MkimHh taint. De brooninweelen. ames inderideedi hir spaart geld door Brievsn nit de hooidstad FEUTLLKT01V. Londensch aanteekenboek. No. 139 1929 Headtrd een en dertigste Jaargang. t Zaterda$r 15 Juni. De huldiging van Koningin Emma. Een impresse. Geesldrift die door geen hemelwater wordt ge- bluscht. In de Nieuwe Kerk. De toespraak van bwrgemeester De \Jlugt. Gaven van hart en hoofd. van geest en gemoed. Het is deze week onafgebroken feest ge weest in Amsterdam, een gloneus Oran]e- feest zooals de noofdstad in jaren met heeft Wvicrd. Want dit was een feest, waaraan zeifs zi}> die niet monarchaal gezind zijn, jjonden deelnemen, zonder schroom en van fharte. Immers, de huldiging van de Konin- Igin-Moeder gold bovenal de zorgzame en op- offerende vrouw, aan wie ons land en ons yolk zoo veel te danken heeft, een edele en in- dnemende vrouw. De Koningin eerst, later de gKoningin-Regentes en ten laatste de Komn- jrin-Moeder, zoo werd en wordt zij genoemd fen als zoodanig werd en wordt zij door ;eaer [geeerd. Haar te huldigen is een nationale Kehoefte geweest, maar de hoofdstad had zich Seen afzonderlijk huldebetoon voorbehouden £n het programma aldus ingericht, dat een )zeo groot mogelijk aantal ingezetenen aan de 'hulde zou kunnen deelnemen, zoodat men met Techt kan spreken van een huldebetoon der t&msterdamsche burgerij. L Het feest heeft twee groote momenten ge ,|iad: den feestelijken intocht, j.l. Zaterdag en de plechtige gedachtenisviering in de njk-ge- kooide Nieuwe Kerk, Maandag d.a.v. De in tocht is indrukwekkend geweest, ondanks den stroomenden regen. Juist een uur voor de 'aankomst der Koninklijke familie begon, wat Hang gedreigd had, de regen te druppen en allengs neer te stralen en te plensen op de 'duizenden, die zich langs den feestelijk ver- 'sierden intochtsweg en op de daken en ba! cons opgesteld hadden, op de feestjaponnetjes en gala-uniiformen en ook op de versieringen langs den weg. De wimpels hingen slap en nat neer van de oranje-masten. Maar toch Toen de Koninklijke trein voor het perron ,van het Centraal-Station stilstond, daverde het eerste saluutschot los, afgevuurd door de l„Hertog Hendrik", die in het IJ geankerd ilag. Toen wist men in de stad, dat Koningin •Emma aangekomen was, 50 jaar nadat zij de hoofdstad als jonge. o, zeer jonge, vrouw voor het eerst bezocht. Weesmeisjes strooiden bloe- men op haar weg, toen zij de trap naar het Stationsplein afdaalde en een zee van gejuich golfde los, toen zij voor den ingang van het station verscheen. En daarna de intocht! In de roomkleurige caleche, met zes paarden a la Daumont ge reden, de twee Koninginnen, de Prinses en d( Prins! Het rijtuig geflankeerd door ruiters het hoefgetrappel van de huzaren kletterend op het* asphalt, het natte en gladde asphalt en het regent, het regent, maar het hemelwa ter heeft de geestdrift niet gebluscht. En in idien regen brengen, van het Stationsplein tot den Dam, twee honderd vereenigingen. die voor Amsterdam getuigen, den vaandelgroet aan de grijze vorstin. Daar, vlak bij het sta ,+ion, staat de Academische jongelingschap ■de Senaat van het Amsterdamsche Studenten corps en verder een lange reeks kleurige ba nieren: van de Ridder Militaire Willemsorde, ■van de Padvinders, van muziekvereenieringen van arbeidersorganisaties, enz. enz. En alle corporaties met hun vaandels sluiten zich bij den stoet aan, die daardoor groeit en groeit, naar mate men stapvoets den Dam bereikt. En op den Dam? Ook daar wacht een dicht vaandei-woud in rijke kleurschakeering en daar staan de vierhonderd zangers, die, onder fleiding van den beroemden koordirigent 'Roeske, het plechtige ,.Wilhelmus" aanheffen. fEn als het