AlnarscliG CiuraiL Honderd een en dertigste Jaargang. Zatcrdag 15 Juni. Racflio-hoekje Stadsnieuws Binnenland Onze KolonSen, No. 139 1929- 8.20 „Schattenkampf", hoorspel. 8.50 Sym- phonieconcert met Enrico Mainardi Kur- orkest (Dresdener Philharmonic). E. Mai nardi, cello. 10.50 Actueele causerie. 11.20 Dansmuziek. Brussel, 512 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest. S. Hamy en M. Hender, jazz op twee vleugels. tot 11.30 Gramofoon- Zondag 16 Juni. Hdversum, 1071 M. V. A. R. A. 9.9.10 Gramofoonplatenconcert. 9.10 Esperanto- berichten. 9.25 Zondag-ochtendconcert. 10.30 V PRO. Dienst in de Remonstrantsche kerk te Haarlem. 12.—12.30 Literaire cause rie over: Pieter Breughel. 12.302.Con cert door het A. V. R. O.-Kwintet. 2.—2.30 Tooneelhaifuurtje. 2.304.15 Concert door het Omroep-orkest. Dubbelmannenkwartet „Harmonie". 4.15—5.— Gramofoonmuziek en wedstrijduitslageu. 5.-6.— y. A. R. A Kleuteruurtje. 6.7.30 V. A. R. A. Concert door het V. A. R. A.-orkest. 7.308.Gra mofoonmuziek. 8.— Persberichten. 8.15 So- listenconcert in het Kurhaus te Schevenin- gen. Het Residentie orkest en Stefan Aske- nase, piano. Daarna 11 muziek. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 At.) (Tijdens Hoogmis ook 1852 M.) 8.25—9.20 ^Morgenwijding onder leiding van Dr. F. J. Krop, Ned. Herv. Predikant. N. C. R. V. 9 30—11.30 K. R. 0. Uitzending van de Hoogmis in de kerk van de E. E. P. P. onge- echoeide Karmelieten te GeleenLutterade. 12.30—1.30 Concert door het K. R. O.- Trio. 1.30—2.— Lezing over: Heemvaart. 2 —2 30 Literaire causerie over den schrijver iipierre Lhande. 2.30—4.30 Concert in 's-Her- togenbosch. Dames en heerenkoor, causerie. 4 305.Ziekenhalfuurtje. 5.50 N. C. R. #V Dienst in de Geref. kerk te Katwijk a. d IRijn. 7.30—8.— K. R. O. Lezing over: De tafel en het menue der Middeleeuwen. 8. iVoetbaluitslagen R. K. Voetbalfederatie. 8.03 p.raatje door den voorzitter. 8.10—10.45 Concert. Orkest en solisten. 10.45 Epiloog. 'Koorzang. Daventry, 1562 At. 3.50 Concert. Orkest en A. Moxon, sopraan. W. Barrand, bas. 5 20 Engelsche welsprekendheid. Causerie. 5 35 Kinderuurtje. (Kerkdienst). 6.05 Bach's kerkcantate no. 21. Orkest, koor en solisten 6.50 Kerkdienst. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Lief dadigheidsoproep. 9.10 Nieuwsberichten. ,9.25 Kamermuziek. Het International strijk kwartet. Het Poltronieri strijkkwartet. M. Basilides, sopraan. 10.50 Epiloog. Parijs „Radio-Paris"1744 M. 12.20 Mor genwijding. Religieuse causerie, koorzang en orgelconcert. 1.05—2.10 Gramofoonmuziek. 4.50 Gramofoonmuziek. 6.50 Gramofoonmu ziek. 8.05 „Poppenkast" Radio-Paris. 8.50— 11.10 Concert. Orkest met medew. van solis ten. Langenberg, 462 M. 9.2510.20 Evange- lische morgenwijding. 11.20 Westfaalsch mu- ziekfeest. 1.20—2.50 Orkestconcert. 4.50— 6.20 Tuinconcert. Militaire muziek. 8.20 „Das Madchen aus dem goldenen Westen", opera van Puccini. Daarna tot 12.20 Dans muziek. Zeesen, 1649 At. 6.50—8.20 Vroegconcert. 9.20 Morgenwijding. 12.20 Orkestconcert. 4 55 Orkestconcert. 8.20 „Der Orlow", ope rette in 3 acten, Granichstaedten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 7.25 Vroegconcert. 9.15 Kerkdienst. 12.35 Concert door het Rathje- kwartet. 1.25 Orkestconcert. 3.20 Nordang- ler zangersfeest. 4.20 Bandonionconcert. 5.20 Dansmuziek. 8.35 Vroolijk concert. 11.20 Dansmuziek. Brussel, 512 At. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest. E. Druine, zang. Maandag 17 Juni. Hilversum, 1071 At. 10.10.15 Morgen wijding. 12.152.Concert door het A. V. R O.-Kwintet. 2.2.30 Gramofoonmuziek. 2.304.30 Aansluiting van het Rembrandt theater te Amsterdam. 5.-6.— Kinderuur tje. 6.7.15 Concert door het A. V. R. O. Kwintet. 7.15—7.30 Verkkiezingspraatje door A Braat (Plattelandersbond). 7.30 (Vervolg) Concert. 8.9.15 Vocaal en in- strumentaal concert. Sted. Muziekcorps van Alkmaar. Gem. Koor van Heiloo. .9.15 11.10 Concert door het Omroeporkest. J. Oel lers, viool. 10.15 Persberichten. Daarna gra mofoonmuziek. Huizen, 336-3 At. (Na 6 uur 1852 At.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11.—11.30 Korte Ziekendienst. 12.30—1.45 Orgelconcert. 4.— 5:Ziekenuurtje. 5.6.30 Gramofoonmu ziek. 6.30—7.— Literaire causerie. Boekbe- spreking. 7.7.30 Gramofoonplatenconcert. 7 30 Concert. Kwartet, orkest en lezing Daarna persberichten. Daventry, 1562 At. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Gezondheidspraatje. 11.20 Gramofoonmu ziek. 12.20 Balladenconcert, sopraan en ba- riton. 12.50 Orgelconcert. 1.20—2.20 Or kestconcert. 2.50 Schoollezing. 3.25 Vertel- lingen. 3.50 Dansmuziek. 4.35 Orkestconcert. 5 35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Causerie. 7.05 Oude Italiaansche liederen door E. Conti, sopraan 7.20 Liter, critiek 7.45 Italiaansche les 8.05 Dansorkest en variete artisten. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Nieuwsberichten. 9.50 Debat over: Marrage. 10.35 Carillonbespe- ling van het New Zealand War Memorial. 10.50 Studentenliedjes door een koor. 11.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1744 At. 12.50 2.10 Orkestconcert, gramofoonplaten. 4.05 5 05 Gramofoonmuziek, zang en dans. 6.55 Orkestconcert. 8.5511.10 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 462 At. 10.35 en 12.30 Gra mofoonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 6 05 Kamermuziek. Strijktrio en E. Domke, sopraan. 8.20 Concert. Sted. Orkest Diissel- dorf. Gem. koor en solisten. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen, 1649 At. 12.204.50 Lezingen en lessen. 4.50—5.50 Orkestconcert. 5.50—7.05 Lezingen. 7.20 Kapelle O. Frederich. 9.05 „Redaktionsschluss", hoorbeeld. 9.50 Con cert door het omroep-orkest. Werken van L. Spohr. Daarna dansmuziek. Hamburg, 395 At. 6.20 Vrooliik concert. no no iiCD iicd iico no iioiioiiono PUZZLE N. Het geheimzinnige briefje is gelukkig op- gelost en de afzender er van heeft bereids een antwoord gekregen! Intusschen heeft het klokkespel van de heeren Vincent en Crefeld plaats gehad en we zagen met genoegen, dat ook de heer Lissaboneur aanwezig was. Dat kon, dank zij den ijver van onze puzzelaars! Het briefje luidde aldus: M.H. Is het waar, dat de beiaardier Vincent bin- nenkort een concert geeft op het klokkenspel van uw Waagtoren? Zoo ja, gaarne hadden wij dan eenig ant woord van U, op welken dag dat concert zal plaats vinden. Met de meeste hoogachting Uw Lissaboneur. We 'gaan natuurlijk weer verder en zullen U ook thans weer een puzzle voorzetten, die U laten we hopen op 'n mooie zomer- middag in de duinen of bosschen gaat oplos- sen. Deze keer zetten we U een doodgewone deeling voor, om ze op te lossen. Dat lijkt natuurlijk al heel gemakkelijk. Maarvan de deeling noemen we slechts een enkel en wel de 2. Verder verklappen we, dat het quotient en de deeler samen alle cijfers bevattne. Het is nu zaak, de geheele deeling die „opgaat" te voltooien. Hier is: )2 .2 .2 2 22 .2 .2 Oplossingen voor Vrijdagmiddag 21 Juni aan den PUZZLE-REDACTEUR. ii on on on oiioii on on on on o CHRISTEL.