Xruhkendehitie 9L^^- smddkt als room tenslotte geen beslissing te willen nemen, voordat nogmaals een grondig voor-onder- zoek, in het bijzonder naar de geestvermo- gcns van verdachte was ingesteld. Het O.M. wijzigde daarna zijn requisitoir en verzocht de zaak terug te wijzen naar den rechter-commissaris. De verdediger drong nogmaals aan op een psychiatrisch onderzoek van verdachte. De rechtbank zal op 20 Juni uitspraak doen. UITLOKKING TOT OPLICHTING EN BRANDSTICHTING. De vijfde kamer de1' Amsterdamsche recht bank heeft den 33-jarigen L. V., die zich te verantwoorden heeft gehad ter zake van uit- lokking tot oplichting en tot opzettelijke brandstichting, veroordeeld tot een gevange- nisstraf van een jaar voor beide misdrijven. Het O.M. had twee jaar gevangenisstraf geeischt. tot voile ontplooiing heeft kunnen brengen. Naast zijn schitterende journalistieke loop- baan staat zijn groot wetenschappelijk werk, waardoor zijn naam bekend is geworden, niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland. Daarna sprak de heer D. Hans, die een laatsten groet bracht van den Ned. Journa- listenkring en van de Ned. journalisten aan Easton. Hij heeft, aid us spr., meer dan een functie in onzen kring bekleed. Het laatst was hij vice-voorzitter. In hem zag de kring icmand, die een sieraad en een glorie was van de journalistiek. Prof. Molengraaf, sprekend namens het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, erop, hoe Easton steeds een groot vriend van de natuur is geweest. Zijn belangstelling in alle problemen der natuur was onbegrensd en van deze groote liefde waren de schoon- ste resultaten het gevolg. Zijn werk zal in lange toekomst vruchten dragen. Een schoonzoon dankte voor de bewezen eer. DE STRIJD DER ONDERLINGE SLACHTVEEFONDSEN. De Hottandsche Mij. v. Land- bouw steunt. Het hoofdbestuur der H. M. v. L. deelt ons mede, dat het in zijn vergadering van Woens- dag j.l. de actie der Onderlinge Slachtvee- fondsen heeft besproken Mededeeling werd gedaan van het bes'uit van den Bond van slachtveefondsen, j.l. Maandag genomen, om aan de grossiers- en slagersorganisaties voor te s tell en gezamen- lijk een rechtskundige commissie te benoemen en zich bij voorbaat aan de uitspraak dezer commissie te onderwerpen. Dit voorstel werd redelijk geacht en het voornemen van den Bond om bij niet aan- vaarding ervan den strijd voort te zetten werd toegejuicht. Besloten werd de moreele en daadwerke- lijke steun, welke de Onderlinge slachtvee fondsen tot heden van het hoofdbestuur en den secretaris genoten hebben, nog eens te accentueeren door een gift van f 500. Het vertrouwt dat de leden der H. M. v. L. hierin een aansporing zullen vinden zich achter de Onderlinge fondsen te scharen en deze in hunne actie te steunen. PRINSES TULIANA. Een tentamen afgelegd. In verband met den wenseh van prinses Juliana, om bij het einde van haar Leidsche studien in enkele vakken een tentamen af te leggen, heeft ten overstaan van prof. Chris- tensen het .eerste dier examens olaats gehad. Het tentamen, dat uitnemend is geslaagd, betrof de geschiedenis der godsdiensten. KRANIGE REDDING. Gisteravond te 10 uur reeds een vierwielige personen-auto, waarin zich de bestuurder en een passagier bevonden en komende uit de Museumstraat te Groningen, door onbekend- heid met den weg in het inktzwarte water van het Reitemakersreige. De 15-jarige Geer- truida Bonsema zag het ongeval gebeuren en maakte onmiddellijk alarm, zegt de Tel. Eeni- ge oogenblikken later sprong de 19-jarige J. Lentz, wonende Museumstraat 3a, van den wal in het water, welk voorbeeld even later aan den overkant gevolgd werd door den 17- jarigen W. Groen, wonende in de Kleine Bergstraat 14 (1). Met voor hen beiden groot levensgevaar werd in de heerschende duister- nis onder een plasregen de b&tuurder, de 22- jarige Weytee Heeg, Biltstraat 57 te Leeu- warden, uit den auto gehaald. Deze sprong echter na op den wal te zijn geweest weer te water, waarna zij met hun drieen het portier van den auto, die inmiddels geheel