ilkmsmnclie De kroonjuweelen. FEUILLETON. 1929 Wo. 137 Heriird een sn dertigste Jaargang, Oonderdag- 13 Jiini. Radio-hoekje Vrijdag 14 Juni. HUversum, 1071 M. 10.-10.15 Morgen- wijding. 12.15-2.— Concert door het A. V. R O^kwiutet. 2.052.45 Uitzendmg voor scholen. Spr. Ir. Sanger: Edelsteenen en fiiamanten 2.45—4.— Gramofoonmuziek. 43oS- Le/ng door. Mr. Dr Oosting: De misdaad en hare sociale o°rzab!?J: 5 30 Gramofoonplatenconcert. 5.30—/. Concert door het AV. R. O.-Octet. M Ploover zang. B. Lensky, viool. 7.—7.15 Verkiezi'ngspraatje. 7.15—7.45 Radiopraatje. 8—8.15 Voordrachten door mevr. Steger van Erven Dorens. 8.15 Aansluiting van he Kushaus te Schevemngen. Residentie-orkest onder leiding van Carl Schuricht. In de pau- ze voordrachten (vervolg). 1030 Persbench- ten Daarna tot 11.30 Gramofoonmuziek. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 11.—11.30 Korte ziekendienst 11.30-12.— Godsdienstig halfuurtje K. R- O. 12.15^ 1 15 Concert door het K. R. O.-lrio 1.10 2_ Oramofoonmuzifk. 3.-4.- Vrouwen- uurtje. 4.-5.- OramotamplatacodCHl 5.6.30 Orkestconcert N. C. R. V. J-—7r? Tanserie over Natuurhomng. 7.35 V. l k 8 PeSeSten. 7.40 Cyclus Wat gdooven en denken Vrijz. Prostestanten? 835 Con cert. Viola da gamba en cembalo. 8.50 Cur sus: Drie vormen der religie. 9.30 Concert Viola da gamba en ctmbvalovaJ0^maTue- zing uit het meuwe boek van Remarque. Van het westelijk front geen meuws. 10.20 Concert. Cello en cembalo. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Causerie." 11.20 Gramofoonmuziek M Sonatenconcert, piano en cello. 12.50 Oigel concert 1.20—2.20 Orkestconcert. 2.oO v"51 scholen 3.15 Muziek. 3.20 Lezing Muziek. 3.50..Macbeth",wor scholen zakmesje, A. v. u. Hagen, Comanstraat 8; dames-r-egenhoed, A. Bart, Prins Hendrik- straat 3; insigne, B. Scheepmaker, Kmheim- straat 30; rijwielbelastingmerk, Y. Hoek, Omval 36; rijwielbelastingmerk, J. Bleeker, p.a. de Boer, Lindegracht 21; boek waann abonnement, J. Hartland, werkzaam bij Stuy en Verduin, Baangracht; rozenkrans, J. Bek, Baanstraat 31; handschoen, A. Smit, Laat 173; belastingmerk in etui, A. Pels, Nieuw- landersingel 6. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van po- litie. Picovineiaal nieuws 3.45 oogevoerd. 4.35 Rita shapre octet. 5.35 Kin d'eruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberich ten 6 50 Landbouwber. 7.05 Pianosonaten van Beethoven. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek 7 45 Causerie. 8.05 Licht symphonieconcert Svmphonieorkest en G. Packer, bariton. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. ^bO Nieuws- berichten. 9.55 Dansmuziek en vanete. Aan sluiting van het London Palladium. Een verrassing. 1 i .20 Dansmuziek. Parijs „RadJo-Paris", 1744 M 12_50u- 2 10 Gramofoonmuziek. 4.05—5.05 Orkest concert 6.55—7.20 Gramofoonmuziek. 8.o5 —11.10 „Pdleas en Melisande", opera van Debussy. 1 aneenberg, 462 M. 10.35 en 12.40 Gra mofoonmuziek. 1.25-2.50 Orkestconcer c 706 05 Voor kinderen. De gelaarsde kat, snrookje. 6.05-6.50 Werken van Pagamm piano en viool. 8.20 Vroolijke avond. Orkest en solisten. Jazzband. Zeesen, 1649 1220-5.20 Lezingen en lessen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.20—8.05 Vezingen. 8.20 „Die Stumrae von Portici «>pera in 5 acten van Auher. Hamburg, 395 M. 12.40 Muziek voor scho len 4.35 Operetteconcert. 6.20 Orkestconcert. 7 20 Concert. Veedol Jazz-orkest. 8.20 Wag- nermuziek. Orkest. 