MIlMStiS EllNlt., De kroonjuweelen. FEU1LLET0N. Winsdag it Juni. Radio-hoekje PivnvmcSaal nieuws fco. 135 1929 HtRtierd een en dertigste Jaargang. Woensdag 12 Juni. mversum, 1071 M. 10.—10.15 Morgen- wijding. 11.30 Aubade van het Kon. Paleis te Amsterdam, ter eere van H.M. de Konin- gin-Moeder'. 14000 zangeressen en eenige harmonie-orkesten. Daarna concert door het A. V. R. O.-Kwintet. 1.453.Kinder- matinee. „Wonderlijke Avonturen van Mijn- heer Prikkebeen", blijspel in 3 bednjven. 3— 4.— Maak het zelf! Cursus. 4.-5.— Lezing door Dr. Lubsen Nzn., over: Psycho-techn. onderzoek naar de arbeidsgeschiktheid. 5.30 6.— Gramofoonplatenconcert. 6.-7.— Concert door het omroeporkest. 7.—7.15 Ver- kiezingspraatje S. D. A. P. 7.15 7.30 Ver- kiezingspraatje. 7.30 Vervolg concert. S. 8 30 Solistenconcert. T. v. d. Sluys, sopraan. iB. Renden, piano. 8.5011-„Freuleken comedie in 3 bedrijven van H. Roelvink, met inedewerking van Louis Saalborn, H. Roel- vink Julia de Gruyter e.a. In de pauze pers- berichten. Daarna tot 12.— Gramofoonmu ziek. Huizen, 336-3 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11.-11.30 Korte iZiekendienst. 12.30—2— Solistenconcert. 2 _3 Gramofoonplatenconcert. 3.-5.— Solistenconcert. 5.-6.— Kinderuurtje. 6.— 7Gramofoonplatenconcert. 7.—7.30 Cau- serie: Het gebruik van electriciteit in onze woningen. 7.30—8.— Causerie door mr. A. v. d. Deure. Voorzitter der N. C. R. V. 8.— q.Concert. Jongens- en meisjeskoor. Luit- ensemble met medewerking van solisten. 9.— 10.— Carillonbespeling v. d. Waagtoren te Alkmaar. Daarna persberichten. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Voor de 'vrouw. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladenconcert. 12.50 Gramofoonmu ziek l 20—2.20 Orkestconcert. 2.50 Natuur- oraatje. 3.15 Muziek. 3.20 Engelsche ge- dichten. 3.50 Lezing. 4.05 Licht klassiek con cert. 5.35 Kinderpraatje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten 6.50 Tuinpraatje. 7. 'Muziek. 7.05 Pianosonaten van Beethoven. 7 20 Causerie. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 Causerie. 8.20 „Mina von Barnhelm comedie van Lessing. Orkest en solisten. 9.55 Orkestconcert. 10.20 Nieuwsberichten. 10.40 Cyril Scott's muziek. 11.05—12.20 Dansmu- ziek. Parijs „Radio-Paris", 1744 M. 12.50 2.10 Gramofoonplatenconcert. 4.05—5.05 Orkestconcert. 6.55—7.20 Gramofoonmuziek. 8.55—11.10 „Faust", opera van Gounod. Orkest, koor. Mme. Marilliet. Langenberg, 462 M. 10.35 Gramofoonmu ziek: 12.15 Orkestconcert voor scholen. 12.55 Gramofoonmuziek. 1.25—2.50 Orkestconcert. g 35—9.20 Italiaansche liederen door Caruso (Gramofoonplaten). 9.20 Concert. Dortmun- der Strijkkwartet, blaaskwintet. Leden van het Theater Stadt Munster. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen, 1649 M. 12.20—5.20 Lezingen en lessen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.20—8.05 Lezingen. 8.21 Dansmuziek op 2 vleuge'ls. 8.50 Volksliedjes. R. Walter, sopraan. B. Seidler—Winkler, viool. 9.20 Rococo-concert. Kamer-orkest v. d. Staatskapel. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.35 Werken van J. Spyri. Zang met pianobegeleiding. 5.20 Mo- derne filmmuziek. 6.20 Orkestconcert. 8.30 Causerie over den dichter Dreiser. 10.20 Ac- tueele causerie. 10.50—12.15 Dansmuziek. Brussel, 512 M. 5.20 Trio-concert. Mr. Wiikin, zang. 6.5C Gramofoonmuziek. 8.35 Fragmenten uit „Laitiere Brabanpnne", operacomique in 3 acten van Kips. 10.35 Sluiten. