DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. M Zenuw-Paviliosn m den w SIGARETTE No. 139 *)lt mimmer bestaat uit 3 blade> Honderd een en dertigste Jaargang 19*9 ABoTmfiraentsprljs Tbij voontitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsinimte. Brieven franco N.V. Bock- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel, Adminlstr. No. 3. Redactic No. 33. i i ZATERDAl* £r hebben ons de laatste maanden meerma- len opmerkingen bereikt over den hinder, welke omwonenden zouden ondervinden van het zenuw-paviljoen van het Elisabeth Zie kenhuis, dat aan de zijde van den Kennemer- itraalweg is gelegen. Het bleef tot dusver bij opmerkingen, maai^ dezer dagen bereikte ons een formeele klacht in een ingezonden stuk, dat een bewoner van dezen weg ons in den volgenden vorm heeft doen toekomen: „Mag ik hierbij de aandacht van Uwe reriactie vestigen op een ongewenschten toe- stand, die bestaat in de omgeving van het Zenuw-paviljoen van het Sint Elisabeth- Ziekenhuis. De bewoners der perceelen, welke aan ge- noemd paviljoen grenzen, hebben daarvan in hooge mate overlast. Nu met het mooie weer de vensters weer geopend kunnen worden, is het maar al te vaak noodig, deze weer onmiddellijk te slui ten door het zinlooze geloei en „gezang" van patienten, die blijkbaar daar niet op hun plaats zijn, maar in een Krankzinni gen-gesticht thuis behooren. Vooral 's nachts zijn die gehriden zeer hinderlijk, daar men vaak geen nacht ervan kan slapen. Zoo worden de gezonde men schen benadeeld ten behoeve van verpleeg- den, die noodig naar elders behoorden te worden overgebracht. Klachten baten niet, doch de ontevreden- heid onder de bewoners neemt toe, zoodat hier nog een interessante kwestie uit kan voortkomen." De kwestie leek ons belangrijk genoeg om naar den bestaanden toestand een zoo volledig mogelijk onderzoek in te stellen en wij vonden de Moeder-overste van het Ziekenhuis gaarne bereid ons daarover eenige inlichtingen te verstrekken. De Moeder-overste, die over hinderlijke ge- luiden uit het paviljoen blijkbaar reeds eerder klachten heeft ontvangen, gaf volkomen toe. dat deze gemotiveerd zijn. Zij kan zich heel goed begrijpen, dat het voor omwonenden zeer~6naangenaam moet zijn bij dag en nacht en vooral in den nacht als het stadsrumoer verstomd is, zijn de geluiden uit het paviljoen natuurlijk veel beter hoorbaar aan de on middellijke nabijheid van geesteszieken her innerd te worden. Het is evenwel de groote vraag of daaraan jets te veranderen zal zijn. De opmerking, dat hier patienten worden verpleegd. welke in een Krankzinnigen-gesticht thuis behooren, is h.i onjuist. Het betreft hier uitsluitend overspan nen menschen, onrustigen in de algemeene be- teekenis van het woord, die na een korteren ot langeren tijd van afzondering, na rust en doelmatige behandeling, weer normaal wor den. Blijkt dit niet het geval, dan gaan deze menschen natuurlijk naar een Krankzinni gen-gesticht. Het is begrijpelijk, dat in gevallen als hier behandeld worden, de familie der patienten er allesbehalve op gesteld is, dat hun verwanten naar een gesticht worden overgebracht, waar ze niet alleen niet thuis behooren, maar waar- door ze ook een cachet van geestelijke minder- waardigheid zouden krijgen, dat zij niet ver dienen Men tracht den overlast, welke omwonen- dri? kunnen ondervinden reeds zooveel moge lijk te voorkomen, maar staat er in vele geval len machteloos tegenover. We hebben vervolgens de opinie van den specialist hier ter stede, den zenuwarts Dr. G Hoeneveld gevraagd, die niet alleen gaarne bereid bleek ons zijn zienswijze te doen ken- nen, maar onder wiens leiding wij, na toe- stemming van de Moeder-overste, in de ge legenheid gesteld zijn den toestand ter plaat- se persoonlijk op te nemen. Het bewuste paviljoen, dat van de zijde van den Kennemerstraatweg gezien een paar