onder wa ter was verdwenen, openrukten en den passa gier, den 24-jarigen Eddie Wintjoks uit Leeuwarden, die toen reeds bewusteloos was, uit den wagen trokken. Beide drenkelingen werden bij bewoners ter plaatse binnenge- bracht, waar dr. Van der Velde de eerste hulp verleend. Inmiddels was de brandweer met het Sincktoestel verschenen en trachtte den auto te lichten. De passagier Eddie Wintjoks bleek vee! water en drij vend vuil binnengekregen te heb ben; de geneesheer achtte overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis noodzake- lijk. Aan de redders, die zich met gevaar voor eigen leven van hun taak hebben gekweten, alle hulde. DE KONINKLIJKE FAMILIE. H. M. de koningin en H. K. H. prinses Juliana zullen hedenmorgen (Vrijdag) tot Zaterdagvoormiddag de gasten zijn van H. M. de koningin-moeder, ten paleize .te Soestdijk. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. Ged. Staten van Noordbrabant hebben gis- termorgen beslissing genomen en het beroep der vier Tilburgsche bioscoophouders tegen het schorsingsbesluit ongegrond verklaard. De bioscopen in Eindhoven heden gesloten. Naar ons wordt medegedeeld, zullen, nu het door het gemeentebestuur van Eindho- hoven uitgevaardigde schorsingsbesluit t.a.v. de Cinema Parisien aldaar in kracht van ge- wijsde is gegaan, met ingang van heden alle andere bioscoop-exploitatie vanwege den Ned. Bioscoopbond worden stopgezet. Zoodra de beslissing van Ged. Staten van Noord-Brabant, die /de bevestiging behelst van de besluiten van B. en W. van Tilburg tot schorsing van de bioscoopvergunningen aldaar, wordt afgekondigd, hetgeen binnen enkele dagen te verwachten is, zullen ook on middellijk alle Tilburgsche bioscopen wor den gesloten. EXPLOITATIE VAN DEN ACHTERHOEK. Naar wij vernemen, is dezer dagen door de Ned. Mij. tot het verrichten van Mijn- bouwkundige werken te Heerlen, boormate- riaal naar Hengelo (Ov.) gezonden, tot het aldaar doen van boringen naar zout. VERKEERSONGEVAL. Slecht uitwijken. Een ernstig ongeval is gebeurd op den Rijksstraatweg WoudenbergZeist, nabij het hotel de Pyramide, als gevolg van het niet in acht nemen van de regels van het ver- keer. meldt de -Tel.". Vier vernleegsters re- den uit de richting Zeist per rijwiel naast el- kander op het rijwielpad en den rijksstraat weg tn bleven aldus rijden, ondanks het feit, dat acher haar een auto en v6or haar andere fietsers naderden. Deze laatsten, een man en een vrouw, verlieten het rijwielpad, om ge heel rechts van den straatweg de verpleeg- sters te ontwijken, doch als gevolg daarvan werd de vrouw door de eveneens wijkende auto aangereden en ernstig verwond. Na verbonden te zijn, is zij onmiddellijk naar haar woonplaats Lunteren vervoerd. De rijks- politie heeft proces-verbaal opgemaakt. DIENSTREGELING SPOORWEGEN. Wenschen en bezwaren ten aanzien van de op 15 Mei j.l. ingegane dienstregeling der Nederl. Spoorwegen moeten voor 1 Aug. a.s. aan den voorzitter van den Spoorwegraad, Koningskade 25, 's-Gravenhage, zijn medege deeld om bij de vaststelling van de volgende dienstregeling in overweging te kunnen wor den genomen. VERMISTE BRILJANT WEER TERUG. Op den laatsten Pasar Gambir het vo- rige jaar te Batavia gehouden tentoonstelling meende een dame een klein briljantje, ter waarde van 300, te hebben verloren. Van deze vermissing werd kennis gegeven aan de politie. Het sieraad was en bleef weg en de eigenaresse had geen hoop meer het terug te zullen krijgen. Totdat dezer dagen de dokter operatief moest ingrijpen bij haar dochtertje, dat een ontsteking in haar neusje had. En toen bleek, vertelt het „Bat. N.Bld", dat de corzaak van de ziekte washet briljantje.', Waarschijnlijk heeft het kind ermee kespeeld en het in haar neusje gekregen, waaruit bat niet meer te verwijderen was. KORTE BERICHTEN. De raad der gemeente OpperdcXs be- paalde het vermenigvuldigingscijfer der plaatselijke inkomsten-belasting voor het dienstjaar 19291930 op 1.5 (vorig jaai 1.6). Nu de regeering door het toezeggen van een subsidie van 24.000 de