Alkiaarsche CoiraiL De kroorajuweelen. FEU1LLETON. debateerd over de wijze van indiening en het dienen van de belangen van het onderwijs door de r. k.-fractie om haar te bewegen haar ingen. standp. prijs te geven, doch de hr. de Vries wees de redevoeringen van de heeren van de linkerzijde at en zeide dat hij zich alleen blijft stellen op het principieele standpunt Gezien het voostel van B. en W. zou de r -k. fractie dat steunen. Ten slotte werd er gestemd en het voorstei van B. en W. om het verzoek om gelden be- schikbaar te stellen af te wijzen met alge meene stemmen aangenomen, terwijl hierna het tweede voorstei, n 1. twee lokalen van school 1 ter beschikking van het schoolbe- stuur te stellen werd aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen de heer Aukes, Schipper en Hellinga. Bij de rondvraag werd besproken't verbou- wen van het pand van C. Brandjes aan den Rijksweg, wat een uitvoerige discussie te weeg bracht. B. en W. deelden mede, dat zij ook liever geen vergunning voor verbouw hadden gegeven en indertijd met een mede deeling in den raad zijn geweest over de kos- ten van aankoop, waarvoor de raad toen niets voelde. Had de raad toen gezegd: wij willen het plan van het dorpplein uitvoeren, dan hadden zeker B. en W. bij afbraak nieuw- bouw tegengehouden, maar thans is alleen de consequentie dat indien zulks gebeurd was dat dan ook de gemeente den grond had moeten aankoopen. Hoe kunnen nu B. en W iets stopzetten indien de raad geen gelden voor de gevolgen wil voteeren Hierna werd een nieuw punt in debat ge- bracht, n.l. of er met den eigenaar onder- handeld is, hetgeen door den voorzitter werd bevestigd. Ten slotte werd nog een opmerking ge- maakt over het gesloten houden van de vuilnisbakken langs den weg waarop de burgemeester toezegde de aandacht van de politie er op te zullen vestigen. Hierna sluiting. ZIJPE. Op 1 Mei j.l. is de gemeente Petten bij Zij- pe gevoegd. Dientengevolge moest een nieu- we gemeenteraadsverkiezing worden gehou- den, welke Woensdag plaats had met den volgenden uitslag: gekozen zijn C. Nannis en J. C. Bellis (S.D.A.P.), C. Hooy (V.B.j, G. v. d. Sluys, P. Doom, P. de Boer Ezn., J. Hoogland en C. Smit (V.D.) en H. Dignum, Joh. Bruin Czn. en J. A. de Wit (R.K.). De beide aftredende wethouders Root (V.B.) en Hoeajes (R.K.) zijn niet herkozen. BEVERWIJK. Te Beverwijk is Donderdag aanbesteed de bouw van een zusterhuis ten behoeve van het Roode Kruis Ziekenhuis aldaar. Laagste inschrijfster was de fa. Henne- man en Jansen te Wijk-aan-Zee-en-Duin voor de som van 36.960. Gunning aangehou- den. WARMENHUIZEN. In deze gemeente zal binnenkort een col- lecte worden gehouden ten bate van het te- liuis voor alleenstaande blinden te Wolf- heze. Een woord van aanmoediging om het lot van die ongelukkigen te helpen verzachten zal wel overbodig zijn. ZIJDEWIND. Bij de Woensdag gehouden verkiefing werd tot dijkgraaf herkozen de heer Corn Bakker Jnzn. te Slootgaard en tot bestuurs- Jid in de vacature ontstaan wegens bedanken van den heer K. Stoop Pzn. te Heerhugo- waard de heer P. Wester Wzn. te Sloot gaard. Aan de eigenaren P. Wester Wzn., N. H. Post, C. Noordstrand, Joh. Bruins Jaczn. en Gebrs. P. L. en Th. Bruin werd onder be- paalde voorwaarden vergunning verleend tot stichting eener onderbemaling ten gunste van hunne laaggelegen landerijen. Bij vaststelling van de begrooting van 1929 werd het salaris van den machinist o.m. met 100.verhoogd. OUDE NIEDORP. Bcvaarbaar