11.20-12.20 Dansmu- Z1CBrussel512 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Fragmenten uit „Carmen'', opera van Bizet. GE VON DEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 8, 9, 10 en 11 Juni 1929: Belastingmerk; huissleutel: boodschap- pentasch; kindermuts stoffeerdersschaarta- bakspijp; beursje met inh.; moersleuteltje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 8, 10 en 11 Juni 1929: Mes, C. Berkhouwer, Verdronkenoord 53; bril in etui, J. Ursem, Noorderkade 5 vulpen- houder, G. v. Vliet, Druivenlaan 31; pakje kruiden, J. Baas, Verdronkenoord 61; porte- monnaie met inhoud, J. Bruin, Druivenlaan 22; rij- en nummerbewijs, J. Huiberts, Geest 31rozenkrans, J. van Lienen, Oudegracht 104; Vindertaschje met inhoud, E. Hedder, Hoeverkade 14; rozenkrans in etui, A. Vis, Lknmerhoek 32; hondenpenning le klas, J. Teselaar, Oudegracht 58; witte rozenkrans, kj. H. Balink, Baangracht 41zakmesje, H. Hulskamp, Vondelstraat 1muts, F. Brou- wer, Laat 83; taschje, A. Ooyevaar, Laat 71 AKERFLOOT. Raadsvergadering. Maandag n.m. 2 uur vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. Ingekomen stukken. Schrijven van den minister van financien van een toekennig voorschot ingevolge de landarbeiderswet tot een bedrag van 1 2790 tegen een rente van 4 gedurende hoogstens 4 jaren met bepaling dat daarna voor rente en aflossing gedurende 30 jaren een annui'teit moet worden voldaan, groot 5 4/5 van het verleende voorschot. Beschikking minister van onderwijs betref- fende vaststelling voorschot lager onderwijs 1929 ten bed-rage van 9470. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Schrijven Ged. Staten, dat als nog in oe verordening op de keuring van waren moet worden opgenomen de bepaling, waarbij wordt verboden melk te verkoopen met een vetgehalte lager dan 2.75 Met algemeene stemmen werd besloten deze wijziging aan te brengen. Verzoek van N. Zwakman, pontwachter al- hier, om hem over den afgeloopen winter maanden een tegemoetkoming te verleenen van 250, omdat hij gedurende de lange vorstperiode genoodzaakt is geweest meer personeel aan te nemen en daardoor een meerdere uitgave heeft gehad van 300. B. en W. stelden voor afwijzend op dit ver zoek te beschikken, omdat con tractueel in de verpachtingsvoorwaarden is opgenomen, dat bij niet strenge vorst f 50 en bij strenge vorst 100 zal worden uitgekeerd, waaraan reeds voldaan. De heer Schut: Er is ook moeilijk aan te beginnen. Zonder verdere bespreking werd het voor- stel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter deelde de vergadering mede, dat hiji van den burgemeester van Heiloo een schrijven heeft ontvangen in verband met het 25-jarig ambtsjubileum van den majoor der rijksveldwacht Steen op den 10 Mei j.l. om dien dag een stoffleijk aandenken aan te bie- den. Aangezien hiervoor geen aparte verga dering belegd kon worden, hebben B. en W. gemeend, temeer daar de goede verstandhou- ding met de politie-autoriteiten niets te wen- schen overlaat, daarvoor 10 te voteeren en de raad nu besluit dit goed te keuren. Tevens deelde de voorzitter mede bij de huldiging aanwezig geweest te zijn, waarbij 4 stoelen zijn aangeboden. Met algemeene stemmen werd dit besluit goedgekeurd. Ingekomen een verzoek van A. van Duin en S. Koppes om de gemeenteweg acliter hun perceelen te mogen koopen voor uitbreiding hunner bedrijven. Daar nog geen onderhan deling met de verzoekers heeft plaats gehad en over koopprijs nog niet is gepraat, stelden B. en W. voor, hoewel deze zaak wel in hun vergadering is behandeld, maar nog geen prae-advies