~PUROL er op! Piuiinveeteelt De gebenrtenlsseo op Curacao Binnenland ian hun doei niet beantwoorden, zoolang zij andtrbroken worden door de gaping van een kanaal dat behoorlijke oeververbinaingen mist. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnee's worden gezonden aan Dr. ten Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel 7 K- cent voor antwoord insluiten en blad vermelden. HOE WORDT HET EI GEVORMD? In Tschecho-Slowakye neeft Dr. Chomkovid interessante proeven genomen omtrent de ei- vorming bij eenden. Om het proces goed te kunnen begrijpen moeten we eerst den eilei- der even nader bekijken. Als men den eileider van een leggende kip losneemt en geheel uit- legt, blijkt deze verbazend lang te zijn, n i. wel ongeveer 55 a 60 c.M. De plaats waar de dooier er als het ware invalt of beter gezegd in gezogen wordt is trechtervormig verwijd en heet dan ook ae trechter. Ik wil hierbij weer even een kleine weiding geven over plotselinge sterfgeval- len die zich scrns bij kippen voordoen en die we nu, na de beschrijving van de vorige week kunnen begrijpen. De trechter zuigt als't ware den dooier op en trekt dus daaraan. Is nu de dooier normaal dan scheurt het vliesje op de door mij be- schreven plek zonder bloeding en glijdt in den eileider. Is echter. en dit gebeurt bij ver- schillende eierstok-aandoeningen nog al vaak, ihet dooiervliesje te dik of te taai, dan scheurt het niet maar wordt meegetrokken in den ei- leider. Daarmee is dan meestal net lot der kip beslist. Men begrijpt dat zoo'n dooier die zich zeer snel vormt, groote bloedtoevoer noo- dig heeft, dus groote bloedvaten in het dooier- vlies liggen. Wordt nu aan de dooier getrok- ken dan gaan deze bloedvaten wel een eindje meerekken en dan ziet men soms den dooier aan den eierstok hangen net als gers aan een steeltje. Als echter de steel te ver uitgerekt wordt. scheurt zij, met het gevolg dat de kip plotseling aan inwendige bloeding sterft. Opent men nu zoo'n plotseling gestorven kip dan zit de buikholte of de eileider zelf voi bloed. De kam is natuurlijk bleek en men denkt met een onschuldig geval te maken te hebben. Toch moet ik de lezers waarschu- wen dat als er in een toom meer zulke geval- len voorkomen, zij goed op moeten letten want dit verschijnsel komt vaak voor bij cholera en Kleinsche ziekte, een soort typhus der kippen. Gebroken dooier, verbloedingen enz. kun nen dus toevallig zijn, doch ook een gevolg zijn van zeer ernstige besmettelijke ziekten. De Kleische ziekte (zoo genoemd noor E>r. Klein, een Engelsch arts die haar reeds in de vorige eeuw beschreef) moet ik eerdaags behandeien, want het is nnu vooral de tijd dat zij het ineest voorkomt en gebleken is, dat deze fOeinsche bacil en de veiieden jaar door mij beschreven Pullorumbacil, die de hevige sterfte der jonge kuikens veroorzaakt, zusje en broertje zijn. Vooral in het Oosten van het land moet men thans opletten en bij sterfge- vallen direct de kippen of kuikens ter onder- zoek opzenclen. Ik moet nogmaals vriendelijk verzoeken geen kippen of kuikens naar mijn hu is te zenden, ik weet er geen raad mee en meestal ondervindt het onderzoek groote ver- traging, of ze gaan bij mij thuis direct de vuilr.isbak in. Deze week kreeg ik weer twee kippen en een paar doozen kuikens. Het adres moet kort en goed, zonder eenige vermelding van mijr. naam: Rijksseruminrichting Rotter dam, of wil men naar Utrecht zenden naar Professor de Blieck: lnstituut van Infectie ziekten, Biltstraat, Utrecht. Ik kan niet ge noeg