ftlkiaarscht Courait. De broonjuweelen. um m K u" ir w m m wr* m Brieves ait de hoofdstad it i liihi m m z.m m m FEUILLETON. Schaakrubrlek 1 imm om mee te nemen I Damrubriek 9 US im Si p ni' m m m i No. 133 HiMird sen en 1927 Jaargang. Zaterdag* 8 Juni. XL. Een pleisterplaats bij het So- phia-plein. Het Carlton-hotel geopend. Verbeteringen van Schiphol. Verkeer of gedrang? Thee met motor en. Het 's Gravelandsche schandaal. >Waar in oude tijden een heer-weg door een rivier werd gekruist oi waar andere ver- keersbelemmeringen den reiziger opopthoud moesten veroorzaken, verrees onfeilbaar een herberg. Het lag voor de hand, dat de ge- dwongen onderbreking van de reis bij den zwerver-langs-de-wegen het verlangen zou wekken naar eenige verpoozing, naar ver frissching of onthaal. En zoo behoeft het niemand te verbazen, dat ook in de Vijzelstraat bij het Sophia-plein een herberg verrezen is. De lezer van onzen vorigen brief zal zich herinneren, dat wij reeds over de hopelooze verstopping van dien yerkeersweg, die Zuid met het Centraal-Sta tion zou moeten verbinden, hebben geschre- ven. De herberg, waarvan wij hier spreken, is dus niet misplaatst. Immers, het zal niel zoo heel lang duren of de verkeersstremming bij de Munt neemt zulk een omvang aan, dat de trampassagiers en automobilisten uit- stappen om zich wat te verkwikken en wie iweet voelen zij zich in de toekomst, op hun reis van Zuid naar Noord, wel genoopt om op den rand van het Sophia-plein te over- nachten. Een herberg zal dan welkom zijn. A1 mag die herberg dus, zooals wij reeds opmerkten, allerminst misplaatst zijn, wel misplaatst is de betiteling „herberg". Want de logeergelegenheid, die wij op het oog heb- ben, is een uiterst modern ingericht en royaaj gebouwd vreemdelingen-paleis, dat den weid- schen naam Carlton-hotel draagt, en waar- mede Amsterdam eer inlegt. Het „hotel in de Vijzelstraat" waarover reeds zooveel te doen is geweest, is thans vol- tooid en de vorige week op feestelijke wijze voor het publiek geopend. Men kan er dus zijn intrek nemen als men er grondig kennis inee maken wil en vermoedelijk zullen onze lezers er spoedig meer van weten dan uw briefschrijver, die, als Amsterdammer, uiter- aard van het hotelwezen in zijn stad niet op de hoogte is. Maar behalve logeer-gelegen- heid heeft moderne hotel nog andere ge- rieven, die den stadgenoot wel belang inboe- zemen. Daar is allereerst het Cafe Parisien met zijn gezellige betimmering en knusse hoekjes; daar is het restaurant, ruim en goed geventileerd. En dan de ruime feest zaal, waar plaats fc voor meer dan 300 gas- ten, en die zeker welkom zal zijn, nu Coutu rier in het grijze verleden verzonken is. De andere local iteiten behooren tot het domein van den vreemdeling en blijven voor den stadgenoot een diep geheim de rookkamer en schrijfzaal, de damessalon evenals de 250 slaapkamers, die, naar men zegt, alien een badkamer hebben in veelkeurig mar iner uitgevoerd en voorzien zijn van aar- dig en lichtkleurig meubilair. Wil men meer ruimte, dan kan men aan de zijde van het Muntplein luxe-appartementen betrekken, met behagelijke zitkamers. Dit Carlton-hotel is dus een ernstige con current voor de Doelenstraat geworden. A1 zal de Doelenstraat