-HIST. KIESVEREENIGING. Vergadering in den Sted. Muziektuin. Over de medewerking van het weer bij de politieke vergaderingen hier ter stede zal we! niemand bijzonder enthousiast zijn. Goedgeteld was de vergadering der Christ Hist. Kiesvereeniging de vierde die in Alk maar werd gehouden met het oog op de komende verkiezingen en waar de eerste drie bijeenkomsten in een zaal werden gehouden terwijl het weer bijzonder fraai was, hac men alle reden, en de verslaggever niet het minst, om nu verheugd te zijn dat de vierde tenminste in de openlucht en nog wel in den mooien muziektuin plaats zou vinden. Maar jawel, het heerlijke verrassende Hollandsche weer zorgde voor een regenachtigen avond, die juist uitermate geschikt was om binnens- kamers door te brengen! De opening gisteravond geschiedde met muziek van ,,Soli Deo Gloria'', waarna gemeenschappelijk ge- zongen werd psalm 138 1. De heer J. Ringers heette vervolgens de aan wezigen namens het bestuur der Christ.-Hist Kiesvereeniging te Alkmaar hartelijk welkoni. Hij wees erop, dat weldra het tijdstip daar is, dat de kiezers hun stem zullen moeten uit- brengen en daarom zijn wij, aldus spr., zoo blij dat mej. Katz hier is gekomen om ons te zeggen, waartoe ons Christelijk beginsel ons moet dringen. Spr. heette mej. Katz en de andere tnede- werkenden van harte welkom Door mej. Siezen werden met begeleiding van den heer Kuiper, een tweetal liederen ten gehoore gebracht, waarop volgde de rede van mej. mr. C. Frida Katz, die zou spreken over het onderwerp: „Waar- toe moet ons Christ.-Hist. beginsel ons dringen". Op 3 Juli, aldus spr., gaan we weer alien naar de stembus om onze stem uit te bren gen en we dienen ons er rekenschap van te geven welk een belangrijke dag deze derde Juli is. Ons land wordt geregeerd door de ko- ningin, bijgestaan door haar ministers. Daarnaast staan de Eerste en Twesde Kamer, waarvan de laatste rechtstreeks wordt gekozen door het volk en de eerste door de Prov. Staten. De kamers hebben belangrijke rechten t. o. v. alles wat door de regeering wordt gedaan, waarbij de Tweede Kamer nog rechten heeft, die de Eerste Kamer mist, zooals b.v. het recht van Amendement. Daarom dienen we er ons rekenschap van te geven van welke beginselen de leden der Tweede Kamer zijn. In ons land zijn er veel te veel partijen, het vorig jaar 32 en nu 36. Wanneer men op een kleine groep stemt, dan heeft men niet alleen kans, dat de stem verloren gaat. maar bij verdeeling der laatste zetels naar 'de grootste overschotten, loopt men de kans er toe te hebben medegewerkt dat een candidaat eener b.v. uiterst linksche partij gekozen wordt. Hiermede moeten de protestanten ernstig rekening houden en niet altijd doorgaan met het versnipperen, waar het zoo noodig is zich met elkaar te vereenigen. Het land wordt het best gere geerd als er weinig partijen in het parlement vertegenwoordigd zijn. Spr. ging vervolgens de partijgroepeering der huidige Tweede Kamer na en beant- woordde daarna de vraag: Hoe staan wij, Christ.