Kinderen PUROL Kerk en school Buitenfland :M Bioscopen niet onbesproken te mogen laten. De gou- verneur van een Nederlandsche kolonie mag zich niet laten gevangen nemen, onder geen omstandigheden, en onder geen be- ding. Het is niet noodig chauvenist te zijn, of aan Van Speyk te herinneren, om te mee- nen dat de heer Fruytier na zijn onvrijwil- lig bezoek aan Venezuela zich onmogelijk heeft gemaakt als landvoogd. Het hoofdpunt van critiek blijft echter de niet goed te praten weerloosheid, in spijt van herhaaldelijk tot de regeering gerichte vertoogen ten dezen. Men zal nu toch wel inzien dat Curasao een bezetting en minstens een wachtschip blijvend noodig heeft". De heer Westerman zegt nog er geen eed op te durven doen dat een bende van vijf- honderd man op een vrijen Zaterdagmiddag op het plein in Den Haag, niet een soortge- lijk stukje zou kunnen uithalen. Over Ban doeng spreakt de oud-directeur van de Bank voor Indie gelukkig niet; aan wat in het paleis van den legercommandant aldaar, on der bescherming van de aan een verscheide- ne duizenden gekost hebbenden vlaggestok waaiende driekleur, zou kunnen gebeuren, denken ook wjj liever niet. Om van Buiten- zorg maar heelemaal niet te spreken Wat de Indische pers zegt. Het Soer. Hbld. schrijft over den overval op Curasao, dat deze een kaakslag in ons nationaal gelaat is en het blad vraagt zich af, hoeveel van deze kaakslagen nog noodig zullen zijn, alvorens het Nederland sche volk zijn uiterst gevaarlijke onverschil- ligheid afwerpt. De I n d C r tzegt onder den titel „De kurassiers(?) van Curasao", dat er geen grooter comedie denkbaar is. Er is een tijd geweest, merkt het blad op. en de naam van het schip, dat thans zee heeft gekozen om naar Curasao te gaan, herinnert aan dien tijd, dat dergelijke hoon van ons gezag on mogelijk was. De Locomotief schrijft in een hoofd- artikel onder den titel: „De blamage" dat Curasao voortaan geldt als het symbool van verwaarloozing van het koloniaal gebied in West-Indie en van de politieke verwording in Nederland, die leidt tot een defaitistisch pacifisme. Nadere berichten van het ministerie N van kolonien. In aansluiting aan de communiques van 10 en 12 dezer betreffende de ge- weurtenissen te Curasao deelt het mi nisterie van kolonien het volgende mee: Uit de Vrijdag ingekomen nadere be richten van den gouverneur blijkt, dat de overval van het militair kampement te Willemstad door een bende Venezo- lanen, onder leiding van zekeren Urbina, zeer goed was voorbereid en met groote snelheid is uitgevoerd. De aanvallende bende was plaatselijk gevormd; de aanvalstroep, de verster- kings- en de afzettingsafdeelingen tra- den elk afzonderlijk op. De aanvalstroep bestond uit meerendeels vreemde ele- menten, die kortelings op deugdelijke passen te Willemstad waren aangeko men, de aanvulling van deze kern vond vermoedelijk mede plaats uit in Curasao gevestigde Vezoloanen, die te Willem stad een kolonie van ongeveer 2000 per- sonen vormen. Zaterdagavond tegen half tien reden drie groote autobussen vol personen met verborgen wapens met groote snelheid op de wacht bij het Waterfort in. De in- zittenden, ongeveer 80 in getal, splitsten zich in drie groepen, sloegen in enkele seconden de wacht neer, omsingelden het i' het fort aanwezige 24 man sterke piket militairen en bezetten het arsenaal ter plaatse. Bedoelde militairen hebben zich van Lv.n revolvers bediend voor hun ver dediging, maar konden niet aanvallend optreden tegen de met automatifeche ge- weren, karabijnen, pistolen en klewangs gewapende bende. Van het garnizoen, dat 136 man sterk was, waren op het tijdstip van den over val in de hoofdwacht aanwezig zes poli- tiemilitairen, in het fort zelf het voren- bedoelde piket in rust. De dienstdoende militaire politie surveilleerde op