wijzen op het groote nut van spoedig onderzoek van doode hennen of kuikens. Over de Kleinsche ziekte binnenkort nader bericht. We ziin dus nu na dezen omweg weer op den eileider terecht g'ekomen. Op den trechter volgt: 2. een afdeeling waar eiwit gevormd wordt; 3. de z.g. isthmus of vernauwing, dat is de afdeeling waar de vliezen gevormd wor den; 4. de plaats waar de schaal gevormd wordt. De tweede afdeeling, de eigenlijke eileider, is ongeveer 40 c.M. lang. Het slijmvlies ligt hierin in lange plooien en bij microscopisch onderzoek ziet men dat zich hier talrijke klier- tjes bevinden. De isthmus is maar 46 c.M. lang en zeer dun. De klakvormende afdeeling is 810 c.M, lang en hier bevinden zich op het slijm- vlics talrijke vlekjes, doch geen lengteplooien. De dooier nu wordt in den eigenlijken ei leider met dik taai eiwit omgeven en draait als het ware schroefvormig er door heen. Nu komt deze dooier met een dik taai laagje in den isthmus en hier wordt het geheel omge ven door de schaalvliezen. Daarna komt het ei in de afdeeling van schaalvorming en nu wordt daar pas het ei als het ware gevuld met vloeistol. Dit is een uiterst eigenaardig en zeer inge- wikkeld proces, want de eiwitvloeistof moet zoovei door de schaalvliezen als door de zicn vormende schaal heendringen. Bij mi croscopisch onderzoek blijkt het proces zeer ingewikktld te zijn. Bepaalde cellen groeien nit tot kleine grijporgaantjes die het ei vast- h-juden en andere cellen produceeren de ei- wirvioeistof en de kalkstoffen. Tegelijkertijd gaan bepaalde celelementen te gronde, zoo dat er tijdens de vorming der kalkschaal een heel levendige actie in dit gedeelte plaats vindt. Het proces in het schaalvormige deel duurt bij eenden minstens 13 a 14 uren, en de vor ming der eivliezen duurt ongeveer 1 a 2 uren. In totaal is er ongeveer 24 uur voor noodig voor de vorming van een ei. DR. TE HENNEPE. Kleut is de mug, maar groot het leed Veroorzaakt door een muggebeet. Hoe de overval geschiedde. De gebeurtenissen, die zich op Curasao hebben afgespeeld zijn voor wie eenigermate ter plaatse bekend is, nu wel te reconstruee- ren uit de telegrafische gegevens die ter be- schikking staan, aldus het Hbld. Blijkbaar heeft Urbino in Columbia, waar tal van uitgeweken Venezolanen vertoeven, helpers gevonden voor den overval. Die kun nen in enkele schoeners zijn overgestoken en clan midden in de stad aan wal zijn gegaan. Volgens de berichten, die de directie dei Ko- ninklijke Ned. St. Mij. had, waren er Zater- dag 200 aangekomen. Dat is heel gewoon. De groote petroleum- onderneming trekt arbeidskrachten van alien kant aan, die zich aanmelden. Die mannen moeten versterking hebben gekregen van Venezolanen op Curasao zelf, ten getale van 300 man. Met die 500 man de wacht op een scheepje aan de kade te overrompelen is een klein kunstje en de overval op de politie kan niet veel meer moeite hebben gekost. De sterkte der militaire politie is 120 man. Laat ons aannemen, dat ongeveer een derde daarvan nachtdienst doet. Van die 40 zijn er dan na tuurlijk nog verschillende op patrouille in de beide wijken der stad, zoodat er wel niet meer personen in de wacht behoeven te zijn geweest, dan de mannen, die de vervulling van hun pli.'it hebben bekocht met den dood, of met een iijdelijke gevangenschap aan boord van de „Maracaibo". Die wacht is gelegerd in het fort Amster- dam, waaraan de woning van den gouver- neur grenst. Zij heeft, blijkens de slachtof- fers die gevallen zijn, aanvankelijk weerstand geboden, maar