maken W O. L. Polder In een bestuursvergadering van den W. O L. Polder is het samenstellen van begrootln- gen voor de nieuwe uitbreidingsplannen op- gedragen aan de firma W. C en K. de Wit, ingenieursbureau te Amsterdam. De te graven slooten zijn aangenomen op de volgende afmetingen: van de eventueel te stichten sluis of overhaal naar de toekomst- sloot 7.50 M. van den hoek bij N. Davids tot aan de brug in den Reidersweg 6 M. van de toekomstsloot tot mej. de weduwe Stade- gaard, alsmede alle overige slooten die ge- projecteerd zijn 5 Meter op de waterspiegel De sluis is gedacht 15 meter lang en 3 meter breed en de woning een dito type on- geveer als die van C. Bakker of C. Porte- gijs, aan de Weel. De slooten vanaf de brug in den Reiders weg tot rah den Ainerikaanschen watermo- len en vanaf J. Wit Jr. tot het land van Jb. Wit zullen voor verdieping worden aangeno men. De brug in den weg bij A. Bakker, zal van gelijke constructie moeten zijn, als die bij F. Jong. Het is wenschelijk voor het welslagen der p'annen dat belanghebbenden, die belend zijn aan het slootgedeelte achter de bebouw- de kom van 't Veld zich voorbereiden voor het zelf bekostigen der aldaar noodig wor- dende betonnen bruggen. De diepte der slooten is aangenomen op 1 meter, terwijl de doorgangswijdte der brug gen als die van de reeds gestichte is bepaald op 3.25 meter. HOORN. Woensdag bracht Bisschop Aengenent van Haarlem een bezoek aan Hoorn voor het toe- dienen van het H. Vormsel. Van vele katho lieke woningen wapperde de vlag. WIJDENES. Woensdagmorgen deed zich aan den Oos- terleekerweg het eigenaardige geval voor, dat de wasch van mej. Steen bij blads'.'.l weer van de bleek werd opgenomen en de lucht inging. Twee beddenlakens waren zoo om de telefoon- draden gewoeld, dat het heel wat moeite kostte ze los te wikkelen. Verschillende klee- dingstukken werden over den weg verspreid, terwijl enkele op een 100 M. afstand bij de buren terecht kwamen. Een paar zakdoeken hingen aan den hocgsten top van een der t-oomen; vermoedelijk was hier een hoos aan 't werk. Het behandelen van de wasch moest echter van voren af weer beginnen, zegt de PROVINCIALE BOND VAN RUNDVEE- FOKVEREENIGINGEN IN NOORD- HOLLAND. Bovengenoemde bond bield Donderdag zijn 51ste algemeene vergadering in „De Roskam" te Hoorn. De voorzitter, de heer B. Kleijn Cz. te As- sendelft, wees er in zijn openingswoord op, dat de algemeene toestand voor den land- bouw niet gunstig was. Voor een groot dee! was dit ook toe te schrijven aan de geringe belangstelling bij den landbouw voor het landbouwvereenigingsleven. Een van de middelen om verbetering te brengen noemde spr. de rationeele fokkerij. Spr. deelde mede, dat de a.s. centrale fok- veedag het volgend jaar gehouden zal wor den. Het bestuur heeft hiervan groote ver- wachtingen en medewerking wordt ver- wacht, van alle fokkers. Een commissie is samengesteld voor het voeren van reclame en voor het vraagpro- gramma. f Na rijp beraad is besloten de fokveedag te Hoorn te houden. Met den wensch dat vandaag goed werk door den bond zal worden verricht verklaar- de spr. de vergadering voor geopend. De secretaris, de heer E. Koster Dz., las hierna de uitvoerige notulen, die onder dankzegging voor de nauwkeurigheid wer den vastgesteld. Hierna werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, waarvan wij aanstippen de mededeeling, dat een deel van de vereeni- ging in den Beemster was uitgetreden en een nieuwe fokvereeniging