-Historischen, tegenover de re geering, die na de verkiezingen aan het be wind zal staan? Allereerst dienen we goed uiteen te houden, zeide spr., de bevoegdheden van de regeering en de volksvertegenwoordi- ging. De regeering bestaat uit de koningin, die straks iemand uitnoodigt om een kabinet te vormen. Wanneer men onze medewerking vraagt. dan zullen we die ook lovaal ver- leenen, mits men natuurlijk er op bedacht is dat men met de Christ.-Hist. groep rekening dient te houden en de partijen op volkomen gelijken grondslag behandeld worden. Wij gaan deze verkiezing dus in ons con- centreerend op onze eigen Christelijke begin selen We kennen in ons land nog steeds de scheidslijn tusschen de groepen wier beginse- selen zijn neergelegd in de Heilige Schrift, en die groepen, die deze buiten de politiek wil- len houden. Deze scheidslijn is niet getrokken door de rechtsche partijen, doch dez-e ont- stond in den tijd toen de toenmalige liberalen de groote mach-t hadden en de stoot werd g-egeven tot de oprichting der afzonderlijke Christel. groepen en der soc.-dem. arbeiders- partij. In meerdere streken van ons land wenschte men den bijbel niet meer in de school en aan hen, die dat wel wilden, werd niet het hunne gegeven. Toen hebben de Christelijke ouders jaren en jaren moeten strijden om hun eenvoudig recht te doen in- zien. Als we in Engeland leefde, dan zou een eigen Christelijk partij niet noodig zijn, hier echter wel. Toch bestaat er bij de Christ -Historischen een groot verla-ngen naar eenheid van het gansche volk, doch krach- tens ons Christ.-Hist. beginsel dienen we rekening te houden met de werkelijkheid. De openbare school is door ons nooit los- gelaten en vooraj ook niet het Hooger onderwijs. Ons staatkundig leven dreigt ten onder te gaan aan splitsingen. De Christ.-Hist. groep m-eent, dat men het groote geheel moet vast- houden en moet leeren beter te doorschouwen en dieper te doorzien. Zoodra men de be- langen van een groep op den voorgrond schuift, dan dient men in werkelijkheid deze eigen groep niet Het groote vraagstuk van dezen tijd is het sociale bedrijfsleven. Wanneer ik de historie objectief bezie, vervolgde sprdan kan ik heel goed begrijpen, dat de arbeiderspartij werd opgericht. Met de belangen van den arbeider werd geea rekening gehouden en de toenmaals ingestelde enquetes brachten bedroevende toestanden aan het licht. Dit be- -teekent echter niet, dat ik het niet betreur dat de Christelijke groepen niet tijdig de leiding hebben genomen. De Christ-Hist, beginselen behooren te dringen tot een groot sociaal gevoel. Terwijl echter de S. D. A. P. niet aan de regeering deelnam en dus gemakkelijk oppositie kon voeren, kwamen er moeilijke jaren voor hen, die toen tot de regeeringspartij behoorden en verschillende wenschelijkheden moesten af wijzen, omdat de financien geen grootere uit- gaven toelieten. Wanneer men echter alleen strijd voor de arbeiders, dan mag men nog niet door machtsmisbruik eischen afdwin gen, waardoor de bedrijven in den druk komen. Onze partij, waarin alle groepen elkaar ontmoeten op den grondslag van dezelfde geestelijke beginselen, kan op dit gebied in eigen midden den weg zoeken om de belan gen van alle groepen zoo goed mogelijk te be- hartigen. Ons sociaal program wijst erop dat we niet behoudend zijn. Door echter het Staatspensioen in te voe ren, wordt de verantwoordelijkheid van ons volk steeds meer ondermijnd en al bedoelt men het met het vrouwenvraagstuk nog zoo goed, als men deze zaak eenzijdig bekijkt, worden de belangen der vrouw juist niet be- hartigd: Wij stellen de samenwerking van mannen en