koor geeindigd is, klinkt van het dak van de Nieuwe Kerk, spontaan ingezet, de Psalm„Dat's Heeren zegen op u daal", en de zangers op het plein nemen het liec over; de studenten zingen geestdriftig het ,,Io vivat" en de vaandellrulde begint onder het balcon, waar de Koninklijke familie d hulde in ontvangst neemt. En dit alles is zeker heel indrukwekkend ge ,weest, zoodat de deelnemers en de toeschou prers zich pas bewust werden van den droeven en natten toestand, waarin hun schoeisel en hun kleeren zich bevonden. toen de laatste vaandels terzijde van het Paleis verdwenen waren en de Koninklijke gasten zich binnen (The crinkled Crown.) Oeautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William le Queux, door Mej. E. H. 16 Toen Pauline 't huis in Ryderstreet verliet, was zij eerst van plan geweest onmjddellijk jnaar Soho terug te keeren. Maar ineens ischeen er iets in haar zich te verzetten tegen idat dadelijk terugkeeren naar die sombere jkamers, waar zij den persoon van haar vader toch zou missen en door die afwezigheid dan nog meer overweldigd zou worden door een gevoel van bijna ondraaglijke eenzaamheid. Tot dit ontmoeting met Easterbee in „De Motten" had zij haast de beteekenis van „ge- luk" niet gekend. Maar het was dan toch een tehuis geweest, een soort onderkomen, en ze kon het zich voorstellen dat er vele ongeluk- jkigen op de wereld waren die gaarne met ^iaar van tehuis verwisseld zouden hebben, al rwaren het dan ook maar een paar armoedige kamers. i En dan ook dat ellendige gevoel dat op heel de wijde wereld Van der Wijck het eenig men- schelijk wezen was geweest die een greintje ware genegenheid voor haar had gekoesterd Want stug en norsch, als hij was, had hij haar toch zeker alle teederheid betoond, waar- over zijn gemoed beschikte. Zij was niet in staat geweest die genegenheid in bijzondere mate terug te^geven, maar toch zou ze hem 'grootelijks missen. Vervuld van deze droeve gedachten als zij de Paleismuren teruggetrokken hadden. Maar nog indrukwekkender was het, toen uit duizenden en duizenden kelen uit de me- nigte, die, na lang zwijgen, tot „de kleine steentjes" voortdrong, plotseling het „Wil- helmus" opklonk, toen iedereen zong, kinderen en ouden en soldaten en agenten. Dit was een ware hulde van de Amsterdamsche burgerij, een die niet door een programma voorbereid of geregeld was, een hulde des te treffender juist omdat de regen neerviel, een hulde, die de Koningin-Moeder en de Koningin weder- om op het balcon terugriep. ja, als de zon schijnt is het gemakkelijk om geestdriftig gestemd te zijn. Maar de regen bewees hoe diep en waarachtig de geestdrift voor Koningin Emma in de harten der Am- sterdammers gloeit. Die geestdrift behoefi geen opwekkenden zonneschijn en wordt door geen regen gebluscht. En toen: Maandag in de Nieuwe Kerk. Dit was een feestelijkheid, die een geheel ander karakter droeg, een feestelijkheid, die vol wijding was. Bier, in de plechtige en ern- stige sfeer van het kerkgebouw, waar de graf- steenen namen dragen van Nederland's groote mannen uit's lands grootsten tijd Vondel, Hooft, de Ruyter hier heeft de burgemeester de hulde van de burgerij onder woorden gebracht, hier heeft het hoofd van de gemeente uitgesproken wat nagenoeg ieder Amsterdammer op het hart heeft. En hoe in drukwekkend ook de juichkreten mogen zijn. die uit een geestdriftige, duizendkoppige me- nigte opstiigen, het ernstig gesproken woord boort dieper in het hart. De Nieuwe Kerk was versierd, maar zeer bescheiden, juist genoeg om een schoon decor voor de plechtigheid te vormen en de voor deze gelegenheid aangebrachte inbouw als die voor Mengelberg's orkest te maskeeren. Bloemen