als inderdaad de overval door 500 man is gepleegd, moet de overmacht zoo geweldig zijn geweest, dat van succes met dit verzet geen sprake kon zijn. Als de zaak zoo is geloopen dan is dat we1, een zeer duidelijk bewijs, dat de aanwezigheid van een marinevaartuig zou hebben verhin- derd wat thans is geschied. Het was Urbino en zijn volgelingen blijk baar alleen te doen om wapens en ammuni- tie, maar welke waarborg is er, zoolang de „Kortenaer" met zijn landingsdivisie van negen en dertig man niet ter plaatse is aan gekomen, dat andere roovers uit Venezuela of van elders de banken in Willemstad met rust laten, nu gebleken is, hoe weinig roo vers riskeeren op Curasao, mits ze maar in grooten getale komen? In de lijn van ons „beleid" De aanwezigheid van de „Kortenaer" werd volgens het ministerie van defensie „niet meer noodzakelijk geoordeeld". Door wie? De koloniale raad heeft doen blijken van een geheel tegenovergestelde mee- ning op 8 Augustus 1928. De vorige gou- verneur heeft meer dan eens gevraagd hem toch behoorlijke middelen tot handhaving der orde ter beschikking te willen stellen. De zaak was natuurlijk, zooals van tevoren in „Onze Vloot" reeds was betoogd, dat on ze defensie dank zij het gesol, na 1918 vooral, met de vlootbelangen, geen materiaal en geen mannen ter beschikking heeft en liever dan daarin te voorzien de risjco loopt, dat de Ver. Staten een of meer schepen zenden tot bescherming der levens en belangen hun ner burgers op de Nederlandsche Antillen. Jan Kiezer interesseert zich voor deze din- gen niet, omdat hij er niets van weet. In de beide Kamers der Staten-Generaal is geen spoor van belangstelling voor West- Indie en zijn vraagstukken. Op het depar- tement maakt men er zich al evenmin warm over en de heer Koningsberger is blijkbaar volkomen accoord gegaan met zijn ambtge- noot van defensie, toen deze de „Kortenaer" weer terugriep uit de Caraibische Zee zonder voor aflossing te zorgen. Dat alles is volkomen in de lijn van ons West-Indisch „beleid", aldus het Hbld., en van de spreekwoordelijk wordende methode om de teugels te laten sleepen van de Neder landsche regeering. Het vertrek van de Kortenaer. In ons nummer van gister vermeldden we onder telegrammen reeds het vertrek van Hr. Ms. „Korlenaer". We vernemen nog na der, dat Maandagavond om 10 uur, onder be- langsteling van de geheele Heldersche bevol- king Hr. Ms. Kortenaer" uit de haven van Nieuwediep vertrokken is. Voor het vertrek heeft kap. ter zee Louwer- se een kort afscheidswoord gesproken. Op de „Kortenaer" rust de taak de orde te her- stellen. Met den wensch, dat de „Kortenaer" den naam van de Kon. Ned. Marine en van de Ned. vlag hoog zou houden en driewerf hoera voor de koningin, waarmee de geheele be- mannirig hartelijk instemde, besloot spreker. Onder de daverende toejuichingen van dui- zenden menschen vertrok de Kortenaer" uit de haven en aanvaardde zijn reis. De mariniers ingescheept. Het was Maandagavond drukker dan ge- woonlijk voor de marinierskazerne op het Oostplein te Rotterdam. Verwanten en vrien- den kwamen afscheid nemen van de leden van het detachement dat gistermorgen met de „Kortenaer" naar Cura?ao is vertrokken en brachten de jongens, die om elf uur bin- nen moesten zijn naar de kazerne. Om halfdrie gistermorgen betrad de com mandant van de mariniers, overste Oele, de kazerne. Hij hield een korte toespraak tot het detachement dat reeds stond opgesteld. Daarna marcheerden de manschappen de kazerne uit naar de Willemskade, waar het