vrouwen op den voorgrond. In onze Christ. Hist. Unie bestaat een zeer frisch gevoel voor deze dingen en het moet ons toch ook wel iets zeggen, dat ons land de laatste veertig jaar door vrouwen is gere geerd, wat eerst door de koningin-moeder en daarna door de koningin zoo voorbeeldig is geschied. (Applaus). Ons Christ. Hist, beginsel leert dat we moeten letten op het eigen wezen der vrouw, die onverbreekbaar met het gezin samen- hangt. Laten we begrijpen dat het heel bij- zondere gaven en groote kracht eischt om te- gelijkertijd twee zware taken te vervullen en ik noem het een uitwas van dezen tijd, wan neer men het als een ideaal gaat prijzen, dat de vrouw tegelijkertijd in en buiten het gezin moet arbeiden. Bij de herziening van het hu delijksrecht dient men deze beide kanten goed in het oog te houden. De Christ. Historischen keeren zich tegen het valsche gelijkheidsbe- grip, dat de vrouw tenslotte geen geluk zal brengen. Hierna kwam de spr. aan het onderwerp oorlog en vrede. Deze verkiezing staat in het teeken van de nationale ontwapening, waarbij men telkens komt beweren dat de Christ.-Historischen behooren tot de militairistische groepen. Laat men toch niet steeds het standpunt van een ander verkeerd uitleggen, aldus spr. Dat wij militairistisch zouden zijn is onwaarachtig, militairistisch beteekent oorlogzuchtig en wat ligt er verder van de Christ Hist, groep? Men leest het in onze programma's en leert het uit onze daden, dat we strijden voor al'les wat de bevordering van den vrede kan bren gen. De Volkenbond is opgericht, weliswaar op een verkeerden grondslag, omdat alleen de overwinnaars er deel van mochten uitma ken, en deze tracht alle middelen te baat te nemen om den oorlog te voorkomen. De Christ. Historischen willen alles doen om den Volkenbond in betere banen te leiden. Dit doen we krachtens ons beginsel en ook omdat we de nuchtere werkelijkheid zien. Alleen hij, die in het leven het kwade eerlijk zien wil en de lichten van zijn idealen brandende houdt, kan op dit gebied iets goeds doen Al deze vraagstukken zijn moeilijk en wie ze gemakkelijk bereikbaar voorstelt, strooii het volk zand in de oogen. Zou het waar zijn, dat, als er nationale ontwapening kwam, de mannen dan buiten den oorlog zouden blijven? Wij gelooven van niet. Wanneer Nederland morgen aan den dag ontwapend ware, zou hier dan niets ge- beuren? Natuurlijk zou men slaags geraken op Nederlandsch gebied. Er zouden twee dingen kunnen gebeurem: men ziet gezin en familie in gevaar en zou toch niet kalm kunnen blijven, en de mach- tigste groep zou ons dwingen, toch de wape- nen op te nemen en in zijn dienst te vechten. Een zeer belangrijk vraagstuk is verder de minderhedenkwestie. Dat de Christelijk Historischen stemmen voor de bewapening heeft niets te maken met militairisme, doch met werkelijkheidszin. On ze vloot en ons leger behooren te zijn, klein maar goed, zoodat er geen ongeluk meer zal MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tableften 60 ct, Laxeer-Tabletten60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten90 ct. Maag-Tabletten75 ot Bjj Apoth. .on, Drogistep, kunnen gebeuren, zooals dezer dagen te Curasao. De Christ.