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van de N.V. Maatschappij tot Detailverkoop van petroleum „de Automaat" te's-Gravenhage, om vergunning tot het uitbreiden van de on- dergrondsche benzine-bewaarplaats met af- tapinrichting, door bijplaatsing van een twee- den ketel, voor en ten behoeve van het perceel Paardenmarkt nr. 6. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge- meente, mondeling op Dinsdag 25 Juni e k 's voormiddags te elf uur en schriftelijk voor of op dien tijd. Gedurende drie dagen voor gemelden dag kunnen de verzorker en hij die bezwaren heeft isgebracht op de Secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 11 Juni 1929. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar WENDELAAR, Burgemeester A. KOELMA, Secretaris. WINKEL. Raadsvergadering. De Raad dezer gemeente vergaderde op Zaterdag 8 Juni 1929. Tegenwoordig -waren alle leden. De voorzitter opende de vergadering. Het Centraal Neutraal Ziekenhuis te Alk maar is op 30 Mei j.l. officieel geopend en daarbij was deze gemeente vertegenwoordigd door den heer Spaans en den secretaris. Waar de ingebruikneming spoedig is te verwachten, zal op de begrooting voor 1930 voor het eerst een bijdrage in het tekort op de exploitatie worden uitgetrokken. De heer Spaans meende zich, gezien de in de couranten verschenen uitgebreide versla- gen, ontslagen te mogen achten van het uit- brengen van een rapport, doch beveelde deze grootsche inrichting in ieders belangstellin?; aan. Voor deze vergadering is nog een circulaire Ingekomen van 't gemeentebestuur van Alk maar ten opzichte van het beheer van het zie kenhuis. In afwijking van de plannen van 1925 zal dit worden opgedragen aan een College van Regenten, bestatmde uit 7—12 leden, bedroeg het getal 9 of meer, dan daar- aan toe te voegen 2 vertegenwoordigers der fcwitengemeenten en bij minder dan 9 leden 1 vertegenwoordiger. Deze regeling moet nog de goedkeuring van Ged. Staten hebben en na het verkrijgen daarvan zal de benoeming kunnen plaats hebben. Voor kennisgeving aangenomen. Door het Hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is aan den heer G. de Geus te Lutjewinkel onder bepaalde voor- waarden een voorloopige vergunning ver leend voor het exploiteeren van een radio distributiecentrale. De verhuring van het grasgewas langs de wegen en kaden der gemeente heeft plaats gehad voor vier achtereenvolgende jaren. De opbrengst bedroeg thans 489.50 tegen [f 631.50 per jaar over het vorige tijdvak. Een peroeel (Winkel—Lutjewinkel) is on- yerhuurd gebleven. Gedurende de werkloosheidsperiode in den afgeloopen winter is het noodig gebleken werk te verschaffen gedurende het tijdvak van 2j Februari tot 23 Ma art 1929. De kosten hebben bedragen 627.66, het aantal personen waaraan het werk is ver- schaft heeft 17 bedragen. Aan de IJsclub Winkel werd voor de te- werkstelling van werkloozen een bijdrage verleend van 87.50. Op 20 April 1929 is L. van der Klooster opgenomen in het provinciaal ziekenhuis te Medemblik. Omtrent de vraag wie de verple- gingskosten zal betalen, wordt nog gecorres pondeerd. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aar.genomen. Ingekomen zijn ook verschillende verslagen over 1928. Aan het verslag der gascommissie werd ontleend, dat met de Centr. Amoniakfabriek te Weesp een overeenkomst is getroffen. D? hoofdleiding in de Weere is verzwaard. 