ONVEi\DRAAGZAAMHEID. De houding der Christ, en R. K. radio-omroepen. Het bestuur van den Kiezersbond voor Eenheid en Vooruitgang heeit zich met spoed tot den minister van Waterstaat gewend met een beklag over het ieif, dat de Katholieke Radio-omroep weigert toegang te verleenen tot zijn studio. Waar het inrichten van een studio elders groote kosten meebrengt, wordt de aan deze partij verleende vergunning een verkiezingsrede over Huizen uit te zenden practisch van geen nut, zoodat nu gevraagd wordt voor den Hilversumschen zender te mogen spreken. TELEFOONVERKEER MET INDIE. Het telefoonverkeer met Indie bereikte ook In Mei een gemiddelde van elf gesprekken Eer werkdag. Het totaal aantal gesprekken eliep 273. Er werden 84 gesprekken of 31 pCt. in Ne- derlanden 189 gesprekken of 69 pCt. in Indie aangevraagd. Sinds de opening van het verkeer op S Januari j.l. werden reeds meer dan 1200 ge sprekken gevoerd. OPENBARE RIJKSTELEFOON- CELLEN. Een verbetering Ten gerieve van de telefoongebruikers zal de Rijkstelefoondienst de telefoontoestellen in de openbare spreekcellen geleidelijk alle voor- jien van een meeluistertelefoon. Hierdoor zal worden bevorderd, dat een gesprek in gevallen, dat anders door minder goede geluidsovereenkonist of storende gelui- den van buiten slechts op gebrekkige wijze kan worden afgewikkeld, ongestoord kan worden gevoerd. pergonen met een minder scherp gehoor, of weinig gewend aan telefoongebruik, kun nen zich voorts met succes van een meeluis tertelefoon bedienen. Ook kan aldus 'n tweede persoon meeluis teren, hetgeen bijv. voor handelsgesprekken van belang kan zijn. DE KAMERVERKIEZINGEN. De niet aangenomen lijst van het Verbond van Nationalisten. Naar men zich herinneren zal is in den fcieskring Leeuwarden de candidatenlijst van het Verbond van Nationalisten voor de a.s. Tweede Kamerverkkzingen niet aangenomen, omdat achter de namen der kiezers de straat- narnen en huisnummers ontbraken en zulks volgens de ambtenaren ter gemeentesecretane noodzakelijk was. Beroep van het Verbena op het hoofdstembureau werd van de hand gewezen. Ged. Staten van Friesland achtten zich onbevoegd een beslissing te nemen. Thans heeft het Verbond zich met een ver zoek tot de koningin gewend alsnog last te illen geven de candidatenlijst te doen ac- pteeren „opdat het ons aangedane onrecht a.der hersteld worde". Thans is de Raad van Beroep na een zeer uitvoerige uiteenzetting tot de conclusie ge- iomen, dat de stichting het St. Elisabeths- gasthuis naast winsten uit eigen beleggin- gen en andere, door middel van hare bedrij- ven winsten heeft verkregen in commercieelen zin en. dat de gestie van het beheer, in het bijzonder bij de wijze van kostenberekening voor de bepalingen der tarieven, erop wijst dat het maken van winst wordt beoogd; dat appellante mitsdien een bedrijf uitoefent in den zin van art. 242e der Gemeentewet en dat, nu zij zulks ook deed in het jaar 1924, haar bezwaar tegen den haar ter zake opge- legden aanslag in de zakelijke belasting op jet bedrijf der gemeente Deventer over 1924 ongegrond is, weshalve de aanslag gehand- laafd blijft. VERKEERSONGEVAL. Meisje overreden en gedood. Waarschijnlijk doordat zij met de sturen in elkaar reden, kwamen twee meisjes in de •<oorderkerkstraat te Amsterdam te vallen, juist op het oogenblik, dat een vrachtauto passeerde. Een harer, een elfjarig meisje uit de Giudsbloemstraat, kwam onder de auto, waarvan het linkerachterwiel haar over het roofd reed. Zij was onmiddellijk dood. RIJK EN GEMEENTEN. Bij K.B. is ontbonden de Staatscommissie voor het