die mededinging natuur- lijk niet vreezen, want ten eerste is daar een oude reputatie gevestigd en ten tweede is er in Amsterdam ^uim plaats voor zulke hotels. Maar waarom al die hotels nu juist rondom bet Sophia-plein gelegen zijn, is niet duide- lijk. Want dit plein is eigenlijk geen plein, maar een ietwat verbreed kruispunt van stra- ten. En zoolang het Rokin niet gedempt en de Industrieele Club aan de Damzijde niet afge- broken is wat wel niet spoedig gebeuren za] is de verbinding met het Centraal-Sta- tion allerellendigst. Het is een troost, dat vreemdelingen over het algemeen niet veel haast hebben. De eer ste Vijzelstraat en de Doelenstraat zijn in ieder geval geschikte punten om een tocht door de oude, schilderachtige stadswijken te beginnen en wie in de hoofdstad wil winkelen is daar zeer goed behuisd. Wij moeten ook aannemen, dat in de foe- komst en wij rekenen i-lleen met de toekomst het Centraal-Station een secun- daire plaats voor het vreemdelingenverkeer innemen zal en dat het hoofdstation Schip hol zal zijn. Schiphol heeft groote verbeteringen onder- gaan. Men vindt op dit eertijds zeer primitie- ve vliegterrein thans een voortreffelijk inge richt stations-gebouw met ruime bureaux en een commandotoren en een geriefelijk restau rant. Voor dit restaurant strekt zich een per ron uit, dat weldra 200 meter breed zal zijn en dat lange uitloopers zal hebben voor ver- trekkende en binnenkomende machines. Ook aan de verbindingswegen wordt hard gewerkt. Op het oogenblik laat de recht- streeksche verbinding met de stad nog veel te wenschen over. Men moet langs den smallen Sloterweg of den bochtigen en slecht-gepla- veiden Amstelveenschen weg rijden. Maar weldra zal er een prachtige, breede geaphal- teerde weg loopen, die langs den oostelijken ringdijk van de Haarlemmermeer Amster dam met Leiden en dus met Den Haag verbindt en die bij Schiphol den rijksweg van Haarlem naar't Gooi kruist. Haarlem, Den Haag, 't Gooi, Amsterdam, zij zullen dus weldra per autobus of particulieren wagen hun geriefelijke verbinding hebben. Indien men tenminste spoed maakt. Want het auto- verkeer neemt hand over hand toe en als men niet heel hard werkt aan het Nederland- sche wegennet zal men altijd achter blijven D.w.z., als de nieuwe wegen gereed komen zullen er zooveel auto's en omnibussen zijn, dat het verkeer opnieuw in gedrang ont- aardt. Ondanks den nog onvoldoenden verbin- dingsweg met Amsterdam gaan vele stadge nooten echter op warme zomeravonden hun thee genieten op het Schiphol-terras. Men is er buiten, men heeft er een prachtig uitzicht over de groene, met veldbloemen gesierde weilanden en het is er altijd bedrijvig, altijd zweven vliegtuigen af en aan en men hoort voortdurend het geronk der motoren. Nu wij toch over de omstreken van de hoofdstad spreken, willen wij niet nalaten de aandacht even te vestigen op de ramp, die „Gooilust" bedreigt. „Gooilust" is bezitting van den heer Blauw te's Graveland, een be zitting, die weliswaar voor den wandelaar niet zonder meer toegankelijk is, maar die toch van algemeen belang is geworden, door de merkwaardige zoologische en botanische collectie, welke zich op dit landgoed bevindt. De heer Blauw heeft in zijn park