1928 sloot met een batig saldo van 6830.93i/o, welk bedrag aan de reserve werd toegevoegd. Verschillende vernieuwingswerken zullen plaats moeten hebben, welke een uitgaaf zul len zullen vorderen van pl.m. 7000 Door Oude Niedorp is niet het gecontracteerde mi nimum van 25000 M3. afgenomen, doch ver- haal zal niet worden toegepast. Door verbree- ding van wegen in Oude Niedorp is overleg- ging van buizen noodig geweest. Een voorstel tot herziening der gasprijzen is te verwachten. Centraal Neutraal Ziekenhuis. Door de afd. Alkmaar der Nederlandsche Vereeniging van Staatsburgeressen is ver zocht te bevorderen, dat in het college van regenten van het neutraal ziekenhuis te Alk maar ook vrouwen worden benoemd. Het kwam B. en W. niet wenschelijk voor deze plaatsen te benutten voor een vrouwe- lijke vertegenwoordiging. Zij hadden het adres beter op zijn plaats gevonden aan den raad van Alkmaar. De Raad deelde deze zienswijze. Verzoek subsidie „Internos Door de tooneelvereeniging Internes" te Lutjewinkel werd voor hersiel harer finan cien een subsidie gevraagd van 7'5 over 1929. B en W. stelden voor op dit verzoek afwij zend te beschikken. Weliswaar wordt aan an- (The crinkled Crown.) Oeautoriseerde verta'ing uit het Engelsch van William le Queux, door Mej. E. H. 121 Dadelijk na het vertrek van den Nederlan- der ging de kapitein naar Pennington, om hem bekend te maken met de vreemde gebeur- tenissen van dien ochtend. Pennington deelde zijn ingenomenheid en zijn verbazing mee over dien plotselingen ommekeer. „Als ik in zijn plaats was, zou ik zeker niet zoo vertrouwelijk zijn geweest. Toch geloof Ik wel, dat hij wist wat hij deed. Hij schijnt slechts een vriend op de wereld te hebben, den Franschman Lenoir, en misschien dat hij hem nu niet zoo grif een groote som gelds zou toevertrouwen. In ieder geval is het een compliment voor ons! Ze mogen ons dan ha- ten, maar, onder bepaalde omstandigheden, zoiiden ze eerder ons vertrouwen, dan men- schen van hun eigen soort. Nu, ik zal zeker vanavond met je meegaan naar „De Mot- len", om het eind van het avontuur bij te wonen. Ik zal nu ook mrs. Kearns opbellen en haar mededeelen, dat alles in orde is en dat ik morgen terugkom. Van der Wyck heeft ons zeker een goeden dienst bewezen en ik hoop van harte, dat de arme kerel er heel- huids afkomt. Gelukkig, dat je vanochtend de dere plaatselijke vereenigingen subsidie ver leend, doch deze vereenigingen hebben zonder uitzondering een vrij kostbare leiding noodig, terwijl dit bij een tooneelvereeniging niet het geval is. De heer de Veer achtte 75 te veel, toch zou spreker iets willen doen voor het behoud der vereeniging, b.v. 25. De heer Brugman en Dekker gevoelden mcer voor het voorstel van B. en W. De heer Kamp informeerde naar de contri- butie. De voorzitter kon dit niet meedeelen, doch gevoelde meer voor afwijzende beschikking, dan kan de vereeniging desnoods voor de nieuwe begrooting terugkomen en dan cijfers geven. Overeenkomstig het voorstel van B. en W werd besloten. Verkoop bouwterrein J.W.'A. Zon. Door J. W. A. Zon is verzocht een gedeelte van den tuin der vroegere noodwoningen te mogen koopen, teneinde daarop een huis te bouwen. B. en W. stelden voor van bedoelden tuin vanaf de trambaan een hoek te verkoopen van pl.m. 450 M2. voor 'n prijs van f 345, terwijl kosten van afscheiding en overdracht zullen komen voor rekening van den kooper. De voorzitter