DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. E. 6. Scbflrmann, Overval door een gewapende bendein West-Indie. CIGARETTEN. De Middenstand en de Verkiezingen Ho. 134 Honderd een en. dertfgste laargang ID29 Afiamremeiitspr^s Ibij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar piaatsruimtc. Briexen franco M. Boek- en Handelsdr. v.h. Semis. Coster Zoon, Toordam C9. Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. MAAfADAIi lO JUKI DINSDAG 11 JUNI spreekl in de Dancing v. d. Harmonie Dit nummer bestaat nit 2 bladen. Direcfeur: C. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 Uagelijksch overzichi. HET EINDRAPPORT DER DESKUNDICEN. Het rapport onderteekend. De Internationale Bank. Eeni- ge tijlers. Zaterdag hebben wij het eindrapport van de commissie van deskundigen gepubliceerd. Dit rapport is dan Vrijdagmiddag onder teekend door alle deskundigen, waarna de zitting door Owen Young gesloten werd. Wat het rapport zelf betreft. een der be langrijkste hoofdstukken daarvan is dat, waarin de nieuw op te richten Internationale Bank beschreven wordt. Vermeldenswaard uit dit gedeelte van het lijvige rapport i^, dat de deskundigen der crediteurstaten van meening zijn, dat de an- nu'iteiten ten voile door Duitschland kunnen worden opgebracht en ook getransfereerd worden. De deskundigen gaan n.l. uit van de ver- onderstelling dat het plan-Dawes buiten werking treedt en op 1 September e. k. het nieuwe plan van kracht wordt. In het tijdvak 1 September 1929 tot 31 Maart 1930 zal 742,800.000 mark v-erschul- •d-igd zijn, welk bedrag stijgt tot 1 804.300.000 mark in het jaar 1 April 193331 Maart 1934, waarna de herstelbetalingen toenemen tot 2.427.500.000 mark in het jaar 1965/ 66 Daarna zullen zij dalen tot 16.87.600.000 mark in 1980/'81, vervolgens tot 897 900.000 mark in 1986/87. Deze herstelbetalingen zullen thans uit- sluitend gewaarborgd zijn door de plechtige Duitsche belofte, zoodat voortaan alle pan- den van controle zullen worden opgeheven. Omtrent de Dawes-leening 1924 wordt een overeenkomst met de trustee tot vereenvou- digde regeling voorgesteld. De obligaties der Deutsche Reichseisen- bahn G-es. worden ingetrokken, terwijl ook de deelneming aan het bestuur door buiten- landers vervalt. De spoorwegmaatschappij zal gedurende 37 jaar 660.000.000 mark per jaar betalen en dienovereenkomstig aan de Internationale Bank ter beschikkir.g stellen. Deze heffing volgt in rang onmiddellijk op de vorderingen uit hoofde van loonen en salarissen De industrie-belasting vervalt als interna tional belasting. Duitschland heelt het recht te verklaren dat zijn monetaire en economische toestand door gedeeltelijke of volledige betaling van het deel der jschulden, dat opgeschort kan worden, ernstig zou kunnen worden ge- stoord. In dit geval zal een bizondere com missie bij de Intern. Bank bijeenkomen, ten einde hieromtrent te beraadslagen. Deze commissie zal, zoowel aan de crediteurstaten als aan de bank, maatregelen voorstellen, die ter zake dienen te worden genomen. Omtrent de commercialisatie der Duitsche schuld wordt verder nog bepaald, dat in- dien de Internationale Bank dit wenscht Duitschland schuldbrieven, door het rijk en de landen gewaarborgd, aan de Bank ter be- schikking zal moeten stellen, waardoor een deel der annui'teiten wordt gekapitaliseerd. Onder bepaalde omstandigheden heeft de Bank het recht, zulks van Duitschland te eischen, indien een crediteurstaat eigen lee- ningen op deze wijze wenscht te conver- teeren. Het directe belangrijkste is wel, dat de controle over Duitschland zal worden opge heven. Daardoor zal dus tevens de ontrui ming van het