hon derd meter achter de rooilijn gebouwd is, heeft twee vleugels, waarvan die aan de Noordzijde, welke voor rustige patienten be- stemd is, het karakter van een gewoon zieken huis draagt. De kamers hebben openslaande ramen en de patienten, die hier verblijf hou- den zijn in een vergevorderd stadium van ge nezing of hun onrust dikwijls een gevolg van een lichamelijk gebrek is niet van dien aard, dat zij door luidruchtigheid overlast veroorzaken. De Zuidelijke vleugel bestaat uit twee ge deelten, het middenstuk is voor de half-onrus tigen bestemd en het naar den kant van Hei'oo gelegen gedeelte, dat o.a. enkele cellen bevat, is geheel ingericht voor de verpleging van de onrustigen Het gebouw heeft twee verdiepingen, welke ongeveer dezelfde indeeling hebben. Men vindt er naast de klassekamers o.a. het kli niek-vertrek, verschillende kamers voor behan deling met waterbaden en electrische baden, een wachtkamer, een keuken enz. Het is begrijpelijk, dat de hinderlijke gelui den uitsluitend uit het paviljoen-gedeelte der onrustige patienten komen, mannen en vrou- wen, welke zich van hun handelingen niet be- wust ziin. die de controle over bun uitlatin- Directeur: C. KRAK. gen missen en die, met volkomen negatie van hun omgeving, overdag of's nachts schreeu- wen, jammeren of „zingen". Men heeft volkomen begrepen, dat juist ge luiden van dezen aard als men eenmaal weet, dat ze van geesteszieken komen, luistert men er in grooter spanning naar dan naar normale geluiden omwonenden kunnen prikkelen en in alien gevalle zeer hinderlijk kunnen zijn. Om dezen overlast zooveel moge lijk te voorkomen, zijn de muren zoo dik mo gelijk en heeft men de matglazen ramen van dubbele ruiten voorzien. Desondanks is het stemgeluid van sommige patienten zoo sterk, dat het door deze afschei- dingen heen dringt en zelfs de nachtrust van de bewoners van omliggende huizen kan ver- storen Men neemt hier patienten met acute ziels- ziekten op, welker behandeling soms wel eeni ge maanden kan duren. Evenwel worden hier slechts die patienten ond-ergebracht, waarvan verwacht kan wor den, dat zij na de behandeling genezen zullen zijn. Blijkt een geval chronisch, dan wordt de patient naar een Krankzinnigen-gesticht over gebracht. Patienten, die b.v. melancholisch zijn en in een gewoon ziekenhuis niet thuis behooren, worden hier opgenomen en de familieleden stellen dit op bijzonderen prijs omdat op den zieke dan niet direct het minderwaardig- heidsstempel van een verblijf in een Krank zinnigen-gesticht gedrukt is. Verder wordt zooveel mogelijk alles in het werk gesteld om de hinderlijke geluiden te voorkomen en waar de toepassing daarvan wenschelijk en mogelijk is, wordt natuurlijk van kalmeerende middelen gebruik gemaakt. De in dit paviljoen ondergebrachte zieken zijn niet uitsluitend patienten van den zenuw arts, zoodat Dr. Hoeneveld deze verklaringen alleen ten opzichte van eigen maatregelen geeft. Van andere zijde vernamen wij dezer da gen nog, dat onrustige patienten niet alleen geen krankzinnigen, maar zelfs geen zenuw- patienten behoeven te zijn, daar b.v. ook zij, die door een beroerte getroffen zijn dikwijls tijdelijk verschijnselen van hinderlijke on rust vertoonen. Tot zoover het oordeel van deskundigen. Er blijkt wel uit, dat men de klachten der omwonenden die niet alleen overlast on dervinden, maar die door waardeverminde- ring van hun panden ook in financieel op- zkht schade kunnen lijden volkomen kan onderschrijven. Maar er blijkt tevens uit, dat het paviljoen uitsluitend gebruikt wordt voor het doel waarvoor het bestemd is en dat men er naar streeft, alleen die patienten te verplegen, die zich later in de maatschappij weer kunnen handhaven. De ziekenhuisdirectie of den medici treft dus geen enke! verwijt. Het feit van den over- last van een dergelijke verplegingsinrichting blijft evenwel