-Hist. groep zal krachtens haar beginsel strijden voor alles, wat den vrede kan bevorderen, doch tegengaan daden, die ons volk zouden storten in een avontuur. Ik hoop, zoo eindigde spr., U eenigszins enthousiast te hebben gemaakt voor ons christelijk beginsel. Er staat bij de komende verkiezingen veel op't spel en wij hebben als Christelijk-Historischen, op te komen voor ons schoone ideaal. (Applaus). Een vraag. Na een korte pa-uze werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen, waarvan door een der aanwezigen gebruik werd ge maakt. Deze meende, dat men, krachtens het Christelijk beginsel, juist niet meer mee moest doen aan de gruwelen van den oorlog. Heeft God vroeger, aldus spr., niet aan mar- telaren kracht gegeven voor hun beginsel te strijden en zou God ons nu niet de kracht ge ven om dienst te weigeren? Mej. Frida Katz antwoordde, dat men hier weer te maken had met een steeds weerkee- ren-d misverstand. Men stelt zich op het standpunt van den enkeling en vraagt wat de enkeling moet doen. Doch dit kan men al leen uitmaken met God. Er is een groot verschil tusschen het vraagstuk, zooals't zich stelt voor den enke ling en zooals het zich stelt voor de overheid. Deze laatste draagt de verantwoordelijkheid voor het heele volk en zij heeft niet het recht dit in een avontuur te storten. De overheid tracht de gruwelen van den oorlog buiten onze grenzen te houden. Wat de kwestie niet-strijden of wel-strijden betreft, het is niet waar dat het heele volk zou weigeren de wapens op te nemen. Wan neer we rekening houden met de werkelijk heid, dan zien wij dat het land niet onbewa- pend mag blijven. Ontwapening beteekent niet. dat men in Nederland niet meer behoeft te strijden. Ook MacDonald en Briand heb ben in 1925 in den Volkenbond getoond, dat men opbouwend nroest werken, dat men den weg van het internationaal recht moest vol- gen. Eerst dient er vertrouwen onder de vol- keren gekweekt te worden en daarna heeft men gelijktijdig de bewapening te beperken. Men moet dit vraagstuk aan den wortel aan- tasten. Tot waarachtige zelfverloochening komt men niet zoo gemakkelijk. Spr. raadde de aanwezigen aan, de standpunten van den en keling en van de overheid goed uit elkaar te houden. De heer Ringers bracht in de eerste plaats dank aan mej. Katz voor de wijze, waarop zij -het Christ. Hist.-beginsel had belicht. Spr. had het enthousiasme gezien, dat in de afge- loopen dagen te Amsterdam werd getoond en dat had hem nog eens duidelijk laten zien dat God, Oranje en Nederland onafscheidelijk met elkaar verbonden zijn. Daarom stelde spr. voor deze bijeenkomst te sluiten met het gemeenschappelijk zingen van het Wilhel- mus. den afgeschaft. De resident kreeg den indruk, dat de bevolking weinig voelde voor de ver- zetsplannen en zich thans opgelucht gevoeld nu de leiders zijn gearresteerd. GEMEENTELIJKE DIENST DER WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend van 91 en van 25 uur. Des Zaterdags van 91 uur. Voor werknemers uitsluitend van 912 en Maan dag- en Donderdagavond van 78 uur. De ambtenaar van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden de navolgende werk- zoekenden zijn ingeschreven: 1 bouwkundig opzichter, 1 chauffeur, 1 grondwerker, 1 aank. metselaar, 1 opperman, 2 pakhuis knechts, 1 rijwielhersteller, 2 aank. timmer- lieden, 5 losse arbeiders, 1 vr. kantoorbe- diende, 1 huishoudster. Geplaatst: 8 grondwerkers, 1 machinale houtbewerker, 1 timmerman, 7 transport arbeiders, 11 losse arbeiders. Alkmaar, 15 Juni 1929. De ambtenaar voomoemd, A. KLEYMEER. ZONDAGDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 16 Juni is de apotheek van