had opgericht. Van de vereeniging „De Purmer" was be- richt ingekomen, dat ze opgehouden had te bestaan. Van het Ned. Landbouwcomite was een schrijven ingekomen waarin een oordeel werd gevraagd over een bij de Overijselsche Landbouwmaatschappij van advocaten Har- tog en Dewing te Bergen op Zoom, ingekomen schrijven waarin werd uiteen- gezet, dat er geen Paarden- en Veeverzekering in ons land is die coulant ge- noemd kan worden en de noodzakelijkheid werd bepleit om door het voeren van een ge- meenschappelijke actie, verandering in de verzekeringsvoorwaarden te verkrijgen en desnoods een coulante verzekering op te rich- ten. De heer K a a n, Alkmaar, betoogde de noodzakelijkheid, dat er iets zou gebeuren en stelde voor het bestuur op te dragen hierover in verbinding te treden met het Ned. Land bouwcomite. De heer Wibbitz bepleitte nog de oprich- ting van een cooperatief verzekeringsfonds voor fokvee. i" No. 132 1929. Hondsrd een en dertigste Jaargang. Vrijdag 5 Juni. Radio-hoekje Zaterdag 8 Juni. Hilversum, 1071 M. 10.10.15 Morgen- iwijding. 12.152.Concert door het A. V. R. O.-Kwintet. 2.2.30 Filmpraatje door 'Max Tak. 2.30—3.30 Aansluiting van het Tuschinski-Theater te Amsterdam. 3.30 4.15 Lezingreeks over: Bouw en Wezen der Materie, door dr. C. H. Sluiter. 4.154.30 Gramofoonmuziek. 5.6.Orgelconcert d. Frans Hasselaar. 6.01—7.45 Concert door het A. V. R. C.-Kwintet. 8.V. A. R. A. Uitzendavond. 8.Or kestconcert. 8.25 Voordracht. Komische schetsen. 8.45 Orkestconcert. 9.10 Toespraak over het Zwarte Goud. 9.30 Orkestconcert. 10.Persberichten. 10.15 Voordracht. 10.35 Orkestconcert. Huizen ,336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) .(Uitsluitend K. R. O 11.30—12.— Gods- dienstig halfuurtje. 12 Tijdsein. 12.15 jl.15 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.15 2.Gramofoonplatenconcert. 2.3.15 Kin- deruurtje. 5.5.45 Gramofoonmuziek. 5.45 —6.Journalistiek weekoverzicht. 6.7.30 lUitzending uit het Chicago Theater te Eind- ho-ven. 7.30—8.Populaire voordracht over: Tandheelkunde en kinderziekten. 8 8.30 Gramofoonplatenconcert. 8.30—10. Beiaardbespeling ter gelegenh. v. d. inwij- ding v. d. nieuwe beiaard i. d. toren van O. L. Vrouwekerk te Breda. 10.12.— Vroolijk programma-. Accordeonmuziek en humorist. RO.Nieuwstoerichten. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 11.20 Lezing. 1.202.20 Concert. Carl ton Hotel Octet. 3.50 Concert. Squire Celecte Octet. C. Whittle, bariton. L. Fairney, mezzo sopraan. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Pianomuziek van Scriabin. 7.20 Lezing: Broadcast music. 7.35 Sportpraatje. 7.50 Programma op verzoek. M. Constanduros, humoriste. L. Gowings, tenor. Orkest. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: In London. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Variete. Dans- orkest en variete-artisten. 10.5512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" 1744 M. 12.50 2.10 Gramofoonplatenconcert. 4.05 Kinder uurtje. 4.35 Dansmuziek. 6.55—7.20 Gramo foonplatenconcert. 8.35 Populaire muziek door het orkest. 9.3511.10 Dansmuziek. Langenberg, 462 M. 10.35 Gramofoon muziek. 12.45 Gramofoonmuziek. 1.252 50 Concert. Werag-orkest. 6.056.50 Concert iTraben-Trarbacher Mandolineclub. 8.20 Vroolijke avond. Daarna tot 1.50 Dansmu- ziek. Zeesen, 1649 M. 12.20—5.20 Lezingen en lessen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.208.05 lezingen. 8.20 Concert. A. Becker-crkest. 