bestaan. Had men in dit ge bouw machines of motoren geplaatst, dan zouden de omwonenden, krachtens de Hinder- wet, in de gelegenheid gesteld zijn daartegen bezwaren in te brengen en het eigenaardige verschijnsel doet z ch hier voor, dat dit pavil joen nog veel meer hinder kan veroorzaken zonder dat iemand gerechtigd was tegen den bouw bezwaren kenbaar te maken Dit paviljoen is door een zestig meter lan- ge gang met het eigenlijke ziekenhuis verbon- den en de omstandigheid, dat men het daar van zoover verwijderd heeft, wijst er wel op, dat men de hinderlijke geluiden voorzien heeft en het paviljoen daarom zoover moge lijk van de ziekenkamers heeft verwijderd. Men gaat van de gedachte uit, dat gezon- den deze stoornis nog beter kunnen verdra- gen dan zieken en dimoge* in het algemeen volkomen juist zijn toch blijft de vraag of de directie van het ziekenhuis niet verstandi- ger gedaan had ook het omliggende terrein aan te koopen, waardoor den ziekenhuistuin belangrijk vergroot was er er op den aan- grenzenden gemeentegrond geen woningen geplaatst konden worden, welke door een te korten afstand van het paviljoen daarvan hinder zouden ondervinden. In zooverre er hier van een fout sprake kan zijn, lijkt deze ons te schuilen in de plaats van vestiging van dit paviljoen. Het gemeentebestuur heeft daaryoor toe- stemming gegeven en het is natuurlijk moge lijk, dat men daarbij niet aan de gevolgen gedacht heeft. Van deze opvatting uitgaande, is het dui- delijk, dat eventueele klachten bij het gemeen tebestuur thuis behooren, maar het is de groote vraag of B. en W. dezen bouw hadden kunnen beletten. Naar ons bij informatie op de gemeente- secretarie bleek, voldeed de bouwaanvrage volkomen aan de voorschriften van de hier geldende bouwverordening en in dat geval Waren B. en W. op dit particuliere terrein niet bevoegd de aangevraagde bouwvergun- ning te weigeren. De eenige zwakke plek, welke wij in dit alles kunnen ontdekken is de keuze van de plaats waar het paviljoen gebouwd is. Het staat wel volkomen vrij van omliggen de. huizen, is er zelfs een betrekkelij-k groo- ten afstand van verwijderd, maar nu des ondanks de overlast van een dergelijke ver- Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. plegingsinrichting blijkt, was het waar- schijnlijk beter geweest als men door onder- ling overleg tot een andere bouwplaats was gekomen, waaraan wij billijkheidshalve ech- ter onmiddellijk willen toevoegen, dat wij het heel begrijpelijk achten, dat B. en W. den thans nog door omwonenden ondervonden overlast niet voorzien hebben Het is een schrale troost, welke wij dezen omwonenden kunnen brengen: er zal waar- schijnlijk aan hun klachten niets te doen zijn Wij zijn er inmiddels van overtuigd, dat zoo- wel de ziekenhuisdirectie als de medici alles in het werk zullen stellen om de stoornis welke omwonenden van dit paviljoen onder vinden zoo gering mogelijk te dcen zijn. Postgiro 37060 15 JUII Dagelijksch overzicht. DE POLITIEKE MILITAIRE VERBONDEN IN DUIT^CHLAND. De „Stahlhelm. De zwakheden van het Duitsche partij- wezen worden weerka|atst in het succes van verschillende politieke bewegingen, die naar nieuwe vormen zoeken. Een van de belang- rijkste van dit soort is de „Stahlhelm"-bewe- ging, die misschien niet ten onrechte als een stuk der crisis van staat, partijen, parlemen- tair stelsel en zelfs van de democratie wordt voorgesteld. Kenmerkend voor de ontwikke- ling van het politieke Duitschland is ook de weg, dien de „Stahlhelm" in de laatste jaren heeft begaan. Er kan 'n evenwijdige ontwikke ling bij de Oostenrijksche „Heimwehr" wor den vastgesteld, die niet on-interessant is. Oorspronkelijk gedacht als een vereeni ging, om oorlogs-kameraadschap te onder- houden en gemeenschappelijke herinneringen aan den oorlog, is de „Stahlhelm" in den loop der jaren tot een politieke