straat en was door het geheele stadsdistrict verspreid. Twee ploegen waren buiten dienst en buiten de kazerne. Het feit, dat autobussen vol personen in de buurt van het fort zich bevonden, was niet opvallend, omdat zulks des Zaterdagsavonds op het plein voor het fort wel meer plaats vindt. Binnen een kwartier na den overval was de bende meester van het fort. Daarop kwamen onmiddellijk van alle kanten aanhangers aanzetten, die zich van wapenen voorzagen of hun bewape ning aanvulden uit de daar geroofde voorraden. De troepencommandant had zich da- del ijk, nadat hij galarmeerd was, per auto naar het fort gespoed; bij de wacht gekomen, viel hij in handen van de bende. De in de stad dienstdoende politie- militairen, die op dat oogenblik niet over geweren de beschikking hadden, bega- ven zich na alarmeering snel naar het fort, doch bevonden de toegangen tot het centrum der stad, alwaar zich het fort bevindt, reeds afgezet door handlan- gers van de bende. De gouverneur ontving kort na den overval bericht daarvan, doch bevond toen, dat de telefonische verbinding van het gouvernementshuis met de politie wacht gestoord was. Nader ontving de Landvoogd de mededeeling van den troe pencommandant in persoon, dat hij ge vangen was, dat de Venezolanen de macht in handen hadden en dat zij op den wapen- en munitievoorraad beslag hadden gelegd. Zij hadden hem meege- deeld, niets tegen Curasao in den zin te hebben, daarentegen zoo spoedig moge- lijk met het stoomschip Maracaibo te w'illen vertrekken met medeneming van de door hen buitgemaakte wapenen en munitie. Zou tegenstand word en gebo- den, dan zouden zij de stad plunderen •r»ni.de, vverkplaatsen van de Curasaosche I etroleum Industrie-Maatschappij in orand steken, De gouverneur heeft zich daarop ge- dwongen gezien den agent van de ree- derij, aan welke de Maracaibbo behoort, te verzoeken zijn medewerking te ver' leenen om het schip te doen uitvaren. Het is onbekend gebleven, hoeveel ver- liezen de bende geleden heeft. Tieii personen, verdacht van mede- plichtigheid aan den overval, zijn thans in hechtenis. Een telegram van de United Press. Naar aan leiding van een telegram van de United Press nopens een nota-wisse- lmg tusschen Nederland en Venezuela in verband met de incidenten op Cura sao (gepubliceerd in de Telegraaf) wordt vanwege het departement van buiten- landsche zaken meegedeeld, dat de Ne derlandsche regeering er zich ten deze toe heeft bepaald den tijdelijken zaakge- lastigde te Caracas telegrafisch in den nacht van 9 op 10 dezer in kennis te stel.en met de van Curasao ontvangen berichten en hem op te dragen, de Vene- zolaansche regeering daaromtrent aan- stonds in te lichten. Eenige andere instructie is niet aan het gezantschap te Caracas gegeven. PpkDvincsaal nieuws BEVERWIJK. - De omzet der groen te veld staande verkoo- omdatf 10 Lossiemouth op Zondag geen trei te veel beteekenis moet worden gehecht. aangezien de beide ministers waarschijnlijk slechts een datum zullen vaststellen, waarop zi] elkaar na Stresemann's vertrek op zijn terugreis te Parijs zullen ontmoeten In het huidige stadium acht de „Petit 1 arisien succesvolle besprekingen niet moge- lijk, vooral, omdat Briand eerst voeling met 1 oincare zal moeten hebben, alvorens beslis- singen te kunnen nemen. ENGELAND. GENERAAL DAWES. Generaal Dawes, de nieuwe Amerikaan- sche gezant te Londen, is gister te Sou thampton aangekomen, waar hij officieel door den burgemeester begroet werd. In zijn antwoord zeide de generaal: Ik waardeer ten zeerste het vertrouwen dat mij door het Ainerikaansche volk geschonken is om deze hooge functie te bekleeden en ik zal getrou- welijk mijn best doen de verwachtingen niet te beschamen. Ik ben zeer verheugd oude dierbare Engelsche vrienden te zullen terug- zien met wie ik