deelde mede, dat met den tegenwoordigen huurder een accoord werd ge troffen De heer Kamp vroeg wie die vergoeding betalen zal, de koopprijs is zeer billijk De voorzitter zeide de gemeente; bij B. en W. zit de idee voor het bouwen aan te moe- digen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Verzoek ontslag mejuffr. P. Witlam Door mejuffr. P. Witlam is met ingang van 1 November 1929 ontslag gevraagd als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school voor lager en uitgebreid lager on- derwijs te Winkel. wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. B. en W. stelden voor het gevraagde ont slag eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten Aldus besloten. B. en W stelden tevens voor niet meer op cif-zelfde wijze in dit onderwijs te voorzien, doch dit onder te brengen in de school voor lager onderwijs, waarvoor een nadere rege ling zal worden ontworpen. De voozitter deelde mede, dat dit voorstel verband houdt met een conferentie, welke deze week heeft plaats gehad met den heer inspec- teur van het Lager Onderwijs. Het leerlingen aantal bedraagt thans 124 en't is te verwach ten, dat dit getal zich zal handhaven en dan bestaat 1 Jan. 1930 aansnraak op een 4e leer kracht. Er is dan behoefte aan een lokaa! en dit is het meest geschikt aan te bouwen aan den linkervleugel met wegbreking van de rijwielbergplaats aan het gymnastieklokaal. Voorts zal het gymnastieklokaal in orde ge- bracht dien ente worden en dan geeft de in- specteur in overweging het aangekochte ter- rein gereed te maken voor kleine speeloefenin- gen. Deze mededeeling werd gedaan teneinde te weten in hoeverre B. en W. kunnen gaan met het ontwerpen van plannen. De heer Brugman ziet het als een noodza. kelijk ietsi De heer Krilks meende, dat het plan nog niet rijp is om besproken te worden. De heer Spaans beschouwde deze mededee ling noodig om te weten hoever B. en W gaan kunnen. De voorzitter deelde mede. dat het hoofd der school zijn leerplan zoodanig zal wijzi- gen, dat met 1 November het handwerkonder- wijs aan de school komt. De heeren Kamp en Honingh vroegen of dit kon. De voorzitter antwoorded bevestigend, in de uren dat de jongste leerlingen weg zijn De heer Dekker zeide met voldoening te hooren van een 4de leerkracht, anders zou het bij hem bezwaar ontmoet hebben. vreezen- de dat het ten koste zou gaan van het ande, onderwijs. De voorzitter lichtte toe, dat dit niet het geval was, doch over de verdeeling van leer- sof is nu reeds moeilijk te spreken De heer Brugman zeide het zeer op prijs te stellen, dat er nu reeds over gesproken wordt, dan kan ieder er zijn aandacht aan schenken B. en W. werden gemachtigd plannen t ontwerpen. Eenige ontheffingen van schoolgeld werden verleend. Door den gemeente-ontvanger is opgave ge daan van restanten van den loopenden dienst en vorige dienstjaren, waarvan de invorde- ring niet mogelijk is gebleken. B. en W. stelden voor deze bedragen onin baar te verklaren. Aldus besloten papieren hebt gekregen: hij kon later op den dag wel eens een kopje kleiner gemaakt wor den. Als ze overtuigd zijn, dat hij ze verra- den heeft, of althans op het punt is ze te verraden, dan zullen ze niet lang de handen van hem afhouden!" Dien avond dineerden de jongelui in Cafe Royal. En na het diner begaven ze zich naar „De Motten". Het zag er daar heel gewoon uit: alleen was het er misschien een beetje voller dan bij hun