beweging ge- worden. De tijden zijn voorbij, dat de „Stahl- helm" er zich tegen verzette, tot een politie ke beweging te worden gestempeld. Hij spreekt nu openlijk over zijn politieke doel- einden en maakt aanspraak op een bijzonde- re politieke zending. De leider van de politie ke afdeeling van den „Stahlhelm", Dr. Brau- weiler, heeft ter gelegenheid van de jongste „Stahlhelm"-daging te Miinchen in een pro- grammatisch artikel de politieke missie van de beweging vastgehouden. Hier wordt o.a. verklaard, dat het de hoofdtaak van den „Stahlhelm" is, het Marxisme te bestrijden. Hij wil de grondwet van het Duitsche Rijk wijzigen door middel van een volks-begeeren, met het doel, de macht van den Rijkspesident te versterken en de rechten van het Parle- ment te verzwakken. Er worden ideale ge- dachten voor de opgroeiende natie verkon- digd. De „Stahlhelm" is dus geen vereeni- ging meer, die boven de partijen staat; hij treedt in de arena als politieke partij. Er kan niet worden gezegd, dat het pro gram van den „Stahlhelm" eenig in zijn soort is, en bijzondere opgaven bevat. De po litieke geloofsbelijdenis, die nu is verkondigd, verleent den „Stahlhelm" geen kenteekenen, die hem van andere politieke richtingen on- derscheiden. Alle partijen spreken, zooals nu de „Stahlhelm", van volksgemeensehap, en hft gevoel voor eer en vrijheid der natie heeft de „Stahlhelm" niet alleen in pacht. De strijd tegen het Marxisme wordt gevoerd, sedert het Marxisme bestaat. Dit is dus niet een origineele taak van den „Stahlhelm". Ook daarover is nagenoeg heel Duitschland het eens, dat de Duitsche grondwet een her- ziening noodig heeft en de Duitsche staat nog geen definitieven vorm heeft gevonden. Maar in den „Stahlhelm" zelf heerscht geen voile overeenstemming omtrent de doelmatig- heid van een volksbegeeren voor de herzie- ning der grondwet. Deze gedachte-wereld van den „Stahl- helm", die voor hem alleen niet typeerend is, zou zeker niet voldoende zijn geweest, om als basis te dienen voor een nieuwe politieke organisatie. Het zijn inderdaad ook nu nog altijd die niet-politieke elementen, waaruit de „Stahlhelm" is ontstaan, die zijn aantrek- kingskracht uitmaken. Het is het uitgespro- ken militaire karakter, dat den „Stahlhelm" in werkelijkheid bijeen houdt. Bij het Rijksbanner „Zwart-Rood-Goud" is hetzelfde verschijnsel op te merken. De sol- dateske romantiek geeft den doorslag. Dit geldt echter alleen voor de massa der aan- hangers; den leiders is het er om te doen, een politiek werktuig te scheppen. In deze politieke, militaire verbonden komt ten slotte een stuk van die behoefte van het volk tot uiting, welke door de Duitsche mili- tair-politieke situatie wordt onderdrukt. Men kan een volk als het Duitsche nu eenmaal niet met een klap zijn militair karakter ont- nemen. De politieke militaire verbonden moe- ten dus worden opgevat als een stuk onopge- loste Duitsche militair-politiek. In zijn strijd met de bestaande politieke organisaties worstelt de „Stahlhelm" om een nieuwen vorm van machtgroepeering in de binnenlandsche- en partij-politiek. Het nieuwe type der „Stahlhelm"-partij heeft naast zijn ideeen en belangen nog de mili tair georganiseerde partij-troep, die het aan wapenen mankeert, omdat het door de om- standigheden niet anders mogelijk is. Het fascisme heeft dezen partij-vorm konsekwent verwezenlijkt. De ontwikkeling van de „Stahlhelm-bewe- ging, die door de anti-democratische golf wordt gevoed, verdient wel de aandacht. Er is hierboven reeds gewezen op de gelijkvor- Wanneer U met AANDACHT eenl rookf, dan hebben wij f een Sclant gewonnen. mige ontwikkeling van de „Heimwehr" in Oostenrijk. Ook dit feit moet niet uit het oog worden verloren. Buitenland CHINA. Ntanking gereed om tegen Feng op te trekken. Uit Sjanghai wordt aan de „Times" ge- seind, dat Woensdag in een te