instellen van een onderzoek naar de meest doeltreffende regeling van de financi- eele verhouding van het rijk en de gemeen- ten, met d-nkbetuiging aan den voorzitter en de leden. iiet lid-secretaris en den adjunct- secretaris voor de als zoodanig bewezen diensten. DE V.A.R.A. ZIET AF VAN KONINGINNEDAG. Maar krijgt den avond voor de ver kiezingen. De verjaardag der koningin valt dit jaar ep Zaterdag en dus zouden wij weer het ge val hebben gekregen, dat op den nationalen feestdag der monarchic de republikeinen de beschikking hadden over den Hilversumschen ztnder. Dat was velen een. doom in het oog en daarvan heeft, blijkens een bericht in „Het Volk" de V A.R.A. gebruik gemaakt door een ruiling voor te stellen. In plants van den avond van 31 Aug. krijgt nu de V.A.R.A. op den dag voor de verkiezingen den heelen avond de beschikking over den radio-zender. voor de roode propaganda. Wij beleven met onze radio-rtgeling in Nederland toch wel vroolijke dingen, zegt het Hbld., dat dezen ruil van de V.A.R.A ..O.W." noemt. jes van verschillende weesinrichtingen hier ter stede opgesteld, en strooiden huldigend bloemen voor hare voeten. Een waarlijk. oorverdoovend gejuich ging op uit de in den stroomenden regen saam- gedrongen menschenmenigte op het Stations- plein, toen de koningin-moeder naar buiten trad. Met de koningin, den prins en de prin- ses besteeg zij dan de roomkleurige, met ver- guld beeldhouwwerk rijk versierde gala-ca- leche, die bespannen was met zes paarden, waarvan elk tweetal door een jockey bereden door een anderen jockey aan den teugel geleid werd. Ter weerszijden van het koninklijk rij- tuig liepen vier voetknechten met steken op. De intocht had plaats met groot ceremonieel. Het rijtuig van den hoofdcommissaris van politie, den heer Versteegh, en den chef van de verkeerspolitie, den heer Bakker, opende den stoet, gevolgd door het rijtuig, waarin burgemeester De Vlugt alleen had plaats ge Dr. H. MANNING'S HAEMOFERRIN Bloedvonmend versterki-ngsmiddel. f 2.60 p.'/i flesch, /1.60 p'/z flesch ke zich Zaterdag bij den intocht niet had la- ten zien, zond thans haar gouden licht in milde overdaad over den kleurigen stoet. Een talrijk publiek was op den Dam bijeenge- stroomd, ook in de binnenstad was de be- langstelling, vooral van de jeugd, bijzonder groot. In de meeste straten waren de bal- cons met bloemen en tapijten versierd en uit tal van vensters woei de driekleur en het oranje blanje bleu. In de Fokke Simonsz- straat stonden tal van leden der Buurtver eeniging „Prinses Juliana" om hun vaandel geschaard, hun gejuich gold vooral de Prin- ses, overigens viel het op dat de belangstel- nonTen. Daarachter volgde het eerst'e gedeelte I ling der meesten uitging naar de grijze vor- van het 125 ruiters sterke eere-escorte van stinhet geroep: „Leve de Koningin-Moe- VROUW VERBRAND. Zaterdag is de weduwe Van Drumen in haar woning aan de Adelheidstraat te Bus- sum in aanrcking gekomen met een brandend petroleumstel. Haar kleeren vatten vlam, waarop de vrouw in vlammen gehuld naar buiten snelde. Buren doofden het vuur, maar het was reeds te laat. Per politiebrancard vervoerd naar de Majellastichting, is de vrouw kort na aankomst overleden. Zij laat zes kinderen na waarvan de oudste achttien iaar is. ONDER EEN AUTO. Vrijdagavond waren nabij het badhotel te Huisduinen twee kinderen aan het spelen, toen het kleinste, een dochtertie van den ge- rant van het hotel aldaar, de 3K-jarige Min nie de Mooij, door een achteruitrijdende auto werd aangereden en met een schedelbreuk werd opgenomen. Het kind is