Bij Examens en Openbaar Optreden Boeken Ome Kolonien. Tijdschriften De wortelenprijs bleef ongeveer dezelf- de als die van de vorige week n.l.: om- streeks 15 per 100 bos. Ook van deze jonge groente wordt nog weinig aange- voerd. Sla heeft te kampen met „randerig- heid". De prijzen zijr. daardoor gedrukt. Men besteedde van 5.307.50. De tomaten geven fleur aan de veiling. De aanvoeren zijn al vrij belangrijk en de prijzen buitengewoon hoog, hoewel eenigszins lager dan de vorige week. Voor A-kwaliteit werd van 71.50 tot 78.10 betaald; B-kwaliteit f 64.20 tot 72.50. C-soort bracht 64.20—/ 72.70 op sn de minste kwaliteit, C C, 40.90 tot 41.80. blijft men kalm en helder door het gebruik ver WARMENHUIZEN. Ned. R. K. Volksbond. Afdeeling Warmenhuizen. Ledenvergadering van bovengenoemden bond gehouden op Vrijdag 7 Juni 1927 des avonds om half acht uur in het Patronaats- gebouw. De voorzitter, de heer J. van Baar Sr., opende de vergadering met den chr. groet en heette alle welkom. Bespreking winterzorg Het bestuur had reeds prijsopgaaf ge- vraagd van de verschillende brandstoffen, welke door tusschenkomst van den secretaris van den Ned. R. K. Volksbond werden strekt. Ook had het bestuur een opgaaf ontvan- gen van een der brandstofhandelaren uit deze gemeente. Daar de prijzen en soorten niet hooger ge noteerd stonden bij andere opgaven, werd be- sloten de brandstoffen van hier te betrekken Vervolgens verkiezing Brand- stoffencomrnissie. Het bestuur stelde voor, naast de aange- *ezen personen, die belast worden de brand stoffen bij de leden rond te brengen, om nog twee leden uit te kiezen om het bestuur ter zijde te staan, voor een goede gang van za ken, wanneer de wagons gelost moeten wor den en het rond brengen bij de leden Daarvoor werden aangewezen de heeren C. Kemper en K. Groot, welke bereid waren deze functie te vervullen. Rondvraag Door eenige leden werd naar voren gebracht propaganda te maken voor den Volksbond, om meer leden te krijgen. Daarna sloot de voorzitter onder dank de ze vergadering en sprak den wensch uit, dat de besprekingen welke hedenavond zijn ge houden tot bloei mogen zijn van onzen Volksbond. Met algemeene stemmen werd benoemd tot onderwijzeres aan de school te Wester- land mej. M. S. A. Glaser van Den Helder, die reeds tijdelijk werkzaam was en tot on derwijzeres te Hippolytushoef mej. C. A. Di- to, eveneens reeds tijdelijk in dienst. Verder werden in vasten dienst benoemd te Ooster- land de tijdelijke onderwijzer F. H. T. Jas- perse en te Hippolytushoef de heer H. de Jong. Bij de rondvraag besprak de heer Jn. Lont de steunverleening in den afgeloopen winter aan ongehuwde ongeorganiseerde ar- beiders. Op voorstel van den heer Oden werd de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor de plaatselijke inkomstenbelasting ver- hoog, voor ongehuwden van 400—/ 600 en voor gehuwden van 600800. Voor waren de heeren De Vries, Lub, Oden, M Kooij, Jb. Lont, Tijsen en Jn. Lont. Tegen de heeren Bakker, J. Kooij, Kaan en Bosker. De heer M. Kooij bracht nog ter sprake de krantenberichten betreffende de forensen aanslagen te Wieringen. Ook arbeiders van de Oude Zeug, behoorende onder de ge meente Medemblik, zouden worden aange- slagen. De voorzitter ontkende dit. Alleen zij die op Wieringer grondgebied werken worden in de belasting betrokken. Hiema sluiting. WIERINGEN, De raad vergaderde Vrijdagmiddag 2 uur. legenwoordig alle leden. Voorzitter burgemeester Kolff. Na opening deelde de voorzitter mede