is uitgebracht, dat verzoek aan te houden. Alzoo besloten. Ingekomen een verzoek van het bestuur van het Burgerlijk Armbestuur om de jaarwedden van de armvoogden te verhoogen met 100 en te brengen op 250 ingaande 1 Januari 1930. B. en W. stelden voor dit verzoek, zooals deze verhooging luidt, in te willigen. De voorzitter deelde mede, dat de secreta ris-penningmeester 100 genoot en dat 50 de drie armvoogden ontvingen. Voor de over- kant was dit gesteld op 20, voor het dorp op f 15 elk. De bedoeling is nu f 150 voor den sec-reta- ris-penningmeester, voor de administratie aan den overkant f 40, voor hier 30 voor de armvopgden. De voorzitter: Een plezierige functie is het niet en het verzoek is te billijken. De heer Berkhout: Wordt er dikwijls ver- gaderd? De voorzitter: 8 a 10 maal per jaar. De heer van't Hof. Als voorzitter en voor- heen als secretaris-penningmeester weet ik, dat er veel werkzaamheden aan verbonden niet en dat mag het ook niet wezen, maar er is veel werk na verhouding van de sala- rieering. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen zooals door B. en W. ingediend Voorstel B. en W. om aan het schoolbe- stuur te Akersloot toe te kennen een bedrag van 600 ingevolge art. 72 -der lager onder- wijswet 1920 voor het dienstjaar 1929 en bo- vendien een maximum crediet te verleenen van f 400 voor het vergrooten van de brand- stoffenbergplaats bij de R.K. school. In ver band met deze aanvrage deelde de voorzitter het navolgende mede: Zooals U alien bekend is, werd door het R.K. schoolbestuur een aan vrage ingediend ten le voor 1 Mei 1929 be- schikbaar te stellen een hulplokaal. 2e. aan de bestaande R. K. school aan te bcuwen een 6e leslokaal. 3e. het bestaande brandstoffenbergplaatsje te vergrooten. 4e. een met de open zijde naar het Zuiden gericht afdak aan te brengen. 5e. drie nieuwe schoolborden voor 3 loka- len te verstrekken. 6e. een bedrag van 600 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van de noodige leermiddelen voor het 7e leer jaar. 7e. 20 nieuwe schoolbanken te verstrekken ■Het bij de wet voorgeschreven overleg met het schoolbestuur heeft plaats gehad en he! resultaat daarvan is geweest, dat het school bestuur bereid is gevonden om bij den aan- vang van het nieuwe schooljaar op 1 Mei j.l den leeftijd voor toelating van nieuwe leerlin- gen te stellen op 6 jaar in plaats van 5V^ Dit besluit mag in de gegeven omstandig- heden van harte worden toegejuicht, omdat het daardoor mogelijk is geworden de aan vrage in zoodanigen vorm te wijzigen, dat het onder 1 en 2 gevraagde komt .te vervallen Ook heeft het overleg geleid tot intrekkingen van het onder 4 genoemde afdak, terwijl als gevolg van de hiervoor gemelde beslissing omtrent den leeftijd van toelating tot d school, ook de aanvrage onder 7 genoemd komt te vervallen of, in het ongunstigste ge val, 10 banken benoodigd zijn en genoegen mede wordt genomen daarvoor te aanvaarden enkele bij de O. L. school overcompleet zijnde schoolbanken. Er blijft dus van de aanvrage ter beslissing over het onder 3, 5 en 6 ver- meldde; en stelden wij Uwen raad voor deze verzoeken in tew illigen en het daarvoor be noodigde crediet van max. 1000 te verstrek ken. Wij meenden van deze plaats af, over- tuigd als wij zijn, ook namens den geheelen raad te spreken een woord van oprechten dank te moeten brengen aan deze zeer tege- moetkomende houding van het R. K. schoolbe stuur, waardoor voor afzienbaren tijd veel financieele offers voor de gemeente zijn be- J