hier en daar langs de pijlers en vooi het podium, donkere fluweelen draperieen achter't koperen koorhek, waarvoor de zetels der Koninklijke familie zijn geplaatst. Ook deze op een verhooging, die met bloemen en groene pi ante n omlijst is. In het schip van de kerk wachten tweedui zend genoodigden de komst van de grijze Ko ningin en door de open kerkdeuren dringt het gejuich van het Damplein door. De Koningin nadert en als zij met haar kind en kleinkind de kerk binnentreedt, zingt het Toonkunst koor, door Mengelberg's orkest begeleid, twee coupletten van het „Wil'helmus". Dan, als al ien gezeten zijn, een korte toespraak van Ds van Hoogenhuijze, en daarna de groote rede van den burgemeester, die spreekt voor de stad Amsterdam, en die met de overtuiging spreekt, welke in Amsterdam wordt gevoeld en waarvan Amsterdam heeft willen getui gen. Ik zal hier geen uittreksel geven uit deze rede. Mijn lezers kennen die reeds. Maar op enkele treffende punten, die diepen indru! maakten, wil ik toch wijzen. De burgemeester herinnerde aan de woorden, die Koning Wi! lem III gesproken heeft, juist een halve eeuw geleden, toen hij met zijn jonge vrouw een eerste bezoek bracht aan de hoofdstad des lands, woorden, waarmede hij haar aanbeval in de genegenheid van het volk. En aan het woord, dat de voorzitter der feestcommissie toen sprak: „Schenk ons volk, o Koningin uw hart. Toon dat volk uw liefde, en wij dur- ven het u verzekeren, geen vorstin van Euro pa zal kunnen bogen op hartelijker ontvangs dan die, welke de Koningin der Nederl^nden wacht op elke plaats van het vaderland, die zij met haar tegenwoordigheid zal willen ver- eeren". Deze voorspelling is uitgekomen. Koningin Emma heeft haar hart geschonken en het Nederlandsche volk heeft haar op de handen gedragen. De rede van onzen burgemeester getuigde ervan. En ook van nog ruimere waardeering. Want niet alleen met het hart heeft zij zich genegenheid verworven, ook met het hoofd, toen kennis en oordeelkundigheic belangstelling en beleid werden vereischt tij dens de moeilijke jaren van het regentschap Bij deze plechtigheid bleef al het andere van dit groote huldigingsfeest een uiterlijk karakter houden, hoezeer het op zichzelf ook een uiting van genegenheid en bewondering mocht zijn. Wij herinneren nog aan de rijtoe- re door de versierde en rijk met vlaggen ge-* kleurde stadsgedeelten; aan het gala-concert in het Concertgebouw; aan het Regentesse- spel in het Stadion; aan de aanbieding van het huldeblijk ten paleize. Als deze brief verschijnt liggen de feeste- lijkheden reeds achter ons, maar zij hebben een diepen indruk nagelaten en het is die im- pressie, waarvan wij nog eens hebben willen spreken. De Amsterdamsche burgerij zal dit feest, dat, ondanks den regen op den intochts- dag, zoo prachtig geslaagd is, niet licht ver- geten. Amsterdam, Juni '29 EMERGO. was, besloot zij dien dag uit Londen te blij- ven, ergens naar een plaats daar buiten te gaan en daar dan te wandelen tot het donker werd. Als ze maar flink moe werd zou ze des nachts wel kunnep rusten en tenminste eens even verlost zijn van de verschrikkelijke nacht- merrie, die haar op den dag steeds vervolgde. Ze was een paar maal in Hampton Court geweest met haar vader en Lenoir op mooie zomersche dagen en had het er dan heel pret rig gevonden. Het was nu weer een heel mooie zomerdag, met licht gevederde wolkjes aan de lucht; niet te warm, omdat er een frisch wind- je woei. Zij kon ergens wel een goedkoopen maaltijd krijgen en langs de rivier wandelen en er on der de boomen zitten in het prachtige park. TerwijI ze in den trein zat, verdrongen de gedachten elkaar. Was het wel waar, dat haar vader de