19.20 Concert. Prof. Issay Barmas, viool. S KissGottfried, piano. G. Schwartz, bari ton. Daarna dansmuziek. Hamburg, 395 M. 5.20 Kamermuzbk, piano, viool en cello. 6.20 Orkestconcert. 8.35 Concert door de verkeerspolitiekapel. 11.05 1 20 Dansmuziek. Brussel, 512 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.3510.35 Orkestcon cert. Provircciaal nieuws CASTRICUM. Vervolg gemeenteraad. Het volgend voorstei, om de schoollokalen niet meer af te staan voor gebruik buiten de schooluren dan voor zittend onderwijs, ver- duidelijkte de voorzitter door de mededeeling dat de toestand wat betreft het gebruik van schoollokalen niet meer bestendigd kan wor den, vooraamelijk het gymnastieklokaal dat voor de leerlingen weleens gebruikt moet worden voor liggende oefeningen is door het gebruik van anderen vaak onzindelijk terwijl ook uit gezondheidsoogpunt indien de vloer niet zindelijk is heFniet aan te bevelen is de lokalen voor andere doeleinden dan het ge- woon onderwijs af te staan. Herhaalde ma- len is op misbruik gewezen doch voldoende maatregelen kunnen slecht worden genomen Dit is oorzaak dat thans dit voorstei wordt gedaan. Van de zijde van den raad kwamen hierte- gen uitvoerig op de heeren Aukes en Schip per. Deze wilden wel niet dat het onderwijs (The crinkled Crown.) Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William le Queux, door Mej. E. H. „Blijkbaar niet", antwoordde Easterbee, die zich altijd nog niet op zijn gemak gevoel- de onder den strakken blik van die doordrin- gende oogen. „Wij hadden niet veel gelegen- heid om het onderwerp te bespreken, maar dit heb ik wel met zekerheid meenen op te merken, dat zij volstrekt geen sympathie koes- tert voor zijn beschouwingen en dat zij het er voor houdt, dat hij geheel op het verkeerde spoor is". Zijn gastvrouw zette het onderwerp niet voort en samen gingen ze terug naar den sa- lon, vanwaar Doris hem al gauw weer mee- nam op een rondgang door den tuin. Hij vroeg dadelijk, of haar moeder zich ,wel gelukkig voelde in die landelijke omge- ving. Doris antwoordde, dat zij dacht, dat mrs. earns heel gelukkig was, althans voor't oogenblik. Maar ze voegde er bij, dat de eenzaamheid haar wel eens te veel kon wor den en dan was het gedaan met de rust en vreugde op Ridgemount Close. „Heeft ze veel aanloop van de buren?" yroeg Easterbee. „Mrs. Kearns lijkt mij geen vrouw, die zich gemakkelijk zou kunnen aan- passen bij het gewone peil van landelijke beschaving". Doris lachte. bezwaren ondervindt van het gebruik van de lokalen door anderen nan de leerlingen, maar meenden dat op deze wijze het niet doenlijk is dat onderwijs door vereenigingen in gym nastiek en dergelijke kunnen wordt gegeven. Zij wilden daarom wel het gebruik toestaan doch bij misbruik stopzetten.- B. en W. zullen dus nadere voorschriften dienaangaande moeten vaststellen. De voorzitter herhaalde nogeens de oorza- ken die aanleiding zijn geweest tot het doen van dit voorstei. Hierna werd gestemd en het voorstei van B. en W. verworpen met 7 te gen 4 stemmen. Het voorstei tot het aangaan van een geld- leening van 21500 werd zonder stemming aangenomen. Hierna kwam aan de orde het verzoek van de vereeniging tot stichting van een school met den bijbel om gelden voor het stichten van een nieuwe school. B. en W. stelden voor het verzoek af te wijzen maar aan het school- bestuur ter beschikking te stellen 2 lokalen van school 1. Eerste spreker was de heer Aukes die me- dedeelde dat hij staat op den bodem van