dat ingekomen waren de volgende stukken. Ingekomen was o.a. van den heer Gorter bericht van niet-aanneming zijner benoeming tot lid der commissie tot wering van school- verzuim. Een bericht van Ged. Staten dat het besluit tot het aangaan eener geldleening bij de ge- meentelijke zeegras-exploitatie niet aan hun goedkeuring is onderworpen. Van den Minister van Onderwijs, was be richt gekomen, dat voor de uitbreiding der school te Oosterland geen subsidie wordt gegeven. De stukken werden voor kennisge- ving aangenomen. Van den Inspecteur van het Lager Onder wijs te Alkmaar, was bericht ingekomen, dat een bijzonder schoolbestuur niet verplicht is genoegen te nemen met de door het gemeen- tebestuur beschikbaar gestelde lokalen van een nieuw te bouwen openbare school, doch bevoegd blijft de gelden voor een eigen school te verlangen Alleen met de beschik baar gestelde lokalen van een bestaande school zou het schoolbestuur genoegen moe ten nemen. Het bestuur der vereeniging voor Christe- lijk Nationaal schoolonderwijs had opnieuw een aanvrage ingediend om de benoodigde gelden beschikbaar te stellen voor een te stichten bijzondere school te Den Oever. Verder was van de afdeeling Wieringen van Volksonderwijs ingekomen het verzoek om in het gebrek aan schoolrulmte op Oost- Wieringen te voorzien door te Den Oever een nieuwe openbare school te bouwen en niet zooals eerst was verzocht door de school te Oosterland met nog een lokaal uit te breiden. Van de commissie van toezicht op het lager onderwijs was een dergelijk verzoek ingeko men. Al deze stukken werden om prae-advies in handen van B. en W. gesteld. De ambtswoning van het hoofd der school te Hippolytushoef werd, nadat zij zal zijn ontruimd, verhuurd aan den brigadier der Rijksveldwacht C. Witvliet voor 200 per jaar. De gratificatie van f 50 per jaar werd in verband met den lagen huurprijs inge- trokken. De rekening van armvoogden over 1928 werd goedgekeurd. De rekening sloot met een batig saldo van 2837,97. In verband met de toename van het aantal woonketen werd een verordening vastge- steld, waarbij oprichting in de bebouwde kommen van Hippolytushoef, Den Oever, Oosterland, Westerland en De Haukes, als- mede binnen een kring van 300 Meter dier kommen, werd verboden. Voor Hippolytus hoef werd deze kring nog iets verder uitge- breid. Een voorstel van B. en W. tot verhooging der jaarwedde van den correspondent der ar beidsbemiddeling van 800—/ 1200, werd na een bespreking in comite, met 2 tegen 9 stemmen verworpen. De correspondent had o.a. ook een vaste aanstelling verzocht en ver goeding voor de controle op de werkloozen- kassen, doch hierop advigeerden ook B. en Vt afwijzend. De prijzen voor het gemaaide zeegras wer den verhoogd en voor de handelaren vastge- steld op 9.50, 11.25 en 12 per 100 kilogram. Besloten werd de handbrandspuiten, als- tnede de brandspuithuisjes te verkoopen. Tot lid der commissie tot wering van sehoolverzuim werd in de vacature N. Bak ker benoemd de heer J. Poel, met 6 stem- men 5 Stemmen werden uitgebracht op den i. liegeman Az., No. 1 van de aanbe- Vereeniging van Noord-Hol landsche Waterschappen (Van onzen eigen verslaggever.) In Krasnapolsky te Amsterdam werd gis ter een algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van Noorcl-Hollandsche Wa terschappen.. De voorzitter, de heer W. J. Heinkamp, wijdde na een woord van welkom, woorden van waardeering aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid den heer Burger, welke