eeni- ge was die om haar gaf? Lenoir had haar van kindsaf gekend, toen zij vijf jaar was en hij juist een-en-twintig werd. Dit was nu een zestien of zeventien jaar geleden en de Franschman had dus al den middelbaren leeftijd bereikt. Hij was dol op haar geweest, toen ze nog een kind was; had van allerlei kleine pre sences voor haar meegebracht; natuurlijk niet van waarde, daar hij, net als zijzelven, altijd even arm en onvoorspoedig was ge weest. Naarmate zij grooter was geworden, had hij minder tastbare blijken van genegenheid gegeven, en was hij meer vormelijk geworden in zijn manieren met het oog op hun verschil van leeftijd. Maar hij had haar altijd een hoffeliikheid en vriendelijkheid betoond. die Van onzen Londenschen Correspondent. Een brandende kwestie. Juni 1929. Nu de verkiezingen voorbij zijn en de uit- slag bekend is, staat in Brittannie een ander probleem in het brandpunt der openbare be langstelling; en zijn oplossing wordt pope- lend tegemoetgezien. Twee machtige organisaties hebben de kwestie in studie. En over een paar dagen zullen zij de koppen bij elkaar steken, zullen zoo niet de koppen de meeningen tegen elkaar botsen, zullen de gedelegeerden aan de groene tafel elkaar argumenten toewer- pen, al of niet steekhoudend, al of niet ter zake dienende. En tenslotte zal, na alle bot- singen, na alle worpen, de eene, de groote, de gewichtige meening, waarop het land met nauw verholen ongeduld zit te wachten, overheerschen. De zaak zal wel beslist zijn, wanneer deze Aanteekening onder uw oogen komtdie nochthans niet overbodig is daar ze kan leeren hoezeer de atmosfeer in deze Eilanden gespannen was voor de groote beslissing. En opdat ook uwerzijds, lezer, het juiste be- sef kan doordringen over het eminent gewicht der zaak, moge ik nog een en ander van haar voorggeschiedenis vertellen. Op 24 Juni beginnen te Wimbledon de jaarlijksche tenniswedstrijden om de kam- pioenschappen van dit plaatsje, dat onaan- zienlijk zou zijn indien de tenniswonderen van de wereld niet eens, nu al lang geleden, hadden uitgemaakt dat het Het Mecca van hun sport is. Wimbledon schijnt nu een crisis in zijn bestaan door te maken. Het eerste teeken dat die crisis nadert deed zich reeds twee jaar geleden voor. Toen kwam er een vrouwelijk tennis-wonder uit Zuid- Afrika die alvorens de baan te betreden voor den strijd met net en ballen haar kousen uit- trok. Een sportverslaggever met abnormaal scherpe oogen kreeg een „scoop" (zoo heet hier een „primeur") voor zijn blad en het verkondigde met zware opschriften dat Billie Tapscott, de naam van de drieste Zuid- Afrikaansche, in haar bloote beenen tennis had gespeeld op Wimbledon. Billie ver- klaarde onder de inquisitie van een dozijo persmannen, die op hun beurt het nieuwtje wilden uitbuiten, dat zij in haar vaderland, waar het zoo warm kon wezen, nooit anders speelde. En zij scheen wat verbaasd dat men zooveel aandacht schonk aan haar gansche- lijk van zijde of katoen verstoken sport- beenen. Billie maakte geen school. Noch in 1927 noch in 1928 werden kousenlooze tennis- speelsters een brandende topic van den dag. Maar nu is het anders gesteld. De herinne- ring aan Billies pionierswerk op dit gebied beklijfde en heeft onder den invloed van warme tennisdagen in Auteuil waar de nuchtere Fransche geest zich van het geval niets heeft aangetrokken aan den voor- avond van't Wimbledonsch tennisfestijn een „lastig geval" van decorum en behoorlijk- heid in het Engelsche land geschapen, een kwestie die de hooge heeren van Wimbledon, naar hun gewichtig oordeel, moeten behan- delen en afdoen. In Auteuil schijnt zulk een ster van de eerste grootte als Helen Wils, Amerikaansche, en