vorige bezoeken. Mrs. Jackson was er en Van der Wyck zat op zijn gewone plaats in het orkest. Een vroolijk la- chende en pratende menigte: alleen bedacht op het genoegen van het oogenblik, terwijl voor dien man met het harde, ruwe uiterlijk, die werktuiglijk met de andere musici in de maat bleef, de atmosfeer slechts met droef- heid beladen moest zijnieder oogenblik hem meer in spanning deed zitten, de spanning van niet te weten, wat de avond brengen kon, onzeker als hij was of hij tot vrijheid zou geraken. De jongelui, die ook onder den indruk wa ren van het tegenstrijdige van de omgeving met de donkere geaachten, die in Van der Wycks brein moesten rondwaren, voelden zich zenuwachtig en weinig op hun gemak. Eraterbee gaf uiting aan die gevoelens, door tot zijn kameraad te fluisteren: „Het spij-t mij haast, dat wij hier gekomen zijn; he! moet een ziekelijk soort nieuwSgie- righeid zijn geweest, die mij hierheen gedre- ven heeft. Het verwondert mij, dat die arme kerel nog den moed bezit, om zoo voort te Suppletoire begrootingen. B. en W. stelden voor vast te stellen de 6e trommelen. Hij moet een gevoel hebben, of hij al op de pijnbank ligt. Het zal mij be- nieuwen, wat die Lenoir voor een man is. Heb je hem ooit gezien? Weet je iets van hem?" „Ik heb hem eens gezien, een heelen tijd geleden", antwoordde Pennington. „Op een vergadering, waar ik binnen gesmokkeld kwam als de belijder van sterk revolution- naire gevoelens. Het is een Franschman met een baard, van het ernstige, teruggetrokken type. Hij zal niet tot de meest geavanceerden worden gerekend. Op het oogenblik is hij niet in de zaal". „Waarschiinlijk verschuilt hij zich ergens anders in huis, om op een gunstig oogenblik deel te nemen aan den „staatsgreep". Ik hoop, dat wij niet lang meer hoeven te wach ten; ik voel mij al heel onrustig". Pennington gaf toe, dat dit ook met hem het geval was. Ineens maakte hij zijn vriend opmerkzaam op een slanken man, die dicht bij het orkest stond. ,,Zie je dien daar, met den langen neus en dar gezicht als een streep? Dat is Forbes, een zeer vooraanstaand lid van de broederschap Zoolang wij nu al hier zijn, is hij niet van houding veranderd. Ik geloof, dat hij er is, om Van der Wyck te bewaken. Ik durf wel zweren, dat hij niet voor zijn genoegen hier is. Hij kijkt, of hij iets heel ernstigs voor heeft". Easterbee maakte een gebaar van afkeer. „Hij heeft een hoogst ongunstig voorko- men: bij kijkt, of hij tot alles in staat is; voor suppletoire begrooting over 1928 en de le suppletoire begrooting voor 1929. Aldus besloten. B. en W. vroegen machtiging tot het doen van af- en overschrijving op de posten van ontvang en uitgaaf der begrooting 1928, waarop dit noodig zal blijken te zijn. Aldus besloten. Vaststelling kohier hondenbelasting. B. en W. stelden voor het kohier honden belasting 1929 vast te stellen tot een bedrag van 202. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Brugman vroeg, wanneer nu toch de straat te Lutjewinkel eens hersteld wordt Dit is spreker reeds herhaaldelijk beloofd en het gebeurt niet. De voorzitter zeide, dat de steenen reeds ten deele zijn aangevoerd en nu is het spoedig te verwachten. De heer Kamp klaagde over de woonwa- gens aan de Lutjewinkeler weg, die zich niet houden aan de standplaats en de ingangen naar de landerijen belemmeren. Spr. geloof- de, dat men er te gemakkelijk voor is. De voorzitter zeide, dat