woorden staande door de aanwezigen werden aangehoord, Spr. schetste het groote verlies dat de vereeniging door dit overlij- den heeft geled.n en verzekerde, dat de nage dachtenis van den vice-voorzitter in vriende- lijke herinnering bewaard zal blijven. Van Ged. Staten was ingekomen een nieuw ontwerp-reglement voor de Water schappen, met de mededeeling, dat met- be langstelling kennis genomen was van de in de algemeene vergadering van de vereeniging van Noord-Hollandsche Waterschappen ge houden beschouwingen. Uit het nieuwe ont- werp bleek, dat Ged. Staten voor een zeer groot deel gevolg hebben gegeven aan de op- merkingen die over het oorspronkelijke ont- werp waren gemaakt. Het nieuwe ontwerp zal nader door het bestuur worden bestudeerd en indien het noo- dig mocht blijken, dan zal het bestuur zich nog tot Prov. Staten wenden. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd tot een bedrng van 4117.10, voordeelig saldo 86.17, onder dankzegging voor het gehouden beheer. Uit het zeer uitvoerige, belangrijke jaar- verslag stippen wij aan, dat de brandverze- kering voor de eigendommen van de Water schappen voor het geheele land met de firma Knegt is geregeld. Wanneer een nieuwe toetreding plaats vindt dan zal premieverlaging mogelijk zijn. In herinnering werd ook gebracht de stich- ting van de Unie van Waterschappen. Ook werd in het verslag melding gemaakt van een groot aantal bemiddelingen door het be stuur verricht, waarvan door verschillende Waterschappen werd geprofiteerd. Een groot aantal adviezen was op verzoek van verschillende Waterschappen verstrekt, met gunstig gevolg voor de betrokken Water schappen. Over verschillende adviezen werden in het jaarverslag interessante mededeelingen ge daan. Den leden werd in ovenveging gegeven om in verschillende zaken tijdig het advies van het Bestuur in te winnen. In een hartelijk applaus betuigden de aan wezigen hun instemming met het keurige jaarverslag. De begrooting werd vastgesteld op een be- drag van 3350 en de contribute op 1 cent per H.A. gehandhaafd licht, wat men te dien aanzien in Duitsch- land al weet te bereiken. Het tegengaan van de verwildering van het water is ook bevorderlijk voor de mala- riabestrijding, aangezien de malariamug niet tegen kabbelend water bestand is en dan ook de steunpunten mist voor het leggen van de eitjes. Door het opruimen van de rietkragen bevordert men ook de landaanwinning, als- mede de volksgezondheid. Namens de afd. N.-Holland boven het IJ bracht burgemeester De Geus van de Beem- ster dank voor de gegeven gelegenheid om in dezen kring het belang van de zoetwatervis- scherij uiteen te zetten. Hij betoogde, dat het ook een economisch belang was om het pol- derwater vischrijk te maken en dit vooral met het oog op de toekomst, aangezien bij de tot- standkoming van het IJselmeer het polder- water van zoet water kan worden voorzien. Nog stelde hij in het licht, dat de Ned- Heide Maatschappij adviezen geeft voor het beplanten langs wegen en het deskundig on- derhoud en voor verbetering van den bodem- cultuur in den ruimsten zin des woords in ons geheele Vaderland. Hij wekte de aanwezigen op, als lid toe te treden van de Ned. Heide Maatschappij en stelde in het licht, dat de jonge afdeeling reeds 122 leden telt. De voorzitter sloot zich aan bij deze op- wekking en deed uitkomen, welk uitnemend werk de Ned. Heide Maatschappij verricht. Yoorts bracht hij den heer Pennekamp dank voor zijn inleiding, waarbij hij de op- merking maakte, dat in N.