oudheid- kundige en architectonische waarde van den toren der Ned. herv. kerk te Woudrichem heeft erkend, stellen Ged. Staten van Noord brabant voor uit de provinciate kas een bij- drage te verzekeren van 9000. veroorzaakt licht hevige hoofdpi jn. Neemt dan, als altijd Tablettei BinnenBand AVONTURIERS. Met een pak bankbiljetten op stap. Aan de Belgische grens onder Nispen-Es- sciies zijn gisteren twee 18-jarige Haagsche jongens, die via Roosendaal-Nispen, naar Antwerpen wilden „eclipseeren" aangehou- den, meldt de „Msb.". De eene was bij de In- cassobank te Den Haag als wissellooper in betrekking. Hij had kans gezien zich een aan- zienlijk bedrag aan bankbiljetten te verschaf- fen. Zijn vriend ging met zijn ,,rijken" kame- raad mee naar Belgie en ontliep het ouder- iijk huis. Niets kwaads vermoedend, kwamen de jon gens aanwandelen en stapten in de armen der politie. Bij den wisselooper kwam een heele bundel bankbiljetten te voorschijn, waarna hij een volledige bekentenis aflegde. Zij zijn naar de residentie op transport ge- steld. HAVENACTIE AAN DE WADDEN. De actie der „Havencommissie-Oostma- horn", begint ook in Zoutkamp de aandacht te trekken. De belanghebbenden daar schij- nen te vreezen, dat de concurrentie van een eventueele visschershaven te Oostmahorn voor hun plaats wel eens nadeelige gevolgen zou kunnen hebben. In de actie tot verbetering der Zoutkamper haven begint de laatste dagen althans meer teekening te komen. Door het Kamerlid Bie- rema zijn vragen gericht tot den minister van waterstaat. Verder heeft, evenals de concur rent aan de overzijde der Lauwerszee, de ge meente Ulrum ook een commissie benoemd, waarvrn de burgemeester en de gemeentese- cretaris resp. voorzitter en secretaris zijn, die zich nog eenige vooraanstaande personen uit Zoutkamp hebben toegevoegd. Het zal de taak der nieuwe regeering zijn, uit te maken, welke der beide plaatsen, Oost mahorn of Zoutkamp, in de toekomst het aan- gewezen punt zal zijn voor een nieuw Noord-Nederlandsch visscherijbedrijf. Het Hbld, merkt hierbij op, dat Terschel- ling in deze zaak ook nog een woordje mee- spreeki. Dat heeft een haven, die in de dagen der zeilvisscherij goede diensten bewees. DE ZEELIEDENSTAKING TE SCHE- VENINGEN. Gister zijn de reeders, geholpen door eeni ge familieleden en enkele zeilmakers, voort- gegaan met het uithalen van hun in de ha ven ligende schepen. Het haventerrein was wederom door de politie afgezet. Van de schippers werkt niemand. Voor de woningen van enkele helpers is gisternacht gepost; sommigen lieten zich door de stakers tegenhouden, anderen zijn onder politiegeleide naar de haven gebracht. De reeder S. Taal, die voor zijn zeillogger reeds een overeenkomst met den Bond had gesloten, heeft thans voor zijn beide motor- loggers aan de eischers toegegeven. Gister werd voor beide loggers gemonsterd. NED. REISVEREENIGING. Het aantal -deelnemers aan de groote zee- re is der Nederlandsche Reisvereeniging naar Barcelona is thans in die mate gestegen, dat het doorgaan van den tocht verzekerd is. Ge- lijk men weet, is het doel van de reis niet en- kel de wereldtentoonstelling, maar zal ook een bezoek gebracht worden aan het eiland Palma, het grootste der Balearische eilan- den, waar verschillende voet- en autotochten op het programma staan, terwijl in Spanje o.a. een excursie per spoor en auto onder- nomen wordt naar het Montserratgebergte. De reis geschiedt met het 15720 ton groote luxe-stoomschip „Alesia" der Fabre-lijn, dat plaats biedt aan p'm. 600 deelnemers. Mede- werking hebben toegezegd prof. J. van Ba- ren, van de Wageningsche landbouwhooge- school, voor wat de wetenschappelijke leiding betreft, en de heer L. Emmeriks, vice-consul van Spanje te Amsterdam en officieel ver- tegenv^oordiger van de wereldtentoonstel'ing te Barcelona. BEGRAFENIS DR. C. EASTON. Er was gister op Oud-Eik en Duinen te 's-Gravenhage veel belangstelling bij de ter- aardebestelling van het stoffelijk overschot van den letterkundige en journalist dr. G. Easton. Op de begraafplaats