zulk een kampioene van de Engelsche velden als Joan Fry, de traditie van tenniskleeding, zooals men die in Enge- land verstaat en hooghoudt, met voeten te hebben getreden, of juister in dit ver- band in alle naaktheid van beenen te heb ben ondermijnd. De meerderheid der vrouwelijke tennis- sterren heeft reeds bij voorbaat te kennen gegeven dat zij het bestuur van Wimbledon en dat van den Britschen Lawntennisbond onbevoegd verklaart haar de wet te stellen in de zaak van haar kleeding. De vrouwen stellen triomfantelijk vast dat de wetgevers van Brittannie haar op de meest overtuigen Amsterdam, Nieuwendijk 225/229. Utrecht, Oude Gracht 151 Wdarborg U kunt Staodard Mo tor Oil wtjde bekende Eesscheo o^in de oteuwe verzegelde bussen - naar yerlao- '^zing van a, 5 of 20 Liter - met het volsle- vertrouwen koopen. Standard Motor Oil te koopen! Vraagt naar de echte, znivere, onvervalschte Standard Motor Oil, dan geeft U Uw motor het beste wat er te krijgen is. Deze wordt door dui zenden amomobilxsten, motorrijders en garage- houders bij -voorkeur gebrtnkt. Pro even bewijzen de vaortreffeUjie hwaftteit indruk op haar hadden gemaakt. Meer dan eens had zij in zijn blik en in zijn stem een teederheid opgemerkt, die blijk gaf van een sterker gevoelen dan enkel vriendschap. En Easterbee, hoe stond het met hem? Een lichte bios steeg haar naar de wangen, toen ze zijn naam, in gedachten fluisterde. Zij had bekoring op hem uitgeoefend, daarvan was zij wel zeker; maar zou het nu een sterker aan trekking zijn dan hij ondervonden had van zoovele andere vrouwen, die hij zich allicht niet meer herinnerde. Flij was van vriendelij- ke, edelmoedige natuur, licht tot deelneming bewogen. Er was oprecht-gevoelde ontroering in zijn stem en in heel zijn manier van doen geweest, toen hij zijn hand op haar schouder had gelegd en haar had aangemaand, om zich goed te houden. Maar zou hij niet de- zelfde vriendelijkheid hebben betoond aan ieder meisje, die een dergelijk ongeval had ge- troffen? Zij was er niet zeker van of hij in staat zou zijn tot een groote liefde, die hem de opoffering makkelijk zou maken, om het ver- sdril in stand en in fortuin tusschen hen bei- den over het hoofd te zien? Het was donker toen zij naar de onaan- zienlijke straat in Soho terugkeerde, die er nog eens zoo armoedig uitzag, na haar lange wandeling tusschen boomen en bloemen. Lenoir liep op en neer voor de deur. Een warmer gevoelen doorstroomde haar, toen zij hem herkende en wel vermoedde dat hij geduldig op haar terugkomst gewacht had. Voor het oogenblik maakte het gevoel van weergalooze eenzaamheid, dat haar heel dien dag zoo zeer gekweld had, plaats voor een gevoel van verlichting, in de nabiiheid van menschelijk gezelschap. STANDARD Bewaakt Uw motof Standard Motor Oil hecht zich langer aan het metaal; Zij waarborgf een sterk en gaaf oliefilm, dat alle kosfr. bare wrijvende deelen beschermt. De fabrikant van Uw auto heeft U voorge- scbreven Uwolie regelmatig te ververschen. Houdt U aan deze voorschriften en controleer den stand van Uw carterohe telkens alsU stopt otn A.P.C. Motor Spk fit bij te tadeo. Etscht dao de echte Standard Motor OH. Deze zal U in a9» opzichten tevredea steUeo. American Petroleum Company. Cebaam Ak trolea, 's-Gratvenhage. de wijze mo.ndig hebben verklaard en in staat zelf te oordeel en, door haar een kies- recht te geven dat gelijkwaardig is aan dat van den man. Zouden dan die besturen den droevigen moed willen toonen haar voor te schrijven hoe zij al tennissend gekleed moeten gaan? Inti-sschen heeft de jongste ster aan den Engelschen tennishemel, Miss Betty Nuthall, de overheerschende fatsoensgevoe- ligheid in