-Holland de pol- derkeur waakt tegen de vervuiling van het water. De heer Pennekamp merkte op, dat niet al het water en vooral niet het breede water onder de keur valt en in N.-Holland zijn er vooral veel ringvaarten, die verwilderen. De vischers klagen daar altijd over. Het Naar- dermeer b.v. is aesthetisch prachtig, maat visscherij-technisch verloren. Spr. wil voor- komen, dat het water in N.-Holland als dat in het Naardermeer wordt. Als men producten aan den bodem wil ontwringen, dan moet men cultuurgrond en water maken en ver wildering van het water is uit den booze. Her water is reeds verwilderd als men de roei- spaan niet kan uitslaan, zonder dat die vast- loopt. Planten, die boven het water uit- groeien zijn verkeerd. De voorzitter deelde nog mede, dat het vo rige jaar in verband met het overlijden van den voorzitter, den heer Rutger Kaan, de ex cursie niet was gehouden. Het bestuur had de poging om de Zuiderzeewerken te bezichti- gen herhaald en van den Directeur der Zui derzeewerken bericht ontvangen, dat hij daartoe gaarne in September de vereeniging in de gelegenheid zal stellen. Tot nog toe heeft men geen boot beneden 500 kunnen krijgen en deze uitgaaf gaat boven de kracht van de vereeniging. Het bestuur zal nog over- wegen, de excursie te houden met bijbetaling door de leden, doch spreker vreest, dat er ook dit jaar onder deze omstandigheden wei nig van de excursie zal komen. De voorzitter sprak hierna nog een woorc van waardeering to# den secretaris en uitte den wensch, dat deze nog vele jaren als tot nog toe, de belangen van de vereeniging za blijven behartigen. Applaus. De secretaris dankte den voorzitter voor zijn vriendelijk woord en de vergadering voor de daarmee betuigde instemming. Hr verzekerde, buitengewoon aangenaam getrof- fen te zijn door de wijze, waarop de vergade ring het voorstel 'om zijn salaris te verhoo- gen, had ontvangen en verzekerde, dat hij daardoor zoo mogelijk met nog meer toew'j- ding den voorzitter en de andere bestuurs- leden ter zijde zal staan. Hierna sluiting. HERO TJOKRO. Merkwaardige avonturen van een zonderling heerschap. Naar aanleiding van de arrestatie van de zen man schrijft Zentgraaff nog in het „Soer. Hbld.": Toen men, vijftien jaren geleden, in de Vor- stenlanden waren, kwam daar kort daarop u iaan de orde het eigenaardige optreden van Het bestuursvoorstel om de vergoedingj een ietwat mystiek persoon, zich noemeud van den secretaris-penningmeester van 600 op 750 te brengen, werd onder applaus aangenomen. Enkele afgevaardigden maakten bezwaar tegen het bestuursbesluit om te bedanken voor het lidmaatschap van het Wegencon- gres. Zij betoogden, dat het wegenonderhoud een zeer belangrijk vraagstuk is en dat ook daarom de vereeniging den moreelen en fi- nancieelen steun moet geven. Het bestuur oordeelde de Vereeniging als zoodanig op het Wegencongres niet thuis en vond het beter, dat iedere polder zich afzon- derlijk daarbij aansloot. Leden, die advies wenschen over het onder- houd van wegen, kunnen zich daarvoor wen den tot het Technisch Bureau. Tot bestuursleden werden benoemd in de vacature van wijlen den heer Burger, de heer J. Commandeur, voorzitter van de banne Wognum en Wadway, de heer H. Vijn Hzn., voorzitter van de banne Twisk en C. G. de Jong, voorzitter van de Gooische Zcmer- kade. Op verzoek van het Bestuur van de afd N.-Holland boven het IJ van de Ned. Heide Maatschappij hield hierna de heer G. A. Pen nekamp, hoofd der Vischkweekerijen van de Ned. Heide Maatschappij een lezing over de zoetwatervisscherij. Hij wees er op, dat N.