Rijnland een feit worden. Dit is zeer toe te juich, niet alleen, omdat die bezetting groote kapitalen kost, maar voora! ook, omdat zij steeds een doom in het Duitsche oog is geweest. Buitenland VPEDESVERDRAG. HET EINDRAPPORT DER DESKUNDIGEN. Duitsche persstemmen. Tot dusver bespreekt nog slechts een ge deelte van de Berlijnsche bladen het Parij- sche rapport. De „Vorwarts" blijkt van oordeel, dat het resultaat van Parijs geen aanleiding geeft tot gejubel, maar dat het toch een stap voor- waarts beteekent. In politiek opzicht blijke er uit, dat in de wereld tegen Duitschland geen streven tot vernietiging meer bestaat en dat men bereid is het gezond verstand aan het woord te laten komen. De internationale schulden- en herstelkwestie is voorgoed uit het acute stadium van strijd in het stadium van overeenstemming getreden. Dat is het- geen, bij al den zwaren nog te dragen last, van beslissende beteekenis is. De souvereini- teit van Duitschland wordt in feite hersteld; een internationale herstelbank wordt in het leven geroepen, die geen politieke, doch slechts economische functies heeft. Ook de eventualiteit van een onmacht van Duitsch land om te betalen zal zuiver zakelijk econo- misch behandeld worden, waarbij he?, voor Dutischland weder van uitnemend econo- misch belang is niet onnoodig it; verzuim te komen. „Het „Berl. Tag." meent, dat niettegen- staande deze definitieve regeling Duitschland toch hopen mag, dat' het niet eerst na 58 ja- ren en na betaling van de voile 35 milliar- den, bevrijd zal worden van zijn herstel- schuld Vervolgens constateert het blad, dat thans een nieuwe periode begint van de economi sche ontwikkeling van Duitschland. Duitsch land is weer economisch zelfstandig en het- geen thans geschiedt, geschiedt op grond van onbeperkte eigen •verantwoordelijkheid. De „Voss. Z." noemt het absurd, dat een volk gedurende twee generaties de andere volken oorlogsvergoeding moet betalen. Ook in het kamp van de geallieerde mogendheden en in de eerste plaats in de Ver. Staten zal eens het economisch gezond verstand over- winnen, hetgeen zoo al niet tot een volledige annuleering, dan toch tot een redelijke ver- mindering van de internationale schulden moet leiden. Tot dat tijdstip is het zaak, ver- trouwen in de toekomst te hebben en met voile kracht te arbeiden aan het herstel van het Duitsche bedrijfsleven. De „Berl. Borsenkurier" zegt, dat de last gedragen moet worden, ofschoon deze niet het uitvloeisel is van economisch inzicht en van den wil de wereld weer door een (goede) herstelregeling gezond te maken. De rechts radicale „Berl. Lokalanz." be spreekt de regeling natuurlijk uiterst verbit- terd en sceptisch, terwijl de „Deutsch Z." eenvoudig een „neen" stelt tegenover het „nieuwe plan" en verklaart er zeker van te zijn, dat eens ook degenen bekend zullen wor den, die thans wederom alle heil er in zien de onverzadelijke wrok van den op vernietiging belusten band van vijanden te voeden. CHINA. FENG EN NANKING. T och een offensief? Volgens een te Parijs uit Sjanghai ontvan- gen fcericht van het persbureau Indo-Pacifi- que zou Feng Joe Hsiang van plan zijn, toch een offensief in te zetten. Men meent te weten, dat zijn troepen in vier richtingen zullen op- rukken. De brief, waarin hij Nanking zijn onder- werping aanbood, zou slechts de bedoeling hebben gehad, tijd te winnen om zijn reserve troepen te versterken. DUITSCHLAND. KONING FOEAD TE BERLIJN. Hedenmorgen te 10 uur is koning Foead van Egypte met een extra trein te Berlijn aan- gekomen. Hij werd begroet door rijks-pres. Von Hindenburg en eenige andere/leden der regeering, benevens de leden van het