de onderwijspacificatie, maar betreurt de wijze waarop dit verzoek is gedaan, hetgeen hij uitvoerig aangaf onder mededeeling dat hier menschen hebben geteekend die niet be- hooren tot een der beide richtingen die chris- telijk onderwijs voor hunne kinderen wen- schen, terwijl bovendien van de ouders voor 43 kinderen zooals het verzoek aan geeft thans meer dan 22 kinderen moeten worden afgetrokken omdat de ouders hebben medege- deeld eigenlijk een verklaring te hebben ge teekend waarvan zij de gevolgen niet hebben overzien. Uitvoerig ging de heer Aukes na de verklaringen die deze ouders hebben afge- legd nadat zij hadden geteekend, voorts wees hij er op, dat B. en W. wel verklaren dat de aanvrage in orde is aan de hand van de on derwijswet maar dat hij meende dat op on- derdeelen zulks niet het geval is. De Room- sche raadsfractie drukte hij op het hart te weten wat zij doet bij het toestaan van deze aanvrage. Ook de houding die B. en W. aan- nemen, door voor te stellen geen gelden maar twee lokalen ter beschikking te stellen, wees er op dat zij het niet in het belang vinden van de gemeente dat de aanvrage overeen- komstig het verzoek wordt ingewilligd. Hij deed dan ook het voorstei om de aanvrage af te wijzen en dan maar in hoogste instantie te laten beslissen wie hier het recht aan zijne zijde heeft. De heer Schipper (S. D. A. P.) begon met een opmerking dat het prae-advies van B. en W. eigenlijk inconsequent is. hetgeen hij na- der ging aantoonen. Vervolgens ging hij na de wijze waarop de menschen zijn verzocht hunne handteekening te stellen on der het verzoek, wat z.i. wijst op het ontbre- ken van Chr. naasteliefde hetgeen hij uitvoe rig aantoonde. Door de wijze waarop is ge- handeld, heeft hij het idee dat er iets geha- perd heeft aan de verzameling van de ver- eischte handteekeningen. De heer de Vries (R.K.) betreurde dat ver schillende ouders hunnen handteekening heb ben teruggenomen en dat er dus weinig kin deren zullen overblijven. Daarom zou hij dan ook en met hem de R.K. leden stemmen tegen het verzoek om gelden voor eene school maar zij wenschen wel mede te wer- ken tot het beschikbaar stellen van 2 school lokalen, zulks op principieele gronden. Ook de heer Hellinga (S.D.A.P.) viel hef- tig het bestuur van de te stichten school aan en wees er op dat men tracht de school te krijgen met handteekeningen van menschen., die niet die richting zijn toegedaan. Dat is strijdig met alle moraal en zeker met de leer die het bestuur belijdt. Het sloot zich overi- gens aan bij het betoog van de heeren Aukes en Schipper. De voorzitter zou zich niet begeven in de principes die in het debat zijn gebracht. B. en W hebben zich op den bodem van de wet geplaatst en niets anders gedaan dan het onderzoek dat de wet hun verplicht en dat is z.i. niet aangevallen. Alleen zou zijn te be- antwoorden de opmerking van den heer Schipper, die echter den zin als voorgelezen uit zijn verband heeft gerukt en dus niet ter zake was. Wat de opmerking van den heer Aukes betreft de zaak is naar B. en W meenen in orde en nu doet het niet ter zake of de voorzitter dan wel de vice-voorzitter het verzoek heeft geteekend. Omdat de financien een rol speelden en't getal kinderen dat de school in werkelijkheid zal bezoeken zeer klein zal zijn, daarom stel len B. en W. voor, gezien het advies van den inspecteur van het lager onderwijs, die de lokalen van school 1 daarvoor geschikt acht, 2 leslokalen ter beschikking van het