-Holland bijzonder gunstig is voor de zoetwatervisscherij, doch dat het voor die visscherij noodzakelijk is, de teelt, van edele vischsoorten te bevorderen. Men kan dit bereiken door de verwildering van het water tegen te gaan. Plantengroei in het vischwater is noodig, maar van onder- gedoken planten. Voor de vischteelt mag het water de zonneschijn niet ontberen en scha- duw op het water door riet en andere plan- tenverwildering is ongewenscht. Spr. noemde verschillende werktuigen waardoor het mogelijk is, de verwildering van het water teizen te gaan en stelde in het Hero Tjokro, en wonend te Semarang. Deze, oogenschijnlijk een Javaan, gaf zich in het geheim uit voor een afstammeling of reincar- natie van den zoon der indertijd naar Mena- do verbannen Ratoe Kedaton. Een ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat hij een Indo-Europeaan is, Dietz gehee- ten, en te Pangkadjene (Zuid-Celebes) gebo- ren als zoon van een griffier van den land- raad aldaar. Hij had zich op de hoogte ge steld van het voomaamste deel der historie van den verbannen Ratoe, en wist zich, zon der dat de overheid voldoende vat op hem kreeg, bij vele inlanders voor te doen als 'n af stammeling van den vorstelijken zoon der verbannen Djokjasche dame. Laat ons over die verbanning enkele opmerkingen maken, welke noodig zijn tot goed begrip der actie van Hero Tjokro. Toen, vele jaren geleden, Sultan de Vde, op jeugdigen leeftijd te Djokja overleed, liet hij na: zijn weduwe Ratoe Kedaton, met een zoon, die als kind den naam droeg Goesti Raden Mas Mohamed; na de verheffing tot pangeran heette hij Pangeran Ario Soerjeng- logo. Sultan V werd opgevolgd door zijn broe- der; toen deze als Sultan VI overleed, waren er geen zonen uit een vorstelijke gemalin, doch wel uit bijvrouwen; de oud?te hunner, Pangeran Bei, volgde hem op als Sultan VII. nu acht jaar geleden overleden Nog tijdens het leven van 9ultan VI was Pangeran Bei tot kroonprins verheven, het- geen groote ontstemming wekte bij de Ratoe Kedaton, weduwe van Sultan V. Deze, een kleindochter van Sultan II (bijgenaamd Se- poehde Oude), had voor haar zoon gehoopt op den Djokjaschen troon, en naar afstam- ming had hij daarop recht. In 1883 trok de Ratoe Kedaton met haar zoon in stilte naar Magelang; het was de be- kende heer Raaff, die den toenmaligen resi dent waarschuwde, waarop de cavalerie werd i uitgezonden, die de uitgewekenen in Salam achterhaalde, en naar Djokja terugbracht. Kort daarop werden de Ratoe Kedaton en Pangeran Soerjenglogo naar Menado ver bannen waar laatsgenoemde in 1904 over leed; zijn moeder stierf eerst in 1916. Het is deze historie, welke door Dietz wordt uitgebuit. Dat hij zich „Hero Tjokro" noemt, wijst er op, dat hij den heerscher uit- hangt. De titel „Hero Tjokro" is het eerst gebruikt door den opstandigen Diponegoro: hero is: edelsteen; tjokro: een rijk dat zich uitstrekt van zee tot zee. Dus: de Vorstenlandsche, meer speciaal de Djokjasche Javanen die in den pseudo pange ran Hero Tjokro een afstammeling zien, wor den door dien man misleid. Sinds vele jaren trekken Javanen naar Hero Tjokro ter bedevaart. Zij brachten steeds ge- schenken, in natura of in geld, en sommigen braclb.n hem hun dochters. Zoo ging het, toen hij in de gemeente Semarang woonde, en later in het Salaigasche. Voortdurend dook hij op; geen bestuur was in staat dien bedrieger onschadelijk te ma