Mevr. SchoutenOele, Koorstraat 47, ge opend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts een der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur (Zaterdag 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop week de nacht- dienst waargenomen. GROOTE BRAND. Te Batoeradja zijn negen toko's en zes woonhuizen afgebrand. De schade beloopt 100.000 gulden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. HET GEBEURDE OP FLORES. Officieel werdt gemeld, dat het onderzoek, ingesteld door resident Karthaus naar de on- geregeldheden op Flores, uitwees, dat de rust niet verstoord is en de poging tot verzet in het stadium van voorbereiding gestuit werd. Alle voormannen zijn, zonder dat ge- weld noodig was, gearresteerd. De beweging was aangesticht door den zoon van den onlangs in gevangenschap overleden verzetsleider van 1916. De zoon trachtte sinds December 1928 aanhang te verzamelen, teneinde zijn vader te wreken. Hij maakte de bevolking wijs, dat hij als gods gezant een middel bezat tot afweer tegen den zondvloed en de aardbeving, die hij als aan- staande voorspelde. Het was de bedoeling tegen den tijd van d voile maan een brug te versperren en de pasanggrahan te verbranden, ten einde d-i patrouiile, die zou verschijnen, in een hinder- laag te kunnen lokken. Evenals in 1916 ge bruikte de verzetsleider als lokmiddel, dat de heerendiensten en de belasting zouden wor- ZORG VOOR ARMLASTIGEN. Geschil tusschen de gemeenlen Zaandam en Den H elder. Een te Den Helder woonachtige man, die Zaandam verpleegd was, werd na zijn herstel naar Den Helder teruggebracht, waar hij ten laste van het armbestuur kwam. Ook daar moest hij verpleegd worden. Het ge- meentebestuur van Den Helder meende nu van Zaandam de verplegingskosten te kunnen terugvorderen, omdat z.i. de man uit Zaan dam was weggezonden, nog voor dat hij ge heel hersteld was. De verpleging te Zaan dam was volgens het gem.bestuur van Den Helder in deze laatste gemeente slechts voort« gezet. Dit geschil is de vorige week voor Ged. Staten toegelicht. Ged. Staten heben thans beslist, dat er geen aanleiding bestaat om de verpleegkosten te Den Helder ten laste van Zaandam te bren gen. DE VLUCHT DER OOIEVAARS. Het Hongaarsche instituut voor vogelkurt- de ontving uit Rhodesia bericht, dat een ooie- vaar, die den 7en Juni 1926 door het insti tuut is geringd, aldaar gevangen is. E>it is het vierde geval van een door het instituut geringden ooievaar, waarover bericht werd ontvangen. De andere drie gevallen waren'; 1927 van Roseires in Soedan, 1928 van Cath- cart in de Kaapkolonie en 1929 van Rosen- daal in Transvaal. DE OVERVAL OP WILLEMSTAD. De „Kortenaer" passeert de Azoren. Reuter seint van Kaap Delgada (Azoren) d.d. 14 dezer, dat de „Kortenaer" daar drie dagen na het vertrek uit Nederland aan- kwam; de torpedojager zal St. Thomas aan- doen voor het innemen van brandstoffen om daarna de reis naar Curasao te vervolgen. Een notp van de Nederlandschi regeering aan die van Venezuela. „De Telegraaf" publiceert het volgend telegram van de United Press uit Caracas; De Nedcrlandsche legatie alhier heeft aan de Venezolaansche regeering een nota over- handigd, waarin te kennen wordt gegeven, hoe zeer de Nederlandsche regeering het be- treurt, dat de jongste rebbellie in Venezuela haar oorsprong vond op Curacao. De nota vervolgt met de verklaring, dat Nederland overtuigd is, dat de jongste tra- gische