school- bestuur te stellen. In tweede instantie werd nog uitvoerig ge- „Ik zie wel, dat u een goeden blik heeft op haar karakter! Neen, die landelijke omgang kan haar nu niet zoo bijzonder bekoren. Maar ze heeft zich uitstekend weten te ver- dedigen tegen alle mogelijke aanvallen. Ze heeft laten rondstrooien door de bedienden, dat zij hier is gekomen voor rust en niet met de bedoeling om bezoeken te maken en te ont- vangen. Ze is altijd uit, als de menschen bij haar komen en geeft enkel kaartjes af, bij wijze van bezoek. Ik geloof, dat wij u wel kunnen zeggen, dat ze haar hebben opgege- ven, en dat is juist wat wij alien verlangen. Als wij uitgaan en omgang met menschen begeerden, dan zouden wij in een levendiger omgeving gaan dan hier in Elcwick!" Het gezelschap aan tafel bestond uit vier personen: mrs. Kearns* en haar dochter, George Pennington en Easterbee, die het niet onwaarschijnlijk had geacht, dat Ena Craven ook van de partij zou zijn geweest. Later op den avond ondervroeg hij Doris, die een heel openhartig meisje scheen te zijn, eens naar de positie van miss Craven daar in huis. Uit het antwoord maakte hij op, dat het zelfbe- wuste, gedistingueerde meisje geheel op voet van gelijkheid werd behandeld en dat zij bij- gevolg dan ook de maaltijden gelijk gebruik- te, als de dames alleen waren. Hadden ze gasten, dan trok zij zich gewoonlijk terug. Ze was zeer gevoelig wat betreft het verleden, en had zich nu eenmaa! de ziekelijke gedachte in het hoofd gesteld, dat het oneervol gedrag van haar vader aan een ieder bekend was. Even na het ontbijt kwam er een telegram van den Nederlander, waarin hij meldde, dat hij dien middag om drie uur op Ridgemount House zou wezen. Het voorstei om te blijven werd den kapitein dus gedaan, opdat hij den uitslag van het ondphoud zou weten. Van der Wyck kwam op den afgesproken tijd en werd ontvangen in de kamer, waar mrs. Kearns haar zaken behandelde. Het on- derhoud duurde een langen tijd, maar ten slotte scheidden ze met wederzijdsche voldoe- ning. Mrs. Kearns werd een waardevolle in- lichting beloofd en de gevraagde prijs was niet onbehoorlijk hoog. Ze was er van over- tuigd, dat Van der Wyck's besluit, om zijn vroegere kameraden te verraden, hem meer door spijtigheid dan door inhaligheid was in- gegeven. „Ik heb u niet gevraagd, mee binnen te komen, omdat ik weet, dat u uw handen meer dan vol heeft!" zei mrs. Kearns tot Easter bee. „George Pennington gaat morgenmid- dag naar zijn woning in Londen en zal de som meenemen, die overeengek'omen werd. In ruil daarvoor krijgt hij de papieren, die de inlichting bevatten waarvoor Van der Wyck betaald wordt. Ik heb die inlichting niet dan in zeer algemeene trekken uit hem weten te krijgen. Daarvoor is hij een te slimme vo- gel!" Nadat Van der Wyck met dit onderhoud dus feitelijk de schepen achter zich verbrand had, ging hij langzaam naar het station te rug. Hij was in een gespahnen en abnorma- len toestand, geslingerd tusschen een soort wroeging, dat hij den rug had toegekeerd aan de beginselen, die hij zijn leven lang had gediend en de innige voldoening van de wraak op zijn kameraden, die maar zoo wei nig waardeering hadden getoond voor zijn tot nog toe zoo groote toewijding. Verdiept in deze tegenstrijdige gedachten als hij was, schonk hij weinig aandacht aan hetgeen er om hem heen voorviel; hij zat op den terug- weg in den trein als iemand die in een droom verkeert. Maar toen hij uitstapte op het perron van het