spaard en het doet ons goed den nadruk te mogen leggen op het feit, dat dit behaalde resultaat is verkregen, omdat het R. I< schoolbestuur daarmede heeft willen geven het bewijs, dat de buitengewoon prettige ver- standhouding die er steeds bestaan heeft en nog bestaat tusschen haar en het gemeentebe- stuur, op hocgen prijs wordt gesteld. Ook wij stelden deze samenwerking op prijs en hoopten van harte, dat deze toestand besten- digd moge blijven. De heer SchermerhornAangaande de brandstoffenbergplaats zou U met wethoud Groot een onderzoek instellen. De voorzitter: Daar is berging voor 8 a 10 mud cokes. Deze bergplaats is veel te klein. Het waschhok er naast dachten wij dat er bij getrokken kon worden, maar dat gaat niet, want dit is een bergplaats voor schoonmaak- artikelen voor de school. B. en W. moesten aldaar nog een oplossing zoeken. De heer van t' Hof: De leermiddelen voor het 7e leerjaar zijn die nog al belangrijk. De voorzitter: 't Is voor 40 kinderen, ook voor de O. L. school moesten deze leermidde len er zijn. Ik heb hierover advies ingewon- nen, maar dit bedrag is niet hoog. De heer van't Hof: De aanschaffing van leermiddelen zou ik willen aanbesteden. De voorzitter: De katholieke school staat er buiten, blijft over de O. L. scholen. B. en W. hebben dit goedgevonden aan den boekhande laar alhier op te dragen. Het voorstel van B. en W. werd zonder ver dere bespreking met algemeene stemmen dering werd behandeld en toen aangehouden werd. De betrokken raadscommissie heeft weten te bereiken, dat de inspecteur bereid was om gunstig te adviseeren op een van den Raad uitgaand verzoek om opnieuw aan Ged. Staten voor 2 jaren uitstel te vragen, of liever cntheffing te vragen van de verplichting van het hebben van een lokaal voor de zaaloefe ningen. In het onderhoud, dat ik heb gehad met den inspecteur op 1 Febr. j.l., adviseerde deze om een lokaal ter beschikking te stellen, omdat, waar in de onmiddellijke nabijheid van de O. L. school (dorp), de R.K. school staat met pl.m. 200 leerlingen, zulks noodza- kelijk was. Ware dit niet het geval, dan zou hij voor de O. L. school dorp met pl.m. 43 leerlingen volstaan met een terrein alleen. Voor de O. L. school Kogerpolder stond het vast, dat invoering van dit nieuwe vak De heer Schermerhorn: Hoog is het salaris (The crinkled Crown.) ueautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William le Queux, door Mej. E. H. 14) „Ik vrees, dat het ook moeilijk is, u de zaak juist voor te stellen, daar ik er eerst te elfder ure mee bekend werd gemaakt. In korte bewoordingen samengevat is het als volgt: Enkele vrienden van mij deden zaken met uw vader waardoor ze voor een aanzien lijk bedrag bij hem in de schuld kwamen. Onder gewone omstandigheden zou hem dit geld gisteravond betaaid zijn geworden door een ander. Maar, daar hij in eens van plan veranderd was, besloot hij niet tot den avond te wachten, maar kwam hij in plaats daar van, reeds vroeg op den morgen bij mij". De hekiere oogen bleven strak op hem ge richt. „En wat deed hem zoo in eens van plan ver ander en? Hij zal zich toch wel verplicht hebben gevoeld u eenigen uitleg te geven? Anders zoudt u zeker niet genegen zijn ge weest op zijn voorstel in te gaan?" Geoefend diplomaat als hij was, schoot zijn kracht om te veinzen nu toch te kort on der dien klaren, helderen blik. De geheele waarheid zou hem afgeperst worden, hoezeer hij ook gewenscht had het grootste deel daar van voor zich te houden. Het scheen, dat hij een