Zaterdagmor- gen aan de gevolgen overleden. Het 11-jari- ge vriendinnetje bleef ongedeerd. BEZOEK VAN ENGELSCHE LANDBOUWERS AAN ONS LAND. Zaterdag bracht een gezelschap van 31 ^ngelsche landbouwers, onder leiding van den heer Wallace, directeur van het Land- bouwinstituut te Kirton, Lincolnshire, een bezoek aan de Kon. Beetwortel-Zaadcultuur der firma Kuhn Co. te Naarden. Na hier de cultures in oogenschouw te hebben geno- men, bega? het gezelsrhap zich onder leiding van de directeuren de heeren Dudok van Heel naar de proefvelden der firma Kuhn Co. te Lienden en Buurmalsen. Het gezel schap zal dzer dagen naar Friesland en Groningen vertrekkfn EEN OUD BeTaSTINGGESCHIL. Het St. Elizabethsgasthuis te Deven ter moet bedrijfsbelasting betalen. De raad van Beroep voor de Directe Be- fastingen te Zwolle heeft uitspraak gedaan in een oude belasting-kwestie, waarbij het St. Elizabethsgasthuis (krankzinnigenge- sticht) te Deventer den aanslag in de bedrijfs belasting betwistte. Op 17 Februari 1925 kwam het beroep- schrift van het bestuur dier stichting in tegen de beschikking van den chef der afd. Finan- den ter gemeentesecretarie van Deventer, waarbij de aanslag van genoemde stichting in de zakelijke bedrijfsbelasting over 1924 werd gehandhaald DE KONINKLIJKE FAMILIE IN DE HOOFDSTAD. De aankcmst van koningin en prinses. Zaterdagmorgen kwart voor twaalf was de Dam voor de ontvangst van de koningin gereed. De wacht van matrozen van de „Her- tog Hendrik" was in het geweer gekomen, de heer Vincent speelde op het carillon va- derlandsche liederen. A1 zou het officieele feest pas beginnen met den intocht van de koningin-moeder, toch was de belangstelling op de Dam al zeer groot. Tot op het dak van de Nieuwe Kerk zaten de menschen. Even over twaalf groeide de spanning; weldra reed de koninklijke auto, die over de Hartveldsche brug Amsterdam was binnen- gekomen, de Paleisstraat door naar het pa- leis. Commando's klonken, de wacht presen- teerde het geweer, de marinekapel speelde sa- men met het carillon het Wilhelmus. In de auto zaten de koningin en de prinses (prins Hendrik was reeds met den trein van 9 u. 41 in de stad gekomen en per auto naar het paleis gereden) en gevolg was er niet. Hartelijk gejuich klonk; van de koepel woei de koninklijke standaard uit. De koningin en de prinses gingen het pa leis binnen. En dadelijk daarna begon de politie de Dam af te zetten. De feestelijke intocht onder een slag- regen. Zoo zonnig en stralend de dag waarop Amsterdam plechtig en feestelijk koningin Emma bij het gouden jubileum van haar Ne- derlanderschap zoude inhalen, heeft ingezet, zoo grauw en nat is het vervolg geworden. Tegen een uur, kort na de aankomst van de koningin en de prinses begon de lucht te be- trekken; het gebeurde niet plotseling, maar zoo geleidelijk, dat het nauwelijks opviel. Haast onmerkbaar werd de lucht dikker en grauwer, en te halftwee vielen de eerste druppels. Van druppels werd het motregen, van een motregen een „malsche bui", die wel dra een gestadig doorstroomende slagregen werd. Steeds dikker werd de lucht, en harder de plasregen. Het was dus een heel weldadige, door de natuur begeerig gedronken zomerregen die echter, wat feestvierend Amsterdam be- treft, nu hij toch zoo lang op zich heeft laten wachten, gerust nog enkele dagen had kun- nen wegblijven. En toch heeft deze teleurstelling aan de prettige feeststemming toch eigenlijk maar weinig afbreuk gedaan, en zeker niet de aller- minste verkoeling gebracht in de hartelijke uLLigen van warme genegenheid, waarmede Amsterdam's burgerij druipend