholieken eeredienst en met groote beslistheid verklaart hij zich tegen de verleende vrijheid van spreken. Hij neemt vervoigens stelling tegen de verleende vrijheid van geweten en bepleit de opvatting, dat in een katholieken staat de gewetensvrijheid zich moet richten naar de grondstellingen der katholieke kerk. Op het recht der kerk bij de opvoeding wordt speciaal de nadruk gelegd en gezegd, dat de opvoeding door de kerk niet tot het godsdienstonderwijs beperkt en niet door den staat belemmerd mag worden. De paus geeft dan nog te verstaan, dat in- dien in een katholieke kerk voordrachten over Emanuel Kant worden gehouden. dit slechts geschied om diens dwalingen aan het licht te -brengen. De staat behoeft de katholieke we- tenschap niet te vreezen. De paus protesteert er vervoigens tegen, dat Mussolini heeft gezegd: Niemand zal de katholieken dwingen een kerkelijk huwelijk te sluiten. De paus verklaart hiertegenover, dat de kerk dezen dwang zal uitoefenen en hij dreigt met onmiddelllijk ingaande excom municatie van elken katholiek, die zich al leen met het burgerlijke huwelijk zou tevre den stellen. De jOaus geeft ten slotte uit:ng aan zijn misnoegen over het feit, dat de geestelijken, die de kerk verlieten en zich in regeeringsbe- trekkingen bevinden, niet uit deze betrekkin gen worden vejwijderd. Met grooten nadruk verklaart hij, dat het verzoeningsverdrag en het concordaat een ondeelbaar geheel vor- men en dat met het eene ook het»andere zou vallen. Men ziet dus, dat de strijd tusschen den paus en Mussolini nog lang niet bijgelegd is; sterker nog, dat beiden nog even ver van elkaar staan als vroeger. Maar de uitwisseling van de ratificaties van het verdrag zal ondanks alles, wel heden plaats vindenf 9 JU\I de Heer Voorzitter v. d. Kon. Ned. Middenstandsbond» Vrij entree. Aanvang 8 uur. EEN HUIS INGESTORT. Tal van gewonden Te Stolp in Pommeren is gistermorgen een herberg, die werd afgebroken met een hevi- gen knal ingestort. Eenige arbeiders, die op het dak aan het breken waren, en eenige vrouwen, die zich in het huis bevonden, werden onder de puinhoo pen bedolven. De brandweer heeft drie ernstig gewonden en verscheidene lichtgekwetsten geborgen. Twee der gewonden zijn er zeer ernstig aan toe; zij hebben n.l. schedelbreuken en in- wendige kneuzingen opgeloopen. BROEDERMOORD. Te Stuttgart is de schildersgezel Ludwig Schomig wegens broedermoord gevangen ge- nomen. De misdaad is een half jaar geleden gepleegd te Ulm waar de twee broers toen woonden. Het lijk van den verslagene is in den tuin van de vorige woning gevonden. De verdachte had na den moord de vrouw van zijn broer wijsgemaakt dat haar man er met een rijk meisje naar Amerika vandoor was en hem had verzocht met zijn vrouw te Stuttgart te gaan wonen. De vrouw had dat goedgevonden en er ook in berust dat de moordenaar den naam van zijn broer aan nam. De man heeft op dien naam te Stuttgart werkloosheidsonderstand getrokken en ook een hechtenisstraf, die zijn broer nog te goed had, uitgezeten. VOORW A A RDE LIJ KE VEROORDEELING MET HUWELIJKS- VERBOD. Wegens straatroof is te Berlijn de 22-jarige verkoopster Gertrud Bembenick tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een jaar ver oordeeld. Het meisje had in Maart des nachts tegen half drie als man verkleed haar vroegere werk- geefster overvallen, peper is het gezicht ge- worpen en het handtaschje gestolen. De die - vegge werd echter direct door voorbijgangers aangehouden. GESTOLEN GOED GEDIJT NIET. Vier jongens hadden uit een garage te Budweis een motorrijwiel met zijspan gesto len. Tijdens hun vlucht hebben de jongens bij den Doubrawitzerberg een ernstig ongeluk gekregen. Alle vier werden zwaar gewond en zijn naar het ziekenhuis te Budweis vervoerd, waar een van hen intusschen reeds aan zijn verwondingen is overleden. ENGELAND. DE NALATENSCHAP VAN EEN KRANTENKONING Een merkwaardige dotatie. Sir Hildebrand Harrisworth, de vroegere eigenaar van het blad „The Globe", de broe- der van wijlen lord Northcliffe en lord Rothermere, heeft 1.443.000 pond sterling nagelaten. Hij liet een tiende van zijn na latenschap na aan Nurton College te Oxford tot het instellen van vijf beurzen. Een voor waarde voor het verkrijgen van deze beurzen is, dat zij slechts beschikbaar zullen worden gesteld voor Britsche onderdanen, die pro- testant zijn en wier ouders en grootvader en overgrootvader van vaderszijde als Britsche onderdanen en protestanten werden geboren De beurzen zijn van groote waarde, daar na aftrek van de belasting het netto-bedrag een som van ongeveer 90.000 pond sterling 1.080.000) zal bedragen, waardoor jaar- lijksch ongeveer 900 pond 10.840) vrij- komt. DE NATIONALITEIT DER GEHUWDE VROUW. Op een vergadering van verschillende Vrouwenbonden te Londen is gisteren met nagenoeg algemeene stemmen besloten tot de regeering, zoodra zij zal zijn samengesteld, het verzoek te richten, uitvoering te willen geven aan het besluit van de Rijksconferentie van 1927 volgens hetwelk vrouwen hetzelfde recht. toekomt als mannen nu reeds bezitten, n.l. om bij een huwelijk