soort geheime waarschuwing had gekregen tegen naderend onheil. Hij verzocht mij het geld te bewaren tot den -vblgenden morgen, wanneer ik het u direct in handen zou geven. Het is hier in dit vertrek: de som van twee duizend pond in bankpapier en ik verlang er naar mijn belof- te in vervulling te brengen". Er volgde een langdurige stilte en hij kon zien, aan haar steeds veranderende uitdruk- king, dat haar gedachten elkaar snel opvolg- den. Zijn vermoeden was juist geweest. In- tui'tie, een sterk natuurlijk vernuft, was in de plaats getreden van de ervaring, die zij miste, en zij was nu achter de waarheid gekomen door de ingevingen van haar verstand te volgen. Zij sprak zacht, maar op scherpen stacca- totoon, die de snelle opvolging van haar ge dachten aangaf „Hij kwam bij u omdat hij een geheime waarschuwing van naderend onheil gekregen had, en van waar en van wien kwam die dan? Lenoir sprak gisteravond van zelf- moord, maar er was iets in zijn manier -van doen, dat mii deed denken, hoe hij niet sterk geloofde in zijn eigen theorie! Hij is lid van dezelfde vereeniging. Hij was de vriend van mijn vader, maar hij zou zijn best doen om de vereeniging te beschermen, of uit vrees, of uit trouw". Zij wachtte even en richtte zich toen weer tot hem, met een soort ingehouden vuur. aangenomen. D voorzitter deed1 mededeeling inzake he> onderwijs lichamelijke oefening. Zooals U be kend is, werd door mij meerdere malen zulks naar aanleiding van het feit, dat Ged. Staten invoering van het nieuwe vak j. voor de O- L. scholen in deze gemeente eischen van 1 Jan 1930 en nieuwe vrijstelling niet meer door hen zou worden verleend, geconfereerd met den inspecteur van het lager onderwijs te Alkmaar o.m. op 1 Febr., 13 Maart en 20 April, terwijl ook de commissie uit den raad op Woensdag 27 Maart een conferentie had. Het resultaat van de conferentie op 1 Febr. en 13 Maart 1.1. leidden er toe om met het voor stel te komen, zooals dit in de laatste verga- „Kapitein Easterbee, u vertelt mij de din- gen niet ronduit, zooals ze zijn. Ik waar- deer uw bedoeling: u wilt mijn gevoelens sparen, mij zoo weinig mogelijk pijn doen. Maar, ondanks uw vriendelijkheid, wordt heel de toestand mij zeer duidelijk". In zijn -verlegenheid kon Easterbee niet an ders dan haar woorden herhalen: ,De heele toestand wordt u zeer duide lijk?" ,Zeer duidelijk", hernam zij op zekeren, harden toon. „Mijn vader had een grief te gen zijn oude clubleden; dit wist ik, want ik heb het hem op een ochtend met Lenoir hoo ren bespreken op den ochtend van den dag, dat wij elkaar voor den tweeden keer in „De Motten" ontmoetten. In zijn wraakgie- righeid werd hij verrader en verkocht het ge- heim aan u of laat ik dan zeggen: aan uw vrienden. Ze kwamen er achter en vermoord- den hem, om een voorbeeld te stellen aan anderen, die soms geneigd mochten zijn te eener tijd in zijn voetstappen te volgen. Het was geen zelfmoord, maar moord met voor- bedachten rade. Het geld, dat u voor mij heeft, is de prijs van zijn verraad - en ook de prijs voor zijn leven. Mijn arme, misleide vader! Dat hij zich in zulk een net van schande heeft verwikkeld!" Voor het eerst gedurende het onderhoud verloor zij haar zelfbeheersching, en terwijl zij het gelaat in beide handen verbo-rg snikte zij bitter. Zijn eigen hart bloedde, toen hp dit klaagiijk geluid moest aanhooren. Hii trad tot de onmogelijkheden behoorde. Een rege ling met den inspecteur is nu getroffen, het geen hierop neerkomt, dat hij voor de