tijdens den oorlog en later bij de conferenties over de herstelbetalingen kennis heb mogen maken en vriendschap slui- ten. Ik voel mij daarom in dit land dan ook geen vreemdeling en hoop er ook niet als zoodanig beschouwd te worden. Ik ben nooit diplomaat geweest en ik bezit veel fouten, maar ik hoop dat het Engelsche volk mij ne men zal zoo als ik ben, evenals mijn eigen langenooten dat altijd gedaan hebben. De nieuwe gezant vertrok daarop naar Londen en werd aan het Waterloo-station door het personeel van de ambassade opge- wacht en begroet. Vanavond vertrekt hi] reeds naar Schotland om er MacDonald te ontmoeten, die hem een eindje tegemoet komt nalisten hoopten op een groote overwinning en een duidelijk mandaat voor de voortzetting van de inlander-poiitiek van Hertzog, hetgeen met is gebeurd. De Zuid Afrikaansche Partij ziet zich teleurgesteli, daar zij had gehoopt een aantal zetels te winnen op het platteland van Transvaal en de Kaapprovincie en op het veioveren van den Rand waar de mijnwerkers y°°.r de voortzetting van de coalitie stemden Wel is de coalitie meerderheid verminderd doordat de Z. A. P. zetels op de Arbeiders partij heeft veroverd, wier aantal zetels than; van achttien tot acht is verminderd. Generaal Smuts werd herkozen voor Stan d'lton, doch zijn meerderheid ging achteruit van 323 tot 173 stemmen. AMERIKA. EEN PUBLICITEITSTEST. Dagblad tegen draadlooze in de Vereenigde Staten wordt de draad looze omroep geexploiteerd door particuliere maatschappijen, die hun inkomsten trekken uit omroepadvertenties. Uit een dezer dagen gehouden test blijkt, dat deze vorm van ad- verteeren minder waarde heeft dan het ad- verteeren in een dagblad. De heer Babson, een statisticus op zakengebied, deelde te Cle veland in een vergadering mede, dat e*n ad- vertentie in vijf steden omgeroepen tegen een prijs van in Nederlandsch geld 7200 gulden, 222 antwoorden opleverde. Twee dagen la ter werd dezelfde advertentie in dagbladen'te Cleveland, Boston, New York, Philadelphia en Chicago geplaatst. Het resultaat was 4000 antwoorden. Babson berekent, dat elk antwoord van de draadlooze 400 gulden, elk antwoord van de kranten 36 gulden kostte. Pingen van diverse bloembolgewassen gehou den door de Vereeniging „Beverwijk" bedroeg dit jaar 145.154 tegen 60.000 verleden Jaar. De N.V. ,,'t Centrum" boekte eene om zet van 76.287 tegen 20.500 in 1928. De kans, dat deze vereeniging dit seizoen nog een verkooping zal leiden, is nog niet buiten- gesloten. Orasveilingen. Donderdag zijn de jaarl. grasveilingen aangevangen. Niettegenstaande het gewas slecht was werden abnormaal hooge prijzen besteed. Sommige stukken gingen in prijs 1/3 hooger dan verleden jaar, terwijl toch de oogst zeker wel een paar koe hooi minder zal zijn. Antje Mors, in eigendom der R.K. kerk te Heemskerk, ter grootte van ruim 3 bunder, besomde met het etgroen ver over de f 500. Met het opnemen der vroege tulpen is een begin gemaakt. Gewoonlijk munten de eerstelingen maar zelden uit, doch dit jaar in geen enkel opzicht, daar dezen in den afge- loopen winter wel het meest te lijden gehad hebben. Hoe het beschot zal zijn van die gewassen, welke nog groen staan, wait nog niet te zeg- gen, maar de verwachtingen zijn niet hoo°- gespannen. nen stoppen. HEILOO. Gebouw voor Sport en Kunst. Door den minister van justitie is aan de V. V. V. „Heiloo Vooruit" bericht gezonden, dat de opbrengst der gehouden loterij, zal moeten worden aangewend ten bate van de stichting van een gebouw voor sport kunst. Het zal dus nu niet lang meer duren of met den bouw wordt een aanvang gemaakt PREDIKBEURTEN. Zondag 16 Juni 1929. Ned. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, v.m. 10 uur, ds. Bax. - BURGERBRUG, geen dienst. CALLANTSOOG, v.m. 10.30 uur, ds Tinholt. GRAFT, v.m. 10 uur, ds. Rooker. HENSBROEK, v.m. 10 uur, ds. Rijkx. LIMMEN, v.m. 10 uur, ds. Spelberg. OBDAM, vm. 10.30 uur, ds. Kruizinga. PETTEN, vm. 10.30 uur, ds. Witkop. URSEM, vm. 10.30 uur, ds. Hamilton of Silverton Hill. Doopsgezinde Gemeenten. NIEUWE NIEDORP, vm. 10.30 uur, ds Haars. IILEIN-AZIe. EEN OUDE SJEIK OVERLEDEN. Hij zou 120 jaar geweest zijn. Naar Reuter gisteren uit Bagdad seinde, is vclgens een blad in Mosoel een honderdtwin- tigjarig sjeik overleden die vier weduwen en meer dan honderd kinderen en kleinkinde' heeft achtergelaten. De man had tot eenige jaren geleden zijn vermogens behouden en men beweert dat zijn jongste kind nog maar tien jaar is. Wetenschappelijk gestaafde gevallen van menschen die ouder dan 110 jaar zijn gewor den, ontbreken totnogtoe. FRANKRIJK, DE KOLONIALE POLITIEK. Nederlandsch-Indie ten voorbeeld gesteld. De gebeurtenissen in Marokko. In den loop van de behandeling der inter- pellaties over de koloniale politiek in de Ka- mer kwam Varenne, oud-gouverneur van In- do-China, op voor een edelmoedige sociale po litiek. Hij haalde het voorbeeld aan van Ne derlandsch-Indie, waar het materieele levens- peil der inlanders is verhoogd, dank zij de daar gevolgde politiek. Ten opzichte van de politieke vertegenwoordiging der inlanders herinnerde Varenne aan den wensch, onlangs door den Volksraad te Batavia kenbaar ge maakt. Op voorstel der regeering heeft de regee ring de behandeling van de interpellaties over de gebeurtenissen in Marokko op Vrij dag a.s. vastgesteld. DE LAATSTE VERKIEZINGEN. De definitieve stand der partijen. Vrijdag heeft te Rugby de laatste verkie- zing voor het nieuwe Engelsche parlement plaats gehad. Deze verkiezing kon eerst thans plaatsvinden ten gevolge van het overlijden van Labour-candidaat Yates. De uitslag luidt als volgt: Margisson (conservatief) 15.147 stemmen; Morgan (La bour) 11.588; Bernays (Liberaal) 10.158. Aangezien Rugby een conservatief district was, is er hier geen wijziging in den toe- stand gekomen. Het nieuwe parlement is thans als volgt samengesteldLabourpartij 289 zetels; con- servatieven 260 zetels; Liberalen 58 zetels; onafhankelijken Arbeiders Partij acht zetels. EEN JEUGDIGE DIEF. Te Syston, in Leicesterhire, heeft een tien- jange jongen een som van tweehonderd pond sterling, de spaarpennigen van een bejaard arbeider, gestolen. H werd voor den duur van zes jaar naar een opvoedingsgesticht gezonden. De moeder van den knaap, die het geld had aangenomen, werd tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De vader van het gezin zit op het oogenblik in de gevange- nis wegens het plegen van inbraak. DE STRIJD TEGEN DE OPSTANDELINGEN IN MEXICO. Mexicaansche regeering zet haar strijd tot zuivering van haar land van opstande hngen voort, Tusschen Palmira en Troncosco trachtte een troep opstandelingen een trein te laten ontsporen. Ze werden echter nog bijtijds door regeeringstroepen verjaagd, waarbij opstandelingen gedood werden en 20 ge vangen genomen. Zij werden overeenkomstig het stamrecht ter plaatsing gefusilleerd. en hij WtvTSflit met behulp van een slavin pasen dooll hij met haar door de wtSS totdat waternood een einde maakt aan het leven van zijn metgezellin. Hij zelf wordt oo het nippertje gered. In het garnizoen teruggekeerd, blijft de <re- zochte rust weg. Een verlof helpt evenm'm: Antinea staat hem steeds weer voor de oogen. De drang wordt te groot en hij moet hear weerzien. Maar aan den vooravond van zijn vertrek vertelt hij aan een vriend zijn ge- schiederns in de geheimzinnige oase, om de volgenden morgen weg te gaan naar haar. die hem verblind heeft, zijn ongeluk tegemoetv Het is hoofdzakelijk de geschiedenis. die de luitenant dien avond vertelt aan zijn vriend, welke de film ons brengt. Maar het geheel is zoo mooi, zoo