in den mee- doogenloozen slagregen de koningin-moeder verwelkomd heeft bij haar feestelijken in tocht in de hoofdstad. Trouwens, al hingen de versieringen en de vlaggen kleurloos en verregend onder de egaal-grijze lucht, en al vormde de op het Damrak en den Dam saam- gestroomde menschenzee een grooten gol- venden vloer van glimmende en druipende parapluies, het schouwspel van den vorste- iijken stoet met groot-caemonieel bleef van een zoo indrukwekkende praai, dat het jam- merlijk slechte weer hieraan toch maar wei nig heeft kunnen bederven, zoomin als aan de opgewektheid waarmede de duizend.n en nog eens duizenden de moeder van onze ko ningin op haar feestdag in de hoofdstad des lands van hun sterke aanhankelijkheid heb ben blijk gegeven. Te twee ruv zijn koningin Wilhelmina en prins Hendrik van het Paleis uitgered.n naar het Centraal Station, om daar koningin Em ma bij haar aankomst te ontvangen. Te half drie rolde de trein het station bin nen tot voor de Koninklijke wachtkamer. Toen de grijze vorstin was uitgestapt, ver- welkcmde de koningin haar het eerst met een hartelijke omhelzing. Daarna drukte zij prins Hendrik de hand en omarmden en kus- ten zij en haar kleindochter elkander; en dan trad zij achiereenvolgens op al de aanwezige autoriteiten toe en beantwoordde hun begroe- tingen met groote innemendheid. Intusschen hoorde men van het IJ de sa- luutschoten donderen van het geschut onzer oorlogsbodems, die ter eere van de koningin- moeder in de haven liggen, en speelde de mu- ziek van de Amsterdamsche politie het „Wil- helmus". In de wachtkamer van het station werden door jongedames aan de beide vorstinnen en de prinses bloemen aangeboden. Toen koningin Emma langs de trappen die van de koninklijke wachtkamer naar de straat afdalend, zich naar buiten begaf, stonden daarlaogs van weerskanten acht weesmeis- huzaren, onder commando van ritmeester Westerouwen van Meeteren. Dan kwam de gala-koets waarin de Koninklijke familie had plaats genomen, weder gevolgd door het tweede gedeelte van het huzaren-escorte daarachter reden elk met twee paarden be spannen koetsen van de hofhouding. Op het Stationsplein stonden de Amster damsche studenten-organisaties en disputen met hun banieren opgesteld, en verder, even- als aan weerskanten langs vrijwel het ge- heele Damrak, talrijke organisaties, die bij het stapvoets voorbijrijden van de koningin- moeder en het koninklijk gezin een vaandei- groet brachten, om zich daarna bij den stoet aan te sluiten. Langs den geheelen weg naar het paleis was het ondanks den stroomenden regen een ware zegetocht voor de grijze vorstin. Uit bundig juichte de bevolking van de hoofd stad, die in dichte hagen aan weerskanten van het Damrak stond en zich verdrong voor alle vensters en op de daken, haar toe, en de prettige, innemende lach, waarmede zij die hartelijke begroetingen beantwoordde, gaf duidelijk blijk van de levendige vreugde, welke haar ermede bereid was. Op den Dam. Ja, het regende op den Dam ook, toen om twee uur de zangers van de Kon. Mannen zangvereeniging Apollo uit Amsterdam en van de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap uit Haarlem aanmarcheerden uit de Paleis straat, achter hunne zware vaandels, die stijf van goucl stonden en behangen waren met medailles en zilveren lauwerkransen, blij ken van talrijke overwinningen in vreedza men kunststrijd. Gelaten stond er Roeske, de leider, bij zij bok, zijn hoogen dirigeerstoel, in't neerplassende heraelwater. Maar er zijn niet voor niets twee kleedingmagazijnen aan den Dam gevestigd! 