Egyp- tisch gezantschap Berlijn is geheel versierd ter eere van dit bezoek met vlaggen en groen. In het voor- malig paleis van prins Albert zal de koning verblijf houden. DE. SPOORWEGMAATSCHAPPIJ. Toch tatiefsverhooging voorgesteld. De Duitsche rijksspoorwegmaatschappij heeft besloten bij de rijksregeering, naar aanleiding van de uit de arbitrale uitspraak in het loonconflict voortvloeiende nieuwe uit- gaven, een voorstel tot tariefverhooging in te dienen, daar alle besprekingen voor een dekking dezer uitgaven op een andere ma- nier geen kans op succes hebben. FRANKRIJK. ERNSTIGE ONLUSTEN TE LIMOGES. 17 politieambtenaren gewond. Naar aanleiding van het vonnis in het sensatieproces-Barataud is het te Limoges tot ernstige botsingen tusschen de politie en burgers gekomen, die het vonnis voor be- klaagde te zacht achtten. De rechtbank had door een vergissing verzachtende omstan digheden in aanmerking genomen en beklaag- de tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Voor de gevangenis kwam het daarop tot een gevecht tusschen de politie en het publiek, dat met ijzeren stangen gewapend was. Drie hoofdambtenaren van politie en 14 agenten, alsmede vele burgers werden gewond. Militaire hulp werd ingeroepen en een patrouilledienst in de straten gehouden. Het proces heeft den communisten aan leiding gegeven tot een actie tegen de burger- lijke kringen der stad, waartoe beklaagde behoorde Men denkt, dat de relletjes door deze actie zijn ontstaan. De relletjes hebben tot laat in den avond voortgeduurd en de bereden politie heeft meermalen moeten chargeeren. De commis- saris van politie van Limoges kreeg een ern stige wond aar. de rechteroogholte. Veer- tien gendarmen zijn met gebroken ledematen in het ziekenhuis opgenomen. Voorts zijn nog zes burgers en politieagenten gewond, van wie een vrouw er ernstig aan toe moet zijn. HET TWEEDE AUTONOMISTEN- PROCES. Hdenmiddag is het tweede autonomisten- proces voor de rechtbank van gezworenen te Besancon begonnen. De aanklacht tegen den autonomist Rosac Rosse verschilt slechts in zooverre van den eersten, te Colmar, dat hem thans ook nog ten laste wordt gdlegd in nauwe betrekking te staan tot den „Schutz- bund" hetgeen bewezen zou worden door eenige brieven en omslagen. Zaterdag heeft reeds in Straatsburg een demonstratie plaats gevonden waar de com- munistenleider Huber en de uit het Colmar- procs bekende autonomist Schall het woord namen om stelling te nemen tegen het tweede autonomistenproces, de preventieve hechtenis, en tegen de voorgenomen uitzonderingswet. Naar uit Colmar gemeld wordt, is naar aanleiding van het tweede autonomisten proces het eerste nummer uitgekomen van een door de clericele pers uitgegeven speciaal blad, dat gedurende het geheele autonomis tenproces dagelijks zal verschijnen, ook in het Fransch. Op de eerste pagina van dit eerste nummer schrijft dr. Rosse die onder teekend als ,,'lid van den stadsraad van Straatsburg, op het oogenblik in de gevange nis" o.a.Het ware doel van dit proces is de Elzassische beweging tegen te houden en haar doodelijk te treffen. ENGELAND. EEN ONGELUKKIG VERLOOPEN BOOTRACE. Zaterdagavond zijn van Dover 49 motor- booten gestart voor een race op het Kanaal. De onderneming eindigde gelijk ervaren zee- lieden reeds voorspeld hadden in een ramp. 2 der schepen werden opgenomen door het Goodwin-lichtschip, 30 naar Dover terugge- sleept terwijl het grootste gedeelte der overi- gen in hulpeloozen toestand aangetroffen werden en gered moesten worden. 