zeer merk waardige dieren bijeengebracht en zeldzame exotische gewassen gekweekt, zoodat zijn be zitting een waar Dorado geworden is voor plantkundigen en zoologen, die daar dan ook studien kunnen maken. De 's Gravelandsche boeren echter, die van dit alles geen begrip hebben, laten nu op een terrein vlak naast dit landgoed een kini nefabriek bouwen. Hetgeen natuurlijk ten ge- volge zal hebben, dat het water op de bezit ting van den heer Blauw vervullen zal en dat dieren en planten op den duur ten onder rroeten gaan. De Gemeenteraad van's Gra veland is doof gebleven voor vertoogen en protesten. En reeds is de fabrikant begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor den bouw. De heer piauw heeft thans een beroep gedaan op den Raad van State, in de hoop, dat deze alsnog termen zal vinden om het besluit van den Gemeenteraad te vernieti- gen. Is het wonder, dat onze verzamelaars maar liefst naar het buitenland trekken om hun schatten in veiligheid te breneen? Amsterdam, Juni '29. EMERGO. Oplossing eindspel 285 (Labourdonnais). 1. Dd6f Ka8 2. Dc6! Dc8 (gedwongen) 3. Td8. Tg8 4. Db7 mat. Oplossing probleem 233 (G. T. Anderson). 1. Ta6 P. speelt 2. Tg6 mat. 1. bafi 2. Dg7 mat. Eindspel 286. Tijdschrift N. S. B. (The crinkled Crown.) Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William le Queux, door Mej. E. H. 10) „Neen, dat is niet noodig. Hij wilde na- .tuuriijk niets anders aannemen dan munt. jGelukkig heb ik genoeg in huis. Ik houd al tijd een aanzienlijk bedrag liggen voor on- voorziene gevallen. George kan het vanavond meenemen". Heel kort na bet-diner vertrokken de jonge- hii op hun tocht. In Londen aangekomen, bracht Pennington zijn vriend naar zijn ka- mers in Ryderstreet en begaf zich toen zelve naar een klein hotelletje, in Bloomsbury, dat een goed eind uit den weg lag en waar hij zijn intrek nam voor den nacht, nadat hij zijn auto had gestald in een garage daar dichtbij. De oppasser van Easterbee was nog op toen hij thuiskwam en overhandigde hem een brief, die een paar uur geleden gebracht was en afgegeven werd door een man onder de middelbare lengte, blijkbaar een vreemde ling, wiens uiterlijk, zooals dit beschreven werd door Peters, geheel overeenkwam met dat van Van der Wyck. Grootelijks verwonderd maakte Easterbee den brief open. Om welke reden zou de Ne- derlander nu met hem in briefwisseling tre- den, terwiil hij al zijn schikkingen toch had i m Eindspel 287. Tijdschriftje N. S. B. mm 'rnd'mm abcdefgh Wit geeft mat in 7 zetten. Gaat ongeveer als no. 286. Probleem 234. (K. Laue). Wm- f 'WB WM I 111 1 Tweezet. Na de theoretische uiteenzetting over de Budapester-variant van de d4 opening willen we een andere voor zwart goed spcelbare openine even bekijken aan de hand van een nartij Dame^pion tegen Koningspion of Skaadinavische partij gespeeld in Berlijn den 25 Maart, 1917. Wit: Landau. Zwart: Romeikat. 1. e4 do 2. ed5. Dd5 3. Pc3 Dao Beter dan Dd8. 4. d4 c6! Deze zet is zeer goed en hier op zijn plaats. Im mers de dame moet kun nen wijken naar een aan- valsveld en Pc3 is van b5 en d5 afgesloten. 5. LC3 D7 6. Pf3. Beter lijkt mij hier Le2 of eerst h3. 6Lg4 Zwart moet vooral zich wachten om met e6 zijn L. in te sluiten. Deze L. komt i.:.n moeizaam tot ontwjk- keling. 