ken. Men zeihij levert geen gevaar op voor de openbare rust en orde. Alsw ij ons wel lierinneren werd hem, een jaar of tien gele den, te Salatiga of Ambarawaw door den landrechter een lichte straf opgelegd wegens het voeren van een titel waartoe hij niet was gerechtigd. Inderdaad had zijn optreden totdusver geen rustverstoring tengevolge; niettemin staat vast dat dit, onder bepaalde omstan digheden wel het geval had kunnen zijn. Zoo heeft hij indertijd geleeraarddat in de naas- t: toekomst een opstand zou uitbreken, en dat de volheid der tijden en de komst van den Ratoe Adil zouden worden gedemonstreerd door groote overstroomingen en een uitbar- sting van den Merapi. Het gevaar is zeker niet denkbeeldig dat onrust zou zijn ontstaan indien kort na die voorspelling de Merapi nieuwe werking zou hebben vertoond. Men trad echter nimmer met voldoende kracht tegen dezen bedrieger op. Thans gaat nieuw gerucht over hem rond. Wat interneering betreft, wij zijn daarvan nog niet zeker, gezien de uiterst .verschoo- nende wijze waarop men nu reeds langer dan tien jaren is opgetreden tegen den niet onge- vaarlijken pseudo-pangeran. Men beschikt over een reusachtige dossier van dezen bedrieger A. Dietz. Met welhaast cnbegrijpelijke lankmoedigheid heeft men hem steeds laten voortgaan met zijn bedrijf, en rekende er niet mee dat hij, wanneer hij een relatie had aangelegd met een der be staande destructieve politieke partijen, hij in de directe anti-Gezagsactie een figuur van be- teekenis had kunnen worden. Men mag hoopen dat aan het bedrijf van dezen man thans een afdoend einde zal wor- den gemaakt, zegt het blad. Wij herinneren er nog even aan dat de substituut-officier van justitie en de gewes- telijke recherche van de politic te Semarang een reis hebben gemaakt naar Ambarawa. met de bedoeling een bezoek te brengen aan den zich noemenden Goesti Moh. Hero Tjokro alias Albert Dietz. Deze Hero Tjokro was te Ambarawa zooiets als wonderdokter, helder- ziende, enz., die op handige wijze van de be- volking geld weet los te krijgen. Op de ver- denking van gepleegde oplichtingen werd hem dit bezoek gebracht. en waarin m het Hollandsch, het Fransch, het Duitsch en hef Engelsch een duidelijk overzicht van dit grootsche werk wordt ge geven. Het bevat de foto's van Dr Ir C Lely en Dr. Ir. H. Wortman Vele duidelijke I opnamen waaronder verscheidene lucht- foto's brengen de werkzaamheden aan de Zuiderzeekusten in beeld. Vooral voor het buitenland zal dit album een groote attractie zijn. Men kan nu in woord en beeld eens dui- delijk nagaan, dat de Hollanders in hun eeuwigdurenden strijd tegen de zee in alle opzichten overwinnaars zijn gebleven. omdat ze niet alleen hun land tegen de aanvallen der golven v-erdedigd hebben, maar het water zelfs teruggedrongen en het duizenden Hec- taren vruchtbar-en bouwgrond ontroofd hebben. DE KRAKATAU WERKT WEER. Sedert Zaterdagmorgen tien uur vertoont de Krakatau wederom werking. De hoogste geconstateerde eruptie bereikte een hoogte van 250 meter. Het aantal erupties is ontel- baar. EEN LASTIG GEVAL. Oehuwde kinderen. Te Batavia zal een afdeeling Zedenpolitie worden ingesteld, welke tot taak zal hebben den aard der amusementen op de feestterrei- nen na te gaan, terwijl zij tevens belast zal zijn met controle op hotels, enz. 1 en aanzien van de feestterreinen worden thans in de vergunningen verschillende be- perkende bepalingen opgenomen. Onder an dere is't doen optreden in tooneelstukken van kinderen van ongeveer vijftien, zestien jaren met meer toegestaan. Een lastig geval wordt het echter, nu blijkt, dat verschillende dezer kinderen"reeds getrouwd en dus meer- derjarig zijn. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Bij het motorwielrijden is te Modjokerto me]. P. Blom tegen een karbouw aangere- den. Zij viel van het motorrijwiel en werd overreden door een van den tegengestelden kant komenden auto. Zij werd ernstig ge- wond, kreeg een schedelfractuur dens het transport overleden. en is tij- Panorama heeft op de frontpagina een mooie foto van de parade, welke in Londen gehouden is ter gelegenheid van den ver- jaardag van den Engelschen koning. Joh de Meester geeft weer een serie indrukken en herinneringen en Clair Prince schrijft over de laatste dagen van Napoleon. Er zijn weer een paar aardige novellen van Chris tine Parmenter en B. X Belmont-e. James Young schrijft over moderne romantiek Verder vele actueele foto s o.a. over de ver- kiezingen in Engeland, de uitbarsting van d-e Vesuvius, de staking d-er Parijsche brie- venbest-ellers enz. Eenige fraaie natuurop- namen uit Zuid-Limburg verhoogen de at tractie van dit nummer. In de zevende aflevering van het bij de Uitgeversmaatschappij Elsevier verschijnende prachtwerk Neerlands Indie wordt de bijdra- ge van Prof. Mr. J. E. Heeres vervolgd over de Portugeezen in den archipel, waarna een zeer uitvoerig overzicht over De Indische Compagnie wordt gegeven. Verscheidene foto's van vroegere bewind- hebbets zijn tusschen den tekst geplaatst De afsluiting en gedeeltelijke droogmakin- gen van de Zuiderzee heet de fraai uitgevoer- de album, die bij de N.V. Handelsdrukkerij Holdert Co. te Amsterdam is uitg-egeven - Een vreemde erfenis; door E van Lidth de Jeude. U it gave A J. Q. Strengholt te Amsterdam. Van Lidth de Jeude, die in zoo menigi short story zijn talent getoond heeft, schree een roman uit de Indische krantenwereld. Goed opmerker en onderhoudend verteller heeft hij de indrukken uit zijn Indische jarei in verhaalvorm bijeen gebracht. Het is de geschiedenis van Frans Bonnaarts, die, na eenige mislukte Holl. kantoorjaren, naar Indie getrokken is en zich daar ont- popt heeft als een journalist, die onmiddellijk begreep wat men bij de destijds heerschende toestanden van een goede oppositiekrant ver- langde. Het gouvernement vond in hem een vurig strijder tegen allerlei regeeringsmaat- regelen, een kampioen voor de recht-en del Europeanen, die in hun bew-egingsvrijheid werden getroffen. Bonnaarts, die onwillekeurig aan den nu pas overleden Karel Wijbrands doet denken, wist door zijn openhartige kritiek en groot polemisch talent het aantal lez-ers van zijn blad zoo sn-el uit te breiden, dat hij het niet alleen belangrijk kon vergrooten, maar ook eigenaar werd van de West-Java en de Oost- Java, twee kranten, die ten onder dreigden te gaan, maar die, na zijn eigendom te zijn geworden, weldra tot oppositieorganen van groote beteekenis zouden uitgroeien Ondanks zijn rijkdom bleef Bonnaarts een parvenu en toen hij zich uit de zaken terug •getrokken had en in Holland ging rente- nieren, miste hij daar de populariteit en de verheerlijking der bevolking, die in Indie zoo ruimschoots zijn deel waren geweest. Zijn zoon Rudolf heeft nu zijn plaats inge- nomen. Hij is getrouwd met een adelijk meisje en leeft in Hilversum het gemakkelijke leventje van een rijk man, die de zaken in Indie gerust aan zijn bekwame medewerkers kan overiaten. Na den dood van den ouden heer