't Scherpziend oog van Kattenburg had al ras gezien, wat er hier gebeurde, en in no-time had deze den kunste naar van een waterdichte jas voorzien! Hul- de! 't Regende dus, en om elkaar wat op te beuren, herinnerden wij er elkander aan, zegt de N.R.Crt., dat het in 1909, toen de koningin na haar huwelijk, haar intocht deed in Am sterdam, ook zulk afschuwelijk weer was. Met donderend gejuich ontving de Dam koningin Emma, die met haar stralend, oud gelaat dankbaar teruggroete. En voor het uitstappcn aan het Paleis bleef zij nog even in de roomgele, goudversierde caleche staan, ontroerd, en knikte en wuifde naar de duizen den. Nadat de huzaren van het begeleidende escorte vertrokken waren, kwamen de zan gers naar voren, en daarachter schaarden zich de leden van de vereenigingen van aller- lei aard. Daar gingen de balcondeuren open en trad de koninklijke familie naar buiten. In het midden de oude koningin; aan haar rech- terhand koningin Wilhelmina; naast deze prinses Juliana, en aan de linkerzijde van ko ningin Emma prins Hendrik. Nog altijd viel de regen bij stroomen neer, en de koningin- moeder was wel verplicht de parapluie op te zetten. Behulpzaam nam haar dochter het regenscherm van haar over, en hield het bo- ven haar hoofd Prachtig heeft daarna de mannenzang ge- klonken, sterk en krachtig! Na het eerste en het tweede couplet van het Wilhelmus, volgde het koraalDankt alien God den Heer, harte lijk geapplaudiseerd door de koninklijke fa milie. Ook na de overige nummers van het proprammaWilt heden nu treden uit de Ge- denck-clanck van Valerius, het Vlaggelied van Heye-Verhulst, en Ons Holland" ge toonzet door Bernard Zweers op woorden van mr. H. Cosman, gaven de vorstelijke per- sonen telkens weer het sein tot de toejuichin- gen. Maar misschien het ontroerendste was daarna, dat spontaan, vanuit de luisterenden werd aangeheven, eerst een „Dat 's Heeren zegen op u daal", ingezet door een groepje toeschouwers bij de Nieuwe Kerk, en overge- nomen door de christelijke studenten, en daarna de studenten-zelven het lo Vivat! Tijdens den zang was de voorzitter van de commissie uit de burgerij, mr. G. Vissering, achter de koningin-moeder verschenen. Her haaldelijk zag men haar met hem praten, en na afloop van den zang wipte de particuliere secretaris van de koningin, baron van Geen, naar buiten, om eerst de leden van de com missie voor den intocht, ten Paleize te noo- digen en daarna ook den dirigent, den heer Roeske. Inmiddels trokken de vereenigingen met hunne vaandels, die telkens eerbkdig neig- den, langs de koninklijke familie, om langs de Paleisstraat af te marcheeren. Koninklijk Kerkbezoek. Het Koninklijk gezin heeft Zondagmor gen in de Westerkerk den dienst bijgewoond onder gehoor van Ds. P. J. de Jong, die een predicatie hield naar aanleiding van Hande- lingen 12—6a en 10b. De dienst had een ge- woon verloop. Om 2 uur reed de Koninklijke familie uit om koningin Emma af te halen van het Cen traal Station. De rijtoer van Zondagmiddag. Gistermiddag zijn de koningin-moeder, de koningin, prinses Juliana en prins Hendrik met groot gevolg uitgereden voor het maken van een grooten rijtoer, waarbij van open rijtuigen werd gebruik gemaakt. Te twee uur precies had het vertrek plaats en de zou, wel der!" klonk allerwegen. Bijzonder druk was het in het Vondelpark, voorts hadden hon- derden en nog eens honderden bij het Rijks- museum aan den kant der Hobbemastraat 'n goed plaatsje gezocht. Een enthousiast ge juich steeg op toen het Koninklijk rijtuig voor den ingang der tentoonstelling „Hellas en Rome" stilhield. Toen