Londensche eindpunt, was hij zich be- wust van iets, dat hem stoorde in zijn ge- droom en hem met plotselingen schrik tot de grauwe werkelijkheid terugvoerde. Voor hem stond een man, wiens gestalte en heele ver- schijning hem bekend voorkwam, al had hij zich dan ook eenigszins vermomd. Een donkere bios overtoog zijn gelaat bij het zien -van die weinig-goeds beduidende ge- daante. Hij herkende hem dadelijk als een vrij vooraanstaand lid van de organisatie, die hij nu had beloofd te verraden. Met een oogopslag overzag hij den toestand: deze man had hem in stilte gevolgd naar Elswick, had zelfs zijn spoor gevolgd naar Ridge mount Close en was met denzelfden trein naar Londen teruggekeerd. „Ze zijn mij op het spoor", prevelde hij binnensmonds. „Vreemd, hoe de gedachte niet bij mij opgekomen is, dat iemand mij volgen zou. Mr. Forbes was altijd zoo'n prachtige speurhond! Hoe kunnen ze er de lucht van hebben gekregen? Lenoir is trouw genoegdie zou mij niet verklapt hebben, al wist hij ook de heele waarheid. Maar ik zal wat te vrij uit gesproken hebben. Nu, het eenige is, dat ik mij onmiddellijk uit de voe- ten zal maken, zonder een oogenblik vertra- ging. Ik geloof niet, dat ik op Pennington wacht. Als ik dat doe, zullen ze mij er aller- eerst onder helpen". Maar terwijl hij deze koene besluiten nam, was het hem duidelijk aan te zien, dat hij tot Verschillende maatschappijen vinden thans hun verdiensten in het ontduiken van de voorschriften. Spr. wil de fokwaarde verzekeren en niet de slachtwaarde. De slachtwaarde wil hij bij de plaatselijke verzekeringen laten. Het voorstei van den heer Kaan werd aan genomen. In verband met een schrijven van het Ned. Landbouwcomite bepleitte de secretaris, met het oog op de indirecte reclame voor he* N. H. Fokvee, de plaatsing van boerenzoons uit het buitenland in Noord-Holland. Spr. verzocht opgave van adressen aan het landbouwhuis. In een schrijven van de F. N. Z. wordt de vraag gesteld of het met het oog op de af- zet van de zuivelproducten niet mogelijk was des winters wat meer te melken en des zo- mers wat minder. De voorzitter constateerde, dat het reeds in deze richting gaat. Aan het bestuur werd opgedragen hier over een advies aan het Landbouwcomite uit te brengen. Nog deelde de secretaris mede dat de fo$« vereeniging Zandwerven-Spanbroek was op gericht. Deze vereeniging werd als lid ge- accepteerd. De rekening werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 2926.55 en 2158,89, ba- tig saldo 767,66. Uit het jaarverslag stippen wij aan, dat bij den aanvang van 1929 8297 dieren in de controle waren opgenomen. Er werd op aangedrongun om aan voort- durende melkcontrole de hand te houden. Het rentepunt zal het hoogst zijn, daar waar de veestapel bestaat uit dieren met een stamregister. In den afgeloopen winter werden 16000 dieren van 1000 boeren op T. B C. onder-, zocht. Het verslag eindigde met de opmerking, dat 1928, wat de economische bedrijfsuitkom- sten betreft, tot de onvoldoende en zeker niet tot de gunstige jaren behoorde. De heer P. Koster bracht hierna als ad- ministrateur verslag uit. Beide verslagen werden onder dankzeg ging vastgesteld. Punt 4 der agenda was een bestuursvoor- stel om ook aan niet-leden-organisaties van den Bond n.l. te erkennen controle-vereeni- gingen, gelegenheid te geven tot hetlbetrek- ken van benoodigdheden voor het melkon- derzoek van den Cooperatieven Aankoop van den Bond. In de toelichting wordt gezegd, dat in 1928 