7. Le2 Pbd7 8. 0—0 Eerst h3 was beter; nu volgt verrassend 8. e6 9. h3 h5! En 9. hg4 kan niet we- gens matdreiging. 10. Ph2 Ld6 11. Pg4 hg4 12. Lg4 Pgf6 13. f4 0—0—0 14. Le2 Tdg8 15. Ld3 Db6 16. Pe2 Ph5 17. Tf3 f5 om g4 te beletten. 18. c4 Lb8 19. b4 Pf6 20. c5? Nu komt d5 voor 't paard vrij. 20Dc7 21. Db3 Pdo 22. b5 g5 Zwart Laat zich niet intimi- deeren. Hij komt vroeger tot aanval. 23. b6 ab6 24. cb6 P7 b6 25. La5 g4. 26. Lb6 gf3!! 27. Lc7 Tg2t 28. Kfl Th3 dreigt mat op Thl. 29. Kel Lc7 30. Da3 Thlf 31. Kd2 Lf4f 32. Kc2 Tal 33. Df8+ Wit hoopt op eeuwig schaak. 33. Kc7 34. Df7 Kb6 35. Df8 fe2 36. Df5f Kc7 37. Da5 Kd7. En't uit met t geven. Wit geeft op. Zwart krijgt nog een officier of zelf een Koningin. De eerste bordspeler van de Alkmaar- sche Schaakclub V. V. V. ontvirig van het Bestuur der Heldersche schaakver- eeniging „Morphy" de vereerende uit- noodiging een match te spelen met haar eersten bordspeler den heer Geus, die officieel kampioen 2e kl. van den Ned. Schaakbond is. Er zullen eenige par- tijen gespeeld worden deels in den Hol- getroffen met mrs. Kearns? Er moest dus iets gebeurd zijn, nadat hij van Ridgemount Close was weggegaan. De brief luidde: Waarde heer, Ik schrijf aan u, omdat ik gedwongen ben de plannen te veranderen, die ik van- middag maakte met een zekere dame. Het kon niet veilig zijn, om op mijn ontmoeting met mr. Pennington op morgenavond te wachten. In plaats daarvan zal ik morgen- ochtend om negen uur bij u komen, er op vertrouwende, dat dit uur u niet te vroeg zal zijn om mij te ontvangen. Hoogachtend, Jan van der Wyck. P.s. Ik denk, dat het voor beide partijen beter zou zijn als u dezen brief, na lezing, vernietigde. Easterbee bracht een zeer rusteloozen nacht door. Het feit, dat de Nederlander zoo in eens van plan veranderd was, vervulde hem met vage voorgevoelens. Had de man zijn opvatting gewijzigd? Had hij in den tijd, die verloopen was na zijn vertrek van Elswick, berouw gekregen van zijn verraad en zou hij nu gaan vertellen, dat hij zijn belofte niet na- kwam? Er was nog een andere reden voor de rus- teloosheid van Easterbee. Onder die beslist- onaangename gedachten mengden zich an dere van heel verschillenden aard. Hij had zich dan wel zeer aangetrokken gevoeld tot Doris Kearns, met haar lief gezichtje en haar opgewekthejd en scherpzinnigheid van Voor de duizenden automobilisten en motor- rijders, die Standard Motor Oil op hun tochten mee willen nemen of thuis in voorraad willen hebben, leveren wij onze nieuwe, voortreffelijke olie in handige, goed gesloten en verzegelde bussen van 2, 5 en 20 Liter. Natuurlijk blijft Standard Motor Oil tevens verkrijgbaar uit de bekende 1-Liter flesschen voor hen, die onder- weg de olie in hun carter bij willen vullen, tel- kens als zij aan A.P.C, pompen benzine innemen Standard Motor Oil beschermt het metaal longer Overal vindt U de bekende A.P.C. pompeflt Hier kunt U met hetzelfde vertrouwen Motor- spirit en Standard Motor Oil koopen. Benzine en Olie, daar gekocht, verlagen de gemiddelde onkosten per Kilometer. U hebt minder repa- raties, dit veraangenaamt U het rijden. AMERICAN PETROLEUM COMPANY, 's-GRAVENHAGE der deels in het schaaklokaal