O. L. school (dorp) volstaat met den eisch voor het hebben van een terrein voor openluchtoefe- ningen, terwijl den eisch voor een lokaal komt te vervallen tot het tijdstip, waarop het R.K schoolbestuur de beschikking vraagt over een lokaal. Wat de voorziening van dit vak aan de O. L. school Kogerpolder betreft, hiervoo hebben wij op advies van den inspecteur op nieuw ontheffing gevraagd aan Ged. Staten tot 1 Jan. 1932. In de vergadering van de vereeniging van Ned. Gemeenten is door mij ook deze aange- legenheid besproken, hetgeen door velen uit- voerig werd nagegaan. Het bezoek van de raadscommissie heeft een gunstig resultaat gehad en een woord van dank is voorzeker op zijn plaats aan den inspecteur voor zijn tege- moetkomende houding. De heer Schut: Het terrein moet dus in orde zijn. De voorzitter: Het terrein is er. Ingekomen het verslag van den geneesheer, dr. Zeldenrust, over de inenting tegen rood- vonk, waaruit blijkt, dat 270 kinden zijn inge ent, dat behalve een enkele dag een opgezette arm bij d ekinderen alles een normaal verloon had en dat het onderwijzend personeel de taak veel heeft verlicht. De voorzitter: 't Is hier bijna de eerste ge meente die deze inenting ter hand heeft geno men, mede op initiatief van den dokter, omdai hier zoovele gevallen voorkwamen. De resui- taten moeten nog worden afgewacht olgcn- de jaren zal het aantal kinderen kleiner zijn De dokter heeft er 3 dagen mee bezig geweest en heeft ongeveer 16 onkosten gemaakt. Daar deze werkzaamheden niet bij instructie zijn geregeld en het rijk voor deze inenting 2 ct. per inwoner bedraagt, stelden B. en W. voor een bedrag van 100 beschikbaar te stellen en aan den dokter uit te betalen. Alle leden konden zich best met dit voorstel vereenigen. Alsnog werd vastgesteld een suppl. begroo- ting dienst 19281929. Rondvraag. De heer Schut: Wanneer er met auto's of motorfietsen te hard gereden wordt, bestaat er nog een bepaling, dat hiertegen kan wor den opgetreden. De voorzitter: Niet in de algemeene politic- verordening, wel in de motor- en rijwielwet, wat betreft de veiligheid in gevaar brengen. Toezicht zal gehouden worden. De heer van't Hof: In verband met de werkzaamheden aan de bestrating is het op- knappen van het werkhof wel wat laat, maar dit moet toch eens spoedig gebeuren. De voorzitter: Zoo gauw als er een man ge- mist kan worden, dan gebeurt dit ook mis- schien over een veertien dagen. Dezelfde spre- ker klaagde, dat er vuil op een hoop wordt gegooid op het kerkhof van het kerkhof af- komstig maar ook van den weg. Beter was he: dit te deponeeren achter het brandspuiten- huisje. De voorzitter. Het werd daar wel eens ver- zameld om dan later met paard en kar naar de belt gebracht te worden. Het gaat niet aan dat daar een vuilnisplaats komt en wij zul- len dat ondervangen. De heer Schermerhorn: De afrastering om het terrein van de O. L. school is dat niet ge- vaarlijk met prikkeldraad. De voorzitter: Er moest spoedig een af- scheiding voor het vee gemaakt worden. Toen hebben de werklieden van de gemeente hel hek gemaakt. 