de vorstelijke personen hun handtee- kening in het register hadden geschreven, werd de rijtoer voortgezet. Langs verschil lende straten werd de Weesperstraat bereikt, waar de geheele Joodsche bevolking op de been was. In deze straat en op het J. D. Meijerplein zag men, zoover het oog reikte, een deinende menschenzee. Tegenover de Ned. Isr. Svnagoge hield het Koninklijk rij tuig stil. Bij de Synagoge was opgesteld het koor van de „Joodsche Stem" onder leiding van Jacob Hamel, welk koor was aange- vuld met kinderen van alle Joodsche scholen en weeshuizen te Amsterdam. Forsch en zui ver klonk het geluid der honderden stem- men, die het lied „Van 'n gouden Koningin- ne!" ten gehoore brachten, waarvan de woorden en muziek resp. geschreven zijn door den rabbijn dr. M. de Hond en Jacob Hamel. Na dit lied, dat op de vorstelijke per sonen een diepen indruk maakte, werd de eerste strofe van het .Wilhelmus" gezongen. Plechtige gedachtenisviering in de Nieuwe Kerk. In de Nieuwe Kerk had gistermorgen de plechtige gedachtenisviering plaats van het feit, dat koningin Emma voor een halve eeuw in ons vaderland kwam. Voor deze gelegen- heid waren uit het groote kerkgebouw de banken verwijderd en was voor het koorhek een podium opgericht, bestemd voor de ko ninklijke familie en het hof. Achter het koor hek hing een donkerblauw velours kleed, waardoor het daarachter gelegen gedeelte van het gebouw werd afgesloten. De voorzij- de van dit podium was afgezet met rose hor- tensia's. Ook voor het orgel was een tribune opgericht voor de 56 musici van het Con- certgebouw-orkest en de 150 zangers en zan- geressen van Toonkunst. Ook hier bloemen en planten, zoo ook om de pilaren. Het kerk gebouw maakte een feestelijken indruk. In de ruimte, die verkregen was door het wegne- men van de banken, waren ruim 1800 stoelen gezet. Tegen elf uur was reeds een groot deel de zer plaatsen door de genoodigden bezet. Het waren zij, die bijgedragen hebben aan het „huldebliik" dat in den namiddag aan ko ningin Emma zou worden aangeboden Langzamerhand werden ook de zetels be stemd voor de officieele personen ingeno- men. Hiervoer waren genoodigd de ministers van staat, leden van Gedeputeerde Staten van Noordholland, de burgemeesters van de groote steden, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, de te Amsterdam wonende leden van Eerste en Tweede Kamer, de leden van het corps con- sulair, de leden van den algemeenen kerke raad en van de kerkelijke commissies. Om elf uur ruischten de eerste orgelklanken door het gebouw. Het was de bekende organist A. Rijp, die het voor deze gelegenheid aange- brachte orgel uit Amersfoort bespeelde. Om half twaaalf werd het plotseling stil in het gebouw. Aan den ingang van het gebouw werden zij welkom geheeten door de commis sie voor de gedachtenisviering. Hier werden ook bloemen aangeboden aan de koningin- moeder, de koningin en de prinses. Onderwij! de koninklijke familie naar hare plaatsen wandelde, de koningin moeder ditmaal als eerste praeludeerde 't orgel het Wilhelmus en was ieder opgestaan. Zoodra de vorstelij ke personen hun zetels hadden bereikt, zet ten orkest en zangers onder leiding van dr. Willem Mengelberg in met het Wilhelmus uit den Nederlandschen „Gedenck Clanck" van Valerius bewerkt door Willem Mengel berg. Twee coupletten werden gezongen. Toen de laatste woorden van het laatste cou plet waren verklonken, had ds. van Hoogen- huijse den kansel beklommen. Na gebed van den predikant en zang door het koor, hetrad de burgemeester van Am sterdam, de heer W. de Vlugt, het