van V. V. V. De eerste partij wordt gespeeld a.s. Zaterdag in den Helder ten huize van Dr. Feenstra Kuvper den Secretaris der Heldersche schaakvereeniging. Wij wen schen onzen Alkmaarder veel succes toe in dezen voor hem vereerenden maar moeielijken strijd. Jammer is het dat aan deze match niet deel neemt de eerste bordspeler van Iloorn Ds. Bolland. Reis- gelegenheid is daarvan de oorzaak. Ge- tracht zal worden alsnog een oplossing daarvoor te vinden zoodat het een drie- kamp kan worden, die nog aantrekkelij- ker is voor alien. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 1071. Stand. Zw. 11 sch. op: 4, 7, 9, 12, 13, 14, 20, 23, 31, 35, 36. W. 11 sch. op: 25, 32, 33, 34, 38, 39, 40, 42, 47,* 48, 50. Oplossing. 1. 32—27 1. 35 44 of 31 22 2. 38—32 2. 31 22 of 35 44 3. 32—28 3. 23 32 4. 42—38 4. 32:43 5. 47—41 5. 36 47 6. 50—45 6. 47 40 7. 45 34 7. 44 33 8. 48 10 8. 4 15 9. 25 3! Uit de partij. In den wedstrijd^ HaarlemArnhem kwam in de partij tusschen de heeren Hendriks en van Dartelen de volgende stand voor: Zw. 6 sch. op: 12, 13, 19, 23, 27, 35. W. 5 sch. op: 20, 33, 36, 38, 39. Zwart speelde 2329 en 19 30, waar- na de partij verliep als volgt: 1. 20—15' 1. 35—40 2. 15—10 2. 40—45 3. 10— 4? 3. 27—32! 4. 4:7 4. 3234 5. 7 40 5. 45 34 en wint. Ook de tweede positie, die wij hier laten volgen, is wel leerzaam: 6 M i. W%; W% geest. Vreemd, dat hij nu al zoo lang geleefd en gewerkt had, zonder eenig belang te stel- len in vrouwen en dat hij nu, in korten tijd, twee jonge meisjes had ontmoet, die zooveel indruk op hem hadden gemaakt: de een don- ker en knap, met een eenigszins heftig tem perament, de ander blond en lieflijk en met een warme, teedere natuur. Hij stond' vroeg op en was klaar met ont- bijten, eenigen tijd voordat de huisknecht Van der Wyck binnenlliet. De Nederlander zag er bleek en vermoeid uit en Easterbee merkte, dat zijn handen trilden, toen hij een pak pa- pieren uit zijn zak haalde. Die beweging op zichzelve was den jougen man een ware verlichting: Het zag er dus nog niet naar uit, dat Van der Wyck van zijn plan wilde terugkeeren. „Onnoodig te zeggen, dat ik wel zeer ver- rast was, uw brief te ontvangen, mr. Van der Wyck. Ik had niet verwacht, dat ik over het geheel in deze zaak gemengd zou worden; ik dacht, dat die uitsluitend in handen was van mrs. Kearns en van mijn vriend, mr. Pennington". De Nederlander sprak met stroeve keel- klanken. „Dat is ook zoo, maar ik vermoedde, dat u volkomen op de hoogte was van wat er ver- handeld werd en, uit hetgeen u daar zooeven zei, zie ik, dat mijn vermoeden juist was". Easterbee keek zijn bezoeker aandachtig aan. Hij kon gewis geen innemende persoon- lijkheid heeten. Bliikbaar was hij in zijn op- tredfin nu op z-'n best: maar er was eep totaa! ontbreken van kameraadschap over hem, wat een ongunstigen indruk maakte. Tegelijkertijd hoefde er geen twijfel aan te bestaan, dat hij veel hersens en karakter bezat. Het gewelfde voorhoofd wees op schranderheid in hooge mate. Zijn stem Monk stroef en onaange- naam, maar hij sprak het Engelsch uitste- kend wat de keuze van woorden en uitdruk- kingen betrof, ofschoon zijn uitspraak ont- sierd werd door een sterk accent. „Waarschijnlijk weet u heel wat