't Is een noodafrastering. Met vergrooting van het terrein is het de bedoe ling het weg te breken en een ander hek te piaatsen. Niets meer aan de ord zijnde, sloot de voor zitter de vergadering en ging de raad in ge heime zitting over. Timmerman, Schagen; 3e prijs M. Roozing, Schagerbrug. Eenjarige paarden (koudbloed): le prijs A. de Graaf, Anna Paulowna; 2e prijs C. Paarl- berg, Barsingerhorn; 3e prijs Jb. de Wit, Burgerbrug. Tweejarige paarden (warmbloed): le prijs L. K. Vader, Schagerbrug; 2e prijs P. D. Tim- merman, Schagen; 3e prijs G. Baken, Anna Paulowna. Driejarige paarden (warmbloed) le prijs C. Klerk, Schermer; 2e prijs J. Th. Boersraa, Lutjewinkel3e prijs W. Eriks, 't Zand. Paarden van 4 jaar en ouder (warmbloed) le prijs D. Moren, Keensmerbrug2e prijs H. Schemer, Oudesluit; 3e prijs Jb. de Wit, Burgerbrug; 4e prijs P. Bruin, St. Maartens- brug. De aangeboden paarden waren van zeer goede kwaliteit. URSEM. Toen de landbouwer J. de B. met twee paarden aan het ploegen was, schrok een der dieren, waardoor beiden op hoi sloegen. Een der paarden geraakte in een sloot en ver- dronk, terwijl het andere op den wal bleef liggen. Naar wij vernemen was gelukkig het verdronken paard verzekerd en het andere juist niet. Door den Minister van Justitie is aan het Bestuur der afdeeling Ursem van het „Witte Kruis" vergunning verleend tot het aanleggen Kruis" vergunning verleend tot het aanleggen en houden eener loterij tot het verkrijgen van gelden ter bestrijding van de tuberculose. Zondag is er te Nooradijk kermis en dank zij de ijverige bemoeiing van de nieuwe kastelein J. Kuyper zullen voor het eerst al daar flink wat kramerijen geplaatst worden, benevens een zweefmolen zoodat de jeugd ta Noorddijk dit jaar volop genieten kan. PAARDENKEURING TE SCHAGERBRUG. Goed materiaal. De Harddraverij-vereeniging „Voorwaarts" te Schagerbrug heeft een paardenkeuring ge- houden. Prijzen werden uitgereikt als volgt: Eenjarige paarden (warmbloed) le prijs A. de Graaf, Anna Paulowna; 2e prijs P. D. tot vlak bij haar en legde haar de hand op den schouder. „Miss van der WyckPauline... be- daar toch! Aangenomen, dat uw gissingen juist zijn, dan heeft uw vader zichzelven den dood op den hals gehaald door zijn onvoor- zichtigheid, om zijn grieven zoo luide uit te bazuinen. Op twee piaatsen heb ik er van gehoord, nu eenigen tijd geleden". Met groote krachtsinspanning werd zij haar ontroering meester en wierp zij een on- derzoekenden blik zijn kant uit. „Aan u is ook wat geheimzinnigs, kapitein Easterbee. U is niet geheel wat u schijnt, de zorgelooze jonge man van de wereld. U en uw vrienden hebben hem met geld trachten om te koopen. Was dit niet zoo dan zou hij nu nog in leven zijn. Easterbee richtte zich verontwaardigd op: zij was wel wat onrechtvaardig, vond hij. Maar het volgend oogenblik behaalde een edelmoediger gevoelen de overhand. Ze had immers pas zooveel treurigheid doorstaan. Hij moest dus zulke minder aangenaam klin- kende gezegden, die haar in haar droefheid ontvallen waren, niet zoo hoog opnemen. „Ik wil er wel vrij voor uitkomen, dat ik lid ben van een vereeniging, die enkel in het leven geroepen werd om die te bestrijden waartoe uw vader behoorde. Het is een open kamp tusschen ons; wij komen er aan beide zijden voor uit. Ik geef toe, niet zonder schaamte, dat de gevolgde methoden niet al- tijd zoo eerlijk zijn a-ts wel verlangd kon WIERINGERMAAARD. Wat was dat Dinsdag maar weer een fijm dag voor de schoolkinderen. toen er 's mor- gens 27 auto's op hei schooiplein gereed stonden om hen naar Bergen enz. te brengen. Natuurlijk was de geheele buurt op de been om getuige te zijn van de vroolijke ge- zichten Jer jeugd. De eerste halte werd ge- houdc :ii Kamperduin om voor de zoo- vee'r .