detachement zich inseheepte aan boord van het groote transportvaartuig „Frans Naere- bout" dat om half vier vertrok. Een tweetal vrachtauto's had munitie, tropenhelmen en andere uitrustingen aangevoerd, die door de „Naerebout" aan boord werden genomen. Gistermorgen tusschen 5 en 6 uur is naar gemeld het detachement te Hoek van Holland van de „Naerebout" overgestapt op de „Kor- tenaer", die daar op stroom lag te wachten. Verontwaardiging der Nationalisten. Het Verbond van Nationalisten heeft aan den Minister van Kolonien ten telegram ge zonden, waarin diepe verontwaardiging wordt uitgesproken over de houding van de betrokken autoriteiten te Curasao en Neder- i land. Een aanval op Coro mislukt De Venezuelaansche bandieten, die Zater- dag j.l. een overval op Willemstad deden en vervolgens op Venezuelaansch gebied de wijk natnen, hebben Zondag een aanval gedaan op de stad Coro, de hoofdstad van den staat Falcon, doch zij werden na een gevecht, dat verscheidene uren duurde, verslagen en te- ruggedreven. Volgens nadere berichten uit Venezuela, hebben de opstandelingen, die den overval op Willemstad gepleegd hebben, zich in de na- bijheid van Coro, waar zich hun hoofdkwar- tier bevindt, verschanst, nadat zij met 2000 man troepen versterkt waren. De „Hertog Hendrik". De „Hertog Hendrik", die Donderdag naar Curasao vertrekt, neemt een detachement ko loniale reserve mee. Aanvankelijk was er ook voor deze uitzending een detachement mari niers gereed gehouden. De order is evenwel gewijzigd. Nogmaals een aanval op Cora Uit New-York meldt men: De Venezuelaansche bandieten, die eenige dagen geleden een inval hebben gedaan te Willemstad op het Nederlandsche eiland Cu rasao, hebben gister wederom getracht, de stad Coro, de hoofdstad van den staat Fal con in Venezuela in te nemen. De voormalige president en huidige opper- bevelhebber der troepen van Venezuela, gene- raal Gomez, was echter gewaarschuwd, zoo dat de bevolking der stad in veiligheid kon worden gebracht en de troepen voorbereid waren. Na een heftig gevecht, waarbij o.a. de commandant van het garnizoen sneuvelde, werden de invallers in wanorde teruggesla gen met achterlating van vele dooden, ge- wonden en gevangenen. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN DE HOOFDSTAD. Bezcek aan Arii et Amiciiiae. Gistermorgen te kwart over elf kwam de Koninklijke farriilie bij het gebouw van de Maatschappij Arti et Amicitiae aan. Hier werd uitgestegen ter bezichtiging van de ge- wone voorjaarstentoonstelling der Maat schappij. De heer L. C. 't Hooft, voorzitter hield een corte toespraak. Hierna bood mej. Van der Noordaa de koningin-moeder bloemen aan, waarna het bezoek aan de bovenzalen een aanvang nam. Hier was o.m. aanwezig mej. Jacoba Surie, die dit jaar de gouden medaille heeft ontvan- gen, die de koningin ieder jaar ter beschik king stelt. Te kwart voor twaalf verliet het konink- lijk bezoek de tentoonstelling. Een auto-tour. Daarna werd per auto een rit van zestien K.M. gemaakt door een groot deel van de nieuwe stad in „Zuid" en „West". Overal was de belangstelling bijzonder groot. Het vertrek. Het koninklijk gezin zal Donderdagnatnid- dag te 5.51 per gewonen trein van het Cen- traalstation vertrekken. Naar het Concerfgebouw. In gesloten auto's reed de koninklijke fa- milie gisteravond om tien minuten voor ach- ten uit met groot gevolg. Precies te acht uur reden de auto's de Jan Willem Brouwerstraat in. Uit duizenden ke- len 't was stampvol voor het Concertge- bouw barstten luide