met een vreemdeling te mogen bepalen, of zij hun nationaliteit wenschen te behouden of de nationaliteit van hun echtgenoot te aanvaarden. De plannen van J. H. Thomas. De onofficieele voorspellingen ten aanzien van MacDonald's kabinet zijn het er over eens, dat J. H. Thomas belast zal worden met het belangrijke probleem van de werkloosheid. Hij zal geen minister van arbeid worden, maar komt aan het hoofd te staan van een nieuw departement. Thomas heeft eigen plannen voor de op- lossing van het werkloosheidsvraagstuk. On der die plannen behoort de reorganisatie en ontv. ikkeling der spoorwegen. Thomas is van meening, dat een wederin- stelling der Trade facilities-act de spoorweg< maatschappijen in staat zou stellen schema's uit te werken voor electrificatie en andere methoden van moderniseering. Zij zijn daar-i toe nu niet in staat, omdat zij niet op redelijke voorwaarden leeningen kunnen sluiten. Voorts heeft hij op de noodzakelijkheid ge wezen van een nieuwe spoorwegringlijn om Londen. Een ander punt, wat door Thomas naar voren is gebracht, is een andere regeling van de staatspensioenen voor menschen van 60 of 65 jaar, waardoor deze menschen uit de in- dustrie gehaald zouden kunnen worden en zoo dus plaats maken voor jongere nu werk- looze krachten. Thomas bevestigt zijn benoeming. Thomas bevestigt zijn benoeming tot minis ter voor Werkloosheid. Telefoon 490. WAAROM HAAIEN IN HET KANAAL. De visschers uit Deal hebben in den nacht van Woensdag op Donderdag hevige gevech- ten moeten leveren met een groote menigte haaien, die de makreel tot in het Kanaal ge- volgd waren. De haaien hebben groote ver- woestingen in de netten en den vangst der visschers teweeg gebracht, en een der booten heeft gistermorgen niet minder dan tien doo- de haaien op het strand te Deal afgezet. Zij waren in een gevecht van meer dan drie uur overmeesterd en gedood. DE ARBEIDERS REGEERING. Baldwin dakloos MacDonald, Snowden en Thomas hebben gistermorgen in Downing-street 10 met Bald win geconfereerd. Baldwin heeft de officieele ambtswoning nog steeds in gebruik en zijn positie is ietwat gecompliceerd doordat hij eenigen tijd geleden zijn particuliere woon- huis in Londen heeft verkocht. MacDonald zal wachten met het betrekken der ambtswo ning tot Baldwin elders een onderdak heeft gevonden. De nieuwe ministers. Een Reuter-telegram meldt, dat thans al- gemeen wordt aangenomen dat Arthur Hen derson minister van buitenlandsche zaken zal worden. William Graham wordt waarschijn- lijk minister van handel. De lijst der ministers zal naar verwacht wordt hedenavond worden gepubliceerd. BELGIe. j DE TAALKWESTIE. Geharrewar of oplossing In „Het Laatste Nieuws" bespreektJ. Hoste Jr. den taalstrijd en vraagt zich af wat de nieuwe Kamer in dit opzicht zal bren gen. „Liberalen, katholieken en de socialisten zelf, hebben verklaard", zegt de schrijver, „dat de huidige samenstelling van de regee ring zal behouden blijven, maar wat betee- kent die opvatting, indien de regeering moest uiteenspatten op ue klip van de taalkwestie?, „Welken indruk zoi. het in de wereld ma ken, indien wij in voile geharrewar geraken eenige weken voordat de tentoonstellingen van Luik en Antwerpen hun deuren openen, en de feesten van 1930 aanvangen? „Weet men, dat een ontbinding van het parlement mogelijk is, indien deze kwestie niet koelbloedig onder oogen genomen wordt, met de bedoeling de Vlamingen te bevredi- genwat trouwens geenszins beteekent dat die bevrediging voor de Walen hinderlijk zal uitvallen. „En wat zou die ontbinding kunnen ge ven, waarvoor een onopgeloste taalkwestie den doorslag zou gegeven hebben? Zou zij niet veeleer kumrn gelden als het voorspel der ontbinding van het land? „Wij vertrouwen dan ook dat er wat beters zal gevonden worden dan een lanterfanten, dat dergelijke gebeurtelijkheden in het voor- uitzicht stelt. „Het gaat trouwens niet om een nieuwen vinnigen taalstrijd te ontketenen. Het gaat om praktisch opbouwend werk, getoetst aan de werkelijke nooden van het Vlaamsche volk, ingegeven door de bezorgdheid Vlamingen en Walen te bevredigen, en beheerscht door den wil aan Belgie de plaats te verzekeren, die het in het belang zelf van de vreedzame samenwerking der volkeren, eendrachtig en voorspoedig behouden moet". AMERIKA. DE FILMOORLOG MET FRANKRIjK. De Amerikanen dreigen met terug- trekken van hun films van de Fran- sche markt. Gisteren ;verd een belangrijke stap gedaan in den oorlog, die sedert eenigen tijd aan den gang is tusschen de Amerikaansche en Fran- sche filmbelangen. Het departement van Bui tenlandsche Zaken deelde op verzoek van de Amerikaansche binnenlandsche filmbelangen aan de Fransche regeering mede, dat de Ame rikaansche films geheel uit de Fransche markt zullen worden genomen, indien de voorgeno- men verhouding van 4 tot 1 op ingevoerde films in Frankrijk wordt ingesteld. C0UR1NT. MSttt VATCK h«bben- Omdat Nash voor een matigen prijs een wagen maakt, die, wat kwali- teit en afwerking betreft, met veel duurdere merken kan concurreer en

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1