spreekge- stoelte, dat opgericht was links van de ko- ninkliike familie, tot het uitspreken van de gedachtenisrede, als tolk van de burgerij van de hoofdstad. In deze rede zei de heer de Vlugt, dat Amsterdam het als een heerlijk voorrecht beschouwt in dezen tijd van her- denking te hudigen en van haar dankbare toegenegenheid te doen blijken. Na er aan herinnerd te hebben, dat het een halve eeuw geleden is, dat koningin Emma Arolsen ver- liet om haar nieuwe vaderland te betreden zei spr. dat wel van zeer verscheiden aard de gevoelens moeten zijn gcweest, die haar toen hebben bezield Spr. herinnerde dan aan een plechtige stond in hetzelfde Kerkgebouw in 1879, die veel overeenkomst had met deze maar ook groote verschillen. De taak, welke het God behaagd heeft op Uw schouders te leggen, zoo vervolgde spr. was zeer zwaar. Spr. schetste dan de vier functies, die Hare Ma jesteit bij het Nederlandsche volk onvergete lijk hebben gemaakt. Spr. stelde daarna in het licht, wat Hare Majesteit voor het zwakke en leidende deel der bevolking heeft gedaan. Het geeft recht op bijzondere erkenning en diepe dankbaar heid. Spr. eindigde zijn rede aldus: Ik veroorloofde mij den gang van Uwer Maiesteits leven te yergeliiken met den schoo- nen boog van den dag. In den blanken mor- gen kwam Uwe Majesteit in Nederland; jong, open voor de rijke mogelijkheden, welke de toekomst voor U bevatte. De middag, de sterke, dadenrijke middag, stelde U voor een zware taak groote vreugde en voldoe- ning, maar ook donker leed zijn Uw deel ge- weest. Stil-aan is het rijpe middagtij overgegle- den in den gulden avond. Met het zinken van de zon en het lengen van de schaduwen is ook het licht veranderd, getemperd; de kleuren zijn dieper geworden en schooner. De inspannende arbeid is gedaan: het is de tijd van stilte en bezinning. Het is de tijd van het kalme inzicht. Het is de tijd, die ons nader brengt tot God. Nog heeft't licht 'n gouden gloed en langen tijd kan het duren, eer deze diepe glans gaat wijken voor de zilveren schemering, eer Gods sterren opengaan in het diepe gronde- looze firmament. Moge de heldere avondzon nog lang Uwe Majesteit overschijnen met haar heldere licht. En wanneer in deze levensavondstemming, in deze plechtige ure van overdenking, Uwe majesteit zich de ernstige vraag stelt: „Ben ik niet te kort ge- schoten; kan ik tevreden zijn over mijn dag?" Majesteit, moge dan het antwoord uit andere monden klinken! Dat dan Uw volk het geve in woorden van diep gevoelden dank, dat dan Uw volk hier en overzee het U zegge in daden. En moge Uwe Majesteit dit antwoord heden lezen in de hulde, welke in deze ge- wijde stonde op deze plaats zoo rijk aan his toric, Neerlands Hoofdstad U brengt; Uwe Majesteit moge het lezen in de feesttooi der straten, in de blijde stemming, die jong en oud vervult, in de toejuichingen welke U ten deel vallenin het duizendvoudig aangeheven. tel kens weer opnieuw ontroerende Wilhelmus; Uwe Majesteit moge het lezen in de oogen van Uw volk. dat U liefheeft. Na deze indrukwekkende woorden hief Willem Mengelberg weer den dirigeerstok op en klonk door het ruime kerkgebouw de so praanstem van mevrouw Jo van IJzer Vin cent, die de aria uit Handel's Samson zong, begeleid door het orkest Het was daarna wederom ds van Hoogenhuyze, die een dank- gebed uitsprak Men naderde nu het einde van dezen plechtigen stond, die ieder, welke hem meemaakte. lang in het geheugen zal blijven Nog eenmaal was het woord aan orkest en zanger om het „Halleluja" van Handel te vertolken. Onmiddellijk daarop zette het orkest in het