het land aan zich verplicht door ondubbelzinnig te verklaren dat zij er niet aan denkt haar kousen uit te trekken voor haar wedstrijden op de Wimbledonsche banen. De dagbladpers wijdt hoofdartikelen aan het geval en raadt in het algemeen de tennis- autoriteiten aan zich niet onsterfelijk be- lachelijk te maken door er een oordeel over uit te spreken of een beslissing te nemen. Maar het is wel weer typisch voor Engel sche geestesgesteldheid dat de kwestie ooit kon rijzen. De invloed van de kiezers. Engeland zal niet vaak zulk druk vertoon hebben gegeven van gedachten, die moeders waren van wenschen, als na afloop van de verkiezingen. De vreesachtige menschen en persorganen, die in de groote winsten der arbeidspartijers, het onheil van socialisme reeds op zich voeldcn aanstormen, haastten zich met wenken en adviezen aan de demis- sionnaire regeering om McDonald en zijn mannen het leven onmogelijk te maken door te manoeuvreeren voor een soort anti-socia- listisch bloc van Conservatieven en rechts- voelende Liberalen. De bitterheid van de con servatief-liberale tegenstelling, die zoo hevig aan den dag trad in de verkiezingscampagne, wilden zij maar zoo spoedig mogelijk ver- geten in het aangezicht van het dreigend gevaar. Aan den anderen kant was er natuurlijk een pers en waren er menschen die, waarlijk opgetogen over de vernieti- gende nederlaag van wat zij vijf jaar lang •een positief reactionnaire regeering hebben geacht. even gezwind de bitterheid van den voor-verkiezings-tijd tusschen Liberalen en Labour vergeten wilden zien en om een voor- uitstrevende en moedige regeering vroegen, werkend voor lotsverbetering aer massa en vrede in de wereld, gevormd door Labour- Liberaal samengaan, opdat het schrikbeeld van conservatief bestuur werkelijk zou ver- dwijnen. Voor een buitenstaander was het leerzaam ook na de verkiezingen te kunnen vaststellen „Is u hier al lang geweest?" vroeg zij. Hij antwoordde op zijn ernstige kalme ma nier „Ik denk zoowat een paar uur. Om u de waarheid te zeggen, werd ik een beetje onge- rust. Ik kwam hier omstreeks etenstijd, zoo als ik u immers gezegd had en de hospita vertelde mij dat u al vroeg was uitgegaan en geen boodschap had achtergelaten, hoe laat u zoudt terugkeeren. Daarom ben ik van- avond hier gekomen." Het was dan wel heel lief van hem om twee uren te loopen voor een vrouw, die niet eens de moeite had genomen om hem haar afwezig heid toe te lichten. Het was waar ook: hij had haar den vorigen avond gezegd, dat hij haar op zijn etensuur zou komen opzoeken. En ver- diept in eigen gedachten, als ze was, was ze dit totaal vergeten, tot ze al op Hampton Court was. Zij blocsde diep, toen ze haar onvriende- lijkheid ten voile besefte. Als Easterbee die afspraak met haar had gemaakt, zou ze die dan ook vergeten zijn? Zelfs al was dit het geval geweest, dan zou ze op hetzelfde oogenblik, dat er weer aan had gedacht, on- middellijk naar het telegaafkantoor zijn ge- ijld. „Hoe kan ik voldoende mijn excuses ma ken?" voeg zij, zeer onder den indruk „Van- morgen moest ik uit voor een onverwachte en naar het bleek zeer belangrijke zaak. En ik denk, dat dit mij geheel in de war heeft ge bracht. Bovendien zag ik er echt tegenop om weer hier terug te komen. Ik verlangde bui ten, in den zonnenschijn te wezen, tusschen boomen en bloemen, en ik ging rechtstreeks naar Hampton Court. Maar laten wii nu niet dat partij-beginselen graag geheel of gedeed-j telijk worden prijsgegeven indien ze een bat- last blijken op den weg naar de zetels dec! macht. Het spreekt vanzelf dat de politieke toestand zulk wegwerpen van ballast als 00-" vermijdelijk kan voorschrijven en dat het nu hier in Engeland inderdaad moet gebeuren indien men met het bestuur van het land voori wil gaan. Politiek blijft haar aard tot het einde getrouw; het blijft een werk van geven en nemen indien men demokratie of een schijn van demokratie wil behouden. 