juichtkreten los. Nauwelijks waren de gasten binnen, of de massa, die had gewacht, kwam in deining en hoewel de politie-afzetting niet geheel werd opgeheven, werd zij toch iets minder streng, zoodat er gelegenheid was voor hen die buiten wilden wachten op het vertrek, wat rond te loopen, te kijken naar de einde- looze file's auto's of te luisteren op het IJs- clubterrein naar de Philips' luidsprekers, welker klank zoo machtig was, dat zelfs op het J. W. Brouwersplein, zij het dan vaag, de uitgezonden muziek werd gehoord. Het Gala-concert Het gala-concert,dat gisteravond in het Concertgebouw ter eere van H.M. de konin gin-moeder is gegeven, kan een der best ge- slaagde nummers van het rijkelijk gevulde programma der feestviering genoemd wor den. De groote concertzaal was speciaal voor deze gelegenheid keurig ingericht. Ook het groote podium, vanwaar Mengel- berg's orkest en de leden van Toonkunst de subliem gespeelde 9e symphonie van Beei- hoven ten gehoore brachten, was met een mooie plantenversiering afgezet. De feestelijk versierde zaal was geheel ge vuld met een illuster gezelschap. Op de eer ste rij zagen we den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Waszink, den minister van justitie, mr. Donner en den mi nister van oorlog, Lambooy. Vervolgens be vcnden zich op de eereplaatsen o m. de oud- vicepresid.nt van den Raad van State, tevens oud-burgemeester van Amsterdam, mr. van Leeuwen. de oud-minister dr. Th. de Visser, de w.n. commissaris der koningin in Noord Holland, de heer Hendrix, de burgemeester van Rotterdam, mr. Droogleever Fortuyn, de burgemeester van Haarlem, de heer Maar- schalk. Verder waren er de leden van de Eerste en Tweede Kamer, woonachtig te Amsterdam, het voltallige college van Burgemeester en Wethouders van Amsterdam was ook aan wezig en verder waren er vrijwel alle leden van het consulaire corps, militaire en marine- autoriteiten en nog vele anderen. De meeste autoriteiten waren vergezeld van hunne dames, waarvan er vele prachtige avondtoiletten droegen. De heeren waren ge- kleed in uniform, ambtsgewaad of rok. Precies om acht uur schreed de koningin- moeder de zaal binnen gevolgd door de ko ningin. Vervolgens kwam de prins de zaal binnen en tenslotte de prinses. Met het preludium over het Oude Wilhel- mus werden de koninklijke gasten door het Orkestgebouw-orkest verwelkomd. Daarna zong het Toonkunstkoor de drie coupletten waarna het orkest de negende symphonie van Beethoven inzette en zooals in den aanhef reeds opgemerkt dit muzikale kunstwerk in al zijn vier deelen subliem speelde. Ook het koor van Toonkunst dat zich in de finale (Ode an die Freude) liet hooren evenals de solisten Mia Peltenburg, Meta Reidel, Jac. Urlus en Them Denys, zij alien hebben hun deel gehad in het schier volmaakte genot, dat alleen de muziek in het leven van den mensch kan schenken, en dat bij alien, die dezen feestavond bijwoonden, als iets onvergetelijks zal blijven voortleven Na afloop van het concert zette het orkest het Wilhelmus in, dat door alle aanwezigen werd meegezongen. De koninklijke familie verliet niet eerder het gebouw, dan nadat zij dr. Willem Men- gelberg had laten ontbieden en hem gecom- plimenteerd had met de schitterende uitvoe- ring van de „Negende". In auto's werd onder geestdriftig gejuicn van de buiten wachtende menigte naar het Paleis gereden, waar de koninklijke familie om kwart voor tienen aankwam. Aubade op den Dam. Hedenmorgen te ruim half twaalf had een aubade op den Dam plaats door plm. 14.000 