-.al de overblijfselen van het aldaar gc. schip te bezichtigen. Wanneer het a;-. ger gaat, is het over 10 jaar nog niu Vandaar via Hargen, Groet en Schcoinaar Bergen. Vliegensvlug den speel- tuin in uen glas heerlijke ranja was erg wel- kom. alsmede een broodje enz. Nadat druk gebruik was gemaakt van de diverse speelgelegenheden. werd een kleine wandeling gemaakt met als eindpunt *t be- kende Zandgat, wat niet alleen voor de klein- tjes, ddch ook voor de grooteren steeds een heerlijk vermaak is Ongeveer half drie moes ten we afrijden om in Bergen aan Zee ge- legenheid te geven tot pootje baden waar- van met dit heerlijke weer druk gebruik van gemaakt is. Ook hier even den inwendigen mensch versterkt en toen ging't via Egmond aan den Hoef naar Alkmaar, waar bij cafe Brittanje werd halt gehouden. Het zag er daar keurig uit, en de consumptie was uitstekend. Hier werd een bezoek gebracht aan Her- tenkamp en de vogeltjes. Met een driewerf hiep hiep hoera kwam de jeugd de chauffeurs waarschuwen, dat de tijd daar was voor de auto's Tegen half zeven vertrokken we van Alk maar om via Heer-Hugowaard, Nieuwe Niedorp, Winkel, Barsingerhorn ten onge veer S uur in ons dorp te arriveeren, opge- wacht door ouders en vrienden. Zoo'n mooie rij van 27 auto's geeft altijd veel bekijks en wanneer het dan zulk heerlijk weer is als Dinsdag het geval was, is het dubbel mooi. Een woord van dank aan 't onderwijzend personeel en aan de Commissie is zeker wel verdiend, doch vooral niet minder aan de eigenaars van de auto's, die hun tijd en wa- gens beschikbaar hebben gesteld. De blijde gezichten der kinderen kunnen de chauffeurs wel beachouwen als een hartelijke dankbe- tuiging. -. a ten we besluiten met den wensch dat het een volgend jaar weer even goed zal vlotten om auto's te krijgen, want werkelijk. het is voor de kinderen een genotvollen dag geweest. TEX.EL. Dinsdagmiduag werd in t gebouw voor Chr. Belangcn te den Burg een driedaagsche bazaar geopend. die ge houden wordt ten bate van de Ned. herv. kerk aiuier. Ds. Kaabe, predikant te den Burg, sprak 's middags 3 uur de ope- ningsreae uit, in tcgonwoordigheid van den burgemeester van Texel, W. B. Oort, verschillende preclikanten van andere Ned. herv. gemeenten op Texel, 't dames- comiiP van den bazar en enkele genoo- digden. Ds. Raab? betuigde in zijn openinga- worden. Er wordt te veel acMerbaks gehan- deld voig»us mijn opvattiw. maar w:j moeten dezelfde rmddelen georuiken <fee zij aanwen- den". Toen ineeas scheen het knpulsieve joog* ding van stemxrang te ver anderen. Zij nam de hand, die nog altijd op haar schowder lag en sloot die krampachtig jui de hare. Zij was nu niei ianger degene, die hern aan- klaagde de onmiddellijke aaulekircg te zijn geweest tot den deed van haar vader, door de ver leiding die zij dozen badden geboden. „Vergeef mij mijn achijpbare onrecittvaa^ digheid Maar in den atnjd meet ieder zijn' kansen wagen. In ben art mijn doen, zooals u wel begrijpen zult. Ik aaDbad nnjn moeder, maar ik voelde weinig Befde '/oor mijn va der op zijn hoogst een soort medelijdsi en spijtigheid, dat hij zrtc leven aou hebben verspeeld voor «en fktier Ea iar< ptoiselmge warmte: „Van harte azijc beste wemchen voor het werk, dat u doet: Roeit u dat ooge- dierte uit, die plaag van de maa,sv '-«app^[ wier wapenen zijn moord en very locking verloochening van alle mecachelijke gevoe lens. Zij hebben miin oogelukkigen vader van een kalroen burger in een revolutionoaii en tenslotte in een verrader veranderd". Even later overhancfigtk bij haar het pak je banknoten. Ze zij dit aannam. (Wo rift.- vflrvolg'd). zijn. z. l.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5