Nanking ge houden vergadering van de voornaamste na- tionalistische generaals, is besloten om, inge- val Feng Joe Hsiang weigert in te gaan op het laatste voorstel om zijn bevelhebberschap neer te leggen en buitenlands te gaan, hem onverwijld met vijf legercorpsen aan te val len. Nanking en Feng wedijveren thans om de sympathie van Jen Hsi Sjan, den toetsjoen van Sjansi. Nanking beweert officieel dat hij nog steeds aan zijn kant staat, doch de volge- lingen van Feng verklaren dat hij volstrekt de partij van dezen opneemt, in verband waarmeae Tsjang Kai Sjek hem het gouver- neurschap over Peking en Tientsin ontneemt. Feng zou zijn troepen uit Honan hebben teruggetrokken en slechts een dekkingsmacht hebben achtergelaten om den opmarsch der nationalisten tegen te houden. DE INVAL IN MONGOL IE. Dreigt er een oorlog? Men seint uit Peking aan de „Daily Tel.", dat tegelijk met den inval der Russen in Mon golia de Chineesche consulaten in Rusland door gewapende troepen werden omsingeld. De Chineesche opperbevelhebber in Mands- joerije, de zoon van wijlen Tsjang Tso Lin, verklaart dat hij 300.000 man goed uitgerus- te troepen onder zijn commando heeft, met inbegrip van veldkanonnin en houwitsers en voor twaalf maanden ammunitie in voorraad heeft. De Chineesche troepen hebben bevel gekre- gen zich gereed te houden voor mobilisatie. Moekden heeft in Duitschland zestig vlieg- machines besteld. De Wit-Russen hopen op oorlog, daar zij daarbij een kans krijgen voor een contra- revolutie. Doch zoover is het natuurlijk nog niet. Blijkens telegrammen uit Sjanghai en Pe king hecht men daar weinig geloof aan de berichten omtrent een Russischen inval in Mongolie of Mandsjoerije. In Chineesche kringen te Peking heeft men dienaangaande geen enkele inlichting ontvangen en evenmin heeft eenig officieel of niet-officieel bericht Tokio bereikt. DUITSCHLAND. EEN VERGIFTIGINGSPROCES. Te Bonn is het proces begonnen tegen dr. Richter uit Bingen, dieb eschuldigd wordt op 1 December 1928 een vriendin van hem, mevrouw Mertens, met strophantine te heb ben vergiftigd. De beklaagde heeft in de instructie hard- nekkig zijn onschuld volgehouden en blijft dit ter terechtzitting eveneens doen. De ver- hooren ^an de getuigen loopen in hoofdzaak over de vraag of er intieme betrekkingen tus- schen Richter en de vergiftigde vrouw hebben bestaan. Bekiaagde ontkent het, doch tal van getuigen verklaren, dat ed vergiftigde vrouw hun heeft meegedeeld, dat die betrekkingen wel degelijk bestonden en niet zonder gevol gen waren gebleven. MAX HOLZ. Geen herziening van zijn proces. Het rijksgerecht te Leipzig heeft het ver- zoek van den communist Max Holz, die in 1921 wegens hoogverraad (het oproer in Midcen-Duitschland) tot levenslange tucht- huisstraf is veroordeeld, doch later is bege- nadigd, om herziening van zijn proces, afge- wezen. De advocaat-generaal had geadvi- seerd het verzoek in tew illigen, omdat later is gebleken, dat Holz aan een der ten lastc gelegde feiten, de doodslag op den grond- eigenaar Hess, onschuldig was. Het rijksgerecht was echter van oordeel dat Holz niet wegens dit teit doch wegens hoogverraad (deelneming aan het oproer) was veroordeeld BEL6I6. DE BALUSTRADE VAN DE LEU- VENSCHE UNIVERSITEIT. Een proces tusschen de uriiversiteit en den architect. Vrijdag is voor de civiele rechtbank te Leu- ven aldus de N.R.Crt. het proces begonnen van den Amerikaanschen architect, Withney Warren, tegen de Leuvenscke universiteit, ten einde deze te verplichten op het dak der bibliotheek de beruchte balustrade met het opschrift: „Furore teutonico diruta dono americano rcstituta" te plaatsen. Het publiek bestond uit een vijftigtal advocaten en stu- denten. De Bruselsche advocaat Armand Huysmans pleitte voor den eischer en betoog- de, dat het gewraakte opschrift deel uitmaak- te van het oorspronkelijke