Wilhelmus en zongen alien het ,.Mijn schilt en de betrouwen, Syt gij O God mijn Heer" Onder de tonen van het orgel verliet daarop de Koninklijke Fa milie het kerkgebouw. Deze pleditige Gedachtenisviering werd uitgezonden door Philips' Radio naar vele plaatsen in de stad, waar bijna overal een tairijk publiek aanwezig was. Echter ook in het verre Indie Heeft men dezen kerkdienst kunnen volgen, daar hij oc4c daarheen werd uitgezonden Onder oorverdoovend gejuich der menigte zette de stoet zich na dp hulde weer in be- weging en werd naar de de Ruyterkade gee reden. Voor de brandweerkazerne stonden, terwijl de alarmklok luidde, de brandwachts als tramme militairen. even later brachten de Jantjes van de torpedojagers Z 5 en Z 6 het eere-saluut aan het Vorstelijk gezin Het zelfde herhaalde zich kort daarna, ditmaal was het soluut afkomstig van de bemannin- gen van Hr. Ms. .Hertog Hendrik" en van een tweetai onderzeebooten, welke tezamen op het buiten-IJ lagen gemeerd De stoet bevond zich op dat oogenblik op de terreinen van de HollandAmerika Lijn. Via het Westelijk viaduct bereikten de rijtui gen tenslotte het dichthevolkte Damrak en het was half vijf. toen het koninklijk rijtuig voor den ingang van het paleis stilhield. Voor het Koninklijk Gezin zich trugtrok, had het van de duizendkoppige menigte, welke het ge heele Damplein vuide. een ovatie in ontvangst te nemen. Het vertrek naar Duitschland. De kon familie zal in plaats van Vrijdag vroeg Donderdag in den laten namiddag uit Amsterdam vertrekken, in verband met de onmiddellijk op het verblijf te Amsterdam volgende reis naar Arolsen, welke in de b)" den is vermeld. DE MAASBRUG TE MAASTRICHT. De herstelwerkzaamheden stopgezeW Een V.D.-bericht meldt: De pijlers van de Maasbrug te Maastricht die in eigen beheer door den Rijkswaterstaat hersteld zou worden, zijn gebleken zoodanig onderspoeld te zijn, dat de herstellingen, waarmede reeds cen aanvang was gemaakt, plotseling zijn stopgezet. Het plan tot herstel zal nu geheel moeten worden gewijzigd. Ge- constateerd is, dat er onder de fundamenten der brug zeer bedenkeiijke uitspoelingen zijn welke een diepte zouden hebben van meer dan twaalf meter. In verband met het bericht omtrent de Maasbrug te Maastricht vernemen wij van officifiele zijde, dat de herstelling van een tweetal peilers van die brug, waarvan met de voorbereidende werkzaamheden reeds was aangevangen, alsmede de herstelling van de overige peilers zal worden uitgesteld tot na de voltooii'ng van de nieuwe brug. Uit onmiddellijk na de opstuwing van de Maas bij de peilers verrichte peilingen is ge bleken, dat de algemeene toestand tot geen verontrusting aanleiding geeft, doch dat er eenig, zij het ook gering, risico aan verbon- den zou zijn, door met de herstellingen voort te gaan, indien bij mogelijke buitengewoon hooge zomerstanden een gedeelte van het doorstroomprofiel van de brug zou zijn af gesloten. KORTE BER1CHTEN. De Vereeniging van Statenleden aange« sloten bij de liberale staatspartij De Vrij- heidsbond heeft Vrijdag te Rotterdam een vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. H. Th. O. Kettlitz, uit Utrecht. Vier passagierende matrozen zijn te Amsterdam met een auto op het trottoir op den Dam gereden. De wagen sloeg om, de Jantjes vielen op straat. Slechts een hunner werd gewond, gelukkig licht. De auto was to taal vernield. Te Amsterdam is binnengekomen het Noorsche stoomschip „Ronald" (10.000 tons laadvermogen), met een voile lading wai- vischtraan van Zuid-Georgia.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7