personen, met medewerking van eenige har- monieorkesten onder leiding van Fred. Roes- ke. De aubade werd uitgezonden door Phi lips' Radio op verschillende plaatsen in de stad. Naar het Stadion. Opvoering van „Rege pro Rege". Om twee uur hedenmiddag vertrok de kon. familie naar het stadion, waar opgevoerd werd ,,Rege pro Rege", regentessespel in twee afdeelingen. Om half drie kwam de hofstoet aan het Stadion. Nauwelijks is de koninklijke familie in haar loge gekomen of uit de duizenden, die het stadion vullen stijgt een hartelijk applaus op. Eenige oogenblikken later klinken drie fanfares, waardoor is aangekondigd, dat het spel begonnen is. Door ruim 4500 personen werd medege- werkt aan de opvoering van dit regentesse spel, dat tot een grootsch schouwspel werd. Uitreiking van een draagpenning De huldigingscommissie van H.M. de ko ningin-moeder heeft de ouden van dagen uit de inrichtingen van alle gezindten in de hoofdstad ter gelegenheid van het verblijf van hare majesteit de koning-moeder, een kleine verrassing bereidt in den vorm van een versnapering. De weeskinderen en jongens en meisjes uit de verschillende tehuizen heb ben een draagpenning, met de beeltenis van hare majesteit ontvangen. De aubade op den Dam Het volgende wordt ons gemeld: Reeds in den vroegen ochtend was bet zeer druk in de binnenstad. De deelnemers aan de aubade, die om half twaalf zou aan- vangen, begaven zich in groepen naar de Koopmansbeurs, waar men zich verzamelde Om 10 uur waren alle toegangen tot den Dam voor elk verkeer gestremd. Alleen de- genen, die in het bezit waren van speciale toe- gangskaarten, werden tot den Dam toege- laten, waar de trottoirs aan weerskanten voor hen gereserveerd waren. Op het Damrak en het Rokin en rondom het Damplantsoen ston- den duizenden menschen schouder aan schou- der in afwachting van het groote zangfeest De burgemeester K. ter Laan, v/iens oor- deel het tibld. vroeg omtrent de houding van DE TWEEDE KAMER-VERKIEZINGEN De nummering der lijsten. In de gister gehouden vergadering van het Centraal Stembureau is vastgesteld de num mering van de voor de Kamerverkiezing in- gediende candidatenlijsten. De uitslag hiervan is als volgt: 1. Rev. Soc. Partij (H. J. F. M. Sneevliet) in de kieskringen I, II, VIII, XII, XVIII). 2. Communistische Partij Holland (C. P. H.- Gentr. Comite, D. Wijnkoop). 3. R. K. Boe- renpartij (J. F. H. Obers). 4. Staatskundig Gereformeerde Partij (ds. G. H. Kersten). 5. Anti-Revolutionnaire Partij. 6. Soc.-Economi- sche Volkspartij (H. J. F. Herold). 7. Christ. Historische Unie. 8 R. K. Staatspartij. 9 Middenpartij voor Stad en Land (Floris Vos). 10. Plattelandersbond. 11. Alg. Bond van Kleine Winkeliers en Middenstanders (M. Bouterse.) 12 Communistische Partij Holland (sectie van de Comm. Intern., L. L H. de Visser). 13. Christ. Dem. Unie. 14. Lijst-W. Siedenburg. 15 Vrijz.-Democra- tische Bond. 16. Nederl. Christ. Arbeiders- partij (N. Dekker). 17. Nat. Boeren- en Tuin- dersbond (Gereorg. Plattelandersbond) in de kieskringen VI en VII. 18. Nat. Boeren- en Tuinderbond. (Gereorg. Plattelandersbond) in de kieskringen I, II en XVIII. 19. Nat. Boeren- en Tuindersbond (Gereorg. Platte landersbond) Lijst-Niemandsverdriet. 20 Herv. Geref. Staatspartij (ds. G. A. Ling- beek). 21 Algemeene Welvaartpartij. (E Dekker). 22. Verbond van Natiohalisten. 23 S.D.A.P. 24. Soc. Dem. Volkspartij (H. v. d Ploeg). 