het Rijksreglement is herzien, waarbij bepaald werd, dat ook aan controle-vereeni- gingen de gelegenheid moet worden gebo- den hun melkonderzoek onder het toezicht te stellen van de Prov. commissie in elke pro- vincie. In het belang van een uniforme registratie werd dan ook het voorstei gedaan. De heer Donker vroeg of het toezicht op hun werk door ambtenaren van den bond verricht zullen worden. De v o o r z i 11 e r antwoordde, dat dit niet het geval was. Controlevereenigingen worden geen leden, doch kunnen alleen het materiaal en benoodigdheden betrekken Niemand kan daar iets tegen hebben, om- j dat het gevolg kan zijn dat een controlever- eeniging een fokvereeniging wordt. De Secretaris wees er op, dat in de prov. het besef wakker wordt, dat de boeren in hun eigen belang verplicht zijn om hun koeien te controleeren. Op den duur zal de boer ook tot de conclusie moeten komen, dat ze voor verbetering goede stieren moeten gebruiken. Spr. ziet in de oprichting van een contro- levereeniging een bron, die leidt tot oprich ting van fokvereenigingen. Het is dus van belang hen in de eerste stap te helpen. Z. h st. werd het voorstei hierop bij ac- clamatie aangenomen. Aan de orde was hierop het voorstei om voorloopig gedurende 5 jaar aan de vereeni ging „Het Landbouwhuis" een bijdrage van 50 per jaar te verleenen voor het instellen van een handelsconsulentschap. De heer S t a p e 1 vroeg hoe de f 50 ge zien moeten worden. Is het een uiting, dat het bestuur op deze wijze sympathieseert met het instellen van het handelsconsulent schap. Als een bijdrage in de onkosten kan het niet worden beschouwd. De voorzitter antwoordde, dat, na een schitterende verdediging van het voor stei in het bestuur door den heer E. Dz. Govers, besloot op deze wijze mede te wer- ken De f 50 zijn dan zeker nuttig besteed. in het diepste van zijn wezen ontroerd was. De vrees voor den dood had zich reeds mees- ter van hem gemaakt en verraadde zich in de aschgrauwe tint van zijn gelaat en de slap- heid van zijn ledematen. HOOFDSTUK IV. Nadat mrs. Kearns Easterbee het resultaat van haar onderhcud met den Nederlander had medegedeeld, stelde de jonge man voor om te vertrekken. Even later werd er in een gesprek, waarbij Pennington zich ook voeg de, overeengekomen, dat beide heeren naar Londen zouden reizen met den auto van mrs. Kearns, onmiddelliik nadat het diner afge- loopen was. „Wij kunnen de zaak niet geheim genoeg behandelen", merkte zij op. „Treinen en sta tions zijn zeer publieke plaatsen en daar wij niet van het tegendeel overtuigd zijn, kunt gij beiden wel eens bewaakt worden. George moet morgenavond om zes uur in de woning in Soho zijn. Ik zou hem raden niet op uw kamers zijn intrek te nemen, maar naar het een of ander obscuur hotel te gaan, onder een aangenomen naam. Hij kan zich over- dag schuil houden, tot het tijd is om zijn af- spraak na te komen. Hij heeft niet eerder weg te gaan uit zijn hotel. Als de zaak dan afgehandeld is, kan hij terugreizen met een copie van de papieren. Van der Wyck heeft twee exemplaren beloofd; de andere kan hij aan u geven. Als hij dan klaar is met den Nederlander, kan hij onmiddellijk naar uw kamers gaan, om u de copie te brengen". „En hoe met het geld te doen? Van der Wyck heeft immers als voorwaarde gesteld, dat het in munt zou betaald worden? Zou George niet naar de Bank moeten gaan, o«- uw cheque te wisselen?" (Wordt vervolgd.) 9)

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5