krachtig en dikwihs zoo ontroerend, dat we dit werk zeer zeker kunnen aanbevelen. EEN OVERSCHOT VAN 100.0eo.000 DOLLAR. Uit Washington wordt gemeld, dat presi dent Hoover heeft medegedeeld, dat naar een voorloopige schatting het op 30 Juni a s atloopende begrootingsjaar een overschot zal toonen van 100 tot 110 millioen dollar. DE TETIELSTAKING TE BOMBAY. De staking der textielarbeiders te Bombay duurt nog altijd voort. Een poging van re- geeringszijde om bemiddelend op te treden is mislukt. De opwinding onder het publiek over de staking neemt toe, daar ontwrichting van de fabrieksindustrie het handelsleven zwaar treft. Een openbare vergadering is uit- geschreven tot het bespreken van de oorzaken der staking en aanbevelingen aan de auto- riteiten te doen. PRINSES INGRID. In het Zweedsche gezantschapsgebouw werd gisteravond een groot bal ter eere van prinses Ingrid, de knappe negentienjarige dochter van den Zweedschen Kroonprins ge geven. Men weet dat het gerucht wil dat' zij als vrouw voor den Prins van Wales bestemd zou zijn, die den 23sten dezer 35 jaar wordt. De Daily Chronicle verzekert dat de Prins van Wales niet bij het bal tegenwoordig was Met dat al was deze avondpartij een van de groote gebeurtenissen van het seizoen. De bijna 300 genoodigden vertegenwoordigden de keur van de Londensche aristocratie DE KONING. In een beschouwing over den toestand van den Konmg zegt het British Medical Journal dat het absces thans bijna genezen is. Uit een onderzoek met X-stralen is de aanwezigheid van nog een of twee kleine ettehaardjes o-e bleken. Maar men mag hopen dat ook deze van zelf zullen resorbeeren. Er zijn nog geen plannen voor de overbren- ging van het hof van Windsor Sandringham gemaakt. naar EEN DOLLAR-MILLIOEN VOOR IEDER. De oude mevrouw Thaw, dezer dagen overleden, heeft bij testamentaire beschikking haar vermogen van vijf millioen dollar ver- deeld in vijf partem Elk der vier kinderen, ook Harry Thaw, die bij den boedel voor 8 250,000 in het krijt stond, krijgt 1,000.000. Door de schuld van Harry, die bovendien door zijn moord-proces en wat daarop volgde 1,250,000 had gekost aan zijn moeder, is een streep gehaald. En het restant wanneer de vier kinderen hun deel zullen hebben ontvangen ten bedrage van ook een millioen dollar, gaat aan liefdadig- heid. dat en sa- EEN ONTPLOFFING IN EEN DROOGDOK. Drie dooden In het droogdok te Brooklyn zijn gister drie mannen gedood en zeven gewond tenge volge van een ontploffing. Vermoedelijk is benzine, die men uit een houder tapte, door nog niet bekende oorzaak ontploft. De stoffe lijke schade is gering. BRIAND BIJ Dr. STRESEMANN. De Parijsche ochtendbladen vernemen uit Madrid, dat Briand het voornemen heeft, hedenmorgen een bezoek af te leggen bij dr. Stresemann De bladen zeggen teveus, dat hieraan niet ZUID-AFRIKA. Een zuiver nationalistische kabinet? „Die Burger" berekent de volstrekte meer derheid van generaal Hertzog's partij op tien zetels. De „Cape Times'' verwacht een vol strekte nationalistische meerderheid op acht De vraag, die thans de gemoederen bezig houdt, is, of Hertzog een zuiver nationalist sche regeering zal vormen, dan wel zai samenwerken met de vijf Creswellieten. Uit de nadere bijzonderheden in de Engel sche bladen blijkt, dat de plattelandsdistric- ten van Transvaal de uitspraak van het kie- zerscorps der lcuststeden ten gunste van Smuts hebben teniet gedaan. Ook het platte land van de Kaapprovincie heeft generaal Smuts niet in die mate begunstigd als de Z A. P. had verwacht, terwijl het Kaapsche Schiereiland, met elf zetels alle candidaten der Z. A. P. heeft herkozen. De Vrijstaat heeft zich stevig voor de Nationalisten ver- klaard, Natal voor de Z. A. P. Geen der beide groote partijen heeft haar verwachtingen beantwoord gezien. De Natio- NOORD