blijkt dat deze in Belgie meerdere amourettes ge had heeft en er zelfs een negental half-broerr en halfzusters van Rudolf leven, van wier be staan deze nooit iets geweten heeft. Hij besluit naar Indie te gaan om zich daar peisoonlijk van den stand van het bedrijf op de hoogte te stellen. Hij speelt er eenige maanden voor direc teur en hierbij krijgt de schrijver gelegenheid; op rake wijze allerlei toestanden uit de In dische journalistiek te schetsen. De directeur betrapt den leid-er der financieele afdeeling op een al te vriendschappelijken omgang met de vrouw van den redacteur-buitenland em als d-eze zich daarna een kogel in het hoofd schiet, komt het tot een heftige scfene tus schen den redacteur Estingh en den jongen directeur, waarbij Estingh hem onomwondem zegt, dat de oude heer een groote organisator geweest is, maar dat de zoon een dillettant is, die slechts door de capaciteiten van zijn vader de machtigste plaats in het bedrijf kan innemen. Estingh wordt ontslagen maar wreekt zich op de in Indie blijkbaar gebruikelijke wijze want als Rudolf Bonnaarts verli-efd wordt op een vrouw, die hij in Hotel des Ind-es ont- moet en, na een uitstapje van eenige dagem en nachten, met haar een klein ongeluk met zijn auto krijgt, wordt dit 'aatste door Estingh uitvoerig weergegeven in het blad waaraan hij dan zijn krachten wijdt en een roodaangestreept exemplaar daarvan gaat naar Bonnaarts' vrouw in Holland Op de terugreis naar huis, nadat de kop- stukken van het bedrijf den jongen directeur te kennen hebben gegtven, dat ze hun werk evengoed zonder zijn leiding afkumnem krijgt Bonnaarts berouw van zijn uitstapje en vraagt zich angstig af hoe de vrouw, die hem tot dusver volkomen vertrouwde, hem in Holland zal ontvangen. Aan boord krijgt hij bericht van haar plot seling overlijden en hij verwacht niet ander# dan dat de roodaangestreepte couran-t daar van de oorzaak zal zijn. Maar zijn dochter, die hem t-egemoet reist en van haar moeders laatste oogenblikkea vertelt, spreekt niet over die courant en als hij er voorzichtig naar informeert komt hij te weten, dat Mary, zijn vroilw, ei hartelijk om gelachen heeft en het schandaalbericht aan haar dochter getoond heeft als een typisch staaltje op welke minderwaardige wijze mem in de Indische journalistiek laster bedenkt en verspreidt om elkaar te bestrijden. Langzamerhand leert Rudolf ook de Bel- gische amourettes van zijn vader anders zien' dan hij tot dusver gedaan heeft, niet slechts als uitspattingen, maar als een natuurlijk ver langen van den ouden heer, die zichzelf een genie vond, een groot nageslachi na te latem wat in zijn wettig huwelijk niet mogelijk bleek. Hij aanvaart ten slotte de vreemde erfenis en neemt de financieele zorg op zich van al zijn Brusselsche halfbroertjes en halfzusjes. Het verhaal is bijzonder boeiend en de schrijver heeft er ruimschoots gelegenheid in op rake wijze menschen en toestanden te typeeren. Zotuiaars onder de zomerzon; door Sigurd Hoel, vertaling uit het Noorsch door Mary Horrix. Uit gave Uitgeversmaatschappij El sevier" te Amsterdam. Het is geec wonder, dat in Noorwegen in weinige maanden tijds van dit boek de derde druk is verschenen. Het behandelt een nieuw probleem, dat de schrijver in dezen onevenwichtigen tijd blijk baar nog zoo dwaas niet vindt Het moderne meisje is bezig zich de plaats van den man te veroveren. Zij knipt haar harem a! om meer hliift mAn bolm Jta" i t van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6