van mij, meer dan ik van u weet. En u zult wel even- veel weten van mijn vrienden?" De Nederlander knikte en een wreede glim lach verspreidde zich over zijn verwilderd, bleek gelaat. „Dat is zoo, kapitein Easterbee. Wij heb ben een Geheimen Dienst, zoo goed als uw gouvernement en daar zijn enkele knappe hoofden bij. Wij staan quitte, zou ik haast zeggen; nu eens een klein voordeel aan onze zijde, dan weer een aan de uwe!" Easterbee noodigde hem uit plaats te ne men en toe te lichten, waarom hij van plan veranderd was. Terwijl hij naar de papieren wees, die Van der Wyck nog in zijn trillende handen hield, merkte hij op: „U wilt mij nu zeker de inlichtingen geven, die u Pennington beloofde; en eenige uren voordat dit overeengekomen werd, om rede- nen, die voor u van belang zijn". De Nederlander legde het pakje op tafel. „Ja, ik zal u die redenen in het kort mee- deelen. Hier zijn de beide copieen, die ik mrs. Kearns bel.oofd heb, Ik zou eraao- -den. dat Zw. 14 sell, op: 23, 24, 26. W. 14 sch. op: 47, 48, 49. Het verloop is 1. 27—21 2. 32 12 3. 12 23 4. 47 36 5. 33 22 6. 34 23 7. 36—31 8. 38—32 9. 39—33 10. 40—34 11. 35 4! Als zwart bij door 1319 en wint blijft de 3, 6, 10, 11, 13, 14, 16/20, 27, 28, 32/35, 37/40, 45, aldus 1. 16 27 2. 23 41 (a) J. 19 28 4. 13—19 3. 24—29 6. 19 17 7. 26 37 8. 37 28 9. 28 39 39 :30 10 (a) 23 43 slaat eh ook 24—29 de schijf terug afwikkeling gelijk. Ter oplossing voor deze week: Probleem 1072 van C. Th. Huizer, den Haag. u ze eens doorliep, tot uw eigen voldoening. Ik heb alle vertrouwen in u, mr. Easterbee. Zooals u daar zoo juist terecht opmerkte, weet ik heel wat van uik heb gehoord van uw goeden naam, wat betreft. oprechtlieid en eerlijkheid en ik ben overtuigd, dat u zich nooit verlagen zou om een minne daad te be- drijven. Ik wist dit alles, eer u mijn dochtei ontmoette. Zoo jong als zij is, en met heel weinig ervaring van de wereld, heeft ze bij instinct een uitstekenden kijk op karakters, en haar oordeel over u bevestigt het algemeen verslag". De Nederlander stelde zeker het grootste vertrouwen in hemhij kon nauwelijks zijn opgewondenheid bedwingen toen hij vlug de dicht ineengeschreven bladzijden doorliep, die Van der Wyck hem had verzocht even in te kijken. Hij kon niet gunstig denken over verraders; zelfs al bracht hun verraad nutti- ge inlichtingen. Hij kon dan ook in den grond geen verontschuldiging vinden voor den Nederlander, zoo min als hij die zou hebben gevonden voor zichzelven als de rol- len omgekeerd waren geweest. Toch bezorgde dit hem een glans van voldoening, toen hij het belang besefte van de inlichtingen, die in deze memoranda vervat waren, en dit gevoe- len bracht wat meer hartelijkheid in zijn hduding tegenover den wraakgierigen be- zoeker. „En nu, mr. Van der Wyck, zoudt u mij de redenen mededeelen. die u bewogen hebben bij mij te komen, inplaats van te wachten toi de tijd van uw afspraak met mr. Pennington daar was". En Van der Wyck deelde ze hem mee, met groote ontroering in den diepen toon van zijr stem, yp" (Wordt vervol«<J). 8 a b e d e f g- Wit geeft in 5 zetten mat. a b mNDftRD Nu- Bewaakt Uw motor v//M. Y/ffly/, ifSH 7/*.I"™?//. m m

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5