25. Nat. Boeren en Tuindersbond (Gereorg. Plattelandersbond) in de kieskrin gen IX," X en XI. 26. Rev. Soc. Partij (H. J F. M. Sneevliet) in de kieskringen III, IV, VI, IX, X, XI, XII. 27. Nat. Boeren- en Tuin dersbond (Gereorg. Plattelandersbond) in de kieskringen V en VIII. 28. Rev. Soc. Partij (H. J. F. M. Sneevliet) in de kieskringen V, XVI, XVII. 29. Democratische Partij (A van Gent). 30. Groep-Van Nunen. 31. V rij - heidsbond. 32 Federatief Verbond van Mid denstandsvereenigingen (H. J. ter Hall). 33 Nat. Boeren- en Tuindersbond (Gereorg Plattelandersbond) lijst-Lindenbergh. 34 R. K. Volkspartij (mr. P. M. Arts). DE STAKING TE ZAANDAM. Naar wordt meegedeeld, zullen de beide fabrieken van de N.V. Loon-Stoomhoutscha verij en -zagerij in den loop van deze week door de aanneming van technisch personeel weer op voile capaciteit kunnen werken Evenals de N.V. Houthandel v.h. William Pont zulks doet voor de bij haar in vasten dienst aangestelde Spakenburgers zal de fir ma Schuddeboom op het eiland eenige huizen laten bouwen voor de huisvesting van haar de firma De Boer, zeiae, het een eersten plicht te achten van de ovcrheid zoowel als van ieder burger om iemand die hulp behoeft deze te verleenen. „Het is onmenschelijk iemand met een ge- kneusden voet of anderszins, te willen laten liggen. Dat de firma Starreveld den patient niet heeft willen vervoeren, spijt mij, d«ch destemeer betreur ik het, dat de firma De Boer, die ambtshalve door de politie werd opgeroepen, dit heeft geweigerd. /.oowcl de geneeskundige dienst als de politie hebben hiervan rapport opgemaakt. In de eerstko- mende zitting van B. en W. zal dit rapport in bespreking komen en worden ovenvogeu welke maatregelen dienen genoemen te wor den" Ook de stakingsleiding keurt de houding, welke de garagehouders ten opzichte van het vervoer van zieke werkwilligen nemen af. Houtbedrijven gaan weer op voile kracht werken. Naar aan de Tel. is meegedeeld zullen de beide fabrieken der N.V. Loonhoutschaverij en -zagerij „De Twee Gebroeders" in den loop van deze week door aanneming van technisch personeel op voile capaciteit kun nen werken. Evenals de N.V. houthandel v.h. William Pont zulks doet voor de bij haar in vasten dienst werkende Spakenburgers, zal cok de firma Schuddeboom op het eiland een houten gebouw laten bouwen voor huisves ting van het nieuw aangestelde technische personeel. TWIST TUSSCHEN VADER EN ZOONS. Zondag had zekere Rombouts te Tilburg, zijn zoon Adriaan in een cafe tijdens een twist een niet ernstigen steek in de borst toe- gebracht. In den namiddag begaf de vader zich, nadat hij eenige cafe's had bezocht, naar de woning van zijn beide zoons Jan en Adriaan, waar hij de deur intrapte. De zoons kwamen naar buiten en mishandelden hun vader op vreeselijke wijze door den man op het hoofd te tiappen en te slaan. De va der werd naar het politiebureau gebracht om verbonden te worden, doch hij moest in den avond naar het gasthuis worden vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. EEN R.K. FILM-CENTRALE. Naar aan „De Tijd" wordt bericht worde\ er pogingen in het werk gesteld ter oprich- ting van een katholieke film-centrale. DE ZAAK GIESSEN-NIEUWKERK. Teunissen en Klunder naar Amster* dam. Naar wij vernemen, zijn de beide veroor- deelden in de moordzaak Giessen-Nieuwkerk uit de strafgevangenis te Leeuwarden over ge bracht naar het Huis van Bewaring te Am sterdam. Teunissen en Klunder vertrokken afzonderlijk, de een per trein van 13.02 over Zwolle, de ander per trein van 13.30 uur via Stavoren en over zee. Deze overbrenging geschiedde in verband met de spoed-behande- ling