AFRIKA. DE FRANSCHEN IN MAROKKO. Een vliegtuig te Ainycout geland. Een vliegtuig is zonder moeilijkheden op het vliegveld bij Ainycout de door de op- standige stammen belegerde Fransche ver- sterking, geland. Het is later weer vertrok- ken met een rapport over de aanvallen der opstandelingen. De toestand ter plaatse is rustig. Het moreel van de troepen is goed. Men is voldoende voorzien van levensmidde len, water en munitie. Ook te Elbordi is de toestand rustig. Theater Cinema Americain. Atlantis. Daar zijn twee romans, die over een groot deel van de wereld gelezen en nog eens weer gelezen zijn, n.l. I' Atlantide van Pierre Benoit en She van Rider Haggard. Beide romans behandelen in groote trek ken hetzelfde onderwerp al zijn de details en de personen natuurlijk in beide boeken zeer verschillend. Welnu, aan beide romans dachten we, toen we gisteravond het bekende filniwerk Atlan tis in de Cinema Americain zagen afdraaien Dit filmwerk is dan ook gemaakt naar eerstgenoemde roman, daartoe bewerkt door Jacques F-eyder en men heeft een bijzonder gelukkige keuze gedaan De 9 acten lange film is ten boeiende reeks van prachtige op- namen met uitstekend spel van de hoofd- figuren Antinea, kapitein Morhange en luite nant de Saint Avit. Het werk is lang niet gemakkelijk en men is gedwongen, alles goed te volgen, wil men het stuk goed begrijpen. Echter het spel der artisten en de schitterende natuuropnamen zorgen er wel voor, dat men in boeiende aandacht zitten blijft. De inhoud van de film komt hierop neer: Ergens in Afrika li-gt te midden van de groote Sahara een oase, onbereik'oaar voor een vreemdeling, omdat ondoordringbare rotswerken het geheel afsluiten. In die oase heerscht een schoone, myste- rieuse koningin, oud van jaren maar steeds jong van hart en ziel, steeds van blijvende schoonheid, die verblindend werkt op alle mannen. Door een toeval komen twee Fransche of- ficiere-n in de oase en de oudste, kapitein Morhange maakt kennis met de koningin. En ziet wat nog nimmer gebeurd was Antinea wordt verliefd op hem. Jammer voor haar blijft de kapitein koel en dat prikkelt haar. Dank zij haar schoonheid en verleidelijk- heid weet zij zijn vriend en collega over te halen, den kapitein te dooden en daarmee heeft zij wraak genomen. De luitenant thans moordenaar ge- worden vindt Antinea nu niet mooi meer - wisseling- Alkmaarsch Bioscoop Theater Naar een tooneeistuk van Ralph Spencer ;s de film gemaakt getiteld: „De Gorilla", waarin Charles Murray als Garritty Fred Kelsy als Mulligan, Alice Day als Alice 1 ownsend de hoofdrollen vervullen. De film is buitengewoon spannend. Er gebeuren voortdurend geheimzinnige dingen. Een wereldstad wordt door een ontzettend paniek aangegrepen. Dood en verderf ver- spreiden zich overal waar het onzichtbart monster verschijnt Verschillende personen worden op raadselachtige wijze vermoord geyonden. Men weet niet wie de dader is. Men houdt den dader voor een persoon die er monsterachtig als een Gorilla uit ziet' De vader van Alice wordt gev/orgd in zijn woning gevonden. Men verdenkt den secre- tans van den vermoorde, die met Alice ver- loofd is aanvankelij-k, doch het feit, dat 1 ownsend geworgd is, doet vermoeden de „Gorilla" de dader is. Als Alice, Marsden, haar verloofde Stevans, diens vriend, in de bibliofheek men komen, vinden zij op een tafel een waar- schuwing, geschreven door ,,000113"/ waarin hij hem raadt het huis voor midder- nacht te verlaten. I ien minuten voor 12 schrikken zij op door heevig kloppen. Niet de Gorilla komt binnen, •maar Mulligan en Garritty, twee detectives, die zeggen, dat zij het mysterie zullen op- lossen. Bij het zoeken naar de Gorilla ontwikkelen Z'ch de grilligste en meest geheimzinnige d;ngen. Hier verschijnt plotseling een per soon; daar gaat een'sklaps