bouwplan der bi bliotheek en trouwens ook bij de inzameling van het kapitaal in Amerika dienst heeft ge daan. Door het verzet van de Leuvensche aca- demische overheid tegen de plaatsing van dit opschrift werd het accoord tusschen de uni versiteit en den architect dus feitelijk verbro- ken. De eisch is, de balustrade te mogen plaatsen op kosten van de universiteit, op straf van 5000 francs boete per dag vertra- ging en vergoeding van twee millioen francs door den architect geleden moreele en mate- rieele schade. Mr. Veldekens, pleitend voor de universiteit, verdedigde de meening, dat Withney Waren geen enkel bewijs heeft aan- gebracht tot staving der bewering, dat het opschrift onafscheidbaar was van de uitvoe- ring van het bouwplan, evenmin als hij ver- mocht te bewijzen, dat de kardinaal dit op schrift zou hebben bedacht of goedgekeurd. De Belgische wet verleent geen enkel recht aan den architect, tenzij vervolging der ma- aan den architect, tenzij vervolging der na- makers van zijn ontwerpen. Den eigenaars is het steeds toegelaten aan de door den ar chitect opgerichte gebouwen alle wijzigingen aan te brengen, welke zij willen. Mr. Destree deelde vervolgens mede, dat hij conclusies zal indienen uit naam van de Amerikaansche inschrijvers, die meenen dat hun inzichten geweld werd aangedaan. Na de repliek van mr. Huysmans werd besloten Vrijdag 21 en Zaterdag 22 Juni de behandeling van het proces voort te zetten. HET STADION TE BRUSSEL. De correspondent van de N.R.Crt. te Bruft sel meldt: Dezer dagen zal een begin worden ge maakt met de eerste werken voor het bouwen en aanleggen van een reusachtig sportstadion te Laken-Brussel, op de hoogvlakte van den Heysel, waar ook, in 1935, de in dit jaar aan- gekondigde wereldtentoonstelling "komt. Het stadion, dat ongeveer 20 millioen francs zal kosten en 60.000 tot 65.000 toeschouwers moet kunnen bevatten, zal in April of Mei 1930 klaar zijn. DE „BANKIERS" IN DE SANTE. Er blijken in de Sante-gevangenis te Parijs niet 126 „bankiers" te zitten, maar „slechts" 60. Telt men er echter hun gevangenen mede- plichtigen bij op, dan komt men tot 126 of 12 pCt. van het totaal aantal gevangenen in de Sante. De gevangen zittende „bankiers" houden zich zooveel mogelijk aan hun gewoonten. Zij kleeden zich alsof ze naar de beurs gaan, gebruiken de diensten van een barbier en ge- vij hun bestellingen op aan den kellner van een restaurant dicht bij den ingang van de gevangenis. Maar hun keuze is beperkt tot drie schotels: vleesch, groenten en een „toetl je". Eens bestelde een „bankier", toen hij in de gevangenis kwam, kreeft met champag ne, doch zijn bestelling werd niet uitgevoerd.' Intusschen moet men niet aannemen, dat al deze „bankiers" dik in hun geld zitten. Som- migen hebben niets en werken voor den kost; er zijn er die kartonnen doozen maken, an- deren vervaardigenportemonnaies. En er zijn er niet weinigen, die vroeger zonder moeite millioenen francs bijeengaarden en thans de binnenplaatsen der gevangenis aanvegen. SPANJE. DE SPAANSCHE KONING EN HET DIEET VAN STRESEMANN. Koning Alfons van Spanje bood Vrijdag- avond in het paleis te Madrid een diner aan den Raad van den Volkenbond aan. Daar de koning vernomen had, dat dr. Stresemann in verband met zijn gezondheidstoestand streng dieet moet houden, liet hij de keukenmeid, die te Madrid voor den rijksminister van buiten- landsche zaken kookt, in het paleis ontbieden om er aldus voor te zorgen, dat dr. Strese mann niet gedwongen zou zijn zijn dieet te onderbreken. De correspondent van het Ber liner Tageblatt te Madrid, die dit nieuwtje aan zijn blad seinde, voegt er aan toe dat dr. Stresemann zeer getroffen was door deze at- tentie en den koning telefonisch hiervoor ziin dank heeft betuigd. AL1MAABSGHB COURANT. [VAFUDIS FR ATMTTRTTir

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1