1 Van demokratie gesproken. Hoewel men in Engeland bij deze gelegenheid voor het kies- proces, dat een regeering moet baren, het demokratisch beginse! tot het uiterste heeft toegepast door alle mannelijke en vrouwe lijke kiezers boven 21 jaar, meer dan 28.000.000, gelegenheid tot stemmen te ge ven, is dit beginsel tenslotte toch niet trouw gediend, omdat een verouderd kiesstelsel een spaak in het wiel heeft gestoken. Het volk heeft weliswaar gekozen. Maar aangezien het beginsel van evenredige vertegenwoordi- ging in de kieswet geen toepassing vindt,' heeft men moeten waarnemen dat, terwijl het aantal op de drie voornaamste partijen uit-' gebrachte stemmen zich verhoudt als ten- naastenbij 8:8:5, het aantal zetels in het Parlement zich verhoudt als 5 5 1. Daar- voor heeft het dobbelspel der driehoeksver- kiezingen gezorgd. De Liberalen hebben met meer dan vijf millioen stemmen niet veel meer dan 50 zetels gekregen. De twee andere par tijen hebben met elk een acht millioen stem- men elk meer dan 250 zetels gekregen. De lezer weet dat de cijfers niet precies zijn. De juiste cijfers zijn hem echter ongetwijfeld be kend; en de mijne zijn voldoende om de wanverhouding aan te geven. Het be- teekent feitelijk dat menschen, die liberaal voelen in dit land, bij het bestaande kies- systeem evengoed niet-stemgerechtigd zou den kunnen zijn. Zij vinden alleen troost in het feit dat hun handjevol vertegenwoordi- gers in het Parlement de andere twee partijen, eventueel kan maken en breken. De .flapper vote" heeft geloof ik veel bijgedragen tot den val van Baldwin's bestuur. Aldus heeft deze zijn eigen graf ge- graven of althans flink met het graafwerlc geholpen. In bijna alle kiesdistricten waren de vrouwen als kiezers in de meerderheid, Indien zij het in haar hoofd hadden gezet en zich voor het doel een hadden kunnen of hier blijven praten. Komt u binnende avond begint pas." I Hij was blijkbaar niet beleedigd door haar weinige oplettendheid. Zijn toon van spreken was vriendelijk; zijn droefgeestige glimlach was bijna even goedmoedig als altijd, toen hij haar antwoordde. „Arm kind, geen wonder als uw geheugen u parten zou spelen !En ik begrijp volkomen uw afkeer om hier terug te keeren; het is nooit zoo'n heel opgewekt tehuis geweest. U moet er zoo gauw mogelijk zien uit te komen.' Als wij maar weten, hoe en met welke midde- len!" De goedhartige Franschman vertelde haar niet, doch eerst veel later, dat hij een slape- loozen nacht had doorgebracht, al tobbende over den verschrikkelijken toestand waarin zij nu verkeerde door den dood van haar vader. Hij was een ongehuwd man zonder eenige banden; een vreemdeling, in een vreemd land; en heel arm. Zooals het nu was, kon hij het weinige dat hij had met haar deelen. Maar hoe zou dit in de toekomst moeten gaan? Zou armoede haar deel zijn; heel haar leven lang? j Ze gingen naar de armoedig-ingerichte zit- kamer. Er was nog wat over van een fleschje whiskey, dat Van der Wyck een paar dagen geleden had gekocht toen hij in een bijzonder roekelooze stemming verkeerde. Pauline haalde het uit de kast en zette het Lenoir voor. Daar hij een zeer onthoudend man was, bediende hij zich van een mikroskopiscbe porj tie en bleef steeds den blik op haar geridit houden met die ernstige teederheid, die haar duidelijker dan in woorden zei, hoe innig hij1 voor haar voelde. (Wordt vervolc'dL t

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5