6 deelne- mers worden vermist en zijn naar men vreest verdronken. De start was gcschied bij een tamelijk zwaren "zeegang en dichte mist, zoodat vrscheidene deelnemers niet eens in staat waren den juisten koers te nemen. DOWNING STREET 10. Downing Street 10 te Londen, het huis van den Engelschen eerste-minister waar Baldwin uit- en MacDonald intrekt, ziet er, zoo schrijft men aan de N.R.Ct., aan den buitenkant klein en eenvoudig uit, maar is in werkelijkheid een heel groot huis. Het is om een binnenhof heen gebouwd en daarom kunnen er natuurlijk veel meer kamers in zijn dan in gewone huizen Een van de belangrijkste vertrekken is de ontzaglijke eetzaal. Hier bewaarde Baldwin alle kistjes die hem zijn aangeboden bij het in ontvangst nemen van het eere-burgerschap van allerlei steden. De kamer waar het kabi- net vergadert, is op de verdieping gelijkvloers en beslaat den heelen voorgevel van Downing Street. Het huis in Downing Street is evenals Che quers, de buitenplaats der eerste-ministers in Buckinghamshire, blijvend gemeubeld, maar verschillende eerste-ministers hebben er toch ook eigen meubelen neergezet. Baldwin die enkele mooie dingen bezit, liet in 1924 toen hij aan het bewind kwam, vrijwel al zijn meu belen naar „No. 10" overbrengen. Het is de gewoonte van aftredende eerste- minister om wanneer zij het huis verlaten, er een aandenken achter te laten. Asquith Met er een gewei dat nu in de gang hangt, Lloyd George een zilveren inktstel, en Baldwin, toen hij de vorige maal aftrad, een kleinen antie- ken Spiegel. Ramsay MacDonald heeft „No. 10" met een draaiende boekentafel bedacht als herinnering aan zijn korte bewind in 1924. KWALITEIT ENGELSCHE PERSSTEMMEN OVER DE REGELING VAN YOUNG. De Daily Mail verklaart in een telegram uit Parijs, dat, onder voorbehoud van de goedkeuring van het plan-Young door alle regeeringen, de ontruiming van het Rijnland zeker schijnt. In denzelfden geest berieht de Morning Post uit Parijs. In de kringen der deskundi gen, schrijft het blad, hoopt men, dat de regeeringen in staat zullen zijn over een te komen, dat de bezettingstroepen op 1 Septem ber worden teruggetrokken. De Parijsche correspondent van de Times schrijft De Engelsche vertegenwoordigers op de schadevergoedingsconferentie zijn van de overtuiging uitgegaan dat zij het recht had den de Engelsche regeering en het Engelsche volk tot opofferingen te verplichten, daar zij van meening waren, dat vergeleken met de catastrofe, welke het mislukken van de con- ferentie beteekend zou hebben, de ver- plichtingen van financieelen aard slechts een ondergeschikte rol mochten spelen. Waar- schijnlijk hebben de Engelsche gedelegeerden zich bovendien nog laten leiden door de eco nomische voordeelen, welke naar omstandig heden uit de politieke uitwerkingen van het plan-Young, ontruiming van het Rijnland, weder opleving en verdere ontwikkeling van den geest van Locarno kunnen voort- vloeien. HET NIEUWE ENGELSCHE KABINET Persstemmen. Vrijwel alle bladen geven het nieuwe ka- binet een goede ontvangst. Men legt den na- druk op het feit, dat MacDonald zorgvuldig alles schijnt te hebben vermeden wat be- schouwd zou kunnen worden als een toegever. aan de extremisten. De Daily Herald zegt, dat het kabinet in wijden kring vertfouwen zal inboezemen. Zijn gehalte, zijn evenwichtigheid en zijn werkmansuiterlijk strekken gelijkelijk de hand van den samensteller tot eer, zoowel als de beweging, die dergelijk eerste rangsmateriaa! wist voort te hrengen. De Morning Post schrijft; Dit kabinet is waarschijnlijk het beste, dat er voor den eer sten minister te vormen viel.Het ziet er bij - na naar uit alsof MacDonald voor zichzelf het motto Safety Firts heeft aangenomen, dat hij in zijn voorganger zoo belachte. De Daily Express zegt, dat