waren o.a. aanwezig eenige leden van de commissie van redactie voor het Tijdschrift van het Aardrijkskundig Genootschap, verschillende leden van het college van curatoren van het Kon. Ned. Me- tereologisch Instituut, vertegenwoordigers van den Ned. Journalistenkring, het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, de Ned. Verv. voor Weer- en sterrekunde en van de afd. Amsterdam dier vereeniging, van den Bond van Ned. Tooneelschrijvers, mr. L. J. Plemp van Duiveland, eere-voorzitter van den Ned. Journalistenkring en tal van colle- ga's van den thans ontslapene. Onder de bloemstukken was een krans van het Aardrijkskundig Genootschap. Aan de groeve heeft prof. Van Oven uit Leiden het woord gevoerd. Hij merkte op, dat Easton wars was van alle vertoon, maar toch zeer gevoelig voor een goedgemeend woord bij een goede gelegenheid. Daarom weet spr., dat Easton net goed zou hebben gevonden, dat thans hier een woord wordt gesproken door een vriend van vele paren. Easton was een geleerde en het heeft hem altijd gehinderd, dat hij de groote gaven niet Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). ZUIVELBEREIDING. Geachte Redactie! Met belangstelling las ik in Uw Blad van Zaterdag 1 Juni't verslag der vergadering van den Nieuwen Bond van Zui»elfabrieken in Noord-Holland en de inleiding van Dr. Schey, op die vergadering gehouden. In beide trokken enkele zinsneden mijn bij- zondere aandacht, waarom ik ze gaarne eens wat nader wensch te bezien. Uit de inleiding van Dr Schey citeer ik: „In't algemeen zal de kaasmaker in de een- voudige kaasfabriek er naar streven, een goede soliede kaas te maken. Deze geeft kans op een goeden marktprijs, doch vereischt meer melk per K.G. kaas De ervaring leert, dat het verschil in marktwaarde veelal te gering is, om het meerdere melkverbruik goed te maken. Vboral gedurende daarvoor geschikte tijden is het voordeelig, kaas met een h o o g vochtgehalte (spatieering van mij) te bereiden. In een grootere kaas- en boterfa- briek is men beter in staat ten alien tijde het voordeeligst te kazen. Met het opheffen .van sommige kaasfabriekjes verdwijnt van de markt een product, dat deu naam der N. H. Edammers h o o g h i e 1 d" (spatieering van mij). Uit het verslag der vergadering den zin? „De heer Kay ried aan om er voor te zorgen een goed product te blijven maken en hef meeste geld maken voor de melk niet te zeer. op de spits te drijven". Veertig jaar geleden betrokken wij onze kaas voor huiselijk gebruik van den heer Swan te Warmenhuizen, Boerenkaas dus, zoo malsch en smakelijk, als we ze nadien nimmer meer hebben genoten. Later waren we aangewezen op fabrieks- kaas, welke betrokken werd uit de fabriek te Dirkshorn, directeur wijlen de heer Bijpost. Deze fabriek maakte doorloopend kaas van zoo'n uitstekende kwaliteit, dat de heer Bij post soms weken achtereen aan een vast koopman leverde, zonder markten, tegen den hoogsten marktprijs. In de laatste jaren is alhier ook het nieuwe systeem, werken met soms verhoogd vocht gehalte, toegepast en toen is het ons twee- maal gepasseerd, dat onze kaas, enkele maanden oud, een zeer onaangename gem had. Bij informatk .verd als vermoedelijke oor- zaak van dat gebrek genoemd een te hoog vochtgehalte. Wanneer deze veronderstelling juist is, valt zeker bij opzettelijke verhooging van he! vochtgehalte de uiterste voorzichtigneid te betrachten. Hierbij verwijs ik dan naar de waar- schuwing van den heer Kay die over de gevolgen ook niet gerust schijnt. En m. i; niet ten onrechte. Wanneer een groote buitenlandsche af- nemer een paar malen kaas op zijn tafel kreeg, welke kwalijk riekt, kon dit voor on zen kaashandel zeer gevaarlijk en voor dui- zenden boeren een ramp worden. 1 Men neme dus vele en verschillende proeven., ook wat den duur der kaas betreft, alvorens, om met den heer Kay te sprdken, de zaak te zeer op de spits te drijven. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. L\ REUVERS. Dirkshorn, 6 Juni 1929.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6