dit een last is, wel ke overal wordt ondervonden. Om het kwaad tegen te gaan, gaf spr. maar alleen op Dins dag vergunning om muziek te maken en werkte het publiek nu mede ock op andere da gen niets te geven, dan was er al wat gewon- nen. Het veelvuldig komen van woonwagens is de schuld van de ingezetenen zelf, doordat ze geven. De heer Kriek merkte op, dat de waterlei- dingkraan nog niet op de staanplaats is. De voorzitter zeide, dat daarvoor reeds op- dracht aan het P. W. N. is gegeven, doch ook dit is nog niet zoo gemakkelijk. Goedgevonden werd te beginnen met de staanplaats af te hekken. De heer Kamp vroeg naar de verlaging van de Meilerbrug. De voorzitter zeide, dat dit spoedig te ver wachten is, doch Ged Staten wenschen eerst de plannen te zien en daar is men nu aan toe. De heer Kamp wees op den weg in't Zand De voorzitter zegde voorziening toe. Daarna sluiting. NOORD-SCHARWOUDE. Het contours van den R.K. Bond van harmonie- en fanfarecorpsen. Zondag werd op het sportterrein achter de R.K. kerk, ten vervolge op verleden Zondag, het tweede gedeelte van het concours van den R. K. Bond van harmonie- en fanfarecorpsen gehouden. Gelukkig was het weer beter dan den vorigen Zondag. Na de officieele ontvangst, die ditmaal in „De Burg" werd gehouden, begon de marsch- wedstrijd. Evenals de vorige week veroorzaakte deze wedstrijd een groote volksverzameling, docli ook nu werd het verkeer door de politie op uit- r.emende wijze geregeld. De uitslag was als volgt: St. Teresia, Amsterdam, 88 p., 2e prijs; Euphonia, Overveen, 98 p.. le pr.; St. Caeci- lea, Zwaag, 102, le pr.; Genot door Kunst, Noordscharwoude, 113 p., le pr. met lof en Crescendo, Purmerend, 110 p., le pr. met lof. Na afloop dezer wedstrijden werd de geza- menlijke marsch gespeeld, welke gecompo neerd was door den heer H. A. Maas, direc- teur van Genot door Kunst. Onder zeer groote belangstelling ving te ongeveer twee uur de concert-wedstrijd aan. De corpsen, welke hieraan hebben deelgeno men, kunnen over het verloop zeer zeker tevre den zijn. Over het algemeen genomen is er heel goed gespeeld, vooral door de hoogere afdeelingen. De uitslag is als volgt: Crescendo, Weere (Hoogwoud), 279 p., 2 pr Acoordando, Wogmeer, 283 p., 2e pr.Kuns naar Kracht, Berkhout, 237 p.. 3e pr. en St Theresia, Amsterdam, 305 p., 2e pr. Alle 3 afdeeling fanfare. In de tweede afdeeling harmonie speelden St. Caecilea uit Wervershoof en uit Nieuwen dam, die resp. 400 en 410 punten behaalden en dus beiden op een len prijs beslag wisten t: leggen Eerste afd. fanfare. St. Caecilea, Zwaag 372 p., le pr. en Genot door Kunst. Noord scharwoude, 407 p., le prijs met lof. Eerste afd. harmonie:Euphonia, Overveen 345 p., le pr. Creseenda, Purmerend, 330 p., le pr. Zooals men zich kan indenken, werd deze uitslag door de deelnemende corpsen met ge juich begroet. Vooral door de leden van Ge not door Kunst, omdat zij 407 p. behaalden efl daardoor boven het patronaatsfanfare uit Castricum komen te staan. Te ongeveer half negen werd begonnen met den eerewedstrijd, waaraan door de eerste prijswinnende vereenigingen werd deelgeno men. Hiervan was de uitslag: le pr. Genot door Kunst met 210 p. (max.), 2e pr. Crescen do, Purmerend, met 199 Yi p. en 3e prijs St. Caecilea, Nieuwendam, met 189 p. Genot door Kunst zal aan haar vaandel dus wederom eenige niduwe prijzen kunnen toevoegen. De eerste prijs, le afd., bestond uit een