het land hoopt en verwacht, dat er, voordat dit kabinet aan het einde van zijn loopbaan is, veel goeds zal tot stand zijn gebracht voor Engeland en de heele wereld. MacDonald heeft met de vor- ming van dit ministerie goed werk geleverd. De Daily Chronicle zegt, dat de indruk, die Een bende roovers bezet Willem- stad, de hoofdplaats van Curasao. Een telegram uit New-York meldt: Uit Curasao wordt geseind, dat een bende, vermoedelijk uit Venezuela, Willemstad heeft bezet. De gouverneur van Curasao werd aan boord van een Amerikaansch stoomschip ge bracht en weggevoerd. Nader wordt uit Willemstad gemeld, dat -een bende uit Venezuela de stad heeft bezet. Zij nam allereerst een Amerikaansch schip, de „Maraibo" en bezette daarna de gouver- nementsgebouwen. De gouverneur en de commandant van het garnizoen op Curasao werden, waarschijnlijk als gijzelaars, aan boord van het Amerikaansche stoomschip gebracht en weggevoerd. De bende, nationalistische zeeroovers, staat onder leiding van generaal Urbina. Het verluidt verder dat het garnizoen nog getracht heeft, de roovers terug te slaan en dat verscheidene politieofficieren en -man- schappen werden gewond of gedood. Geen offideele berichten. Noch het staatsdepartement, noch de ge- zant van Venezuela te Washington hebben officieele berichten ontvangen van den aan- val op Willemstad. In Amerikaansche officieele kringen is men van meening, dat de bende, bestaat uit revo- lutionnairen, die den aanval hebben gedaan, om in het bezit te komen van wapens en mu- nitie voor gebruik bij de binnenlandsche on- lusten in Venezuela. Hedenmorgen te half tien vernamen- wij, dat in Den Haag nog geen berieht was ont vangen, hetwelk de berichten uit New-York omtrent het gebeurde uit Willemstad beves- tigt. Ook bij eenige handelsinstellingen, die re laties met Curasao onderhouden, waren nog geen directe berichten uit Willemstad ont vangen. Een Nederlandsch oorlogsschip vertrekl met spoed. In verband met de gebeurtenissen op Cura sao vertrekt hedenavond te 10 uur Hr. Ms „Kortenaer" met spoed naar dat eiland. Dinsdagochtend wordt Hoek van Hollanc aangeloopen, alwaar een detachement mari niers aan boord genomen wordt. Toestand weer normaal. Naar wij vernemen, heeft de directie var de Kon. West-Indische Maildienst een twee tal telegrammen ontvangen omtrent de ge beurtenissen te Willemstad. Volgens deze telegrammen kwamen Zater dagavond omstreeks 10 uur 200 man uii Venezuela om wapens te krijgen var Curasao. Deze Venezuelanen dwongen des nachts om 4 uur het stoomschip Maracaibo van dt Ded D. line naar Coro te vertrekken, .welkf plaats in Venezuela ligt. Zij namen den gouverneur en den com mandant van de militaire politie en 15 sol daten als gevangenen mede. Na het v-ertrek der Venezuelanen had d< militaire politie de situatie weer in handen. Volgens een tweede telegram is het stoom schip Maraca'ibo Zondagochtend te 7 uui met den gouverneur en de anderen terugge keerd. Aan boord was alles wel. De Venezuelaner waren te Coro geland en hebben daarna hei stoomschip teruggezonden. De militaire politie heeft den toestand it handen. de ploeg in haar geheel op het land zal ma ken, gunstig is. Zij is zorgvuldig in evenwicht gebracht, bevat niet weinig gelukkige per- soonlijke keuzen en haar algemeen karakter stemt overeen met den meer gematigden, practischen kant van de politiek van de arbei- derspartij. De Daily Telegraph zegt; „Wij kunnen ons geen socialistische regeering indenken, die vertrouwen zou inboezemen, maar deze be- hoeft tenminste geen speciale ongerustheid in te boezemen. Het is een ministerie van lie- den van gematigdheid en geleidelijkheid". E>e