gebeurtenisen, als zij Venezuela en Nederland schouder aan schouder doen staan tot „den strijd tegen de gemeenschap- pelijke vijanden, die de wetten der beschaaf- de staten in de wind sloegen", daartoe zul len leiden, dat de beide elkaar vriendschap- pelijk gezinde naties elkander voortaan be ter zullen leeren waardeeren en begrijpen. In de nota wordt aan de Venezolaansche regeering het leedwezen der Nederlandsche regeering uitgesproken over den dood van generaal Gabriel Lacle, den commandant van het garnizoei. van La Vela en Coro, die Maandag gedood werd bij de verdediging van zijn post tegen de rebellen, ,,terwijl hij zijn leven op de bres stelde om zijn door de militaire eer voorgeschreven plicht te ver vullen". De nota zegt dan, dat de legatie van harte deelneemt aan den rouw over Lack's sneu- velen. Het stuk vervolgt met er op te wijzen, dat, zooals reeds op 10 Juni werd verklaard, de Nederlandsche regeering er snel in geslaagd is den toestand op Curacao weer meester te worden, naar welk eiland thans vlooteenhe- den met landingstroepen onderweg zijn om er weldra te arriveeren. Er wordt nog in de nota vermeld, hoe de gebeurtenissen te Willemstad zich hebben af- gespeeld en melding maakt van het feit, dat de twee vermiste zeelieden behouden te Wil lemstad zijn teruggekeerdzij waren blijk- baar onder verdenking van deelneming aan de landing der vrijbuiters door de autoritei- ten van La Vela en Coro gearresteerd. Het antwoord van Venezuela. De Venezolaansche regeering heeft in ant woord op deze Nederlandsche nota haar leed wezen uitgesproken over het feit, dat het ge- beurde te Willemstad zulk een tragische na- sleep op Venezolaansch grondgebied heeft gehad en dat daardoor een oogenblik de vriendschap tusschen Venezuela en Neder land reigde verstoord te worden, zoo zeer, „dat er een uitwisseling van nota's noodig was". In het antwoord wordt de hoop uit gesproken, dat de autoriteiten op Curacao een deugdelijk onderzoek zullen instellen en haar bevindingen mededeelen aan de Vene zolaansche regeering, opdat aldus beide par tijen de verantwoordelijkheden zullen vast- stellen en de noodige voorzorgsmaatregelen zullen kunnen nemen. Nog eenige persstemmen. In verband met gebeurtenissen op Cura- Cao merkt het „Kol. Weekbl." o.m. op: Dat de gouverneur en den troepencom- mandant „gezond en wel" te Willemstad zijn teruggekeerd, en de autoriteiten „na enkele uren" den toestand bleken te be- heerschen, zijn, daarbij vergeleken, facto- ren van weinig gewicht, die de verzuchting doen opwellen, dat de heeren Fruytier en Boren en misschien ook Curacao er tot nu toe beter zijn afgekomen dan Nederland. In de „Haagsche Post" zegt mr. dr. W. M. Westerman, die nog onlangs op Curacao vertoefde o.a. het volgende. Hetgeen geschied is, is een blamage, een afschuwelijke blamage voor den Neder- landschen Staat! Wij mogen nog dankbaar zijn, wanneer de regeering te Caracas ons geen verwijt naar het hoofd slingert met betrekking tot de zorgeloosheid, die wij bij het bestuur van ons grondgebied betrachten, een zor geloosheid, die tot gevolg heeft gehad, dat Venezolaansche revolutionnairen zich in het bezit van een aanzienlijke hoeveelheid wapens en munitie hebben kunnen stellen. Ook de redactie van het Haagsche W e e k b 1 a d bespreekt de gebeurtenia6eii op Curacao. Zij meent ook de h.oudins: var eouverntw. Ftuu&w in

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9