zilveren lauwerkrans; voor den len prijs eerewedstrijd was een gouden medaille be- schikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Noordscharwoude, terwijl zij bovendien nog in het bezit komt van de prachtige zilve ren lauwerkrans van de gemeente Zuidschar- woude, omdat zij over het geheele concours het hoogste aantal punten heeft behaald (ic concert en eerewedstrijd te zaraen). Na afloop van den eerewedstrijd bleef het publiek nog langen tijd gezellig bijeen en de avond werd besloten door een prachtig vuur- werk, hetwelk door de diverse vereenigingen aan het concourscomite was aangeboden. - HEILOO. Ged Staten hebben hun goedkeuring ver* leend aan het raadsbesluit waarbij aan den heer C. Klopper vergunning is verleend om in afwijking van de rooilijn een woon- en winkelhuis te bouwen aan den Nic. Beetsweg. Dit plan maakt evenwel de verbreeding van genoemden weg niet onmogelijk omdat er aan de overzijde ruimte overblijft. Door Gebr. Dekker zijn aanvragen in gediend voor een tweetal plaatsjes volgens de Landarbeiderswet. Zoo de goedkeuring wordt verleend zullen de huizen op den tuin van den henr Nijman aan de Zevenhuizerlaan gebouwd worden. Na goedkeuring door B. en W. heeft het -k. schoolbestuur den bouw van twee schoollokalen, speelplaats, enz., ten behoeve van de r k. Meisjesschool, gegund aan den heer P. Bot te Heer-Hugowaard voor 15975. Maandag had hier de keuring plaats van geiten ter inschrijving jongveeregister. It werden 5 jonge dieren ingeschreven van de heeren G Smits, W. Wasterval, J. Stet en H. D. de Vries, van den laatste 2 stuks. zooverre men over het uiterlijk kan oordee len. Nu wij toch hier zijn, moeten we maar liever wachten op de ontknooping. Van der Wyck mag dan al geen heel achtenswaardig karakter hebben, in welk opzicht dan oo' toch hoop ik, dat hij op het bewuste oogenblik veilig wegkomt, al is het alleen maar, om der wille van zijn arm dochtertje". Een uur verliep. En, terwijl de jonge'ui toen op zachten toon met elkander stonden te spreken, gingen de lichten in eens uit. De trouwe Lenoir had zijn rol gespeeld. Onmiddellijk volgde er een Babel van stemmen. Verscheidene van de vrouwen gil d-en. Daar klonk de stentor van den eigenaar van het clubgebouw, die een ieder aanspoor- de, om kalm te blijven: binnen enkele minu- ten zou er gezorgd worden -voor een noodver- lichting. Midden onder zijn spreken knalde er een revolverschot en bij dit onheilspellend geluid stootte Pennington zijn vriend aan. Toen het licht na heel korten tijd weer brandde, was het revolverschot verklaard. Halverwege tusschen den lessenaar van den dirigent en den uitgang van het orkest lag een levenlooze gedaante, met een revolver in de rechterhand, dat naar de borst wees. De levenlooze gestalte was die van den Neder- lander, die door het hart geschoten was. HOOFDSTUK V. Een groot deel van de aanwezigen. zij, die geregelde bezoekers waren in „De Motten", kenden Van der Wyck van aanzien, daar hii BROEK OP LANGENDIJK. De Langendijker Groenteveilingen. Het is nog stil aan onze veilingen. Met de winterproducten is het gedaan en de nieuwe groenten komen nog slechts, en dan in betrekkelijk kleine hoeveelheden, aan de veiling van de Langendijker Groentencentrale te Broek op Langen- dijk. Men had er op gerekend dat aan de verschillende markten dit jaar bedui- dende kwantums rabarber zouden aan gevoerd worden, daar tal van tuinbou- wers weer met