Daily News zegt: „Over het geheel ge nomen heeft MacDonald het er aardig goed afgebracht. Het staat nu te bezien hoe zijn ministers zullen samenwerken om te komen tot de vooruitstrevende politiek, die hun land- genooten van hen verwachten. ZUIB-SLAVIe. DE MOORD IN DE SKOEPSTJINA. Ratsjitsj veroordeeld tot 20 jzar dwangarbeid. De rechtbank te Belgrado heeft uitspraak gedaan inzake den moord in de Skoepsjtina van verleden jaar 20 Juni. Ratsjitsj is schul- dig verklaard aan moord, doch niet met voor beaachten rade, op Bassaritsjek, Paul en Ste ven Raditsj en aan verwondering van Pernar en Granja. De straffen van resp. 20, 20, 15 en 5 jaar en van zes maanden (Pernar) wer den samengevoegd tot een straf van 20 jaar dwangarbeid, het maximum dat de wet toe- staat. De rechtbank gispte ten zeerste Pernar, dit Ratsjitsj beleedigd en belasterd had met de onware beschuldiging als zou hij zekere Montenegrijnsche begs bij Nowi Bazar be- roofd hebben, en Peritsj, den toenmaligen voorzitter van de Skoejfejtina, die Pernar niei behoorlijk tot de orde had geroepen. De beide andere beklaagden, die door hun woorden Ratsjitsj tot zijn daad hebben aan- gezet, zijn vrijgesproken. BELGIe. HET KAMERLID VINDEVOGEL. Zijn standpunt. Er wordt in de Belgische bladen druk ge- schreven over de samensteling van de Vlaamsch-nationale Xamergroep, in het bij- zonder over de verhouding waarin de heer Vindevogel tot deze groep zal staan. Vindevogel is zooals de „Schelde" reeds mededeelde, niet op een Vlaamsch-nationalis- tische iijst gekozen, maar zijn lijst was met die van de Vlaamsche nationalisten in de an dere arrondissementen van Oost-Vlaanderen samengevoegd. De „Schelde" publiceert een interview met den heer V., dat door hem vo6r de publicatie is nagelezen, waarin de heer V. zegt; -y De Liberate Staatspartij „DE VRIJHEIDSBOND". de Heer Voorzitter v. d. Kon. Ned. Middenstandsbond Onderwerp: Vrij entree. Aanvang 8 uur. „Ik en veel mijner vrienden zijn, wat mei gewoonlijk noemt „Vlaamsche nationalisten" Ik ben ten ander nooit iets anders geweest Ik vind het echter ongepast, onpolitiek a ook onnuttig storm te loopen tegen Belgie de Belgische vlag en de Braban?onne. Me een federalistisch Belgie is er toch nog eei Belgie en dan blijven er nog een Belgisch* vlag en een Brabangonne." De heer V. verklaarde voorts bereid i zijn tot het onderteekenen van een wetsont werp tot hervorming van den Belgischei stand op federalistischen grondslag. Op de vraag of hij dus niet zou gaan zit fen op de banken der rechterzijd-e, antwoordd- hij: „Wat zou ik daar gaan doen, vermits il me niet gebonden acht aan de.tucht van d< rechterzijde. Ik neem mijn bescheiden plaatsj. op mijn eentje. Ik zal tusschen de twei groepen zitten en mijn best doen veel goec werk te verrichten ten bate van ons VlaamscI volk". De heer Vindevogel, die ongeveer het zelfde standpunt als de afgevaardigde var Brugge, Victor Delille, inneemt, zal naas dezen in de Kamer zetelen. POLEN. NIEUWE ONLUSTEN TE LEMBERG. Vele gewondeA De toestand te Lemberg heeft zich op- nieuw verscherpt. Zaterdagavond kwam het tusschen politie en nationalistische studen- ten weer tot botsingen. Nauwelijks was generaal Skladkowski, mi nister van binnenlandsche zaken, die per vliegtuig naar Lemberg was gekomen om persoonlijk den toestand onder het oog te zien, 's avonds om 7 uur weer vertrokken, of de studenten begonnen op straat weer te demonstreeren. Er werd een optocht gehou den, waar 2 a 3000 studenten aan deelnamen. Na den optocht trokken de studenten in »>--ee groote groepen door de straten ondrr bet &LKMAA1SEHB

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1