voor het Gerechtshof te Amsterdam. SPEENHOFF NAAR AMERIKA. De heer J. H. Speenhoff en echtgenoott hebben, naar de „0. H. Ct." meldt, van de directie van de Holland-Amerika-lijn een uit- noodiging ontvangen om een reis mee te ma ken met de „Statendam", die 19 Juli ut Rot terdam vertrekt. Het echtpaar zal le klasse reizen. Op de boot zal de heer Speenhoff voor de gasten optreden. Het ligt in zijn bedoeling een dagboek over het schip, de reis en de pas- sagiers aan te leggen. Voorts is het echtpaar uitgenoodigd door de directie van het Manger-hotel aan de 7e Avenue te New York daar zijn intrek te nemen. In New York zal voor rekening van het Tuchinski-theater een geluidsfilm opgenomen worden. De heer en mevrouw Speenhoff zul len daar ook voor de Hol'andsche Club op treden. Vermoedelijk zal de terugreis eveneens met de „Statendam" aanvaard worden. van het Wilhelmus naar de melodie uit den nieuw aangesteld technisch personeel. Nederlandsche Gedenck-Clanck van Adrianus Valerius, bewerkt door dr. Willem Mengel- berg. Toen na dit nationaal huldebetoon de leden van het koninklijk gezin en alle aanwe zigen hunne plaatsen hadden ingenomen, hief dr. Mengelberg zijn dirigeerstok op, Vervoer van een gewondc Zooals gemeld, heeft Zondagnacht de fir ma Jan de Boer Czn., die voor dit jaar het gemeentelijk ziekenvervoer op zich heeft ge nomen, geweigerd een gewonde werkwillige naar zijn woning te vervoeren EEN PHILIPSFABRIEK TE NIJMEGEN Naar de Tel. verneemt, heeft thans de N.V. Philips te Eindhoven aan de gemeente Nij- megen vergunning gevraagd voor den bouw van een fabrieksgebouw van zeven verdiepin- gen, waaruit dus blijkt, dat het de N.V. Phi lips met haar vestiging te Nijmegen wel dege- lijk ernst is. BENZINE IN BRAND GEVLOGEN. Twee gewonde ft Op de eerste etage van de Boeroestraat 30 te Amsterdam was het echtpaar Nijenhuis Maandagmiddag bezig benzine over te gie- ten. Daarbij stond een lichtje te branden. De benzinedampen, die vrijkwamen. ontbrandden en het gevolg was, dat ook de flesch benzine in brand vloog. De vlammen deelden zich mede aan den man en de vrouw. In hun angst sprongen zij over de veranda in den tuin, waar zij door toegeschoten buren wer den geholpen. Inmiddels was reeds de brand- weer gewaarschuwd, die den heer Nijenhuis verbond. Hij had ernstige brandwonden aan de armen en handen. De vrouw werd gehol pen door een geneesheer. Zij had brandwon den aan de beenen en werd door den Genees- kundigen Dienst naar het Onze Lieve Vrou- wengasthuis vervoerd, evenals de man. Het brandje zelf had niets te befeekenen. HEEMSTEDE KRIJGT RIJKSSUBSIDIfe VOOR „GROENENDAAL". Eenigen tijd geleden heeft het gemeente bestuur van Heemstede aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd een subsidie te mogen ontvangen voor de ex- ploitatie van het bekende bosch en park ,,Groenendaal" Flet gemeentebestuur ging hierbij uit van de gedachte, dat mi Heemste de na de annexatie zooveel kleiner is gewon. den, het zich de luxe van een zoo groot wan- delpark om financieele redenen niet kan rts* oorloven, daar Groenendaa! jaarlHks een ie- kort van ongeveer 10.000 opl evert. De mi nister heeft thans, blijkens een bericht van de. Tel., geantwoord, dat hij in verband met deze omstandigheid termen aanwezig -dndt om aan Heemstede een subsidie te verieenen en wel gedurende tien iaar-de som van f 2M0 iaarliiks. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei H uid verwondingen. Het verzacht en geneest.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7