de rabarberteelt waren begoi.nen nadat deze de laatste ja ren wat in de verdrukking was gekomen. Aan iedere markt zou twee keer perf week een rabarber- veiling worden gehouden en men had besloten, dat niets meer uit de hand zou mogen worden verkocht. Doch van rabarberveilingen is geen sprake; soms komt sporadiscli een enkel par- tijtje, maar de massa's rabarber laten de tuinbouwers onaangeroerd op de akkers staan. Er is totaal geen vraag naar dit artikel en de prijs ervan is dientengevol- ge zoo laag, dat het arbeidsloon niet wordt gedekt door de opbrengst van het product. We zagen tal van akkers in vol- len bioei prijken, zoodat deze waardeloos blijken te zijn. Dit is de eerste tegenvaller, die de tuinbouwers hebben te boeken. Met eenige spanning wordt door hen afge- wacht, hoe het aanstonds met de vroege aardappelen zal gaan. De oude zijn bui- tengewoon goedkoop, en gevreesd wordt, dat, als nieuwe aardappels uit andere landen en belangrijke hoeveelheden op de binnen- en buitenlandsche markten mochten verschijnen, het met de prijzen der Hollandsche eerstelingen wel eens mis zou kunnen loopen. De prijs, die voor onze groenten en aardappels wordt gemaakt, wordt echter, de ervaring leer- de zulks, door zooveel factoren be- heerscht, dat men verstandig doet, zich niet te veel in bespiegelingen te begeven. De stemming aan de veiling was beter dan de vorige week. Bloemkool bracht vrij wat hoogere prijzen op. Al dadelijk werd 28.10 per 100 stuks besteed, welke prijs Zaterdag opliep tot 31.10 a 37. Tweede soort gold aanvankelijk 13.10 tot 18.10; dit was Zaterdag 16.90 tot 22.50. Voor andijvie was echter dt stemming niet best. De aanvoer was nog zeer ge- ring. Besteed werd J 0.60—f 0.70 per 100 stuks. De aangevoerde aardbeien brachten 1.602.40 per 100 stuks op in't begin der week; later steeg deze prijs tot 3.40. Zaterdag werd 2.402.90 besteed. a' geruimen tijd lid \an het orkest was. Zij drongen nu om de gestalte heen en spraken onder elkaar op gejaagden, fluisterenden toon. Allen hadden het schot gehoord, ter wijl de lichten uit waren. Wat was de verkla- ring daarvan? De revolver in de hand van den doode was rechtstreeks op het hart gericht. Had hij zelfmoord gepleegd? Easterbee en Pennington waren in het be zit van feiten, die door niemand verder in het vertrek geweten werden. Dezelfde gedachte kwam bij beiden op, maar Pennington was de eerste, die ze uitsprak. Hij trok zijn vriend wat terzijde en fluisterde: „Het is ongetwijfeld moord en wij kunnen beiden den naam -van den moordenaar gissen, die't slachtoffer listig de revolver in de hand gegeven heeft, om het idee van zelfmoord te wekken. Waar is Forbes? O, hij is niet onder de menigte. Kijk maar, hij staat een paar me ter van de plaats bij het orkest, waar hij den heelen avond gestaan heeft". „Uit wat wij weten, zou ik besluiten, dat je theorie de juiste is", antwoordde Easterbee. „Het zal echter verreweg het beste zijn, om te doen of wij van niets weten. De onderlinge verdeeldheden van dezen troep desperado's gaan ons niet aan! En zelfs als wij het onze er toe konden bijdragen, om dat ongunstig uitziende type schuldig te helpen verklaren, zou dit den ongelukkige nog niet in het leven terugroepen. Laten wij trachten er buiten te blijven, tenzij wij er ons door het een of ander toeval niet aan onttrekken kunnen". Wordt veryolgsdjii 1

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5