een deur open; hier gaat lichten aan; daar gaat er een uit. Garrity zoekt steeds naar Mulligan en deze is aldoor Garrity kwijt. Zonder elkaars aan- wezigheid durven ze niets uit te voeren. Ten slotte brengt een werkelijke Gorilla de situaties tot het hoogtepunt. Hij draagt Garrity een raam uit Niemand durft zelfs te gissen, wat er in de volgende 15 minuten met hem gebeurt. Hoe zich alles in deze bui tengewoon spannende en mooie film af- speelt, dat verklappen wij niet. Dat is het mooiste en geheimzinnige van deze film, waarin vaak ook vele grappige tooneelen yoorkomen, vooral telkens als de detectieves handelend optreden Deze, voor liefhebbers van sensationeele, spannende, geheimzinnige film, zal den toe- schouwers in vele opzichten bevredigen en bewendering afdwingen voor de groote moei lijkheden bij het in scene zetten, overwonnen. Het voorprogramma geeft weer elk wat wils Als steeds wordt ook nu weder door het A. B. T. veel verscheidenheid geboden met zeer mooie natuuropnamen. Onder an- deren bevat het programma: Winter in Car- misch Partenkirchen, De roode neus, een teekenfilm en de koddige revue: De groote revue te Inglewood. Een onderhoudend programma, een bezoek ten zeerste waard. Victoria Theater. De Actrice en „De IJsbrekcr K.rassin'\ In de tweede helft der negentiende eeuw waren in Engeland de tooneelspelers nog niet hoog in aanzien en vooral de stijf-vorme- lijke aristocratie, hield hare leden zoover mogelijk van de tooneelspeelsters verwijderd. De artisten van het Wells-theater waren in dien tijd getrouwe kameraden. Rose Trew- laney, de aardige actrice wist de bijzondere attentie op te wekken van Sir Arthur Gower, wiens grootvader iemand was van zeer strenge grondbeginselen. Arthur wil echter met Rose trouwen. Grootvader komt dan tusschenbeide. Rose moet gedurende de verlo- ving in het huis van den ouden edelman haar intrek nemen. Het bevalt haar daar echter maar matig. Steeds weer doet zij iets wat niet naar den zin is van den ouden heer. Als ten slotte haar vroegere collega's haar ko men bezoeken en wat te veel drukte maken, worden alien het huis uitgezet en Rose gaat mee. Doch al lijkt het dan alsof alles tus schen Rose en Arthur is afgeloopen, het is zoo niet. Na bijzondere avonturen vinden beide elkaar weer terug en keurt grootvader het huwelijk goed. Het zeer mooie fraai ge- kleurde slot der film mag nog wel even ge- noemd. Norma Shearer is een en al leven en be- weging in de hoofdrol, vol bevalligheid en gratis. Ook in de emstige gedeelten voldoet zij uitstekend. Ralph Forbes is een goede partner, terwijl verder verschillende bekende artisten dit spel uit het theaterleven op zeer vlotte wijze uitbeelden. Behalve door een joumaal en een geslaagde dol-komische twee- acter (Het diner van den kleermakersbond), wordt de hoofdfilm nog voorafgegaan door een bijzonder interessante wetenschappelijke film n.l. De ijsbreker Krassin. Inderdaad er is door deze Russische ijs breker van geweldige capaciteit prachtig werk geleverd in de cnmetelijke ijszee om de slachtoffers van de Italia te redden. Het ver- geefsche pogen der eerste ijsbrekers, wordt gevolgd door het werken van de Krassin en wie een goeden indruk wil krijgen van den geweldigen strijd, die daar in het Poolgebied is gevoerd, mag deze zeer geslaagde natuur- opname niet verzuimen. Ook nog andere diensten werden door de Krassin bewezen en men zal zich de enthousiaste ontvangst, die het schip in Leningrad ten deel viel, en waar- mee de film besluit, zeer goed kunnen verkla- ren. Alzoo als geheel een programma vol af- vallen en bezeeren zich dikwijls. en het wiegekmd heeft vaak last van roode of ge- smettehuid. Dit verzachtengeneest men met Does 30, Tube 80 ct. Am f m I a am!- .11. -r 1

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 10